Az új médiaszoftverek és digitális eszközök a mindennapi munkafolyamatok és a tanulás hatékonyságát, sikerét, és persze a szórakozás élményét is támogatják. Ezek a programok, applikációk és eszközök nemcsak időt takarítanak meg, de számos egyéb ponton teszik kényelmesebbé az életünket, valamint a kezünkbe adják az ellenőrzés kulcsát is. Az ingyenesen elérhető lehetőségek mellett a fizetős opciók is a szolgálatunkra vannak, és bár utóbbiak akár jelentős összegbe is kerülhetnek, értékük az idő múlásával, a folyamatos használat mellett csak emelkedik. Főleg, ha olyan eszközökről és szoftverekről van szó, melyekkel jelentős pénzösszeget takaríthatunk meg. Nézzük hát, hogyan és miként szolgálhatja a pénzmegtakarítást a technológia.
Technológia a mindennapi költségvetés szolgálatában
Online kuponok
A kuponozás nálunk nem olyan elterjed, mint például az Egyesült Államokban, de ha csak a Glamour-napokat vesszük alapul, világosan látszik, hogy ez a fajta pénzmegtakarítási technika is releváns eszköz a kezünkben. Egyre több az olyan speciális webhely, ahol jelentős kedvezménnyel járó kuponokat foglalhatunk be, és nem ritka az akár 30 000 forintos megtakarítás sem. Elég csak beírni a böngésző keresőjébe, hogy online kupon, és máris válogathatunk a lehetőségek között.
Az online kuponozást főleg akkor érdemes használni, amikor:
- új háztartási eszközt szeretnénk vásárolni,
- kiegészítőkkel szeretnék támogatni az okostelefonunk biztonságát, és funkcióit,
- nyaralni készülünk,
- egészségmegőrző és egyéb szabadtéri programokat szervezünk,
- ajándékvásárlásra készülünk.
Valójában azonban az élményfestéstől a sushi-készítő webshopon át a repülőgép-tesztvezetésig foglalhatunk be kuponokat, tehát bátran elrugaszkodhatunk a megszokott, hétköznapi sablonoktól. Így a technológia nemcsak a pénzmegtakarításban támogat, de abban is, hogy nyitottabb, élménydúsabb, kreatívabb életformát alakítsunk ki.
Költségvetés tervező
Bár napi szinten használjuk az okostelefont, bizonyos szinten még mindig analóg működünk. Ha hirtelen fel kell valamit jegyezni, az első és ösztönös mozdulat, hogy papírt és tollat ragadunk, holott a mobil ott van a kezünkben. Ugyanez az automatizmus tapasztalható, amikor a havi költségvetést próbáljuk optimális keretek között tartani. Az a bizonyos kockás füzet, amibe még a szüleink is szorgalmasan körmöltek – ha körmöltek egyáltalán – mára abszolút kiment a divatból. Valahol az analóg és digitális világ közt megrekedve félúton, excelben rögzítjük a bevétel-kiadás adatokat. Ez, ha nem értünk a táblázatok szerkesztéséhez, kezeléséhez, nem több mint a kockás füzet elektronikus másolata.
Pedig Android, iPhone és böngésző alapú alkalmazások százai állnak rendelkezésünkre, ha szeretnénk a büdzsé-tervet mindig naprakészen és elérhető közelségben tartani.
A digitális költségvetés alkalmazás nemcsak a tárolás kérdését oldja meg:
- automatikusan szinkronizálja az adatokat a kiválasztott felhőbe,
- a kiadások racionalizálásával támogatja a megtakarítást,
- a kiválasztott fiókok megoszthatók a költségek tervezésében résztvevő családtagokkal, kollégákkal,
- eltárolja a bevásárlólistákat,
- CSV / XLS / PDF fájlba exportálhatók a tárolt adatok, valamint
- grafikonokat hoz létre az áttekinthetőség érdekében, beleértve a teljes pénzügyi portfóliónkat a:
- bankszámlák,
- hitel- és bankkártyák,
- lekötött betétek,
- mozgatható tőke,
- adósságok,
- kintlévőségek,
- és a készpénz vonatkozásában.
Mindennek természetesen az a függvénye, hogy mindezen adatainkat felvisszük az applikációba.
Ha ilyen egyszerű, miért nem használ mindenki digitális költségvetés-tervezőt?
Mivel a pénzügyek kényes adatok, amit sok esetben még családon belül sem osztunk meg egymással, érthető, ha sokan idegenkedünk attól, hogy digitálisan kezeljük ezeket az adatokat. Már nem a dunnába varrjuk a készpénzt, ahogyan a dédszüleink, nagyszüleink tették, de tény, hogy a hozzáférés biztonságossá tétele a legfontosabb szempont a digitális költségvetés és pénzügykezelésnél.
Erre a célra különböző jelszómenedzsment szoftvereket használhatunk, ilyen például:
- a Bitwarden,
- a KeePass és
- a 1Password.
Hogyan támogatja a technológia a rezsiköltség-csökkentést?
Túl azon, hogy a szolgáltatók által biztosított mobil-alkalmazásokon keresztül nyomon követhetők és menedzselhetők a rezsiköltségek, a válasz kézenfekvő: okoseszközökkel.
Ott, ahol a világítás, a fűtés költségein szeretnénk faragni, az okos villanykörtéket, okoskapcsolókat kell majd időszakosan cserélni, ám jóval ritkábban, mint azt egy hagyományos villanykörte esetében tennénk.
Ezen felül pedig az okostelefonon, tableten keresztül a távoli elérés opcióval optimalizálhatjuk otthonunk fűtésköltségét. Hazafelé a tömegközlekedésben, vagy autóban a mobilon keresztül tudunk „szólni” a hálózati asszisztensnek, hogy indítsa el a fűtést. Sőt, még ezt az apró kontrollt is elengedhetjük, ha a telepítéskor beállítjuk az időparamétereket. Ami pedig végképp a jelen technológia csúcsa, hogy az okoseszközeink alkalmazkodnak a szokásainkhoz.
Például az Eon intelligens fogyasztásmérője nemcsak számlaadatokat szolgáltat, hanem:
- nyomon követi a szokásainkat,
- ennek függvényében energiatakarékos intézkedéseket javasol.
Az olyan otthoni intelligens asszisztensek, mint a Hive:
- megtanulják a szokásainkat, és
- automatikusan végrehajtják a leghatékonyabb beállításokat.
A végeredmény: kisebb energiafogyasztás, alacsonyabb számlák.