Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Népszerű tudomány

Parker Solar Probe – űrszonda a Naphoz

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) egy utolsó pillanatban fellépő műszaki probléma miatt augusztus 11-én elhalasztotta a Parker Solar Probe űrszondafellövését és közölte, hogy az indítást vasárnap próbálják meg újra.

A BBC azt írta, augusztus 12-én sikeresen útjára indították az űrszondát egy Delta IV Heavy rakétával a floridai Cape Canaveral-i űrközpontból.

A küldetése végére a Parker 692 ezer kilométer per órás sebességre lesz képes felgyorsulni, amivel egy csapásra a valaha készült leggyorsabb ember alkotta eszközzé válik majd. A Parker Solar Probe a Nap légkörét fogja vizsgálni . Az űrszonda minden korábbinál közelebb kerül a csillaghoz, annak külső légkörébe, vagyis koronájába merül.

Az autó méretű ultrahőálló szonda a NASA kutatóinak és mérnökeinek szándékai szerint szinte belerepül majd a Napba. A Nap körüli pályára álló szonda ugyanis 2025-ben hihetetlenül közel, 6,2 millió kilométerre fog elhaladni a Nap felszínétől (a Nap-Föld átlagtávolság 150 millió kilométer), és eközben áthalad a Nap koronáján, azaz csillagunk légkörén. (Ez az a ritkás gáz-plazma aura, amit napfogyatkozáskor lehet a Földről megfigyelni.)

Az így gyűjtött adatok révén a kutatók többet tudhatnak majd meg a Földünkre is nagy hatással lévő napszélről, a Napból áramló nagy energiájú részecskékről. A hétéves küldetés alatt a szonda 24-szer fogja megkerülni a Napot, hétszer halad majd el a Vénusz mellett. Ha túléli a Naphoz közeli forró szakaszokat, akkor végtelenül izgalmas adatokkal gazdagodhat az emberiség.

forrás: nasa.gov, index.hu

Hirdetés

További cikkek a témában