Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Energetika

A GANZ óriástranszformátorával kötik össze a magyar és kelet-európai áramhálózatot

Kulcsszerepet fog betölteni Magyarország villamosenergia-hálózatának működésében az a 750 kV névleges feszültségű transzformátor, amelyet tápiószelei üzemében gyártott le a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. (Ganz).

A vállalat a MAVIR ZRt. közbeszerzését elnyerve a szabolcsbákai alállomásra készítette el a 366,7 MVA teljesítményű, kisebb társasház méretű, 240 tonna tömegű gépet. A berendezés két, korábban üzembe helyezett transzformátorral háromfázisú blokkba építve egy 1100 MVA összteljesítményű rendszert fog alkotni, biztosítva az összeköttetést a magyar és a kelet-európai villamosenergia-hálózat között.

Magyarország villamosenergia-hálózatának egyik legfontosabb létesítményéhez, a MAVIR szabolcsbákai alállomására gyártotta le a reorganizációja óta legnagyobb feszültségű transzformátorát a Ganz. Az egyfázisú, olajszigetelésű, takarékkapcsolású gép igazi behemót, végső mérete az összeszerelését követően 11,6 méter hosszú, 11,3 méter széles és 11,7 méter magas, azaz egy kisebb társasház magasságával vetekszik, tömege pedig eléri a 240 tonnát. Mérete és tömege miatt mind a gyártás, mind a tesztelés és szállítás is egyedi megoldásokat kívánt meg. A transzformátor 10 méter hosszú, 3,4 méter széles, 4,3 méter magas főtestét, valamint a kapcsolódó elemeket közúton, kamionokkal szállítják a helyszínre.

A telephely az Európai Unió egyetlen 750 kV-os távvezetékének magyarországi végpontja, ahol az új transzformátor fázisegységként két másik azonos típusú transzformátorral összekapcsolva egy 1100 MVA teljesítményű háromfázisú rendszert fog alkotni, ezzel a kritikus fontosságú infrastruktúrát biztosítva Ukrajna számára az európai villamosenergia-hálózathoz történő összeköttetésre.

Komoly kihívást jelentett a Ganz mérnökeinek, hogy a transzformátornak nemcsak villamos tulajdonságaiban, hanem fizikai méretében is pontosan illeszkednie kellett a másik két egységhez, mert azok helyére kell beépíteni. Az óriási berendezés legyártásának munkálataiból a vállalat transzformátor divíziójának egésze kivette a részét. A gyártás után egy 8 fős csapat 5 napon keresztül tesztelte a villamos gépet a Ganz akkreditált laboratóriumában, ahol a transzformátor minden olyan tulajdonságát megvizsgálták, amelyek lehetővé teszik a várható 40-50 éves élettartamot és az üzembiztos működést. A folyamat során többek között a villámcsapással szembeni ellenállóképességét, a tekercsek ellenállását, a transzformátor melegedését és zajszintjét mérték, valamint diagnosztikai vizsgálatokat végeztek a szigetelésrendszeren. A transzformátor minden előírt vizsgálaton jól szerepelt, minden garantált kritériumnak megfelelt.

„Igazi kihívást jelentő munka volt ennek a transzformátornak az elkészítése, az egész üzletágat megmozgatta a feladat, miközben a gyártási folyamat még a tápiószelei gyárunk fizikai kapacitásainak határait is feszegette. A 750 kV névleges feszültségű transzformátor a magyarországi energetikai infrastruktúra megkerülhetetlen eleme lesz, büszkék vagyunk rá, hogy több évtizedig fogja segíteni egész régiónk áramellátását. Bízunk benne, hogy a jövőben is hasonlóan sikeres együttműködések várnak ránk.”

– mondta el Gál Gergely, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója.

A projekt 2022. augusztus 29-én kezdődött az Európai Unió által hirdetett tárgyalásos közbeszerzési eljárás keretében, amelyre a Ganz Transzformátorgyártó is jelentkezett. A nyertes ajánlattételt követően a Ganz és a MAVIR 2023. április 21-én írta alá a szerződést, majd elindult a tervezés és a gyártás. A transzformátor üzembe helyezése a szabolcsbákai alállomás bekapcsolásával egy időben, 2024. novemberében várható.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Hirdetés

További cikkek a témában