Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Környezet

Újabb győzelem az üvegházhatású gázok ellen

Az Európa Tanács és az Európai Parlament tárgyalói nemrég elfogadtak egy ideiglenes politikai megállapodást a globális felmelegedésért felelős anyagok szakaszos kivezetéséről.

A megállapodás magában foglalja az olyan középfeszültségű kapcsolóberendezések teljes körű betiltását is, amelyek F-gázokat, köztük a legerősebb SF6-ot használnak. A döntéssel kapcsolatos véleményeket Szontág Balázs villamosmérnök, az Eaton szakértője foglalta össze.

Azzal, hogy az Európai Unió egy újabb lépéssel közelebb került az erősen üvegházhatású kén-hexafluorid (SF6) gázt tartalmazó elektromos kapcsolóberendezések betiltásához, várhatóan gyors ütemben jelennek majd meg Európa-szerte az olyan szabályozások, amelyek alapján kizárólag SF6-mentes kapcsolóberendezéseket szabad alkalmazni a villamosenergia-ágazatban.

„Az, hogy az uniós intézmények politikai megállapodásra jutottak, igazi paradigmaváltást jelent Európában az SF6-mentes termékek irányába. Már régóta léteznek a villamos piacon bevált alternatívái a kén-hexafluorid gázzal szigetelt kapcsolóberendezéseknek. Ez különösen igaz a középfeszültségű kategóriában, a 24 kV-os tartományig bezárólag”

– mondta Szontág Balázs villamosmérnök, az Eaton szakértője.

A megállapodás kritikusai attól tartanak, hogy az SF6-mentes technológia kötelezővé tétele akadályozni fogja – az Európa szén-dioxid-mentesítéséhez elengedhetetlen – megújuló energiaforrásokon alapuló energiatermelés elterjedését. A megújuló energiatermelés ugyanis nagy mértékben függ a kapcsolóberendezésektől. Az Eaton azonban már korábban is előállt a megfelelő megoldással. A vákuumalapú kapcsolás a természetes légszigetelési technológiával kombinálva ugyanis tökéletesen megfelel a mai hálózatok követelményeinek, és – ami döntő fontosságú – támogatja a globális felmelegedés elleni küzdelmet. A globális felmelegedés szempontjából egyetlen kilogrammnyi SF6-gáz 25 200 kg szén-dioxidnak felel meg, így ez a döntés valóban mérföldkőnek számít.

„Mostantól az új projektek beruházói az SF6-mentes alternatívát választják majd függetlenül attól, hogy a projekt megújuló energiaforrásokra alapul vagy sem. Hiszen hosszú távon Európában csak ezekkel a kapcsolóberendezésekkel biztosítható a konformitás. Számíthatunk arra is, hogy sokan korszerűsítik majd SF6-mentes kapcsolóberendezéssel a már meglévő berendezésüket is. Vállalatunk világszerte vezető szerepet tölt be az SF6-mentes kapcsolóberendezések gyártásában, éppen ezért mindenképpen örülünk ennek az elsősorban a környezetvédelem szempontjából üdvözlendő döntésnek”

– tette hozzá Szontág Balázs.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Hirdetés

További cikkek a témában