Mindannyian tudjuk, hogy sportolni nagyon egészséges dolog, a mozgás nemcsak a testre, hanem a lélekre is jó hatással van. Lehet azonban hátulütője is annak, ha túlzottan megerőltetjük magunkat: felléphetnek ugyanis aranyérproblémák! Hogy mire kell figyelni ezzel kapcsolatban, cikkünkből kiderül!
A sport és az aranyér
A rendszeres sportolás mindenkire jó hatással van: gyerekre, felnőttre egyaránt. Az izmok erősítéséhez, az ideális testsúly eléréséhez talán nincs is jobb módszer, mint naponta mozogni egy kicsit.
Vannak azonban olyan sportok, melyek megterhelhetik a szervezetet, s ez hosszú távon aranyér kialakulásához vezethet.
Ha arra gyanakszunk, hogy aranyerünk van, jobb, ha azonnal elmegyünk egy kivizsgálásra. Budapesten a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ az egyik legmodernebb rendelő, ahol empatikus, figyelmes proktológusok fogadják a hozzájuk érkezőket. Bár sokan félnek felkeresni az orvost az aranyér tüneteinek megjelenésekor, nem szabad halogatni a konzultációt!
A fájdalom, a vérzés, a viszkető érzés a végbél tájékán mind-mind utalhat arra, hogy valami nincs rendben. Sokan nem is gondolnak arra, hogy mindez összefüggésbe hozható a sportolással, hiszen úton-útfélen azt halljuk, hogy az aranyeresség elsősorban az elhízottak és az ülő munkát végzők körében gyakori. Pedig sok esetben a kíméletlen edzések miatt jelenik meg a betegség!
Milyen sportok okozhatnak aranyeret?
Az aranyér valójában egy érzékeny visszér a végbélben, amely mindenkinél megtalálható, fő funkciója a gázok és az önkéntelen székelés visszatartása. Akkor jelentkeznek a gondok, ha ez az ér erős nyomás hatására megduzzad, érzékennyé válik. Ezért nem mindegy, hogy melyik sportág mellett tesszük le a voksunkat.
A súlyemelők azok, akik leginkább veszélyeztetettek: ők ugyanis nehéz tárgyakat emelnek minden edzés, verseny alkalmával. Ilyenkor jól láthatóan megduzzadnak az erek a nyakukon. Ám nemcsak ezek az erek telnek meg ilyenkor vérrel, hanem az aranyér is. Ha folyamatosan nagy nyomásnak van kitéve, akkor vérezni kezd. Ez okozza a WC-papíron a véres csíkokat és a lüktető fájdalmat.
Aki tehát olyan sportot űz, vagy olyan munkát végez, melynek során nehéz tárgyakat kell cipelnie, emelnie, jobb, ha rendszeresen jár proktológushoz. Itt már az első tünetek megjelenésekor is tudnak segíteni: nem kell feltétlen műtét, lehet, hogy életmódváltással megelőzhető a nagyobb baj.
Káros-e a futás?
Más sport is lehet azonban ártalmas az aranyér kialakulásakor, ilyen például a futás. Ha észleljük magunkon az aranyér tüneteit, egy időre hagyjunk fel az intenzív mozgással! Kerüljünk minden olyan dolgot, mely a gátizmokat, medencefeneket terheli.
A futás mellett a foci, a biciklizés, a teniszezés sem ajánlott ilyenkor, hiszen teljes felső testünk ránehezedik a medencénkre, melynek következtében az aranyér szintén nyomás alá kerül. Jobb tehát, ha futás helyett a tempósabb gyaloglást választjuk, míg a kezelés tart.
A sportolás mindenképp jó dolog, de ne vigyük túlzásba! Ha szervezetünk jelez, pihenjünk!