A magas energiaárakra reagálva végleg leállítja gyártását a legnagyobb szlovákiai alumíniumfeldolgozó, a Slovalco szeptembertől – jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség a vállalat közlésére hivatkozva.
Az alumíniumfeldolgozó leállításáról szóló végső döntést augusztus 16-án este hozták meg a gyár részvényesei, a Norsk Hydro és a Penta Investments, terveik szerint a gyártás leállítása szeptemberben kezdődik meg.
A gyár vezetése a villanyáram, illetve az emissziós engedélyek rendkívül magas áraira hivatkozva hozta meg a döntést. Ugyanakkor arra is rámutattak, hogy az energiaigényes ipari ágazat nem kapott elégséges kompenzációs támogatást az állam részéről. A vállalat az említett okok miatt már az év eleje óta visszafogta termelését, jelenleg a gyártókapacitás 60 százalékán termel.
„Ha a Slovalco az idei évet követően is folytatná a gyártást, az a jelenlegi körülmények mellett jelentős anyagi veszteségekhez vezetne”
– mondta Ola Saeter, a Slovalco igazgatótanácsának elnöke, akinek kijelentését a szlovák hírügynökség idézte.
Sokakat érint a leállás
A gyártás leállításáról a vállalat vezérigazgatója, Milan Vesely a TASR-nek nyilatkozva azt mondta: a Slovalco több szlovákiai és európai vállalat kulcsfontosságú alumíniumbeszállítója, a gyártás leállításával ezek a vállalatok a jövőben külföldi, például kínai és orosz importra szorulnak majd.
A Garamszentkereszten (Ziar nad Hrnom) működő, több mint 70 éves múltra visszatekintő gyár a legnagyobb szlovákiai alumíniumfeldolgozó, egyidejűleg a besztercebányai megye egyik legnagyobb munkáltatója. A Slovalco gyártásának leállítása 300 alkalmazottat, valamint a beszállító hálózatban további több mint ezer munkavállalót érint.
Németországban is nagy a baj
Ahogy arról az autopro.hu is beszámolt, a magas energiaáraktól máshol, így Németországban is szenvednek a fémipari vállalatok, akiknek rövid rávon nincs lehetősége a megdrágult földgáz kiváltására. Az autóipar alapvetően függ ezeknek a cégeknek a termelésétől, ezért leállásuk súlyos következményekkel járhat a már így is anyaghiányban szenvedő autógyártásban.
Forrás: MTI