Az új technológiák világa egyben az új lehetőségek világa is, ami egyszerre határtalan és mégis valóságos. Különböző területek szakértőinek közreműködéséből innovatív megoldások születnek, amelyek jelentős hatással vannak az egész társadalom életszínvonalának növekedésére.
A távolinak tűnő iparágak közötti éles határvonalak rég elhalványultak. Manapság a siker kulcsa a komplex – tudósok, vállalkozók és technológusok szakértelmén és tapasztalatain alapuló – megközelítésekben rejlik. A HybridLeg — egy hibrid lábszár protézis — is egy remek példája az ilyen hatékony együttműködésnek.
A projekt születése
Minden úgy kezdődik, hogy szükség van valamire. Ez a történet egy férfival kezdődött, aki célul tűzte ki magának, hogy részt vegyen a 2020-as Cybathlon-on – egy fogyatékkal élők számára rendezett nemzetközi olimpiai versenyen. Ahhoz, hogy ezt az álmát valóra váltsa, Adrian Bąk-nak szüksége volt egy gyors mozgást biztosító lábszár protézisre.
A CONTUR 2000, egy fémalkatrész megmunkálásra, valamint teljes gyártósorok tervezésére és kivitelezésére specializálódott cég, elfogadta a kihívást. A projekten dolgozó csapat létrehozott egy dedikált gyártósort, amely teljes egészében a Yamazaki Mazak – a piacvezető, fejlett technológiai megoldásokat, beleértve a többfunkciós, 5-tengelyes, függőleges és vízszintes megmunkálóközpontokat, CNC esztergákat, CNC szoftvereket és automatizálási megoldásokat gyártó vállalat – szerszámgépeiből épült fel.
A CONTUR 2000 felállított egy kutatási és fejlesztési csoportot, amely 2010-ben kezdte meg a munkát a HybridLeg projekten.
A HybridLeg több mint protézis
A HybridLeg protézisnek már maga a kialakítása is világszintű innovációnak minősül. Felhasználói szempontból mindenekelőtt megbízható és kényelmes megoldás, amely sokkal több lehetőséget kínál, mint a szokásos modellek. Legalább három olyan tulajdonsága is kiemelhető, amelyek a HybridLeg-et a leginnovatívabb technológiai megoldások közé emelik.
Működési módok
A HybridLeg protézisek kétféleképpen: aktív és passzív módban képesek működni. Passzív módban a mozgást a használó idézi elő akkumulátoros rásegítés nélkül. Aktív módban a belső áramforrás (akkumulátor) és motor szolgáltatja a mozgást. Mindez a technológiai újításnak számító sebességváltó/tengelykapcsoló egységnek köszönhetően valósul meg. Ez lehetővé teszi, hogy a protézis kihasználatlanság esetén automatikusan energiatakarékos üzemmódra kapcsoljon, így növelve az akku üzemidejét, illetve hogy a hajtóerőt a felhasználó lába alatti felület típusa alapján válassza meg.
Mozgási rugalmasság
Sík terepen sétálva, futva, lépcsőn fel,- lefelé haladva, egyenetlen terepen járva, sportolás közben – a HybridLeg segítségével a használó nagyobb mozgékonyságot és nagyobb mozgásteret élvezhet.
Könnyű kialakítás
A két működési móddal a protézis lényegesen kevesebb energiát fogyaszt, ezért kisebb áramforrással is felszerelhető. Az energiaforrás kompakt mérete egyben kisebb, és így könnyebb tápegység-alkatrészeket is jelent.
Tervtől termékig
Mint minden áttörő megoldás, a HybridLeg is egy ötletből merít. A csoport 2010-ben kezdte meg a tervezést. 20 éves tapasztalatukra támaszkodva a CONTUR 2000 szakértői intenzíven dolgoztak a projekt tökéletesítésén, hogy az megfeleljen a legmagasabb elvárásoknak.
Végül egy egyedülálló sebességváltó szabadalmat találtak ki, amelyet később a HybridLeg projektben alkalmaztak. Ez lehetővé tette, hogy a protézist egy új sebességváltó/tengelykapcsoló egységgel szereljék fel, ami lehetővé teszi a vezérlés ki,- bekapcsolását a használó lába alatti felület típusától függően.
A következő lépés egy külön gyártósor létrehozása volt, ami lehetővé tette a csoport számára a koncepció pontos rekonstruálását. Végül a Yamazaki Mazak fejlett megoldásait választották erre a feladatra.
A HybridLeg alkatrészeket VTC-560/25 szerszámgépek és QUICK TURN NEXUS 250-II MS esztergáló központok felhasználásával készítették elő és gyártották le. Ennek a japán gyártónak a gépei évek óta támogatják az ipari vállalatokat szerte az egész világon. Ahogy azt a HybridLeg példája is bizonyítja, ezek a gépek orvostechnológiai területen is hatékonyan alkalmazhatók. Az ilyen projektek sokoldalúságot és rugalmasságot igényelnek, valamint azt, hogy a gép működése pontosan az adott feladathoz igazítható legyen. A CONTUR 2000-nek jó oka volt, hogy a Yamazaki Mazak mellett döntsön. Az emberi protézisek gyártásához a legmagasabb minőségi és beállítási követelményeknek kell megfelelni. Az e szabály alóli kivételek egyszerűen elfogadhatatlanok.
HybridLeg használatban
Adrian Bąk több hónapon át használta HybridLeg protézisét. Bár a Cybathlon 2020 rendezvényt elhalasztották, a férfi tovább folytatja a versenyre való felkészülést. Véleménye szerint ez volt – és még mindig ez a kritikus tényező a teljes projekt sikerességéhez. Mr. Bąk személyes elégedettségét és új lehetőségeit elnézve kijelenthetjük, hogy az egész vállalkozás sikeres.
További információk a Mazak oldalán találhatók.