66 igazolt exobolygót és 2100 jelöltet azonosított elsődleges missziója során, munkája azonban még nem ért véget.
2020. július 4-én befejezte fő küldetését a NASA bolygóvadász űrteleszkópja, a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) – számol be a Space.com. Ez azonban nem jelenti azt, hogy véget ért az űreszköz munkája, hiszen folytatni fogja az idegen égitestek keresését, meghosszabbított missziója 2022 szeptemberéig tarthat.
A TESS fő küldetése során 66 bizonyítottan létező exobolygóra bukkant, emellett további mintegy 2100 jelöltet fedezett fel. Patricia Boyd, a projekt szakértője szerint az űrtávcső jó minőségű megfigyeléseivel értékes adatokat gyűjt különböző tudományos területek számára. A kutató hozzátette, mire a TESS belépett meghosszabbított missziójába, már elképesztő sikereket ért el.
Az űreszközt 2018 áprilisában bocsátották fel, és három hónappal később kezdett el dolgozni. A TESS a tranzit módszer segítségével keresi a Naprendszeren kívüli bolygókat, az ilyen kutatás során a csillagok elhalványulása alapján következtetnek a környezetükben keringő égitestek jelenlétére. Ugyanezt a technikát alkalmazta a TESS elődje, a Kepler űrtávcső is, melynek termékeny küldetése 2018 októberében fejeződött be. A Kepler azonosította az ismert 4200 exobolygó nagyjából kétharmadát, a szám azonban tovább nő, hiszen adatainak elemzése még nem ért véget.
A TESS négy kamerával kémleli az űrt, elsődleges missziója első évében a déli, majd az északi égboltot tanulmányozta. Ezen időszak alatt az égbolt mintegy 75 százalékát fésülte át. A meghosszabbított küldetés is hasonló sémát követ majd, a szakértők pedig bíznak benne, hogy a finomításoknak köszönhetően az elkövetkező vizsgálatok még több érdekes eredményt hoznak.
Forrás: National Geographic