A jövő zöld vagy semmilyen – tartja a sokat ismételgetett mondás. Bár az állítással nehéz vitatkozni, fontos a realitás talaján maradni. A megújuló energiaforrásokra történő átállás hosszadalmas és sok kihívással járó folyamat, amelyben alapvető szerepe van a legzöldebb fosszilis üzemanyagnak, a földgáznak. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan támogatja és gyorsítja fel a megújuló energiaforradalmat a földgáz.
A fosszilis energiahordozók fontosabbak, mint sokan gondolnák
2023-ban a világ energiaigényének 82 százalékát fosszilis energiahordozók, vagyis kőolaj, szén és földgáz biztosították. Ez jóval több, mint az összes megújuló forrásból származó energia együttesen. Egyértelmű, hogy a gazdaság, a társadalom és az ipar fejlődése nagymértékben függ a fosszilis energiahordozóktól.
Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy idővel növeljük a fenntartható, megújuló források arányát az energiamixben. Az ökológiai okokon túl nem szabad elfelejtenünk, hogy idővel a fosszilis üzemanyag készleteink kiapadnak. A Stanford Egyetem kutatói szerint a jelenlegi fogyasztási ütem mellett a kőolajkészletek körülbelül 30 évig, a földgázkészletek 40 évig, míg a szénkészletek 70 évig lesznek elegendők.
A megújuló források felé történő elmozdulás jelei már most jól láthatóak, hiszen évről-évre növekszik az előállított zöldenergia mennyisége. Ezt jól szemlélteti az Our World In Data által készített ábra, amely az 1965-2023-as időszakot összegzi.
Így támogatja a megújuló energiaforrásokra történő átállást a legzöldebb fosszilis üzemanyag
A töretlen és gyorsütemű növekedésben fontos szerepet játszik a legzöldebb fosszilis üzemanyag, a földgáz. A következő bekezdésekben részletesen ismertetjük, hogyan segíti elő a zöldenergia revolúciót.
1. Energiabiztonságot teremt
Ahhoz, hogy a nemzetközi energiaszükséglet kiszolgálására képesek legyünk megújuló forrásokból, sok időre van szükség. Egyrészről szükséges kiépíteni a zöld erőműveket, mint például a nagy területen fekvő napelemfarmot és szélturbinarendszereket. Másrészről gondoskodnunk kell a megtermelt energia tárolásáról, hiszen az energiaelőállítás és -felhasználás ideje gyakran nem egyszerre történik.
Ezeknek a fejlesztéseknek az elvégzése hosszú évtizedeket is igényelhet, a köztes időben pedig továbbra is szükséges kiszolgálnunk a modern élethez szükséges energiaigényeket. Az energiabiztonság megteremtésére kínálhat megoldást a legkisebb ökológiai lábnyommal rendelkező fosszilis üzemanyag, a földgáz. További előnye a hatékony tárolhatóság, kedvező árazás és könnyű szállíthatóság. Az LNG gáz, vagyis cseppfolyósított földgáz akár csőrendszer nélkül is szállítható a feldolgozás és felhasználás helyszínei között.
2. Helyettesíti a magasabb környezeti terhelésű fosszilis üzemanyagokat
Kevesen tudják, hogy a földgáz a legkörnyezetbarátabb fosszilis energiahordozó. Elégetésekor 45%-kal kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, mint a szén, és 30%-kal kevesebbet, mint a kőolaj. Sőt a fatüzeléshez képest is 15%-kal alacsonyabb a karbonemissziója. Mindez azt jelenti, hogy a földgázhasználattal úgy tudjuk támogatni az energiaelőállítást, hogy közben minimalizáljuk az atmoszférába jutó üvegházhatású gázok arányát.
3. Segíthet a környezetvédelmi célok elérésében
Ahhoz, hogy a nemzetközi egyezményekben meghatározott környezetvédelmi célokat elérhessük, elengedhetetlen, hogy a magasabb karbonlábnyomú energiaforrásokat idővel kivezessük. A földgáz olyan köztes megoldást kínál, amely időt ad a zöldenergia előállításhoz szükséges infrastruktúra kiépítéséhez, miközben segít e célok elérésében. Más szóval, hidat épít a jövő és jelen energiaszektora között, ezzel segítve a fenntarthatóságot és az energiabiztonságot.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!