Jelen korunk technológiai fejlettsége mellett a visszaélések mind gyakoribb és változatosabb formában valósulhatnak meg. A digitalizáció rohamos fejlődése révén egyszerűbb kivitelezni a költségvetési csalásokat is, ugyanakkor esetenként akár épp ez a fejlettség segíthet egy-egy ügy megoldásában is.
Most azonban nem a nyomozás menetéről, hanem ezeknek a bűncselekményeknek a jogi szabályozásáról lesz szó.
A költségvetési csalás
Mivel a költségvetési csalás olyan bűncselekmény, amelynek megítéléséhez elengedhetetlenek az adójogi ismeretek is, így a védőügyvédnek is otthonosan kell mozognia ezen a területen. Dr. Tóth Attila Tas védőügyvéd kiemelt szakterületébe a költségvetési csalás is beletartozik.
Ez a fajta bűncselekmény úgynevezett kerettényállás, ami azt jelenti, hogy a Büntető Törvénykönyv rendelkezéseit az adójogi szabályok fogják megtölteni tartalommal. Fontos tisztában lenni a jogszabályok mellett a bírói gyakorlattal is.
Hogyan valósulhat meg a költségvetési csalás?
A költségvetési csalás bűncselekménye többféleképpen is megvalósulhat. Az egyik módja, amikor az elkövető a költségvetésbe történő befizetési kötelezettség vagy az innen származó pénzeszközök vonatkozásában mást tévedésbe ejt, valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz, vagy a valós tényt elhallgatja.
Ez az eset a gyakorlatban nagyon sokféleképpen nézhet ki, az egyszerűbb elkövetési módoktól egészen a bonyolult számlázási láncokig. Előfordul olyan is, amikor több gazdasági társaságból álló láncot hoznak létre, melybe később vétlen szereplő kerülhet, akinek szerepe a legalitás látszatának fenntartása lenne. Az ehhez hasonló ügyekben a fő kérdés jellemzően, hogy ki hozta létre a számlázási láncot, ki élvezte az adóelőnyt, illetve a terhelt tudhatta-e, hogy költségvetési csalás résztvevője.
Másik tipikus esete ezeknek a bűncselekményeknek a hazai vagy uniós pályázati források, támogatások jogtalan igénybevétele. Idetartozik az is, ha ugyan jogosan veszi fel a támogatást, de azt az eredeti céltól eltérően használja fel valaki.
A szervezett bűnözés és a költségvetési csalások
Mára a szervezett bűnözés elsődleges terepe a költségvetésre irányuló bűncselekmények elkövetése lett. Ezek az esetek rendkívül összetettek, és bonyolultságukat fokozhatja az, ha bűnszervezetben történik az elkövetés.
Erről akkor beszélhetünk, ha legalább három személyből áll a szervezet, tagjai hierarchikus viszonyban állnak egymással, és a szerveződés hosszabb időre jön létre. A bűnszervezet fogalmának meghatározásánál fontos az is, hogy a céljuk – a megvalósulástól függetlenül – legalább ötévi szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekmény elkövetése.
Jól látható, milyen komplex ismeretek szükségesek ahhoz, hogy a költségvetési csalások esetén a védelem kellő hatékonysággal tudjon fellépni, így ehhez olyan védőügyvédre van szükség, akinek szakterületét képezik a gazdasági bűncselekmények.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!