FANUC innováció – Pár éve még újdonságnak számítottak, most pedig szinte uralják a teret a zöld-fehér FANUC kollaboratív robotok. A CRX-sorozat nemcsak azért sikeres a felhasználók körében, mert sokféle méretben, karkinyúlással és terhelhetőséggel érhető el, hanem azért is, mert robotprogramozási ismeretek nélkül is könnyen tanítható.
“A kollaboratív robotokban rejlő lehetőséget egyre több területen ismerik fel, de nemcsak az iparvállalatok kezdtek robotizálásba. Az élelmiszercsomagolás is dinamikusan fejlődő terepet jelent a robotos alkalmazásoknak. – Sárkány László, a FANUC Hungary Kft. robotikai szakértője
Igazi újdonságot jelentenek a piacon a CRX-sorozat új robotkarjai. A kollaboratív robotok között egyedülálló robbanás- és szikrabiztos kivitelben készültek, ami azt jelenti, hogy olyan környezetben is használhatók, ahol eddig kollaboratív robotokat eddig nem lehetett telepíteni.
Az ATEX-minősítésű környezetben veszélyes anyagokkal, vagy különleges bánásmódot igénylő felületekkel és termékekkel dolgoznak. Kézenfekvő példa erre egy festőüzem, ahol a pontosság mellett előírás a biztonságos munkafeltételek megteremtése is. A festék felhordása olyan művelet, amiben egy robot megbízhatóan jól szerepelhet, de csak akkor, ha minden más szempontból is megfelel az előírásoknak. Az ATEX-minősített CRX-ek ilyenek.
Praktikusak, mert könnyen, kézzel betaníthatók, a ragasztók vagy más szigetelőanyagok felhordásához hasonlóan végig lehet őket vezetni a pályán, így a betanításhoz még az egyébként egyszerűen használható Teach Pedant használatára sincs szükség. A festék felvitelében ugyanilyen jól teljesíthetnek anélkül, hogy maguk a robotok vagy a festett alkatrész sérülne. Ilyen környezetben ugyanis a legkisebb szikra, az elektrosztatikus töltöttség vagy a legapróbb kenőanyagszivárgás és porosodás is káros lehet.
Egyre olcsóbb jól automatizálni
Bár az élelmiszeripar hagyományosan árérzékeny, emiatt pedig javarészt előnyben részesíti a kézi munkaerőt az automatizálással szemben, úgy fest, a munkaerőhiány akkorára duzzadt, hogy az egész ágazatnak váltania kell. A hagyomány mostanra hátránnyá vált a versenyben, arról nem is beszélve, hogy egyre több olyan terület van, ahol a robotok pontosabban, gyorsabban és hatékonyabban tudnak dolgozni, ezzel átvéve a monoton és gyakran ismétlődő feladatokat az emberektől.
Így az élelmiszercsomagolási műveletek egy része is új perspektívát jelent az automatizálásban. A SCARA-robotok gyorsak és praktikusak az olyan feladatokban, ahol nincs szükség akkora rugalmasságra, amit egy önálló robotkar biztosítana, ugyanakkor az átrakás, a mérés vagy a válogatás során döntő lehet a sebesség. Egyre kevésbé találnak a cégek olyan munkaerőt, akik ezeket a feladatokat ellátnák, a robotok viszont rugalmasan tudnak alkalmazkodni a termelés volumenéhez.
Mindegy, hogy salátafejeket válogat egy robot, vagy pralinékat csomagol, a megoldandó műszaki feladat nagyon hasonló mögötte. Ráadásul az élelmiszeripari alkalmazások nem is úttörők abból a szempontból, hogy a karbantartásmentes robotokat a tisztaterek és a gyógyszeripar ugyancsak megköveteli magának – itt pedig már évtizedekkel ezelőtt elkezdődött az intenzív automatizálás. Azok a megoldások, amiket ezeken a területeken alkalmaznak, mára begyűrűztek a mindennapokba, és azok számára is elérhetők, akik élelmiszerek csomagolásával vagy válogatásával foglalkoznak, ez a terjedés pedig az árakat is mérsékelte az egész szektorban.
Virtuális valóság a termelésben
15 év alatt szinte a semmiből vált az életünk részévé a virtuálisvalóság-technológia, ami mostmár a FANUC világának is részévé vált. A szórakoztatóiparban is sikeres megoldások helyett azonban a FANUC a gyártósorok vagy applikációk tervezésénél és újratervezésénél nyújthat segítséget. A Roboguide a FANUC robotszimulációs szoftvere, melynek legújabb verziójával immár lehetővé válik az elkészült szimulációknak a virtuális valóságban történő körbejárása és tesztelése.
A szimulációk VR-rel való bővítése látványos újdonság, ami segít még kézzelfoghatóbbá tenni a korábban csak képernyőn ábrázolt műveleteket. Nem helyettesíti ugyan a személyes jelenlétet vagy a valódi, fizikai teszteket, viszont segítségére lehet a felhasználóknak és a tervezőknek abban, hogy könnyebben átlássák a gyártócellák elrendezését
Forrás: Fanuc
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!