Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Gépipar

Díjazták a Schneider Electric új okosgyárát a HuGBC Zéró Karbon pályázatán

A Schneider Electric dunavecsei okosgyára, a Duna Smart Power Systems díjat nyert a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) Zéró Karbon Díj pályázatán új építés kategóriában.

Az üzem a vállalat egyik legnagyobb, egyedi megrendelésre termelő létesítménye Európában, és a cég legújabb, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezése, az RM AirSeT fő európai gyártóközpontja.

November 6-án, a Green Future Conference-en adták át a HuGBC idei Zéró Karbon Díj pályázat nyerteseinek az elismeréseket. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat Dunavecsén felépült okosgyára új építés kategóriában nyert díjat.

A Zéró Karbon Díj célja, hogy elismerje a zéró karbonkibocsátás iránti elkötelezettséget, és inspirációt nyújtson mindannyiunk számára. A szervezők idén öt kategóriában – szemléletformálás, épületüzemeltetés, új építés, felújítás, diplomadíj – várták a pályázatokat.

A Schneider Electric május végén adta át ünnepélyesen a 28 ezer négyzetméteres új gyárát Dunavecsén. A DSPS a társaság egyik legnagyobb, egyedi megrendelésre termelő létesítménye Európában, és a cég legújabb, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezése, az RM AirSeT fő európai gyártóközpontja.

Az üzem megvalósítása során a gyártási hatékonyságot növelő intelligens megoldások alkalmazása mellett kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra. Az építési hulladékot és a különböző csomagolóanyagokat szelektíven gyűjtötték és szállították el az építkezésről. Az üzemben a hűtés-fűtésről geotermikus rendszer gondoskodik. A gyárban összesen 28 000 m2-nyi tetőn telepítettek napelemet, mintegy 1180 MWh/éves teljesítménnyel. Öntözésre és a mosdókhoz pedig az összegyűjtött esővizet használják.

Azokhoz a kijáratokhoz, ahol teherforgalom van, ún. légzsilipeket telepítettek, a kamiondokkoló állomásokat energiahatékony módon alakították ki úgy, hogy elkerüljék a hőveszteséget. A festési folyamathoz használt porszóró előkezelőből származó hulladékhőt a terület fűtéséhez hasznosítják újra, a felfűtött levegőt pedig az előgyártásokban.

Az öltözőkben, mosdókban, tárgyalókban, irodákban jelenlétérzékelő megoldások szabályozzák a légkezelő rendszert és a LED világítást. Az elektromos járművek számára pedig 30 e-autó és 25 e-bike töltőállomást is telepítettek.

A fenntarthatóság növelése, valamint az energiahatékonyság javítása mellett fontos szempont volt a tervezés során az épület hatékony működtetése. A Schneider Electric korszerű online felügyeleti rendszere, valamint kommunikációs hálózathoz kapcsolódó eszközei támogatják a meghibásodások megelőzését, illetve a szükséges beavatkozások időben történő elvégzését.

„Termékeink fejlesztése és gyártása, valamint létesítményeink üzemeltetése során is kiemelt figyelmet fordítunk a fenntarthatóságra, sőt, arra buzdítjuk beszállítóinkat is, hogy tegyenek erőfeszítéseket a dekarbonizáció érdekében. A fenntarthatósági programunk eredményeiről pár napja közzétett jelentésünk is jól érzékelteti, hogy mekkora utat jártunk be már eddig is, és milyen hatásunk van. Szeptember végéig összesen 628 millió tonna szén-dioxid kibocsátásának elkerülésében segítettük ügyfeleinket, az ezer legnagyobb beszállítónknál pedig 36 százalékos CO2-kibocsátás csökkenést értünk el a Zero Carbon Project kezdeményezésünk elindulása óta. Jövőformáló vállalatként nem csak fejlesztjük, hanem alkalmazzuk is a legújabb, a fenntarthatóságot támogató eszközöket és megoldásokat, és ez fokozottan igaz a DSPS-re. Nagyon örülünk a HuGBC díjának, ami azt mutatja, hogy egyre többen ismerik el törekvéseinket”

– mondta el Veres Zsolt, a Schneider Electric országigazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Hirdetés

További cikkek a témában