Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Digitalizáció

Új dimenziók a generatív mesterséges intelligenciában a biztonságosabb utakért

A jelenet, amit egyetlen autós sem akar átélni: egy labda gurul ki az útra, amit minden valószínűséggel egy gyerek is követ, aki tudomást sem vesz a forgalomról.

Amíg azonban az emberek fel tudják mérni az ilyen helyzeteket, napjaink vezetéstámogató- és automatizált vezetési rendszereinek még meg kell tanulniuk ezt. A Bosch a generatív mesterséges intelligenciát alkalmazza az automatizált vezetési funkciók további fejlesztése során. Ennek részeként a Bosch és a Microsoft együttműködik a generatív mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek feltárásában. „A Bosch azon dolgozik, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazások új dimenzióját hozza el az autókba” – hangsúlyozta Dr. Stefan Hartung, a Bosch igazgatóságának elnöke Berlinben, az idei Bosch Connected World (BCW) AIoT-konferencián. Az elvárások szerint a generatív mesterséges intelligencia lehetővé tehetné a járművek számára az adott helyzet pontos felmérését és az ennek megfelelő reakciókat, így nagyobb biztonságot kínálhat a közlekedés résztvevői számára. Ugyancsak fokozott biztonságot vár el az utakon az idei Bosch Tech Compass, azaz a technika és a mesterséges intelligencia témaköreiben világszerte végzett, reprezentatív felmérés válaszadóinak több mint 60 százaléka is.

Generatív mesterséges intelligencia a biztonságosabb közúti közlekedésért

A két vállalat várakozásai szerint együttműködésük új szintre emelheti az automatizált vezetési funkciók teljesítményét. Céljuk, hogy a generatív mesterséges intelligencia egyszerre növelje a járművek kényelmét, illetve biztonságosabbá tegye a közlekedést. Ebben felbecsülhetetlen jelentőségű az a tudás, amely rendelkezésre áll a Boschnál, legyen szó a járműiparról, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó autóipar-specifikus szakértelemről, vagy arról az adattömegről, amelyet a járműszenzoroknak köszönhetően a generatív mesterséges intelligencia fejlesztésére használnak. „A Microsoft nagy várakozásokkal tekint a Bosch-sal való együttműködésre a generatív mesterséges intelligencia témájában, hogy ezzel is biztonságosabbá tegyék a közlekedést” – jelentette ki Uli Homann, a Microsoft vállalati alelnöke (CVP), egyben kiemelt IT-architect szakembere.

Amikor az automatizált vezetés rendszereiről van szó, a mesterséges intelligencia még napjainkban is gyorsan a képességei határára ér. A mai vezetéstámogató rendszerek már képesek észlelni az embereket, állatokat, illetve különböző tárgyakat és járműveket, ám a közeljövőben a generatív mesterséges intelligencia segíthet annak elbírálásában, hogy egy-egy szituáció potenciálisan balesethez vezethet-e. A generatív mesterséges intelligencia hatalmas mennyiségű adatot használ fel az automatizált vezetés rendszereinek betanítására, lehetővé téve számukra, hogy pontosabb következtetéseket vonjanak le ezekből az adatokból. Ennek alapján a rendszer például arról is dönthetne, hogy a jármű előtt az úton feltűnő tárgy csupán egy műanyag zacskó vagy egy sérült járműalkatrész. Ez az információ azután a vezetővel folytatott közvetlen kommunikációban – például figyelmeztető jelzés megjelenítése – vagy a megfelelő vezetési manőverek – például fékezés a vészvillogó bekapcsolásával – kezdeményezésére is felhasználható.

A Bosch és a Microsoft már dolgozott együtt egy az autók és a felhő zavartalan összekapcsolására szolgáló, univerzális szoftverplatform kifejlesztésén, és nagy várakozással tekintenek az újabb közös munka elé. Azokat a lehetőségeket kutatják, hogy a legkorszerűbb mesterséges intelligencia alapú technológiát kínálhassák ügyfeleik és az automatizált vezetést alkalmazó autóipar számára.

A generatív mesterséges intelligencia gyorsítja a fejlődést

„A generatív mesterséges intelligencia lendületet ad az innovációnak, és éppúgy átalakíthatja az ipart, mint azt egykor a számítógép feltalálása tette”

– jelentette ki Tanja Rückert, a Bosch igazgatóságának digitalizációért felelős tagja.

Ez derül ki a Bosch Tech Compass legfrissebb, 2024-es felméréséből is: a válaszadók 64 százaléka gondolja úgy, hogy a mesterséges intelligencia a jövő legjelentősebb technológiája. Összehasonlításképpen: egy évvel ezelőtt még a válaszadók 41 százaléka volt ezen a véleményen. A gyártástól a mindennapi irodai munkáig, a generatív mesterséges intelligencia már számos területen használatos a Boschnál. A vállalat a Microsoft mellett további partnerekkel is együttműködik, mint például az AWS, a Google és az Aleph Alpha. A Bosch csoport vállalati kockázatitőke-részlegeként (Corporate Venture Capital) a Bosch Ventures tavaly jelentős összegeket fordított a mesterséges intelligenciával foglalkozó Aleph Alpha cég működésére, emellett bejelentette a startup-vállalkozással folytatott tartalmi együttműködését is, amely a Bosch munkatársai és ügyfelei számára új alkalmazási lehetőségek felkutatására irányul.

„A Bosch és az Aleph Alpha tanulni szeretne egymástól, kölcsönösen profitálva a rendelkezésükre álló szakértelemből, illetve közösen dolgozni az egyes területeken átívelő alkalmazási eseteken”

– emelte ki Rückert. Ez a partnerség Észak-Amerikában már meg is hozta az első eredményeket: egy prémium-autógyártó megbízásából a Bosch az Aleph Alpha szakembereivel együttműködve mutat be mesterséges intelligencia alapú beszédfelismerést. A megoldásnak köszönhetően természetes nyelvi feldolgozás segítségével egy chatbot értelmezi és kezeli a műszaki meghibásodások elhárítására vonatkozó hívásokat, felismeri a különböző dialektusokat és akcentusokat, illetve az érzelmi állapotokat is érzékeli. A hívásokat közvetlenül fogadja a rendszer, ezzel minimálisra csökkenti a járművezetők várakozási idejét. A hívások nem kevesebb mint 40 százaléka automatikusan dolgozható fel és oldható meg, míg bonyolultabb igények esetében a chatbot minden lényeges információt továbbít a szervizközpont munkatársa felé.

Az AI-keresőmotortól a gyártásig

A Bosch mesterséges intelligencia szakértői jelenleg jóval több mint 120 olyan specifikus alkalmazáson dolgoznak, amelyeket ezek az új AI-modellek nyitnak meg a vállalat munkatársai és ügyfelei előtt. Ezek közé tartozik például a szoftverprogram-kód vagy hatékony chatbotok és voicebotok generálása a technikusok, vagy a végfelhasználókkal folytatott kommunikáció támogatására. 2023 végén indult a cégen belüli mesterséges intelligencia alapú AskBosch keresőmotor, amely számos adatforráshoz – például intraneten megosztott forrásokhoz – ad gyorsabb, természetes nyelvezetű hozzáférést. A rendelkezésre álló külső adatokon kívül az AskBosch belső adatforrásokat is igénybe vesz, a vállalat munkatársai így Bosch-specifikus információkat is kutathatnak. A generatív mesterséges intelligencia a gyártási folyamatokat is felgyorsítja. A Bosch két németországi gyárában indítja el az első projektjeit, melyek során generatív mesterséges intelligencia hoz létre szintetikus képeket, hogy így mesterséges intelligencia alapú megoldásokat fejleszthessenek, illetve skálázhassanak optikai ellenőrzések számára, valamint már meglévő AI-modellek optimalizálására. A Bosch várakozásai szerint ezzel a jelenlegi hat-tizenkét hónapról mindössze néhány hétre rövidíthető az AI-alkalmazások tervezéséhez, üzembe helyezéséhez és felfuttatásához szükséges idő. A sikeres kísérleti fázist követően minden Bosch telephely számára elérhető lesz ez a szintetikus adatok előállítására kifejlesztett szolgáltatás.

Bosch Tech Compass 2024: a mesterséges intelligencia alkalmazása

Amint az élet egyre több területén alkalmaznak mesterséges intelligenciát, a személyes szakmai továbbképzés is egyre fontosabbá válik – ez a Bosch Tech Compass felmérés által megkérdezettek 58 százalékának meggyőződése, 63 százalékos aránnyal pedig különösen az Amerikai Egyesült Államokban elterjedt ez a vélekedés (Németország: 54 százalék, Kína: 52 százalék). A Bosch a mesterséges intelligencia alkalmazásában is gyorsít, és munkatársait is bevonja a folyamatba. 2019-ben a vállalat olyan képzési programot hívott életre, melynek célja első körben 30 ezer munkatárs oktatása a mesterséges intelligencia témakörében. Eddig mintegy 28 ezren vettek részt a programban, amely – a Bosch a mesterséges intelligencia alkalmazásának etikai irányelveit meghatározó kódexéhez hasonlóan – a generatív mesterséges intelligenciáról szóló tartalommal egészült ki.

A 2024-es Bosch Tech Compass kutatás eredménye itt tekinthető meg.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Hirdetés

További cikkek a témában