Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

z

Hogyan készítsünk ízléses sajttálat?

A sajtok nem véletlenül számítanak az egyik, ha nem a legnépszerűbb tejterméknek, hiszen kicsik és nagyok egyaránt rajonganak értük, ráadásul annyi különböző fajtájuk létezik, hogy lehetetlen megunni őket.

A különlegesebb sajtokból pedig ínycsiklandozó sajttálak is készíthetőek, melyek egy-egy vendégségben, de még akár üzleti összejövetelen is megállják a helyüket. Az egyes sajtokat pedig remekül lehet kombinálni édes és sós ételekkel, így a lehetőségek száma valóban végtelen.

Ám ahhoz, hogy a tálak valóban igényesen nézzenek ki, a sajtokat szépen is kell felszeletelni. Ám nem mindegy, hogy ehhez milyen eszközt választunk a finnshop.hu Fiskars konyhai kiegészítőinek kínálatából, ezért nézzük is meg a legfontosabb tudnivalókat.

A sajtok csoportosítása

A sajtokat rengetegféle szempont alapján lehet rendszerezni, legyen szó akár készítési eljárásról, származási helyről, ízvilágról, ha viszont a szeletelés módját vesszük alapul, akkor keménység szerint érdemes. Ez alapján három fő típus létezik.

A lágy sajtok magas víztartalommal rendelkeznek, puha, krémes állagúak, egyesek akár kenhetőek is. Nem könnyű őket szépen felszeletelni, de a megfelelő eszközökkel és némi precizitással kivitelezhető.

Mely sajtok tartoznak ide? Néhány példa:

  • Mozzarella
  • Camembert
  • Brie
  • Pálpusztai

A félkemény sajtokból a víz egy részét kipréselik, így tömörebb állagúak, ezért viszonylag egyszerű őket felvágni. Ebbe a csoportba tartoznak a legszélesebb körben ismert fajták, úgy mint:

  • Trappista
  • Edami
  • Gouda
  • Parenyica

A kemény sajtok jellemzője pedig az alacsony víz-, de magas zsírtartalom, a hosszú érlelési idő és a karakteres íz. Reszelni könnyű, szeletelni viszont nehéz őket, hiszen könnyen morzsálódnak. Ide soroljuk például az alábbiakat:

  • Parmezán
  • Ementáli
  • Cheddar

Hogyan vágjuk fel a különböző sajtfajtákat?

Talán nem mondunk újdonságot azzal, hogy az eltérő keménységű sajtokhoz más-más eszközöket kell használni.

A lágy típusúakhoz a legjobb eszköz az olyan sajtkés, melynek vékony pengéje van, amin lyukak találhatóak. Ez azért fontos, mert megakadályozza, hogy a sajt belseje odaragadjon a késhez, és szétkenődjön. Érdemes akár a pengét bevizezni használat előtt, hogy még inkább csökkentsük a tapadást.

A félkemény sajtokkal viszonylag egyszerű dolgunk lesz, ezek szeletelhetőek egy éles késsel (akár sima, akár barázdás pengéjűvel) vagy sajtvágó eszközzel is.

A kemény változatokat pedig a legegyszerűbben a spatula formájú sajtvágóval tudjuk egyenletesen felszeletelni, de fontos, hogy ez kellően éles legyen, hogy ne morzsálódjon a sajt. Erőteljes, határozott mozdulatokkal dolgozzunk.

Mire figyeljünk még oda?

Ha többféle sajtot vágunk fel egyidejűleg ugyanazzal az eszközzel, akkor mindig tisztítsuk meg alaposan a pengét, mielőtt egy másik típusú sajthoz használnánk! Ez azért fontos, mert így elkerülhető, hogy összekeveredjenek a különböző ízek, emiatt romoljon az ételek élvezeti értéke.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Hirdetés