Bár a boltokban is kapható olyan téliszalámi, amelyet megkóstolva szabályosan elolvadsz, de semmihez sem fogható az, amit te magad, saját kezűleg készítesz el. Nem tartalmaz színezéket és káros anyagokat, ráadásul olyanra tudod ízesíteni, amilyenre ténylegesen szeretnéd. Ezért is hoztunk a mai cikkünkben egy szuper szalámi receptet, amely otthon is könnyen elkészíthető.
Elkészítés menete
Szükséged lesz nyolc kilogramm disznó- és két kilogramm marhahúsra, amelyeket kockára vágva legalább két napig kell egy deszkára terítve szikkadni hagyni.
Majd daráld le őket apróra, és tegyél hozzájuk negyed kilogramm sót, négy dekagramm fekete és egy dekagramm fehér borsot, három dekagramm salétromsót és három dekagramm zúzott fokhagymát! Végül jöhet a titkos összetevő, a konyak, amelyből két deciliterre lesz szükség.
Ha nem szeretnéd mindegyik fűszert külön-külön beszerezni, akkor javasoljuk számodra az ArthurMarket oldal fűszerek között kapható téliszalámi fűszerkeveréket, amelynek a minősége garantálja a tökéletes ízt és minőséget. Olyannyira, hogy sokszor még üzemi környezetben is használják.
Befejező lépések
A folyamat befejezéseként töltsd bele az ízesített darált húst szorosan vastag marhabélbe egy kolbász- és vagy hurkatöltő gép segítségével! Egyesek ezt előtte 65 cm-es darabokra szokták vágni, és egy órát 50°C-on sós vízben áztatni, de egyes áruházakban kapható már előre leklipszelt szalámi műbél 50cm-es hosszokban.
Ezt követően a rúd végét kösd be spárgával, hagyd legalább két napig felakasztva szikkadni, és ezután mehet a füstölőbe! Fontos, hogy ne meleg, hanem hideg füst érje! Éppen ezért a tűztérnek és a füstölőnek legalább másfél-két méterre kell lennie egymástól, hogy a füst megfelelően ki tudjon hűlni.
A füstölés egyébként akár egy hétig is eltarthat, amely után a szalámit még egy kicsit hagyni kell egy szellős helyen szikkadni, de utána már lehet is fogyasztani, amelyhez előre is jó étvágyat kívánunk.
Ha még nincsen füstölőd
A füstölő elkészítésének első lépése egy nagyjából 50 x 50 centiméter széles és ugyanilyen mély gödör ásása, amelynek az aljára az égés tökéletesítése érdekében el kell helyezni egy fémlapot. Ha tégla is van kéznél, akkor használd fel a tűztér kibélelésére!
Ezt követően áss egy akkora mélyedést a kéménynek, amennyi földet ásóval egy dobásra ki tudsz emelni, és ebbe helyezz el egy fémcsövet, amelyet be kell fedni földdel, hogy a füst ne tudjon kijönni!
Aztán jöhet a füstölő kamra oldalainak összeillesztése! Ha nem szeretnéd, hogy a korom lerakódjon a húsra, akkor az aljára fektess még egy fémrácsot, és erre helyezz el némi nedves szalmát!
Befejezésként pedig a füstölő felső részébe rögzíts rudakat, amelyekre majd a különböző finomságok felakasztásra kerülnek, és a tetejét borítsd be sűrű szövésű dróthálóval!
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!