A manuálisan működtetett redőnyöket gurtni vagy zsinór segítségével tudjuk mozgatni. Mindkettő nagy teherbírású szalag, ami ahhoz kell, hogy a megfelelő állásba tudjuk rögzíteni a redőnypalástot. Tehát a fel- és lehúzáshoz használjuk.
Ennek a szalagnak a hagyományos változata a redőnygurtni, amit azonban lecserélhetünk zsinórra is. Abban az esetben, ha az építkezés vagy a felújítás során nagyon rávakoltak az ablak tokjára, mindenképpen a zsinór lesz a nyerő. Hogy miért?
Ilyen kivitelezésnél csak ferdén lehet behelyezni a szalagot, a gurtnit pedig a szélessége miatt nem tudjuk ilyen környezetben használni. Leugrik a tárcsáról, tönkremegy, tehát mindenképpen a vékonyabb zsinórt kell alkalmazni.
A redőny tökéletesen és biztonságosan fog működni a beépített zsinórvezetővel. Azonban az is tény, hogy ami elromolhat, az el is romlik időnként, tehát még rendeltetésszerű használat mellett is elkopik a redőnyzsinór is.
Kell-e szakember a redőnyzsinór cseréjéhez?
Ha bármilyen meghibásodás keletkezik az árnyékoló működésében, célszerű azonnal orvosolni. Ha várunk vele, csak még nagyobb probléma alakulhat ki. A zsinór cseréje talán a leggyakrabban felmerülő javítási munkálat, ami azonban veszélyes is lehet.
Amennyiben külső tokos redőnyünk van, ne álljunk neki! Az ablakra kívülről felállni nem biztonságos, profi szakemberre lesz szükség, aki kibiztosítva és szakértelemmel oldja meg a feladatot. A redőnypalást leszerelése pedig nagy hozzáértést igényel.
Azt is vegyük figyelembe, hogyha korábban már cseréltünk redőnygurtnit, hogy a zsinór cseréje más módon történik, mivel mindkettőt másképpen kell rögzíteni az automata csévélőjébe. Ne becsüljük túl a képességeinket, ha nem megy, akkor vágjunk bele a cserébe, mert nagyobb károkat is okozhatunk. Egy ügyes kezű, kreatív amatőr kisebb szereléseket megoldhat a redőnyön, de nem mindenki. Lehet, hogy nekünk valami máshoz van tehetségünk.
Mitől hibásodhat meg a redőnyzsinór?
A redőnyzsinór tulajdonképpen folyamatosan nagy terhelés alatt áll, hiszen tartania kell a palástot. Kivétel ez alól, amikor teljes mértékben le van engedve, ilyenkor pihenhet. Mozgatás közben pedig folyamatosan hat rá a súrlódási erő, ami miatt lassan, de biztosan kopik az anyag, akármilyen jó minőségű.
Tehát minél régebbi a zsinór, annál nagyobb az esély a szakadásra. A nem megfelelő használat tovább növeli az eshetőségét az anyag elkopásának. Ha jó minőségű a redőnyünk, beleértve minden alkatrészt, illetve úgy használjuk, ahogy az elő van írva, akkor hosszú idő után lesz esedékes a redőnyzsinór cseréje.
Ha sikerült kicserélni a redőnyzsinórt
Amennyiben elvégeztük a műveletet, mindenképpen tegyünk egy-két próbahúzást, hogy meggyőződhessünk a kifogástalan működésről. Ha minden funkció tökéletesen üzemel, akkor megveregethetjük a vállunkat, mert jól dolgoztunk.
Ha már nagyon régi vagy működésképtelen a redőny, érdemes elgondolkodni egy új felszereltetésében. A Topredőny kiváló minőségű, megbízható árnyékolókat kínál.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!