Fiatalok jelentkezését várják, több mint 4 millió forint a tét
Útakadályokat detektáló drón, vezeték nélküli hőérzékelő kocka, automatizált szellőztető rendszer – csupán néhány úttörő megoldás, melyeket az elmúlt években hoztak össze a Code #LikeABosch hackathon szemtelenül fiatal résztvevői, mindössze 48 óra leforgása alatt. A hibrid innovációs verseny idén szeptember 29-30-án várja a középiskolás és egyetemista indulókat, akik szívesen tesztelnék problémamegoldó képességüket olyan hardveres és szoftveres kihívásokban, melyekkel valós változást hozhatnak az emberek életébe. Érdemes megfontolni a személyes részvételt nemcsak a közösségi élmény, de a helyszín miatt is, a szentendrei úti Gamerland ugyanis a szünetekben is szórakoztató programok tárházát kínálja a fiatal ötletgazdáknak. Az offline regisztrációra szeptember 15-ig van lehetősége a versenyzőknek, míg az online indulók a hackathon előtti napokban is csatlakozhatnak. Innovációra fel!
Szeptember végén harmadik alkalommal jelentkezik a Bosch és a CraftHub közös szervezésű hackathonja, a Code #LikeABosch, melyet azzal a céllal hívtak életre 2021-ben, hogy lehetőséget adjanak a jövő tehetséges innovátorainak a bemutatkozásra. Idén is a népszerű Gamerland biztosít helyszínt a megmérettetésnek, a szervezők pedig közel 100 személyes résztvevőre számítanak a budapesti gamer közösség fellegvárában. Ezúttal azonban nem a felhőtlen szórakozásé lesz a főszerep, hiszen az indulóknak az idei évben csupán 24 órájuk lesz arra, hogy ötletes és megvalósítható hardveres és szoftveres megoldásokat hozzanak a Bosch mérnökcsapata által megálmodott kihívásokra.
„Középiskolásokra, egyetemistákra és fiatal pályakezdőkre egyaránt számítunk, akár csapatban, akár egyedül érkeznek – utóbbiak új formációkat alkotva állhatnak neki a fejlesztésnek. Nincs szükség magas szintű kódolói tudásra, de jó, ha legalább egy csapattag rendelkezik alapismeretekkel valamelyik programnyelvet illetően. A középpontban azonban az ötletek állnak majd”
– mondja Varga Károly, az innovatív IT-rendezvényeket megvalósító CraftHub egyik alapítója és ügyvezetője.
Ez egy érdeklődő generáció, csak tudni kell, mivel szólítsuk meg
A nevezők csupán a verseny előtti napokban ismerhetik meg a pontos kihívásokat, majd kiválaszthatják, hogy a szoftver vagy a hardver kategóriában próbálják ki magukat. A tavalyi győztes Superset nevű formáció pédául egy hőszabályozó rendszert tervezett, amely egy vezeték nélküli érzékelő kocka segítségével detektálja a környezet hőmérsékletét és az emberi hőt is, így mindig csak azt a területet melegíti fel, ahol éppen tartózkodik valaki. A legjobb szoftveres megoldás a HFDN (High Frequency Data Network) lett, amely a járművek közötti akadálytalan információáramlást támogatja, új távlatokat nyitva a balesetmegelőzésben.
„A tavalyi hackathon összesen 75 csapattal rajtolt el, a kihívások középpontjában pedig – ahogy a győztes projektekből is látszik – a környezettudatos otthoni okosmegoldások, valamint a járműveket balesetmegelőző szenzoros támogatással felszerelő fejlesztések álltak. Az óriási érdeklődés és a jobbnál jobb ötletek pedig ismét megmutatták, hogy a fiatalok számára a közhiedelemmel ellentétben igenis fontos a jövő, és ha lehetőséget adunk nekik, olyan perspektívából képesek szemlélni egy-egy globális problémát, amire nem is gondoltunk. Szeretnénk bátorítani őket arra, hogy merjenek másként gondolkodni és újat alkotni”
– mondja Varga Károly.
Ötlet, prezentáció, többezer eurós díjak – és a zsűri elismerése
A Bosch mentorai a hackathon során több alkalommal is fogadják a versenyzőket, hogy jó tanácsokkal lendítsék át őket az esetleges holtpontokon, sok idő azonban nincs a tétovázásra, mivel összesen 24 óra áll összesen rendelkezésükre kész projekteket benyújtani. A megoldásokat egy maximum 2 perces pitch videóban kell bemutatni a zsűrinek, a fejlesztéshez készített forráskódot pedig egy GitHub adattárban kell közzétenni – bizonyítva, hogy az innováció mögött megvalósítható koncepció áll. Az első körben kiválasztott legjobb 8 csapat ezután kerülhet a döntőbe, ahol élő prezentációt tarthatnak a verseny összes résztvevője előtt, akik a zsűritagokkal együtt lehetőséget kapnak, hogy szavazzanak a verseny győztesére. Az egyes kihívások bajnokai 3000-3000 eurót zsebelhetnek be, az abszolút győztes csapat pedig további 5000 euróval gazdagodhat – természetesen az innovációs verseny felejthetetlen hangulata és a Bosch mérnök szakembereinek elismerése mellett.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!