Minden foltvarró tisztában van a könnyen kezelhető és kiválóan működő vasaló fontosságával, akár a következő patchwork remekművüket készítik el, vagy csak egy kis apróságot szeretnének készíteni az édesanyjuknak.
Természetesen ehhez a tevékenységhez tökéletesen megfelel a rendes nagy vasaló is, de mi inkább a Butika.hu patchwork varrás kínálatában is fellelhető, a kézbe tökéletesen belesimuló Prym utazóvasaló használatát javasoljuk, amelynek segítségével sokkal könnyebben megoldható a sok kisebb apró szövetdarab és a vékony szegélyek felvasalása.
Milyen egyéb kellékekre lesz még szükség?
Ez attól függően változik, hogy milyen projekten dolgozol is éppen, vagy milyen típusú szövetet használsz. Összességében elmondható azonban, hogy a gőzölős vasaló mellett szükség lesz egy felületre is az anyagok vasalásához. Sokan ezt egy kétoldalas vasaló alátéttel oldják meg, amely lerakható akár a varrószoba asztalára is, hogy kéznél legyen, amikor ki kell vasalni a kis összevarrt foltokat. De nyugodtan maradhatsz a hagyományos hővisszaverő huzattal ellátott vasalódeszkánál is, amelynek köszönhetően minden oldalról tökéletesen éri majd a hő az anyagot.
A fentebb is említett minivasaló pihentetéséhez pedig szükség lehet még egy Prym szilikon hőálló vasaló alátétre, amelyet a gyártó pink, szürke és liláskék színekben kínál.
Külön vasaló a ferde pántokra
Léteznek már jóval speciálisabb vasalók is, amelyek segítségével a ferdepántok és egyéb keskeny, illetve picike darabok vasalhatók. Ilyen például a Butika.hu kínálatában is fellelhető Clover mini vasaló is, amelynek csúcsa olyan kicsi, hogy csak a szükséges területeket éri el. Ezt egy nagyobb vasalóval szinte lehetetlen megvalósítani.
A magas hőmérsékleti beállítása, ami 200-260°C-ot jelent, használható pamut és lenvászon anyagokhoz, míg az alacsony – 110-170°C – tökéletes gyapjúhoz, selyemhez és nejlonhoz.
Tippek magához a vasaláshoz
A különféle szövetek vasalásakor a megfelelő technika a vasaló fel-le, nem pedig az egyik oldalról másikra történő mozgatása. Így ugyanis nem áll fenn annak a veszélye, hogy az anyag kinyúlik, és elveszíti az alakját. Ez különösen igaz a kevésbé strukturált szövetekre, például a kötött szövetekre vagy a ferdén vágott területekre.
A vasalás megkezdése előtt állítsd a vasalót a megfelelő módba, majd helyezd a szövetet a vasalódeszkára! Fontos, hogy a varrásráhagyásnak felfelé kell néznie! Ezután helyezd rá a vasalót az anyag tetejére a varrás rögzítéséhez, és egy kis idő múlva emeld fel, hogy kihűlhessen! A szövet alsó része esetében pedig a vasaló hegyével kell óvatosan haladnod a varrásráhagyás felé. Végül már csak annyi teendő maradt, hogy ugyanezt ismételd meg a szövet másik oldalán is.
Végső gondolatok
A vasalás egy nagyon fontos részét képezi a foltvarrásnak, ezért kiemelt jelentőséggel bír a megfelelő eszközök beszerzése és az ideális technika elsajátítása. Ezzel ugyanis nagyon sok ráncot és gyűrődést küszöbölhetsz ki, amelyek torzíthatják a pontosságot a varrás során, és magát a szövetet is.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!