Bár Magyarországon nem kötelező a téli gumik használata, mégis számos meggyőző érv szól mellettük. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a téli abroncsok előnyeit és egy hasznos szabályt, amely segít eldönteni mikor érdemes a szezonális gumi cserére sort keríteni.
Miért érdemes téli gumira váltani a fagyos hónapokban?
A késő őszi és téli hónapokban beköszöntő hideg időszakban rengeteg autós dönt a téli gumi csere mellett. Nem véletlenül, hiszen a hóval és jéggel borított utakon veszélyes a nyári abroncsokkal közlekedni. Az alábbiakban összefoglaltuk a téli gumi használat legjelentősebb előnyeit.
1. Első a biztonság!
A nyári- és téli gumik közötti legfontosabb különbséget az anyagösszetétel és a futófelület mintázata jelenti. Míg a nyári gumi szett a meleg aszfalton képes maximális tapadást nyújtani, addig a téli abroncsok hideg időjárásban biztosítanak optimális teljesítményt. Független tesztek eredményei alapján kijelenthető, hogy a téli gumi hideg időben:
- rövidebb féktávot,
- nagyobb kontrollálhatóság és
- biztonságosabb közlekedést jelent.
2. A teljesítmény rovására se menjen a nem megfelelő típusú gumi
A gumigyártás első fázisát az akár évekig tartó tervezés jelenti. Ekkor a mérnökök a jövőbeni felhasználási körülményekre optimalizálják a termékeket. Míg egy négyévszakos abroncs használható akár az év egészében a legtöbb autós számára, addig a szezonális gumikat az adott évszakhoz igazítják. Téli szezonban a téli gumi az ami magasabb és megbízhatóbb teljesítményt nyújt.
3. Kíméld a pénztárcádat!
Nem csupán a guminyomás, hanem az abroncs egyéb tulajdonságai is hatással lehetnek a fogyasztásra. Általában igaz, hogy a téli abroncs effektívebb üzemanyag-felhasználást tesz lehetővé a hideg időszakban. Bár a különbség nem jelentős, idővel mégis jelentős megtakarításhoz vezethet. A lenti példában ezt szemléltetjük.
- Megtakarítás mértéke: 0,5%
- Átlagos üzemanyag felhasználás: 6 liter / 100 kilométer
- Hideg hónapokban megtett távolság: 30 ezer kilométer
- Időszakra vetített átlagos üzemanyagköltség: 600 forint / liter
- Megtakarítás mértéke: 5400 Forint
Tehát a fenti példában szereplő fiktív számok esetén a megtakarítás mértéke egy tél alatt 5400 forint. A hatékonyság tovább fokozható a megfelelő guminyomás használatával. Ezt számos benzinkúton ingyenesen ellenőrizhetjük.
4. Irány külföld, ezekre figyelj!
Ahogy a bevezetőben írtuk, Magyarországon nincs olyan törvényi kötelezettség, amely előírja a téli abroncs használatát. A környező országok egy részében azonban más a helyzet. Így, ha a tervek között sítúra szerepel, érdemes téli abroncsokkal és akár hólánccal is készülni.
Pár példa az EU-s tagállamok szabályaira:
- Ausztria: Minden személygépkocsi részére előírt, hogy 4 millimétert meghaladó profilmélységű gumit és/vagy hóláncot kell használni november 1. és április 15. között.
- Szlovénia: November 15. és március 15. között kötelező a téli abroncs.
- Németország: Havas és jeges utakon kötelező a téli abroncs használata.
Fontos, hogy a példában szereplő szabályok csak tájékoztató jellegűek. Így indulás előtt minden esetben javasolt tájékozódni a meglátogatandó ország hatályos szabályairól.
A szabály, ami segíthet eldönteni mikor érdemes téli abroncsokat használni
Most, hogy a téli gumi csere legfontosabb előnyeit bemutattuk, ideje szót ejteni arról, hogy a téli gumi mikortól válik esedékessé, azaz mikor érdemes búcsút inteni a nyáriszettnek. Az autósok körében 7° C szabály (másképpen 7 fokos szabály) néven terjedt el egy általános tanács, ami segíthet a kérdés megválaszolásában.
7° C szabály: Az év azon szakában, amikor az átlagos középhőmérséklet tartósan 7° C alatti, érdemes téli gumikat használni. Ez Magyarországon a késő őszi és téli hónapokra igaz.
AKH: gumiabroncs vásárlás online
Eljött a téli gumi szett vásárlás ideje? Válaszd az 1995-ben, családi vállalkozásként alapított AKH-t, amely a magyar gumiabroncs piac értékesítési és szolgáltatás területén belül több kategóriában is piacvezető. Több mint 30 neves márka egyedülállóan széles választékát forgalmazza, emellett saját márkák importjában és forgalmazásában is kiemelkedőek a magyarországi piacon. Az AKH éves forgalma meghaladja az egymillió darab abroncsot is.
Képek forrása: Freepik