A leginkább színezőanyagként ismert és használt titán-dioxid (E171) számos termék fehér-hatású színéért felelős, így megtalálható számos étrend-kiegészítőben, pékárukban, rágógumikban, ízesített italokban, szószokban, egyéb feldolgozott élelmiszerekben.
Használata 2022. augusztus 7-től élelmiszer-adalékanyagként nem engedélyezett, mivel nem biztonságos. A titán-dioxid vagy fehér pigment a titán természetben is előforduló oxidja, tehát nem mesterséges, hanem természetes anyag. Kozmetikumokban is használatos színezék.
Miért került mégis tiltólistára az Európai Unióban? Mi másra jó még? Ennek jártunk utána.
Nem minden E káros!
A BodySelect kollagént tartalmazó táplálékkiegészítői közül sem a kapszula, sem az italporok nem tartalmaznak TiO2-t, viszont más E-számmal rendelkező, biztonságos adalékanyagokat esetenként igen. Az E-számok sokakban pánikot keltenek, annak ellenére, hogy vannak köztük olyan élelmiszer-adalékanyagok is, mint például az E101 vagy más néven B2-vitamin, az E161b, azaz lutein, az E270, ami nem más, mint tejsav, továbbá az E300, ami a C-vitamin. Ezek használata a szervezet számára teljesen biztonságos.
Az E-listán szereplő adalékanyagokat
- színező- és sűrítőanyagként,
- antioxidánsként,
- stabilizáló- vagy emulgeálószerként,
- ízfokozóként,
- fényező- vagy csomósodásgátló anyagként,
- édesítő- vagy tartósítószerként használják a kozmetikai és az élelmiszeriparban.
Mi a helyzet a titán-dioxid tartalmú szerekkel?
A koronavírus járvány kapcsán számos fertőtlenítőszerben feltűnt a titán-dioxid jelenléte, többek között a közösségi közlekedés járművein is ezzel a szerrel kezelték le a kapaszkodókat. A vizsgálatok azonban egyetlen esetben sem mutatták ki, hogy a kioldódás mértéke a egészségügyi határérték fölé emelkedett volna.
Testépítők, sportolók többféle készítményt fogyasztanak, amelynek minimális mértékben egyik összetevője az E171, azonban ez az egészséges szervezetben semmilyen veszélyt nem jelent. Abban az esetben jelenthet problémát, ha a fehér pigment a vérbe jut, és feldúsul, vagyis nem ürül ki.
Oda kell viszont figyelnie a napi bevitt mennyiségre azoknak, akik az ún. sárga köröm szindrómában szenvednek vagy fémallergiások, de még inkább az autoimmun betegségekben, krónikus gyulladásos bélbetegségben szenvedőknek. Számukra a legjobb megoldás, ha semmilyen titánium-dioxidot tartalmazó terméket nem fogyasztanak, használnak.
TiO2 a fitness termékekben?
A legfrissebb szabályozásoknak megfelelően ma már egyetlen sportcélú étrend-kiegészítő sem tartalmaz titán-dioxidot, korábban is legfőképp kapszulák, tabletták bevonására, filmrétegként alkalmazták.
Elképzelhető, hogy még találkozol a polcokon olyan élelmiszerekkel, amelyek TiO2-t tartalmaznak, hiszen a rendelet csak az új előállítású termékek esetében kötelezi a gyártókat. A korábbi gyártási idővel rendelkező, titán-dioxidot tartalmazó táplálékok, táplálékkiegészítők a minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig maradhatnak a forgalomban.