Sokat hallani manapság a diszlexiáról, egyre több gyereket érint. Felismeréséhez szükség van szakemberre, de vannak jelek, amikre odafigyelve mi magunk is gyanakodhatunk, hogy gyermekünk diszlexiás.
A következőkben a diszlexiáról, kialakulásáról és felismeréséről olvashattok a Játékliget segítségével készült cikkünkből.
A diszlexia
A diszlexia tanulási zavar, amelynél a gyerekek lassabban, nehezebben olvasnak. Az írott szövegből lassabban és hiányosabban szereznek információt. A gyerekek ilyenkor nem élvezik az olvasást, számukra ez kemény munka. Az olvasási teljesítményük elmarad a korosztályukhoz képest, más területen viszont előrébb tarthatnak, ügyesebbek lehetnek társaiknál.
Nagyjából a lakosság 5-10%-át érinti a betegség. A diszlexia egyik meghatározó alcsoportját a nyelvi rendszer zavarai jellemzik. A diszlexiások egy részét a látási észlelés olyan zavarai jellemzik, amelyek a forma, a kontraszt feldolgozásában és a szemmozgás szabályozásában nyilvánulhatnak meg.
A diszlexia kialakulása
Tudományos kutatások bizonyították, hogy családon belül öröklődik a hajlam, így ha a családban előfordult diszlexiás, akkor a gyerekeknél is nagyobb valószínűséggel fordulhat elő.
Geschwind kutatásai rámutattak arra, hogy a magzati korban a szokásosnál nagyobb mennyiségű tesztoszteron lelassítja a bal agyfélteke és a csecsemőmirigy fejlődését. Ritkábban ugyan, de előfordulhat, hogy egy gyermek az iskolába kerüléskor fennállott neurózis miatt lesz diszlexiás. Ilyenkor ugyanis az történik, hogy a kisdiák a szorongásait, félelmeit belevetíti az olvasástanulásba, ami ezáltal akadályozottá válik.
A diszlexiának több csoportja van, a diszfonetikus csoportban a gyerekek globális olvasásában vétenek hibákat, hagynak ki betűket, szótagokat. A diszeidetikus csoportba tartozók nehezen ismerik fel a szavakat, így lassan, tagoltan olvasnak. A harmadik egy kevert csoport, ebbe tartoznak azok, akiknél mindkettő tünetei fennállnak.
A diszlexia tünetei
A diszlexia felismerésénél először néhány tényezőt ki kell zárni. Ha a gyerek rendesen járt iskolába, akkor az olvasási zavarait nem okozhatja kimaradás. Ha a gyerek legalább átlagos értelmi képességű, akkor nem okozhatja a problémát az alacsony intelligencia.
A tünetek között szerepelhet a nehéz írás, olvasás. Emellett betűvesztés, betűcsere, betűkihagyás. Általában a rossz helyesírással párosul. Tünetek lehetnek még az emlékezetzavar, a téri tájékozódásban fellépő nehézség, dátumtévesztés, problémák a szöveg megfogalmazásánál, nehézségek a nyelvi feladatokban. Manapság egyre több fejlesztőjátékkal találkozhatunk, például a Játékligetnél is.
A diszlexia egyre több gyereket érint, így jó, ha minél előbb felismerjük a problémát és idejében fejlesztjük.