A történelmi háborús járművek, legyen szó tankokról vagy repülőgépekről, hosszú ideje a makettezők legkeresettebb modelljei. Ez nem kizárólag a változatosságuk miatt van, ezek a gépek ugyanis koruk mérnöki teljesítményének a csúcsát jelentették.
A lehető legrészletesebb repülők
Ha legtöbben makettet hallunk, akkor általában egy apró másolatra gondolunk. Ez azonban nem a replikák egyetlen formája. A Modellfutárnál harci repülőket találsz 1:18, 1:24, 1:28, 1:32, 1:35. 1:48, 1:72 és akár 1:144-es méretarányban is.
A méretarány azt határozza meg, hogy az eredeti jármű hányszorosa a modellnek. Minél nagyobb a második szám, annál kisebb a makett. Ebből láthatod, hogy az 1:18 méretarány igen nagy, és felmerülhet benned a kérdés, hogy ennek mi a lényege.
Ha maga a replika nagyobb, a gyártónak több lehetősége van részletekkel ellátni. Éppen ezért minél nagyobb a modell, annál tökéletesebb a másolat. Ennek köszönhetően mind az összeállítás, mind a festés jóval szórakoztatóbb, hiszen lépten-nyomon megdöbbentően részletes elemekre bukkansz.
Ezzel a méretaránnyal gyűjteményed minden egyes darabja rendkívüli látvány, azonban helyre is szükségük van. Terepasztalt berendezni igen nehézkes egynél több 1:16-os makettel, ezért az ilyen repülőket érdemes egyenként kezelni.
Az 1:16-os replikák
Ezek a nagyobb másolatok sajnos a ritkább méretek közé tartoznak, ezért nincs akkora választék. Jelenleg a Hobby Boss foglalkozik ezeknek a gyártásával, és négy katonai repülőgép tartozik a készletükbe.
Ezek mindegyike a második világháború és az azt követő években tett szolgálatot. A Focke-Wulf Fw 190 két verziója a Luftwaffe legfontosabb gépei közé tartoztak, széles körű használatnak örvendve a 30-as években.
Ezzel szemben a Messerschmitt Me 262 csak jóval később, a háború utolsó szakaszában, 1944-ben került szolgálatba a német és csehszlovák légierőnél. Ugyan a korabeli repülési technológia csúcsát képviselte, a motornál és fémötvözeteknél fellépő problémák késleltették a végleges modell elkészülését.
A negyedik repülő az észak-amerikai F-86 Sabre, másik nevén Saberjet. Ezt a jetet az Amerikai Légierő a Koreai Háborúban vetette be, és részt vettek a történelem legelső jet-jet elleni csatáiban.
A történelemnek ezeket az apró, de mégis jelentőségteljes darabjait pedig a Hobby Boss a lehető legrészletesebben örökítette meg műanyag formájában.
Összeépítés
Ahogyan ezt már korábban is említettük, a modellek összeépítése és kifestése igazi élmény. Ez az a szakasz, amikor igazán egyedivé teheted a saját makettedet. Ehhez azonban több kellékre is szükséged lesz.
Ezekhez a nagyobb modellekhez nem fogsz komplett készletet találni, de ez nem is baj, ha komolyak a szándékaid. Nézz körül a hobbikellékek között, hiszen te tudod, hogy pontosan mik is a terveid.
Minden makett összeállításánál szükséged lesz ragasztóra, egy pengére, amivel a felesleges műanyagot el tudod távolítani, valamint ecsetekre és festékekre. Érdemes előre eltervezni, hogy pontosan milyen színeket szeretnél használni, a részletesség függvényében pedig egy igen vékony ecset is jól jöhet.