Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

IT

Hogyan működik a vezeték nélküli telefontöltés?

A gyorsuló technikai fejlődés velejárója, hogy egyre több olyan eszköz vesz körül bennünket, amelyek működési elvével a felhasználók többsége nincs tisztában. A vezeték nélküli telefontöltők is ebbe a csoportba tartoznak.

Csaknem 200 éves technológia

A technológia a 19. század óta ismert: Michael Faraday angol fizikus fedezte fel 1831-ben, hogy a mágneses tér feszültséget idézhet elő egy vezetőben. Precízebben megfogalmazva: ő írta le elsőként azt az elektromágneses kölcsönhatást, amelynek során az időben változó mágneses tér egy vezetőkörben elektromos feszültséget indukál. Ezt elektromágneses indukciónak nevezzük.

Az eljárást Nicola Tesla, szerb-amerikai fizikus, feltaláló, gépész- és villamosmérnök fejlesztette tovább. Ő dolgozta ki az elektromos energia vezeték nélküli továbbításának módszerét. (Egyébként róla nevezték el az elektromos indukció nemzetközi mértékegységét is.)

Hogyan működik a vezeték nélküli töltés?

A vezeték nélküli töltőben található tekercs vagy tekercsek elektromágneses mezőt hoznak létre. Ezt a mezőt a töltőre helyezett telefonban található tekercs elektromos árammá alakítja. Elektrotechnikai szempontból ugyanakkor nem indukált áramról, hanem indukált feszültségről beszélünk. A feszültségkülönbség eredményeként keletkezik elektromos áram a zárt áramkörben.

Az indukciós töltés jellemzője, hogy hatótávolság meglehetősen kicsi, kb. 5 mm. Így fontos, hogy a telefon közvetlenül érintkezzen a töltő felületével, és közöttük semmilyen szigetelő hatású tárgy vagy felület ne akadályozza a töltést.

Míg az eddigiekben tárgyalt eljárás a standard induktív kapcsolaton alapszik, az elektromos energia átvitele mágneses rezonanciával is lehetséges. Ebben az esetben a töltőben és a telefonban található tekercset úgy hangolják, hogy azonos frekvencián rezonáljanak, az áramátvitel a két rezonáns tekercs között történik.

A Qi szabvány

Néhány éve még három szabvány versengett egymással a vezeték nélküli töltés piacán, mára azonban egyértelműen a Qi lett a győztes. A Qi-t olyan nagy nemzetközi techcégek hozták létre, mint például a Samsung, a HTC, a Motorola, az LG, a Nokia vagy a Verzion. Sőt, feladva a vezetékes töltők területén jellemző különutasságát, később az Apple is csatlakozott hozzájuk. Ez azt jelenti, hogy ha valakinek Qi-kompatibilis telefonja van, teljesen mindegy, milyen gyártó töltőjére helyezi a telefonját, amennyiben az szintén Qi-kompatibilis (és fordítva).

euto vezeték nélküli töltő

Baseus Simple Qi töltő: nagyobb töltőtekercsének köszönhetően nagyobb töltési területet fed le, mint elődei, így stabil töltési teljesítményt kínál, az okostelefon helyzetétől függetlenül – Fotó: Etuo.hu

A legújabb töltők az indukciós eljárás mellett a mágneses rezonanciát is alkalmazzák. Így 5 mm helyett a telefon messzebb, akár 45 mm-es távolságban is lehet a töltőtől, így is felveszi az energiát.

Az tehát egyértelmű, hogy Qi-képes vezeték nélküli töltőt érdemes beszerezni, de az sem mindegy, hol vásároljuk meg. Az online rendelés előnye, hogy 14 napig indoklás nélkül meggondolhatjuk magunkat – ez egyébként egyes kereskedőknél több, akár 30 nap is lehet.

Biztonságos a vezeték nélküli töltés?

A mágneses mezőt, bármilyen erős is, képtelenek vagyunk érzékelni. Ennek ellenére – vagy éppen ezért -, ahogyan a 4G és az 5G kapcsán, a vezeték nélküli töltéssel kapcsolatban is fel szokott merülni a kérdés, ártalmas-e az egészségre.

Ahhoz, hogy a vezeték nélküli töltéshez optimális körülményeket idézzenek elő, a gyártóknak minél hatékonyabbá kell tenniük a töltő és a telefon közötti energiaátadás és -átvétel folyamatát. Ezt a ferriteknek nevezett anyagokkal érik el, amelyek kiválóan vezetik a mágnesességet. Mivel az elektromágneses hullámok a ferriteken keresztül áramlanak, nem pedig a levegőben, így a rendszer egészségre káros kibocsátásáról sem beszélhetünk. Ráadásul a vezeték nélküli töltés kb. 110-250 KHz frekvencián működik, ami ezredrésze például egy mikrohullámú sütő frekvenciájának. Ha tehát ez utóbbi nem káros, akkor az előbbi sem lehet az.

A jövő egyértelműen a vezeték nélküli töltőké, hamarosan a közép majd az alsó kategóriás telefonok is rendelkezni fognak ezzel a funkcióval. Ehhez hasonlóan a töltők elterjedése is egyre szélesebb körben várható. Erre már vannak jelek: az Egyesült Államokban például a Starbucks egyes üzleteiben az asztalokba építve helyeztek el ilyeneket. De egyre több olyan autót is gyártanak, amelyben a vezeték nélküli telefontöltő az alapfelszereltség része.

Néhány telefon, amelyekben elérhető a vezeték nélküli töltés funkció

  • Apple: iPhone 8, iPhone 8+, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
  • Samsung: Galaxy S7 Edge, Galaxy S7, Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy Note 8, Galaxy S9, Galaxy S9+, Galaxy Note 9, Galaxy S10, Galaxy S10 Plus, Galaxy S10E, Galaxy Note 10, Galaxy Note 10 Plus
  • Sony: Xperia XZ3, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ2
  • LG: G7 ThinQ, V30, G6 (Csak az USA verzió), G4 (optional), G3 (optional), G8
  • Nokia: 8 Sirocco
  • Huawei: Mate 20 pro, P30, P30 Pro, Mate 30, Mate 30 Pro
  • Microsoft Lumia: 1520, 1020, 930, 929, 928, 920
  • Google Nexus: 4, 5, 6, 7 (2013) Pixel series
  • BlackBerry: Priv
  • Ulefone: Armor 6, Armor 5, Armor 6E, Armor X.

Hirdetés

További cikkek a témában