Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Automatizálás

Intelligencia a lineáris mozgatásban

Az ipari igények az egyre kifinomultabb technológiák felé mutatnak.

A termelő berendezések termelékenységét, hatékonyságát, pontosságát, megbízhatóságát a gépgyártóknak folyamatosan növelniük kell. Manapság nem elegendő, ha egy gép jól és pontosan gyárt, biztosítania kell a gyártásközi ellenőrzést és dokumentálást is. A mai gépekbe jóval több mérési és ellenőrzési pont kerül beépítésre, mint régebben, és a beépített alkatrészek tudása is folyamatosan nő. Ezek a trendek az ipari automatizálással foglalkozó cégektől is új technológiák kidolgozását követelik meg.

Az SMC, a világ egyik vezető pneumatika gyártója, 60 éve folyamatosan fejleszti eszközeit. Ma már a tisztán pneumatikusan működtetett beavatkozók is sokkal több, és sokkal részletesebb információt szolgáltatnak, mint annak idején. A gyártási folyamat stabilabb, könnyebben kézben tartható, a hibakeresés pedig jelentősen egyszerűsödik az extra információ következtében. A levegő fizikai tulajdonságai azonban bizonyos értelemben behatárolják a lehetőségeket, ami miatt egyre inkább előtérbe kerülnek az elektromos működtetésű aktuátorok.

Az SMC 15 éve fejleszti elektromos lineáris hajtásait. Ezek a hajtások:

  • olyan végsebességet és pontosságot tesznek lehetővé, amelyet léghengerrel nem lehet elérni,
  • a mozgás tetszőleges köztes pozícióban megállítható,
  • biztosítani tudják a gépek szerelés nélküli átállását termékváltáskor,
  • alkalmasak 3-4 tengely egyidejű, összehangolt, szinkron vagy pályakövető mozgatására,
  • ipari buszrendszerekhez csatlakoztatva könnyítik a hibakeresést és csökkentik az állásidőt.

A korszerű buszos kommunikáció új lehetőségeket is teremt. Mivel a kommunikáció kétirányú és valós időben zajlik, lehetőség van a gyártási folyamat teljes komplexitású nyomon követésére. A kiadott parancsok végrehajtása valós időben követhető. A mozgásjellemzők, működési állapotok, az esetlegesen előforduló hibák lekérdezhetők. Az összegyűjtött adatok alapján a programozónak lehetősége van trendek figyelésére, és olyan programrészek megírására, amelyekre még pár évvel ezelőtt lehetőség sem volt. Például adaptív, a folyamatokhoz alkalmazkodó PLC programrészek írására, amelyek bizonyos határig jelezni tudják a kopásokból származó méreteltéréseket.

Az SMC hajtásvezérlői is ezt az utat követik, valós idejű kommunikációval olyan adatokat szolgáltatnak, amelyek lehetővé teszik a különböző Ipar 4.0 alkalmazásokhoz történő integrációt.

Hajtásvezérlők

A JXC családba tartozó hajtásvezérlők alkalmasak PROFINET, EtherNet/IP, EtherCat, DeviceNet és I/O-Link kommunikációra.

A pozíciókat, a mozgási paramétereket, az utasításokat a folyamatirányító berendezés (PLC, PC) tárolja. A mai memóriakapacitást figyelembe véve a felvehető pozíciók száma gyakorlatilag végtelen. A PLC valós időben képes lekövetni a mozgást, ellenőrizni, hogy van-e pozíció hiba, van-e túlterhelés, és szükség szerint be is tud avatkozni. A technológia igény esetén lehetővé teszi folyamatok statisztikai kiértékelését, és a hibák bekövetkezése előtt azok előjelzését. A termelő üzemek egyre inkább elvárják, hogy a gyártósorokon előforduló, hardverre visszavezethető hibák ne okozzanak hosszútávú termeléskiesést Az I/O-Link kommunikáció esetén JXCL1 sorozatú hajtásvezérlők erre is jó megoldást biztosítanak. A hajtásvezérlő paraméterei az I/O-Link mesterbe feltölthetők és eltárolhatók. Hardver hiba esetén, a csere után a paraméterek pár tized másodperc alatt automatikusan letöltődnek a kicserélt vezérlőbe. Ezzel a technológiával az állásidő minimalizálható.

Elektromos lineáris hajtások

Az SMC elektromos lineáris hajtásai mechanikai kialakításukat tekintve sokfélék lehetnek. Ha a mozgás irányába ható erő kicsi és a sebesség nagy, fogazott szíjas hatást, ha az erő nagy és a sebesség kicsi golyósorsós hajtást kell alkalmazni.

A pontosság, a mértékadó terhelés iránya, nagysága és a mozgás sebessége meghatározza az alkalmazandó megtámasztást. A kiválasztás az általános csapágyazási szempontokat figyelembe véve hasonlóan történik, mint pneumatikus munkahengerek esetében. A megtámasztást biztosíthatja csúszó vezeték, golyóshüvely, vagy lineáris csapágy.

A formai kialakítás a teljesség igénye nélkül lehet:

  • tolórudas munkahenger
  • rúd nélküli munkahenger,
  • megvezetett munkahenger,
  • megfogó,
  • forgató asztal,
  • lineáris asztal.

Az egyes elemek jól kombinálhatók, bonyolult többtengelyes gépegységek is megépíthetők tisztán lineáris aktuátorok felhasználásával. A kiválasztáshoz és méretezéshez az online felületről letölthető konfigurátor szoftvert érdemes használni.

Az SMC elektromos hajtásai képesek a legkorszerűbb folyamatirányító berendezésekhez csatlakozni, azokat az Ipar 4.0 követelményei szerint integrálni, ezzel kielégíteni a gyártók minőségre, pontosságra, termelékenységre és megbízhatóságra vonatkozó igényeit. Az SMC előre mutató fejlesztései hosszútávon, megbízható eszközökkel támogatják Önt céljai megvalósításában.

www.smc.hu

Hirdetés

További cikkek a témában