Az iskolás gyermekekből álló TövisCsapat a budapesti Vízművekkel és a Robotépítők Magyarországi Egyesületével (HURBA) együttműködve önjáró szivárgásdetektort fejleszt.
33 milliárd forintot takaríthatna meg a főváros évente azzal, ha az összes vízszivárgást meg tudná szüntetni. Azonban a pazarlás helyének és mennyiségének megállapítása sem egyszerű feladat. A csapat által fejlesztett konstrukció egy kis méretű járműszerű eszköz, amely a csőhálózatot lekövetve hangeltéréseket vizsgálva képes megállapítani a szivárgás helyét. Mivel működése hosszú távon nem igényel közvetlen emberi beavatkozást, egy jól automatizálható, és akár nagyobb területeken is hatékonyan alkalmazható megoldásról beszélünk.
A TOWIS (The Original Water Innovative Saver) egy talajmikrofonból, a hangátalakításra alkalmas elektronikából, egy miniszámítógépből és egy akkumulátorból áll. Sebességét és megbízhatóságát tekintve körülbelül 10-szer akkora vezetékrendszer feltérképezésére képes, mint az emberek által kezelt jelenleg alkalmazott szivárgásdetektorok.
Pénzmentő TOWIS
A vízszivárgás megszüntetésével jelentős összeget takaríthat meg a Főváros, ráadásul a talajba áramló víz által okozott károk is elkerülhetők lehetnének így. A TOWIS használta a jelenleg alkalmazott megoldásnál nemcsak gyorsabb, hanem jelentősen olcsóbb is. Mindemellett pedig nagyobb hatótávolsággal rendelkezik, ráadásul működése alig, vagy egyáltalán nem igényel emberi beavatkozást. A csőhálózat rendszeres vizsgálata lehetőséget teremthet arra, hogy lokális fejlesztésekkel, az elavult, gyakran meghibásodó szakaszok felújításával hosszútávú megoldás születhessen a szivárgás problémájára.
A fiatal csapat fejlesztésével tehát nemcsak értékes vizet, hanem igen nagy mennyiségű pénzt is megtakaríthatunk, arról nem is beszélve, hogy a tervek szerinti további fejlesztésekkel egy teljesen automatikus, önvezető konstrukció jöhet létre.
További információ