Az idei Betonfesztivál fókuszában a beton és a víz állt, mint a két leggyakrabban használt anyag a Földön.
A betonban rejlő végtelen lehetőségeknek szinte csak az emberi fantázia szab határt, a betontechnológia ma már rendelkezésre áll. Ezt volt hivatott bemutatni a beton.hu szervezésében, a Magyar Cement- Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton), a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ), valamint tagvállalataik támogatásával megtartott októberi Beton Fesztivál.
Az idei fesztivál fókusza az országos árvízvédelmi helyzet és a 2017-es budapesti Vizes Világbajnokság betonos vonatkozásai voltak. Ennek keretében a megépült létesítményekről, az árvíz elleni védekezésről hangzottak el részletes előadások. A résztvevők konkrét beruházásokon keresztül ismerhették meg a hazai betonépítési kihívásokat, műszaki megoldásokat, mint például a FINA vizes világbajnokság óriás ugrótornyának kivitelezése, vagy a nagymarosi árvíz elleni védekezés. A számtalan előadás, interaktív workshopok, valamint fotó- és tárgykiállítás mellett a saját kezükkel is megtapasztalhatták a betont az érdeklődők: a helyszínen ékszereket és különböző ajándéktárgyakat készíthettek. Egyetemi hallgatók azt is bemutatták, hogyan bánnak a betonnal, de gyakorlott, betonos szakemberek is kézzelfoghatóvá tették azt, hogy mi is a beton, miként viselkedik, mik az alkotóelemei. Az idei évtől a Fesztivál keretében széles közönség előtt is megnyílt a fotó- és betontárgy kiállításon való megjelenési lehetőség, így az eddigieknél is változatosabb munkák érkeztek be, melyekből a legjobbat a közönség szavazati alapján díjaztak a szervezők.
Minden építés alapja
Immár hagyományosnak mondható a „Minden építés alapja” pályázat nyerteseinek kihirdetése is a Beton Fesztivál keretében. Az idén harmadik alkalommal kiírt pályázatot a szervezők több kategóriában hirdették meg, melyre gyakorlott építész tervezők mellett egyetemi hallgatók pályamunkáit is várták. Az előző évekhez hasonlóan idén is színvonalas pályamunkák érkeztek, amelyeket független, szakmai zsűri véleményezett. A „Betonépítészet tervezőknek” kategóriában második helyezett Földes László és Balogh Csaba lettek, akik a gyulai Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastélyban kialakított látogatóközpont megvalósítását mutatták meg, míg az első helyen Berecz Tamás „Ház és bútorok egybeöntve – családi ház, Siófok” című munkája végzett. A zsűri emellett különdíjban részesítette Sárosi Anitát, a Budapest fölé magasodó Csontváry Múzeum építészeti tervéért.
A Betonépítés, építészet egyetemi hallgatóknak kategóriában harmadik helyezést ért el Hauk Gergely a Zamárdi Vitorlás Klub & Vizimentő Egyesület munkájával, második helyen végzett Sinka Bettina, a bábolnai Imperial Park – Lovasközpont felújításának tervével. A zsűri Horváth Attila Aquaponia című alkotását ítélte a legjobbnak.
Az „Anyag, technológia egyetemi hallgatóknak” kategóriában Bencze Dániel „A frissbeton konzisztenciája” című munkájával szerezte meg a harmadik helyet, második helyen Peták Anikó végzett „Biomassza pernye alapú geopolimer hab fejlesztési alapkísérletek” című munkájával, míg az első helyet Bődy Zoltán „A mechanokémiai aktiválás alkalmazása klinkertakarékos cementek előállításához” című munkájával szerezte meg.
A bíráló bizottság mindezeken felül külön díjjal jutalmazta Tóth Viktor „Függönyfalhoz rögzített perforált finombeton árnyékolórendszer részlettervei”, valamint Korózs Dóra „Hangvető pad” című munkáit. A zsűri egy új, „Előregyártás” kategóriát is létrehozott, az ebben a témában érkezett pályamunkák alkotói ajándékcsomagban részesültek.
A nagyszámú és magas színvonalú beérkezett pályamunkák díjainak átadása kiemelt eseménye volt a Fesztiválnak.