Robotika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 15 Jul 2024 06:00:53 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A robotika a fejlődés új szakaszába léphet a műtőben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/28/faulhaber-robotika-fejlodes-uj-szakasz/ Fri, 28 Jun 2024 05:00:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30333 Az ipar sikeres átvétele után a robotok most az orvostudományt igyekeznek meghódítani. Előnyei nyilvánvalóak: nem fárad el, emellett maximális precizitást, gyorsaságot és optimális ergonómiát kínál. A szakértők a használatukat a páciensek kezelésének következő fejlődési pontjaként látják. A robotrendszereket már napjainkban is számos sebészeti beavatkozásban alkalmazzák, például az ortopédia, a neurológia, a szív-mellkassebészet és fül-orr-gégészet területén. […]

The post A robotika a fejlődés új szakaszába léphet a műtőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipar sikeres átvétele után a robotok most az orvostudományt igyekeznek meghódítani.

Előnyei nyilvánvalóak: nem fárad el, emellett maximális precizitást, gyorsaságot és optimális ergonómiát kínál. A szakértők a használatukat a páciensek kezelésének következő fejlődési pontjaként látják. A robotrendszereket már napjainkban is számos sebészeti beavatkozásban alkalmazzák, például az ortopédia, a neurológia, a szív-mellkassebészet és fül-orr-gégészet területén. A jól ismer gyártók mellett innovatív induló vállalkozások is elkezdtek belépni a piacra.

Az orvostechnológia nem csak a robotok által végzett eljárásokban támaszkodik a FAULHABER termékeire. A hajtásrendszereket például beültethető szívpumpákhoz, sebészeti kéziszerszámokhoz, a szemészetben, a kozmetikában, valamint az orvosi képalkotásban és képfeldolgozásban is használják.

A műtőben csendes koncentráció uralkodik. A csapat felkészíti a pácienst a műtétre. Ám az első bemetszést nem orvos végzi, hanem egy robot. A sebész erősen koncentrálva ül a sebészeti konzolja előtt, és botkormányok segítségével vezérli a robotkarokat, amelyeket a műtőasztalnál végzett beavatkozáshoz használnak. A robot még egy 24 órás műszak után is teljes pontossággal és könnyedséggel végzi a bemetszéseket. A kamera, amely minden minimálisan invazív művelet elvégzéséhez fontos, optimálisan előkészített, teljesen rezgésmentes képek biztosít. A három dimenziós monitoron az orvos pontosan láthatja, mi történik a páciens hasában. A hagyományos két dimenziós nézet helyett, amely gyakran nagyon korlátozott, a három dimenziós monitoron minden részlet kivehető. Ezenkívül a vékony, csúcstechnológiás karok lényegesen nagyobb mozgásszabadságot biztosítanak bemetszés, korrigálás, illetve varrás során, mint a szokásos eljárások. Mivel minden műtét előtt pontosan megmérik a páciens testét, a számítógép képes három dimenziós képet készíteni a műtéti területről. A sebész által a számítógépen megadott értékek konvertálásával tizedmilliméteres pontosságú bemetszések is elvégezhetők, amelyeket szabad kézzel egyszerűen nem lehet elérni. A számítógép segítségével a robot folyamatosan képes ellenőrizni, hogy az orvos ott végzi-e a beavatkozást, ahol szükséges. Kétség esetén a rendszer megállíthatja az orvost, ezzel megelőzve az esetleges műhibákat.

Különféle rendszerek

Szinte nincs olyan orvosi eljárás, ahol ne lenne lehetőség a robotok által támogatott műveletek alkalmazására. Már napjainkban is több mint 70 cég kínál rendszereket az eljárások széles választékához. Jelen vannak többek között a gerinc-, a térd-, a csípő-, a hasüregi műtéteknél, az idegsebészetben, a fül-orr-gégészeti beavatkozásoknál, a biopsziák során, a nőgyógyászati és urológiai beavatkozásoknál, sőt, még a szív- és szemműtéteknél is. A technológiát még hajbeültetéseknél is használják. A műtőben használt eszközök rendeltetésüktől függően eltérő kialakításúak. A robotok rendkívül széles mérettartományt fednek le: a rendkívül nagy méretű, többkarú rendszerektől az átlagos italosdoboznál nem nagyobb rendszerekig minden típus létezik. Míg az előbbi rendszert összetett eljárásokhoz, addig az utóbbit csupán a műszerek kívánt pozícióban tartására használják.

Hajtásrendszeres orvostechnológia

A páciens nem tud semmiről, ami a műtőben történik. Az érzéstelenítés működik. Az aneszteziológus szoros figyelemmel kíséri az életfunkciókat. Megbízhat a FAULHABER által kínált mesterséges lélegeztetésében. Az aneszteziológiai rendszerbe integrált lélegeztetőgép turbinaegységében egy kommutátor nélküli, nagy sebességű, mindössze 24 mm átmérőjű egyenáramú motor működik. A motor nemcsak szerfelett gyors és csendes a teljes fordulatszám-tartományban, hanem rendkívül dinamikus is. Ez különösen természetes lélegeztetést tesz lehetővé. A felnőttek, gyermekek és újszülöttek így megfelelően és a lehető legtermészetesebben lélegeztethetők a teljes érzéstelenítés alatt. Ezenkívül a turbinás lélegeztetés mindvégig lehetővé teszi a páciens számára a szabad légzést (spontán légzés).

Mivel egyre több szakterületen hajtanak végre robotok által végzett eljárásokat, a hajtásrendszerek iránti igény is folyamatosan nő, például a robotkarok pozicionálása terén. Itt olyan rendkívül dinamikus rendszerekre van szükség, amelyek a lehető legrövidebb idő alatt biztosítják a teljes sebességet. Vasmentes tekercselési technológiájuknak és sima sebesség-nyomaték karakterisztikájuknak köszönhetően a FAULHABER hajtásrendszerei minden szükséges tulajdonsággal rendelkeznek, többek között pontos pozicionálást és sebességszabályozást tesznek lehetővé. A nagy teljesítményű motorcsaládok, mint például a FAULHABER BX4 vagy BP4 és az új BXT sorozat, a hajtóműfejek, optikai, mágneses vagy abszolút jeladók, valamint sebesség- és mozgásszabályozók széles választékával kiegészítve, ideálisak az igényes robotikai alkalmazásokhoz nem csak gyógyászatban, de számos más területen is.

Napi rutin

A robotok által végzett eljárások nem csupán futurisztikus elképzelések, hanem már a világ számos műtőjében a napi rutin részét képezik. Annak ellenére, hogy már végeztek távorvoslási műtétet – ahol az USA-ban monitor mellett ülő orvos Franciaországban operált egy páciensen – ezt a gyakorlatban inkább így kell elképzelni: a robot és a számítógép asszisztensként segíti a helyszínen tartózkodókat. Több éves orvosi tapasztalatot nem lehet egyszerűen programozási nyelvvé konvertálni. A műtétek azonban biztonságosabbá tehetők robotok használatával. És a FAULHABER pedig fontos szerepet fog ebben játszani. Mind a páciensért, mind a páciensben.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A robotika a fejlődés új szakaszába léphet a műtőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden kézben tartva – Arburg robotok https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/27/arburg-robotok-megoldas-ipar/ Thu, 27 Jun 2024 05:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30309 Az automatizálási megoldások iránti igény világszerte nő Egyrészt egyre összetettebbek lesznek a műanyag alkatrészek, másrészt kis darabszámok esetén is rugalmasnak kell lenni. Az Arburg a legkülönfélébb igényekhez kínál megfelelő megoldást: az Integralpicker-től kezdve a lineáris Multilift robotrendszereken át a többtengelyes robotokig és komplett kulcsrakész berendezésekig. Legyen szó egyszerű angusz kiszedésről, bonyolult alkatrészkezelésről vagy összetett gyártócellák […]

The post Minden kézben tartva – Arburg robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az automatizálási megoldások iránti igény világszerte nő

Egyrészt egyre összetettebbek lesznek a műanyag alkatrészek, másrészt kis darabszámok esetén is rugalmasnak kell lenni. Az Arburg a legkülönfélébb igényekhez kínál megfelelő megoldást: az Integralpicker-től kezdve a lineáris Multilift robotrendszereken át a többtengelyes robotokig és komplett kulcsrakész berendezésekig.

Legyen szó egyszerű angusz kiszedésről, bonyolult alkatrészkezelésről vagy összetett gyártócellák igény szerinti automatizálásáról, beleértve a gyártást megelőző vagy követő  lépésekről – az Arburg gyakorlatilag minden ügyféligényt képes teljesíteni, és a CE-szabványnak megfelelő gépeket az automatizálással és perifériákkal együtt egyetlen kézből szállítja. Manapság világszerte minden harmadik Allrounder gépet robotrendszerrel felszerelve szállítanak le. Ugorjunk vissza egy pillanatra a kezdetekhez: az első Integralpicker 1996-ban használták az angusz eltávolítására. Azóta az Arburg fővállalkozóként egyetlen forrásból kínál komplett, kulcsrakész berendezéseket.

Rendszerintegrátorként az Arburg személyre szabott gyártócellákat kínál egyetlen forrásból. Az automatizálási kínálatban szerepelnek Yaskawa és Kuka ipari robotok is

Lineáris robotrendszerek

Megfogás, válogatás, behelyezés, kivétel, lerakás – az Arburg lineáris robotrendszereinek sikertörténete 2000-ben kezdődött egy Multilift H berendezéssel. Az ezt követő években az automatizálási program folyamatosan bővült. Ma az Arburg három lineáris robotrendszer gyártmánysorozatot kínál:

A vízszintesen benyúló Multilift  H akkor használható a legjobban, ha függőlegesen történik a szerszám osztósíkba való fröccsöntés, vagy ha a perifériakészülékek függőlegesen vannak ráépítve a záróegységre. Az Arburg a függőleges Multilift  Select-et kínálja a fröccsöntött alkatrészek automatizált gyártásának elkezdéséhez. A berendezés meggyőző kompakt szerkezeti felépítéssel, standardizált komponensekkel és kedvező ár–teljesítmény aránnyal rendelkezik. A gyártmánysorozat 2023-ban kibővült egy nyolc kg megengedett terhelésű Multilift Select 8 modellel.

Különleges opciók igénye esetén a függőleges Multilift  V személyre szabott megoldásokat kínál. Ennek a gyártmánysorozatnak a megengedett terhelése 10 és 40 kg közötti. A legújabb Multilift  V 10 modell megengedett terhelése 10 kg.

„powered by Arburg“ többtengelyes robot: a műanyag delfinek igényes gyártása során a komplett kezelést egy Yaskawa hattengelyes robot végzi. A robot közvetlenül a gépvezérlésen keresztül programozható.

Többtengelyes robot

A kis helyen megvalósított igényes alkatrészkezelésre és a magas fokú működőképességre például a Kuka „powered by Arburg“ hattengelyes robotjai alkalmasak. Ezek a robotok maximális rugalmasságot nyújtanak, alkalmasak a nagy megengedett terhelést igénylő feladatokhoz, és beintegrálhatók a gépvezérlésbe. Különösen helytakarékos a felfüggesztett kiépítés, amely nem igényel további helyet a felállításhoz.

Ezt a megoldást pl. abroncs leszedő teljesen automatizált gyártása során mutatták be. Ennek a kerékpár szerszámnak a gyártása olyan kulcsrakész berendezéssel történik, amelynek lelke egy Allrounder 375 V. A függőleges gép a betétes darabot úgynevezett „Remover“-re („eltávolító“) és „Installer“-re („felhelyező“) fröccsönti. A komplett alkatrészkezelést egy Kuka hattengelyes robot végzi. Ez a robot kamerás ellenőrzéshez továbbítja a vibrációs csigás szállítóval előkészített klipszeket, és behelyezi őket a fröccsöntő szerszámba. A kivett fröccsdarabok egy lézeres állomáson DM-kódot kapnak. Ezt követően kiegészülnek egy üzemeltetési útmutatóval, majd a kétrészes abroncs leszedőt használatra készre szerelik őket.

A helytakarékos módon felfüggesztett, hattengelyes robotra épülő függőleges Allrounder 375 V kulcsrakész berendezés teljesen automatikusan gyártja a használatra kész abroncs leszedő kerékpár szerszámot.

Összetett dolgok egyszerű kezelése

A végcél az összetett dolgok kezelhetővé tétele úgy, hogy a szakképzett munkaerőhiánytól szenvedő időkben egy kis létszámú szakképzett személyzet is képes legyen az Arburg robotrendszereinek és berendezéseinek biztonságos és megbízható beállítására és kezelésére. A „powered by Arburg“ többtengelyes robotjai nem utolsósorban ezért rendelkeznek ugyanazzal a kezelési szisztémával, mint az Allrounder fröccsöntő gép vezérlése.

Yaskawa „powered by Arburg“

2023-ban a portfólió kibővült a Yaskawa „powered by Arburg“ többtengelyes robotjaival. Az Arburg itt még egy lépéssel tovább megy, és magára vállalja a rendszerintegrátor szerepét. A Yaskawa olyan egyszerűen és gyorsan programozható közvetlenül a gépvezérlésen, illetve a hozzá tartozó Arburg kézi kezelőpanelen keresztül, mint egy lineáris Multilift  robotrendszer.

Egy rugalmas, kulcsrakész megoldás példája bemutatja, hogy egy műszaki szempontból igényes, kis műanyag delfineket teljesen automatikusan gyártó folyamat hogyan tehető hatékonnyá és megbízhatóvá. A feladat megvalósítása egy 1+1-es fröccsöntő szerszámmal felszerelt elektromos Allrounder 470 E Golden Electric berendezéssel történik. Elsőként a delfin íves felső és alsó fele készül el, amelyeket a Yaskawa hattengelyes robotja vesz ki. Ezután következik a fröccsdarabok ultrahanggal történő hegesztése. A következő lépésben a delfin „arcot“ kap a többszínű tamponnyomó berendezésben. A festék jó tapadása érdekében a felületet előzetesen a Plasmatreat vállalat plazmájával előkezelik és aktiválják. A hattengelyes robot állomásról állomásra helyezi a terméket, végül lerakja egy szállítószalagra.

www.arburg.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Minden kézben tartva – Arburg robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megérkezett az első tömeggyártásra szánt humanoid robot a Unitree-től https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/29/unitree-humanoid-robot-tomeggyartas/ Wed, 29 May 2024 05:30:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29846 A Unitree Robotics bemutatta G1 modelljét, amely a vállalat második általános célú humanoid robotja. A bejelentés azonnal szenzációt keltett, mivel a robot könnyedén megbirkózik az olyan feladatokkal is, mint egy szódásüveg kinyitása, a diótörés, a nehéz tárgyak szállítása, vagy a hegesztés, ráadásul tömeggyártásra alkalmas, piacérett formában van. A Unitree Robotics május végén bemutatta legújabb remekművét, […]

The post Megérkezett az első tömeggyártásra szánt humanoid robot a Unitree-től appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Unitree Robotics bemutatta G1 modelljét, amely a vállalat második általános célú humanoid robotja.

A bejelentés azonnal szenzációt keltett, mivel a robot könnyedén megbirkózik az olyan feladatokkal is, mint egy szódásüveg kinyitása, a diótörés, a nehéz tárgyak szállítása, vagy a hegesztés, ráadásul tömeggyártásra alkalmas, piacérett formában van.

A Unitree Robotics május végén bemutatta legújabb remekművét, a Unitree G1 humanid robotot. A modell egy olyan speciális robot, amelynek külseje nagy mértékben hasonlít az emberéhez, valamint képes a különböző emberi gesztusokat és mozdulatokat megvalósítani. Ezeket a robotokat elsősorban feladatok automatizálására használják, ugyanakkor alkalmasak arra is, hogy emberek számára tervezett környezetben végezzenek monoton, vagy akár az ember számára veszélyes feladatokat.

Az ipari termelés átalakulásával foglalkozó forgatókönyvek szerint várhatóan a jövőben a mezőgazdaságban, az építőiparban és más területeken is humanoid robotokkal fogják javítani a termelékenységet. Egy humanoid robotnak, amelyet ipari termelésben szeretnénk használni, számos képességgel és technológiai jellemzővel kell rendelkeznie ahhoz, hogy hatékonyan és biztonságosan tudjon működni.

„A humanoid robotok kifejlesztésének legfőbb oka, hogy az emberhez hasonló méret és a testfelépítés teszi képessé ezeket az eszközöket arra, hogy embereknek tervezett és méretezett környezetben hatékony munkát végezhessenek. Egy ipari termelésben használható humanoid robotnak kiváló mozgáskoordinációval és precizitással kell rendelkeznie. Fejlett szenzorokra és adatfeldolgozási képességekre van szüksége a környezet felméréséhez és a döntéshozatalhoz. A Unitree G1 hardvertámogatása ezeken a területeken új szintet jelöl ki, amely mérföldkövet jelent a tömeggyártásra érett humanoid robotika területén”

– mondta el Körömi János, az Infuze Robotics ügyvezetője.

Az új Unitree G1 robot 127 centiméter magas és 35 kilogrammot nyom. Járási sebessége körülbelül 2 m/s. A modell nagy ízületi mozgástérrel rendelkezik, flexibilitása meghaladja a hétköznapi emberek képességeit, így az alapfunkció mellett (pl. felállás, ülés, tánc) olyan komplex mozdulatokat is végre tud hajtani, mint a hátraszaltó.

Ami a vizuális szenzorokat illeti, a G1 Intel RealSense D435-tel és LIVOX-MID360 3D lidarral van felszerelve, amely 360°-os érzékelést tesz lehetővé. Ezek a szenzorok erős hardveralapot biztosítanak, amely lehetővé teszi a G1 számára, hogy pontosabban legyen képes feltérképezni a környezetét. A G1 tápegység modul két órányi akkumulátoridőt és gyors szétszerelést támogat.
A G1 típus kompatibilis a gyártó Dex3-1 háromujjú okoskezével. Ezzel a modell akár olyan kényes műveleteket is képes elvégezni, mint a szódásüvegek kinyitása, a hegesztés, vagy akár törékeny tárgyak – például tojások – összeszedése. Ezek a korábban gépek számára nehéznek tartott feladatok mára a G1 okosvezérlésének köszönhetően elérhető funkciókká váltak.

A G1 modellnek először két változata jelenik meg – a G1 és a G1 EDU. A G1 EDU különböző modulmegoldások kombinációját kínálja. A G1 alapmodellhez képest a G1 EDU támogatja a Dex3-1 okoskart, a további opcionális érzékelőrendszereket, a nagyobb térdízületi nyomatékot és karterhelést, valamint az opcionális NVIDIA Jetson Orin nagy számítási teljesítményű modult a másodlagos fejlesztés támogatására. Az Unitree az UnifoLM (Unitree Robot Unified Large Model) modelljét is nyilvánossá tette, így bárki számára elérhetőek a fejlesztési lehetőségek.
A Unitree G1 első példányait 2024 utolsó negyedévében szállítják majd le a közép- és kelet-európai régióba.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Megérkezett az első tömeggyártásra szánt humanoid robot a Unitree-től appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Indul az emberszabású robotok sorozatgyártása https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/23/humanoid-robotok-sorozatgyartasa/ Thu, 23 May 2024 05:45:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29802 Már jövőre megindulhat az első ipari célú humanoid robotok sorozatgyártása. Ezekkel az eszközökkel a manuális tevékenységek több mint fele automatizálható. Az emberszabású robotok bevezető ára 80.000 euró körül várható, de így is nagyjából másfél év alatt megtérül egy ilyen beruházás – mutatta ki tanulmányában a stuttgarti központú Horváth csoport, amelynek magyarországi tagja az IFUA Horváth. […]

The post Indul az emberszabású robotok sorozatgyártása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már jövőre megindulhat az első ipari célú humanoid robotok sorozatgyártása. Ezekkel az eszközökkel a manuális tevékenységek több mint fele automatizálható. Az emberszabású robotok bevezető ára 80.000 euró körül várható, de így is nagyjából másfél év alatt megtérül egy ilyen beruházás – mutatta ki tanulmányában a stuttgarti központú Horváth csoport, amelynek magyarországi tagja az IFUA Horváth.

Az iparban jelenleg főként az emberi karra emlékeztető robotokat használnak. Ilyen robotkarokat vetnek be például hegesztéshez, festéshez és összeszereléshez. Emellett Cobotok (Collaborative Robots, azaz együttműködő robotok) szolgálnak többek között minőségellenőrzésre.

A humanoid robotok felépítése ugyanakkor az emberi testre hasonlít, ráadásul ugyanolyan magasak és nehezek, és úgy mozognak, mint mi. Ez teszi őket különösen alkalmassá arra, hogy az emberekre tervezett környezetben dolgozzanak.

Az első kísérleti projektek az autóiparban már folyamatban vannak. A Mercedes például az amerikai Apptronik gyártó egyik modelljét teszteli: az Apollónak nevezett robot 1 méter 73 centiméter magas, 73 kilogramm súlyú és 25 kilogrammot képes felemelni. A gyártásban fogják használni, például arra, hogy odavigye a szerelőkészleteket a munkásoknak. Emellett azonban számos más lehetőség is van. A humanoid robotok elsősorban a munkaigényes, fizikailag megterhelő és ismétlődő feladatokat végezhetik el a termelésben és a logisztikában.

Jelenleg az emberhez hasonló robotok drágábbak, mint más ipari robotok. „Számításaink szerint a piaci bevezetéskor 80 000 eurós átlagár várható. Ehhez jönnek még hozzá az évi 4-5 ezer euró körüli karbantartási és üzemeltetési költségek. A sorozatgyártás miatt azonban 2030-ra várhatóan 48 000 euróra csökken az átlagos beszerzési ár” – mondja Vári Attila, az IFUA Horváth partnere, a Járműipari Kompetenciaközpont vezetője.

A humanoid robotokra fordított beruházás azonban már kezdetben gyorsan megtérül: a beszerzési ártól függően kevesebb mint 1,36 év lesz. A következő években pedig drasztikusan csökkenni fog, köszönhetően a műszaki fejlődésnek.

Középtávon a humanoid robotok a manuális feladatok több mint 50 százalékát vehetik át a termelésben. Elvégezhetik az olyan ismétlődő, fizikailag nehéz munkákat, amelyeknél munkaerőhiánnyal küzdenek a cégek, és segíthetnek a magasan képzett munkatársak tehermentesítésében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Indul az emberszabású robotok sorozatgyártása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
my.KUKA: 24/7 hozzáférés a KUKA által kínált termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos információkhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/17/my-kuka-termekek-szolgaltatasok/ Fri, 17 May 2024 14:08:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29712 Legyen digitális, fenntartható, testre szabott és mindezek mellett hatékony. Miután a KUKA megtapasztalta, hogy megváltozott az ügyfelek magatartása a tekintetben, hogy mikor és hogyan szeretnének hozzáférni az információkhoz, kifejlesztette és ingyenesen elérhetővé tette az ügyfelek számára a my.KUKA-t – a digitális platformot, amely lehetővé teszi a robotikai alkalmazások hatékony kezelését. A digitális korban, amikor a technológia […]

The post my.KUKA: 24/7 hozzáférés a KUKA által kínált termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos információkhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Legyen digitális, fenntartható, testre szabott és mindezek mellett hatékony. Miután a KUKA megtapasztalta, hogy megváltozott az ügyfelek magatartása a tekintetben, hogy mikor és hogyan szeretnének hozzáférni az információkhoz, kifejlesztette és ingyenesen elérhetővé tette az ügyfelek számára a my.KUKA-t – a digitális platformot, amely lehetővé teszi a robotikai alkalmazások hatékony kezelését.

A digitális korban, amikor a technológia gyorsan fejlődik, az iparnak is alkalmazkodnia kell ahhoz, hogy versenyképes és hatékony maradjon. A KUKA, a robotika és az ipari automatizálás egyik világelső vállalata és a my.KUKA digitális platformján keresztül innovatív megoldásokat kínál. Ez a platform egy központi felület az ügyfeleink számára, amely különböző szolgáltatások és digitális eszközök széles skálájához biztosít hozzáférést a működésük és teljesítményük optimalizálása érdekében.

“Fontos, hogy digitalizáljuk a folyamatokat és az ügyféllel való kapcsolattartási pontokat, valamint, hogy termékeinket és megoldásainkat egy digitális ökoszisztémában helyezzük el. Egyértelmű számunkra, hogy az ügyfelek a nap bármely szakában, gyorsan elérhető és bármilyen eszközről hozzáférhető információkat szeretnének, bárhol is legyenek. Ebben az összefüggésben a my.KUKA egy elengedhetetlen eszköz számukra, mely a szolgáltatások és digitális megoldások széles skálájához nyújt hozzáférést, javítva ezzel az operatív hatékonyságot és teljesítményt” – mondta Rumpler Ádám, a KUKA Magyaroszág értékesítési vezetője.

my kuka platform

“Ezen a platformon keresztül ügyfeleink a robotikai és automatizálási infrastruktúrájuk nagyobb átláthatóságát élvezhetik, mivel valós időben tudják nyomon követni és elemezni a berendezések teljesítményét”. Rumpler Ádám

A my.KUKA több mint egy online platform, egy komplex digitális ökoszisztéma, amely a KUKA ügyfeleit különféle, az egyedi igényeikre szabott szolgáltatásokkal és megoldásokkal köti össze. A platformon belül az ügyfelek számos alapvető funkcióhoz férhetnek hozzá, mint például a berendezések állapotának nyomon követése, megrendelések és a pótalkatrészek kezelése, a műszaki dokumentációkhoz és a felhasználói kézikönyvekhez való hozzáférés, valamint a műszaki támogatás vagy az online tanfolyamok.

Pontosan milyen funkciók találhatók a my.kuka platformon?

Robot Guide: útmutató a robotalapú automatizáláshoz

A Robot Guide átfogó információforrásként használható a robotalapú automatizálás világát illetően. Az anyag értékes információkat, bevált gyakorlatokat és útmutatást tartalmaz, célja segíteni megérteni és kiaknázni a robotikai megoldásokban rejlő lehetőségek különféle felhasználási területeken rendelkezésre álló kihasználási lehetőségeit.

KUKA.SIM: koncepció, tervezés és szimuláció

A hatékonyan használható KUKA.SIM az automatizálási projektek koncepciójának elképzelését, tervezését és szimulációját segíti. Ez a funkció még a megvalósítás előtt lehetővé teszi az ötletek vizualizálását és validálását, a munkafolyamatok optimalizálását és a rendszer viselkedésének előrejelzését. A különböző forgatókönyvek szimulálásával megalapozott döntéseket hozhat, és biztosíthatja az automatizálási kezdeményezések sikerét. Ingyenes demoverziója elérhető a my.kuka felületen.

KUKA.Load: hasznos teher és kinyúlás ellenőrzése

Ingyenes eszköz az egyes robotok kereséséhez, összehasonlításához és azonnali elemzéséhez. Az optimális teljesítmény és biztonság szavatolása elengedhetetlen a robotikai alkalmazások hasznos terhelhetőségi és kinyúlási követelményeinek felmérése. A my.KUKA oldalon elérhető KUKA.Load segítségével könnyen ellenőrizhető, hogy egy adott robotmodell megfelel-e a szükséges hasznos terhelhetőségi és kinyúlási követelményeknek. Eszközünk segít pontos döntéseket hozni az egyedi igényeknek megfelelő robot kiválasztásakor.

KUKA Xpert: műszaki tudásbázis

A KUKA Xpert szolgáltatás átfogó műszaki tudásbázishoz biztosít hozzáférést. Az adatbázis rengeteg információt tartalmaz, beleértve a műszaki dokumentációkat, a hibaelhárítási útmutatókat és a legjobb gyakorlatokat. Az Xpert segítségével a KUKA teljes tudásanyaga elérhetővé válik, és jobban megértheti a robotikai rendszereket és azok megvalósítását. A my.KUKA felületen történő regisztrációval automatikusan megkapja a díjmentes KUKA Xpert Basic licenszét.

Termékek online vásárlása – my.KUKA Marketplace 3%-os kedvezménnyel

A my.KUKA oldalon található my.KUKA Marketplace felületen olyan a vásárlási élmény, amit megszoktak a nagy online-kereskedők platformjait használó ügyfelek. A dizájn és a navigáció leegyszerűsíti a megfelelő termékek keresését és a vásárlás lebonyolítását.  A my.KUKA Marketplace felületén kiválasztott robotokat (pl. az LBR iisy modellt) az ügyfelek saját igényeik szerint konfigurálhatják, megtekinthetik a termék részleteit és megvásárolhatják a megfelelő pótalkatrészeket. Ezen kívül rendelkezésre állnak a rendelési előzmények, így az ügyfelek pontosan látják, hogy mikor melyik terméket vásárolták meg. A Marketplacen leadott rendelések után minden esetben 3% kedvezményt biztosítunk.

my.kuka.com weboldal

Hatékony robotflotta-kezelés és adminisztráció

Robotflotta -adminisztráció és eszköznyilvántartás, műszaki támogatás online megrendelése, robot-pótalkatrészek rendelése, szervizesetek online megtekintése és távoli szerviz.

„A my.KUKA átfogó funkciókat kínál a robotflotta zökkenőmentes irányításához és adminisztrációjához, valamint elősegíti a közvetlen és hatékony kommunikációt az ügyfelek és lokális csapatunk között. Ez a közvetlen interakció segít csökkenteni az állásidőt és maximalizálni a rendszer rendelkezésre állását.” – tette hozzá Rumpler Ádám.

iiQoT- Egyszerű, valós idejű felügyelet

Az iiQoT, a my.KUKA rendszeren keresztül elérhető innovatív távfelügyeleti eszköz forradalmasítja a robotrendszerek valós idejű felügyeletét és vezérlését. Ez a hatékony funkció optimalizálja a teljesítményt, feltárja a lehetséges problémákat és biztosítja a zökkenőmentes működést. Az iiQoT hatékony távfelügyeleti megoldást kínál a robotok állapotának és teljesítményének valós idejű nyomon követésére.

“A my.KUKA nem csupán egy digitális platform, hanem megbízható partner ügyfeleink számára, amely segít nekik optimalizálni működésüket és versenyképesnek maradni a folyamatosan fejlődő piacon. Bármilyen igényük is van, műszaki dokumentáció, pótalkatrész, új robot stb., szeretnénk, ha első gondolatuk a my.kuka lenne. A platformhoz való hozzáférés üzleti e-mail címmel ingyenes. Így bárki kipróbálhatja a funkciókat. Büszkék vagyunk arra, hogy az ipari átalakulás élvonalában vagyunk, és hogy ügyfeleinkkel együtt haladhatunk a siker felé vezető úton. A folyamatok digitalizálásával és központosításával a my.KUKA megerősíti a KUKA vezető pozícióját a robotika és az ipari automatizálás területén. A platformnak az iparágra gyakorolt pozitív hatása alátámasztja a KUKA innováció iránti elkötelezettségét.” -tette hozzá végül Rumpler Ádám.

my.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post my.KUKA: 24/7 hozzáférés a KUKA által kínált termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos információkhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm robotalkalmazás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/03/autonom-robotalkalmazas-etel-automata/ Wed, 03 Apr 2024 05:30:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29084 Ételautomaták – Egy konyhai térben a robot akár 70 hideg és meleg ételt is elkészít, emellett önállóan kitakarítja magát. Ehhez olyan energiaellátásra, csapágyakra és hajtás alkatrészekre volt szükség, amelyek élelmiszer-ipari felhasználásra alkalmasak és nem igényelnek külső kenést. Az autonóm robot konyhával (ARK) a kanadai RoboEatz egy új lehetőséget teremt az étkezésben. Az egyedülálló kis konyharészben […]

The post Autonóm robotalkalmazás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ételautomaták – Egy konyhai térben a robot akár 70 hideg és meleg ételt is elkészít, emellett önállóan kitakarítja magát. Ehhez olyan energiaellátásra, csapágyakra és hajtás alkatrészekre volt szükség, amelyek élelmiszer-ipari felhasználásra alkalmasak és nem igényelnek külső kenést.

Az autonóm robot konyhával (ARK) a kanadai RoboEatz egy új lehetőséget teremt az étkezésben. Az egyedülálló kis konyharészben egy robot a hideg és meleg ételek széles választékát készíti el, a lehető legrövidebb idő alatt, egyenletes minőségben. A cella egy óra alatt akár 70 adagot is el tud készíteni, megtisztítja magát, és az összesen 50 összetevőt tartalmazó tartályt újratölti szilárd és folyékony tartalommal. Több prototípus megépítése és két éven át végzett tesztek után a RoboEatz most sorozatgyártásba kezd.

A Feladat

Ellenőrizd a hozzávalók edényeit, önts egy kimért mennyiséget a serpenyőbe vagy a mixerbe, és szállítsd ki a tálalásra kész edényt a vevőnek. A zökkenőmentes, tiszta és biztonságos működés érdekében a RoboEatz tervezői olyan energiaellátó rendszereket, csapágyakat és hajtáselemeket kerestek, amelyek alkalmasak az élelmiszer-feldolgozásra, és nem igényelnek külső kenést. A gyártáshoz hosszú élettartamú, költségmegtakarítást eredményező és rövid szállítási idővel rendelkező sorozatalkatrészek használatára van szükség.

A Megoldás

A fejlesztők az igus hosszú távú robotikai és automatizálási szakértelmére hagyatkoztak. A sokféle mozgáshoz sokféle mozgó műanyagot használnak, amelyek megfelelnek a tartósság, a kenés és a költségmegtakarítás követelményeinek. Például a szárazon futó igubal fix karimás csapágyak és rúdvégek felelősek a wok és a hozzávaló dobozok forgó mozgásáért, ezáltal lehetővé téve az önbeállítást. Az iglidur MCM klipcsapágyakat tengelyvezetőként is használják a fémlemez csatlakozásoknál. Az egyes tengelyek lineáris mozgása, például a konténereken, drylin lineáris technológiával történik. A drylin SLW lineáris modulok biztonságos kialakítást biztosítanak a megfogók számára; a megfogó kar egy fordított vezércsavar segítségével nyílik és zár. A robot első tengelyében 360°-os elfordulási szöggel az RBR energiaellátó rendszer megbízhatóan vezeti az energiát és a jelet. Végül pedig egy visszahúzó rendszerrel ellátott triflex energialánc került a robotkarra, ami jelentősen megnöveli a kábelek élettartamát háromdimenziós mozgásban.

Találkozzunk az Ipar Napjai kiállításon: május 7-10. Hungexpo, A pavilon, 305D1 stand.

www.igus.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Autonóm robotalkalmazás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Öt robotfejlesztési trend https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/28/robotok-jovo-trend-felmeres-ipar/ Thu, 28 Mar 2024 05:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29029 A robotok útja – Az ipari robotok globális készlete új rekordot ért el, mintegy 3,9 millió darabbal. Az erős keresletet az izgalmas innovációk vezérlik. A Nemzetközi Robotikai Szövetség számolt be a robotfejlesztés idei 5 legfontosabb fejlesztési lépéseiről. A robotok egyre fontosabbá válnak az iparban és a társadalomban a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) szerint. A kereslet […]

The post Öt robotfejlesztési trend appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotok útja – Az ipari robotok globális készlete új rekordot ért el, mintegy 3,9 millió darabbal. Az erős keresletet az izgalmas innovációk vezérlik. A Nemzetközi Robotikai Szövetség számolt be a robotfejlesztés idei 5 legfontosabb fejlesztési lépéseiről.

A robotok egyre fontosabbá válnak az iparban és a társadalomban a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) szerint. A kereslet is növekszik. Nem csoda, hogy a robotgyártók is rendkívüli módon fejlődnek.

  1. Mesterséges intelligencia (MI) és gépi tanulás (ML)

A robotikában és az automatizálásban a mesterséges intelligencia használata tovább növekszik, amint azt a szakértők megjegyzik. A generatív mesterséges intelligencia fejlődésével pedig új világok nyílnak meg. Az AI ezen alcsoportja az önálló tanulásra és valami új létrehozására specializálódott. Az olyan online eszközökkel, mint a ChatGPT, ezek a lehetőségek már ismertté váltak. A robotgyártók jelenleg generatív, mesterséges intelligencián alapuló interfészeket fejlesztenek a robotok intuitívabb programozásához. A felhasználók természetes nyelven programoznak kódbevitel helyett. Ennek eredményeként a dolgozóknak már nincs szükségük speciális programozási ismeretekre a robot egyes műveleteinek kiválasztásához és testreszabásához. Egy másik példa a prediktív AI, amely elemzi a robotok teljesítményadatait, hogy meghatározza azok jövőbeli állapotát. A prediktív karbantartás révén a gyártók még azelőtt beavatkozhatnak, hogy költséges gépmeghibásodás következne be (az autóiparban az Information Technology &; Innovation Foundation becslése szerint minden órányi leállás 1,3 millió dollárba kerül). Ez a nagyságrend világosan mutatja az úgynevezett prediktív karbantartásban rejlő hatalmas költségmegtakarítási potenciált. A gépi tanulási algoritmusok több egyidejű robot adatainak elemzésére is felhasználhatók, és ennek alapján optimalizálhatják a folyamatokat. Általában az a szabály, hogy minél több adatot tartalmaz egy gépi tanulási algoritmus, annál többet tehet.

  1. A kobotok új feladatokat vállalnak

Az ember és robot közötti együttműködés – kulcsszó a kobotok – továbbra is fontos trend a robotikában. Az érzékelők, a képfeldolgozás és az intelligens megfogók gyors fejlődése lehetővé tette a robotok számára, hogy valós időben reagáljanak a környezetükben bekövetkező változásokra, hogy biztonságosan dolgozhassanak az emberek mellett. A kobotokkal végzett alkalmazások segítik az emberi dolgozókat olyan feladatok elvégzésében, mint a nehéz emelés, az ismétlődő mozgások vagy a veszélyes környezetben végzett munka. A robotgyártók arra készülnek, hogy egyre több alkalmazási területet nyissanak meg az együttműködő robotok, a kobotok számára.

A jelenlegi piaci fejlemény a robothegesztési alkalmazások növekedése, amelyet ebben a szegmensben a képzett szakemberek hiánya váltott ki. Ez az igény azt mutatja, hogy az automatizálás nem vezet munkaerőhiányhoz, hanem éppen ellenkezőleg, hozzájárul a munkaerőhiány megoldásához. Ebben az értelemben az együttműködő robotok kiegészítik, de nem helyettesítik a klasszikus ipari robotokba történő beruházásokat, amelyek az előrejelzés szerint sokkal nagyobb sebességgel működnek. Az ipari robotika továbbra is fontos szerepet játszik a termelékenység javításában, válaszul a szűk termékárrésekre. Emellett új versenytársak lépnek be a piacra, amelyek kifejezetten az együttműködő robotokra összpontosítanak. A mobil manipulátorok, az együttműködő robotkarok és az autonóm mobil robotok (AMR) kombinációja bővíti az alkalmazási lehetőségeket, ami jelentősen növelheti az együttműködő robotok iránti keresletet.

  1. A mobil manipulátorok meghódítják a termelést

A mobil manipulátorok – úgynevezett “MoMa” – automatizálják az anyagok és alkatrészek kezelését olyan iparágakban, mint az autóipar, a logisztika vagy a repülőgépipar. Ennek során egyesítik a robotplatformok mobilitását a manipulátor karok ügyességével. Ennek eredményeként képesek komplex környezetekben mozogni és tárgyakkal foglalkozni. Ez különösen fontos képesség a gyártási alkalmazásokban. Az érzékelőkkel és kamerákkal felszerelt robotok ellenőrzéseket és karbantartási munkákat végeznek a gépeken és rendszereken. A mobil manipulátorok egyik legfontosabb előnye, hogy ezek a gépek közvetlenül dolgozhatnak az emberi dolgozókkal. A gyári munkahelyek szakképzett munkaerejének és személyzetének hiánya valószínűleg tovább növeli a “MoMa” iránti keresletet a jövőben.

  1. A digitális iker továbbra is fontos

A digitális ikreket egyre inkább használják a fizikai rendszerek teljesítményének optimalizálására virtuális képekkel. Mivel a gyárakban működő robotok egyre inkább digitálisan kapcsolódnak egymáshoz, a digitális ikrek az összegyűjtött valós működési adatokat szimulációk futtatására és a valószínű eredmények előrejelzésére használhatják. Tisztán számítógépes modellként az ikerpár stresszkörülmények között tesztelhető és módosítható kopás vagy biztonsági kockázat nélkül. A fizikai rendszerekkel végzett tesztekhez képest az ilyen virtuális szimulációk jelentős költségeket takarítanak meg. Előny az is, hogy a digitális ikrek áthidalhatják a digitális és a fizikai világ közötti szakadékot.

  1. A humanoid robotok megváltoztatják világunkat

A robotikában jelentős előrelépések történtek a humanoid robotok terén, amelyek sokféle feladatot képesek elvégezni a különböző munkaterületeken. Az emberszerű kialakítás két karral és két lábbal lehetővé teszi a robot rugalmas használatát olyan munkakörnyezetben, amelyet valójában emberek számára hoztak létre. Egy humanoid robot például könnyen integrálható a meglévő raktári folyamatokba és infrastruktúrákba. A kínai Ipari és Informatikai Minisztérium nemrégiben részletes célokat tett közzé a humanoid robotok 2025-ig történő tömeggyártására vonatkozó ambícióiról. A politikusok úgy vélik, hogy az úgynevezett humanoidok egy újabb játékváltó lehetőség lesz – hasonlóan a számítógépekhez vagy az okostelefonokhoz -, amelyek megváltoztathatják az áruk előállításának módját és az életünket. A humanoid robotok különböző ágazatokra gyakorolt potenciális hatása izgalmas fejlesztési terület. A humanoidok bevezetése a tömegpiacra azonban továbbra is összetett kihívás, különösen a költségek tekintetében. Fontos mérlegelni azt is, hogy egy humanoid robot valóban gazdaságosabban működik-e, mint egy mobil manipulátor.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Öt robotfejlesztési trend appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/14/festorobot-magyar-ifi-kupa/ Thu, 14 Mar 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28850 Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán. A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le. Budapest, 2024. március 12. […]

The post MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán.

A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le.

Budapest, 2024. március 12. Március 9-én a Nyíregyházi Egyetemen rendezték meg a Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) fordulóját: idén már a tizenhetedik alkalommal kerül megrendezésre itthon a diákok részvételével zajló robotikai verseny, amely egyben a nemzetközi szintű RoboCup Junior hivatalos minősítőversenye is. A versenyt, ahogyan az elmúlt években is, két helyszínen tartják: márciusban Nyíregyházán, majd áprilisban Budapesten, eltérő kategóriákban.

A nyíregyházi rendezvényen főleg általános- és középiskolás diákok alkotta csapatok mérhették össze tudásukat a robotszínház, robotfoci és menekítési szimuláció versenyszámokban. A Magyar Ifjúsági Robot Kupa nyíregyházi ligáján Nyíregyházáról, Budapestről, Kisvárdáról, Szegedről és Esztárról érkező diákcsapatok vettek részt, közülük öt csapat szerzett minősítést az európai/nemzetközi RoboCup Junior versenyen való részvételre is.

Robotfestő, robotdinók és cirkuszi robotok

Az évről évre egyre több diákot vonzó OnStage, vagyis robotszínház versenykategóriát idén is megrendezték, a First Steps kategóriában egészen kis, óvodás – kisiskolás gyerekek is részt vesznek. A robotszínház célja, hogy a fiatalok által elkészített robotok egy előadást adjanak elő, ami történhet akár tánc, történetmesélés vagy művészeti installáció formájában is, melyben nagy szerepet kap a koreográfia, a robotok és gyerekek közötti, sokszintű kooperáció. Idén kiemelkedően sokféle robottal találkozhatott a közönség: robotdinók, cirkuszi robotok, robot DJ és diszkórobotok szórakoztatták a nézőket. Advanced kategóriában pedig egy „robotfestő” lépett színre: Rick, a festőrobot élőben kommunikált, a mesterséges intelligencia alkalmazásával készült „festményeit” pedig a hasán elhelyezett képernyőn mutatta be.

A versenyszámok közül a robotfoci is hagyományosan népszerű, ennek különlegessége, hogy a csapatok a saját maguk által megtervezett, megépített és programozott robotokkal egy másik csapat ellen mérkőznek meg a focipályán. Kezdetben a robotfutball eltérő színű térfeleken zajlott, a robotok csak elektronikus, infravörös fényt kibocsátó labdát tudtak felismerni és terelgetni, és csak egy nagyon kicsi pályán tudtak játszani. Azonban a technológia fejlődésének köszönhetően mára már egy emberi focipályát imitáló, zöld színű terepen is megfelelően szerepelnek, felismerik a felfestéseket és a sárga labdát, betalálnak a kijelölt kapuba.

A Rapidly Manufactured Robot Challenge (DEMO) kategóriában négy magyar csapat mérte össze felkészültségét a MIRK2024 Nyíregyháza versenyen. A szimulált menekítési környezetben a robot feladata egy különböző, egyre nehezedő akadályokat tartalmazó pálya bejárása, tárgyak manipulálása, QR kódok olvasása és egyéb vizuális objektumok érzékelése. Ebben a kategóriában nem minősítés, hanem pályázati úton, meghívás alapján vehetnek részt a csapatok a nemzetközi versenyeken.

A jövő mérnökeit formálják

„A jelent és a várható jövő világképét is elemezve, kiemelkedő jelentőségű, hogy a felnövekvő generáció általánosan is képes legyen az automatizált technológiák működését értelmező szemléletre, valamint azok alkalmazásra. A magas technológiai szinten működő junior kutatóprojektek, illetve azok kiemelkedő társadalmi jelentőségű területei, mint a RCJ Rescue, a kapcsolódó ismeretek elsajátítása mellett fontos személyiségformáló hatást is gyakorolhatnak a jövő mérnökeire.”

– mondta el Abán Csaba, az NJSZT Robotika Szakosztályának elnöke, a Baptista Szeretetszolgálat robotika oktatója.

Simon Béláné tanárnő, a MIRK verseny alapítója – az UNESCO múlt évi Bolyai-emlékév kezdeményezését folytatva – egy Bolyai János matematikus életművét bemutató kamarakiállítást nyitott meg a robotverseny kísérőrendezvényeként. A kiállítás egyben a versenyalapító és a Szepessy Béla Vizuális Kultúra Intézet által kiírt Bolyai művészeti pályázat díjátadója is volt, melyen a nyíregyházi Abigél Művészeti Gimnázium három diákcsapata vehetett át értékes jutalmakat. „Álmaidat ne add fel!” – a versenyalapító Bolyai szellemiségében hangsúlyozta, hogy igazi eredmény csak kitartással, szorgalommal és a „hagyományos gondolkodás határainak feszegetésével” érhető el, jó tanítómesterek nyomában.

A Magyar Ifjúsági Robot Kupa 2024. április 13-án Budapesten folytatódik a VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti Baptista Technikumban. A versenyen részt vevő csapatok által készített robotok autonóm módon, a junior (U19) korosztály tekintetében jellemző legmagasabb technológiai szinten, emberi beavatkozás nélkül, katasztrófa szimulációs környezetben mentenek áldozatokat. Az idei évben huszonhat csapat közel hetven versenyzője méri majd össze tudását. 2024-ben is négy kategóriában lehet minősítést szerezni a Németországban megrendezett EURCJ-re, illetve két kategóriában a hollandiai RCJ világversenyre is.

A magyar minősítő verseny szakmai színvonalát jelzi, hogy 2023-ban négy hazai Rescue csapat végzett az Európa-bajnokság dobogóján, és egy csapat az RCJ világverseny legeredményesebb európai résztvevőjeként ért el második helyezést. A Baptista Szeretetszolgálat robotika csapatai több, mint egy évtizede képviselik Magyarországot a Rescue kategóriák világversenyeinek élmezőnyében.

MIRK2024 Nyíregyháza első helyezettek

  • Rapidly Manufactured Robot Challenge: Kókány Corporations (Nyíregyházi SzC Széchenyi István Technikum és Kollégium)
  • Rescue Simulation CoSpace: Axolotls (Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda)
  • Rescue Simulation RCJ: SERVERHU.EU (Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda)
  • OnStage First Steps: RoboTeam Explore (BISB)
  • OnStage Preliminary: BYTE (SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola)
  • OnStage Advanced RCJ: HU-MORE-BOT (HU-MORE-BOT TEAM)
  • Soccer Lightweight Entry: Y (Irinyi Károly Általános Iskola)
  • Soccer Entry: D-G (Irinyi Károly Általános Iskola)

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén még nehezebb feladványok várták a RobonAUT versenyzőit https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/01/robonaut-versenyzoi-robotika-verseny/ Fri, 01 Mar 2024 06:00:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28710 Kalózrobottal és árvízzel is megküzdöttek a műegyetemi mérnökhallgatók autonóm, önműködő járművei az idei RobonAUT döntőben. Ismét RobonAUT rajongókkal telt meg a „Q” épület aulája: 2024. február 10-én immáron 15. alkalommal rendezték meg az autonóm robotjárművek versenyének döntőjét. A rendezvényt Tevesz Gábor főszervező, a RobonAUT egyik alapítója, valamint a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) Automatizálási és Alkalmazott Informatikai […]

The post Idén még nehezebb feladványok várták a RobonAUT versenyzőit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kalózrobottal és árvízzel is megküzdöttek a műegyetemi mérnökhallgatók autonóm, önműködő járművei az idei RobonAUT döntőben.

Ismét RobonAUT rajongókkal telt meg a „Q” épület aulája: 2024. február 10-én immáron 15. alkalommal rendezték meg az autonóm robotjárművek versenyének döntőjét.

A rendezvényt Tevesz Gábor főszervező, a RobonAUT egyik alapítója, valamint a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék címzetes egyetemi tanára nyitotta meg. A versenyző csapatokat és a megmérettetés érdeklődőit köszöntve elmondta, hogy másfél évtizeddel ezelőtt fiatal kollégáival egy olyan kihívást hívtak életre, amelyben az akkor indult villamosmérnök mesterképzés hallgatói a gyakorlatban is megmutathatják, mit tanultak az egyetemen. „Az elmúlt 15 évben rengeteg változáson és fejlődésen ment át a RobonAUT, ahogyan a verseny során alkalmazott technológiák is rohamléptékben fejlődtek. Ma már a hallgatóknak sincs olyan ’könnyű’ dolguk, mint az első versenyzőknek, a feladatok jóval komplexebbek, nehezebbek az előző évek feladványainál” – fogalmazott Tevesz Gábor. Megnyitója zárásaként köszöntötte azokat a vállalatokat és képviselőiket is, akik már évek óta vagy akár új szponzorként támogatják a versenyt, nem mellesleg szükségük van arra a szakembertudásra, amellyel a karon végző, illetve a versenyen induló mérnökhallgatók rendelkeznek.

A 2024-es döntőre 9 csapat kvalifikálta magát: 6 junior és 3 senior formáció mérkőzött meg egymással a különböző futamokban, ahol összesen 110 pontot szerezhettek a hallgatók. A versenyzők közel fél évet dolgoztak az autonóm robotjármű megtervezésén és megalkotásán. Megérte a befektetett munka, ugyanis a kvalifikáció során összegyűjtött pontok is számítottak: összesen 10 pontot lehetett szerezni a felkészülés alatt nyújtott teljesítményből. A szurkolók is segíthették kedvenceiket: a közönségdíjasoknak max. 10 pont járt a külcsínért.

A döntőben idén is gyorsasági és ügyességi kategóriában kellett helyt állniuk az önállóan működő (autonóm) járműveknek. A csapatok mindössze egy percet kaptak arra, hogy előkészítsék versenyautóikat a két, egymás után következő futamra.

A „Q” épület aulájában felállított ügyességi pálya úthálózatát (labirintust) előre ismertették a versenyzőkkel. A robotautókat egy rádiós startkapu segítségével indították útjukra. Az autóknak a pálya csomópontjai mentén található kapukat (összesen 17 db) kellett felfedezniük és a lehető leggyorsabban bejárniuk a labirintust. A feladványt több „akadályozó” is nehezítette: ki kellett kerülni a pályán lassú, ám folyamatos mozgásban lévő kalózrobotot. Ha a kalózrobot már áthaladt egy kapu alatt, akkor csökkent az adott kapu érintéséért járó pontszám is (2 pont/kapu). A kalózrobot mindenkori pozícióját a szervezők rádiójelekkel sugározták.

További nehézség volt, hogy a futam egy adott pillanatában „árvíz” öntötte el a pályát, ami blokkolta a kapukat, vagyis azok érintéséért ideiglenesen nem járt pont, ilyenkor a kalózrobot is egyhelyben állt. Az „árvizet” egy képzeletbeli zsilip, vagyis egy libikóka segítségével lehetett semlegesíteni: a robotautóknak fel kellett menniük a rámpán, majd átbillenteni a libikókát. Ezzel megszűnt az „árvíz”, elindult a kalózhajó, és a kapu érintéséért újból járt a megérdemelt jutalompont. A további manővereket is értékelték a szervezők: a libikókán való sikeres egyensúlyozásért 10 pontot, a sávváltásért 6 pontot adtak. Ha a csapattagoknak be kellett avatkozniuk a versenybe, azért viszont alkalmanként 5-5 pont levonása járt. Az ügyességi kört a rendezők akkor tekintették teljesítettnek, ha elfogytak az érintendő kapuk vagy lejárt az 5 perces időkeret.

A gyorsasági pályán a legjobb köridő elérése a volt a cél: maximum 6 kört tehettek meg az autók, amelyek közül a leggyorsabb számított az értékelésnél. A robotautók egy önmagába záródó vezetővonalat önállóan követtek, és itt is számolniuk kellett a gyorsulást hátráltató pályaszereplőkkel. Együtt mozogtak az ún. „safety carral”, amelyet meg kellett előzni, kikerülni a minél gyorsabb köridőre törekvő versenyautóknak. A safety car követéséért 6 pont, kétszeri megelőzéséért összesen 10 pont járt. A pálya nyomvonalát és a gyorsításra kiváló lehetőséget adó egyenes szakaszok helyét a hallgatók a döntő előtti napokban megismerhették. A külső segítséget itt is büntették: alkalmanként 2 pont levonás járt az emberi beavatkozásért.

A megmérettetésre vállalkozó fiataloknak minden évben komplex, több műszaki, mérnöki területet is érintő tudásról kell tanúbizonyságot tenniük. Ismerniük kell a mikrokontrollerek, a szenzorok vagy az áramkörök világát, szükségük van irányítástechnikai, automatizálási és programozási ismeretekre is. A verseny révén (is) szert tehetnek olyan elméleti és gyakorlati tudásra, amelynek forintra váltható hasznát vehetik majd az álláskeresés során olyan vállalatoknál is, amelyek autonóm járművek fejlesztésével vagy robotikával foglalkoznak.

Az elkövetkezendő évek technológiai forradalmának egyik fontos sarokpontja egyebek mellett az önműködő robotjárművekben rejlő lehetőségek kiaknázása. A kutatók prognózisa szerint az egészségügy, a járműipar és a logisztika után a mindennapokban is általánossá válhat az emberi beavatkozást nem igénylő gépezetek megjelenése. E dinamikusan fejlődő tudományterületet a hazai felsőoktatási intézmények közül elsőként helyezi középpontba a BME, amely évek óta tudatosan nyomon követi a robotika újításait, ami a műegyetemi mérnökképzésen gyakorlati ismeretek formájában is megjelenik.

  • A közvetítés teljes terjedelmében visszanézhető a rendezvény honlapján, az esemény érdekes szemelvényeiből a videók menüpont alatt látható válogatás.
  • A RobonAUT 2024 hallgatói mérnökverseny eredményei
  • A junior csapatok kategóriájában a következő csapatok állhattak fel a dobogóra:
  • Junior 1. helyezett: AUTofRange (Kazup Dániel, Kovács Tamás Barnabás, Petrőtei Tamás József – MSc mechatronikai mérnök)
  • Junior 2. helyezett: Safety Third (Csermák Ádám Barna, Horváth Máté, Kis Mihály Bence – MSc villamosmérnök)
  • Junior 3. helyezett: WorkAUT (Fent István, Garad Ágoston, Vepperi Virág – MSc villamosmérnök)
  • Az összesített 1. helyezést szintén a junior kategória győztese, az AUTofRange csapat szerezte meg, díjuk egy Lamborghini élményvezetés lett.
  • A legtöbb közönségszavazatot a Safety Third csapat kapta.
  • Az eseményről készült fotók a SPOT Fotókör honlapján is elérhetők.

BME VIK RobonAUT megrendezésének ötlete eredetileg Tevesz Gábor címzetes egyetemi tanár és doktoranduszokból álló csapatának egyik találkozóján vetődött fel 2009-ben. Az alapgondolatot az Eurobot nemzetközi robotikai verseny adta, de kapcsolódik a karon mesterképzésben tanulók „Robotirányítás rendszertechnikája” című tantárgyához is. A megmérettetéssel az egyetem célja a hallgatók gyakorlati ismereteinek bővítése mellett a vállalati szektor képviselőivel való kapcsolatteremtés is. A kurzus elvégzésére évről évre javarészt villamosmérnök, mérnökinformatikus és mechatronikai mérnök szakos hallgatók vállalkoznak, akik 3 fős csapatokban alkotnak egy fél éven át közösen dolgozó formációt.A kihívás lényege, hogy a versengő csapatoknak úgy kell átalakítaniuk egy modellautót, hogy az képes legyen emberi beavatkozás nélkül, a lehető legrövidebb idő alatt teljesíteni egy ügyességi akadálypályát és egy gyorsasági versenyfutamot. A feladatok részletes leírása megtalálható a verseny honlapján.A kezdetek óta közel 200 hallgatói csapat (3 fős) vett részt a versengésben, többen közülük mára már a szakmai megmérettetést támogató vállalatok munkatársai, fejlesztői lettek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Idén még nehezebb feladványok várták a RobonAUT versenyzőit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mesterséges intelligenciát alkalmaz a Széchenyi István Egyetemen fejlesztett mezőgazdasági robot https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/20/mesterseges-intelligencia-mezogazdasagi-robot/ Tue, 20 Feb 2024 05:30:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28579 Mintaoltalom minősítésben részesült nemrégiben az a mesterséges intelligenciával ellátott kisméretű robot, amelyet a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának kutatócsoportja fejlesztett. Az autonóm irányítású eszköz képes környezetének különböző paramétereit felismerni, és az összegyűjtött adatokkal felhőalapú tárolást végez. Az egyedülálló készülék piaci igényt szolgál ki, és célja többek között a precíziós növénytermesztés fejlesztése. A Széchenyi-egyetem […]

The post Mesterséges intelligenciát alkalmaz a Széchenyi István Egyetemen fejlesztett mezőgazdasági robot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mintaoltalom minősítésben részesült nemrégiben az a mesterséges intelligenciával ellátott kisméretű robot, amelyet a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának kutatócsoportja fejlesztett.

Az autonóm irányítású eszköz képes környezetének különböző paramétereit felismerni, és az összegyűjtött adatokkal felhőalapú tárolást végez. Az egyedülálló készülék piaci igényt szolgál ki, és célja többek között a precíziós növénytermesztés fejlesztése.

A Széchenyi-egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Biológiai Rendszerek és Precíziós Technológiai Tanszékének kutatási eredményeként jött létre az a szántóföldi adatgyűjtő robot, ami mesterséges intelligencia segítségével képes sokféle feladat ellátására. A ma már mintaoltalommal bíró eszköz egy távol-keleti robotplatform továbbfejlesztéseként született meg. Ennek során a készüléket nagyobb kapacitású hardverrel és szoftverrel látták el, valamint olyan speciális szenzoros egységekkel szerelték fel, melyek lehetővé teszik, hogy környezetének különböző paramétereit – például a környezeti levegő hőmérsékletét, a páratartalmat – meghatározza. Ezen felül kiegészítették napsugárzás mérésére alkalmas szenzorral, illetve egy talajszondával is, amelynek segítségével információkat gyűjt többek közt a talaj pH-értékéről, vezetőképességéről és káliumellátottságáról is. Ezek az adatok felhőalapú tárolással a memóriájába kerülnek, s így könnyen beilleszthetők a precíziós mezőgazdasági technológiába.

A kutatócsoport tagjai, dr. Teschner Gergely, dr. Ambrus Bálint és dr. Nyéki Anikó Éva a szántóföldi robottal. (Fotó: Adorján András)

„A robotot kamerával is felruháztuk, ami tájékoztatja a kezelőjét a helyzetéről, illetve mesterséges intelligencia segítségével képes elemezni a begyűjtött képeket és osztályozza is azokat. A kísérleti területen a paradicsom részeit tudtuk detektálni: az eszköz észlelte a levélzet elváltozásait, termésszámlálást és termésbecslést végzett. Ezen felül egy lézeres távolságmérő modullal is elláttuk, amit a navigációban alkalmazunk, ezáltal képes önmaga vezérlésére, tud tájékozódni az adott növény sorai között, és útvonalat tervez”

– hangsúlyozta dr. Ambrus Bálint adjunktus, a robot vezető fejlesztője.

A készüléket a kutatók tavaly kezdték el alkalmazni: üvegházban és szántóföldön is tesztelték paradicsomkertészeti kultúrában, ami más növényekre is kiterjeszthető a későbbiekben.

„A robot megalkotása Ambrus Bálint doktori munkájából indult ki, és büszkék vagyunk arra, hogy mintaoltalommá vált. Fejlesztésünk azért is fontos, mert az Európai Unió 2030-ra emisszió- és növényvédőszer-csökkentést tűzött ki célul a mezőgazdaságban, melyhez a monitoringrobotok úgy járulnak hozzá, hogy előrejelzéseikkel csökkentik az ilyen beavatkozások számát. Általuk észlelhetünk olyat is, ami szabad szemmel nem érzékelhető, és olyan nagyszámú adathoz férünk hozzá gyorsan, ami segíti a termesztéstechnológiai optimalizációt a nagygazdaságokban is”

húzta alá dr. Nyéki Anikó Éva egyetemi docens, a kutatócsoport vezetője. A kutatásban dr. Ambrus Bálint és dr. Nyéki Anikó Éva mellett részt vett prof. dr. Neményi Miklós, a Biológiai Rendszerek és Precíziós Technológiai Tanszék professor emeritusa, prof. dr. Kovács Attila, a tanszék vezetője és dr. Teschner Gergely egyetemi adjunktus is.

A készülék a munkaerőhiányra is választ ad: csupán egy operátorral több ilyen eszköz üzemeltethető egyszerre.

„Robotunk felhasználása túlmutat a mezőgazdaságon: mivel a készülék kisméretű és olcsó üzemeltetésű, ezért más ágazatokban is hatékonyan alkalmazható. A mesterséges intelligenciának köszönhetően programozással könnyen átalakítható, így detektálhatóak olyan színek és alakzatok is, melyek nem csak a növénytermesztésben teszik lehetővé a használatát”

– tette hozzá dr. Nyéki Anikó.

A Széchenyi-egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködés Központjának (FIEK) feladata az intézményben keletkező szellemi alkotások piaci hasznosításának elősegítése. Ennek fontos alkotóeleme az iparjogvédelmi oltalmazhatóság vizsgálata is: a használatiminta-oltalom – amit a mosonmagyaróvári fejlesztésű robot megkapott – a találmányok jogi védelmének egy lehetséges útja.

„A szabadalmi eljáráshoz képest a használatiminta-oltalom eljárás rendje egyszerűbb és gyorsabb. A szellemi alkotások iparjogvédelmi stratégiájának kialakításakor – a szabadalmi ügyvivőkkel együttműködve – számos szempontot figyelembe veszünk, és mindig arra törekszünk, hogy üzletileg hasznosítható, illetve a feltalálók számára is kedvező oltalmi formát találjuk meg. Az egyetem eredményességének mérőszámában így a szabadalmak mellett a használatiminta-oltalmi bejelentések is kiemelt szerepet kapnak”

emelte ki Kathi Dorottya, a FIEK szakreferense.

Egyetemünk nemrégiben elfogadott szabadalmát követően büszkék vagyunk az újabb iprajogvédelmi oltalmat kapott fejlesztésre, ami nem csupán mosonmagyaróvári kutatóink kivételes aktivitását tükrözi, hanem munkájuk kimagasló minőségét is”

húzta alá a FIEK üzletfejlesztési menedzsere, Szüle Bálint.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mesterséges intelligenciát alkalmaz a Széchenyi István Egyetemen fejlesztett mezőgazdasági robot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hamarosan startol a BME autonóm robotversenye https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/08/bme-autonom-robot-verseny/ Thu, 08 Feb 2024 06:00:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28398 Izgalmas mérnökviadalt ígérnek a RobonAUT szervezői. A döntőre minden korosztályból várják a szurkolókat, a robotika és a programozás iránt érdeklődőket. 2024. február 10-én (szombaton) 10:00 órától a Műegyetem „Q” épületének aulájában rendezik meg a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) autonóm robotversenyét, a sajtónyilvános RobonAUT döntőt. A 15. alkalommal életre hívott mérnökhallgatói viadal a […]

The post Hamarosan startol a BME autonóm robotversenye appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Izgalmas mérnökviadalt ígérnek a RobonAUT szervezői. A döntőre minden korosztályból várják a szurkolókat, a robotika és a programozás iránt érdeklődőket.

2024. február 10-én (szombaton) 10:00 órától a Műegyetem „Q” épületének aulájában rendezik meg a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) autonóm robotversenyét, a sajtónyilvános RobonAUT döntőt. A 15. alkalommal életre hívott mérnökhallgatói viadal a BME VIK féléves tantárgyának megkoronázása: a diákok féléves munkájának utolsó felvonása, amikor a csapatok által megtervezett és megépített robotautók különböző versenyszámokban mérik össze tudásukat.

A kurzus elvégzésére javarészt villamosmérnök, mérnökinformatikus és mechatronikai mérnök szakos hallgatók vállalkoznak, akiknek a félév során meghatározott szempontok mentén, adott alkatrészek és eszközök felhasználásával kell elkészíteniük egy szenzorokkal ellátott, önállóan működő (autonóm) versenyautó robotját. A fejlesztési folyamatról a félév során már több kvalifikációs körben is beszámoltak a fiatalok, akik ezeken megfeleltek, elnyerték a jogot, hogy február 10-én a rádiós startkapuhoz álljanak.

Az idei fináléban teljesíteni kell az ügyességi pályát: az előre ismert labirintusban az autóknak fel kell fedezniük minél többet a 17 rádiós kapuból, a lehető leggyorsabban bejárni a pályát, miközben elkerülik az ütközést a pályán mozgó kalóz robottal, és elhárítják egy „zsilippel” a pályát elárasztó „árvizet”. A gyorsasági pálya lényege, hogy az autó minél gyorsabb köridőt érjen el egy önmagába záródó vezetővonal mentén. Ebben a futamban plusz pontot érhet a safety car követése, illetve az előzési manőver.

A robotok ügyességén túl a versenyben számít majd a „külcsín” is: az esztétika, az ötletesség és a látvány plusz pontokat hozhat majd a finalista hallgatói csapatoknak.

A február 10-i esemény egy izgalmas tudományos ismeretterjesztő (családi) program lesz, ahová minden érdeklődőt várnak.

A 2024-es döntő teaser videója az alábbi YouTube-linken tekinthető meg.

Aktualitások a RobonAUT honlapján, illetve Facebookon és a közösségi médiában létrehozott esemény oldalán olvashatók.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hamarosan startol a BME autonóm robotversenye appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden korábbinál gyorsabb tanulásra lehetnek képesek a Toyota robotjai https://www.muszaki-magazin.hu/2024/01/11/toyota-robot-tanulas-gyors/ Thu, 11 Jan 2024 05:00:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28080 Kevesen tudják, hogy a részben vagy teljesen elektromos meghajtások mellett a Toyota vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia és a robotika területét érintő fejlesztések tekintetében is. Ezeknek a területeknek nem csupán az jövő önvezető autóiban (és az autonóm autózás előszobájának tekintett aktív biztonsági és vezetéstámogató rendszerekben) van kiemelt szerepe, hanem a tervezési és gyártási […]

The post Minden korábbinál gyorsabb tanulásra lehetnek képesek a Toyota robotjai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kevesen tudják, hogy a részben vagy teljesen elektromos meghajtások mellett a Toyota vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia és a robotika területét érintő fejlesztések tekintetében is.

Ezeknek a területeknek nem csupán az jövő önvezető autóiban (és az autonóm autózás előszobájának tekintett aktív biztonsági és vezetéstámogató rendszerekben) van kiemelt szerepe, hanem a tervezési és gyártási folyamatok optimalizálásában is. A jövőképében önmagát a világ vezető mobilitási szolgáltatójaként definiáló vállalat innovációs tevékenységét vezető Toyota Research Institute (TRI) ezúttal olyan technológiát fejlesztett ki, amely forradalmasíthatja a robotok tanulási folyamatát. Az új mesterséges intelligencia alapú diffúziós politika lehetővé teszi a robotoknak, hogy egyszerű utasítások alapján tanuljanak meg több mint 60 kézügyességi feladatot anélkül, hogy új kódot írnának. Az érintés érzékelése kulcsfontosságú ebben a folyamatban, amely lehetővé teszi a robotok számára az interakció révén történő tanulást. A TRI célja az, hogy a robotoknak 1000 új készséget tanítson meg 2024 végéig. Az új technológia sebessége és megbízhatósága jelentős lépést jelent a robotok hatékonyabbá tételében, és hozzájárul a mindennapi életünk megkönnyítéséhez.

Nem, a robotok nem veszik át a világuralmat. Ugyanakkor hamarosan elég okosak lehetnek ahhoz, hogy átvegyék az olyan egyszerű, hétköznapi feladatokat, mint például a főzés. És ez a „hamarosan” talán még hamarabb eljön majd a Toyota Research Institute robotikusai által a tanulási technológiában elért új áttörésnek köszönhetően.

Mérföldkőnek számító új technológia

A TRI Robotics laboratóriumaiban dolgozó tudósok egy csoportja azon dolgozik, hogy a robotokat úgy fejlessze, hogy azok – a Mobilitás mindenkinek szellemében – képesek legyenek az embereket támogatni. Legújabb fejlesztésük pedig egy olyan, mérföldkőnek tekinthető technológia, amely sokkal okosabbá és segítőkészebbé teszi a robotokat. Ez a fejlesztés egy mesterséges intelligenciára épülő diffúziós politikán alapul, és egyszerűbben fogalmazva lehetővé teszi a robotok számára, hogy gyorsabban tanulják meg az új készségeket. A technológia jelentős lépés a robotok számára kifejlesztett „nagy viselkedési modellek” (Large Behavior Models, LBM) felé, ugyanúgy, ahogyan a „nagy nyelvi modellek” (Large Language Models, LLM) nemrégiben forradalmasították a társalgási mesterséges intelligenciát.

Bővülő tanulási képesség

A korábbi módszerekkel ellentétben, amelyek lassúak voltak és csak bizonyos feladatokra korlátozódtak, ez a megközelítés már lehetővé tette a TRI-nél dolgozó tudósok számára, hogy egyetlen sor új kód megírása nélkül több mint 60 kézügyességi feladatot tanítsanak meg a robotoknak. A TRI célja, hogy ezt a képességet tovább bővítse, és az év végére több száz, 2024 végére pedig 1000 új készséget tanítson meg.

„Ez az új tanítási technika egyszerre nagyon hatékony és nagyon magas teljesítményű viselkedéseket eredményez, lehetővé téve a robotok számára, hogy sok tekintetben sokkal hatékonyabban erősítsék az embereket.”

– avat be Gill Pratt, a TRI vezérigazgatója és a Toyota vezető tudósa.

Új készség kevesebb mint egy nap alatt

Így működik ez a való életben. Egy ’tanár’ egy távműködtető rendszer segítségével utasít egy robotot bizonyos cselekvések végrehajtására, lényegében egy kis készségkészlet bemutatásával. Ez jelenti a folyamat kezdetét. Ezután a mesterséges intelligencián alapuló diffúziós politika több órán át szívja magába az információkat, és a háttérben finomítja a robot képességeit. Jellemzően a robot tanítása délután történik, a tanulási folyamat pedig egy éjszaka alatt. Amikor a csapat reggel visszatér, a robot képes végrehajtani az éjszaka során megtanult új viselkedési formákat.

Tanulás az érintésen keresztül

Az érintésérzékelés létfontosságú szempont ebben a tanulási folyamatban. Ahogy az emberek is jobban tanulnak az érintés és az interakció révén, úgy a robotok is nagy hasznát veszik ennek. Egy haptikus eszköznek köszönhetően, amely a tanító számára az érintés érzékét szimulálja, a robotok mostantól a környezetükkel való interakció révén tanulhatnak és fejleszthetik képességeiket. Ellenkező esetben nehezen tudnák hatékonyan végrehajtani a feladatokat. Ha érintés útján tud interakcióba lépni a környezetével, akkor sikeressé válik különböző műveletek végrehajtásában, például egy palacsinta megfordításában, ami jól mutatja az érintés beépítésének erejét a tanulási folyamatba.

„Ami annyira izgalmas ebben az új megközelítésben, az az a sebesség és megbízhatóság, amellyel új készségeket tudunk hozzáadni. Mivel ezek a készségek közvetlenül a kameraképek és a tapintásérzékelés alapján, kizárólag tanult reprezentációkat használva működnek, még olyan feladatokban is képesek jól teljesíteni, amelyek deformálható tárgyakat, ruhát és folyadékot tartalmaznak – ezek mindegyike hagyományosan rendkívül nehéz feladatot jelentettek a robotok számára.”

– árulja el Russ Tedrake, a TRI robotikai kutatásért felelős alelnöke.

Arról, hogy hogyan történik a robotok tanítása, az alábbi linken tekinthető meg videó:

Forrás: Toyota Central Europe – Hungary Kft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Minden korábbinál gyorsabb tanulásra lehetnek képesek a Toyota robotjai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kollaboratív robotok a hegesztésben https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/27/kollaborativ-robotok-hegesztes-rehm/ Mon, 27 Nov 2023 06:00:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27670 A kollaboratív robotok megjelenése új távlatokat nyitott az ívhegesztés gépesítésében. Egy kollaboratív robottal már tetszőleges vonalvezetésű varratok hegeszthetők. Asztalra szerelve, egyszerű készülékezéssel, hatékonyan végezhető vele kis, közepes sorozatú munkadarabok hegesztése, kiváló minőségben, esztétikusan, termelékenyen. A kollaboratív robotok jól alkalmazhatók nagyobb méretű termékeken található varratcsoportok hegesztésére, mobil alkalmazásban REHM WeldoRaptor mobil hegesztőállomás Erre a célra fejlesztettük […]

The post Kollaboratív robotok a hegesztésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kollaboratív robotok megjelenése új távlatokat nyitott az ívhegesztés gépesítésében.

Egy kollaboratív robottal már tetszőleges vonalvezetésű varratok hegeszthetők. Asztalra szerelve, egyszerű készülékezéssel, hatékonyan végezhető vele kis, közepes sorozatú munkadarabok hegesztése, kiváló minőségben, esztétikusan, termelékenyen.

A kollaboratív robotok jól alkalmazhatók nagyobb méretű termékeken található varratcsoportok hegesztésére, mobil alkalmazásban

REHM WeldoRaptor mobil hegesztőállomás

Erre a célra fejlesztettük a Rehm WeldoRaptor elnevezésű mobil hegesztő állomásunkat. Aki begyakorolja a WeldoRaptor programozását, az egyetlen varrat beprogramozását és hegesztését is gyorsabban elvégzi, mint kézzel, a minőségről és esztétikáról nem is szólva.

Természetesen nem néhány cm-es varratokról beszélünk. Egy ívekből álló varratszakasz, vagy teljes körvarrat hegesztése esetén a kobottal lényeges esztétikai és termelékenységi előny érhető el, ami a már említett sokkal hosszabb napi ívidővel a többszörösére növelhető.

A szépítő-javítgató köszörülések elmaradása „hab a tortán”.

 

REHM Magic Programming Tool – Innováció a kobotos hegesztésben

Egy robot kiválasztása során – jelen esetben az, hogy hagyományos, vagy kollaboratív robotra esik a választás – a leginkább befolyásoló tényező a felhasználás és az iparág jellege. A kollaboratív robotok, vagy kobotok, arra lettek kifejlesztve, hogy emberekkel tudjanak egy térben, együttműködve dolgozni, ellentétben a hagyományos robotokkal, melyek nem együtt dolgoznak a humán munkaerővel, hanem biztonságosan elzárva az embertől.

A hagyományos robotokhoz képest a kobotok rendkívül egyszerűen programozhatók. Az elvégzendő feladatokat munka közben be lehet programozni, a dolgozónak egyszerűen mozgatnia kell a robotkart és megtanítani a szükséges pozíciókat, folyamatosan elmentve a beállításokat. Számos mozgási folyamatot tud tárolni a rendszer, és képes arra, hogy az elmentett mozdulatokat egy végtelen körforgásban végezze. A kobotok programozásához nem kell egyéb készség, mint a logikai gondolkodás, míg a hagyományos robotokat ennél sokkal bonyolultabb kezelni – sokszor külön, offline kell elkészíttetni a programot egy programozó szakemberrel, vagy mérnökkel, telepíteni a robotra, tesztelni, majd igény szerint korrigálni.

Kobot programozása hegesztési alkalmazásra

A hegesztő alkalmazás programozása elméletben egy egyértelmű folyamat. Helyezzük a pisztolyt a kezdési ponthoz, kapcsoljuk be a hegesztőgépet, hogy a pisztolyon keresztül hegesszen, majd mozgassuk a pisztolyt a befejező pontra, végül állítsuk le a hegesztést. A kezdőpontot és a végpontot megtanítottuk a robotnak a robotkar megfelelő pozícióba történő beállításával, majd a mozgáspont elmentésével. Bár a kobotokkal a programozás folyamata egyszerű, az egyetlen mozgáspont beállításához szükséges gombnyomások és a felhasználó és programozó pult közötti interakciók száma aránylag magas. A mozgástípus kiválasztásától kezdve, a folyamat megtanítása a robotnak, a „freedrive” (vagyis szabad mozgatás) gomb használatával a programozó pulton, összesen 6 lépésből áll.

REHM Magic Programming Tool

Vajon lehet-e ezt a programozási folyamatot egyszerűbbé, gyorsabbá és ergonomikusabbá tenni? A REHM Hegesztéstechnika Kft. fejlesztésében készült „REHM Magic Programming Tool” elnevezésű eszköz, röviden MPT, pontosan ezt a célt hivatott elérni. Segítségével nem csak mozgatni tudjuk a kobotot, de egy lépésben programozni is képesek vagyunk, anélkül, hogy a kobot programozó pultjához kellene nyúlnunk. A REHM MPT egy UR (Universal Robots) kompatibilis kiegészítő, aminek segítségével sokkal gyorsabban lehet egy hegesztési programot összeállítani.

A programozó pulttal történő programozáshoz képes az MPT-vel kétszer olyan gyorsan lehet dolgozni. Az eszköz rengeteg időt megtakarít és segíti a felhasználót, hogy koncentrálni tudjon a hegesztési feladatra, miközben folyamatában tudja programozni a kobotot ahelyett, hogy a programozó pult és a robotkar között kellene „ugrálnia”, növelve ezzel a hibák lehetőségét. Nem csupán a programozás idejét tudjuk lefelezni az MPT-vel, de a felhasználó tanulási folyamata is gyorsabb.

Az MPT-vel bevihető hegesztés parancsok a REHM Kft. fejlesztésében.

A kollaboratív robotok a jövőben egyre nagyobb és nagyobb teret szereznek könnyű programozásuknak köszönhetően, így a hegesztéstechnika terén is. A REHM MPT egy versenyképes megoldást nyújt a programozás tovább gyorsításához és ergonomikusabbá tételéhez, mellyel a kobotos hegesztés még hatékonyabbá tehető.

REHM Hegesztéstechnika Kft.

www.rehm.hu

 

Meglepően könnyű programozás | Kobotos hegesztés | REHM Hegesztéstechnika Kft. – YouTube


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kollaboratív robotok a hegesztésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC kollaboratív robotok https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/16/fanuc-robotika-kollaborativ-robotok/ Thu, 16 Nov 2023 06:00:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27535 Nagyobb terhelésre – A FANUC bemutatott két új, nagyobb terhelési kapacitású kollaboratív robotot, hogy teljesítse azoknak a vállalatoknak az igényeit, akik könnyítést szeretnének nyújtani a munkavállalóknak a nehéz emelőmunkák terén. Legyen szó nehéz dobozok rakodásáról, alkatrészek elhelyezéséről raktárpolcokon, vagy bármely kimerítő és ismétlődő feladatról, a FANUC kollaboratív robotjai mostantól 4 kg-tól 50 kg-ig terjedő terhelési […]

The post FANUC kollaboratív robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyobb terhelésre – A FANUC bemutatott két új, nagyobb terhelési kapacitású kollaboratív robotot, hogy teljesítse azoknak a vállalatoknak az igényeit, akik könnyítést szeretnének nyújtani a munkavállalóknak a nehéz emelőmunkák terén.

Legyen szó nehéz dobozok rakodásáról, alkatrészek elhelyezéséről raktárpolcokon, vagy bármely kimerítő és ismétlődő feladatról, a FANUC kollaboratív robotjai mostantól 4 kg-tól 50 kg-ig terjedő terhelési kapacitással rendelkeznek. A nagyobb termékek emelése mellett a FANUC kobotok rendkívül könnyen használhatóak és rugalmas megoldásokat nyújtanak azon vállalatok számára, amelyek szeretnék növelni a termelékenységüket és megoldást szeretnének találni a szakemberhiányra.

Az automatizálásban kevésbé jártas vállalatok számára a kollaboratív robotok ideálisak egyszerű és ismétlődő munkák elvégzésére, így kapacitást szabadítanak fel, mely kapacitást olyan feladatokra fordíthatnak a cégek, amelyek nagyobb szaktudást igényelnek, például termelési ütemtervezés, minőségellenőrzés vagy más magasabb szintű, értékteremtő feladatok. Ezenkívül egy kollaboratív robot könnyen rögzíthető bármilyen guruló állványra, amellyel azonnal áthelyezhető egy másik területre, hogy más feladatot végezzen. Jelenleg 11 kollaboratív robot modell variációval rendelkező FANUC CR és CRX kobot sorozat számos ipari alkalmazásban használható, beleértve az összeszerelést, ellenőrzést, anyagmozgatást, csomagolást, raklapozást, csiszolást, hegesztést és sok minden mást. A sorozat legnagyobb modelljeit képviselve, a CRX-25iA kollaboratív robot mostantól teljes csuklómozgás mellett 30 kg teherbírással rendelkezik, míg a CR-35iB kollaboratív robot 50 kg teherbírású.

FANUC kollaboratív robotok: nagyobb terhelési kapacitás nehéz emeléshez és még sok más tevékenységhez.

Egyedi felhasználói felületek

A kollaboratív robotok rendkívül rugalmasak mindenféle alkalmazáshoz, a FANUC Tablet Teach Pendant (TP) Plug-in SDK segítségével pedig már a felhasználói felületek is azok lehetnek. A Plug-in SDK, azaz a Szoftverfejlesztői Készlet (Software Developer’s Kit) egy HTML5/JavaScript alapú platform, amely lehetővé teszi egyedi ikonok létrehozását a Tablet TP idővonal szerkesztőjéhez, valamint dedikált képernyők készítését a HMI-hez, azaz a kezelői felülethez (Human-Machine Interface).

Az egyéni képernyők teljes méretű oldalak, amelyek lehetővé teszik perifériás eszközök beállítását vagy a munkaterülettel való interakciót a kollaboratív robot Tablet TP-jén. Emellett létrehozhatók egyedi ikonok is, amelyek konkrét feladatok elvégzésére szolgálnak az adott alkalmazás számára. A FANUC ennek a funkciónak a szemléletes bemutatásához fejlesztett ki dedikált kezelői képernyőket és ikonokat a kollaboratív robot kerékpár-összeszerelési bemutatójához.

A FANUC CR-35iB kollaboratív robot kerékpár összeszerelési alkalmazásában olyan ikonokat hoztak létre, amelyek a program bizonyos pontjain a felhasználót a kerékpár szerelésére és ellenőrzésére ösztönzik, amihez a robot a felhasználó számára kényelmes pozícióba emeli a kerékpárt. Emellett egyedi munkaterület HMI is létrehozható a Plug-in SDK segítségével, ahogy a kerékpár-összeszerelési bemutatóban is látható, hogy a felhasználó minden lépést ellenőrizhessen a szerelési folyamat során. Egy lépés befejezésekor egy “megerősítés” gombot nyom meg a felhasználó, és a robot a következő összeszerelési pozícióba állítja a kerékpárt, ahol új utasítássor jelenik meg. Ezeket a Tablet TP-n található elemeket mind a Plug-in SDK segítségével hozták létre.

Egyedi ikonok is létrehozhatók, amelyek az alkalmazáshoz igazodnak, és testreszabott hibajelzést adhatnak ki. A kobot Tablet TP-jén ezek az ikonok bármilyen művelet elvégzésére programozhatók.

A Tablet TP SDK-val történő programozás megkönnyítése érdekében a FANUC előre telepített iHMI komponenseket kínál minden vezérlőhöz, amelyben elérhető a Tablet TP opció. Ezek egységes FANUC stílussablonok a vezérlőkhöz, például gombokhoz és legördülő menükhöz. A lehetőségek tárháza végtelen: a felhasználó az iHMI komponenseken kívül használhat bármilyen megszokott HTML kódot is, amit már ismer, vagy amit már korábban használt. A weboldalak létrehozásához JavaScript funkciókat kínál a cég, amelyek segítenek az információcsere kezelésében a képernyő és a vezérlő között, ami értékek vagy változók beállítására és olvasására használható.

Az SDK lehetőséget nyújt emellett strukturált szövegkód létrehozására a Tablet TP teljes testreszabásához. Azok, akik jártasak a JavaScript programozásban, egyedi ikonokat hozhatnak létre az idővonal szerkesztővel, és teljesen intuitív HMI képernyőket tervezhetnek a konkrét igényeikhez. Ez lehetővé teszi a FANUC Tablet TP elsődleges HMI felületként történő használatát egyszerű cellák esetén, anélkül, hogy harmadik féltől származó eszközöket kellene vásárolni. A Tablet TP Plug-in SDK kibővíti a FANUC robot programozási nyelvének funkcionalitását, így a FANUC kobot még rugalmasabbá és testre szabhatóbbá válik.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FANUC kollaboratív robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>