Logisztika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Rakománytípusok a logisztikában https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/20/logisztikaban-rakomanytipusok-dachser/ Fri, 20 Dec 2024 05:30:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32463 Komplett, rész vagy gyűjtő? Gyűjtőszállítmányozás, komplett és részrakományok – ismerős fogalmak a logisztikában dolgozók számára, de a három rakománytípus közötti különbséget azoknak is érdemes megismerniük, akik például megrendelőként találkoznak ezzel a szolgáltatással. Legfőképpen azért, mert jelentős összegek takaríthatók meg vele, és helyes választással nagymértékben csökkenteni lehet a vállalatok ökológiai lábnyomát. Tudástár-sorozatunk új részében áttekintjük, mit […]

The post Rakománytípusok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komplett, rész vagy gyűjtő?

Gyűjtőszállítmányozás, komplett és részrakományok – ismerős fogalmak a logisztikában dolgozók számára, de a három rakománytípus közötti különbséget azoknak is érdemes megismerniük, akik például megrendelőként találkoznak ezzel a szolgáltatással. Legfőképpen azért, mert jelentős összegek takaríthatók meg vele, és helyes választással nagymértékben csökkenteni lehet a vállalatok ökológiai lábnyomát. Tudástár-sorozatunk új részében áttekintjük, mit érdemes tudni erről a három fogalomról, melyik a legjobb választás – és mi az az egyetlen dolog, ami a döntéshez szükséges.

Komplett rakomány (FTL)

Az FTL (full truck load), azaz komplett rakomány a szállítmányozás legegyszerűbb esete. A megrendelő ebben az esetben jellemzően olyan nagy mennyiségű árut szállíttat, amely elfoglalja egy teljes jármű rakterét, ráadásul a küldeménynek a lehető leggyorsabban, közbenső megállók nélkül kell célhoz érnie. Hagyományosan a 40 tonnás kamionok használatát értik komplett rakomány alatt a logisztikában. Ha a feladott termék ennek teljes rakterét elfoglalja, akkor alighanem az FTL lesz a legolcsóbb és egyben leginkább környezetkímélő szállítási forma. Amennyiben az áru kevesebb, azaz nem tölti meg a teljes rakteret, akkor érdemes elgondolkodni alternatív megoldáson és nem kizárólagosan szállíttatni egy teljes kamionban. Ilyenkor ugyanis az FTL az áruegységre vetített üzemanyag-felhasználás szempontjából nem hatékony, ami a költségek növekedését eredményezheti, beleértve az áruegységre jutó  magasabb szén-dioxid-kibocsátás miatt a környezeti költségek növekedését is.

Olykor kisebb, 18, 12, 7,5 tonnás járműveket vagy akár 3,5 tonnás furgonokat is használnak FTL szállításban. Ezeknél a járműveknél a fajlagos szállítási költség a teherbírás csökkenése miatt egyre magasabb, a legdrágább a furgon esetében. Károsanyag-kibocsátás tekintetében is ugyanez a helyzet, bár a kisebb tehergépkocsi fogyasztása alacsonyabb, mint a nagyoké, de ez jóval kisebb áruennyiségse oszlik el.

Részrakomány (LTL)

Kisebb árumennyiségek esetén jól bevált gyakorlat a rakterek megosztása, az úgynevezett LTL (less than truck load), azaz részrakomány-szállítás. Itt is a feladott áru mennyisége határozza meg leginkább, hogy érdemes-e ezt választani: olyan szállítás esetében ez az ideális megoldás, ahol a küldemény a komplett rakományhoz kicsi, a gyűjtőszállítás számára viszont túl nehéz. Az ügyfél ebben az esetben az áruja által felhasznált rakodóhelyért fizet – összegszerűen kevesebbet, mint ha ugyanezt a mennyiséget FTL-küldeményként adta volna fel, de fajlagosan valamivel többet, mert az LTL-szállítás tonnánkénti díja jóval magasabb, mint az FTL-é. Használata akkor a leginkább költséghatékony, ha a szállítás nem sürgős, hiszen a kamion több állomáson, rakodási ponton is meg fog állni.

Mivel a kamion rakterét nem tölti meg egy feladó áruja, ezért a szállítmányozó feladata, hogy további rakodást szervezzen. A tehergépjármű a további szállítmányok felrakását követően indul a rendeltetési állomások felé. A különböző feladóktól származó rakományt ezt követően különböző helyekre kell eljuttatnia, ami a gyakorlatban az útvonal és a szállítási idő meghosszabbodását jelenti. Az egyes részrakományok szállítási ideje így hosszabb lesz, hiszen azt befolyásolja a többi, mások által feladott áru rendeltetési célállomása is.

A szolgáltatás díjára hatással van azonban egy különleges szempont is. Első pillantásra az LTL olcsóbb megoldásnak tűnhet, mint a gyűjtőszállítás. Lényeges azonban megjegyezni, hogy az LTL és egyébként az FTL árát is jelentősen befolyásolja a szezonalitás. A szállítási csúcsidőszakokban, például decemberben vagy húsvét előtt ugyanaz a szállítmány lényegesen többe kerül, mint „uborkaszezonban”, például a nyári időszak alatt. Ez bonyolítja a tervezést és a költséggazdálkodást, és mindenképpen érdemes éves elemzéssel megvizsgálni, hogy adott esetben melyik az optimális megoldás.

Gyűjtőszállítmányozás

A gyűjtőszállítmányozás során számos ügyfél sok áruja indul útnak egy kamionnal különböző célállomásokra, országhatárokon keresztül. A küldeményeket átrakóraktárakban, logisztikai csomópontokon az adott irányba tartó, máshonnan érkező áruval együtt másik járműre rakodják, és így továbbítják a címzettig. A Dachser esetében ennek alapja egy sűrű, több mint 200 telephelyből álló hálózat Európában, és a mindezt kezelni képes egységes informatikai rendszer. A logisztikai szolgáltató naponta indít fix menetrend szerint kamionjáratokat egész Európában, amely ügyfelei számára egyszerű tervezést és akár nemzetközi terjeszkedést, az új piacokra történő gyors belépést tesz lehetővé.

Ez a rakománytípus kisebb és könnyebb szállítmányok számára alkalmas, a Dachsernél 6 tonnáig és 12 raklapig terjedő küldeményeket tudnak ezen a rendszeren belül szállítani. A rugalmasságot és gyorsaságot az egyidejűleg 76 raklap szállítását lehetővé tevő csereszekrények biztosítják.

A döntés

Az a fentiek alapján egyértelmű, hogy bölcsek köve nem létezik a szállításban – hiszen mindig a körülményektől, a küldeménytől, a feladó- és célállomástól függ, hogy melyik a helyes választás. Egy biztos, a legjobb megoldás megtalálásához a legfontosabb lépés a tervezés, az igények és lehetőségek minél pontosabb felmérése.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Rakománytípusok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/20/schneider-electric-adatkozpont-megoldas/ Fri, 20 Dec 2024 05:00:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32459 Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat barcelonai Sant Boi de Llobregatban található gyára és […]

The post Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric.

Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat barcelonai Sant Boi de Llobregatban található gyára és nagyméretű logisztikai központja az egyik elsődleges európai helyszíne a cég EcoStruxure Modular Datacenter portfóliója tervezésének, gyártásának és integrációjának. A cég azért döntött a létesítmény jelentős, 5 ezer négyzetméteres bővítéséről, mert számottevő mértékben megnőtt az igény az előregyártott, nagy számítási terhelés kiszolgálására alkalmas adatközpont-megoldások iránt. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt. A nagy számítási kapacitás iránti igény szoros összefüggésben van a mesterséges intelligencia (MI) egyre szélesebb körű alkalmazásával, ami a PwC előrejelzése szerint 2030-ra 15,7 billió dollárral járulhat hozzá a globális GDP-hez.

A Schneider Electric beruházása révén megduplázza a végponttól végpontig tartó gyártási, integrációs és tesztelési képességeit mind az all-in-one moduláris adatközpontok, mind az előregyártott energiamodulok esetében. Ez magában foglalja az olyan kulcsfontosságú áramellátási komponenseket, mint a háromfázisú szünetmentes tápegységek, kis- és középfeszültségű berendezések, megszakítók és kapcsolóberendezések.

„Az előregyártott moduláris adatközpontok jelentik az egyik leghatékonyabb és leginkább fenntartható módszert arra, hogy gyorsan és skálázhatóan tervezzünk, és valósítsunk meg nagy teljesítményű adatközpontokat, emellett pedig a kevesebb pazarlást, az optimalizált termelést és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését is biztosítják. A barcelonai végponttól végpontig tartó gyártási kapacitásunk növelésével megerősítjük ellátási láncunk képességeit a példátlan növekedés idején, és biztosítjuk, hogy az európai ügyfelek gyors, kiszámítható és kiváló minőségű adatközpont-megoldásokhoz jussanak, amelyeket akár 24 hét alatt megtervezhetünk és üzembe helyezhetünk”

– jelentette ki Marc Garner, a Schneider Electric európai, „Secure Power & Data Center Business” üzletágának európai tevékenységért felelős alelnöke.

Globális ellátási lánc az MI és a növekvő számítási kapacitás igények kiszolgálására

A Schneider Electric a közelmúltban jelentette be, hogy több évre szóló, 3 milliárd dolláros (2,76 milliárd euró) megállapodást kötött a Compass Datacentersszel a két cég ellátási láncának integrálása, valamint az előregyártott moduláris adatközpont-megoldások gyors és költséghatékony, skálázható gyártása érdekében. Ez az egyedülálló, 5 éves megállapodás a mesterséges intelligencia iránti növekvő keresletre adott közvetlen válaszként lehetővé tette a Schneider Electric és a Compass Datacenters számára, hogy nagymértékben skálázható, moduláris adatközpontokat szállítsanak, amelyek egyszerűsített kialakítást, ésszerűsített gyártást kínálnak, és könnyen telepíthetők.

A Schneider Electric Sant Boi-i gyárába történő beruházása teljes mértékben támogatja ezt a stratégiát, és az európai ügyfelek számára lehetővé teszi az adatközpontok működésének skálázását a Tier 1 és Tier 2 adatközpontok piacain, valamint a legjobb gyártási és tesztelési képességek kihasználásával felgyorsítja a telepítési időt. A Sant Boi-i gyár olyan, nagymértékben optimalizált gyártási környezetet biztosít, amely lehetővé teszi, hogy szabványosított vagy akár testre szabható, nagy számítási terhelést igénylő adatközpont-klasztereket alakítsanak ki, melyek lehetnek akár előre gyártott tápegységek, vagy a tápellátást, a hűtést és az IT-infrastruktúrát egyesítő fejlett, szállításra kész megoldások.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intralogisztika és digitalizáció – Logisztikai Évkönyv 2025 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/19/evkonyv-mle-logisztikai-debutalas/ Thu, 19 Dec 2024 05:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32420 December 16-án debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Ez alkalommal több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet. Ma már számtalan okoseszközt használunk. Ezek mellett a mesterséges intelligencia szintén nemcsak a mindennapokban, de a logisztikában egyaránt forradalmi változásokat ért […]

The post Intralogisztika és digitalizáció – Logisztikai Évkönyv 2025 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
December 16-án debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Ez alkalommal több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.

Ma már számtalan okoseszközt használunk. Ezek mellett a mesterséges intelligencia szintén nemcsak a mindennapokban, de a logisztikában egyaránt forradalmi változásokat ért és ér el. Egyre gyakrabban fogyasztunk digitális tartalmakat, ezért a Logisztikai Évkönyv amellett, hogy végigkísérte a jelentős logisztikai változásokat, évek óta digitális formában is megjelenik. Ráadásul ma már a tudományos közéletben, valamint a gyakorlati szakemberek körében egyaránt elismert, rangos és immár évtizedes hagyományokkal rendelkező kiadvánnyá vált.

„A most megjelent Logisztikai Évkönyv 2025 több szempontból is különleges. Egyrészt ez az elmúlt évek legnagyobb terjedelmű, több mint 400 oldalas kiadványa. Másrészt ez évben jubileumi számmal debütált, amelynek apropójából az egész művet színesben jelentettük meg”

– emelte ki a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke, aki azt is elárulta, hogy a digitális kiadvány mellett több mint ezer nyomtatott példánnyal is készültek.

A 434 oldalas ez évi számban 27 tanulmány kapott helyet, amelyek megjelenését a CSR Hungary, a DiaPetLog LOGISZTIKA Kft., a HRT Spedition Kft., a Károly Róbert PR & Marketing | KRPR.hu, a PMI Logistics Solutions Kft., az SSI Schäfer Systems International Kft., a Szerencsejáték Zrt. és a Waberer’s Csoport is támogatta. A Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) számára továbbra is cél, hogy a Logisztikai Évkönyv egy olyan rangos kiadvány legyen, amely publikációs lehetőséget biztosít a magyarországi logisztikával foglalkozó kutatóknak, mérnököknek és közgazdászoknak. Ezért hálásak partnereiknek, hogy ehhez idén is többen érdemben hozzájárultak. Mivel az MTA évről évre DOI-számmal is ellátja a kiadványban található műveket, ezért többek között szakirodalomként is használhatják azokat felsőoktatásban tanulók. Mindezzel pedig érdemben támogathatja a tanulmánygyűjtemény nemcsak a hazai logisztikai képzések sikerességét, de az utánpótlás-nevelést is.

6 fő témakört érint a jubileumi Logisztikai Évkönyv

A témaválasztás ezúttal is szabad volt a szerzők számára, amelynek köszönhetően a könyvben megjelent cikkek jól tükrözhetik a logisztikusok kurrens érdeklődését az egyes területek iránt.

A Logisztikai Évkönyv 2025 c. kiadványban – a cikkek által érintett területeket figyelembe véve – a következő témakörökkel találkozhatnak az olvasók:

  • A városi logisztika aktuális kihívásai
  • Intralogisztika a digitalizáció új hullámában
  • Korszerű ellátási lánc megoldások
  • Kihívások a hazai és nemzetközi szállítmányozásban
  • Környezeti hatások és agrárlogisztika
  • A logisztika múltja és jövője napjaink tükrében

„A kiadványban található tanulmányok előre lefektetett formai követelmények és tartalmi elvárások mentén készültek. Ráadásul a több száz oldalas könyvben idén is nemcsak magyar, de angol nyelvű szakcikkek szintén találhatók

– hangsúlyozta Dr. Doór Zoltán.

A Logisztikai Évkönyv összeállításánál a kialakult gyakorlatnak megfelelően a szerzők által leadott témajavaslatok előzetes szűrését a szerkesztőbizottság végezte el. Ezt követően minden egyes megjelenésre váró cikket egy kijelölt szerkesztőbizottsági tag és egy külső, neves szakmai lektor véleményezett. A könyv a megszokott módon, az idén Business Superbrands és MagyarBrands elismerésben is részesült a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) gondozásában került kiadásra.

A hagyományokhoz híven, ez évben is rangos szakemberekből állnak a kiadvány alkotói

A Logisztikai Évkönyv alkotói, szerzői évről évre nemcsak kimagasló szakértői területüknek, de érdekesség, hogy megtalálható köztük rendszerint felsőoktatási intézmény oktatója, doktorandusz hallgató és versenypiaci szereplő egyaránt. Főszerkesztője már egy évtizede Dr. habil. Duleba Szabolcs, aki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense és a Nyíregyházi Egyetem kutatóprofesszora. Vezető szerkesztője pedig Károly Róbert PR-szakértő, marketing-tanácsadó, aki egyben a szakmai szervezet kommunikációs és PR-partnere is.

„A jubileumi kiadvány a nemrég átadott UniZone BGE Hallgatói Centrumban megrendezett Évkönyvbemutató rendezvényen, több mint félszáz regisztrált érdeklődő jelenlétében debütált. Az esemény résztvevői mind a 6 témakörbe betekintést nyerhettek egy-egy szerzői előadás által”

– tette hozzá Dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke.

A nagyra becsült rendezvényen ízelítőt adott írásából Hermány András, a Szerencsejáték Zrt. logisztikai osztályvezetője, Simon Dániel, a BGE Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskolájának hallgatója, Dr. Valentinyi Zoltán, a Neumann János Egyetem tudományos tanácsadója, oktatója és a logisztikai kutatások koordinációs vezetője, Homoki Roland közgazdász és logisztikus, hőmérséklet-érzékeny szállítmányok specialistája, a Complex CTR technológia létrehozója, Dr. habil. Kozma Tímea, a BGE Pénzügyi és Számviteli Karának egyetemi docense, az ellátásilánc-menedzsment mesterképzési szak szakfelelőse és a Logisztikai Évkönyv egyik független lektora, valamint Szoboszlay Máté, a Faedra Group üzletfejlesztési és beruházási igazgatója is.

A Logisztikai Évkönyv 2025 elérhető ingyenesen digitális formában a www.mle.hu/kiadvanyok/logisztikai-evkonyv/ oldalon, valamint nyomtatott formában a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) irodájában.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intralogisztika és digitalizáció – Logisztikai Évkönyv 2025 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/17/vallalkozasra-szabott-csarnokok/ Tue, 17 Dec 2024 16:33:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32402 Költséghatékony ipari társasházak váltják a zsúfolt, drága raktárakat A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet nyitott a magyar ipari ingatlanpiacon a KKV-k számára. 2024-ben 12 200 m² logisztikai ingatlan építését indította el Alsónémedi, Vecsés településeken, előzetes megrendelés nélkül. Az ipari társasházakra jellemző modern és cégre szabható raktárak iránt már az építkezések kezdetén […]

The post Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Költséghatékony ipari társasházak váltják a zsúfolt, drága raktárakat

A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet nyitott a magyar ipari ingatlanpiacon a KKV-k számára. 2024-ben 12 200 m² logisztikai ingatlan építését indította el Alsónémedi, Vecsés településeken, előzetes megrendelés nélkül. Az ipari társasházakra jellemző modern és cégre szabható raktárak iránt már az építkezések kezdetén is jelentős érdeklődés mutatkozott. A RaktárAD dinamikusan bővülő létesítmény portfóliója jelenleg öt ingatlant foglal magába. Két vecsési raktár már elkészült, míg három új építése – köztük az egyik Alsónémediben – párhuzamosan zajlik. Az eddigi sikeres értékesítési eredmények figyelemre méltóak: a 19 ingatlan teljes egészében gazdára talált, további nyolcat részben hasznosítottak, és mindössze kettő áll még szabadon az érdeklődők rendelkezésére.

Bérlés helyett tulajdonlás: az okos döntés a KKVk-nak

A saját raktár nemcsak stabil üzleti hátteret ad, hanem pénzügyi szempontból is előnyös. Az amortizációs és kamatelszámolási lehetőségek mellett a hitel törlesztése gyakran kedvezőbb, mint a bérleti díj, ami hosszú távon stabilabb pénzügyi helyzetet teremt. Az ingatlanvásárlás ráadásul örökölhető értéket is jelenthet.

Terbe Ernő, a Bankárnet pénzügyi tanácsadó partnere

„A raktárcsarnok megvásárlása a kis- és középvállalkozások számára hosszú távon költséghatékonyabb és kiszámíthatóbb megoldás lehet, mint a bérlés. Míg a bérleti díjak folyamatosan emelkednek, a tulajdonlás tervezhető kiadásokat és idővel megtérülő beruházást jelent. 30% körüli önerő mellett már az egyéni vállalkozások is hitelképesek lehetnek, amelynek fontos feltétele a köztartozásmentesség. Az egyéni- és kisvállalkozások esetén 3,5% fix hitelkamattal akár 50 millió forintig hitelezhető a raktárvásárlás. A 2023 előtt alapított nagyobb árbevételű és méretű cégek esetében akár 100 millió – 500 millió forintot is elérheti a hitel összege, akár 2 év tőkefizetési türelmi idővel is, amennyiben köztartozásmentes a vállalkozás. A közép- és nagyvállalatok számára is számos piaci kamatozású akár milliárdos nagyságrendű beruházási hitel is elérhető, kedvező forint és akár euró alapú finanszírozás formájában”elemezte Terbe Ernő, a Bankárnet pénzügyi tanácsadó partnere.

Egy saját ingatlan nemcsak működési helyszín, hanem értéknövelő befektetés is, amely a vállalat eszközállományát erősíti. A tulajdonlás szabadságot biztosít a csarnok átalakítására és fejlesztésére, így a vállalkozás jobban igazíthatja működését saját igényeihez. Ezzel párhuzamosan megszűnik a bérlésből fakadó bizonytalanság, például a szerződéshosszabbítás kockázata. A kedvező finanszírozási lehetőségek pedig még elérhetőbbé teszik ezt az opciót, amely hosszú távon hozzájárulhat a vállalkozás növekedéséhez és stabilitásához.

Támogatott finanszírozási lehetőségek

A pénzügyi stabilitás megteremtéséhez és a fejlődéshez a vállalkozások számos finanszírozási lehetőséget vehetnek igénybe, amelyek hatékonyan támogatják a növekedési stratégiáikat. A Széchenyi Kártya Program alacsony kamatozású hitelei a fejlesztési célok megvalósításában segítenek.

Zöld jövő építése: A RaktárAD fenntarthatósági törekvései és közösségi projektjei

A piaci körülményekre reagálva a vállalat számára kiemelt jelentőségű a környezettudatosság. 2021 óta a RaktárAD építményei el tudják érni a karbonsemlegességet a napelem-telepítés után. Az épített csarnokok nem használnak földgázt, az energiahatékonyságot pedig a természetes fény beáramlásának 15%-os növelésével és korszerű technológiák alkalmazásával érték el. A kivitelezés során a cég, amennyiben lehetősége volt rá arra törekedett, hogy fenntartható alternatív megoldásokat alkalmazzon, ezzel is biztosítva a projekt környezeti és gazdasági hatékonyságát.

Karvaly Zita, a Goodwill Energy Zrt. vezérigazgatója

Karvaly Zita, a Goodwill Energy Zrt. vezérigazgatója

„A kis- és középvállalkozásoknak érdemes megvizsgálniuk, hogyan válhatnak energiafüggetlenebbé, hiszen a legolcsóbb energia az, amit maguk termelnek meg és azonnal fel is használnak. Egy ipari parkban mindig célszerű egyedi energiamixet kialakítani, amely az adott telephely adottságaihoz és a fogyasztási szokásokhoz igazodik. A modern technológiák lehetővé teszik a megújuló energiaforrások, például a nap- és a szélenergia kombinálását, miközben az energiatárolás is kulcsfontosságú szerepet kap a rendszerben. Minden KKV-nak ajánlott szakértőkkel együttműködni, hogy felmérjék, saját energiatermelésükkel milyen költségeket válthatnak ki. Ez nemcsak a villamosenergia árának ingadozásától védi meg a céget, hanem hosszú távon jelentős megtakarítást is eredményezhet.

Ha a vállalkozások összefognak, és profi szakemberek segítségével tervezik meg az energiarendszerüket, azzal jelentősen csökkenthetik az energiaköltségeiket. A felszabaduló forrásokat pedig újra a vállalkozás fejlesztésére fordíthatják, ezzel erősítve a versenyképességet és a fenntartható növekedést.”fogalmazott Karvaly Zita, a Goodwill Energy Zrt. vezérigazgatója.

 

A RaktárAD csarnokok műszaki paraméterei és fenntartható megoldásai

A RaktárAD épületek PIR panelekből készültek, melyek hőátbocsátási tényezője megfelel a fűtött csarnok előírásainak (tetőpanel U < 0,170 W/m²K, oldalpanel U < 0,230 W/m²K), és a csarnokokba 2 légkamrás, műanyag nyílászárók kerültek beépítésre.

Az ipari társasházak parkjaiban eddig több mint száz facsemetét és cserjét telepítettek, 2025 tavaszra pedig ezer újabb növényt ültetnek el, ezzel is támogatva a szén-dioxid megkötését. Álláspontjuk szerint az építőanyagok mennyiségének csökkenése is jótékonyan hat a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére, ami fontos vállalati célkitűzés.

A kivitelezés során a RaktárAD gondosan ügyelt a hulladékgazdálkodásra: a keletkezett hulladékot kizárólag hivatalos lerakóhelyekre szállították, és a takarítási munkák során arra törekedtek, hogy a lehető legkevesebb szemét keletkezzen. A projekteken eddig több mint száz szakember dolgozott, akik a közműrendszer és a csatlakozó infrastruktúra kiépítését is biztosították.

A következő két évben Vecsésen további 5 hektáros, Alsónémedin pedig 3 hektáros területen valósulnak meg újabb fejlesztések. Az M0-ás autópálya vonalán és számos vidéki városban szintén nagyszabású beruházásokat tervez a vállalat, amelyek további munkahelyeket teremtenek és hozzájárulnak a helyi gazdaság fellendítéséhez.

Modern, testre szabható raktárak a KKV-k igényeire szabva

A RaktárAD komplexumai kiválóan megfelelnek a modern logisztikai és ipari igényeknek, hiszen a csarnokok egyedi műszaki elvárások szerint alakíthatók, 280-4700 m2 közötti alegységekben elérhetők, és kiemelkedő ár-érték arányt kínálnak. A RaktárAD komplexumainak elhelyezkedése, mind a Liszt Ferenc Repülőtér, mind Budapest közelsége révén, ideális infrastrukturális lehetőségeket biztosít az üzleti célok megvalósításához, különösen az intermodális szállítás számára. A jól megtervezett lokáció nemcsak a logisztikai hálózatokhoz való gyors hozzáférést, hanem a könnyen elérhető humánerőforrást is lehetővé teszi, így támogatva a helyi gazdaság fejlődését.

A térköves és aszfaltos utak biztosítják a gördülékeny közlekedést, míg a fejlesztői csoport filozófiája, amely az egyedi igényekhez való alkalmazkodást helyezi előtérbe, még inkább erősíti a csarnokok vonzerejét.

Modern raktárépületek: új távlatok a KKV-k számára

A vállalat eddig több mint 130 000 m² raktárépületet adott át, amely jelentősen hozzájárult a hazai KKV-k hatékony működéséhez. Az új generációs épületek különösen azoknak a vállalkozásoknak kínálnak lehetőséget, akik eddig kisebb, elavult helyszíneken vagy lakóövezetekben működtek. A betelepülő vállalatok változatos iparágakat képviselnek. Jelen van többek között gépjárműalkatrész-nagykereskedő, motorkerékpárjavító üzem, élelmiszergyártó, egyedi szerszámgyártó, továbbá fűtésberendezés-szerelő is, valamint webshopok logisztikai központjai is.

Csák Enikő, a Zsolé Design – Hybrid Garázs vállalkozás ügyvezetője

Csák Enikő, a Zsolé Design – Hybrid Garázs vállalkozás ügyvezetője

„Korábban bérelt telephelyen végeztük tevékenységünket, ahol az energetikai korszerűsítés nem valósult meg, és az ingatlan mérete sem felelt már meg az igényeinknek. Célunk egy modern, kiváló hőszigetelő képességű műhely kialakítása volt, amely nemcsak megfelelő alapterülettel rendelkezik, hanem galériával is bővíthető. Az új RaktárAD épület 21. századi megjelenést nyújt, és a tető alkalmas napelemek telepítésére, ami tovább növeli a fenntarthatóságát.” – fejtette ki Csák Enikő, a Zsolé Design – Hybrid Garázs vállalkozás ügyvezetője, a RaktárAD egyik csarnokának tulajdonosa

Ipari közösségek: az együttműködés ereje

Zabari István, az Ecommerce Hungary elnöke, a Lumenet Kft. ügyvezetője

Zabari István, az Ecommerce Hungary elnöke, a Lumenet Kft. ügyvezetője

Az ipari társasházak üzleti közösségeket is teremtenek, amelyek a közös fejlesztések és az energiahatékony megoldások révén előnyt jelentenek a bérlőknek és a tulajdonosoknak. Az ipari társasházak nemcsak infrastruktúrát kínálnak, hanem támogató hálózatokat is építenek. Ezek a közösségek közös energetikai és logisztikai megoldások alkalmazásával segítik a vállalkozásokat költséghatékonyabb működésükben és a versenyképességük növelésében. „Minden magyar KKV számára kulcsfontosságúvá válik a szemléletváltás, amely a közösségi gondolkodást helyezi előtérbe. Az együttműködés nem csupán megosztott erőforrásokat és tapasztalatokat jelent, hanem lehetőséget is arra, hogy ne kelljen minden kihívást egyedül megoldani. Az összefogás ereje olyan stratégiai előnyt biztosíthat a számukra, amely hosszú távon jelentősen növeli a versenyképességüket.” – emelte ki Zabari István az Ecommerce Hungary elnöke, a Lumenet Kft. ügyvezetője.

Jövőorientált raktármegoldások: a KKV-k számára ideális befektetés

Lőrincz-Hadnagy Tibor, a HAD Consult COO & Operations Managere

Lőrincz-Hadnagy Tibor, a HAD Consult COO & Operations Managere

2024 jelentős év volt a RaktárAD történetében, hiszen számos projektet valósított meg, miközben továbbra is meghatározó szerepet tölt be a magyar építőiparban. Az év során elért mérföldkövek, az iparági innováció és a fenntarthatósági törekvések mind azt mutatják, hogy a cég folyamatosan fejlődik és fontos szereplője a hazai logisztikai szektornak. „A HAD Consult projektvezető csapata elkötelezett a magas színvonalú kivitelezés mellett, és hozzájárul az új munkahelyek teremtéséhez. A RaktárAD beruházásai nemcsak az érintett vállalkozások számára kínálnak előnyöket, hanem a budapesti agglomeráció gazdasági fejlődéséhez is hozzájárulnak. Az ipari társasházak stabil alapot biztosítanak a kis- és középvállalkozások számára, amelyeknek a raktárak megvásárlása hosszú távú, költséghatékony működést és növekedési lehetőséget biztosítanak.fejtette ki Lőrincz-Hadnagy Tibor, a HAD Consult COO & Operations Managere.


A WLP-ről és a RaktárAD-ról röviden:

A számos sikeres projektet a cégcsoport projektmenedzser cége, a HAD Consult projektvezető teamje támogatja kiváló szakemberein keresztül.
A belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező RaktárAD és WLP (Weerts Logistics Park) fejlesztői csoport Alsónémedin épülő csarnokait a KKV-k számára fejleszti.
A Weerts Logistics Park (WLP) már több mint 1 000 000 m2-nyi csúcstechnológiás logisztikai beruházással rendelkezik Belgiumban, Hollandiában, Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és Olaszországban.
Az elmúlt 6 év alatt Magyarországon több mint 200 000 négyzetméternyi épületet épített fel, közvetlen több mint 1000 közvetetten pedig közel 4000 munkahelyet teremtett és több mint 150 hazai cégnek adott otthont. A Weerts Logistics Parkon keresztül jelenik meg először nyugati befektetők spekulatív tőkéje Budapesten kívül, mely a vidéki nagyvárosokba vetett egyre növekvő nyugati figyelmet és bizalmat is jelenti

Az Alsónémedin épülő projekt műszaki adatai:

  • Lokáció: 2351 Alsónémedi Logisztikai Park, RaktárAD utca 5.
  • „H” jelű csarnoképület: 7 db raktáregységgel
  • 4406 m2-es épület
  • 9814 m2-es telek
  • Az épület külső magassága 7,61 m2
  • A csarnokok zöld környezetben, fásított területen épülnek
  • Térköves, aszfaltos úton könnyen megközelíthető épületek
  • Kiváló lokáció:
  • Liszt Ferenc Repülőtér: 20 km
  • M5-ös autópálya: 6 km
  • M0-ás autóút: 1 km
  • Soroksári vasútállomás: 4 km
  • Budapest centruma: 18 km

Az épületek tartószerkezetei:

  • Vasbeton pilléralapok és talpgerenda
  • 5-6 m-es tengelytávra telepített acélpillérek, 5,50 – 6m -es belső magassággal, magas tetős kialakítással
  • 10 cm-es vastagságú oldalfal szendvicspanel burkolattal
  • 5,0 t/m2 terhelhetőségű gépcsiszolt aljzat

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amit a Black Friday utáni és a karácsony előtti csomagszállításról tudni érdemes https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/11/dhl-karacsony-black-friday-csomagszallitas-siemens/ Wed, 11 Dec 2024 05:00:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32305 A Black Friday és a karácsonyi ajándékozás időszaka óriási terhet ró a logisztikai ágazatra. A vásárlók az egyre gyorsabb és megbízhatóbb szolgáltatást alapnak tekintik, és könnyen elvérzik, aki egyszer hibázik. Mészáros Ádám, a DHL Express Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója az Ipar Hangjai podcast legfrissebb adásában beszélt arról, hogy ma már az expressz szállítás gyorsaságát nemigen […]

The post Amit a Black Friday utáni és a karácsony előtti csomagszállításról tudni érdemes appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Black Friday és a karácsonyi ajándékozás időszaka óriási terhet ró a logisztikai ágazatra.

A vásárlók az egyre gyorsabb és megbízhatóbb szolgáltatást alapnak tekintik, és könnyen elvérzik, aki egyszer hibázik. Mészáros Ádám, a DHL Express Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója az Ipar Hangjai podcast legfrissebb adásában beszélt arról, hogy ma már az expressz szállítás gyorsaságát nemigen lehet fokozni a fizikai adottságok miatt, így sokkal fontosabbá válik a megbízhatóság. De a beszélgetésből az is kiderült, hogy az automatizáció és a drónok milyen szerepet kapnak a folyamatban, és fény derült arra is, hogyan csökkentették 60 százalékkal a Coldplay idei turnéjának karbonlábnyomát.

Székesfehérvár–Róma egy napon belül

Tapasztalt kanapé csomagrendelő nemzet vagyunk. Jól tudjuk, hogy 1-2 nap késés komoly érv lehet egy másik szolgáltató választása mellett. De a gyorsaság önmagában szinte nem is mérvadó már, a vevői elégedettség kulcsa, hogy ne várjuk hiába a futárt, és már az első alkalommal megkapjuk a csomagot. A DHL-nél ezért minden a gyorsaság és precizitás köré épül. Ez érthető, hiszen a világ 220 országába és területére szállítanak egy, két vagy három nap alatt küldeményeket, a félkilós borítéktól egészen egy háromtonnás, sok-sok raklapos ipari szállítmányokig. A cég gyorsaságát érzékeltetve Mészáros Ádám az Ipar Hangjai podcast legfrissebb epizódjában elmondta, ha délután Székesfehérváron felvesznek egy csomagot, az délután négyig beér a depóba, majd este 10 előtt el is indul Budapestről, majd éjjel Lipcsén keresztül Rómába repül, ahová reggel 6-ra érkezik, és reggel 9 órakor már ki is tudják szállítani azt. Ez a gyorsaság a DHL több évtizedes szakértelmének, zárt logisztikai hálózatának köszönhető. Ennek lényege, hogy minden csomag a cég saját rendszerében mozog, nem jár kézről kézre, így minimalizálhatók a hibalehetőségek és rövidül le a szállítási idő.


A száguldó cirkusz is DHL kamionokkal utazik

A DHL immár két évtizede a Forma–1 hivatalos logisztikai partnere és nélkülözhetetlen szereplője. A versenyautóktól kezdve az üzemanyagon át a csapatok felszereléséig több mint 1400 tonna eszközt mozgatnak meg versenyről versenyre, precízen összehangolva a szállítási láncot, hogy minden a megfelelő időben és helyen legyen. Azonban a gyorsaság mellett a fenntarthatóság is reflektorfénybe kerül: a DHL bioüzemanyaggal működő kamionjai és fenntartható repülőgép-üzemanyaggal közlekedő repülőgépei évente több ezer tonnával csökkentik a Forma–1 szén-dioxid-kibocsátását. És hogy a sebesség ideája ne csak a pályán, hanem azon kívül is érvényesüljön, a DHL minden szezonban díjazza a leggyorsabb köröket (DHL Fastest Lap Award) és boxkiállásokat (DHL Fastest Pit Stop Award ) – mert ahogy a logisztikában, a pályán is minden másodperc számít.


 

Drónok, automata szortírozó és mesterséges intelligencia

A DHL Logisztikai Trend Radar legfrissebb jelentése rávilágít arra. hogy a logisztika jövője is a technológiai innovációban rejlik, de nem minden újítás érkezik meg azonnal a mindennapi gyakorlatba. A drónok technikailag készen állnak, de a szabályozás komoly korlátokat jelent. Zárt környezetekben, például üzemeken belül, kórházak vagy gyárak között, már most is jól működnek, de még idő kell, hogy szemberepüljenek velünk a Váci úton – utalt rá Mészáros Ádám. Példaként említette a Németországot, ahol a vállalat többek között gyógyszereket szállított drónokkal, így látva el egy szigetet a kontinensről.

Az automatizálás szintén kulcsszerepet kap a DHL működésében. A budapesti depóban található, teljesen automatizált szortírozó rendszer óránként akár 6000 csomagot képes kezelni. Ez percenként 100 csomagot jelent, amelyhez a Siemens technológiája biztosítja a hátteret, így ez is hozzájárul a megrendelt áruk gyors célba juttatásához. A mesterséges intelligencia pedig nemcsak a vámkezelésben nyújt segítséget, automatizálva a folyamatokat, hanem például a számítógépes képfeldolgozás pontosabb nyomon követést tesz lehetővé a raktárakban, miközben testreszabott szolgáltatásokat kínálhatnak. De a mesterséges intelligenciának az utolsó mérföldes logisztikában is szerepe van, valós időben elemezhetőek a forgalmi adatok, így segítve az útvonal optimalizálását. A robotok bevetése pedig a hatékonyságnövelés következő lépcsőjét jelenti a telephelyen belüli logisztika fejlesztése terén, illetve várható, hogy idővel a városon belüli kiszállításnál is megjelenik a robotfutár.

Coldplay, GoGreen és elektromos járművek a fenntartható logisztikáért

„A repülőgép-üzemanyagunk egy része már fenntartható forrásból származik, és célunk, hogy 2030-ra ez az arány elérje a 30 százalékot”

– mondta el a beszélgetés során Mészáros Ádám. Példaként kiemelte a Coldplay “Music of the Spheres” világ körüli turnéját, amelynek logisztikáját a DHL GoGreen Plus szolgáltatásának segítségével 100 százalékban fenntartható repülőgép-üzemanyagokkal (SAF) oldották meg. Ezek az üzemanyagok megújuló forrásokból, például használt sütőolajból és mezőgazdasági hulladékokból készülnek, és használatukkal a turné karbonlábnyomát sikerült több mint 60 százalékkal csökkenteni. A repülőgépek mellett azonban a fenntartható földi szállítás is kiemelt cél. A DHL budapesti flottájának 70 százaléka már most elektromos járművekből áll. A cég e-furgonjai egy töltéssel teljesítik a napi kiszállításokat, a futárok vezetési tréningeken is részt vesznek, hogy a leghatékonyabban tudják használni azokat.

Emellett a környezettudatos ügyfelek választhatnak egy zöldebb, fenntarthatóbb szállítási szolgáltatást is, mellyel ők is hozzájárulhatnak a DHL azon törekvéséhez, hogy a logisztika a karbonsemlegesség irányába mozduljon el.

Divat és logisztika: a DHL a kifutón is

Az Ipar Hangjai podcast legfrissebb adásából az is kiderül, hogy nemcsak a zeneiparban, hanem a divatban is fontos szerepet játszik a DHL. Nagy figyelmet keltett Gigi Hadid, a neves szupermodell, aki a párizsi divathéten egy különleges, DHL csomagolószalagból készült miniruhában lépett a kifutóra. A sárga és piros DHL logóval ellátott szalagból készült ruha mellé passzoló, ugyancsak szalaggal borított magas sarkú cipőt viselt. Mészáros Ádám a podcast adásában kifejtette, hogy

„A divatiparággal tényleg összenőtt a DHL sok évtizede, és nemcsak a divathetekre szállítjuk a különböző szállítmányokat és tervezzük ott le a logisztikát, hanem nagyon sok márkának segítettünk abban is, hogy nemzetközileg terjeszkedjen és nőni tudjon a világ nagyon sok országában.”

A DHL a divatipar egyik globális logisztikai partnereként kulcsszerepet játszik a világ legelismertebb divatrendezvényein. Többek között a Mercedes-Benz Fashion Week hivatalos logisztikai partnere, de az elmúlt években részt vett a milánói, tokiói, sydney-i divatheteken és támogatták már szolgáltatásaikkal a Budapest Central European Fashion Weeket is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Amit a Black Friday utáni és a karácsony előtti csomagszállításról tudni érdemes appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/04/hazai-e-mobilitas-siemens-szallitmanyozas/ Mon, 04 Nov 2024 04:30:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31780 Ágazati kutatás született az áruszállítás elektrifikációjának hazai lehetőségeiről. Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak. Egy […]

The post A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ágazati kutatás született az áruszállítás elektrifikációjának hazai lehetőségeiről.

Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak. Egy most publikált, 150 céget felölelő kutatásból kiderül, hogy a hazai iparági szereplők maguk is úgy vélik, hogy az árufuvarozás zöldítése megkerülhetetlen, és ötéves távlatban növekedni fog az e-járművek aránya a magyar logisztikában. A részt vevő vállalatok emellett elkötelezettnek mondták magukat a fenntartható működés iránt: közülük minden második szabályozza is a CO2-kibocsátást, és többen alkalmaznak naperőművet a megújulóenergia-termeléshez. Azonban kevés információval és az átállást levezénylő emberierőforrás-hiánnyal rendelkeznek, így sokaknak jelen pillanatban csak pluszfeladatot jelentene a váltás, melynek gazdasági oldalról is meg kell térülnie.

Bár már vannak zöldkiszállítást vállaló logisztikai cégek, az érintett vállalatok zöme még kivár e fejlesztéssel. A következő néhány évben szinte biztosan nagy változásokat láthatunk majd, egyre több e-furgon fog megjelenni a városi áruszállítás terén. Ehhez a töltőinfrastruktúra fejlesztésére, annak hatékony üzemeltetésére, valamint kiszolgáló megoldásokra lesz nagyon hamar szüksége a vállalatoknak

– foglalta össze a kutatás fő tanulságait a felmérést végző Siemens Zrt. Smart Infrastructure üzletágának vezetője, Balasa Levente.

Állami támogatás adhat lendületet

A felmérésben részt vevő vállalatok közel tizede használ elektromos járműveket, ezek is főként a céges személyautó-állományban, az ügyintézőflottában vagy a telepen belüli árumozgatásban vannak jelen. A várható növekedést ugyanakkor jól jelzi, hogy a vállalatok 20 százalékának vannak az e-mobilitást érintő, határozott fejlesztési elképzelései, és közülük minden második cég már három éven belül tervezi a megvalósítást.

Erősíthetik az e-mobilitási fejlesztési terveket az állami támogatások. Azon vállalatok fele, akiknél az átállásnak pénzügyi akadályai vannak, azt nyilatkozták, hogy megfelelő támogatás elnyerése esetén megfontolnák a fejlesztést. Ennek nagyságát a rendszerkiépítési költség kétharmadában jelölték meg a válaszadók.

Középpontban a napenergia-felhasználás és a last-mile delivery

A fenntarthatósági vállalások mellett szintén motiválhatja a fejlesztésre a vállalatokat, hogy többen is arról számoltak be, hogy a naperőműveik által termelt és a közcélú hálózatra vissza nem tölthető villamos energiát nem tudják teljes mértékben kihasználni. Az e-töltőinfrastruktúra ebben jelenthetne előrelépést, különösen olyan technológiával párosítva, mint a mikrogrid.

A kutatás rámutatott, hogy az elektrifikáció elsődleges fókusza nem a hosszú távú, nehéz tömegű áruszállítás lesz. Jelenleg ugyanis a városi, tehát a gyakori megállást és újra elindulást igénylő, rövid távú szállítmányozásban a kifizetődőbb az e-haszonjárművek használata. Ráadásul a városok légszennyezettségét, zajterhelését is e szegmens karbonmentesítése javítaná.

Mi az, ami visszatart?

Legnagyobb visszatartó erőnek a megkérdezettek túlnyomó többsége a magas beruházási költségeket tartotta, amelyeket jellemzően nem tudnak beépíteni a szolgáltatásaik árazásába. Többnyire csak a multinacionális ügyfelekkel rendelkező cégeknél merül fel, hogy a partnerek akár többletköltséget is vállalnak, vállalnának a környezetkímélőbb fuvarozás érdekében, hiába elkötelezettek a hazai megrendelők a fenntarthatóság mellett.

Szintén elriaszthatják a vállalatokat a töltőinfrastruktúra-telepítés és -üzemeltetés technikai kihívásai, az üzemeltetési költségek alakulása. A megtérülési idő is kiemelten fontos a cégek döntéshozói számára.

A nyugat-európai piac gyors ütemű növekedése ezekre a kérdésekre is választ adhat, hiszen létezik és fejlesztik az e-kamion-töltési infrastruktúrát, terjednek a nagyteljesítményű töltők, egyre több logisztikai vállalat vet be e-haszonjárműveket, Ausztriában pedig már a nyilvánosság számára is elérhető az e-kamionok töltésére is alkalmas töltőpont.

A kutatást a Trend International Market Research Kft. végezte a Siemens Zrt. megbízásából 2024. augusztusában, mélyinterjúk és telefonos kérdőíves megkérdezés mellett, a hazai szállítmányozó cégek e-mobilitásban érintett döntéshozóinak bevonásával.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
DACHSER Chem Logistics: Vegyi anyagok biztos kezekben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/30/logistics-dachser-chem-vegyi-anyagok/ Wed, 30 Oct 2024 05:30:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31753 A DACHSER Chem Logistics üzletága 2023-ban kiemelkedő mennyiségű, összesen 3,7 millió vegyianyag-szállítmányt kezelt. A világ egyik legversenyképesebb iparága az életünk minden területén jelen van – termelési színvonalának megőrzéséhez viszont nélkülözhetetlenek az iparágra szabott logisztikai megoldások, amelyek kulcsa a DACHSER több évtizedes tapasztalatai szerint a megbízhatóság, minőség és biztonság hármasának magas szintje. A ruhaanyagoktól a tisztítószereken […]

The post DACHSER Chem Logistics: Vegyi anyagok biztos kezekben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DACHSER Chem Logistics üzletága 2023-ban kiemelkedő mennyiségű, összesen 3,7 millió vegyianyag-szállítmányt kezelt.

A világ egyik legversenyképesebb iparága az életünk minden területén jelen van – termelési színvonalának megőrzéséhez viszont nélkülözhetetlenek az iparágra szabott logisztikai megoldások, amelyek kulcsa a DACHSER több évtizedes tapasztalatai szerint a megbízhatóság, minőség és biztonság hármasának magas szintje.

A ruhaanyagoktól a tisztítószereken át a műtrágyákig, festékekig, műanyagokig és ragasztókig – a kémia úgy alakítja életünket és munkánkat, mint ahogy szinte egyetlen más iparág sem. Gazdasági szerepe is elvitathatatlan: az európai vegyipar több mint 1,2 millió embert foglalkoztat, 2023-ben 760 milliárd euró árbevételt generált, és több mint 11 milliárd eurót fordított kutatásra és fejlesztésre.

Egyedi iparág, egyedi megoldások

A vegyiparban felhalmozott tudás, a felhasználási területek köre állandóan fejlődik, új elképzelések, például intelligens anyagok megvalósítása vezet újabb és újabb termékekhez.

„Úgy látjuk, a vegyipar folyamatosan növekszik. Ennek hátterében nagyrészt a gyártási és építőipari ágazatokban az anyagok és alkatrészek, valamint a fogyasztási cikkek folyamatos innovációja és diverzifikációja áll. Ez az iparág (sem) lenne képes azonban nagy tömegben gyártani és értékesíteni a logisztika nélkül – mégpedig egyedi, igényekre szabott megoldások nélkül, hiszen a speciális termékkör szállítását, raktározását szigorú szabályozások, eljárásrendek irányítják”

– mondja Szontágné Hajnal Zsuzsanna a DACHSER Hungary értékesítési vezetője.

A DACHSER több évtizedes tapasztalattal rendelkezik, valamint szorosan összefonódó szállítási és raktárhálózatot épített ki a csomagolt vegyipari termékek számára. „A 2007-ben elindított DACHSER Chem Logistics globális ipari megoldásunk Európa egyik legnagyobb gyűjtőszállítmányozójának szabványosított hálózati szolgáltatásait ötvözi nagyon specifikus, személyre szabott vegyipari logisztikai szakértelemmel” – magyarázza Szontágné Hajnal Zsuzsanna.

„Kémiai hasonlattal élve, a megoldások tökéletes elegyét szeretnénk létrehozni ügyfeleink számára”.

2023-ban a DACHSER Chem Logistics mintegy 3,1 millió tonnányi, 3,7 millió szállítmányt kezelt, ezen belül 1,2 millió volt veszélyes áru. Globális szárazföldi, légi és tengeri hálózatával a logisztikai szolgáltató rögzített eljárásrendek, kiszámítható tranzitidők és kapacitások révén hoz létre megbízható folyamatokat.

Globális kapcsolat

A DACHSER saját európai közúti gyűjtőszállítási hálózata napi szinten kapcsolja össze Európát, Észak-Afrikát és a Közel-Kelet egyes részeit. Egységes logisztikai szabványai minden tevékenységet lefednek, aminek különleges jelentősége van a vegyipar esetében.

„A közvetlen útvonalaknak és  a saját gyűjtőhálózatnak köszönhetően minimalizálni tudjuk az érzékeny vegyi áruk kezelési gyakoriságát”

– magyarázza Szontágné Hajnal Zsuzsanna, hozzátéve, hogy ez egyértelműen javítja mind az árubiztonságot, mind pedig a folyamatok minőségét a vegyipari termékek szállítása során.

A DACHSER Contract Logistics-szel, vagyis szerződéses logisztikai üzletággal együttműködve átfogó, integrált logisztikai megoldásokat hoznak létre kifejezetten a vegyipari termékek tárolására tervezett raktárakkal. A DACHSER Air & Sea Logistics pedig a tengerentúli szállítások koordinálásával  járul hozzá a vegyipar számára kínált szolgáltatásokhoz, gyors és rugalmas összeköttetést biztosítva a világ minden értékesítési és beszerzési piacához.

A holisztikus, iparág-specifikus logisztikai koncepciót hatékony, informatikai alapú tervezés és komplex – a tárolással és a telephely optimalizálásával, valamint az iparág-specifikus raktározási és készletezési stratégiákkal kapcsolatos – tanácsadás teszi teljessé.

Első a biztonság

A biztonság legfontosabb garanciái a szakemberek. A DACHSER a veszélyesáru-kezelésben világszinten 262 regionális tanácsadóval dolgozik, és mintegy 12 400 kolléga kap rendszeresen belső és külső képzéseket világszerte. A cél az, hogy a speciálisan képzett alkalmazottaknak és iparági szakértőknek köszönhetően házon belül legyen jelen a szükséges szakértelem.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post DACHSER Chem Logistics: Vegyi anyagok biztos kezekben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elkészült a Sensirion legújabb logisztikai központja Debrecenben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/29/sensirion-hungary-logisztika-debrecen/ Tue, 29 Oct 2024 05:00:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31735 A Sensirion, a digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártója az év elején jelentette be, hogy a Sensirion Hungary Kft. dinamikus fejlődését figyelembe véve újabb 7000 m²-rel bővíti debreceni telephelyét. Ennek megfelelően – már az első gyár építésénél sikeresen alkalmazott, ún. build to suit konstrukcióban – februárban megkezdődött az új, high-tech logisztikai központ építése. A korábbihoz […]

The post Elkészült a Sensirion legújabb logisztikai központja Debrecenben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sensirion, a digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártója az év elején jelentette be, hogy a Sensirion Hungary Kft. dinamikus fejlődését figyelembe véve újabb 7000 m²-rel bővíti debreceni telephelyét.

Ennek megfelelően – már az első gyár építésénél sikeresen alkalmazott, ún. build to suit konstrukcióban – februárban megkezdődött az új, high-tech logisztikai központ építése. A korábbihoz hasonlóan ez az ingatlanfejlesztés is – mintegy 4,5 milliárd forint összegben – a Szinorg és a Xanga cégcsoportok közös tulajdonában lévő WX Sharing Kft. befektetésével valósult meg. A beruházás első ütemében a Sensirion új hightech logisztikai központja 2024. október végére, rekordidő alatt készült el.

Az átadó ünnepségen Dr. Ábrahám László, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője megköszönte a svájci anyavállalatnak, hogy támogatta a debreceni telephely fejlesztését, bővítését. Hozzátette, hogy ez az új logisztikai központ és későbbiekben a második gyártócsarnok dimenzióváltást eredményez majd a Sensirion és Debrecen életében egyaránt. Aláhúzta, hogy ahhoz, hogy az elért eredményeket helyben meg tudják őrizni, a Sensirion kiemelt törekvése a műszaki oktatás, az utánpótlás és tehetséggondozás támogatása, a szakképzési és egyetemi kapcsolatok, a STEM tevekénységek fejlesztése.

A Sensirion debreceni bővítése tovább folytatódik, a 2. ütemnek megfelelően az új gyártócsarnok várhatóan 2025 első felében készül el.

Csukás Endre, a XANGA cégcsoport befektetési igazgató kiemelte, hogy a DIPA Kft. az, amely több mint húsz éve üzemelteti azt az iparterületet, ahová 4 éve a Sensirion is beköltözött. A Határ úti Ipari Park nagysága több mint 150 hektár és országban működő 193 ipari park közül egy olyan megkülönböztető és rangos címmel is rendelkezik, amelyet eddig csak húszan kaptak meg. Ez pedig a Tudományos Technológiai Park cím – hangsúlyozta a szakember – majd hozzátette, hogy a Sensirion, mint magas hozzáadott értéket előállító vállalkozás, ezzel a beruházással tovább erősíti a Debreceni Regionális és Innovációs Tudományos Technológiai Park elkötelezettségét az innovációval, a kutatás-fejlesztés támogatásával kapcsolatban.

A beruházás jelentős mértékben növeli az érzékelőmodulok gyártási kapacitását. Ennek érdekében a svájci központ új gyártósorok idetelepítését is finaszírozza, amelynek értéke eléri a 4 milliárd forintot.

Patrick Good, a Sensirion karbantartási és infrastrukturális igazgatója az ünnepségen felidézte, miért döntöttek 2020-ban Debrecen mellett, amikor helyszínt kerestek a svájci cég legújabb európai leányvállatának. Örömét fejezte ki, hogy az elképzeléseik maradéktalanul valóra váltak és a debreceni gyár fejlődése máris a második fázisnál tart. Kiemelte, hogy az új beruházásnál is nagyon fontos elvárás volt a modern technológia, a megújuló energiaforrások használata, illetve az üzemeltetés során a fenntarthatóság és az újrahasznosítás. A stäfai gyártóüzemhez hasonlóan a debreceni létesítményt is úgy tervezték és építették meg, hogy teljesen fosszilis energiaforrásoktól mentes legyen (geotermikus energia/hővisszanyerés, tárolórendszerrel és napelemes rendszerrel párosítva). A Sensirion Hungary Kft. egy köbméter gázt sem használ el egész éves gyártási folyamat ciklusa alatt, csak  hőszivattyús rendszerre támaszkodik mind hűtési, mind fűtési energiaszükséglet kielégítése érdekében. Ezek a fejlesztések alátámasztják, hogy az ökológiai lábnyomcsökkentés nem csak egy gazdasági, hanem egy elvi megfontolás is – hangsúlyozta Patrick Good igazgató.

Szabó Sándor, a SZINORG Universal Zrt. általános vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a beruházás megvalósítása során nagyon jó olyan megrendelővel dolgozni, aki tudja, hogy mit szeretne, és amikor döntési helyzet van, akkor nem tanácstalan, hanem egy hosszú távú vízióba illesztve látja, hogy mik azok az apró lépések és döntések, amik szükségesek ahhoz, hogy a céljait elérje. A Sensirion ilyen partner volt.

Orbulov György, a Sensirion Hungary Kft. logisztikai vezetője az új logisztikai központ bemutatása kapcsán kiemelte, hogy a korábbi 200 palettás hely helyett már 2200 áll majd a rendelkezésükre, míg a polcfelület 800 m2-ról közel 5000 m2-re fog nőni. 2025 elején megérkezik egy olyan űrtechnológiás targonca, aminek a beüzemelése nemzetközi feladat lesz. Olyan korszerű raktárja less a Sensirionnak, ami a régió hasonló méretű vállalkozásait tekintve párját ritkító” – mutatott rá a szakember.

Magyar Krisztián, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője azt hangsúlyozta, hogy a debreceni gyártóüzem bővítése egy újabb fontos lépés a Sensirion számára és összhangban van a vállalat fenntartható növekedési stratégiájával illetve azzal a törekvéssel, hogy további munkahelyeket teremtsenek. Kiemelte, hogy a svájci anyacég a debreceni gyártóüzem fejlesztéséről az elmúlt évek pozitív tapasztalatai, valamint az érzékelő- és modulmegoldások iránti élénkülő kereslet alapján döntött. Külön megköszönte a munkatársaknak, hogy a debreceni gyár rátermettségét magas színvonalú munkájukkal folyamatosan sikerült megmutatniuk. Kiemelte, hogy több piacvezető autóipari cég is auditálta a leányvállalatot, amely előrevetíti, hogy az egészségügy és a klímavédelem mellett, ezen a területen is megalapozott a szenzorgyártás jövője Debrecenben.

A Sensirionról – A környezeti és áramlásérzékelő megoldások szakértői

A Sensirion a világ egyik vezető fejlesztője és gyártója a hatékonyságot, egészséget, biztonságot és kényelmet javító érzékelőknek és érzékelő megoldásoknak. Az 1998-ban alapított Sensirion jelenleg mintegy 1000 embert foglalkoztat a svájci Stäfá-ban található székhelyén és számos nemzetközi leányvállalatánál. A Sensirion érzékelők a környezeti paraméterek és áramlási sebességek széles skálájának pontos és megbízható mérésére használhatók. A vállalat célja, hogy úttörő szenzortechnológiával intelligensebbé tegye a világot. Az innováció úttörőjeként a Sensirion az autóipar, az ipar, az orvostechnika és a szórakoztatóelektronika piacán működő ügyfelek és partnerek speciális igényeire fejleszt megoldásokat, valamint kiváló minőségű termékeket a költséghatékony tömeggyártáshoz.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Elkészült a Sensirion legújabb logisztikai központja Debrecenben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban is bemutatták a forradalmian új hybrid kamiont https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/28/hybrid-shell-starship-kamion/ Mon, 28 Oct 2024 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31725 Hazánkban is bemutatták a forradalmian új hybrid kamiont Magyarországon is megtekinthető volt a Shell Starship 3.0 Hybrid, a Shell úttörő üzemanyag-hatékony kamionja, amely nemrég ünnepelte világpremierjét a frankfurti Automechanika kiállításon. Az új jármű a Shell 2018-ban indított Starship kezdeményezésének legújabb modellje, amely célja, hogy az áruszállítás globális szektorában elősegítse a dekarbonizációt és az energiahatékonyság növelését. […]

The post Hazánkban is bemutatták a forradalmian új hybrid kamiont appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban is bemutatták a forradalmian új hybrid kamiont

Magyarországon is megtekinthető volt a Shell Starship 3.0 Hybrid, a Shell úttörő üzemanyag-hatékony kamionja, amely nemrég ünnepelte világpremierjét a frankfurti Automechanika kiállításon.

Az új jármű a Shell 2018-ban indított Starship kezdeményezésének legújabb modellje, amely célja, hogy az áruszállítás globális szektorában elősegítse a dekarbonizációt és az energiahatékonyság növelését.

A Starship 1.0 és 2.0 sikerére építve a 3.0 Hybrid tovább feszegeti a határokat, hogy bemutassa, a jelenleg elérhető technológiák hogyan csökkenthetik a CO2-kibocsátást, és növelhetik az üzemanyag- és áruszállítási hatékonyságot. Az új modellt a kínai FAW Jiefang gyártóval közösen fejlesztették ki, és ez az első alkalom, hogy a Shell Starship projekt globálisan is kiterjedt. A Starship 3.0 Hybrid demonstrálja, hogy az ágazati összefogás milyen átalakító eredményekhez vezethet az energiafelhasználás és a károsanyag-kibocsátások csökkentésében.

Lenyűgöző teljesítmény – számokban

Az Automechanika Frankfurt kiállításon a globális kereskedelmi áruszállítás szektor képviselői először ismerhették meg a Starship 3.0 Hybrid tesztfutamának eredményeit, amelyek figyelemre méltó üzemanyag-takarékosságot, árutonna-hatékonyságot és CO2-csökkentést mutattak.

A Starship 3.0 Hybrid 23,3 L/100 km fogyasztást ért el a Shell FuelSave Diesel üzemanyaggal, míg a Shell Diesel Renewable Blend használatával ez az érték 22,7 L/100 km-re csökkent. Mindkét eredmény jelentős javulást mutat a kínai átlaghoz képest, amely 32,5 liter/100 km.

A rakomány-tonna hatékonyság tekintetében a Starship 3.0 Hybrid 140,3 tonna-km/liter értéket produkált Shell Fuel Save Diesel üzemanyaggal és 144,1 tonna-km/liter értéket Shell Diesel Renewable Blend használatával, ami 39%-os javulás a kínai átlaghoz képest.

Mi a titka a sikernek?

A Starship 3.0 Hybrid a kimagasló eredményeit többek között az alábbi energiahatékonysági technológiákkal érte el: FAW fejlett hibrid hajtáslánc, Shell Bio Diesel, fejlett aerodinamikai megoldások, optimalizált telematikai és vezetői visszajelző rendszerek, alacsony gördülési ellenállású gumik és napelemek.

A teherautóban használt kenőanyagok – mint például a Shell LODI dízelmotorolaj, kormányszervó folyadék, és tengely és váltóolaj – már elérhetőek a Shell európai termékkínálatában, hozzájárulva az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez és az energiahatékonyság növeléséhez.

A Shell nem áll meg Frankfurtban. A Starship 3.0 Hybrid-et további iparági eseményeken is bemutatják (köztük hazánkban is), és a Shell továbbra is azon dolgozik partnereivel világszerte, hogy felgyorsítsa a kereskedelmi közúti szállítás dekarbonizációját a ma elérhető technológiák segítségével.

A Starship 3.0 Hybrid tehát nem csak egy új jármű, hanem egy fenntarthatóbb jövő ígérete is – amit nem árt komolyan venni, különösen, ha az ember nem akarja, hogy az üzemanyagköltségei az egekbe szökjenek.

Forrás: Just Creative


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hazánkban is bemutatták a forradalmian új hybrid kamiont appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Milyen lesz az intralogisztika 2040-ben? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/24/intralogisztika-fejlodes-elorejelzes/ Thu, 24 Oct 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31706 Megjelent a Jungheinrich Okologisztika legújabb kiadványa, az “Intralogisztika 2040” mely az intralogisztika jövőjét elemzi, miközben betekintést nyújt abba, hogyan alakítják át a technológiai és gazdasági trendek ezt a szektort. A kiadvány elsősorban azoknak a szakembereknek és döntéshozóknak szól, akik az intralogisztikai és gyártási folyamatok optimalizálásával, fejlesztésével foglalkoznak, illetve akik szeretnék megérteni, milyen kihívások és lehetőségek […]

The post Milyen lesz az intralogisztika 2040-ben? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Jungheinrich Okologisztika legújabb kiadványa, az “Intralogisztika 2040” mely az intralogisztika jövőjét elemzi, miközben betekintést nyújt abba, hogyan alakítják át a technológiai és gazdasági trendek ezt a szektort.

A kiadvány elsősorban azoknak a szakembereknek és döntéshozóknak szól, akik az intralogisztikai és gyártási folyamatok optimalizálásával, fejlesztésével foglalkoznak, illetve akik szeretnék megérteni, milyen kihívások és lehetőségek várhatók 2040-re ezen a dinamikusan változó területen.

Az e-könyv három kiváló szerző, Dr. Bóna Krisztián, egyetemi docens, Dr. Némethy Krisztina, toborzás és kiválasztásért felelős HR menedzser, egyetemi óraadó; illetve Dr. Rab Árpád Szörény, digitális kultúra szakértő, jövőkutató közreműködésével készült.

“Felgyorsult, összetett és sokszínű világunkban a trendek öt-tíz-tizenöt évre előreláthatók és a jövőállóság feltétele az, hogy lássuk ezeket a trendeket, készüljünk rájuk, és a jelenbe visszaérve a számunkra jó forgatókönyvek megvalósulását segítsük – emelte ki Dr. Rab Árpád jövőkutató, a kiadvány egyik szerzője. – “Nagy öröm volt számomra az az okos, gondolkodó, tervező munka, melyet üzleti és akadémiai szereplők együttműködésében sikerült megvalósítani. Elgondolkodtató, hasznos kézikönyv született, ami minden bizonnyal gondolkodásra, üzleti stratégiatervezésre bátorítja az intralogisztika iparág szereplőit.”

A kiadvány három fő részben tárgyalja az intralogisztika trendjeit:

  1. Az értékteremtő lánc és az intralogisztika átalakulása
    A kiadvány áttekinti, hogyan formálják át a digitális technológiák és az e-kereskedelem a logisztikai rendszereket. Elemzi a hálózatosodás, a smart technológiák és az automatizált rendszerek integrációjának hatásait a raktározási és üzemen belüli logisztikai folyamatokra.
  2. Az intralogisztika szereplői és szegmensei
    Ez a fejezet részletesen bemutatja a különböző iparágak – beleértve a termelő vállalatokat, a kereskedelmi szektort és a logisztikai szolgáltatókat – intralogisztikai rendszereinek fejlődését, kiemelve az automatizáció térnyerését, a rugalmas raktármegoldásokat és a fenntarthatóság fontosságát.
  3. Fejlesztés és fejlődés a gyakorlatban
    A jövő forgatókönyveit tárgyaló rész különös figyelmet fordít az autóiparra, a teljes mesterséges intelligencia alkalmazására, valamint a rugalmasság és fenntarthatóság kérdésére, ami kulcsfontosságú a válsághelyzetek kezelésében.

Az “Intralogisztika 2040” elkészítésével a Jungheinrich célja az, hogy segítse a logisztikai rendszerekkel foglalkozó szakembereket a hosszú távú tervezésben, a jövőbeli trendek megértésében és azoknak a stratégiáknak a kialakításában, amelyek lehetővé teszik számukra a versenyelőny megszerzését.

“Mindig érdekes együttműködni olyan szakemberekkel, akik új szempontokkal színesítik az elképzeléseinket, ugyanakkor sokszor komoly kihívás is befogadni az új gondolatokat.”

– összegezte a közös munkát Dr. Bóna Krisztián egyetemi docens.

 “Ebben a projektben – mivel nagyon hasonló gondolatok mentén járt az agyunk -, relatíve könnyen jöttek az eredmények. Úgy hiszem, hogy egy nagyon értékes tartalom született. Ajánlom mindenkinek, aki olyan szenvedélyesen szereti a szakmáját, mint mi, akik ezt az anyagot készítették, egyúttal azoknak is, akik egyszerűen csak meg szeretnék ismerni, hogy mások hogyan vélekednek az intralogisztika és az ellátási láncok jövőjének alakulásáról, vagy ötletet akarnak meríteni, hogy saját cégüket, vállalkozásukat milyen irányba fejlesszék a jövőben.”

“Megtiszteltetés számomra, hogy lehetőséget kaptam a Jungheinrich Intralogisztika 2040 kiadványban a jövő logisztikája kapcsán elemezni a jövő munkahelyének, az emberi munka jövőjének lehetőségeit a radikális technológiai fejlődés tükrében – tette hozzá Dr. Némethy Krisztina recruitment és HR manager. – Az emberiség jövője a szingularitás hatására kiszámíthatatlanná vált, rajtunk múlik, mivé formáljuk azt.”

A kiadvány közérthető nyelvezettel, ugyanakkor szakmai alapossággal készült, kiemelt hangsúlyt helyezve az automatizációra és a digitális transzformációra, amelyek nélkülözhetetlenek a hosszú távú sikerhez a következő évtizedekben.

Az e-könyv innen ingyenesen letölthető.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Milyen lesz az intralogisztika 2040-ben? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovatív megoldások a raktárautomatizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/22/jungheinrich-megoldasok-raktarautomatizalashoz/ Tue, 22 Oct 2024 09:18:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31688 A Prodrive Technologies a Jungheinrich autonóm mobil robotjait alkalmazza az automatizált szűkfolyosós magasraktári targoncákkal interaktívan együttműködő, rakomány alatti szállításhoz. A hollandiai Sonban található Prodrive Technologies B.V. többek között az orvosi, a félvezető és a mobilitási iparban használt csúcstechnológiai megoldások fejlesztője és gyártója. A vállalat éves szinten 25 %-kal növeli forgalmát, ezért döntött a raktárbővítés mellett. […]

The post Innovatív megoldások a raktárautomatizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Prodrive Technologies a Jungheinrich autonóm mobil robotjait alkalmazza az automatizált szűkfolyosós magasraktári targoncákkal interaktívan együttműködő, rakomány alatti szállításhoz.

A hollandiai Sonban található Prodrive Technologies B.V. többek között az orvosi, a félvezető és a mobilitási iparban használt csúcstechnológiai megoldások fejlesztője és gyártója. A vállalat éves szinten 25 %-kal növeli forgalmát, ezért döntött a raktárbővítés mellett. Az új disztribúciós központban a Prodrive a régió többi, külső raktárából származó készleteket központosította. Tekintettel a gyors növekedésére és a széles termékválasztékára, a Prodrive olyan megoldást keresett, amely rugalmasan méretezhető, ugyanakkor magas szintű termelékenységet biztosít. A Jungheinrichben találták meg a megfelelő partnert a megoldásra. Mark Menting, a vállalat logisztikai folyamatokért felelős vezetője így nyilatkozott a döntésről: “A Jungheinrich egy teljes rendszert biztosított, amely mobil robotokból, targoncákból, állványokból, szoftverekből és ERP-rendszerhez történő kapcsolódásból áll. Egy rugalmas, termelékeny, skálázható rendszert – pontosan azt, amit kerestünk.”

MEGFIZETHETŐ, MÉRETEZHETŐ ÉS RUGALMAS.

A Jungheinrich által megvalósított raktárkoncepció magas termelékenységet és nagyfokú rugalmasságot garantál. A megoldás továbbá méretezhető és a koncepció lehetővé teszi, hogy együtt növekedjen az ügyfél igényeivel. Az innovatív intralogisztikai megoldás középpontjában 15 arculee S autonóm mobil robot (AMR) és 8 EKX 516ka típusú magasraktári targonca (AGV) együttműködése áll. Ez a kombináció zökkenőmentesen képes kezelni az áruk széles választékát, miközben a 12 méter magas raktár gazdaságosan üzemeltethető.

MAXIMALIZÁLT TERMELÉKENYSÉG.

A beérkező raklapokat egy szállítószalagra helyezik, ahol ellenőrzik a raklap alakját és minőségét.  Ezután egy arculee S típusú AMR felveszi a raklapot és a magasraktárba szállítja. Ott egy EKX 516ka típusú automata magasraktári targonca betárolja a rakományt.

A kimenő palettákat az AMR a hat komissiózó állomás egyikére szállítja, amelyek mindegyike hat felvételi/leadási ponttal van felszerelve. A produktivitás maximalizálása érdekében a magasraktár el van kerítve az alkalmazottak elől. Bár az arculee S autonóm mobil robotok biztonságosan és zökkenőmentesen működnek más targoncákkal és a dolgozókkal közös környezetben is, a vállalatnál úgy döntöttek, hogy minimalizálják az ember-robot interakciót, ezáltal maximalizálják a termelékenységet. A rendszer komissiózó teljesítménye 80 raklap/óra. A magasraktár elméleti kapacitása szintén 80 raklap/óra.

MAGASABB MINŐSÉG.

Az új intralogisztikai koncepció biztosítja a szükséges rugalmasságot, skálázhatóságot és termelékenységet. A mobil robotok a nap 24 órájában rendelkezésre állnak. Emellett a folyamatok minősége is jelentősen javult. Mind az áruk, mind a berendezések károsodása jelentősen csökkent. Ennek eredményeként a Prodrive Technologies évente jelentős, 10 százalékos javítási költséget takarít meg. Ezen túlmenően az új koncepció átláthatóságot és ellenőrzést biztosít,valamint a termékek többé nem vesznek el.

A projektről röviden:

Kihívás

Átfogó intralogisztikai koncepció megvalósítása nagyrészt automatizált folyamatokkal az újonnan épített logisztikai raktárban.

Megoldás

A Jungheinrich Logistics Interface és a Jungheinrich WCS raktárirányítási rendszer által koordinált és irányított arculee S autonóm mobil robotok, valamint az EKX 516ka automata magasraktári targoncák egyedülálló kölcsönhatása a rakomány alatti szállításhoz.

Eredmény

Rugalmas és skálázható koncepció, amely garantálja a nagyobb termelékenységet és a folyamatos működést. A folyamatminőség jelentős javulása.

További információ: Autonóm mobil robotok (AMR) | Jungheinrich


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Innovatív megoldások a raktárautomatizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kisteherautó bérlés egy új autómegosztó szolgáltatással https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/02/automegoszto-szolgaltatas-kisteherauto-berles/ Wed, 02 Oct 2024 06:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31434 Innovatív új szereplő az autómegosztásban: megérkezett Magyarországra az 123 Transporter, a mobilalkalmazás, amellyel kisteherautót bérelhetünk 2024. szeptember 15-én elindult Magyarországon az 123 Transporter, az új autómegosztó szolgáltatás, amelynek köszönhetően bárkinek lehet saját furgonja egy mobilapplikáción keresztül addig, ameddig szüksége van rá. A flexibilis és költséghatékony furgonbérlés hazai meghonosítója Ausztriából érkezik, és a bevezető időszakban budapesti […]

The post Kisteherautó bérlés egy új autómegosztó szolgáltatással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovatív új szereplő az autómegosztásban: megérkezett Magyarországra az 123 Transporter, a mobilalkalmazás, amellyel kisteherautót bérelhetünk

2024. szeptember 15-én elindult Magyarországon az 123 Transporter, az új autómegosztó szolgáltatás, amelynek köszönhetően bárkinek lehet saját furgonja egy mobilapplikáción keresztül addig, ameddig szüksége van rá. A flexibilis és költséghatékony furgonbérlés hazai meghonosítója Ausztriából érkezik, és a bevezető időszakban budapesti és Budapest környéki OBI üzletházak parkolójában lesz elérhető. A járművek az egész ország területén, külön kilométerdíj nélkül, időalapú bérléssel, a nap 24 órájában használhatók. A szolgáltatás 18 éves kortól, B-kategóriás jogosítvánnyal rendelkezőknek, az 123 Transporter mobilapplikáción keresztül bármilyen papírmunka nélkül, teljesen digitálisan vehető igénybe.

Megérkezett Magyarországra az osztrák 123 Transporter, egy úttörő új autómegosztó, amelynek köszönhetően B-kategóriás jogosítvánnyal mobilapplikáción keresztül bérelhetünk kisteherautót három méretben, mindenfajta papírmunka nélkül, a nap 24 órájában. A szolgáltatás rugalmasan és egyszerűen elérhető: a felhasználóknak nincs más dolguk, mint hogy az 123 Transporter applikációját letöltsék a Google Play-en vagy az Apple Store-on keresztül, vezetői engedélyükről feltöltsenek egy fotót, és már le is foglalhatják a számukra legmegfelelőbb furgont.

Az 123 Transporter a magyar piacra való belépésével kapcsolatban Sáfár Károly, a magyar partnercég stratégiai igazgatója a következőket mondta:

„Az a célunk, hogy minél rövidebb idő alatt ismertté tegyük az 123 Transporter szolgáltatásait Magyarországon, hogy a lehető legtöbb felhasználó kipróbálhassa a közösségi furgonbérlést, és 2025 első negyedévében megjelenhessünk a vidéki városokban is. Meggyőződésem, hogy a szolgáltatás iránt nagy lesz az igény Magyarországon is, hiszen sokan vannak, akik önállóan meg szeretnék oldani a teherszállítási szükségletüket, de nem akarnak merev határidőkhöz alkalmazkodni sötét udvarokon, ahol rengeteg papírmunka mellett olyan kötelezettségeket is vállalnia kell, amelyeket szíve szerint nem tenne az ember.”

“Az 123 Transporter hiánypótló új szereplő a magyar furgonbérlési piacon, hiszen teljesen digitálisan vehető igénybe, ez azonban nem jelenti azt, hogy magukra hagyjuk az ügyfeleinket. Ellenkezőleg, felhasználóinkat konzisztens módon kiváló szolgáltatási színvonallal, állandó ügyfélszolgálattal és 24 órában elérhető autómentéssel támogatjuk. Azt szeretnénk elérni, hogy az 123 Transportert Magyarországon megismerjék és megszeressék, és tartani tudjuk a növekedési célkitűzéseinket. Ezen a téren is nagyon komoly ambícióink vannak”

– tette hozzá Nyevzgljagyenko Tamás, az 123 Transporter magyar partnercégének ügyvezető igazgatója. 

A szolgáltatás 2024. szeptember 15-étől összesen hét, Budapesten és Budapest környékén található OBI üzletház parkolójában érhető el. A kezdeti időszakban rendelkezésre álló, 20 L, XL és XXL méretű kisteherautót számláló flotta már 2024 októberében újabb 15 furgonnal bővül. A különböző rakodótérrel ellátott járműveknek köszönhetően – az L esetében 7m³, az XL-nél 11m³, az XXL esetében pedig 11m³-nél nagyobb kocsiszekrénybe pakolhatunk – mindenki pont olyan méretű kisteherautót választhat, amilyenre éppen szüksége van. Az autók mindhárom méretben azonos feltételekkel, rugalmasan és gyorsan állnak a felhasználók rendelkezésére.

Hogy vonzó alternatívát nyújtson a hagyományos, papíralapú furgonbérléssel szemben, az 123 Transporter arra törekszik, hogy minden felhasználó részére kedvező áron legyen elérhető. A teherszállítás gyakran macerás ügy, melynek során a szállított tárgyak mellett a járművet és a rakodóteret is érhetik kisebb sérülések és szennyeződések. Az 123 Transporter a hagyományos kisteherautóbérlési szolgáltatóknál sok esetben látott gyakorlattal szemben nem a felhasználók által okozott kisebb karcolásokon, vagy a rakodótérben hátrahagyott foltokon akar meggazdagodni: méltányos mérlegelés alapján nem számol fel plusz költséget az olyan kisebb károkért, amelyek a teherszállítás rendes velejáróinak számítanak. Akiknek fontos a teljes körű biztonság, az 123 Transporternél természetesen több, a baleseti károktól a lopásig terjedő káreseményre vonatkozó önrészcsökkentő konstrukció közül választhatnak.

Az 123 Transporter flottájában megbízható, magas minőségű, Ford Custom és Ford Transit típusú kistehergépjármű érhető el. A bérlésre váró járművek tehergépkocsikkal szerzett rendkívüli járműkezelési jártasság nélkül, csak B-kategóriás személyautókkal szerzett tapasztalat birtokában is kényelmesen igénybevehetők.

Az 123 Transportert 2020-ban alapították Ausztriában, mára már három országban több, mint 500 járműből álló flottát üzemeltet. A vállalat a kezdeti ausztriai sikerekre támaszkodva szolgáltatásait 2023-ban Németországban is elérhetővé tette, a következő állomás pedig Csehország lett 2024-ben. A sikertörténet most Magyarországon folytatódik.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kisteherautó bérlés egy új autómegosztó szolgáltatással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens logisztika a termelésellátásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/03/soto-intelligens-logisztika-termeles/ Tue, 03 Sep 2024 06:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30980 A WAGO, az elektromos csatlakozás- és automatizálási technológiák vezető szolgáltatójaként mindig innovatív megoldásokat keres a termelés hatékonyságának növelése érdekében. A Jungheinrich komissiózó mobil robotjával, a SOTO-val végzett tesztüzem teljes sikert aratott. A mobilrobot 2023 áprilisa óta van használatban a tárolóládák kezeléséhez a Minden-i központban. Az üzemben a gyártósorokat kis rakománytárolókkal (SLC) látja el, és önállóan […]

The post Intelligens logisztika a termelésellátásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A WAGO, az elektromos csatlakozás- és automatizálási technológiák vezető szolgáltatójaként mindig innovatív megoldásokat keres a termelés hatékonyságának növelése érdekében.

A Jungheinrich komissiózó mobil robotjával, a SOTO-val végzett tesztüzem teljes sikert aratott. A mobilrobot 2023 áprilisa óta van használatban a tárolóládák kezeléséhez a Minden-i központban. Az üzemben a gyártósorokat kis rakománytárolókkal (SLC) látja el, és önállóan szállítja azokat a raktár és a gyártás között. Szabadon navigál, biztonságosan együttműködik a dolgozókkal, és lehetővé teszi a folyamatok gazdaságos méretezését – ez minden szempontból előnyös az ügyfél számára.

A SOTO kis rakományhordozókkal, tárolóládákkal látja el a gyártósorokat, és önállóan szállítja azokat a raktár és a gyártósor között. SOTO, Magazino, Autonomous Mobile Robots

MÉRFÖLDKŐ AZ AUTOMATIZÁLÁSBAN.

Az innovációs nyomás és a kor kihívásaira válaszul az automatizált megoldások iránti igény arra késztette a WAGO-t, hogy a Jungheinrich és a Magazino együttműködésével először használja a SOTO mobil robotot saját gyártásellátására. Az innovatív végponttól végpontig történő automatizálási megoldás a fröccsöntőgépek anyagellátásáért felel, és meggyőző teljesítményt nyújt hatékony áteresztőképességével, nagyfokú folyamatbiztonságával és egyszerű integrálhatóságával. “Igazi öröm volt számunkra, amikor láttuk, hogy a SOTO végrehajtja az első szállítási megbízást” – nyilatkozta Marius Bunge, a WAGO műszaki folyamatmérnöke.

MAXIMÁLIS HATÉKONYSÁG AZ ANYAGÁRAMLÁSBAN.

A SOTO flotta mobil robotjai ideális megoldást jelentenek a kis tárolóládák automatizált szállításához. Az adaptív megragadó technológia lenyűgöző mozgékonyságot tesz lehetővé akár 24 különböző méretű KLT szállítása során. A SLAM navigáció* segítségével a SOTO rugalmasan reagál a környezet változásaira, és alkalmazkodik a napi logisztikai műveletek változó követelményeihez. A karbantartásmentes lítiumion-technológia mindössze 1,5 óra gyorstöltés után biztosítja a magas rendelkezésre állást és a folyamatos működést akár 8 órán keresztül. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a termelékenység nő, hanem a költséghatékonyabb is a folyamatok.

EMBEREK ÉS ROBOTOK EGYMÁS MELLETT.

Annak érdekében, hogy a WAGO már a korai szakaszban bevonja a munkavállalókat, a kezdetektől fogva az átláthatóságra és a kommunikáció nyitottságára helyezte a hangsúlyt. Oktatásokat tartottak, hogy elmagyarázzák, hogyan változtatja meg a SOTO a meglévő munkafolyamatokat, és milyen előnyöket kínál az automatizált rendszer. A robot az emberekkel párhuzamosan dolgozik, és lézerszkennerek és 3D-s kameratechnológia segítségével biztonságosan navigál a gyártási szakaszokon, miközben elkerüli az akadályokat. Ezenkívül a SOTO a kis rakományhordozók egyedi szállításához képest csökkenti a területen szükséges járművek számát, mivel a kis rakományhordozókat a saját polcrendszerébe puffereli. Ez több munkaterületet teremt az alkalmazottak számára, és megakadályozza az anyagelakadást a gyártósoron.

A SOTO könnyen integrálható a már működő raktári rendszerekbe, és lehetővé teszi további járművek hozzáadását is a szabványosított VDA 5050 interfészen keresztül. SOTO, Magazino, Autonomous Mobile Robots

IDEÁLIS HELYZETBEN A JÖVŐRE NÉZVE.

A SOTO nem csak könnyen integrálható a meglévő raktározási rendszerekbe, hanem a szabványosított VDA 5050 interfészen keresztül további járművek hozzáadását is lehetővé teszi a vállalat növekedésével igény szerint. A SOTO rendszer sikeres tesztelése a WAGO fröccsöntőgyártásában megalapozza az automatizálás kiterjesztését a gyártás más részeire is. Ezzel a mindkét fél számára inspiráló és megbecsülő projekttel a vállalat nemcsak a fejlett technológiák iránti elkötelezettségét erősíti meg, hanem a jövő kihívásaira is optimálisan pozícionálja magát.

ÖSSZEFOGLALVA

KIHÍVÁS

Mobil robot bevezetése a kis alkatrészek logisztikájának automatizálására a fröccsöntéses gyártás során, és az automatizált rendszer zökkenőmentes integrálása a meglévő gyártási környezetbe.

JUNGHEINRICH MEGOLDÁS

Az innovatív és mozgékony SOTO mobil robot a termelésben történő autonóm tárolóláda-kezeléshez, akár 24 kis rakodóeszköz (SLC) szállítási kapacitásával, átfogó biztonsági funkciókkal és VDA 5050 interfésszel.

EREDMÉNYEK

A SOTO rendszer sikeres tesztelése a fröccsöntéses gyártás egyik részterületén, a hatékonyság és a folyamat megbízhatóságának jelentős növekedésével, valamint a jövőben más járműtípusokra történő kiterjesztés lehetőségével.

*A simultaneous localization and mapping (SLAM) algoritmusokat olyan robotikairendszerekben alkalmaznak, ahol a rendszerre szerelt érzékelők adatait használják fel egy lokális térkép automatizált készítésére, és ezzel egyidőben a robot térbeli elhelyezkedésének meghatározására.

További információ: Autonom mobil robot SOTO (jungheinrich.hu)


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens logisztika a termelésellátásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Machine Vision: betekintés a hatékonyságba https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/03/machine-vision-betekintes-hatekonysag/ Tue, 03 Sep 2024 05:30:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30976 Árubemenet, anyagáramlás, komissiózás, raktározás, szállítmányozás – folyamatok, amelyeket a logisztikán belül koordinálni kell. A létesítményüzemeltetőket a megfelelő Machine-Vision koncepció segítheti abban, hogy időt takarítsanak meg és csökkentsék a hibákra való hajlamot. Decentralizált telepítési technológiával a nagy mértékben automatizált vállalati területek merőben új hatékonysági szintet érnek el, amiből más ágazatok is profitálhatnak. A modern logisztikai központokban […]

The post Machine Vision: betekintés a hatékonyságba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Árubemenet, anyagáramlás, komissiózás, raktározás, szállítmányozás – folyamatok, amelyeket a logisztikán belül koordinálni kell.

A létesítményüzemeltetőket a megfelelő Machine-Vision koncepció segítheti abban, hogy időt takarítsanak meg és csökkentsék a hibákra való hajlamot. Decentralizált telepítési technológiával a nagy mértékben automatizált vállalati területek merőben új hatékonysági szintet érnek el, amiből más ágazatok is profitálhatnak.

A modern logisztikai központokban folyamatosan nő az érzékelők és működtetőelemek száma. Ez folyamatos adatátvitelt igényel a vezérlőrendszerek, valamint a gépek és berendezések között. A Plug-and-Play elven működő decentralizált telepítési megoldásokkal a Murrelektronik tökéletesen megfelel az ügyfelek igényeinek.   

A decentralizált megoldásokban rejlő lehetőségek

Az előnyök kézzel foghatóak: a komponensek, mint például az IP67-IO modulok a helyszínen közvetlenül csatlakoztathatók a gépre vagy berendezésre az előre összeszerelt dugaszoló csatlakozókkal (M8 vagy M12). Minden érzékelő és működtetőelem is így csatlakozik az IP67-es védelmi osztályú, dugaszolható IO-modulokra. Egyszerű, bekötési hiba nélküli megoldás. Csak csatlakoztassa, és már használhatja is.

A pontról pontra történő bekötéshez képest a telepítés ideje jelentősen csökken. Ahelyett, hogy az egyes vezetékeket a kapcsolószekrénybe kellene vezetni, a mezőbusz vagy Ethernet-rendszerekben csak két vezetékre van szükség: egyre a feszültségellátáshoz és egyre a kommunikációhoz. Ez megszünteti a kapcsolószekrényen végzendő időigényes szerelési munkákat is, mint például a blankolást, az érvéghüvelyek felhelyezését és a rászorítást.

A Murrelektronik Plug-and-Play-koncepciójára épülő Multi-Scan-Tunnel.

Védelem a termelés leállása ellen

A gyors és egyszerű telepítésnek köszönhetően értékes kapacitás szabadul fel. Már maga a berendezés megújítását vagy bővítését célzó tervezés – a vásárlástól az üzembe helyezésig – is rendkívül időigényes folyamat. A szabványosított modulokon és dugaszolható csatlakozókon alapuló decentralizált IO-koncepció időbeli előnyt jelent. Az IP67-modulok – mint például egy Hybrid Switch – a webes felületen keresztül diagnosztikai adatokat adnak a portonként leadott feszültségről és áramerősségről is. A modulon található LED-ek a hibadiagnosztika első optikai jelzését teszik lehetővé. A diagnosztikai adatokat a rendszer ezután egyszerűen és gyorsan át tudja küldeni a fölérendelt felhőalapú rendszerre, hogy a szerviztechnikusok mindig és mindenhol hozzáférjenek minden fontos információhoz – hiba esetén pedig gyorsan tudjanak reagálni. Így növekszik a gépek rendelkezésre állása, az értékes várakozási idő pedig lerövidül.

murrelektronik Hybrid Switch Machine Vision

A Hybrid Switch-re a Machine Vision akár négy kamerája csatlakoztatható, és ezzel az automatizálási rendszerbe integrálható.

Maximális rugalmasság

A Machine-Vision rendszer alapvetően a megvilágításra és a tárgyak felvételére szolgáló érzékelőkből és kamerákból, valamint az adatok feldolgozását végző ipari számítógépből áll. Az L-kódolású M12 dugaszolható csatlakozókon (16A) keresztül nagy áramerősség valósítható meg. A Profinet, Ethernet/IP és Ethercat Ethernet-protokollok mellett a mezőbusz-moduloknál, például az MVK Pro és az Impact67 Pro esetén mezőbusz-függő használat is lehetséges OPC UA, MQTT vagy JSON REST API specifikációkkal.

A Machine Vision alkalmazásait a decentralizált telepítési koncepcióhoz való speciális termékekkel gyorsan a megváltozott keretfeltételekhez igazíthatja. Ennek tipikus példája a Multi-Reader-Scan-Tunnel. Machine-Vision érzékelőkből áll, amelyek a terméket minden oldalról beszkennelik és lefényképezik, kiválogatják, majd a megfelelő helyre továbbítják. Az adatokat egy ipari számítógép dolgozza fel, és összehasonlítja az elvárt információkkal. A Murrelektronik ehhez az alkalmazáshoz egy IO-megoldást fejlesztett ki, amellyel az érzékelőket Plug-and-Play elven lehet csatlakoztatni. Ennek a szívét a Xelity termékcsalád Hybrid Switch-e adja. Ezen keresztül switch-enként négy kamerát lehet csatlakoztatni. A feszültségellátás és a kommunikációs kapcsolat két M12-porton keresztül biztosított. A magas energiaigényű nagy alkalmazások, valamint többkamerás alkalmazások is gond nélkül megvalósíthatók.

Egyszerű integrálás, maximális rugalmasság és költséghatékonyság: a decentralizált telepítési koncepciók jelentős előnyökkel járnak az automatizálási folyamatokban.

Kapcsolószekrény nélküli jövő

Logikus lépés, hogy a kapcsolószekrényt teljesen kihagyjuk a rendszerből, és az automatizálási funkciókat igény szerint a helyszínen valósítsuk meg. A Murrelektronik a Vario-X-szel egy ilyen rendszert fejlesztett ki. Ez egy platformból, valamint egy hardvermodulból áll, amely átveszi a kapcsolószekrény funkcióit, és azokat közvetlenül átadja a gépre. Az erős, víz- és porálló berendezésházba építették be a feszültségellátást, a vezérlést, a switch-eket, a biztonságtechnikát, valamint az IO-modulokat. A helyszínen így még rugalmasabban használhatók az érzékelők és működtetőelemek.

Végső soron azonban nem egy adott termék a döntő a hatékony telepítési megoldás szempontjából. Hanem az alapötlet, amelyre a decentralizált automatizálási koncepciók épülnek: az egyszerűsítés, a modularizálás, a helyszínre való kihelyezés és a technológiák összekapcsolása. Az IO-Link kommunikációs szabvány emellett az adatok hálózatba kapcsolásánál maximális átláthatóságot biztosít – az érzékelőtől a felhőig.

Szerzők:

Simon Knapp, Solution Manager, Machine Vision, Murrelektronik

Louis Stadel, Industry Development Manager, Logistics, Murrelektronik

További információ: www.murrelektronik.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Machine Vision: betekintés a hatékonyságba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>