Járműtechnika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 03 Dec 2024 14:25:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Több mint egymillió töltőállomáshoz kínál hozzáférést a Bosch világszerte https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/29/bosch-toltoallomas-hozzaferes-vilagszerte/ Fri, 29 Nov 2024 11:14:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32152 Folyamatosan bővülő töltőhálózat Magyarországon is Az elektromos autónk gyors, kényelmes és – ami a legfontosabb – bárhol rendelkezésre álló töltése: az elektromos autók vezetői számára világszerte mindez gyakran sokkal inkább vágy, mint valóság. A hatótáv és a költségek mellett a töltés az e-autósok egyik legfőbb gondja, ahogy az a Német Energia- és Vízgazdálkodási Szövetség (BDEW) […]

The post Több mint egymillió töltőállomáshoz kínál hozzáférést a Bosch világszerte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Folyamatosan bővülő töltőhálózat Magyarországon is

Az elektromos autónk gyors, kényelmes és – ami a legfontosabb – bárhol rendelkezésre álló töltése: az elektromos autók vezetői számára világszerte mindez gyakran sokkal inkább vágy, mint valóság. A hatótáv és a költségek mellett a töltés az e-autósok egyik legfőbb gondja, ahogy az a Német Energia- és Vízgazdálkodási Szövetség (BDEW) tanulmányából is kiderül. Ezt kívánja orvosolni a Bosch saját fejlesztésű platformja, amely négy kontinens összesen több mint egymillió töltőállomásának egységes elérését teszi lehetővé. Ezzel a Bosch hálózata ezen a területen a világ egyik legnagyobb rendszerévé léphet elő. „A Bosch elkötelezett abban, hogy széles körben elérhetővé tegye a töltőállomásokat, és megszüntesse a különböző töltőalkalmazások okozta káoszt” – hangsúlyozta Marco Zehe, a Bosch Electrified Motion üzletágának elnöke.

A Bosch töltőszolgáltatásait okostelefonos alkalmazással érhetik el a felhasználók. A Bosch emellett a járműgyártók és a vállalatok számára is kínál az elektromos autók töltésére szolgáló megoldásokat. Ezek mind funkcionálisan, mind vizuálisan rugalmas, egyszerű módon integrálhatók az egyes gyártók arculatába (Look and Feel), valamint infotainment-rendszerébe, ebből adódóan a vezetési és a töltési élmény az adott gyártó márkavilágába illeszkedve őrizheti meg annak egyedi megjelenését. A töltéshez és a fizetéshez mindössze néhány kattintás is elegendő, mégpedig a költségek teljes átláthatósága mellett. Jelenleg Európában, Észak-Amerikában, Ázsiában és Ausztráliában vehető igénybe töltés az app segítségével, egyedül Európában mintegy 800 ezer, míg Észak-Amerikában 130 ezer, 2024 végétől pedig Ausztráliában, Új-Zélandon és Ázsiában nagyjából 200 ezer töltőállomással – és ez a szám folyamatosan nő.

„A több mint egymillió töltőállomás egyetlen platformba integrálva világszerte óriási segítség az elektromos autók vezetőinek, hiszen ezzel sokkal könnyebb megtalálni a töltőállomásokat. Az elektromobilitás ennek köszönhetően könnyebben elérhető lesz a nagyközönség számára” – mutatott rá Marco Zehe.

A Bosch várakozásai szerint 2030-ra már világszerte minden harmadik, 2035-re pedig minden második újonnan forgalomba helyezett gépkocsi tisztán elektromos üzemű lesz. „Az elkövetkezendő években a töltőszolgáltatások iparágának bővülésére számítunk, mivel egyre több és több elektromos jármű jár majd az utakon és az egyszerű és teljeskörű töltési megoldások iránti igény is nő” – emelte ki Marco Zehe. A Bosch az évtized végéig a töltési megoldások üzletágának 50 százalék feletti éves növekedésére számít.

Charge my EV: már Magyarországon is elérhető a Bosch applikációja

Egyetlen kattintással már Magyarországon is letölthető a Charge My EV alkalmazás a Google Play és App Store felületén. Az egyszerű és gyors regisztráció után egyetlen fiókkal vehetjük igénybe az applikációban megjelenő töltőpontokat. A keresést térkép és szűrési funkció segíti, a kiválasztott töltőpontra kattintva navigáció mutatja az útvonalat.

A találatokat szűrőkkel is pontosíthatjuk, kereshetünk például a töltőállomás elérhetősége, a csatlakozó típusa, a töltési teljesítmény, a töltőállomás üzemeltetője, a nyitvatartás szerint. A kiválasztott töltési pontra kattintva megjelenik a töltőpont típusa/korlátozásai, hitelesítési módja, egyedi tarifáinak áttekintése, energiatípusa és a töltőponton végzett utolsó sikeres töltési folyamat.

A töltés elindítása szintén gyors és egyszerű: az alkalmazáson vagy RFID-kártyán keresztüli hitelesítés után automatikusan fizethetünk a tárolt fizetési móddal.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több mint egymillió töltőállomáshoz kínál hozzáférést a Bosch világszerte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csúcstechnológia a sorozatgyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/28/bmw-csucstechnologia-sorozatgyartasban/ Thu, 28 Nov 2024 17:53:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32141 A BMW Group rendszerbe állítja a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést A BMW Group a BMW iFACTORY gyártási stratégia égisze alatt folyamatosan vezeti be sorozatgyártási folyamatai innovatív automatizálási és digitalizálási technológiáit. Dingolfingban működő legnagyobb európai létesítményében a vállalatcsoport 2022 óta teszteli a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést (AFW – Automated Driving In-Plant), amely az Európai Unióban hatályos […]

The post Csúcstechnológia a sorozatgyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BMW Group rendszerbe állítja a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést

A BMW Group a BMW iFACTORY gyártási stratégia égisze alatt folyamatosan vezeti be sorozatgyártási folyamatai innovatív automatizálási és digitalizálási technológiáit. Dingolfingban működő legnagyobb európai létesítményében a vállalatcsoport 2022 óta teszteli a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést (AFW – Automated Driving In-Plant), amely az Európai Unióban hatályos CE tanúsítvány sikeres megszerzését követően sorozatgyártásban is rendszerbe állhat – ráadásul nem csupán Dingolfingban, hanem Lipcsében is. A technológia a két németországi üzem után a tervek szerint a vállalatcsoport teljes gyártási hálózatában is megjelenik majd.

„A termelésben alkalmazott automatizált járművezetés tovább optimalizálja sorozatgyártási folyamatainkat és jelentős mértékben növeli intelligens logisztikai megoldásaink hatékonyságát” – fogalmazott Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja. „E technológiát ezért gyorsan kiterjesztjük teljes gyártási hálózatunkra” – tette hozzá.

A technológiát Dingolfingban a BMW 5-ös sorozat és a BMW 7-es sorozat, Lipcsében pedig a MINI Countryman és más BMW modellek sorozatgyártásában alkalmazzák. Dingolfingban az új modellek teljesen automatizáltan – vezető nélkül – teszik meg a két összeszerelő csarnokból induló, rövid tesztfolyamaton keresztülvezető és egészen az üzem befejező területéig tartó, több mint 1 kilométer hosszú utat. Ezt az út mentén végig kiépített szenzorrendszer teszi lehetővé – amely Európa legnagyobb LIDAR infrastruktúrája –, így ahelyett, hogy a jármű érzékelőire és szenzorjaira támaszkodna, a termelésben alkalmazott automatizált járművezetés az autón kívüli infrastruktúrát használja a környezet felismeréséhez és a jármű mozgásának megtervezéséhez. Mindez egyúttal azt is jelenti, hogy a technológia a sorozatgyártásban készülő modellek felszereltségi szintjétől függetlenül képes a gyárterületen belüli automatizált járművezetésre. A technológiát a BMW Group az Embotech AG fiatal svájci vállalattal karöltve fejlesztette ki, amellyel startupként az ígéretes leendő partnerek felkarolására létrehozott BMW Startup Garage is együttműködött már.

A BMW Group lipcsei gyára a létesítményben készülő BMW és MINI modellek mintegy 90 százalékánál tervezi rendszerbe állítani a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést, amely ezt követően 2025-ben a vállalatcsoport regensburgi és oxfordi gyáraiba is megérkezhet. A BMW Group magyarországi gyárát már a kezdetektől e technológia alkalmazása szerint építik Debrecenben.

A tervek szerint a BMW Group a jövőben a termelés más területeire is kibővíti majd az automatizált járművezetés alkalmazását, így például a tesztelési zónában történő keresztülvezetésnél és a kültéri elosztóterületeken. A termelési és tervezési szakértők szorosan együttműködnek a technológia házon belüli finomhangolásán. A termelésben alkalmazott automatizált járművezetés kibővítésének másik kulcspontja a fedélzeti technológiák egyre nagyobb arányú használata, amely hosszútávon nagymértékben segítheti az üzemekben kiépített szenzorrendszereket.

„Gyártási hálózatunkban a következő tíz év során csak a termelésben alkalmazott automatizált járművezetés terén több millió tesztkilométert fogunk megtenni” – mondta Milan Nedeljković. „A BMW Group a sorozatgyártási folyamatok automatizálása és digitalizálása terén így ismét új mércét állít fel – miközben az automatizált járművezetés jövőbeni alkalmazási területei felé vezető utat is kikövezi” – tette hozzá.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Csúcstechnológia a sorozatgyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új magyar elektromos busz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/27/midibusz-uj-magyar-elektromos-busz/ Wed, 27 Nov 2024 08:06:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32110 Megszerezte a típusengedélyt és rendszámot is kapott az új magyar jármű, a GANZ-SOR EBN8 elektromos midibusz. Mostantól a közlekedők akár az utcán is találkozhatnak a prototípussal, és beindulhat a sorozatgyártás is. Hosszas és alapos hatósági, valamint műszaki engedélyeztetési folyamatot követően a GANZ-SOR EBN8 megkapta a szükséges típusengedélyt, amely lehetővé teszi, hogy 250 darabig megkezdődjön az […]

The post Az új magyar elektromos busz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megszerezte a típusengedélyt és rendszámot is kapott az új magyar jármű, a GANZ-SOR EBN8 elektromos midibusz. Mostantól a közlekedők akár az utcán is találkozhatnak a prototípussal, és beindulhat a sorozatgyártás is.

Hosszas és alapos hatósági, valamint műszaki engedélyeztetési folyamatot követően a GANZ-SOR EBN8 megkapta a szükséges típusengedélyt, amely lehetővé teszi, hogy 250 darabig megkezdődjön az új busz gyártása. A típusengedély megszerzése alapvető fontosságú mérföldkő, hiszen enélkül nem lehet az Európai Unió területén új járművet gyártani és forgalomba helyezni.

„A teszteken számos műszaki és környezetvédelmi előírás teljesítését vizsgálták az erre hivatott szakemberek. A típusengedély után megtörtént a forgalomba helyezés is, a GANZ-SOR EBN8 zöld rendszámtáblát kapott, így a közlekedés teljes jogú tagjaként róhatja a kilométereket a közutakon. A midibusz legutóbb Bábolnán szerepelt egy szakmai bemutatón, ahol a résztvevőket fuvarozta. Készen állunk a sorozatgyártás beindítására, hiszünk benne, hogy a midibusz egy fontos piaci űrt tölt be, hiszen látjuk, hogy évről évre nagyobb az igény a közepes méretű elektromos buszokra” – mondta el Pencz Rudolf, a bajai GANZ Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft. (GTKB) ügyvezető igazgatója.

Az új, nyolc méter hosszú, alacsonypadlós elektromos midibuszt nyáron mutatták be a sajtónak és a szakmának. A prototípus magyar-cseh koprodukcióban készült, a GTKB felelt a jármű “szíve”, vagyis az elektromos hajtás kifejlesztéséért, míg a cseh SOR a kocsiszekrényt alkotta meg. A legmagasabb hozzáadott értéket képviselő rendszerintegrációs és szoftverfejlesztési feladatok is Magyarországon zajlottak.

midibusz

Az új járműben 35 utas fér el kényelmesen, tizenhat ülőhellyel rendelkezik, hatótávolsága pedig eléri a 300 kilométert. A midibusz mellett a GANZ töltőberendezéseket is kifejlesztett, egy OppCharge típusú, pantográfos gyorstöltőt és egy két töltőfejes, kábelcsatlakozós, 120 kW teljesítményű töltőberendezést. Az elektromos busz egyben a megújuló energián alapuló közösségi energiafelhasználás fontos alkotóeleme lehet. Akku-rendszerének köszönhetően képes arra, hogy energiát tároljon, vagy adjon vissza, és így az utasszállítás mellett energetikai feladatokat is ellásson.

A fejlesztés a GKTB Kft., mint kedvezményezett, GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00081 azonosítószámú, „A GTKB Kft. buszgyártási képességének megteremtése és innovatív vezérlőrendszer fejlesztése” c. projektje keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg. A szerződött támogatás összege: 271 922 258 Ft, ebből az európai uniós támogatás összege: 239 291 585 Ft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az új magyar elektromos busz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/21/vezetok-kozott-schneider-electric-az-e-autok-tolteset-menedzselo-megoldasok-piacan/ Thu, 21 Nov 2024 10:22:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32059 A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva. Az IDC „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions […]

The post A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

Az IDC „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” jelentése a szoftvergyártók képességeit és stratégiáit vizsgálta az elektromos járművek (EV) töltésmenedzsment-megoldásai kapcsán. A kutatócég elemzése kiemeli a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat platformjainak fő erősségeit, köztük a sokoldalúságot és bővíthetőséget, a biztonságot, az árképzést támogató intelligenciát és az adatokat összesítő jelentések minőségét. Emellett „a vállalat globális jelenléte, kulcsrakész szolgáltatása, 24×7-es támogatási képességei és a platform fokozatos integrálása a villamosítási és energiagazdálkodási portfóliójába” szintén hozzájárultak ahhoz, hogy az IDC elemzésében a vezető megoldásszállítók közé került a Schneider Electric.

A társaság EV-töltéskezelési megoldásait a regionális igények minél jobb kiszolgálása érdekében két fő platformon keresztül lehet elérni. Az EV Connect Észak-Amerikában és Óceániában, míg az EcoStruxure EV Advisor Európában szolgálja az elektromos járművek hatékony töltését. A Schneider Electric 2022 júniusában vásárolta meg az EV Connectet, egyesítve ezzel globális jelenlétét, digitális automatizálási és energiagazdálkodási szakértelmét a 15 éves EV-töltési tapasztalattal rendelkező vállalat képességeivel. Az EV Connect többek között töltőpont-üzemeltetők, töltőhálózat-szolgáltatók, Fortune 500 vállalatok és elektromos közműszolgáltatók széles körű felhasználási eseteit szolgálja ki az Egyesült Államok 50 államában és Észak-Amerika, Európa és Óceánia közel 20 országában.

A Schneider Electric EV töltőportfólióját erősítő, nyílt szabványokon alapuló menedzsmentplatformok figyelik a kulcsfontosságú működési tevékenységeket, mérőszámokat és mutatókat, és jelentést készítenek azokról, így kínálnak egyetlen egységes felületen hálózati, hoszting, sofőröket támogató és közüzemi szolgáltatásokat. A töltőinfrastruktúra hatékony kihasználását és a felhasználói elégedettség maximalizálását szolgáló menedzsmentplatformok mellett átfogó, a különböző üzleti modellekhez rugalmasan alkalmazkodó szolgáltatások is rendelkezésre állnak a meghibásodások kockázatának mérséklése és a javításhoz szükséges idő csökkentése érdekében.

A cég mindkét platformja átfogó EV töltőinfrastruktúra-kezelést biztosít, a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva. A Schneider Electric eMobility infrastruktúra-portfóliója teljesen integrált, kulcsrakész megoldásokat kínál, beleértve a telepítést, a hardvert, a szoftvert, valamint az üzemeltetést és karbantartást.

„Megtiszteltetés számunkra, hogy az IDC MarketScape Vezetőnek nevezte vállalatunkat. Ez az elismerés tükrözi az innováció és a kiválóság iránti töretlen elkötelezettségünket az elektromos autók töltését kezelő megoldások területén. Célunk, hogy ügyfeleinknek olyan zökkenőmentesen adaptálható platformokat kínáljunk, amelyek felgyorsítják a tiszta energiára való átállást. Ökoszisztémánk erejére és az EV Connectre támaszkodva továbbra is megbízható partnerek maradunk a fenntartható jövő építésében azáltal, hogy a különböző igényeknek megfelelő, személyre szabott EV-infrastruktúrát biztosítunk” – mondta el Nadège Petit, a Schneider Electric innovációs igazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az első BMW Neue Klasse tesztautók legördülése Debrecenben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/21/elso-bmw-neue-klasse-tesztauto-debrecen/ Thu, 21 Nov 2024 10:01:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32053 A BMW Group debreceni gyárában felgyorsulnak az események az első Neue Klasse tesztautók legördülésével a gyártósorról A BMW Group debreceni gyára első sebességfokozatba kapcsol: a tesztjárművek gyártása felgyorsult, és a teljesen elektromos Neue Klasse X modell első, sorozatgyártáshoz közeli példányai elkezdtek legördülni a gyártósorról.* Ezzel megkezdődik a végső előkészítő fázis a sorozatgyártás 2025 végén esedékes […]

The post Az első BMW Neue Klasse tesztautók legördülése Debrecenben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BMW Group debreceni gyárában felgyorsulnak az események az első Neue Klasse tesztautók legördülésével a gyártósorról

A BMW Group debreceni gyára első sebességfokozatba kapcsol: a tesztjárművek gyártása felgyorsult, és a teljesen elektromos Neue Klasse X modell első, sorozatgyártáshoz közeli példányai elkezdtek legördülni a gyártósorról.* Ezzel megkezdődik a végső előkészítő fázis a sorozatgyártás 2025 végén esedékes megkezdéséhez.

„Az első debreceni tesztjárművek gyártása fontos mérföldkő az új gyár beindulása szempontjából” – mondta Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja. A járművek sorozatérettségéhez közeledve a gyár összes logisztikai és gyártási folyamatát valós körülmények között tesztelik és folyamatosan optimalizálják így biztosítva a zökkenőmentes sorozatgyártás kezdést.

A sorozatgyártás felé vezető úton

Egy üzemben az új modellek elindulása a szériagyártáshoz közeli járművek gyártásával kezdődik – ez fontos lépés a debreceni sorozatgyártás előkészítésében. Ennek során a próbagyártott járművek az összes gyártási lépésen áthaladnak. Ez azt jelenti, hogy az összes logisztikai folyamatnak, a gyártóberendezéseknek és a dolgozói műveleteknek már zökkenőmentesen kell működnie. Ezek a műveletek ugyanolyan összetettek, mint a tényleges sorozatgyártás esetében. Az alkatrészek korlátozott száma ellenére is a megfelelő logisztikai folyamatok keretében kell azokat rendelkezésre bocsátani.

A debreceni gyár naponta fogadja a beszállított anyagokat és alkatrészeket, a gyártósorról pedig folyamatosan gördülnek le a tesztjárművek. Minden alkatrészt és minden gyártási lépést szigorúan ellenőriznek. Különös figyelmet fordítanak a legkorszerűbb gyártási rendszerek és eszközök validálására, beleértve azok digitális összekapcsolhatóságát is.

A jövőbeli járműmodell rendszerpróbáinak lefuttatása segít a további optimalizálási lehetőségek azonosításában. Az elkövetkező hónapokban a folyamatok finomhangolására helyezik a hangsúlyt a megszerzett ismeretek alapján.

Ebben a fázisban az új munkatársak is intenzív képzésben részesülnek a berendezésekkel és a gépekkel kapcsolatban. A termelés összes részlegének szoros együttműködése biztosítja, hogy a sorozatgyártás sikeres megkezdésekor minden folyamat zökkenőmentesen illeszkedjen egymáshoz.

A vállalat pozíciói iránt érdeklődők a jelentkezésüket a karrieroldalon nyújthatják be, ahol folyamatosan elérhetők a legfrissebb nyitott álláslehetőségek: https://www.bmwgroup.jobs/hu/hu.html

* A Neue Klasse X modell előszériás modell, a fogyasztási adatai egyelőre még nem állnak rendelkezésre.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az első BMW Neue Klasse tesztautók legördülése Debrecenben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/14/drees-sommer-tamogatas-auto-ipar/ Thu, 14 Nov 2024 05:00:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31960 A napi mintegy 1000 járművet gyártó és közel 7000 alkalmazottat foglalkoztató történelmi müncheni fő telephely a BMW globális termelési hálózatának nélkülözhetetlen része. A kizárólag elektromos meghajtást használó új járműarchitektúra, a New Class gyártása 2026-tól itt fog megkezdődni. Az autógyártó 650 millió eurót fektet be az új jármű-összeszerelő üzembe a logisztikai területeket és a karosszériagyártást is […]

The post Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A napi mintegy 1000 járművet gyártó és közel 7000 alkalmazottat foglalkoztató történelmi müncheni fő telephely a BMW globális termelési hálózatának nélkülözhetetlen része.

A kizárólag elektromos meghajtást használó új járműarchitektúra, a New Class gyártása 2026-tól itt fog megkezdődni. Az autógyártó 650 millió eurót fektet be az új jármű-összeszerelő üzembe a logisztikai területeket és a karosszériagyártást is beleértve. A nagyszabású átalakítási munkálatokat a termelés fenntartása mellett végzik. A Drees & Sommer SE szakterülete az építőipari és ingatlan-tanácsadás. A vállalat interdiszciplináris csapata a projektirányítás, az építésirányítás és az épületinformációs modellezés (BIM) területén szerzett szakértelmével támogatja a nagyszabású projektet. A Drees & Sommer a BMW Group, a PORR AG és a PDE vállalatokkal karöltve egy újszerű együttműködési módszerre helyezi a hangsúlyt.

Idézet Maximilian Lammel-től, a Drees & Sommer szenior csoportvezetőjétől:

„A kivitelezés szempontjából a legnagyobb nehézség a feszített ütemterv. A bontási munkálatokat 2023 áprilisában kezdtük el – az első új járműnek 2026 novemberében kell legördülnie a gyártósorról. Ez alatt az időszak alatt az építési munkálatok nem akadályozhatják a folyamatban lévő járműgyártást. Ez csak hatékony építési munkafolyamat mellett működhet. Ezért szükséges, hogy a projektben részt vevők összefogjanak és hatékonyan kommunikáljanak egymással.”

Az új beszállítói modell a partnerségen alapul

Ezért a projekt a „partneri fővállalkozásként” is ismert partneri megvalósítási módszert alkalmazza. Az ügyfél, a tervező cég és a kivitelező cég már a kezdetektől fogva partnerként működik együtt. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a BMW Group, a PORR AG és a Drees & Sommer SE csapatai mindegyik építési szakaszban együtt dolgoznak, és kölcsönösen támogatják egymást a projekt minden fázisában.

„A kölcsönös és közös felelősségvállalás javítja az érdekelt felek közötti kommunikációt és javítja az építési projektek minőségét”

– mondja Maximilian Lammel.

„A hagyományos beszállítói módszerekben a felelősség sok részterület között oszlik meg, és sokféle kapcsolódási ponton keresztül zajlik a kapcsolattartás. Ez gyakran vezet félreértésekhez és akadályozza az információáramlást, különösen a nagyszabású projektekben. A következmények katasztrofálisak lehetnek. Partneri modellünknek köszönhetően átlátható és együttműködő munkakörnyezetet tudunk teremteni. Az ebben a projektben alkalmazott együttműködési forma előmozdítja a kölcsönös megértést és a közös felelősséget a projekt sikeréért”

– folytatja.

Az autóktól az építkezésig: Lean alapelvek gyorsítják az építési folyamatot

Annak biztosítására, hogy az építési projektet az előírt határidőn belül befejezzék, Maximilian Lammel és csapata a lean menedzsment elveit alkalmazza. A módszer az autóiparból származik: az autógyártók pontosan tudják, hogy melyik jármű milyen felszereltséggel mikor gördül le a gyártósorról. Ha a precízen időzített gyártási folyamatban bármilyen hiba lép fel, azonnal reagálnak. Amilyen gyorsan csak lehet, azonosítják és kijavítják a hiba okát. A hagyományos építkezéseken ezzel szemben a hibák gyakran hosszú ideig észrevétlenek maradnak – néha olyan sokáig, hogy egy bizonyos ponton minden munka leáll.

„Az általunk kifejlesztett lean építésmenedzsment módszer az autóipari megközelítést ülteti át építési projektekre. A tervezési és kivitelezési folyamatot a lehető leghatékonyabban és a legapróbb részletekig kidolgozzuk, hogy minden szakág a lehető legcélszerűbb módon működjön együtt.”

Az első lépés tehát a kommunikáció megindítása volt az érintettek között. A hangsúly az építkezés ütemezésének és a teljes folyamatnak az optimalizálásán volt, következetes megvalósítási tervre törekedve. A tervezés végére egyértelmű meghatározásra került, hogy mikor, melyik alkalmazottra, gépre és építőanyagra mikor és melyik helyen van szükség – anélkül, hogy anyaghiány, tervhiány miatt üresjáratok vagy késések keletkeznének, és anélkül, hogy a különböző szakágak egymás útjában lennének a munka során. Ennek eredményeként mindössze tíz nap alatt elkészült az új szerelőcsarnok héjszerkezetének a tervezési rácsa.

A digitális ikerpár tervezés biztosítja a maximális tervezési biztonságot

Ezeket a minimális időkeretek nemcsak a hatékony építési munka tette lehetővé.

„Hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket az építkezésen, virtuális tervezést alkalmazunk”

– mondja Simon Rogalski, a Drees & Sommer szenior csoportvezetője, és elmagyarázza:

„Először minden releváns adatot összegyűjtve digitális ikerpár formájában tervezzük meg az épületeket. Ennél a módszernél az építéstervezők nem csak az új csarnokok geometriáját írják le. A modell a felhasznált anyagokra, azok költségére és élettartamára, valamint a hangszigetelési és tűzvédelmi tulajdonságokra vonatkozó különböző adatokkal bővíthető.”

Az ilyen részletességű tervezés ugyan kezdetben több munkát igényel, de a projekt során megtérül. A tervezésben és kivitelezésben részt vevő valamennyi fél ugyanazt a modellt használja. Tehát minden információ azonnal elérhető. Ha például a tervek már nem egyeznek, a konfliktus azonnal látható a digitális ikerpárban. A hibák nem maradnak észrevétlenül az építési folyamatig, amikor már drága késésekhez vezetnének. A virtuális tervezés tehát maximális tervezési biztonságot és az összes érdekelt fél szoros együttműködését biztosítja.

Az új csarnokoknak két éven belül teljesen el kell készülniük. Az autógyártás ezután teljes gőzzel beindul a müncheni fő telephelyen. Egy évvel később a müncheni üzem lesz a BMW Group első olyan gyártóhelye a világon, amely kizárólag teljesen elektromos járműveket gyárt.

Forrás: BMW AG


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kiterjesztett valósággal segíti az autósokat a bonyolult közlekedési szituációkban az LG https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/14/kiterjesztett-valosag-autoban-lg/ Thu, 14 Nov 2024 04:30:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31979 Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása.  Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen […]

The post Kiterjesztett valósággal segíti az autósokat a bonyolult közlekedési szituációkban az LG appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása.  Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.

A rendszer mindehhez kifinomult algoritmusokat alkalmazva integrálja a jármű különböző érzékelői, köztük az intelligens kamerák, a navigációs rendszerek és a vezetéstámogató szenzorok, valamint a külső adatforrások adatait. A GPS, a fejlett vezetéstámogató rendszerek (ADAS), valamint a járművek és a környezetük közötti kommunikációt lehetővé tevő (vehicle-to-everything; V2X) technológiák által szolgáltatott információk hasznosításával így a rendszer a jármű helyzete és környezete alapján képes előre jelezni a potenciális veszélyeket és baleseti kockázatokat, ezáltal növelve a közlekedésbiztonságot.

Az LG szabadalmaztatott technológiájának egyik kulcseleme, hogy képes dinamikus AR-képek megjelenítésére. Mindez intuitívabbá teszi az útvonal-ajánlást: a megoldás a közlekedési körülmények alapján valós időben módosítja a járműhöz kapcsolódó információk és az irányt mutató szimbólumok megjelenítését. Az AR által alkalmazott grafikai elemek szétválhatnak, átalakulhatnak és összeolvadhatnak, ennek révén pedig a rendszer a járművezető számára könnyen érthetően, vizuálisan képes megjeleníteni olyan összetett vezetési információkat, mint a sebesség, az út lejtése, a szükséges sávváltások, vagy az útvonal-újratervezések.

Ezt az úttörő jelentőségű technológiát ismerte el most a Koreai Szellemi Tulajdon Hivatala: az LG a 2024-es technológiai szabadalmi díjátadón elnyerte a rangos „King Sejong Award” díjat. Az évente megrendezett eseményen olyan, az elmúlt évtizedben bejegyzett szabadalmakat ismernek el, amelyek hozzájárulnak Dél-Korea ipari versenyképességének növeléséhez. Az LG a technológiára vonatkozó szabadalmat 2022-ben nyújtotta be Dél-Koreában és nemzetközi szinten is.

Az LG azt tervezi, hogy ezt a fejlett megoldást a globális autógyártók számára történő, jövőbeni mobilitási megoldások kifejlesztésére és az új mobilitási szoftverek fejlesztésének felgyorsítására használja fel. A vállalat célja továbbá, hogy a szabadalom hasznosításával jogdíj alapú bevételt generáljon.

„Az LG örömmel alkalmazza díjnyertes AR technológiáját olyan mobilitási megoldások létrehozására, amelyek növelik a járművezetők kényelmét és mindenki számára hozzájárulnak a biztonságosabb közlekedéshez” – mondta Kim Dong-wook, az LG B2B technológiai központjának vezetője. „Folytatjuk AR-technológiánk fejlesztését, finomítását, hogy minden járműplatformon biztosítsuk a kompatibilitást. Várakozásaink szerint ez az izgalmas innováció jelentősen hozzájárul majd szoftverüzletágunk növekedéséhez.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kiterjesztett valósággal segíti az autósokat a bonyolult közlekedési szituációkban az LG appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A győri Audi Hungaria eddig 45 millió motort adott a világnak https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/07/audi-hungaria-eladott-motor-siker/ Thu, 07 Nov 2024 05:30:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31867 Legördült az Audi Hungaria gyártósorairól a 45 milliomodik motor, egy 220 kW-os elektromos hajtás, amelyet a vállalattól  CO2-semlegesen, „zöld vonatokkal” szállítanak Ingolstadtba, ahol egy Audi Q6 e-tron modellbe építenek be. Az Audi Hungariánál több mint 30 éve indult a motorgyártás, az azt követő évtizedekben pedig óriási léptékű fejlődést vitt véghez a vállalat. Az Audi Hungaria […]

The post A győri Audi Hungaria eddig 45 millió motort adott a világnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Legördült az Audi Hungaria gyártósorairól a 45 milliomodik motor, egy 220 kW-os elektromos hajtás, amelyet a vállalattól  CO2-semlegesen, „zöld vonatokkal” szállítanak Ingolstadtba, ahol egy Audi Q6 e-tron modellbe építenek be.

Az Audi Hungariánál több mint 30 éve indult a motorgyártás, az azt követő évtizedekben pedig óriási léptékű fejlődést vitt véghez a vállalat. Az Audi Hungaria ma a világ legnagyobb motorgyára, és ezt a pozícióját az újonnan érkező projektekkel magabiztosan tartja.

Az utóbbi években az Audi Hungariában is egyre nagyobb teret kap az elektromos motorok gyártása, melyet a vállalat 2018-ban kezdett meg. Az Audi Hungaria mintegy

15 000 négyzetméteren gyártja a PPE-hajtásokat, amely a státor és váltókomponensek gyártásából, valamint a hajtások összeszereléséből tevődik össze. A Porscheval közösen fejlesztett Premium Platform Electric (PPE) platformon alapuló modellek új elektromos hajtásaiból máig közel 48.000 darabot gyártottak a vállalat magasan képzett munkatársai. Az elkészült hajtásokat többek között az Audi Q6 e-tron modellekbe építik be. A mai napon a PPE hajtás típusból készült el a vállalat 31 éves története során gyártott 45 milliomodik motor is.

„Az Audi Hungaria több mint három évtizedet felölelő tapasztalatát, illetve munkatársaink kiemelkedő szaktudását már 45 millió motor bizonyítja – belső égésűek és elektromos hajtások egyaránt. Továbbra is célunk, hogy jövőbemutató projektekkel tudjuk gyáregységeink kapacitásait hatékonyan kihasználni. Büszkeséggel tölt el, hogy az Audi Hungaria rugalmasan reagál az autóipar kihívásaira és továbbra is felkészülten várjuk a dinamikus változásokat”

– mondta Michael Breme, az Audi Hungaria igazgatóságának elnöke.

A 45 millió motorból több mint 22 millió db a négyhengeres Otto-motorok száma, ezt követi a több mint 11 millió négyhengeres dízelmotor. Az elektromos hajtások száma az elmúlt években folyamatosan emelkedett, 2018 óta az idei évig több, mint 580.000 darabot gyártottak az Audi Hungaria motorgyárában.

„Az Audi Hungaria, mint győri gyártótelephely az Audi és Volkswagen konszern nemzetközi termelési hálózatának évtizedek óta meghatározó oszlopa. Az elektromobilitásra történő átállás korszakában csúcstechnológiára, megalapozott szaktudásra és egy elkötelezett csapatra van szükségünk. Szeptember óta, az igazgatóság új tagjaként napról napra látom, hogy a termelési csapat, hatékony folyamataival, és kiemelkedő kompetenciáival készen áll a jelen és a jövő kihívásaira. Nem állunk meg, következő célunk az 50 milliomodik motor”

– mondta Peter Will, az Audi Hungaria motorgyártásért felelős igazgatósági tagja.

A képen balról a negyedik Peter Will, az Audi Hungaria motorgyártásért felelős igazgatósági tagja motorgyári vezetőkkel és kollégákkal

Az Audi Hungariánál 1994-ben egy négyhengeres, ötszelepes erőforrással indult a motorgyártás története. Az évek során a motorgyártás portfóliója folyamatosan bővült az új belső égésű 3-tól 10 hengeres motortípusok bevezetésével, valamint a legújabb generációs, nagy hatékonyságú elektromos meghajtásokkal. A vállalat munkatársai évente közel kétmillió motort gyártanak a Volkswagen Konszern számára világszerte.

Forrás: Audi


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A győri Audi Hungaria eddig 45 millió motort adott a világnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közösen telepít e-kamion töltőállomásokat a Siemens és az OMV https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/16/siemens-omv-e-kamion-tolto/ Wed, 16 Oct 2024 05:30:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31589 Az e-buszok és e-haszongépjárművek száma évek óta dinamikusan nő, a személyautó-állomány mellett a fuvarozásban, illetve az áruszállításban is egyre inkább teret nyer az elektrifikáció. A busz- és logisztikai flották üzemeltetői ezért egyre inkább keresik megfelelő töltési megoldásokat. A Siemens és az OMV erre az igényre választ adva írt most alá egy szándéknyilatkozatot az elektromos nehézgépjárműveket […]

The post Közösen telepít e-kamion töltőállomásokat a Siemens és az OMV appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az e-buszok és e-haszongépjárművek száma évek óta dinamikusan nő, a személyautó-állomány mellett a fuvarozásban, illetve az áruszállításban is egyre inkább teret nyer az elektrifikáció.

A busz- és logisztikai flották üzemeltetői ezért egyre inkább keresik megfelelő töltési megoldásokat. A Siemens és az OMV erre az igényre választ adva írt most alá egy szándéknyilatkozatot az elektromos nehézgépjárműveket is kiszolgálni képes, nagy teljesítményű e-töltőállomások és e-depók kialakítására Ausztriában, Magyarországon, Szlovákiában és Romániában.

A két vállalat teljeskörű, intelligens töltési megoldásokat biztosít majd a flottaüzemeltetők számára. A töltőberendezések installálása mellett, az infrastruktúra tervezésétől kezdve, a villamos hálózat optimalizálásán át, a zökkenőmentes depómenedzsmentet és naprakész elemzéseket biztosító szoftveres szolgáltatásokig az e-mobilitásra való átállás teljes folyamatában támogatják ügyfeleiket.

A partnerség mérföldkövet jelent az európai autóbusz- és tehergépjármű-forgalom környezetbarátabbá tételében, melyet egy sikeres pilot együttműködés is megelőzött. 2024 tavaszán elsőként az OMV felső-ausztriai töltőállomásán állt üzembe a Siemens e-kamionok töltősére is alkalmas ultraerős, nyilvános gyorstöltője, a SICHARGE-D. Ezt, a nehéz tehergépjárművek igényeire szabott, folyadékhűtéses töltőkábelekkel felszerelt, akár 40 Celsius fokos hőségben is stabil 400 kW teljesítményt biztosító készüléket a töltést egyszerűsítő AutoCharge funkcióval is felszerelték: a töltőkábel csatlakoztatásakor azonnal elindul a töltési folyamat, a beállított tarifa szerint, a fizetés pedig automatikusan történik.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Közösen telepít e-kamion töltőállomásokat a Siemens és az OMV appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Valóban csak az elektromos autókon múlna a fenntartható közlekedés? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/07/elektromos-auto-fenntarthatosag-kozlekedes/ Mon, 07 Oct 2024 05:30:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31476 Még mindig státusszimbólum a céges autó, és ez nem segíti a környezetvédelmet Stabilizálódni látszik a cégautóflotta-piac, az új autók beérkezése újra a régi ütemben zajlik, a folyamatosan emelkedő bérleti díjak azonban továbbra is kihívást jelentenek a cégeknek. Ennek ellenére a vállalatok is nyitnak az adott esetben drágább elektromos autók felé, de a céges flotta összeállítását […]

The post Valóban csak az elektromos autókon múlna a fenntartható közlekedés? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Még mindig státusszimbólum a céges autó, és ez nem segíti a környezetvédelmet

Stabilizálódni látszik a cégautóflotta-piac, az új autók beérkezése újra a régi ütemben zajlik, a folyamatosan emelkedő bérleti díjak azonban továbbra is kihívást jelentenek a cégeknek. Ennek ellenére a vállalatok is nyitnak az adott esetben drágább elektromos autók felé, de a céges flotta összeállítását még mindig a státusz és a pozíció határozza meg a valós használati igények helyett. Hazánk legnagyobb flottakezelője és mobilitási szolgáltatója, az Ayvens 150 cégvezetőt és flottamenedzsert, illetve több mint 200 cégautósofőrt kérdezett meg arról, hogyan látják a flottapiac jelenlegi helyzetét.

Kihívások a flottapiacon

A flottakezelők többsége (63%) számára az elmúlt év legnagyobb kihívását az új autók magasabb havi díja jelentette, Pesti Tímea, az Ayvens vezérigazgatója szerint azonban a jelenlegi gazdasági helyzetben még mindig az operatív lízing jelenti a legjobb megoldást a vállalatok számára.

„Az elmúlt egy évben visszaszorult a piac, mindenki a költségek optimalizálására, az állománya ésszerű átszervezésére törekszik. Az operatív lízing térnyerése azonban változatlan, sőt: a flottakezelés kiszervezése gyakorlatilag megatrend, hiszen a vállalatok ezzel mentesülhetnek az üzemeltetés, szervizelés és a maradványértékek pénzügyi kockázatától, fix havidíjak mellett használhatják az autóikat.”

Céges elektromos autók

Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi piaci helyzetet látva milyen flottapiaci megoldást terveznek bevezetni a következő 1-3 évben, a flottakezelők és cégvezetők több mint fele a részben elektromos flottára való átállást jelölte meg válaszként. 16%-uk autómegosztó szolgáltatásokat vezetne be, 8%-uk a mikromobilitási eszközök alkalmazását fontolgatja, a válaszadók 40%-a viszont ezek mindegyikében gondolkodna, egy átfogó mobilitási csomag kialakításával.

„A saját ügyfélkörünkben az elektromos autók iránti kereslet növekedését tapasztaljuk, ami nagyban köszönhető annak, hogy a hazai képviseletek anyavállalatai is ezek mellett tették le a voksukat”

– mondta Pesti Tímea.

„De nem csak az elektromos autókban látjuk a fenntarthatóságot, sok múlik azon, hogy milyen a cégautó-politika, és hogyan használjuk a gépjárműveket.”

Pozíció vagy tényleges autóhasználati igények?

A flottakezelők és cégvezetők közel háromnegyede (72%) szerint a cégénél inkább a státusz, pozíció határozza meg az autó kategóriáját, és kevesebb mint egyötödük (19%) látja úgy, hogy elsősorban a személyes használati igényekhez igazodik az autó kategóriája. Elenyésző azoknak a céges válaszadóknak a száma, akik szerint cégüknél az autók méretét, felszereltségét kizárólag az üzleti igények szabják meg (8%). Ennek ellenére a flottakezelők és cégvezetők, valamint a sofőrök többsége is méltányosnak és ésszerűnek tartja az autók kiosztásának jelenlegi rendszerét.

Arra a kérdésre azonban, hogy milyen megoldás bevezetését fontolnák meg, a flottakezelők és cégvezetők 48%-a azt válaszolta, hogy a tényleges autóhasználati igények felmérése nyomán alakítaná ki a flottáját. Közel egyharmaduk fontolgatja az alkalmi, igény szerinti használatra szolgáló pool autók bevezetését, 15%-uk az alternatív közlekedési módok használatának ösztönzését, egytizedük pedig a céges autók helyett vagy mellett egyéb közlekedési támogatás nyújtását vezetné be.

Státusszimbólum a céges autó

A cégvezetők és flottakezelők többsége (58%) inkább, vagy teljesen egyetért azzal, hogy az autó egyfajta státusszimbólum, és ők is megnézik, milyen autóval érkezik a partnerük. A sofőrök ezzel még inkább egyetértenek: ebben a csoportban a válaszadók közel 70 százaléka inkább, vagy teljesen egyetért ezzel a kijelentéssel. A válaszok alapján az látszik, hogy mind a flottakezelők és cégvezetők, mind pedig a sofőrök jelentős része (47-48%) inkább úgy érzik, hogy jobban elismerik őket az üzleti partnereik, ha magasabb kategóriájú autóval járnak.

Right sizing és fenntarthatóság

Az eredmények alapján érthető, hogy erősen megoszlanak a vélemények annak kapcsán, hogy mit szólnának a cégautósok, ha a környezetvédelem érdekében alacsonyabb kategóriájú autóval kellene járniuk. Nem éri el az 50%-ot azok aránya, akik egy ilyen jellegű váltást pozitívan, nem presztízsveszteségként élnének meg, a kitöltők harmadát pedig mindez egyértelműen negatívan érintené.

Arra a kérdésre azonban, hogy támogatnák-e a céges autók kiosztásának módosítását, hogy az jobban igazodjon a tényleges használati igényekhez, mint a beosztáshoz vagy a státuszhoz, a sofőrök 70%-a igennel felelt. Egy alacsonyabb kategóriájú gépjárműre váltás esetén pedig a válaszadók 40%-a nem is várna el kompenzációt. Sőt, a válaszadók közel kétharmada a pool autók, a mikromobilitási eszközök és a tömegközlekedési támogatás helyett inkább annak örülne, ha a fenntarthatóságra való törekvés a használati igények felmérése alapján kiosztott – akár alacsonyabb kategóriájú – autók formájában valósulna meg.

Céges autók és sofőrjeik

A cégesautó-sofőrök 96%-a kizárólagosan használja céges autóját. Közülük 36% szerint a munkaköre betöltéséhez nem lenne szükséges az autó, de az a juttatási csomagja részét képezi. Kétharmaduk (66%) minden nap használja munkacélra az autóját a munkába járáson túl is, elsősorban ügyféltalálkozókra való eljutáshoz. A válaszadók háromnegyede úgy gondolja, hogy a céges autó nélkülözhetetlen a munkavégzéséhez, és ha az nem lenne a juttatási csomagja része, akkor saját autót – nem tömegközlekedést vagy mikromobilitási eszközöket – használna. Az Ayvens felméréséből kiderült, hogy azok, akik számára a céges autó a juttatási csomag része, a megadott keretben elérhető legmagasabb felszereltségi csomagot választják – ez még az autó márkájánál is fontosabb szempont. A második helyen a személyes preferenciák állnak: a család és a szabadidős utazások igényei, szintén tekintet nélkül a márkára.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Valóban csak az elektromos autókon múlna a fenntartható közlekedés? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BMW Group Steyr-i gyára jövőbe vezető energiaellátásra áll át https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/03/steyr-bmw-group-gyar-jovo/ Thu, 03 Oct 2024 06:00:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31449 A BMW Group Steyr-i gyára teljes egészében távfűtésre áll át: a rendszeres működéséhez szükséges energiát az osztrák motorgyár mostantól nem földgáz elégetéséből nyeri ki, hanem egy közeli biomassza-erőműből érkező hőre támaszkodik. Az energiaváltást, amellyel a BMW Group hatékonyan csökkenti tovább ökológiai lábnyomát, szimbolikusan Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja és Arnold Schwarzenegger […]

The post A BMW Group Steyr-i gyára jövőbe vezető energiaellátásra áll át appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BMW Group Steyr-i gyára teljes egészében távfűtésre áll át: a rendszeres működéséhez szükséges energiát az osztrák motorgyár mostantól nem földgáz elégetéséből nyeri ki, hanem egy közeli biomassza-erőműből érkező hőre támaszkodik.

Az energiaváltást, amellyel a BMW Group hatékonyan csökkenti tovább ökológiai lábnyomát, szimbolikusan Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja és Arnold Schwarzenegger közösen végezte el.

„Világszerte optimalizáljuk létesítményeink ökológiai lábnyomát, innovatív technológiák alkalmazásával és olyan regionálisan elérhető lehetőségek kiaknázásával, amelyek mentén fosszilis tüzelőanyagok nélkül állíthatunk elő energiát. A Steyr-i gyárban ma új mérföldkőhöz érkeztünk”

– fogalmazott Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja.

Az energiafogyasztás következetes csökkentése

A BMW Group Steyr-i gyára évente körülbelül 250 gigawattóra energiát használ fel – ez mintegy 59 000 háztartás energiaszükségletével egyenlő. Az utóbbi években az üzem energiafogyasztása következetesen csökkent.

„2006 óta sikerült csaknem felére csökkentenünk a motoronként felhasznált energia mennyiségét”

– mondta Klaus von Moltke, a BMW Group Steyr-i gyárának igazgatója.

A hőellátás ebben kiváltképp fontos szerepet játszik.

„A gyár először 2012-ben csatlakozott rá a távfűtő hálózatra, azóta pedig többszörös bővítések történtek”

– tette hozzá Klaus von Moltke.

A szakemberek a távfűtő megoldásra történő teljes átállás lehetőségét a 2024-es és a 2025-ös év fordulójára irányozták elő, ez azonban két és fél hónappal korábban megvalósult.

Ahonnan a hő érkezik: távfűtés regionálisan előállított faforgácsból

Az energiaváltás egy erős, regionális partner nélkül nem valósulhatott volna meg: a BMW Group Steyr-i gyára mostantól a Fernwärme Steyr alig egy kilométerre működő biomassza-erőművéből érkező hőre támaszkodik. A létesítményt az állam két energiaszolgáltatójának – az Energie AG Oberösterreich Erzeugung GmbH és az EVN Wärme GmbH – közös leányvállalata, a Bioenergie Steyr GmbH üzemelteti. A BMW Group Steyr-i gyárának hőenergia-ellátása érdekében a Fernwärme Steyr telephelyén egy 10 megawattos biomassza-kazánnal felszerelt, újabb hőtermelő erőművet építenek, így a müncheni központú vállalatcsoport Steyr-i gyára teljes egészében megújuló erőforrásokból nyeri ki a működéséhez szükséges energiát: a hőt a környező erdőkből származó faaprítékból és faforgácsból állítják majd elő.

„A száz százalékban megújuló biomasszából származó hőre való áttéréssel ma nagy lépést teszünk. Gyárunk mostantól mind a villamos energiát, mind a rendszeres működéshez szükséges hőt megújuló energiaforrásokból nyeri ki”

– összegezte Klaus von Moltke.

A szimbolikus energiaváltást az üzem több mint ezer munkatársának jelenlétében végezték el. Az eseményen Arnold Schwarzenegger is tiszteletét tette, aki beszédében az éghajlatváltozás ellen hatékony hétköznapi tetteket szorgalmazta, majd elzárta a gyár bevezető gázvezetékeit. Ezután Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja szimbolikusan megnyitotta a távfűtő megoldás becsatlakozó ágát.

Arnold Schwarzenegger, Klaus von Moltke és Milan Nedeljković az esemény részeként az üzem oktatási központját, erőforrás-összeszerelő részlegét és nemrégiben megnyitott elektromosmotor-gyártósorát is meglátogatta, mindegyik állomásnál kedélyesen elbeszélgetve a létesítmény munkatársaival.

Forrás: BMW Magyarország


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A BMW Group Steyr-i gyára jövőbe vezető energiaellátásra áll át appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bemutatkozott az Eaton új elektromosautó-töltője https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/03/eaton-elektromos-auto-tolto/ Thu, 03 Oct 2024 05:00:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31441 A Green Motion Building dinamikus terheléselosztó funkciója a töltők üzemeltetési költségeit csökkenti Új, többfelhasználós töltésre alkalmas AC elektromosjármű-töltővel lép piacra az Eaton. Az intelligens energiagazdálkodási vállalat Green Motion Building nevű, 3,7 kW és 22 kW közötti teljesítményű töltője már Magyarországon is elérhető. Az Eaton Green Motion Building, amelyet akár 50 darab töltő közötti statikus vagy […]

The post Bemutatkozott az Eaton új elektromosautó-töltője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Green Motion Building dinamikus terheléselosztó funkciója a töltők üzemeltetési költségeit csökkenti

Új, többfelhasználós töltésre alkalmas AC elektromosjármű-töltővel lép piacra az Eaton. Az intelligens energiagazdálkodási vállalat Green Motion Building nevű, 3,7 kW és 22 kW közötti teljesítményű töltője már Magyarországon is elérhető.

Az Eaton Green Motion Building, amelyet akár 50 darab töltő közötti statikus vagy dinamikus terheléselosztásra terveztek, és szükség esetén a töltés prioritását is lehetővé teszi, ideális munkahelyeken, kiskereskedelmi parkokban, társasházakban és hasonló helyszíneken történő használatra. A terheléselosztás funkció automatikusan kiegyenlíti a teljes elektromosautó-csúcsigényt, hogy az megfeleljen a hálózati csatlakozáson rendelkezésre álló kapacitásnak. A statikus terheléselosztás a rendelkezésre álló kapacitás előre beállított elosztásán alapul, míg a dinamikus terheléselosztás az aktuálisan rendelkezésre álló teljesítmény függvényében ingadozik. A terheléselosztás mindkét formája gondoskodik a biztonságról, megelőzi az áramkimaradásokat (töltésnél), és lehetővé teszi, hogy szükség esetén költséges hálózatfejlesztés nélkül is lehessen további töltőket telepíteni a töltőinfrastruktúrába. A dinamikus terheléselosztás előnye, hogy az összes rendelkezésre álló energiát felhasználja, így csökkenti a töltők üzemeltetési költségeit, valamint javítja a felhasználói élményt.

Az Eaton Green Motion Building töltőbe integrált RFID (rádiófrekvenciás azonosítás) révén csak azonosított felhasználók használhatják az elektromosautó-töltőt. Így a töltési költségek a meghatározott járművekhez rendelhetők, ez pedig sok vállalkozás számára lehet hasznos. A töltő emellett rendelkezik egy MID-es (Measuring Instruments Directive) fogyasztásmérővel is, amelynek pontossága megfelel az EU számlázási követelményeinek is. Az elektromosautó-folttakezelők számára jelenthet előnyt (akik AC-töltőt biztosítanak a járművezetők számára), hogy az elektromosautó-töltő a személyes és a munkacélú használat különválasztása révén a költségelszámolást és a költségek továbbszámlázását is megkönnyíti.

Az Green Motion Building elektromosautó-töltő az Eaton Green Motion Home modell mellett egyike az Eaton elektromosautó-töltő termékcsaládjának, amely számos más megoldást is tartalmaz. Az új modellt úgy tervezték, hogy könnyen integrálható legyen akár új, akár meglévő töltőinfrastruktúrákba. Az Eaton Green Motion Building EV-töltő együttműködik az összes OCPP-alapú CPO platformmal, valamennyi 4G SIM-kártya szolgáltatóval és bármely harmadik fél által üzemeltetett e-mobilitási szolgáltató (eMSP) rendszerrel, amely a töltőpont-üzemeltetőknek (CPO) jelent nagy segítséget.

„Az Eaton Green Motion Building EV-töltőt a kiberbiztonságot szem előtt tartva tervezték, és kiváló terheléselosztási képessége miatt jó választás többfelhasználós elektromosautó-töltéshez, drága hálózati fejlesztések nélkül. A termékcsaládunk más modelljeivel együtt alkalmas arra, hogy az épületeinket felkészítsük a teljesen elektromos jövőre, ha a BEMS (Building Energy Management System) szoftverünk segítségével integráljuk az épületfelügyeleti rendszerbe. A rendszerhez hozzáadhatók helyszíni megújulóenergia-termelő eszközök, például napelemek és energiatároló rendszerek is. Ezt a koncepciót Buildings as a Grid-nek (Épület, mint hálózat) nevezzük”

– mondta Fehér Tamás, az Eaton Magyarország munkatársa.

Az Eaton Green Motion Building elektromosautó-töltőket a vállalat gyári garanciával, valamint meghosszabbított garanciacsomagokkal is kínálja. A kompakt és falra vagy padlóra (oszlopra), beltéren vagy kültéren történő rögzítésre egyaránt alkalmas töltők, akár egymásnak háttal is felszerelhetők bármely több jármű számára kialakított parkolóhelyen. További információ a www.eaton.com/hu/gmb weboldalon található.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Bemutatkozott az Eaton új elektromosautó-töltője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nincs már szükség téli-nyári gumikra? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/27/teli-nyari-gumi-abroncs/ Fri, 27 Sep 2024 06:00:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31318 5+1 érdekesség, amit nem tudtál a gumiabroncsokról Milyen abroncs szükséges egy elektromos autóra, mitől fogyaszt kevesebbet egy jármű, milyen jelölések találhatók a gumikon, és milyen forradalmi változások zajlanak a gyártásban? Az Ipar Hangjai podcast legfrissebb adásában Dr. Nemes Attila, a Michelin Hungária ügyvezető igazgatója osztott meg érdekességeket a gumiabroncsokkal és a nyíregyházi gyár működésével kapcsolatban. […]

The post Nincs már szükség téli-nyári gumikra? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
5+1 érdekesség, amit nem tudtál a gumiabroncsokról

Milyen abroncs szükséges egy elektromos autóra, mitől fogyaszt kevesebbet egy jármű, milyen jelölések találhatók a gumikon, és milyen forradalmi változások zajlanak a gyártásban? Az Ipar Hangjai podcast legfrissebb adásában Dr. Nemes Attila, a Michelin Hungária ügyvezető igazgatója osztott meg érdekességeket a gumiabroncsokkal és a nyíregyházi gyár működésével kapcsolatban.

  1. Így változott az alapanyag 150 év alatt

A gumiabroncsipar technológiai fejlődése az alapanyagokban is megmutatkozik. A kaucsuk és a korom helyét a modern abroncsokban egyre inkább biológiai eredetű, újrahasznosítható anyagok veszik át, amivel nemcsak az abroncsok élettartama, hanem környezetbarátsága is növekszik. A Michelin célja, hogy 2050-re a gumiabroncsok teljesen újrahasznosíthatók legyenek. “Ma már gumiabroncsaink 40%-a újrahasznosított anyagokból készül, és folyamatosan dolgozunk azon, hogy ez az arány növekedjen” – ismertette az Ipar Hangjai podcast adásában Dr. Nemes Attila, a Michelin Hungária ügyvezető igazgatója.

  1. Gördülési ellenállás: Az autó fogyasztásának titkos tényezője

Miközben sokan figyelik az üzemanyagárak folyamatos változásait, kevesen tudják, de az autó üzemanyag-fogyasztásának akár 20%-át is a gumiabroncs gördülési ellenállása teszi ki. „Öt tankolásból egyet a gumik ‘esznek meg’, a gördülési ellenállás csökkentésével viszont hatékonyabbá tehetjük a járműveket” – magyarázta Dr. Nemes Attila.

Keretes: Ezekről is mesélnek az abroncsok

A szokásos méret, sebességindex és gyártási időpontot tartalmazó DOT kód mellett, a modern abroncsok hasznos információkkal szolgálhatnak még a gumiabroncs konstrukciójáról, azaz az abroncs felépítéséről, és anyaghasználatáról. Az abroncs oldalfalába égetett adatok között található az időjárási minősítés is, ami segít meghatározni, hogy milyen körülmények között ajánlott használni az abroncsot. Végül, az abroncsok földrajzi zónák szerinti homologizációja is szerepel, amely megmutatja, hogy az adott abroncs mely régiókra vonatkozóan felel meg a jogszabályi előírásoknak.

  • Méret: Az abroncs oldalfalán található számok és betűk jelölik az abroncs szélességét, oldalfal-magasságának arányát és átmérőjét. Például egy „205/55 R16” jelölés azt jelenti, hogy az abroncs szélessége 205 mm, oldalfali aránya 55%, radiál szerkezetű abroncs és a felni átmérője 16 hüvelyk.
  • Sebességindex: Az abroncsokon található egy betűs jelölés az abroncs maximális sebességét jelzi, például a „H”: 210 km/h, „V”: 240 km/h, „Y” 300 km/h maximális sebességgel használható biztonságosan.
  • DOT kód: A legfontosabb jelölések közé tartozik a gyártási időpont, amelyet a DOT kód tartalmaz. Ez a kód megmutatja, hogy az abroncs mikor készült, és segít eldönteni, hogy az abroncs még mindig biztonságosan használható-e. Az első két szám a gyártási hetet, a második kettő pedig a gyártási év utolsó 2 számjegyét mutatja.
  • XL (Extra Load): Erősített oldalfalú abroncs, amely nagyobb terhelhetőséggel rendelkezik, mint a vele azonos méretű normál kivitelű abroncsok.
  • RF (Reinforced): Erősített oldalfalú abroncs, hasonló az XL jelöléshez, de a „RF” megjelölés a gyártó eltérő kifejezésére utalhat. Az ilyen abroncsot az extra terhelhetőség és stabilitás jellemzi.
  • TWI (Tread Wear Indicator): Kopásjelzők helye, amelyek segítenek nyomon követni az abroncs kopását. Ezek a jelölések az abroncs futófelületén találhatók.
  • TL (Tubeless): Tömlő nélküli abroncs. Ez a jelölés azt jelzi, hogy az abroncs nem igényel belsőt, mivel az air-tight rendszer az abroncson belül van kialakítva.
  • M+S (Mud + Snow): Téli gumik jelölése, amelyek a sár és hó ellen is optimális teljesítményt nyújtanak. Ezt a jelölést általában téli vagy négyévszakos abroncsokon találjuk.
  • All season, all weather: Négyévszakos abroncs, amelyet arra terveztek, hogy minden időjárási körülmény között teljesítse a feladatát, legyen az eső, hó vagy száraz idő.

  1. Milyen abroncsot válasszunk az elektromos járművekre?

Sok elektromosautó-tulajdonosban felmerül a kérdés, hogy milyen abroncsot válasszon járművére az optimális működés érdekében. Az elektromos autók számos szempontból eltérnek a hagyományos benzines vagy dízel járművektől, és ezek a különbségek az abroncsok kiválasztásában is szerepet játszanak. Először is kiemelkedő nyomatékkal rendelkeznek, amely az abroncsok gyorsabb és intenzívebb kopását okozhatja, másodszor, az elektromos autók akkumulátorai miatt az autók nehezebbek, ezért az abroncsok terén is nagyobb terhelhetőségre van szükség. Mindezek ellenére a Michelin szakértője szerint nem szükséges kifejezetten elektromos autókhoz tervezett abroncsokat választani; valamennyi Michelin abroncs úgy van kialakítva, hogy megfeleljen az elektromos autók teljesítményigényeinek is, így azok nemcsak elektromos, hanem hagyományos autókhoz is megfelelőek.

  1. Gumilabdától a Porsche abroncsokig

Meglepő lehet, de a Michelin nyíregyházi gyárában eredetileg nem is gumiabroncsokat gyártottak. A gyár kezdetben piros pöttyös labdákat és különféle műszaki gumiárukat készített, majd 1979-ben kezdtek traktorabroncsok gyártásába. Az igazán nagy változás 1996-ban történt, amikor csatlakoztak a Michelin-csoporthoz és 2005-től váltottak át személyautókhoz való abroncsok gyártására. Ma a gyár olyan luxusmárkák beszállítója, mint a Porsche, Ferrari vagy a Land Rover; évente körülbelül kétmillió darab nagy teljesítményű gumiabroncsot gyártanak itt.

  1. Itthon már nincs szükség téli-nyári gumikra

Minden tavasszal és ősszel nagy fejtörést okoz az autósok számára az évszakhoz igazodó gumicsere. Nem véletlen, hogy a négyévszakos gumik egyre népszerűbbek, hiszen praktikus megoldást nyújtanak az egész éves autózásra, de sokáig a szakértők a gumicsere és a téli abroncsok fontosságát hangsúlyozták. A Michelin ügyvezető igazgatója az Ipar Hangjai podcastban ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy Magyarországon olyan körülmények vannak, hogy a négyévszakos abroncsok nagyon jó választásnak bizonyulhatnak.

„Nyáron ezek az abroncsok jól futnak, télen pedig nincsenek olyan extrém körülmények, hogy szükség lenne ennél komolyabb teljesítményű téli abroncsokra”

– tette hozzá Dr. Nemes Attila.

5+1. Gőz és gáz helyett elektromos árammal vulkanizálnak

A fenntarthatóság a gumiiparban is meghatározó irány lett. A Michelin nyíregyházi gyárának működése az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül az energiahatékonyság és fenntarthatóság jegyében. Az abroncsgyártás egyik kulcsfontosságú lépése, a vulkanizálás, amely hagyományosan gőzzel történik, mostanra átalakult: a gyár áttért az elektromos energia használatára a gáz helyett. A Siemensszel való együttműködés során a vulkanizáló préseket átalakították, így ma már közvetlenül elektromos árammal történik az abroncsok előállítása. Emellett a gyár egyre inkább robotizált folyamatokat alkalmaz, amelyek nemcsak növelik a termelés hatékonyságát, de a dolgozók fizikai terhelését is csökkentik. Az abroncsrakó robotok szintén Siemens-vezérléssel működnek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nincs már szükség téli-nyári gumikra? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Abroncskarbantartás tippek: Ne csak félévente jusson eszünkbe, hogy léteznek! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/26/abroncs-karbantartas-tipp-omoda/ Thu, 26 Sep 2024 05:00:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31298 Az autósok többségének csak ősszel és tavasszal tűnnek fel, pedig nem elég, ha csak a téli és nyári átszereléskor törődünk az abroncsokkal. Ezek ugyanis rendszeres gondoskodást, de legalábbis odafigyelést igényelnek, ami viszont sem pénzbe, sem jelentős időbe nem kerül. Jótanácsok a Chery Group szakembereitől. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: legyen az autónk bármilyen erős vagy kis […]

The post Abroncskarbantartás tippek: Ne csak félévente jusson eszünkbe, hogy léteznek! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az autósok többségének csak ősszel és tavasszal tűnnek fel, pedig nem elég, ha csak a téli és nyári átszereléskor törődünk az abroncsokkal.

Ezek ugyanis rendszeres gondoskodást, de legalábbis odafigyelést igényelnek, ami viszont sem pénzbe, sem jelentős időbe nem kerül. Jótanácsok a Chery Group szakembereitől.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni: legyen az autónk bármilyen erős vagy kis teljesítményű, nehéz vagy könnyű, gyors vagy lassú, mindössze négytenyérnyi felületen keresztül érintkezik az úttal. Ha gyorsítunk, lassítunk vagy kanyarodunk, az abroncsok viszik át az erőket a külvilág és az autó között. Ezért szó szerint létfontosságú, hogy folyamatosan optimális állapotban tartsuk őket.

Bár az autók egyre erősebbek, gyorsabbak, nagyobbak és nehezebbek lesznek, ez mégsem állítja megoldhatatlan feladatok elé az abroncsokat, hiszen azok szerkezete és anyagösszetétele is folyamatosan fejlődik – bátran állíthatjuk, hogy egy helyesen kiválasztott és megfelelő állapotú abroncs ma nagyobb biztonsági és teljesítmény-tartalékokkal rendelkezik, mint pár évtizede. Ezzel együtt se gondoljuk, hogy gondozásmentes alkatrészről volna szó: az abroncs igényli, de meg is hálálja az odafigyelést. Ehhez adnak tanácsokat a Chery Group szakemberei.

Se túl kevés, se túl sok 

2014 óta kötelező tartozéka minden, Európában újonnan forgalomba helyezett autónak az abroncsnyomást ellenőrző rendszer, azaz a TPMS. Ez figyelmezteti a vezetőt, amennyiben valamelyik abroncsban az előírt érték alá esik a nyomás. Ez azonban nem helyettesíti a kerekek nyomásának rendszeres, havonkénti ellenőrzését és beállítását: a TPMS ugyanis a biztonságosnak tekinthető tartomány minimumánál riaszt, ez pedig jellemzően alacsonyabb, mint az optimális érték. A túl alacsony nyomás megemeli az üzemanyag-fogyasztást, valamint rontja az iránytartást. És ha már itt tartunk: a túl nagy nyomás sem jó, mert csökken a felfekvő felület, és ezzel a tapadás. Az abroncs kopását mindkét szélsőséges állapot felgyorsítja. Az tehát a legjobb, ha konzervatívan tartjuk magunkat az ajánláshoz: havonta egyszer fújjuk az összes kereket a típushoz ajánlott értékekre. A pótkerékről se feledkezzünk meg. Ez egyébként arra is alkalmat ad, hogy ellenőrizzük, nincs-e sérülés, túlzott kopás az abroncsokon.

Higgadtan haladni

Minden olyan erőhatás, ami túlmutat a normális használat határain, az abroncs gyors és egyenetlen kopását eredményezheti. A modern elektronikus szabályozó rendszereknek köszönhetően ma már nem kell tartani attól, hogy vészfékezéskor leblokkol, hirtelen gázadáskor elpörög a kerék. Nem árt azonban tudni, hogyha túl gyorsan veszünk be egy kanyart, a gumik csikorgása, az aszfaltra húzott fekete nyom, bravúros vezetési képességeink mellett, az abroncsok azonnali kopását is jelzik. Alattomosak lehetnek az abroncsra mért ütések: ha óvatlanul hajtunk kátyúba, annak hatására akár végzetesen sérülhet a gumi szerkezete. Szidhatjuk persze az útkezelőket, de hatékonyabb az elővigyázatosság: rossz minőségű úton csökkentsük a sebességet, és hagyjunk teret a manőverezésre.

Megálláskor meredeken 

Minden utazás véget ér egyszer, de parkoláskor is fontos, hogy szem előtt tartsuk az abroncsok épségét. Ha az útpadka mellett parkolunk, ügyeljünk, hogy ne kis szögben közelítsünk a szegélyhez: ilyenkor nagy a veszélye, hogy odapréseljük, lehorzsoljuk a gumi oldalfalát. Ha fel kell állnunk a járdára, ugyanez az alapelv érvényes: a padkát 45 fok körüli szögben közelítsük meg, és lassan hajtsunk fel rá. Mielőtt leállítanánk az autót, győződjünk meg arról, hogy mindegyik kerék teljes terjedelmével a talajra támaszkodjon: ha félig a levegőben van, ott nagyobb, ráadásul egyenetlen terhelést kap az abroncs szerkezete.

Szakember, szakértelem

Amennyiben keréktárcsára szerelve tároljuk azokat, elvileg nem okoz gondot otthon cserélni a téli és nyári abroncsokat. Mégis ajánlatos ezt a munkát szakemberre bízni. Egyrészt, mert vannak olyan karbantartási feladatok, amiket elegendő félévente, évente elvégezni, viszont egyszerűbb, ha profira bízzuk – ilyen például az időszakos forgatás, amikor a bal és jobb oldal, az első és hátsó tengely között cserélgetjük az abroncsokat, hogy egyenletesen kopjanak. Másrészt, mert ilyenkor kaphatunk egy áttekintést az abroncsok állapotáról. A szakember gyakorlott szeme gyorsan felismeri, ha a leszerelt, illetve frissen felrakott abroncsok egyenetlenül vagy túlzott mértékben kopnak, netán sérültek – ezek egyébként akár a futómű hibás beállítására is utalhatnak, így potenciálisan sokkal nagyobb baj előzhető meg, ha időben észlelik a tüneteket. Az igazán lelkiismeretes szakemberek egyébként kerek perec megtagadják az olyan abroncsok felszerelését, amelyekkel már nem közlekedhetünk biztonságosan.

Biztosan, négy keréken a Chery Grouppal

Hamarosan kapható Magyarországon a Chery Group OMODA 5 modellje. Az autó hazai forgalmazója a Genius Automotive. A Chery által gyártott OMODA márka első körben Budapesten több helyszínen, valamint Kecskeméten lesz elérhető. A közeljövőben a hálózat tovább fog bővülni, és számos megyeszékhelyen lehet majd megvenni ezeket az autókat. Az OMODA 5 1,6-os benzines crossover, alapfelszereltséggel 10 millió forint bevezető áron lesz elérhető.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Abroncskarbantartás tippek: Ne csak félévente jusson eszünkbe, hogy léteznek! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>