Innováció – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Energiahatékonyság, természetes anyagok és innováció: a jövő házai Szentendrén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/08/fenntarthato-epiteszet-energiahatekonysag-termeszetes-anyagok/ Sun, 08 Dec 2024 10:27:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32429 A fenntartható építészet napjainkban egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, hiszen nemcsak a szakma, hanem a hétköznapi emberek számára is kiemelt jelentőségűvé vált. A tervek szerint 2025 tavaszán Szentendrén az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) területén megnyitja kapuit a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont, ami az energiahatékony, környezetbarát és innovatív építészeti technológiák bemutatását tűzte ki […]

The post Energiahatékonyság, természetes anyagok és innováció: a jövő házai Szentendrén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fenntartható építészet napjainkban egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, hiszen nemcsak a szakma, hanem a hétköznapi emberek számára is kiemelt jelentőségűvé vált. A tervek szerint 2025 tavaszán Szentendrén az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) területén megnyitja kapuit a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont, ami az energiahatékony, környezetbarát és innovatív építészeti technológiák bemutatását tűzte ki célul.

A Mintaházparkban tíz különböző építési megoldás kapott helyet, amelyek az előregyártott szerkezetek sokszínűségét és az energiahatékonyságot helyezik előtérbe. Ezek között megtalálhatók a természetes anyagokkal készült, környezetbarát otthonok, valamint a különböző moduláris és előregyártott építési rendszerek. A park így átfogó képet nyújt majd az építészeti piac jelenlegi trendjeiről, és lehetőséget biztosít a látogatóknak arra, hogy összehasonlítsák a különböző technológiák előnyeit.

Fenntarthatóság a gyakorlatban: Hogyan formálják a jövőt a modern építészeti megoldások?

A Nemzeti Mintaházpark jól tükrözi az építészeti piac változásait: a fenntarthatóság immár nemcsak irányelv, hanem alapkövetelmény. Az építési anyagok és technológiák kiválasztásában egyre nagyobb szerepet kapnak a környezeti terhelést csökkentő, energiahatékony megoldások, amelyek a jövő generációi számára is élhető környezetet teremtenek. Ez nemcsak technológiai kérdés, hanem egyben szemléletváltás, amely az emberek mindennapi döntéseit is formálja. A Mintaházpark célja, hogy közelebb hozza a hétköznapi emberekhez az építészeti technológiák fejlődését és a fenntarthatóság szemléletét.

“A fenntartható építészet nemcsak arról szól, hogy kevesebb energiát használunk fel, hanem arról is, hogy a bolygónk terhelését csökkentve élhetőbb jövőt biztosítsunk. Az általunk alkalmazott megoldások egyszerre támogatják az energiahatékonyságot és az egészséges életterek kialakítását. Ugyanakkor fontos megérteni, hogy minden technológia egyedi igényekre ad választ, ami a Mintaházpark sokszínűségében is megmutatkozik” – hangsúlyozza Bogdán Attila, okleveles faipari mérnök, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője.

Gyors telepítés, maximális energiahatékonyság: Az előregyártott házak előnyei

Az előregyártott építési technológiák, mint a CLT (cross-laminated timber) vagy a nagypaneles rendszerek, gyorsabbá és precízebbé teszik az építkezéseket. Ezek a megoldások nemcsak költséghatékonyak, hanem minimalizálják az építkezés során keletkező hulladékot is, hozzájárulva a fenntarthatósághoz. Míg egyesek még mindig kételkednek az ilyen házak tartósságában, a modern mérnöki technológiák bebizonyították, hogy ezek a szerkezetek ugyanolyan stabilak és hosszú életűek, mint a hagyományos épületek.

“Az előregyártott technológiák egyik legnagyobb előnye a gyorsaság. Egy 100 m²-es ház szerkezete mindössze 2-3 nap alatt összeállítható, és 2-3 hónapon belül kulcsrakészen átadható. Ez az időtartam jelentősen rövidebb, mint a hagyományos építkezéseké, miközben az energiahatékonyság és az esztétika is kiemelt szempont marad. A gyors telepítés nem a minőség rovására történik, hanem a korszerű mérnöki technológiáknak köszönhető, amelyek a tervezéstől a kivitelezésig pontos és hatékony munkát tesznek lehetővé” – emeli ki Bogdán Attila.

A CLT-technológia nemcsak gyors és precíz, hanem esztétikus és egészséges élőhelyeket is biztosít. A természetes alapanyagok, mint a fa, kiemelt szerepet játszanak a fenntarthatóságban, miközben hozzájárulnak az egészségesebb életterek kialakításához. A fa megfelelő tervezéssel és gondos kivitelezéssel akár kezelés nélkül is alkalmazható, ha a tervezésnél figyelembe veszik a helyi viszonyokat, például az eső elleni védelmet.

„A vegyszeres kezelések – mint a gombaölők vagy más védőszerek – gyakran bőrproblémákat okoznak, és hosszú távon egészségügyi kockázatokat is jelentenek. Ezért fontos, hogy természetes anyagokkal dolgozzunk, és már a tervezési szakaszban biztosítsuk a faanyag védelmét. Európában számos példát találunk arra, hogy megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel a faanyag hosszú élettartamú lehet – a nyugat-európai országok (például Svédország, Norvégia, Németország vagy Hollandia) mellett Kelet- és Közép-Európa régiói, mint Lengyelország, Felvidék vagy Erdély, szintén bizonyítják, hogy a hagyományos faépítészeti technológiák több generáción át képesek stabilan és biztonságosan szolgálni az embereket” – teszi hozzá a faházak építésében több mint 30 éves tapasztalattal rendelkező szakértő.

Hagyományos alapanyagok, modern otthonok

Az építészet jövője a tradíciók és az innovációk egyensúlyában rejlik. A Platánplán Mérnöki Iroda által tervezett házakban alkalmazott természetes anyagok, mint a fa, illetve a vályog, a farostlemez vagy a birkagyapjú-szigetelés, nem tartalmaznak egészségre káros anyagokat. További előnyük, hogy nemcsak az egészséges beltéri környezet kialakításában játszanak kulcsszerepet, hanem kimagasló hőszigetelési tulajdonságaik révén az energiahatékonysághoz is hozzájárulnak. Az anyagok természetes páraszabályozó képessége megelőzi a penészedést, és kényelmes, komfortos légkört biztosít.

Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője, az építészet ezen irányát követi: „Számomra az építészet nemcsak anyagokról és technológiákról szól, hanem arról, hogy milyen életminőséget nyújtanak a megalkotott terek. A tradíciók tisztelete és az innovációk alkalmazása nem zárják ki – éppen ellenkezőleg, kiegészítik – egymást!”

A Platánplán bemutatóháza a Nemzeti Mintaházparkban kiváló példája lesz ennek a szemléletnek. Az Ybl-díjas építész, Fialovszky Tamás által tervezett ház alapozásához talajcsavaros technológiát használnak, ami minimális környezeti terheléssel jár. Ez a megoldás különösen előnyös, ahol a hagyományos betonozás nem indokolt, vagy a talajviszonyok ezt nem teszik lehetővé. A talajcsavaros alapozás környezetbarát, és biztosítja az épület későbbi áthelyezését is, ami az előregyártott technológia új dimenzióit nyitja meg.

„A bemutatóházunk másik figyelemre méltó megoldása a japán eredetű égetett fa burkolat lesz, amely tűzvédelmi és esztétikai szempontból is kiemelkedő. Japánban évszázadok óta használják, mert természetes módon ellenáll a tűznek és a rovaroknak. A házunkat természetes és gépi szellőztető rendszerek kombinációjával, valamint innovatív napelemes tetőcserepekkel is felszereljük, hogy az esztétikus megjelenés mellett a fenntartható energiahasználatot is biztosítsuk” – mutat rá a szakember.

Az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontban bemutatásra kerülő megoldások egyértelművé teszik, hogy a modern építészet jóval többről szól, mint a falak és tetők felhúzása. A fenntartható építési technológiák már ma is elérhetők, és valódi alternatívát kínálnak a modern igények kielégítésére.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Energiahatékonyság, természetes anyagok és innováció: a jövő házai Szentendrén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mint a jobb autó ülésekben – motoros deréktámasz és motoros fejtámla a relax fotelekben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/08/relax-fotelek-motoros-derektamasz-fejtamla/ Sun, 08 Dec 2024 05:28:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32439 A prémium kategóriás autók üléseiben már 20 éve is volt motoros deréktámasz és motoros fejtámla. Tanulva az autó tervező mérnököktől, a nappaliba szánt legmodernebb amerikai relax fotelekbe mostanában kezdték beépíteni motoros deréktámaszt és motoros fejtámlát. Miért és hogyan követi a modern bútoripar az autótervező mérnökök fejlesztéseit, a technikailag élenjáró autógyártók megoldásait? megismerheti, ha tovább olvassa […]

The post Mint a jobb autó ülésekben – motoros deréktámasz és motoros fejtámla a relax fotelekben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A prémium kategóriás autók üléseiben már 20 éve is volt motoros deréktámasz és motoros fejtámla. Tanulva az autó tervező mérnököktől, a nappaliba szánt legmodernebb amerikai relax fotelekbe mostanában kezdték beépíteni motoros deréktámaszt és motoros fejtámlát.

Miért és hogyan követi a modern bútoripar az autótervező mérnökök fejlesztéseit, a technikailag élenjáró autógyártók megoldásait? megismerheti, ha tovább olvassa a cikket.

Az autók vezető üléseinek a tervezése során az egyik legfontosabb szempont, amit a mérnökök érvényesíteni igyekeznek: a biztonság.

Különösen a hosszabb autóutak esetén fontos, hogy az ülés kényelmetlensége ne fárassza ki idő előtt az autóvezetőt, a kevésbé kényelmetlen üléspozíció keresése ne vonja el a sofőr figyelmét a vezetésről.

Az autótervező mérnökök keresték a megoldásokat, hogy tartósan kényelmes vezető ülést építsenek be az autókba.

A következő négy szempontot igyekeztek maradéktalanul érvényesíteni:

  1. Az ülés szilárd pozíciót biztosítson – a vezető ne csúszkáljon az ülésben. Másként megfogalmazva: az ülés mintegy “ölelje körül” a vezetőt.
  2. Az ülés jól átszellőzzön. A vezető ne izzadjon rá az ülésre, az ülés órák múlva is ugyanazt a komfortot nyújtsa, mint amikor az autóvezető beleült.
  3. A fejtámla egy esetleges ütközéskor biztosan támassza meg a vezető fejét. Azaz a különböző testalkatokhoz a fejtámlát hozzá lehessen igazítani.
  4. Hosszabb úton se fájduljon meg a vezető dereka. Különösen az idősebb embereknél fordul elő, hogy az ember gerince nem az ideális alakot formázza. Sajnos, az ideális gerincalakhoz fixen alkalmazkodó háttámla sok ember számára kényelmetlen, autóvezetés közben a gyors kifáradást okozhatja. Magától értetődik a megoldás: állítható deréktámasszal kell a háttámlát ellátni.

Az amerikai Catnapper fotel gyár a nappaliba szánt pihenő foteleknél megvalósította mind a 4 kényelmi megoldást, amelyet az autóipari mérnökök a vezető gyors elfáradásának a megelőzése érdekében kifejlesztettek.

1. Az ülés szilárd pozíciót biztosítson

A JÓBARÁTOK FOTEL nem véletlenül használja a következő szlogent: “Az érzés körül ölel!” Az általunk forgalmazott relax fotelek kivétel nélkül olyan kialakításúak, hogy a beleülő embert mintegy körül öleleik.

Relax fotel extra kényelmes üléssel

Relax fotel extra kényelmes üléssel – „az érzés körül  ölel”

2. Az ülés jól átszellőzzön

Az amerikai relax fotelek jól átszellőző dupla fémrugós szerkezettel készülnek. A fotel ülésszerkezet alapjai szilárd fém keretre boltozatosan szerelt hullám rugók. A föléjük szerelt több mint 50 darab független textilzsákba elhelyezett fém tekercsrugó (zsákrugók) biztosítják, hogy az amerikai relax fotel ülésszerkezete a testfelületen egyenletesen ossza el a terhelést, ezzel a legkényelmesebb üléskomfortot biztosítsa. A fémrugós szerkezet egyben a jó szellőzést is szolgálja.

A zsákrugós ülésfelületet vékony komfort gél réteg zárja. A komfort gél (gel-infused memory foam) a test alakjához rugalmasan idomuló, a terheléselosztást tovább finomító réteg. A komfort gél a NASA által az űrhajózási csomagolás számára kifejlesztett memória hab emberi kényelem orientáltan továbbfejlesztett változata, amely a gél töltet hatására a hőt jobban vezeti, ezzel is segítve, hogy az ülést tartósan használhassuk.

A háttámla és a kartámasz párnáit erős műszálból fúvott vatta tölti ki. A laza, ám rugalmas vattapárna szintén jó légáteresztő.

zsákrugó relax fotelben

Az amerikai TV fotelek ülésében zsákrugók biztosítják az extra kényelmet

3. A fejtámla biztosan támassza meg a fotelben ülő fejét

A JÓBARÁTOK wellness fotelek jelentősen tovább fejlesztett motoros relax fotelek. A wellness fotelekben a deréktámasz és a fejtámla a háttámlához képes egy – egy kis elektromos motor segítségével mozgatható, beállítható.

Ha valaki a fotelben olvas, a megemelt fejtámla jobban támasztja a fejét. Viszont ha valaki relaxálni szeretne, a számára a fejtámla alaphelyzete a kedvezőbb.

Ha a fotel háttámláját a pihentető közel vízszintes pozícióig ledöntjük, a térd fölött már nem látjuk a szokásos magasságban elhelyezett TV képernyőjét – ekkor az állítható fejtámla megemelésével a fekvő helyzetet megőrizve ismét láthatjuk a képernyőt.

4. Állítható deréktámasz

Sok embernek fáj a dereka. Számukra akkor igazán pihentető egy fotelben ülni, ha a fotel háttámlája megfelelően támasztja meg a derekát. Az amerikai fotelek választékában két évvel ezelőtt jelentek meg azok amelyekben a deréktámasz megfelelő magassága egy kis elektromos motor segítségével fokozatmentesen beállítható.

A motoros deréktámasz használata segíthet a megfelelő testtartás fenntartásában és a gerincoszlop optimális helyzetben tartásában. A deréktámaszos fotel csökkenti a hátfájást és a fáradtságot, valamint elősegíti a megfelelő vérkeringést valamint a test ellazulását.

5. Wellness fotel plusz funkciók: masszírozó ülés, háttámla

Az amerikai gyártású wellness fotelben a relaxálást segíti a beépített masszírozó funkció. A wellness fotelekbe beépített masszírozó funkció nem igyekszik a teljes testet átgyúró masszív berendezések hatását elérni, csupán a kellemes, a testet – lelket elringató hatást éri el. A mechanikus megoldású visszafogott masszírozást kis vibrációs motorok szolgáltatják.  A vibrációs motorok az ülésben és a háttámlán deréktájt kerülnek elhelyezésre. A masszirozás rezgésmintája és intenzitása 3 – 3 fokozatban szabályozható.

Légpárnás massszírozás – igazi wellness élmény

A legújabb amerikai gyártású wellness fotelekben motoros kompresszorral fúvott kis légpárnák masszírozzák a belelülő embert. A háttámla derékrészen beépített légpárnái felülete hullámzó mintájú masszírozást végez. A kezelőpanelen három különféle program indítható – igazi wellness élmény.

Fűthető ülés és derékrész

Az amerikai wellness fotelek fűthető üléssel és deréktámasszal rendelkeznek. A vezérlő panel segítségével beállítható a fűtés erőssége: felfűtéshez erősebb fokozat, majd a kellemes hőmérséklet tartásához alacsonyabb fokozat. A fűthető wellness fotel különböző mozgásszervi rendellenességek megelőzésére és tüneti kiegészítő kezelésére is szolgálhat.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mint a jobb autó ülésekben – motoros deréktámasz és motoros fejtámla a relax fotelekben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mesterséges intelligencia egy kkv mindennapjaiban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/02/mesterseges-intelligencia-kkv-mindennapjaiban/ Mon, 02 Dec 2024 10:12:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32175 A forgószélként érkező, de a jelek szerint tartósan köztünk maradó mesterséges intelligencia nemcsak a laikus közönséget, az MI vezérelte alkalmazások piacát és a startup ökoszisztémát, vagy a művészek világát bolygatta meg, hanem komoly hatással van a hazai kkv-kra is. Egy friss kutatás szerint 63%-uk rendkívül alacsony MI tudatossággal bír és csak 2% nevezhető kiemelkedően tudatosnak […]

The post Mesterséges intelligencia egy kkv mindennapjaiban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A forgószélként érkező, de a jelek szerint tartósan köztünk maradó mesterséges intelligencia nemcsak a laikus közönséget, az MI vezérelte alkalmazások piacát és a startup ökoszisztémát, vagy a művészek világát bolygatta meg, hanem komoly hatással van a hazai kkv-kra is. Egy friss kutatás szerint 63%-uk rendkívül alacsony MI tudatossággal bír és csak 2% nevezhető kiemelkedően tudatosnak ezen a területen. * Azonban, akik már használnak generatív MI alkalmazásokat, ők sem biztos, hogy tisztában vannak olyan kérdésekkel, hogy az ilyen eszközök segítségével előállított, majd céges, akár piaci környezetben felhasználni kívánt tartalmaknak milyen szerzői jogi vonatkozásai vannak.

Annyira áthatja a generatív mesterséges intelligencia témája a hazai kis- és -középvállalkozások életét is, hogy egy-egy cégvezető előbb-utóbb szembesül a kérdéssel: az én cégem mire tudná használni? Erre már most rengeteg válasz adódik, az azonban még sok esetben kérdéses, hogy az MI „termékei” szerzői és egyéb jogi szempontból milyen megítélés alá esnek. A leggyakrabban használt, szöveget, képeket, videókat, akár zenei felvételeket generáló MI platformokat már nagyon kis befektetés mellett, minimális betanulással működésre lehet bírni, majd az eredményt akár céges kommunikációra, értékesítés támogatására, vagy akár PR célokra használni. Lássuk, hogy vannak-e ebben jelenleg buktatók és ha igen, mik azok!

A szerzői jog és az MI viszonya

Elsőként azt érdemes tisztázni, hogy pontosan mit és hogyan véd a szerzői jog: művészeti, kulturális vagy tudományos alkotások (például filmek, fotók, irodalmi művek, grafikai alkotások) akkor állhatnak szerzői jogi védelem alatt, ha többek puszta ötletnél, és bírnak úgynevezett „egyéni, eredeti jelleggel”. Ez azt jelenti, hogy az alkotás, például a fotó, akkor lesz szerzői jogilag védett, ha annak elkészítése során a fotós kreatív döntéseket hoz – például a téma, pozíció, perspektíva megválasztásával –, és olyan egyéni jelleggel ruházza fel, amely megjelenik a végső alkotásban. Az így készült alkotások a létrejöttüktől a „szerző”, vagyis az alkotó egész életében és a halála utáni 70. év végéig a jogilag védett.

Szorosan kapcsolódik ide a névfeltüntetés, ami a szerzőket illető egyik legfontosabb személyhez fűződő jog, mely révén a mű és a szerző kapcsolata tisztázható, és erről – vagyis arról, hogy feltüntessék-e a szerző nevét a művel összefüggésben, a szerző jogosult dönteni (főszabály szerint egyébként fel kell tüntetni). Ha ez elmarad az a szerzői jog megsértésének minősülhet – amivel szemben bíróságnál fel is léphet a szerző. Erre példaként: Gaál Sándor fodrász és feltaláló, a gépével hullámosított hajú modellről készült fotó publikálását a Színházi Élet című magazinban a Bíróság jogsértőnek találta, mert elmulasztották feltűntetni a fotográfus, Földes Izsó nevét a képpel összefüggésben 1931-ben.

Mindezt a jelenre, az MI korra vetítve egyelőre bonyolult kérdés, hogy mi a helyzet a MI segítségével átalakított/készített képekkel? A gépi tanuláson alapuló szoftvereket már elég régóta használják általános retusálási feladatokra, mégsem merült fel eddig komolyan annak a szükségessége, hogy például a szín filterezés során használt szoftvert meg kellene jelölni szerzőként. Ha azonban komolyabb átalakítást, például deepfake (valósághű, de hamis tartalom – pl. olyan mondatok híres emberektől, amelyek sosem hangzottak el) jellegű beavatkozást végeztetünk el az MI segítségével, akkor az EU AI Rendelete alapján fel kell tüntetnünk, hogy mesterséges Intelligencia manipulálta képet.

Kié akkor az MI által előállított kép?

Erre egyelőre csak nem egyértelmű válasz adható: attól függ. Attól, hogy mennyi emberi kreatív döntés, vagy egyéni jelleg jelenik meg a végső alkotásban. Ha például csak annyi promptot (szöveges utasítást, parancsot) kap a képgeneráló MI, hogy alkosson egy fotót egy tengerparti naplementéről, minden mást azonban a rendszerre bízunk, akkor csak egy ötletet, mint egy megrendelést adtunk át az eszköznek, miközben az érdemi, kivitelezési kreatív döntést a rendszerre bíztuk, rá delegáltuk.

Az AI azonban nem lehet szerző.

Mivel nem vett részt a kreatív kivitelezésben ember, aki a szerzői jogok alanya lehet, és a kreatív kivitelezést megvalósító MI nem lehet szerzői jogok alanya, az így létrejött kép nem is kap jogi védelmet. Más a helyzet azonban, ha a generált képet jelentősen átdolgozzuk, új elemekkel egészítjük ki saját alkotómunka révén, ugyanis ilyenkor az új elemek tekintetében – ha közben érdemi, új, kreatív döntések születnek – szerzői tevékenységet végzünk és ezekre a részekre szerzői jogunk lehet. És megint más a helyzet, ha az MI például csak a retusálásban, utómunkákban segít, hiszen ilyenkor elenyésző a gépi hozzájárulás a végső alkotásban, és aligha vitatott a szerzői státusz.

A zeneszámok esetén annyiban lehet más a helyzet, hogy ha a zenemű szerzője és a dalszöveg írója két külön személy – ilyen szempontból egyszerűbb az MI általi generálás értékelése is. Ha megírunk egy dalszöveget, és annak a megzenésítését az MI-re bízzuk, akkor szerzői jog csak a dalszövegen keletkezhet – ha az a feltételrendszernek megfelel – míg az MI által generált zene nem minősülhet műnek annak okán, hogy azt nem természetes személy alkotta

Itt azt is fontos tisztázni, hogy a szerzői jogi védelemhez nem szükséges a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál bejelentést tenni; ha az alkotás megfelel a törvényi feltételeknek, akkor az jogvédettnek tekinthető. Ha a feltételek megfelelő fennálltát vitatná valaki – például felmerül, hogy a sajátunknak vallott zeneszám zenei alapja az MI bevonása miatt nem is részesülne jogi védelemben – akkor az ilyen típusú jogvitát a felek bírósági úton tudják rendezni.

Belátható és beláthatatlan következmények

Még mindig friss élmény talán mindenkinek a generatív mesterséges intelligencia használata, aminek a lehetséges felhasználási módjait folyamatosan tárjuk fel, ezzel párhuzamosan nyaktörő tempóban zajlik a fejlesztése is, ezért jósolni rendkívül nehéz, de valamennyi tapasztalatot mégis összegezhetünk az elmúlt pár évből.

A kreatív iparágak fő szegmenseiben egyelőre nem csökkent a kereslet az emberi alkotók munkái iránt, szemben az MI generált tartalmakkal. Továbbra is emberi szerzők művei szólnak a rádióban, és streaming platformokon is ők dominálnak. Vannak olyan piaci szegmensek, ahol tere lehet a gyorsabb és egyszerűbb gépi generálásnak az emberi alkotókkal szemben – a háttérzene felhasználás, vagy a stock image-ek (illusztrációnak szánt, előre elkészített, megvásárolható fotók) piacán az MI generált tartalmak például kiválthatják az emberi kreativitás által táplált repertoárokat.

A szerzők, előadóművészek, illetve általában a szerzői jogi jogosultak oldaláról az ijedelem nagyobb részt abból ered, hogy a hozzájárulásuk nélkül, vagy legalábbis nem teljesen tisztázott körülmények között, használták fel a műveiket gyakran olyan MI rendszerek tanítására, amik a jogosultak piacán, a műveikkel, teljesítményeikkel akár versenyezni is tudó termékek tömeges előállítására alkalmasak.

Ezen a területen a jogalkotók, jogalkalmazók még felmérni és értékelni próbálják a jogosultak sérelmeit és keresik az élhető, arányos intézkedéseket, amelyek egyszerre védik a jogosultak érdekeit, és nem jelentenek túl nagy akadályt a technológiai innovációnak sem.

A szakértők általános tanácsa, hogy ha a céges célokra használunk bármilyen generatív MI-t, akkor érdemes feltüntetni a forrást, illetve az eszközt, betartani az alapvető, kézenfekvő etikai szempontokat (ismert műalkotások, karakterek, pl. Mona Lisa, felhasználása), illetve átolvasni a felhasználási feltételeket, és az alapján meggyőződni arról, hogy pontosan mire ad jogosultságot, vagy milyen felelősséget vállal az adott platform szolgáltatója.

*Forrás: a BellResearch és a System 32 IT Kft. közös kutatása

Illusztrációk: CoPilot AI

www.sztnh.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mesterséges intelligencia egy kkv mindennapjaiban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek a Miskolci Egyetemen https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/28/szen-alapu-szuperkondenzator-miskolci-egyetem/ Thu, 28 Nov 2024 17:42:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32138 A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására. Újszerű kondenzátoranyagok kifejlesztését és vizsgálatát kezdte meg a Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2021. április 1-jén, amely projekt idén sikeresen befejeződött. Az együttműködés céljai […]

The post Szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek a Miskolci Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.

Újszerű kondenzátoranyagok kifejlesztését és vizsgálatát kezdte meg a Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2021. április 1-jén, amely projekt idén sikeresen befejeződött. Az együttműködés céljai között olyan nagyhatékonyságú kondenzátoranyagok előállítási módjának a kidolgozása szerepelt, amely a nemzetközi szakirodalomban és az ipari gyakorlatban is újdonság. Az eredmények ipari hasznosítása érdekében részletes, az ipari igényeken és elvárásokon alapuló piackutatás készült.

A szuperkondenzátor-anyag kifejlesztésében a Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársai szoros partnerségben dolgoztak együtt, amelynek eredményeként közös szabadalmi bejelentés készült el. A kifejlesztett, előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására, akkumulátorok kiegészítésére. A szuperkondenzátor-anyagok az eddig általánosan használt kondenzátorokkal szemben jelentős mennyiségű töltést képesek raktározni, feltöltésük nagyon rövid időigényű, és a megőrzött töltést is rövid idő alatt képesek leadni.

A fejlesztés során szén alapú nanoanyagokat, így nanocsövet, grafént, karbon nanolemezkéket alkalmaztak. Az indiai partner plazmaszórás technikát alkalmazva létrehozta a kondenzátorokat, amelyek mikroszerkezetét a Miskolci Egyetem laboratóriumaiban vizsgálták, majd az eredmények alapján a miskolci kutatók javaslatot tettek arra, milyen módosított paraméterek mellett folytassák a kondenzátoranyagok előállítását. A kutatás-fejlesztési együttműködés révén végül olyan prototípus és közös tudásbázis jött létre, amelyet az ipari partnerek hasznosíthatnak a megújuló energiára épülő erőművek tervezése során.

A projekt címe: Plazmaporlasztással készített CNT erősített grafén bevonatú elektródok nagyhatékonyságú kondenzátor alkalmazáshoz: Ipari alkalmazás – 2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00049

Forrás: Miskolci Egyetem


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek a Miskolci Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elnyerte a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjat a Schneider Electric új okosgyára https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/25/schneider-electric-okosgyar-magyar-ingatlanfejlesztesi-nivodij/ Mon, 25 Nov 2024 11:25:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32101 A Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjon az Ipar kategóriában az első helyen végzett a Schneider Electric Dunavecsén megépült okosgyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS). A 28 ezer négyzetméteres üzem megvalósítása során a gyártási hatékonyságot növelő intelligens megoldások alkalmazása mellett kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra. A Magyar Ingatlanszakmai Egyesület, a FIABCI Hungary által szervezett Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj […]

The post Elnyerte a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjat a Schneider Electric új okosgyára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjon az Ipar kategóriában az első helyen végzett a Schneider Electric Dunavecsén megépült okosgyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS). A 28 ezer négyzetméteres üzem megvalósítása során a gyártási hatékonyságot növelő intelligens megoldások alkalmazása mellett kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra.

A Magyar Ingatlanszakmai Egyesület, a FIABCI Hungary által szervezett Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj pályázaton a szakma legjobbjai mutathatják be nemzetközi szinten a legkiemelkedőbb ingatlanfejlesztési eredményeiket. A magyarországi forduló győztesei részt vehetnek a FIABCI World Prix d`Excellence nemzetközi versenyen. A FIABCI Hungary idén huszonhatodik alkalommal szervezte meg a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot, amelyen a Schneider Electric dunavecsei okosgyára, a DSPS az Ipar kategóriában az első helyen végzett.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálás digitális átalakításának vezető vállalata Dunavecsén építette fel 28 000 négyzetméteres okosgyárát. A DSPS a társaság egyik legnagyobb, egyedi megrendelésre termelő létesítménye Európában, és a cég legújabb, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezése, az RM AirSeT fő európai gyártóközpontja.

Az üzem megvalósítása során a gyártási hatékonyságot növelő intelligens megoldások alkalmazása mellett kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra. Az építési hulladékot és a különböző csomagolóanyagokat szelektíven gyűjtötték és szállították el az építkezésről. Az üzemben a hűtés-fűtésről geotermikus rendszer gondoskodik. A gyárban összesen 28 000 m2-nyi tetőn telepítettek napelemet, mintegy 1180 MWh/éves teljesítménnyel. Öntözésre és a mosdókhoz pedig az összegyűjtött esővizet használják.

Azokhoz a kijáratokhoz, ahol teherforgalom van, ún. légzsilipeket telepítettek, a kamiondokkoló állomásokat energiahatékony módon alakították ki úgy, hogy elkerüljék a hőveszteséget. A festési folyamathoz használt porszóró előkezelőből származó hulladékhőt a terület fűtéséhez hasznosítják újra, a felfűtött levegőt pedig az előgyártásokban.

Az öltözőkben, mosdókban, tárgyalókban, irodákban jelenlétérzékelő megoldások szabályozzák a légkezelő rendszert és a LED világítást. Az elektromos járművek számára pedig 30 e-autó és 25 e-bike töltőállomást is telepítettek.

A fenntarthatóság növelése, valamint az energiahatékonyság javítása mellett fontos szempont volt a tervezés során az épület hatékony működtetése. A Schneider Electric korszerű online felügyeleti rendszere, valamint kommunikációs hálózathoz kapcsolódó eszközei támogatják a meghibásodások megelőzését, illetve a szükséges beavatkozások időben történő elvégzését.

„Nagy megtiszteltetés számunkra ez az elismerés, ami megerősít minket abban, hogy jó úton járunk. A Schneider Electric azon vállalatok közé tartozik, amely nem csak fejleszti a jövőformáló berendezéseket és szoftvereket, hanem saját maga is alkalmazza azokat, hogy minél hatékonyabbá tegye az energiafelhasználását és növelje a fenntarthatóságát. A DSPS megvalósítása és működése során is kiemelten kezeljük ezeket a szempontokat, és nagyon örülünk annak, hogy ezt a szakma is elismeri” – mondta el Veres Zsolt, a Schneider Electric országigazgatója.

A Schneider Electric dunavecsei okosgyára a közelmúltban díjat nyert a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) Zéró Karbon Díj pályázatán is, új építés kategóriában, emellett shortlistre került a CRE Awards megmérettetésen a BTS (Build-To-Suit) kategóriában.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Elnyerte a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjat a Schneider Electric új okosgyára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A brexit tanulságai: az EU elhagyása súlyos és tartós gazdasági hátrányokat okoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/12/brexit-tanulsagai-eu-elhagyasa-sulyos-es-tartos-gazdasagi-hatranyokat-okoz/ Tue, 12 Nov 2024 09:22:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31918 Minden uniós tagállam számára létfontosságú lenne, hogy a lakosság helytálló információkat kapjon az európai integráció tényleges és potenciális hatásairól, hogy ne kerülhessenek olyan kedvezőtlen gazdasági helyzetbe, mint az Unióból való kiszakadás mellett döntő britek. Erről beszélt egyebek mellett Halmai Péter közgazdász, aki az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépéséről tartott előadást a Magyar Tudomány Ünnepén. […]

The post A brexit tanulságai: az EU elhagyása súlyos és tartós gazdasági hátrányokat okoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden uniós tagállam számára létfontosságú lenne, hogy a lakosság helytálló információkat kapjon az európai integráció tényleges és potenciális hatásairól, hogy ne kerülhessenek olyan kedvezőtlen gazdasági helyzetbe, mint az Unióból való kiszakadás mellett döntő britek. Erről beszélt egyebek mellett Halmai Péter közgazdász, aki az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépéséről tartott előadást a Magyar Tudomány Ünnepén.

November 4-én megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe, a Magyar Tudományos Akadémia egy hónapig tartó programsorozata, amely a hazai kutatások legfrissebb eredményeinek bemutatásán túl betekintést nyújt a tudomány hétköznapjaiba és a hétköznapokra gyakorolt sokféle hatásába. November 6-án Halmai Péter közgazdász, egyetemi tanár „Brexit: tények és tanulságok” címmel tartott előadást a Humán Tudományok Kutatóházában, áttekintve az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésének potenciális és tényleges gazdasági hatásait az azóta eltelt csaknem öt év tapasztalatai alapján.

Az akadémikus előadásának kiindulópontja szerint az 1973-as csatlakozás az Európai Unió elődjéhez, az Európai Közösségekhez megkérdőjelezhetetlenül előnyére vált az Egyesült Királyságnak. A megelőző negyedszázad hanyatló gazdasági helyzete prosperitásba váltott, afféle pozitív strukturális törés következett be: a brit GDP 1982–2007 között megduplázódott, egyes években gyorsabban nőtt, mint az Európán kívüli angolszász államokban. Elsősorban a nemzetközi kereskedelem és a közvetlen külföldi tőkebefektetések, valamint a határokon túlnyúló pénzügyi szolgáltatások bővülésének köszönhetően.

A korlátok nélküli európai integráció, a belső piac előnyeinek erőteljes kihasználása, a sikeres nemzeti reformpolitika, valamint az integráció révén elért globális gazdasági alkupozíció és befolyás kiemelkedő gazdasági előnyökkel járt az Egyesült Királyság számára. Az EU-tagságból származó növekedési bónusz az EU-tagság lényegi gazdasági előnye nagy tagállamok – mint pl. az Egyesült Királyság – számára is, ám a legnagyobb előny a kis, nyitott gazdaságok esetében mutatható ki.

A gazdasági sikertörténetnek mondható brit felívelés egészen az ezredfordulót követő évtized derekáig tartott. Azonban a 2008–2009-es gazdasági és pénzügyi világválság, illetve már a recessziót megelőző években a brit termelékenység dinamikájának lassulása, majd stagnálása („brit termelékenységi rejtély”) és a versenyképesség mindezekből eredő gyengülése végül újabb, negatív strukturális töréshez vezetett. A 2000-es évek első évtizedének végétől az Egyesült Királyság gazdaságának más államokhoz mérhető, kézzelfogható hanyatlása, a brit reálbérek kedvezőtlen alakulása, a regionális és társadalmi egyenlőtlenségek növekedése egyre termékenyebb táptalaja volt a fölerősödő EU-ellenes érzelmeknek és a politikai palettán újonnan felbukkanó euroszkeptikus szereplők EU-tagság elleni permanens kampányának.

Halmai Péter szerint ebben a közegben felerősödtek az antiglobalizációs, populista, alapvetően EU-ellenes irányzatok. A politikai arénában a maximális politikai haszonszerzésre törekedve előtérbe került az érzelmekre, a médiamanipulációra alapozott, „tényeken túli” politikai befolyásolás igénye. Mindehhez a gazdasági bizonytalanság növekedése és a politikai elit, az intézmények iránti bizalom általános csökkenése nyújtott stabil hátteret. A brexitet elsősorban azok a bal- és jobboldali pártokból kiábrándult szavazók támogatták, akik úgy látták: a modern Nagy-Britannia lemondott róluk. Képzettségük, koruk, gazdasági helyzetük vagy értékeik és a szociális változások iránya közötti feszültség miatt magukra hagyva érezhették magukat. Körükben (akárcsak a brexitet szorgalmazó politikusok körében) visszhang nélkül maradtak a közgazdasági szakértők széles körű és kezdettől fogva negatív gazdasági eredményeket mutató előrejelzései a kiválás lehetséges következményeiről. A nemzetközi gazdaságtan professzora a brexit előzményeit összefoglalva leszögezte: e társadalmi rétegek deprivációja, azaz társadalmi és gazdasági kizártsága alakult át az EU-ból való kilépés támogatásává.

Előadásában Halmai Péter bemutatta azokat a rendelkezésre álló adatsorokat, grafikonokat, amelyek jól mutatják, hogy az EU belső piacából kilépő brit gazdaság helyzete a korábbinál jóval kedvezőtlenebbé vált. A közvetlen, elsősorban a kereskedelmet érintő hatásokon túl tovább mérséklődött a termelékenység dinamikája, a brit font euróhoz mért árfolyama visszaesett, és azóta sem tért vissza a 2010-es évek közepén tapasztalt csúcshoz. A brexit következtében a nemzetközi árukereskedelem reálértéke s a gazdaság nyitottsága mérséklődött. A brit eszközárak relatíve leértékelődtek. A tőzsdeindex növekedése 10-15 százalékkal elmaradt más jelentős európai indexekhez képest. Az üzleti és közberuházások stagnálnak. Mindezek következtében az Egyesült Királyság GDP-je – az elvégzett ökonometriai szimulációk szerint – kedvezőtlenebbül alakult, mint ahogy az EU-tagság további fennállását feltételező szintetikus pálya szerint alakult volna. A brit gazdaság súlyos mértékű dezintegrációs veszteségei szemmel láthatóak. Mindezt szerkezetében átalakuló, de növekvő migráció kísérte: a brexit utáni években meredeken emelkedett a nem EU-országokból érkező munkavállalók száma, miközben ezzel párhuzamosan az uniós bevándorlás lényegében leállt.

Az előadás egyik fő konklúziója, hogy az „igazságon túli politika”, az érzelmekre alapozott, „tényeken túli” politikai befolyásolás, az egyoldalú és valótlan információkon, a választók demagóg és manipulatív befolyásolásán, a racionalitás elvetésén alapuló populizmus térhódítása nagy kihívás a demokrácia, egyúttal az európai nemzeteket egyesítő európai integráció számára is. „A dezintegrációnak ára van, veszteséget eredményez. Nagyon nagy erejű mechanizmusokról, kölcsönös függőségek rendszeréről van szó, amelyek nem hagyhatók büntetlenül figyelmen kívül” – fogalmazott az akadémikus. Halmai Péter a tudomány felelősségét hangsúlyozta: a társadalmi és gazdasági alapkérdéseket vizsgáló kutatóknak pontos és kiegyensúlyozott információkat, racionális magyarázatokat kell nyújtaniuk a társadalom számára. Ezzel összefüggésben pedig elengedhetetlen, hogy az Európai Unió összes tagállamában helytálló információkat kaphasson a lakosság az EU-integráció tényleges és potenciális hatásairól. Arról, hogy nincs gazdasági előnye az EU elhagyásának, sőt a dezintegráció rendkívüli terheket jelent, egyúttal sok tekintetben kiszámíthatatlan következményekkel jár az Európai Unió közösségéből való teljes kilépés.

Halmai Péter élőben közvetített tudományünnepi előadását és az azt követő beszélgetés teljes felvételét a Magyar Tudományos Akadémia YouTube-csatornáján lehet visszanézni.

Forrás: Magyar Tudományos Akadémia


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A brexit tanulságai: az EU elhagyása súlyos és tartós gazdasági hátrányokat okoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó teszt https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/05/irobot-roomba-combo-10-max/ Tue, 05 Nov 2024 10:08:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31847 Egy új korszak kezdetét is jelentheti az iRobot számára, hogy 2024. nyarán bemutatták az eddigi legfejlettebb tisztítási megoldását nyújtó: Roomba Combo 10 Max robotporszívót + AutoWash dokkoló kombinációt. Ez a 2in1 porszívó és felmosó rendszer új mércét állíthat fel a vállalat intelligens és hatékony padlóápolási kínálatában. iRobot Roomba Combo 10 Max csomagolása Kivitel, dizájn és […]

The post iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó teszt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy új korszak kezdetét is jelentheti az iRobot számára, hogy 2024. nyarán bemutatták az eddigi legfejlettebb tisztítási megoldását nyújtó: Roomba Combo 10 Max robotporszívót + AutoWash dokkoló kombinációt. Ez a 2in1 porszívó és felmosó rendszer új mércét állíthat fel a vállalat intelligens és hatékony padlóápolási kínálatában.

iRobot Roomba Combo 10 Max csomagolása

Kivitel, dizájn és jellemzők

Az iRobot Roomba Combo 10 Max egy csúcskategóriás takarítórobot. A hagyományos porszívókkal ellentétben ezt a készüléket nincs miért rejtegetni, mivel már a dokkolóállomás magában is igazán elegáns képet nyújt, bármelyik lakásban könnyen elhelyezhető. A dokkolóállomást letisztult, elegáns, kellemes tapintású fekete műanyag borítás fedi, teteje praktikusan akár kisebb polcként is használható, elegáns barna bőr fogantyúja segítségével pedig az előlap könnyedén kinyitható. Összességében mindez együtt egy minőségi külsőt kölcsönöz a dokkolóállomásnak. Az elülső oldalon található ajtón keresztül könnyedén érjük el a tartályt a felmosáshoz, valamint a porzsákfiókot a cseréhez. A gyártó tájékoztatója szerint egy zsák körülbelül 60 adag szennyeződést tud tárolni – amit nekünk a tesztelés során nem sikerült tele raknunk. A dokkolóállomás legalsó részén pedig a töltőérintkezők és egy rámpa található, amely zökkenőmentesen vezeti helyére a robotot.

 irobot combo 10 max dokkolóállomás

iRobot Roomba Combo 10 Max dokkolóállomás

Maga a robot szabványos alakú és méretű, elegáns letisztult fekete színű dizájnnal, közepén pedig a jól megszokott, de diszkrét iRobot logóval. A robot tetején található központi gomb segítségével egyetlen érintéssel indíthatjuk el, szüneteltethetjük vagy folytattathatjuk a munkát applikáció használata nélkül. A fő gomb 5 másodperces nyomva tartásával gyors parancsokat adhatunk robotporszívónknak, törölhetünk feladatot és visszaküldhetjük a bázisállomásra. A gombot körül ölelő kör alakú jelzőfény is fontos információval szolgál számunkra. A fény fehéren pörög a robot töltése közben, fehéren villog, amikor teljesen feltöltődött a készülék és pirosan világít, ha valami nincs rendben.

irobot roomba combo 10 alulnézet

iRobot Roomba Combo 10 Max alulnézetben

A robot alján a két darab, zöld színű tisztítókefe henger mellett a legtöbb robotporszívóhoz hasonlóan egy saroktisztító kefe is található, melynek a sörtéi a robot oldalán túlnyúlnak, így képes a szennyeződéseket a robot számára nehezebben megközelíthető sarkokból is kikotorni. A robotporszívó karbantartásához szinte minden mozgó eleme könnyedén kivehető. A saroktisztító kefét egy egyszerű csavar tartja a helyén, és egy retesszel kioldható a tisztítóhenger is, a könnyebb tisztíthatóság kedvéért. Ezeket az alkatrészeket időközönként kézzel tisztítani ajánlott: eltávolítani a hajszálakat, kisállatok szőreit.

A robot elején kamera kapott helyet, mellyel a készülék idővel nemcsak megtanulja a pontos helyét, de hatékonyabban is navigál, és nem csak felismeri, de el is kerüli az olyan akadályokat, mint a kábelek, gyerekjátékok, papucsok, cipők.

Üzembe helyezés

Az iRobot Roomba Combo 10 Max csomagolása praktikus, biztonságosan kialakított rekeszekkel ellátott, így biztosak lehetünk abban, hogy a termék doboza minden kézbesítést kibír, mely egy ilyen magas kategóriás készülék esetében különösen fontos. Kibontás után az alábbiakat találjuk a csomagban:

  • magát a robotporszívót,
  • dokkolóállomást porzsákkal előkészítve a bevetésre,
  • egy tápkábelt,
  • egy Felhasználói kézikönyvet,
  • egy extra szűrőt,
  • egy extra porzsákot,
  • egy extra felmosófejet,
  • és egy pót saroktisztító kefét is.

Az első használat előtt fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő és egyben állandó helyét a robotporszívónk számára, ahová a dokkolóállomás, azaz a robot „otthona” véglegesen elhelyezhető. Ehhez a következő szempontokat célszerű figyelembe venni

  • wifi lefedettség
  • konnektor közelség
  • közvetlenül a fal mellé helyezhetőség
  • továbbá célszerű szemből kb, 1,2 méter szabad helyet hagyni, hogy a robot minden esetben könnyedén tudja elhagyni és megközelíteni állomását és ugyancsak ajánlott szabad helyet biztosítani az állomás mindkét oldalán, kb. 0,5 métert, ill. a lépcsőtől is legalább 1,2 méter távolságot.

Miután a dokkolóállomás a helyére került, nincs más dolgunk, mint ráhelyezni a robotot figyelve, hogy a töltőérintkezők illeszkedjenek a dokkoló és a robot között. Röviddel ezután a robot „felébred” és egy kellemes csilingelést ad, mellyel tudatja, hogy készen áll a kihívásokra.

iRobot HOME alkalmazás

iRobot Roomba Combo 10 Max beüzemelése az iRobot HOME alkalmazással

iRobot HOME alkalmazás

Az eszköz körültekintő elhelyezése után csatlakoztathatjuk a Roomba Combo 10 Max készüléket az iRobot HOME alkalmazáshoz (Android és iOS rendszeren is elérhető). Ha az első iRobot készülék érkezett otthonunkba, és még nincs letöltve ez az applikáció, akkor először létre kell hoznunk egy iRobot-fiókot, majd hozzáadni az új eszközt. Az alkalmazás ugyan angol nyelvű, de nagyon egyszerű grafikus illusztrációval végigvezet a beállítás szükséges lépésein, sőt a végén még saját nevet is adhatunk az újonnan érkezett takarító segédünknek.

Első használatkor az alkalmazás azt javasolja, hogy a robotot térképezési futtatásra küldjük el. Ez a lépés nem kötelező, mivel a Roomba Combo 10 Max idővel képes megtanulni az otthonunkat takarítás közben is, de egy első térképezési futtatás felgyorsítja ezt a folyamatot. A teszt során nekünk tökéletesen felismerte a teljes lakást, felmérte a padlófelületeket pontosan bejelölve a szőnyegeket. Az egyes helyiségek azonosításában azonban előfordulhat, hogy segítenünk kell neki, főleg, ha a lakás egyterű, mert így előfordulhat, hogy az egész lakást egységesen „Living Roomnak” nevezi el, ahogy ezt tette nálunk is a teszt során.

iRobot Roomba Combo 10 Max egy adott zónába való elküldése

Az első feltérképezés után elküldtük az első valódi takarítására. Ekkor azonban már magától pótolta a helyiségek felosztását és elnevezését.

Bár a fürdőszobát magától „kitchen”-nek, azaz konyhának ismerte fel, de a kis küszöböt sikeresen leküzdötte. A küszöböket egyébként maximum 1,5 cm-ig tudja megugrani, magasabb akadállyal érthetően nem birkózik meg a robot, de képes lenne magától felismerni a lakásban található lépcsőket is, így nem kell aggódni amiatt, hogy veszélyeztetné önmagát.

Az alkalmazásban később tetszés szerint átnevezhetjük, módosíthatjuk a helyiségeket és akár zónák kialakításával készíthetünk tisztítási terveket vagy ütemezéseket. Az alkalmazás főoldalán elindíthatunk takarítást, létrehozhatunk ütemtervet a rendszeres munkához, megtekinthetjük a robot takarítási előzményeit és eredményeit, térképpel együtt megmutatva a teljesítményét. Hozzáférhetünk ugyanitt egyéb speciális beállításokhoz is, melyekkel tetszés szerint finomhangolhatjuk a robot viselkedését. Beállíthatunk akár olyan zónákat is, amelyeket szeretnénk, ha a robotunk bizonyos funkciót tekintve a jövőben elkerüljön (NO MOP zones), vagy éppen fordítva, különös figyelmet fordítson egy-egy adott területre. Lehetőségünk van általunk meghatározott zónára is elküldeni, ha például csak a fürdőszobát szeretnénk felmosatni vele.

Az alkalmazásból hiányoltuk, hogy nem tudjuk nyomon követni a térképen az éppen folyamatban lévő munkafolyamatot, hogy eddig merre járt a robot, hol van éppen vagy mennyi van még hátra a munkájából.

iRobot Roomba Combo 10 Max felmosás közben

Továbblépés az emberi közreműködés nélküli tisztításban

A Roomba Combo 10 Max magával hozta az iRobot első, többfunkciós AutoWash dokkolóját is, amelyet úgy terveztek, hogy minimálisra csökkentse a felhasználói beavatkozást. Az AutoWash töltő, dokkoló és tisztítóállomás is egyben. A dokkoló egyrészt tölti magát a robotporszívót, a felmosáshoz itt tölti után a folyadékot a víztartályba, továbbá ugyancsak itt tisztítja és szárítja a felmosópárnát, üríti a törmeléket és öntisztul, így a tisztítási folyamat minden eddiginél kényelmesebb, alaposabb és egyszerűbb lett. Ugyanakkor ez az automata kiürítési és az öntisztítási funkció akár néhány percig is eltarthat, ami némileg nagyobb zajjal jár, mint maga a porszívózás munkafolyamata, így akár ez zavaró is lehet.

iRobot Roomba Combo 10 Max a szekrény alatt is begyűjti a porcicákat

Továbbfejlesztett szennyeződésérzékelés és intelligens navigáció

A készülék továbbfejlesztett Dirt Detect technológiával is rendelkezik, mely lehetővé teszi a robot számára, hogy azonosítsa és fókuszáljon az erősen szennyezett területekre, aminek segítségével a korábbi modellekhez képest lényegesen nagyobb tisztítási hatékonysággal rendelkezik. Sőt, a Roomba Combo 10 Max folyamatosan tanul minden új tisztításnál, és javaslatot is tesz az optimális takarítási tervre. A korábbi tisztításokból származó ismeretek alapján minden helyiségben automatikusan priorizálja a tisztítást, beállítja a szívóteljesítményt, a munkamenetek számát és a törlés intenzitását. Ez biztosítja, hogy a robot oda tudja irányítani a fő fókuszt és a legerősebb teljesítményt, ahol a legnagyobb szükség van rá.

iRobot Roomba Combo 10 Max ügyesen navigál a székek között

Egyedülálló felmosó rendszer a sokoldalú tisztításhoz

A Roomba Combo 10 Max tartós fém Auto-Retract felmosórendszert alkalmaz, amely a szőnyeg észlelésekor felhúzza a felmosó párnát egészen a robot tetejére, így még a hosszú szálú szőnyegek is szárazak maradhatnak. Zökkenőmentesen vált a szőnyegek porszívózása és a padlók felmosása között.

Többszöri tesztelésünk során mindig szépen, foltmentesen mosott fel, sima tiszta vízzel is, a szőnyegeket gondosan kikerülve

Speciális funkciók az átfogó tisztításhoz

A robot 4 lépéses tisztítórendszer tartalmaz egy sarokseprő kefét az alapos saroktakarításhoz, két gumi kefét, amelyek alkalmazkodnak a különböző padlótípusokhoz, és elkerülik a háziállatszőr összegabalyodását, 100%-kal erősebb szívóerőt (a Combo i sorozathoz képest), valamint mélytisztító felmosást.

A Roomba Combo 10 Max robot precízen takarítja a szennyeződéseket, a háziállatszőrt és a törmeléket. Kiváló por- és rostfelszívó képességeivel könnyedén távolítja el a koszt a szőnyegekből, kemény padlókról és még a nehezen elérhető sarkokból is

Integráció az intelligens otthon ökoszisztémákkal

Az iRobot továbbra is kiemelten kezeli az intelligens otthonok integrációját, így a Roomba Combo 10 Max 2024 negyedik negyedévétől kompatibilis lesz a Matter intelligens otthon protokollal is. Ez zökkenőmentes kommunikációt biztosíthat az intelligens otthoni eszközök között, növelve a felhasználói kényelmet és a vezérlést.

Termékjellemzők

  • mérete:339 x 338 x87 mm
  • súlya: a robot 5 kg, a töltőállomás súlya 10,45 kg
  • akkumulátor: 4200 mAh LI-ION
  • tartály térfogata: 210 ml
  • irányítás: iRobot HOME mobilapplikáció: Android, iOS

iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó

iRobot Roomba Combo 10 Max összegzés

Egy csúcskategóriás készülék, ami professzionális, kameraalapú akadálykerüléssel, kiváló takarítási képességekkel, 2in1 funkcióval és felhasználóbarát kezelőfelülettel rendelkezik.

Az egyik legerősebb és legfejlettebb 2in1 porszívó és felmosórobot egyben, ami minden eddiginél alaposabban, megtervezetten és önállóan takarít.

Egy csúcskategóriás robotpadlótisztító, mely lehetővé teszi, hogy akár egy teljes hónapra megfeledkezzen a takarításról. Kiüríti a saját tartályát a töltőállomáson, sőt a felmosáshoz szükséges folyadékot is utántölti. Egyetlen iRobot takarítórobot jelenleg, amely a felmosófejet is megtisztítja és megszárítja a dokkolóállomáson a munka végeztével, így mindig bevetéskészen várja az új munkát.

További információ: www.irobot.hu/termek/roomba-combo-10-max-autowash-dokkoloallomas/

2024 – BLACK FRIDAY AKCIÓ

23% kedvezmény a Roomba Combo 10 Max robotra + AJÁNDÉK Combo Essential 2 robot!

A 2024.évi Black Friday akció keretén belül 23% kedvezménnyel vásárolható meg a Roomba Combo 10 Max robot és ráadásul még ajándékba adnak ingyen egy Roomba Combo Essential 2 fekete színű robotot. Így a karácsonyi ajándék sem okoz fejfájást.

Egy robot neked, egy pedig egy szerettednek meglepetésként az iRobot Black Friday akciójában!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó teszt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/29/metal-shredder-elte-megallapodas/ Tue, 29 Oct 2024 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31742 Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a tudományos kutatás-fejlesztés és innováció területein a Metal Shredder Hungary Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara. A közös szakmai együttműködés célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai, valamint az akkumulátoripari hulladékokból. Az ELTE az ország vezető egyeteme, kiemelkedő teljesítményt nyújt a hazai felsőoktatásban […]

The post Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a tudományos kutatás-fejlesztés és innováció területein a Metal Shredder Hungary Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara.

A közös szakmai együttműködés célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai, valamint az akkumulátoripari hulladékokból.

Az ELTE az ország vezető egyeteme, kiemelkedő teljesítményt nyújt a hazai felsőoktatásban és jelentős kutatóhelynek számít. Az elmúlt években a Természettudományi Kar Magyarország elit természettudományos képzési helyévé vált, egyre fontosabb szerepet játszik a hazai innovációs ökoszisztémában, folyamatosan bővülnek a nemzetközi kapcsolatai. Az ELTE kutatóegyetem, a Természettudományi Kar kutatói hazai, európai és globális projektek aktív résztvevői, vizsgálataik a természettudományok minden területére kiterjednek. A Kar nagy múlttal és tapasztalattal rendelkezik mind az önálló kutatási projektekben, mind tudományos intézetekkel, illetve ipari kutatóhelyekkel történő együttműködésben.

Az ELTE TTK stratégiai célja az, hogy 2026-ra Közép-Európa négy legjobb természettudományi kara közé tartozzon, valamint az oktatási és K+F tevékenysége legyen mérce mind hazai, mind nemzetközi szinten. E célok eléréséhez a versenyképes oktatás, a tudományos kiválóság, a pénzügyi stabilitás, a működési hatékonyság és kompetenciák fejlesztése mellett az innováció és ipari együttműködések fejlesztése is kiemelt jelentőséggel bír. Az egyetem széles tudományos portfóliója változatos multi- és interdiszciplináris kutatásokat tesz lehetővé, a szakterületek együttműködése házon belül is különleges fejlesztéseket eredményez. Az ELTE TTK Központi Kutató és Ipari kapcsolatok Centrum Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) tevékenysége az elektrokémia tudományának számos területére kiterjed, magában foglalva az alap- és alkalmazott kutatásokat is. A laboratórium alkalmas különféle elektrokémiai vizsgálatok (pl. voltammetriás vizsgálatok, impedanciamérések, korróziós vizsgálatok, akkumulátortesztelés, elektroanalitikai vizsgálatok) végzésére. A kémiai szakterület és az ipari Partnerek együttműködésében fontos projektek valósultak meg, és számos szabadalom született.

A Metal Shredder Hungary Zrt. több telephellyel, nemzetközi kapcsolatokkal, ISO tanúsítványokkal és már több saját szabadalommal rendelkezik a hulladék kereskedelem, szállítás, gyűjtés, előkezelés, hasznosítás, melléktermék feldolgozás, hulladék feldolgozásával és hasznosításával kapcsolatos kutatás és fejlesztés területén. A több, mint egy évtizedes szakmai múlttal rendelkezdő, magyar tulajdonban lévő vállalat a hazai hulladékhasznosítási ipar egyik kiemelkedő szereplője. A Metal Shredder Hungary Zrt. felelősséget és elkötelezettséget vállal a környezetvédelemmel kapcsolatos előírások betartása, a környezetszennyezés megelőzése és a vállalat környezeti teljesítményének folyamatos javítása iránt.

A közös kutatási tevékenység során a felek kiemelten nagy figyelmet fordítanak az elektrokémiai módszerek kidolgozására és optimalizálására, hogy ezen eljárásokat később környezetbarát módon lehessen alkalmazni az ipari szintű feldolgozások során.

A nemzetközi világban tapasztalható kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben kiemelten fontos feladat a természeti erőforrások optimális felhasználása, a költséghatékony gazdálkodás, a hulladékokban található értékes anyagok újrafelhasználása, újrahasznosítása, különösképpen a legkritikusabb elektronikai ipar területén.

„A Metal Shredder Hungary Zrt. kutatási és fejlesztési részlege folyamatosan azon dolgozik, hogy minél nagyobb hatékonysággal – minél kisebb környezeti terhelés mellett – „zero waste” technológiai rendszert állítson fel. Ezen a ponton kapcsolódik össze az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar, Központi Kutató és Ipari Kapcsolatok Centrum és a Metal Shredder Hungary Zrt. közös, jövőbe mutató stratégiai együttműködése. Jelen leszünk az egyetem nyilvános, a tudományt népszerűsítő rendezvényein, szakmai gyakorlati helyet biztosítunk, segítjük a Kar hallgatóit a kapcsolódó szakdolgozatok témaválasztásában és konzultációs lehetőséget is biztosítunk számukra, valamint a kutatás-fejlesztési részlegünk eddig elért eredményeit, tapasztalatait – ismeretterjesztő előadások keretén belül – megosztjuk az oktatókkal és a hallgatókkal egyaránt. Biztosak vagyunk abban, hogy a fiatalság új szellemisége és a tapasztalat találkozása, a közös innováció a fenntartható fejlődés egyik záloga. Mindannyiunk számára fontos, hogy a környezetvédelem és a versenyképesség együttesen jelenjen meg a körkörös gazdasági folyamatokban.”

mondta el beszédében Török András, a Metal Shredder Hungary Zrt. vezérigazgatója.

„Modern tudományos kutatóegyetemként fontosnak tartjuk, hogy diákjainknak naprakész tudást adjunk, és már tanulmányaik alatt megismertessük őket azokkal a valós kérdésekkel és problémákkal, amelyekben diplomájuk megszerzése után a való életben találkozni fognak. Erre kiváló lehetőséget kínálnak az olyan együttműködések, mint amilyen ma a Metal Shredder Hungary Zrt-vel elindulhat. A kémia területén ráadásul még fontosabb megmutatni a diákoknak, mennyire izgalmas, innovatív lehetőségek várhatnak rájuk, milyen fontos és hasznos karriert érhetnek el, ha a természettudományoknak ezt a manapság talán még kevésbé népszerű területét választják. Ugyanakkor az oktatás mellett bízunk abban is, hogy az a komoly, nemzetközi szinten is elismert tudás, amelyet kutató kollégáink tudnak nyújtani, számos új, innovatív, társadalmilag és gazdaságilag hasznos eredményhez járulhat majd hozzá a közös munka során.”

– emelte ki Dr. Kacskovics Imre, a Természettudományi Kar dékánja.

Az ELTE Természettudományi Kar részéről a közös szakmai munkában részt vevő Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) vezetője, Dr. Láng Győző professzor hozzátette, hogy a két szervezet közötti együttműködésnek vannak előzményei, és reméljük, hogy a TTK korábbi doktorandusz hallgatója, aki már a Metal Shredder Hungary Kft-nél dolgozik, az első fecske volt és további kiváló fiatalok tudják majd követni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/16/kkv-innovacio-palyazat-fejlodes/ Wed, 16 Oct 2024 06:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31593 Októberben több vidéki nagyvárosban (Veszprém után Győr, Miskolc, Szeged, Pécs, Debrecen) is első kézből kaphatnak információkat a vállalkozók az elmúlt évek legnagyobb, KKV-knak szóló innovációs támogatási programjáról: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz két felhívása keretében 75 és 106,88 milliárd forintnyi pályázati pénz érhető el. A cél a vállalkozások innovációs képességeinek javítása, illetve […]

The post 181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Októberben több vidéki nagyvárosban (Veszprém után Győr, Miskolc, Szeged, Pécs, Debrecen) is első kézből kaphatnak információkat a vállalkozók az elmúlt évek legnagyobb, KKV-knak szóló innovációs támogatási programjáról: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz két felhívása keretében 75 és 106,88 milliárd forintnyi pályázati pénz érhető el.

A cél a vállalkozások innovációs képességeinek javítása, illetve minél exportképesebb termékek, technológiák és szolgáltatások létrehozásának ösztönzése.

Magyarország hatékonyabb működéséhez szükség van arra, hogy a hazai vállalkozások innovációs képessége erősödjön. A Mario Draghi volt olasz miniszterelnök által közelmúltban kiadott jelentés rávilágított, hogy Európa versenyképességi kátyúban van: az 50 legkiválóbb technológiai vállalatból csupán 4 van az Európai Unióban, ráadásul míg 1995-ben az Amerikai Egyesült Államok munkatermelékenységének 95 százalékát teljesítették az európai országok, mostanra ez az érték 80 százalékra esett vissza.

„A magyar kormány innovációs stratégiája, a Neumann János Program kijelölte, hazánk mely területeken válhat még versenyképesebbé. A gyógyszeripar, az orvos-egészségtudomány, a zöld átállás, az agrárium, illetve a digitalizáció területén Magyarország már most is világszínvonalú termékekkel, technológiákkal és szolgáltatásokkal van jelen, ezt azonban tovább kell erősítenünk. A GINOP Plusz pályázatok egyik célja, hogy minél több KKV tudjon kilépni a nemzetközi piacra, vagyis hogy exportképessé váljanak. A másik törekvés pedig az, hogy a vállalkozásaink minél nagyobb része innováljon”

– emelete ki a pályázatok kapcsán Bódis László, Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezérigazgatója.

A 2024. október 29-től elérhető, 75 milliárd forint keretösszegű KKV-k innovációs képességének támogatása című felhívás keretében termelési, gyártási folyamatinnovációs tevékenységekkel; marketing és/vagy értékesítési innovációs tevékenységekkel; szervezeti innovációs tevékenységekkel (például adminisztratív és menedzsment fejlesztés), valamint logisztikai innovációs tevékenységekkel lehet pályázni. A vissza nem térítendő támogatásra 3-49 közötti dolgozói létszámmal működő KKV-k jelentkezhetnek minimum 20, maximum 50 millió forint értékben.

A 2024. november 13-tól elérhető 106,88 milliárd forint keretösszegű Fókuszterületi innovációs projektek támogatása keretében újdonságtartalommal rendelkező termék, technológia, szolgáltatás fejlesztésével és előállításával lehet pályázni. Vissza nem térítendő támogatás igényelhető kísérleti fejlesztésre, ipari (alkalmazott) kutatásra és kutatás-fejlesztési projektet támogató tevékenységekre is (például hardver és szoftver beszerzése, projektmenedzsment, iparjogvédelmi oltalomszerzés) minimum 300, maximum 800 millió forint értékben. Pályázni olyan, 300 millió forintos árbevétellel rendelkező cégek tudnak, amelyek foglalkoztatotti létszáma legalább 12 fő.

Az érdeklődő cégek október folyamán több vármegyeszékhelyen is tájékozódhatnak a támogatás részleteiről a NIÜ, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Innovációs Szövetség együttműködése révén, a Nemzeti Fejlesztési Központ részvételével megvalósuló eseményeken. Veszprém után Győrben, Miskolcon, Szegeden, Pécsett és Debrecenben a helyi iparkamarák által szervezett eseményeken mutatják be az illetékes szakemberek a GINOP Plusz pályázatokat. További információ: https://niu.hu/hu/events/ginop-plusz-orszagjaro-tajekoztato-esemenyek

Azon vállalkozások, amelyek érdeklődnek a GINOP Plusz pályázatok iránt, további, ingyenesen elérhető segítséget kaphatnak a Nemzeti Innovációs Ügynökségtől. Innovációs folyamataik erősítésében az IMPULSE, külpiacra lépésükben az XPAND program nyújt számukra támogatást.

További információ a GINOP Plusz pályázatokról: palyazat.gov.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okosvárosok és technológiai sokszínűség https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/11/bosch-okosvarosok-technologia-sokszinuseg/ Fri, 11 Oct 2024 05:00:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31531 Összefogtak a jövőért az ipar, a tudomány és a művészetek képviselői a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Budapesten. Járműveink, városaink és közlekedési rendszereink fenntarthatósága olyan integrált megközelítést kíván, amelyben az ipar, a természet- és társadalomtudományok, valamint a művészetek képviselői egymással összefogva keresik a válaszokat a jövő kihívásaira. Ez a gondolat hívta életre a Kognitív Mobilitás 2024 […]

The post Okosvárosok és technológiai sokszínűség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Összefogtak a jövőért az ipar, a tudomány és a művészetek képviselői a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Budapesten.

Járműveink, városaink és közlekedési rendszereink fenntarthatósága olyan integrált megközelítést kíván, amelyben az ipar, a természet- és társadalomtudományok, valamint a művészetek képviselői egymással összefogva keresik a válaszokat a jövő kihívásaira. Ez a gondolat hívta életre a Kognitív Mobilitás 2024 konferenciát, amelyet október 7–8-án tartották a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon, a magyarországi Bosch csoport szakmai védnöksége mellett.

Az idei Kognitív Mobilitás konferencia fókuszában egyebek mellett olyan futurisztikus mérnöki megoldások álltak, mint az okosvárosok, a mesterséges intelligenciával támogatott forgalomszervezés, a járművek egymással való kommunikációja, vagy a jövő energiaforrásainak kérdése.

Nemzetközi tudásmegosztás Budapesten harmadszor

„A jövő közlekedése már rég nem mérnöki kérdés csupán, hiszen olyan globális kihívásokkal kell szembenéznie a világnak, mint a klímaválság, az energiaforrások szűkössége vagy a városok folyamatos növekedése. A felmerülő új problémákra a megoldásokat csak globális szakmaközi együttműködéssel, innovatív szemlélettel lehetséges megtalálni. Ezért bír jelentőséggel, hogy a nemzetközi kognitív mobilitási szakma képviselői immár harmadik alkalommal találkoztak Magyarországon és osztották meg egymással és az érdeklődőkkel tudásukat”

– nyilatkozta Prof. Dr. Zöldy Máté, a BME-Bosch Innovatív Járműtechnológiák Kompetencia Központ vezetője, a Kognitív Mobilitás 2024 konferencia szervezője.

„A Boschnál hiszünk az együttműködés erejében. Egy olyan innovációs ökoszisztémát építünk következetesen, ahol az ipar és a felsőoktatás, az üzlet és a tudomány képviselői együtt és felelősen keresik a legjobb megoldásokat nemcsak a ma, hanem a holnap kihívásaira is. Büszke vagyok rá, hogy harmadik éve vagyunk szakmai védnökei és adunk otthont a Kognitív Mobilitás nemzetközi konferenciának a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon”

– hangsúlyozta Kemler András, a Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős vezetője Magyarországon és az Adria régióban.

Versengő energiaforrások: a Bosch szerint a technológiai sokszínűségé a jövő

Elektromos, hibrid, üzemanyagcellás, belsőégésű, szintetikus üzemanyaggal, hidrogénnel, akkumulátorral működő gépjárművek – nem csoda, ha kapkodjuk a fejünket. Sokféle, egymással versengő energiaforrás és technológiai megoldás van jelen már ma is járműiparban. De vajon egymást kizáró fejlesztésekről van-e szó, meg lehet-e és egyáltalán meg kell-e mondani, hogy melyik hajtásmód jelenti a jövőt? A holnap hajtástípusait tette mérlegre a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Horváth Csongor, a Bosch Budapesti Fejlesztési Központ vezető szakértője.

„A Boschnál nem gondoljuk, hogy létezne egyetlen mérnöki megoldás, ami önmagában mindenre választ ad, hanem a technológiai diverzitás mellett tesszük le a voksunkat. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy az eltérő mobilitási célokra, a különböző járművek számára más-más hajtási módok, eltérő technológiák és különböző energiaforrások garantálhatják a hatékonyságot hosszú távon”

– emelte ki a konferencián Horváth Csongor.

Költségcsökkenés jöhet az elektromos autózásban: Dr. Szászi István kapta a Kognitív Mobilitás 2024 konferencia tudományos díját

A Kognitív Mobilitás 2024 konferencia nemzetközi tudományos testületének javaslatára a legjobb szakmai publikációért járó rangos díjat, az ún. „Best Paper Award”-ot és az ezzel járó oklevelet idén Dr. Szászi István kapta, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, aki a technológiai innováció, a műszaki és mérnöki kutatómunka terén is kiemelkedő eredményeket ért el az elmúlt évtizedekben.

A mobilitás folyamatos fejlődésben van, napjaink egyik megatrendje az elektrifikáció, amely előtt még számos megoldandó feladat áll, ezek egyike az alkalmazott anyagok költségszintjének csökkentése. Dr. Szászi István díjnyertes munkája a villanymotorok ma még költséges és nyersanyaghiányos megoldásaira kínál alternatívát.

A járművek titkos nyelve: új koncepció a Boschtól

A különböző kamerák, radarok és szenzorok a modern járműveknek ma már a sajátjai, ezekkel érzékelik a környezetüket és támogatják a vezetést, illetve ezekre alapozva végeznek el különböző szintű önvezető feladatokat. De mi történik, ha olyanok a körülmények, hogy ezek a szenzorok nem képesek kellő adatot előállítani a biztonságos vezetéshez? A Kognitív Mobilitás 2024 konferencián a Bosch mérnökei olyan, rádiókommunikáció alapú új koncepciót mutattak be a nemzetközi közönség számára, amellyel az utakon közlekedő járművek egymással is szót értenek és megosztják egymással az adataikat. Ennek köszönhetően járművünk kedvezőtlen körülmények között is stabilan végre tudja hajtani a vezetési műveleteket.

Biztonságos hidrogénmobilitási megoldásokon dolgoznak a kutatók

Sokszor hallani, hogy a hidrogén lehet a jövő legzöldebb energiaforrása nemcsak az ipar, hanem a közlekedés számára is. A vízbontásra épülő hidrogéngazdaság egyik kulcsa a hidrogén tárolásával és szállításával kapcsolatos mérnöki kihívások megoldása, különös tekintettel a biztonságra. Prof. Dr. Dhinesh Balasubramanian, az indiai MEPCO egyetem vezető kutatója, akit a világon a téma egyik legnagyobb szaktekintélyeként jegyeznek, a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián azokat az intelligens, adatvezérelt módszereket és szimulációs eljárásokat elemezte, amelyek a hidrogénmobilitás biztonságának növeléséhez vezetnek, elősegítve, hogy a hidrogén elfogadott és a gyakorlatban is elterjedt alternatíva legyen a közlekedésben.

A legkörnyezetkímélőbb az a jármű, amelyik fölöslegesen nem közlekedik: az intelligens városok jelenthetik az igazi megoldást

Elegendő-e, ha egyre tisztább működésű járműveket fejlesztünk, vagy tehetünk-e ennél többet a környezet és a klíma megóvásáért? Erre a kérdésre kereste a választ a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián plenáris előadásában Prof. Dr. Hanula Barna, a Széchenyi István Egyetem docense. A szakember véleménye szerint a legfontosabb, hogy városainkat úgy tervezzük és működtessük, hogy a lehető legrövidebb útvonalakon, minél kevesebb járművel, minél több utas és áru juthasson el a céljához. Úgy érdemes szervezni a forgalmat, hogy a legkevesebb felesleges járműmozgásra, például parkolóhely-keresésre legyen szükség, és ha már mozog a jármű, akkor lehetőleg ne kelljen újra és újra megállni, elindulni, lassítani, gyorsítani. Ez pazarolja az energiát, növeli a légszennyezést, a dugókat és a balesetveszélyt. Fejlett kognitív mobilitási rendszerekkel a városokat alacsonyabb energiafogyasztás, kisebb környezetterhelés és nagyobb biztonság mellett lehet a jövőben működtetni

– fogalmazott Prof. Dr. Hanula Barna.

Az okosvárosok irányába mutató innovatív technológiák köre folyamatosan bővül, ide tartoznak a már rendelkezésre álló Bosch Smart City megoldások is.

Mobilitás művészi szinten

A Kognitív Mobilitás 2024 konferencián bemutatkoztak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Interaction Design szakos hallgatói is, akik a jármű és az ember közötti interakciót állították a középpontba. Megközelítésükben a jövő autói érzékelőkkel ellátott guruló számítógépek lesznek, amelyek a bennük rejlő lehetőségeket teljes mértékben az egyénre szabottság felé fogják elmozdítani. A MOME Mobility Design Lab részt vesz autók, drónok, motorok és mikromobilitási eszközök tervezésében, és a jövő fenntartható közlekedési rendszereinek feltérképezésével is foglalkozik, munkájukat innovatív partnerként a Bosch is támogatja a Bosch-BME Innovatív Járműtechnológiák Kompetencia Központon keresztül.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Okosvárosok és technológiai sokszínűség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/04/red-bull-basement-tokio-feltalalok/ Fri, 04 Oct 2024 06:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31466 Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái. A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében. Korunk legnagyobb innovátorait többek között az is összeköti, hogy a valódi hatás elérése érdekében […]

The post Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái.

A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.

Korunk legnagyobb innovátorait többek között az is összeköti, hogy a valódi hatás elérése érdekében céltudatosságuk már egy vállalkozói ambícióval is párosul. Az egyedi ötletekre mindig van kereslet a Red Bull Basement versenyében, a márka pedig lehetőséget biztosít a fiatal gondolkodóknak egy olyan együttműködésre, ahol személyes fejlődési lehetőségek, szakmai workshopok és kapcsolatépítés keretében tökéletesíthetik ideáikat. Könnyen lehet, hogy a következő világmegváltó megoldás épp Magyarországról indul majd útjára.

A korábbi években az egyetemista ötletgazdák már rengeteg bámulatos ötletet mutattak be, amelyek megvalósítását, továbbfejlesztését a Red Bull Basement esemény után is folytatták. Volt, aki elhasznált mosóvizet újrahasznosító mosógépet hozott létre, míg másnak a hanghullámokat sikerült elektromossággá formálnia eszköze segítségével. Az elmúlt években magyar diákok is bemutathatták ötleteiket: 2020-ban Popovics Kinga és Guthy Máté, a termékek vízindexét megjelenítő IWI-projekt ötletgazdái egészen a TOP 10-ig meneteltek a versenyben, három éve pedig Lengyel Kristóf vitte energiafelhasználást optimalizáló alkalmazását a döntőbe.

Kinga Popovics és Máté Guthy, Red Bull Basement Global Workshop, Budapest, Hungary

A nemzetközi versenyre november 5-ig várják a szervezők az inspirációt ébresztő, a világot pozitív irányba terelő innovátorok érkezését, akik egyénileg vagy két fős csapatokban jelentkezhetnek. Újítás ezúttal, hogy a Red Bull Basement idei versenyzői a mesterséges intelligenciát is használhatják a megvalósítás és az üzleti terveik megalkotása érdekében. A jelentkezést követően a szakmai zsűri kiválasztja a legjobb pályázót minden országból, akik egy nemzetközi színtéren, szakértők és mentorok bevonásával fejleszthetik tovább ötletüket. December 2. és 6. között Tokióban, a verseny döntőjén pedig bemutathatják a kidolgozott koncepciót is. A nyertes csapat jutalma egy út a Szilícium-völgybe, ahol személyre szabott mentorálást kapnak és kapcsolatokat építhetnek az iparág vezetőivel.

A Red Bull Basementtel kapcsolatos további információk a hivatalos oldalon találhatók.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akadálymentesített strandolás mozgáskorlátozott emberek számára is https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/02/seatrac-akadalymentes-strandolas-siemens/ Mon, 02 Sep 2024 05:30:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30957 SEATRAC rendszer révén a mozgáskorlátozott emberek is külső segítség nélkül élvezhetik a tengerpart élményét. A TOBEA startup által fejlesztett megoldást eddig 250 strandon telepítették világszerte. A SEATRAC jelentősen növeli az esélyegyenlőséget a tengerparton. A görög TOBEA és a Siemens együttműködésével kifejlesztett eszköz speciális, sínrendszerre szerelt széke egy távirányító segítségével teszi lehetővé, hogy a mozgáskorlátozott emberek […]

The post Akadálymentesített strandolás mozgáskorlátozott emberek számára is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
SEATRAC rendszer révén a mozgáskorlátozott emberek is külső segítség nélkül élvezhetik a tengerpart élményét. A TOBEA startup által fejlesztett megoldást eddig 250 strandon telepítették világszerte.

A SEATRAC jelentősen növeli az esélyegyenlőséget a tengerparton. A görög TOBEA és a Siemens együttműködésével kifejlesztett eszköz speciális, sínrendszerre szerelt széke egy távirányító segítségével teszi lehetővé, hogy a mozgáskorlátozott emberek önállóan, külső segítség nélkül juthassanak be a vízbe, majd vissza a partra. A technológia révén így azok is élvezhetik a tenger nyújtotta élményeket, akik korábban a megfelelő infrastruktúra hiánya miatt ezt nem, vagy csak korlátozottan tehették meg.

A Siemens vezérlés- és irányítástechnológiája felel a SEATRAC zökkenőmentes és megbízható működésért a tengerparti környezetben. A technológiai biztosítja a távoli vezérlést és a gyors hibajavítást, hiszen bármilyen hiba estén a rendszer azonnal értesíti az üzemeltetőt az intelligens diagnosztikai és kommunikációs alkalmazások révén. A beépített biztonsági funkciók pedig segítenek megakadályozni az eszköz jogosulatlan használatát.

A SEATRAC jelentősen hozzájárul a strandok akadálymentesítéséhez. Az innovatív eszköz már több mint 250 strandon elérhető világszerte, többek között Görögország, Törökország, Dél-Olaszország és Horvátország népszerű partszakaszain. A felhasználók térképes információk alapján tájékozódhatnak a rendszer aktuális elérhetőségéről és állapotáról, sőt, akár saját távirányítót is igényelhetnek, amit maguknál tartva bármikor igénybe vehetik az eszközöket.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akadálymentesített strandolás mozgáskorlátozott emberek számára is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formula Student East 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/08/formula-student-east-2024/ Thu, 08 Aug 2024 05:39:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30756 A régió legmodernebb tesztpályáján, a ZalaZONE-on több, mint 2500 tehetséges hallgató versenyét hozta a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által támogatott Formula Student East. 2024. július 28. és augusztus 2. között a világ minden tájáról érkező csapatok versengtek a dobogó legmagasabb fokáért három kategóriában.  Partnereinek köszönhetően a Járműmérnökök Egyesülete 2024-ben immár hetedik […]

The post Formula Student East 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A régió legmodernebb tesztpályáján, a ZalaZONE-on több, mint 2500 tehetséges hallgató versenyét hozta a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által támogatott Formula Student East. 2024. július 28. és augusztus 2. között a világ minden tájáról érkező csapatok versengtek a dobogó legmagasabb fokáért három kategóriában. 

Partnereinek köszönhetően a Járműmérnökök Egyesülete 2024-ben immár hetedik alkalommal hozta el az autóipar jövőbeli tehetségeit hazánkba: 20 ország 84 csapata regisztrált szerte a világból, hogy a végső győzelemért járó díjakért megmérkőzzenek, elektromos, önvezető és belső égésű kategóriákban. Idén a verseny a nagyközönség számára is megnyitotta kapuit a helyszínen vásárolható belépőkkel, akiknek a csütörtöki és pénteki versenynapok tartogatták a legvonzóbb lehetőséget.

Kiss Dávid, a versenyt szervező Járműmérnökök Egyesületének elnöke kiemelte, hogy ez a rendezvény nem csupán a technikáról szól, hanem elsősorban a hallgatókról, akik megfeszített tempóban dolgoznak tanulás mellett, és az F1-es csapatok professzionalizmusát mutatják. Technikai szempontból is nagy eredményeket érnek el, például a gyorsulási rekordot is egy FS csapat tartja. Hangsúlyozta, hogy a Formula Studentből kikerülő hallgatók a mérnöki társadalom fontos tagjaivá válnak, és rávilágított a Formula Student nemzetgazdasági jelentőségére. Évente közel 100 hallgató vesz részt a programban, így a hazai Formula Student történetében már közel 3000 hallgató esett át ezen az iskolán. Ezek a hallgatók nemcsak közvetlenül hoznak létre óriási hozzáadott értéket, hanem közvetett hatásokkal is gazdagítják a gazdaságot, például nagyobb eséllyel alapítanak saját K+F cégeket, spinoffokat. A Formula Student vonzereje motiváló és pályaorientációban segítő szerepet is betölt, továbbá a kikerülő mérnökök általánosan is növelik a környezetük K+F tevékenységének hatékonyságát. Mindezen hatások összesen évente 5-10 millió euró hozzáadott értéket jelentenek a magyar gazdaságnak. Végül kiemelte, hogy az FS East Európa top 3 Formula Student rendezvénye között szerepel Németország és Ausztria mellett.

2024-ben 84 helyet nyitottak meg a szervezők a regisztráción a korábban is említett elektromos, belső égésű és önvezető kategóriákban. A Formula Student East továbbra is Európa legjobb csapatait vonultatja fel, ez is mutatja, hogy a rendezvény mennyire közkedvelt az FS mozgalomban és gyakorlatilag a legjobb összetételű verseny, amelyet a rendezvényeket minősítő ún. ranking – tehát osztályozási – rendszer is alátámaszt, ahol az elmúlt években első és második helyeken szerepelt a hazai megmérettetés.

Az ötnapos rendezvény első két napján a mérnökhallgatók mutatták meg szakmai tudásukat az összesen több, mint 100 ipari szakértőnek, akik három versenyszámban tették próbára a csapatok ismereteit. Az üzleti versenyszámban egy klasszikus, tízperces pitchben kellett meggyőzni a befektetőként megfigyelő bírákat a saját, kreatív vállalkozási ötletükről, melynek a középpontjában az auto állt. A második prezentációs számban a gyártási- és költségtervezési képességekre volt szükség, hiszen az autó darablistája és gyárthatósága, valamint általános gyártástechnológiai ismeretek kerültek górcső alá. A prezentációs számok közül a legtöbb pontot a mérnöki tervezést fókuszba helyező ún. Engineering Design Event éri, ahol csapatonként 45-50 perces mély szakmai beszélgetésben derül ki, milyen ismeretek alapján tervezte és építette meg a csapat az idei versenyautóját. Mindezen számokat az egyes döntők koronázzák meg, ahol a legjobb diákok a legnehezebb kérdésekben mérkőznek meg a dobogó legfelső fokáért. Legjobb magyar eredmények ezen számokban a BME FRT harmadik helyezése az üzleti pitchben, és az Arrabona Racing Team második helye a költségterv bemutatásában, illetve az ő harmadik helyük az Engineering Design Eventen. Összesített prezentációs számokban pedig belső égésű kategóriában a Thessaly Egyetem, elektromos és autonóm kategóriában pedig a zürichi ETH csapata szerepelt a legjobban.

Attól igazán egyedi mérnökverseny a Formula Student, hogy az elméletet át kell ültetnie a csapatoknak egy igazán látványos gyakorlatba. Ugyanis azt a szépen megtervezett versenyautót le is kell gyártaniuk, majd a pályán bemutatni, hogy tényleg azt tudja, amit a tervezőprogramban. A ZalaZONE hatalmas dinamikus platformján öt számban tették a szervezők próbára az egyedi versenygépeket. Egyenes gyorsulás 75 méteren, kanyarsebesség-teszt az ún. Skid Pad pályán mindkét irányba, majd pedig egy időmérő, és a minden csapat által legnagyobb kihívásként megélt 22 km-es hosszútávú verseny mind-mind különböző nehézséget tartogat. A négy látványos szám mellé ötödikként az energiahatékonyság kerül, hiszen mind az elektromos- mind a belső égésű autók által felhasznált energia az időeredménnyel súlyozva is ér fontos pontokat.

Elképesztő időt futva a dinamikus számok összesített győztesei a következő egyetemek:
– belső égésű kategória: Arrabona Racing Team, Győr, Széchenyi István Egyetem
– elektromos kategória: AMZ Racing, Zürich, ETH
– önvezető kategória: Chalmers Formula Student, Göteborg, Chalmers Műszaki Egyetem

Az alábbi táblázat foglalja össze a három, egymástól függetlenül értékelt kategória dobogós helyezettjeit. Első alkalommal a világranglistás versenyek történelmében, és 10 évvel a csapat oroszországi győzelme után az Arrabona Racing Team diadala a belső égésű kategóriában a legjobb összesített magyar eredmény a versenyen.

CV EV DV
1. helyezett Arrabona Racing Team AMZ Racing AMZ Racing
2. helyezett FSUPV Team Rennstall Esslingen KA-RaceIng
3. helyezett Centaurus Racing Team FS Team Tallinn Chalmers Formula Student

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Formula Student East 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/24/hutte-siemens-technologia-ikonikus/ Wed, 24 Jul 2024 06:00:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30600 Főszerepben a megbízhatóság és a fenntarthatóság. Az Alpok egyik legmagasabb és legismertebb, 4478 méteres Matterhorn-hegyéről híres Zermatt városa Svájc egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, 2023-ban mintegy 2,5 millió vendégéjszakát regisztráltak itt. A térségben összesen 38 olyan hegycsúcs található, ami 4 ezer méternél is magasabb, ráadásul a város távoli fekvése és zord terepviszonyai miatt sajátos kihívásokkal néznek […]

The post Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Főszerepben a megbízhatóság és a fenntarthatóság.

Az Alpok egyik legmagasabb és legismertebb, 4478 méteres Matterhorn-hegyéről híres Zermatt városa Svájc egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, 2023-ban mintegy 2,5 millió vendégéjszakát regisztráltak itt. A térségben összesen 38 olyan hegycsúcs található, ami 4 ezer méternél is magasabb, ráadásul a város távoli fekvése és zord terepviszonyai miatt sajátos kihívásokkal néznek szembe a helyiek. Ezek közé tartoznak a szélsőséges időjárási körülmények, a lavinák, a nagy magasságkülönbségek, az oxigénhiányos levegő és a meredek terep is, ami mind megnehezíti egy megbízható és fenntartható infrastruktúra kiépítését, valamint különösen fontossá teszi az innovatív megoldások alkalmazását.

Monte Rosa Hütte

A 2883 méteren található, modern, high-tech kinézetű Monte Rosa Hütte Svájc egyik legikonikusabb menedékháza, ami 2010-ben nyitott újra, és nagyrészt autonóm módon működik, energiaigényét tekintve főként önellátó. Ehhez korábban 8,6 tonna ólomakkumulátort használtak, amelyek energiaáramlását online figyelték, és ez alapján 2021-ben a csere mellett döntöttek: azóta 2,7 tonna lítiumakkumulátor látja el ezt a funkciót.

Az újranyitáskor a hüttét Siemens épületautomatizációs megoldásokkal is felszerelték. A Desigo CC átfogó épületfelügyeleti platform segítségével az összes rendszer, – például a hűtési-, fűtési-, és szellőztetési- (HVAC), az árnyékoló-, a világítási-, az áramellátási-, a tűzvédelmi-, illetve a biztonsági rendszerek – egyszerre kezelhető. Az üzemeltető így gyorsan áttekintheti a legfontosabb berendezések értékeit, ellenőrizheti a kulcsfontosságú helyiségeket, és elháríthatja az esetleges problémákat.

2024-ben pedig ez a rendszer is megújult; a legújabb platformot, a Siemens Building X-et alkalmazták. Ezzel a skálázható megoldással digitalizálhatóvá vált az épület üzemeltetése, irányítása és optimalizálása, ami nagyobb teljesítményt és hatékonyabb energiafelhasználást, azaz fenntarthatóbb működést biztosít a hüttének.

Drótkötélpályás felvonó a gleccserparadicsomban

Európa legmagasabban fekvő drótkötélpályás felvonó állomása is a Matterhorn szikláin, 3883 méteren található. Ez is része az összesen 54 felvonó szakaszból és 360 kilométeres drótkötél-pályából álló rendszernek, ami lenyűgöző a kilátást biztosít az egész évben havas csúcsokra, az alacsonyabb részeken pedig nyáron 400 kilométernyi kalandos kerékpár- és túraútvonal várja a látogatókat.

A hegyvidéki terep azonban erős követelményeket támaszt az infrastruktúra kialakításához. A felvonókat üzemeltető Zermatt Bergbahnen AG partnereként a Siemens biztosítja a kisfeszültségű áramellátás zökkenőmentességét, valamint a korszerű vezérlési megoldásokat. Ezek segítségével a rendszer transzparens módon nyomon követhető, és az egész infrastruktúra energiagazdálkodása áttekinthető, közvetlenül a vezérlőegységeknél, egy kijelző (HMI) vagy SCADA-megjelenítő használatával. A szabvány interfészeknek köszönhetően pedig számos gyártó alrendszerei és berendezései integrálhatóak a vezérlés alá, ezzel is megkönnyítve az üzemeltetők munkáját.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>