Innováció – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A brexit tanulságai: az EU elhagyása súlyos és tartós gazdasági hátrányokat okoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/12/brexit-tanulsagai-eu-elhagyasa-sulyos-es-tartos-gazdasagi-hatranyokat-okoz/ Tue, 12 Nov 2024 09:22:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31918 Minden uniós tagállam számára létfontosságú lenne, hogy a lakosság helytálló információkat kapjon az európai integráció tényleges és potenciális hatásairól, hogy ne kerülhessenek olyan kedvezőtlen gazdasági helyzetbe, mint az Unióból való kiszakadás mellett döntő britek. Erről beszélt egyebek mellett Halmai Péter közgazdász, aki az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépéséről tartott előadást a Magyar Tudomány Ünnepén. […]

The post A brexit tanulságai: az EU elhagyása súlyos és tartós gazdasági hátrányokat okoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden uniós tagállam számára létfontosságú lenne, hogy a lakosság helytálló információkat kapjon az európai integráció tényleges és potenciális hatásairól, hogy ne kerülhessenek olyan kedvezőtlen gazdasági helyzetbe, mint az Unióból való kiszakadás mellett döntő britek. Erről beszélt egyebek mellett Halmai Péter közgazdász, aki az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépéséről tartott előadást a Magyar Tudomány Ünnepén.

November 4-én megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe, a Magyar Tudományos Akadémia egy hónapig tartó programsorozata, amely a hazai kutatások legfrissebb eredményeinek bemutatásán túl betekintést nyújt a tudomány hétköznapjaiba és a hétköznapokra gyakorolt sokféle hatásába. November 6-án Halmai Péter közgazdász, egyetemi tanár „Brexit: tények és tanulságok” címmel tartott előadást a Humán Tudományok Kutatóházában, áttekintve az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésének potenciális és tényleges gazdasági hatásait az azóta eltelt csaknem öt év tapasztalatai alapján.

Az akadémikus előadásának kiindulópontja szerint az 1973-as csatlakozás az Európai Unió elődjéhez, az Európai Közösségekhez megkérdőjelezhetetlenül előnyére vált az Egyesült Királyságnak. A megelőző negyedszázad hanyatló gazdasági helyzete prosperitásba váltott, afféle pozitív strukturális törés következett be: a brit GDP 1982–2007 között megduplázódott, egyes években gyorsabban nőtt, mint az Európán kívüli angolszász államokban. Elsősorban a nemzetközi kereskedelem és a közvetlen külföldi tőkebefektetések, valamint a határokon túlnyúló pénzügyi szolgáltatások bővülésének köszönhetően.

A korlátok nélküli európai integráció, a belső piac előnyeinek erőteljes kihasználása, a sikeres nemzeti reformpolitika, valamint az integráció révén elért globális gazdasági alkupozíció és befolyás kiemelkedő gazdasági előnyökkel járt az Egyesült Királyság számára. Az EU-tagságból származó növekedési bónusz az EU-tagság lényegi gazdasági előnye nagy tagállamok – mint pl. az Egyesült Királyság – számára is, ám a legnagyobb előny a kis, nyitott gazdaságok esetében mutatható ki.

A gazdasági sikertörténetnek mondható brit felívelés egészen az ezredfordulót követő évtized derekáig tartott. Azonban a 2008–2009-es gazdasági és pénzügyi világválság, illetve már a recessziót megelőző években a brit termelékenység dinamikájának lassulása, majd stagnálása („brit termelékenységi rejtély”) és a versenyképesség mindezekből eredő gyengülése végül újabb, negatív strukturális töréshez vezetett. A 2000-es évek első évtizedének végétől az Egyesült Királyság gazdaságának más államokhoz mérhető, kézzelfogható hanyatlása, a brit reálbérek kedvezőtlen alakulása, a regionális és társadalmi egyenlőtlenségek növekedése egyre termékenyebb táptalaja volt a fölerősödő EU-ellenes érzelmeknek és a politikai palettán újonnan felbukkanó euroszkeptikus szereplők EU-tagság elleni permanens kampányának.

Halmai Péter szerint ebben a közegben felerősödtek az antiglobalizációs, populista, alapvetően EU-ellenes irányzatok. A politikai arénában a maximális politikai haszonszerzésre törekedve előtérbe került az érzelmekre, a médiamanipulációra alapozott, „tényeken túli” politikai befolyásolás igénye. Mindehhez a gazdasági bizonytalanság növekedése és a politikai elit, az intézmények iránti bizalom általános csökkenése nyújtott stabil hátteret. A brexitet elsősorban azok a bal- és jobboldali pártokból kiábrándult szavazók támogatták, akik úgy látták: a modern Nagy-Britannia lemondott róluk. Képzettségük, koruk, gazdasági helyzetük vagy értékeik és a szociális változások iránya közötti feszültség miatt magukra hagyva érezhették magukat. Körükben (akárcsak a brexitet szorgalmazó politikusok körében) visszhang nélkül maradtak a közgazdasági szakértők széles körű és kezdettől fogva negatív gazdasági eredményeket mutató előrejelzései a kiválás lehetséges következményeiről. A nemzetközi gazdaságtan professzora a brexit előzményeit összefoglalva leszögezte: e társadalmi rétegek deprivációja, azaz társadalmi és gazdasági kizártsága alakult át az EU-ból való kilépés támogatásává.

Előadásában Halmai Péter bemutatta azokat a rendelkezésre álló adatsorokat, grafikonokat, amelyek jól mutatják, hogy az EU belső piacából kilépő brit gazdaság helyzete a korábbinál jóval kedvezőtlenebbé vált. A közvetlen, elsősorban a kereskedelmet érintő hatásokon túl tovább mérséklődött a termelékenység dinamikája, a brit font euróhoz mért árfolyama visszaesett, és azóta sem tért vissza a 2010-es évek közepén tapasztalt csúcshoz. A brexit következtében a nemzetközi árukereskedelem reálértéke s a gazdaság nyitottsága mérséklődött. A brit eszközárak relatíve leértékelődtek. A tőzsdeindex növekedése 10-15 százalékkal elmaradt más jelentős európai indexekhez képest. Az üzleti és közberuházások stagnálnak. Mindezek következtében az Egyesült Királyság GDP-je – az elvégzett ökonometriai szimulációk szerint – kedvezőtlenebbül alakult, mint ahogy az EU-tagság további fennállását feltételező szintetikus pálya szerint alakult volna. A brit gazdaság súlyos mértékű dezintegrációs veszteségei szemmel láthatóak. Mindezt szerkezetében átalakuló, de növekvő migráció kísérte: a brexit utáni években meredeken emelkedett a nem EU-országokból érkező munkavállalók száma, miközben ezzel párhuzamosan az uniós bevándorlás lényegében leállt.

Az előadás egyik fő konklúziója, hogy az „igazságon túli politika”, az érzelmekre alapozott, „tényeken túli” politikai befolyásolás, az egyoldalú és valótlan információkon, a választók demagóg és manipulatív befolyásolásán, a racionalitás elvetésén alapuló populizmus térhódítása nagy kihívás a demokrácia, egyúttal az európai nemzeteket egyesítő európai integráció számára is. „A dezintegrációnak ára van, veszteséget eredményez. Nagyon nagy erejű mechanizmusokról, kölcsönös függőségek rendszeréről van szó, amelyek nem hagyhatók büntetlenül figyelmen kívül” – fogalmazott az akadémikus. Halmai Péter a tudomány felelősségét hangsúlyozta: a társadalmi és gazdasági alapkérdéseket vizsgáló kutatóknak pontos és kiegyensúlyozott információkat, racionális magyarázatokat kell nyújtaniuk a társadalom számára. Ezzel összefüggésben pedig elengedhetetlen, hogy az Európai Unió összes tagállamában helytálló információkat kaphasson a lakosság az EU-integráció tényleges és potenciális hatásairól. Arról, hogy nincs gazdasági előnye az EU elhagyásának, sőt a dezintegráció rendkívüli terheket jelent, egyúttal sok tekintetben kiszámíthatatlan következményekkel jár az Európai Unió közösségéből való teljes kilépés.

Halmai Péter élőben közvetített tudományünnepi előadását és az azt követő beszélgetés teljes felvételét a Magyar Tudományos Akadémia YouTube-csatornáján lehet visszanézni.

Forrás: Magyar Tudományos Akadémia


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A brexit tanulságai: az EU elhagyása súlyos és tartós gazdasági hátrányokat okoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó teszt https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/05/irobot-roomba-combo-10-max/ Tue, 05 Nov 2024 10:08:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31847 Egy új korszak kezdetét is jelentheti az iRobot számára, hogy 2024. nyarán bemutatták az eddigi legfejlettebb tisztítási megoldását nyújtó: Roomba Combo 10 Max robotporszívót + AutoWash dokkoló kombinációt. Ez a 2in1 porszívó és felmosó rendszer új mércét állíthat fel a vállalat intelligens és hatékony padlóápolási kínálatában. iRobot Roomba Combo 10 Max csomagolása Kivitel, dizájn és […]

The post iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó teszt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy új korszak kezdetét is jelentheti az iRobot számára, hogy 2024. nyarán bemutatták az eddigi legfejlettebb tisztítási megoldását nyújtó: Roomba Combo 10 Max robotporszívót + AutoWash dokkoló kombinációt. Ez a 2in1 porszívó és felmosó rendszer új mércét állíthat fel a vállalat intelligens és hatékony padlóápolási kínálatában.

iRobot Roomba Combo 10 Max csomagolása

Kivitel, dizájn és jellemzők

Az iRobot Roomba Combo 10 Max egy csúcskategóriás takarítórobot. A hagyományos porszívókkal ellentétben ezt a készüléket nincs miért rejtegetni, mivel már a dokkolóállomás magában is igazán elegáns képet nyújt, bármelyik lakásban könnyen elhelyezhető. A dokkolóállomást letisztult, elegáns, kellemes tapintású fekete műanyag borítás fedi, teteje praktikusan akár kisebb polcként is használható, elegáns barna bőr fogantyúja segítségével pedig az előlap könnyedén kinyitható. Összességében mindez együtt egy minőségi külsőt kölcsönöz a dokkolóállomásnak. Az elülső oldalon található ajtón keresztül könnyedén érjük el a tartályt a felmosáshoz, valamint a porzsákfiókot a cseréhez. A gyártó tájékoztatója szerint egy zsák körülbelül 60 adag szennyeződést tud tárolni – amit nekünk a tesztelés során nem sikerült tele raknunk. A dokkolóállomás legalsó részén pedig a töltőérintkezők és egy rámpa található, amely zökkenőmentesen vezeti helyére a robotot.

 irobot combo 10 max dokkolóállomás

iRobot Roomba Combo 10 Max dokkolóállomás

Maga a robot szabványos alakú és méretű, elegáns letisztult fekete színű dizájnnal, közepén pedig a jól megszokott, de diszkrét iRobot logóval. A robot tetején található központi gomb segítségével egyetlen érintéssel indíthatjuk el, szüneteltethetjük vagy folytattathatjuk a munkát applikáció használata nélkül. A fő gomb 5 másodperces nyomva tartásával gyors parancsokat adhatunk robotporszívónknak, törölhetünk feladatot és visszaküldhetjük a bázisállomásra. A gombot körül ölelő kör alakú jelzőfény is fontos információval szolgál számunkra. A fény fehéren pörög a robot töltése közben, fehéren villog, amikor teljesen feltöltődött a készülék és pirosan világít, ha valami nincs rendben.

irobot roomba combo 10 alulnézet

iRobot Roomba Combo 10 Max alulnézetben

A robot alján a két darab, zöld színű tisztítókefe henger mellett a legtöbb robotporszívóhoz hasonlóan egy saroktisztító kefe is található, melynek a sörtéi a robot oldalán túlnyúlnak, így képes a szennyeződéseket a robot számára nehezebben megközelíthető sarkokból is kikotorni. A robotporszívó karbantartásához szinte minden mozgó eleme könnyedén kivehető. A saroktisztító kefét egy egyszerű csavar tartja a helyén, és egy retesszel kioldható a tisztítóhenger is, a könnyebb tisztíthatóság kedvéért. Ezeket az alkatrészeket időközönként kézzel tisztítani ajánlott: eltávolítani a hajszálakat, kisállatok szőreit.

A robot elején kamera kapott helyet, mellyel a készülék idővel nemcsak megtanulja a pontos helyét, de hatékonyabban is navigál, és nem csak felismeri, de el is kerüli az olyan akadályokat, mint a kábelek, gyerekjátékok, papucsok, cipők.

Üzembe helyezés

Az iRobot Roomba Combo 10 Max csomagolása praktikus, biztonságosan kialakított rekeszekkel ellátott, így biztosak lehetünk abban, hogy a termék doboza minden kézbesítést kibír, mely egy ilyen magas kategóriás készülék esetében különösen fontos. Kibontás után az alábbiakat találjuk a csomagban:

  • magát a robotporszívót,
  • dokkolóállomást porzsákkal előkészítve a bevetésre,
  • egy tápkábelt,
  • egy Felhasználói kézikönyvet,
  • egy extra szűrőt,
  • egy extra porzsákot,
  • egy extra felmosófejet,
  • és egy pót saroktisztító kefét is.

Az első használat előtt fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő és egyben állandó helyét a robotporszívónk számára, ahová a dokkolóállomás, azaz a robot „otthona” véglegesen elhelyezhető. Ehhez a következő szempontokat célszerű figyelembe venni

  • wifi lefedettség
  • konnektor közelség
  • közvetlenül a fal mellé helyezhetőség
  • továbbá célszerű szemből kb, 1,2 méter szabad helyet hagyni, hogy a robot minden esetben könnyedén tudja elhagyni és megközelíteni állomását és ugyancsak ajánlott szabad helyet biztosítani az állomás mindkét oldalán, kb. 0,5 métert, ill. a lépcsőtől is legalább 1,2 méter távolságot.

Miután a dokkolóállomás a helyére került, nincs más dolgunk, mint ráhelyezni a robotot figyelve, hogy a töltőérintkezők illeszkedjenek a dokkoló és a robot között. Röviddel ezután a robot „felébred” és egy kellemes csilingelést ad, mellyel tudatja, hogy készen áll a kihívásokra.

iRobot HOME alkalmazás

iRobot Roomba Combo 10 Max beüzemelése az iRobot HOME alkalmazással

iRobot HOME alkalmazás

Az eszköz körültekintő elhelyezése után csatlakoztathatjuk a Roomba Combo 10 Max készüléket az iRobot HOME alkalmazáshoz (Android és iOS rendszeren is elérhető). Ha az első iRobot készülék érkezett otthonunkba, és még nincs letöltve ez az applikáció, akkor először létre kell hoznunk egy iRobot-fiókot, majd hozzáadni az új eszközt. Az alkalmazás ugyan angol nyelvű, de nagyon egyszerű grafikus illusztrációval végigvezet a beállítás szükséges lépésein, sőt a végén még saját nevet is adhatunk az újonnan érkezett takarító segédünknek.

Első használatkor az alkalmazás azt javasolja, hogy a robotot térképezési futtatásra küldjük el. Ez a lépés nem kötelező, mivel a Roomba Combo 10 Max idővel képes megtanulni az otthonunkat takarítás közben is, de egy első térképezési futtatás felgyorsítja ezt a folyamatot. A teszt során nekünk tökéletesen felismerte a teljes lakást, felmérte a padlófelületeket pontosan bejelölve a szőnyegeket. Az egyes helyiségek azonosításában azonban előfordulhat, hogy segítenünk kell neki, főleg, ha a lakás egyterű, mert így előfordulhat, hogy az egész lakást egységesen „Living Roomnak” nevezi el, ahogy ezt tette nálunk is a teszt során.

iRobot Roomba Combo 10 Max egy adott zónába való elküldése

Az első feltérképezés után elküldtük az első valódi takarítására. Ekkor azonban már magától pótolta a helyiségek felosztását és elnevezését.

Bár a fürdőszobát magától „kitchen”-nek, azaz konyhának ismerte fel, de a kis küszöböt sikeresen leküzdötte. A küszöböket egyébként maximum 1,5 cm-ig tudja megugrani, magasabb akadállyal érthetően nem birkózik meg a robot, de képes lenne magától felismerni a lakásban található lépcsőket is, így nem kell aggódni amiatt, hogy veszélyeztetné önmagát.

Az alkalmazásban később tetszés szerint átnevezhetjük, módosíthatjuk a helyiségeket és akár zónák kialakításával készíthetünk tisztítási terveket vagy ütemezéseket. Az alkalmazás főoldalán elindíthatunk takarítást, létrehozhatunk ütemtervet a rendszeres munkához, megtekinthetjük a robot takarítási előzményeit és eredményeit, térképpel együtt megmutatva a teljesítményét. Hozzáférhetünk ugyanitt egyéb speciális beállításokhoz is, melyekkel tetszés szerint finomhangolhatjuk a robot viselkedését. Beállíthatunk akár olyan zónákat is, amelyeket szeretnénk, ha a robotunk bizonyos funkciót tekintve a jövőben elkerüljön (NO MOP zones), vagy éppen fordítva, különös figyelmet fordítson egy-egy adott területre. Lehetőségünk van általunk meghatározott zónára is elküldeni, ha például csak a fürdőszobát szeretnénk felmosatni vele.

Az alkalmazásból hiányoltuk, hogy nem tudjuk nyomon követni a térképen az éppen folyamatban lévő munkafolyamatot, hogy eddig merre járt a robot, hol van éppen vagy mennyi van még hátra a munkájából.

iRobot Roomba Combo 10 Max felmosás közben

Továbblépés az emberi közreműködés nélküli tisztításban

A Roomba Combo 10 Max magával hozta az iRobot első, többfunkciós AutoWash dokkolóját is, amelyet úgy terveztek, hogy minimálisra csökkentse a felhasználói beavatkozást. Az AutoWash töltő, dokkoló és tisztítóállomás is egyben. A dokkoló egyrészt tölti magát a robotporszívót, a felmosáshoz itt tölti után a folyadékot a víztartályba, továbbá ugyancsak itt tisztítja és szárítja a felmosópárnát, üríti a törmeléket és öntisztul, így a tisztítási folyamat minden eddiginél kényelmesebb, alaposabb és egyszerűbb lett. Ugyanakkor ez az automata kiürítési és az öntisztítási funkció akár néhány percig is eltarthat, ami némileg nagyobb zajjal jár, mint maga a porszívózás munkafolyamata, így akár ez zavaró is lehet.

iRobot Roomba Combo 10 Max a szekrény alatt is begyűjti a porcicákat

Továbbfejlesztett szennyeződésérzékelés és intelligens navigáció

A készülék továbbfejlesztett Dirt Detect technológiával is rendelkezik, mely lehetővé teszi a robot számára, hogy azonosítsa és fókuszáljon az erősen szennyezett területekre, aminek segítségével a korábbi modellekhez képest lényegesen nagyobb tisztítási hatékonysággal rendelkezik. Sőt, a Roomba Combo 10 Max folyamatosan tanul minden új tisztításnál, és javaslatot is tesz az optimális takarítási tervre. A korábbi tisztításokból származó ismeretek alapján minden helyiségben automatikusan priorizálja a tisztítást, beállítja a szívóteljesítményt, a munkamenetek számát és a törlés intenzitását. Ez biztosítja, hogy a robot oda tudja irányítani a fő fókuszt és a legerősebb teljesítményt, ahol a legnagyobb szükség van rá.

iRobot Roomba Combo 10 Max ügyesen navigál a székek között

Egyedülálló felmosó rendszer a sokoldalú tisztításhoz

A Roomba Combo 10 Max tartós fém Auto-Retract felmosórendszert alkalmaz, amely a szőnyeg észlelésekor felhúzza a felmosó párnát egészen a robot tetejére, így még a hosszú szálú szőnyegek is szárazak maradhatnak. Zökkenőmentesen vált a szőnyegek porszívózása és a padlók felmosása között.

Többszöri tesztelésünk során mindig szépen, foltmentesen mosott fel, sima tiszta vízzel is, a szőnyegeket gondosan kikerülve

Speciális funkciók az átfogó tisztításhoz

A robot 4 lépéses tisztítórendszer tartalmaz egy sarokseprő kefét az alapos saroktakarításhoz, két gumi kefét, amelyek alkalmazkodnak a különböző padlótípusokhoz, és elkerülik a háziállatszőr összegabalyodását, 100%-kal erősebb szívóerőt (a Combo i sorozathoz képest), valamint mélytisztító felmosást.

A Roomba Combo 10 Max robot precízen takarítja a szennyeződéseket, a háziállatszőrt és a törmeléket. Kiváló por- és rostfelszívó képességeivel könnyedén távolítja el a koszt a szőnyegekből, kemény padlókról és még a nehezen elérhető sarkokból is

Integráció az intelligens otthon ökoszisztémákkal

Az iRobot továbbra is kiemelten kezeli az intelligens otthonok integrációját, így a Roomba Combo 10 Max 2024 negyedik negyedévétől kompatibilis lesz a Matter intelligens otthon protokollal is. Ez zökkenőmentes kommunikációt biztosíthat az intelligens otthoni eszközök között, növelve a felhasználói kényelmet és a vezérlést.

Termékjellemzők

  • mérete:339 x 338 x87 mm
  • súlya: a robot 5 kg, a töltőállomás súlya 10,45 kg
  • akkumulátor: 4200 mAh LI-ION
  • tartály térfogata: 210 ml
  • irányítás: iRobot HOME mobilapplikáció: Android, iOS

iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó

iRobot Roomba Combo 10 Max összegzés

Egy csúcskategóriás készülék, ami professzionális, kameraalapú akadálykerüléssel, kiváló takarítási képességekkel, 2in1 funkcióval és felhasználóbarát kezelőfelülettel rendelkezik.

Az egyik legerősebb és legfejlettebb 2in1 porszívó és felmosórobot egyben, ami minden eddiginél alaposabban, megtervezetten és önállóan takarít.

Egy csúcskategóriás robotpadlótisztító, mely lehetővé teszi, hogy akár egy teljes hónapra megfeledkezzen a takarításról. Kiüríti a saját tartályát a töltőállomáson, sőt a felmosáshoz szükséges folyadékot is utántölti. Egyetlen iRobot takarítórobot jelenleg, amely a felmosófejet is megtisztítja és megszárítja a dokkolóállomáson a munka végeztével, így mindig bevetéskészen várja az új munkát.

További információ: www.irobot.hu/termek/roomba-combo-10-max-autowash-dokkoloallomas/

2024 – BLACK FRIDAY AKCIÓ

23% kedvezmény a Roomba Combo 10 Max robotra + AJÁNDÉK Combo Essential 2 robot!

A 2024.évi Black Friday akció keretén belül 23% kedvezménnyel vásárolható meg a Roomba Combo 10 Max robot és ráadásul még ajándékba adnak ingyen egy Roomba Combo Essential 2 fekete színű robotot. Így a karácsonyi ajándék sem okoz fejfájást.

Egy robot neked, egy pedig egy szerettednek meglepetésként az iRobot Black Friday akciójában!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó teszt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/29/metal-shredder-elte-megallapodas/ Tue, 29 Oct 2024 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31742 Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a tudományos kutatás-fejlesztés és innováció területein a Metal Shredder Hungary Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara. A közös szakmai együttműködés célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai, valamint az akkumulátoripari hulladékokból. Az ELTE az ország vezető egyeteme, kiemelkedő teljesítményt nyújt a hazai felsőoktatásban […]

The post Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a tudományos kutatás-fejlesztés és innováció területein a Metal Shredder Hungary Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara.

A közös szakmai együttműködés célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai, valamint az akkumulátoripari hulladékokból.

Az ELTE az ország vezető egyeteme, kiemelkedő teljesítményt nyújt a hazai felsőoktatásban és jelentős kutatóhelynek számít. Az elmúlt években a Természettudományi Kar Magyarország elit természettudományos képzési helyévé vált, egyre fontosabb szerepet játszik a hazai innovációs ökoszisztémában, folyamatosan bővülnek a nemzetközi kapcsolatai. Az ELTE kutatóegyetem, a Természettudományi Kar kutatói hazai, európai és globális projektek aktív résztvevői, vizsgálataik a természettudományok minden területére kiterjednek. A Kar nagy múlttal és tapasztalattal rendelkezik mind az önálló kutatási projektekben, mind tudományos intézetekkel, illetve ipari kutatóhelyekkel történő együttműködésben.

Az ELTE TTK stratégiai célja az, hogy 2026-ra Közép-Európa négy legjobb természettudományi kara közé tartozzon, valamint az oktatási és K+F tevékenysége legyen mérce mind hazai, mind nemzetközi szinten. E célok eléréséhez a versenyképes oktatás, a tudományos kiválóság, a pénzügyi stabilitás, a működési hatékonyság és kompetenciák fejlesztése mellett az innováció és ipari együttműködések fejlesztése is kiemelt jelentőséggel bír. Az egyetem széles tudományos portfóliója változatos multi- és interdiszciplináris kutatásokat tesz lehetővé, a szakterületek együttműködése házon belül is különleges fejlesztéseket eredményez. Az ELTE TTK Központi Kutató és Ipari kapcsolatok Centrum Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) tevékenysége az elektrokémia tudományának számos területére kiterjed, magában foglalva az alap- és alkalmazott kutatásokat is. A laboratórium alkalmas különféle elektrokémiai vizsgálatok (pl. voltammetriás vizsgálatok, impedanciamérések, korróziós vizsgálatok, akkumulátortesztelés, elektroanalitikai vizsgálatok) végzésére. A kémiai szakterület és az ipari Partnerek együttműködésében fontos projektek valósultak meg, és számos szabadalom született.

A Metal Shredder Hungary Zrt. több telephellyel, nemzetközi kapcsolatokkal, ISO tanúsítványokkal és már több saját szabadalommal rendelkezik a hulladék kereskedelem, szállítás, gyűjtés, előkezelés, hasznosítás, melléktermék feldolgozás, hulladék feldolgozásával és hasznosításával kapcsolatos kutatás és fejlesztés területén. A több, mint egy évtizedes szakmai múlttal rendelkezdő, magyar tulajdonban lévő vállalat a hazai hulladékhasznosítási ipar egyik kiemelkedő szereplője. A Metal Shredder Hungary Zrt. felelősséget és elkötelezettséget vállal a környezetvédelemmel kapcsolatos előírások betartása, a környezetszennyezés megelőzése és a vállalat környezeti teljesítményének folyamatos javítása iránt.

A közös kutatási tevékenység során a felek kiemelten nagy figyelmet fordítanak az elektrokémiai módszerek kidolgozására és optimalizálására, hogy ezen eljárásokat később környezetbarát módon lehessen alkalmazni az ipari szintű feldolgozások során.

A nemzetközi világban tapasztalható kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben kiemelten fontos feladat a természeti erőforrások optimális felhasználása, a költséghatékony gazdálkodás, a hulladékokban található értékes anyagok újrafelhasználása, újrahasznosítása, különösképpen a legkritikusabb elektronikai ipar területén.

„A Metal Shredder Hungary Zrt. kutatási és fejlesztési részlege folyamatosan azon dolgozik, hogy minél nagyobb hatékonysággal – minél kisebb környezeti terhelés mellett – „zero waste” technológiai rendszert állítson fel. Ezen a ponton kapcsolódik össze az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar, Központi Kutató és Ipari Kapcsolatok Centrum és a Metal Shredder Hungary Zrt. közös, jövőbe mutató stratégiai együttműködése. Jelen leszünk az egyetem nyilvános, a tudományt népszerűsítő rendezvényein, szakmai gyakorlati helyet biztosítunk, segítjük a Kar hallgatóit a kapcsolódó szakdolgozatok témaválasztásában és konzultációs lehetőséget is biztosítunk számukra, valamint a kutatás-fejlesztési részlegünk eddig elért eredményeit, tapasztalatait – ismeretterjesztő előadások keretén belül – megosztjuk az oktatókkal és a hallgatókkal egyaránt. Biztosak vagyunk abban, hogy a fiatalság új szellemisége és a tapasztalat találkozása, a közös innováció a fenntartható fejlődés egyik záloga. Mindannyiunk számára fontos, hogy a környezetvédelem és a versenyképesség együttesen jelenjen meg a körkörös gazdasági folyamatokban.”

mondta el beszédében Török András, a Metal Shredder Hungary Zrt. vezérigazgatója.

„Modern tudományos kutatóegyetemként fontosnak tartjuk, hogy diákjainknak naprakész tudást adjunk, és már tanulmányaik alatt megismertessük őket azokkal a valós kérdésekkel és problémákkal, amelyekben diplomájuk megszerzése után a való életben találkozni fognak. Erre kiváló lehetőséget kínálnak az olyan együttműködések, mint amilyen ma a Metal Shredder Hungary Zrt-vel elindulhat. A kémia területén ráadásul még fontosabb megmutatni a diákoknak, mennyire izgalmas, innovatív lehetőségek várhatnak rájuk, milyen fontos és hasznos karriert érhetnek el, ha a természettudományoknak ezt a manapság talán még kevésbé népszerű területét választják. Ugyanakkor az oktatás mellett bízunk abban is, hogy az a komoly, nemzetközi szinten is elismert tudás, amelyet kutató kollégáink tudnak nyújtani, számos új, innovatív, társadalmilag és gazdaságilag hasznos eredményhez járulhat majd hozzá a közös munka során.”

– emelte ki Dr. Kacskovics Imre, a Természettudományi Kar dékánja.

Az ELTE Természettudományi Kar részéről a közös szakmai munkában részt vevő Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) vezetője, Dr. Láng Győző professzor hozzátette, hogy a két szervezet közötti együttműködésnek vannak előzményei, és reméljük, hogy a TTK korábbi doktorandusz hallgatója, aki már a Metal Shredder Hungary Kft-nél dolgozik, az első fecske volt és további kiváló fiatalok tudják majd követni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/16/kkv-innovacio-palyazat-fejlodes/ Wed, 16 Oct 2024 06:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31593 Októberben több vidéki nagyvárosban (Veszprém után Győr, Miskolc, Szeged, Pécs, Debrecen) is első kézből kaphatnak információkat a vállalkozók az elmúlt évek legnagyobb, KKV-knak szóló innovációs támogatási programjáról: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz két felhívása keretében 75 és 106,88 milliárd forintnyi pályázati pénz érhető el. A cél a vállalkozások innovációs képességeinek javítása, illetve […]

The post 181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Októberben több vidéki nagyvárosban (Veszprém után Győr, Miskolc, Szeged, Pécs, Debrecen) is első kézből kaphatnak információkat a vállalkozók az elmúlt évek legnagyobb, KKV-knak szóló innovációs támogatási programjáról: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz két felhívása keretében 75 és 106,88 milliárd forintnyi pályázati pénz érhető el.

A cél a vállalkozások innovációs képességeinek javítása, illetve minél exportképesebb termékek, technológiák és szolgáltatások létrehozásának ösztönzése.

Magyarország hatékonyabb működéséhez szükség van arra, hogy a hazai vállalkozások innovációs képessége erősödjön. A Mario Draghi volt olasz miniszterelnök által közelmúltban kiadott jelentés rávilágított, hogy Európa versenyképességi kátyúban van: az 50 legkiválóbb technológiai vállalatból csupán 4 van az Európai Unióban, ráadásul míg 1995-ben az Amerikai Egyesült Államok munkatermelékenységének 95 százalékát teljesítették az európai országok, mostanra ez az érték 80 százalékra esett vissza.

„A magyar kormány innovációs stratégiája, a Neumann János Program kijelölte, hazánk mely területeken válhat még versenyképesebbé. A gyógyszeripar, az orvos-egészségtudomány, a zöld átállás, az agrárium, illetve a digitalizáció területén Magyarország már most is világszínvonalú termékekkel, technológiákkal és szolgáltatásokkal van jelen, ezt azonban tovább kell erősítenünk. A GINOP Plusz pályázatok egyik célja, hogy minél több KKV tudjon kilépni a nemzetközi piacra, vagyis hogy exportképessé váljanak. A másik törekvés pedig az, hogy a vállalkozásaink minél nagyobb része innováljon”

– emelete ki a pályázatok kapcsán Bódis László, Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezérigazgatója.

A 2024. október 29-től elérhető, 75 milliárd forint keretösszegű KKV-k innovációs képességének támogatása című felhívás keretében termelési, gyártási folyamatinnovációs tevékenységekkel; marketing és/vagy értékesítési innovációs tevékenységekkel; szervezeti innovációs tevékenységekkel (például adminisztratív és menedzsment fejlesztés), valamint logisztikai innovációs tevékenységekkel lehet pályázni. A vissza nem térítendő támogatásra 3-49 közötti dolgozói létszámmal működő KKV-k jelentkezhetnek minimum 20, maximum 50 millió forint értékben.

A 2024. november 13-tól elérhető 106,88 milliárd forint keretösszegű Fókuszterületi innovációs projektek támogatása keretében újdonságtartalommal rendelkező termék, technológia, szolgáltatás fejlesztésével és előállításával lehet pályázni. Vissza nem térítendő támogatás igényelhető kísérleti fejlesztésre, ipari (alkalmazott) kutatásra és kutatás-fejlesztési projektet támogató tevékenységekre is (például hardver és szoftver beszerzése, projektmenedzsment, iparjogvédelmi oltalomszerzés) minimum 300, maximum 800 millió forint értékben. Pályázni olyan, 300 millió forintos árbevétellel rendelkező cégek tudnak, amelyek foglalkoztatotti létszáma legalább 12 fő.

Az érdeklődő cégek október folyamán több vármegyeszékhelyen is tájékozódhatnak a támogatás részleteiről a NIÜ, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Innovációs Szövetség együttműködése révén, a Nemzeti Fejlesztési Központ részvételével megvalósuló eseményeken. Veszprém után Győrben, Miskolcon, Szegeden, Pécsett és Debrecenben a helyi iparkamarák által szervezett eseményeken mutatják be az illetékes szakemberek a GINOP Plusz pályázatokat. További információ: https://niu.hu/hu/events/ginop-plusz-orszagjaro-tajekoztato-esemenyek

Azon vállalkozások, amelyek érdeklődnek a GINOP Plusz pályázatok iránt, további, ingyenesen elérhető segítséget kaphatnak a Nemzeti Innovációs Ügynökségtől. Innovációs folyamataik erősítésében az IMPULSE, külpiacra lépésükben az XPAND program nyújt számukra támogatást.

További információ a GINOP Plusz pályázatokról: palyazat.gov.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okosvárosok és technológiai sokszínűség https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/11/bosch-okosvarosok-technologia-sokszinuseg/ Fri, 11 Oct 2024 05:00:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31531 Összefogtak a jövőért az ipar, a tudomány és a művészetek képviselői a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Budapesten. Járműveink, városaink és közlekedési rendszereink fenntarthatósága olyan integrált megközelítést kíván, amelyben az ipar, a természet- és társadalomtudományok, valamint a művészetek képviselői egymással összefogva keresik a válaszokat a jövő kihívásaira. Ez a gondolat hívta életre a Kognitív Mobilitás 2024 […]

The post Okosvárosok és technológiai sokszínűség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Összefogtak a jövőért az ipar, a tudomány és a művészetek képviselői a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Budapesten.

Járműveink, városaink és közlekedési rendszereink fenntarthatósága olyan integrált megközelítést kíván, amelyben az ipar, a természet- és társadalomtudományok, valamint a művészetek képviselői egymással összefogva keresik a válaszokat a jövő kihívásaira. Ez a gondolat hívta életre a Kognitív Mobilitás 2024 konferenciát, amelyet október 7–8-án tartották a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon, a magyarországi Bosch csoport szakmai védnöksége mellett.

Az idei Kognitív Mobilitás konferencia fókuszában egyebek mellett olyan futurisztikus mérnöki megoldások álltak, mint az okosvárosok, a mesterséges intelligenciával támogatott forgalomszervezés, a járművek egymással való kommunikációja, vagy a jövő energiaforrásainak kérdése.

Nemzetközi tudásmegosztás Budapesten harmadszor

„A jövő közlekedése már rég nem mérnöki kérdés csupán, hiszen olyan globális kihívásokkal kell szembenéznie a világnak, mint a klímaválság, az energiaforrások szűkössége vagy a városok folyamatos növekedése. A felmerülő új problémákra a megoldásokat csak globális szakmaközi együttműködéssel, innovatív szemlélettel lehetséges megtalálni. Ezért bír jelentőséggel, hogy a nemzetközi kognitív mobilitási szakma képviselői immár harmadik alkalommal találkoztak Magyarországon és osztották meg egymással és az érdeklődőkkel tudásukat”

– nyilatkozta Prof. Dr. Zöldy Máté, a BME-Bosch Innovatív Járműtechnológiák Kompetencia Központ vezetője, a Kognitív Mobilitás 2024 konferencia szervezője.

„A Boschnál hiszünk az együttműködés erejében. Egy olyan innovációs ökoszisztémát építünk következetesen, ahol az ipar és a felsőoktatás, az üzlet és a tudomány képviselői együtt és felelősen keresik a legjobb megoldásokat nemcsak a ma, hanem a holnap kihívásaira is. Büszke vagyok rá, hogy harmadik éve vagyunk szakmai védnökei és adunk otthont a Kognitív Mobilitás nemzetközi konferenciának a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon”

– hangsúlyozta Kemler András, a Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős vezetője Magyarországon és az Adria régióban.

Versengő energiaforrások: a Bosch szerint a technológiai sokszínűségé a jövő

Elektromos, hibrid, üzemanyagcellás, belsőégésű, szintetikus üzemanyaggal, hidrogénnel, akkumulátorral működő gépjárművek – nem csoda, ha kapkodjuk a fejünket. Sokféle, egymással versengő energiaforrás és technológiai megoldás van jelen már ma is járműiparban. De vajon egymást kizáró fejlesztésekről van-e szó, meg lehet-e és egyáltalán meg kell-e mondani, hogy melyik hajtásmód jelenti a jövőt? A holnap hajtástípusait tette mérlegre a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Horváth Csongor, a Bosch Budapesti Fejlesztési Központ vezető szakértője.

„A Boschnál nem gondoljuk, hogy létezne egyetlen mérnöki megoldás, ami önmagában mindenre választ ad, hanem a technológiai diverzitás mellett tesszük le a voksunkat. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy az eltérő mobilitási célokra, a különböző járművek számára más-más hajtási módok, eltérő technológiák és különböző energiaforrások garantálhatják a hatékonyságot hosszú távon”

– emelte ki a konferencián Horváth Csongor.

Költségcsökkenés jöhet az elektromos autózásban: Dr. Szászi István kapta a Kognitív Mobilitás 2024 konferencia tudományos díját

A Kognitív Mobilitás 2024 konferencia nemzetközi tudományos testületének javaslatára a legjobb szakmai publikációért járó rangos díjat, az ún. „Best Paper Award”-ot és az ezzel járó oklevelet idén Dr. Szászi István kapta, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, aki a technológiai innováció, a műszaki és mérnöki kutatómunka terén is kiemelkedő eredményeket ért el az elmúlt évtizedekben.

A mobilitás folyamatos fejlődésben van, napjaink egyik megatrendje az elektrifikáció, amely előtt még számos megoldandó feladat áll, ezek egyike az alkalmazott anyagok költségszintjének csökkentése. Dr. Szászi István díjnyertes munkája a villanymotorok ma még költséges és nyersanyaghiányos megoldásaira kínál alternatívát.

A járművek titkos nyelve: új koncepció a Boschtól

A különböző kamerák, radarok és szenzorok a modern járműveknek ma már a sajátjai, ezekkel érzékelik a környezetüket és támogatják a vezetést, illetve ezekre alapozva végeznek el különböző szintű önvezető feladatokat. De mi történik, ha olyanok a körülmények, hogy ezek a szenzorok nem képesek kellő adatot előállítani a biztonságos vezetéshez? A Kognitív Mobilitás 2024 konferencián a Bosch mérnökei olyan, rádiókommunikáció alapú új koncepciót mutattak be a nemzetközi közönség számára, amellyel az utakon közlekedő járművek egymással is szót értenek és megosztják egymással az adataikat. Ennek köszönhetően járművünk kedvezőtlen körülmények között is stabilan végre tudja hajtani a vezetési műveleteket.

Biztonságos hidrogénmobilitási megoldásokon dolgoznak a kutatók

Sokszor hallani, hogy a hidrogén lehet a jövő legzöldebb energiaforrása nemcsak az ipar, hanem a közlekedés számára is. A vízbontásra épülő hidrogéngazdaság egyik kulcsa a hidrogén tárolásával és szállításával kapcsolatos mérnöki kihívások megoldása, különös tekintettel a biztonságra. Prof. Dr. Dhinesh Balasubramanian, az indiai MEPCO egyetem vezető kutatója, akit a világon a téma egyik legnagyobb szaktekintélyeként jegyeznek, a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián azokat az intelligens, adatvezérelt módszereket és szimulációs eljárásokat elemezte, amelyek a hidrogénmobilitás biztonságának növeléséhez vezetnek, elősegítve, hogy a hidrogén elfogadott és a gyakorlatban is elterjedt alternatíva legyen a közlekedésben.

A legkörnyezetkímélőbb az a jármű, amelyik fölöslegesen nem közlekedik: az intelligens városok jelenthetik az igazi megoldást

Elegendő-e, ha egyre tisztább működésű járműveket fejlesztünk, vagy tehetünk-e ennél többet a környezet és a klíma megóvásáért? Erre a kérdésre kereste a választ a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián plenáris előadásában Prof. Dr. Hanula Barna, a Széchenyi István Egyetem docense. A szakember véleménye szerint a legfontosabb, hogy városainkat úgy tervezzük és működtessük, hogy a lehető legrövidebb útvonalakon, minél kevesebb járművel, minél több utas és áru juthasson el a céljához. Úgy érdemes szervezni a forgalmat, hogy a legkevesebb felesleges járműmozgásra, például parkolóhely-keresésre legyen szükség, és ha már mozog a jármű, akkor lehetőleg ne kelljen újra és újra megállni, elindulni, lassítani, gyorsítani. Ez pazarolja az energiát, növeli a légszennyezést, a dugókat és a balesetveszélyt. Fejlett kognitív mobilitási rendszerekkel a városokat alacsonyabb energiafogyasztás, kisebb környezetterhelés és nagyobb biztonság mellett lehet a jövőben működtetni

– fogalmazott Prof. Dr. Hanula Barna.

Az okosvárosok irányába mutató innovatív technológiák köre folyamatosan bővül, ide tartoznak a már rendelkezésre álló Bosch Smart City megoldások is.

Mobilitás művészi szinten

A Kognitív Mobilitás 2024 konferencián bemutatkoztak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Interaction Design szakos hallgatói is, akik a jármű és az ember közötti interakciót állították a középpontba. Megközelítésükben a jövő autói érzékelőkkel ellátott guruló számítógépek lesznek, amelyek a bennük rejlő lehetőségeket teljes mértékben az egyénre szabottság felé fogják elmozdítani. A MOME Mobility Design Lab részt vesz autók, drónok, motorok és mikromobilitási eszközök tervezésében, és a jövő fenntartható közlekedési rendszereinek feltérképezésével is foglalkozik, munkájukat innovatív partnerként a Bosch is támogatja a Bosch-BME Innovatív Járműtechnológiák Kompetencia Központon keresztül.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Okosvárosok és technológiai sokszínűség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/04/red-bull-basement-tokio-feltalalok/ Fri, 04 Oct 2024 06:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31466 Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái. A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében. Korunk legnagyobb innovátorait többek között az is összeköti, hogy a valódi hatás elérése érdekében […]

The post Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái.

A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.

Korunk legnagyobb innovátorait többek között az is összeköti, hogy a valódi hatás elérése érdekében céltudatosságuk már egy vállalkozói ambícióval is párosul. Az egyedi ötletekre mindig van kereslet a Red Bull Basement versenyében, a márka pedig lehetőséget biztosít a fiatal gondolkodóknak egy olyan együttműködésre, ahol személyes fejlődési lehetőségek, szakmai workshopok és kapcsolatépítés keretében tökéletesíthetik ideáikat. Könnyen lehet, hogy a következő világmegváltó megoldás épp Magyarországról indul majd útjára.

A korábbi években az egyetemista ötletgazdák már rengeteg bámulatos ötletet mutattak be, amelyek megvalósítását, továbbfejlesztését a Red Bull Basement esemény után is folytatták. Volt, aki elhasznált mosóvizet újrahasznosító mosógépet hozott létre, míg másnak a hanghullámokat sikerült elektromossággá formálnia eszköze segítségével. Az elmúlt években magyar diákok is bemutathatták ötleteiket: 2020-ban Popovics Kinga és Guthy Máté, a termékek vízindexét megjelenítő IWI-projekt ötletgazdái egészen a TOP 10-ig meneteltek a versenyben, három éve pedig Lengyel Kristóf vitte energiafelhasználást optimalizáló alkalmazását a döntőbe.

Kinga Popovics és Máté Guthy, Red Bull Basement Global Workshop, Budapest, Hungary

A nemzetközi versenyre november 5-ig várják a szervezők az inspirációt ébresztő, a világot pozitív irányba terelő innovátorok érkezését, akik egyénileg vagy két fős csapatokban jelentkezhetnek. Újítás ezúttal, hogy a Red Bull Basement idei versenyzői a mesterséges intelligenciát is használhatják a megvalósítás és az üzleti terveik megalkotása érdekében. A jelentkezést követően a szakmai zsűri kiválasztja a legjobb pályázót minden országból, akik egy nemzetközi színtéren, szakértők és mentorok bevonásával fejleszthetik tovább ötletüket. December 2. és 6. között Tokióban, a verseny döntőjén pedig bemutathatják a kidolgozott koncepciót is. A nyertes csapat jutalma egy út a Szilícium-völgybe, ahol személyre szabott mentorálást kapnak és kapcsolatokat építhetnek az iparág vezetőivel.

A Red Bull Basementtel kapcsolatos további információk a hivatalos oldalon találhatók.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akadálymentesített strandolás mozgáskorlátozott emberek számára is https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/02/seatrac-akadalymentes-strandolas-siemens/ Mon, 02 Sep 2024 05:30:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30957 SEATRAC rendszer révén a mozgáskorlátozott emberek is külső segítség nélkül élvezhetik a tengerpart élményét. A TOBEA startup által fejlesztett megoldást eddig 250 strandon telepítették világszerte. A SEATRAC jelentősen növeli az esélyegyenlőséget a tengerparton. A görög TOBEA és a Siemens együttműködésével kifejlesztett eszköz speciális, sínrendszerre szerelt széke egy távirányító segítségével teszi lehetővé, hogy a mozgáskorlátozott emberek […]

The post Akadálymentesített strandolás mozgáskorlátozott emberek számára is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
SEATRAC rendszer révén a mozgáskorlátozott emberek is külső segítség nélkül élvezhetik a tengerpart élményét. A TOBEA startup által fejlesztett megoldást eddig 250 strandon telepítették világszerte.

A SEATRAC jelentősen növeli az esélyegyenlőséget a tengerparton. A görög TOBEA és a Siemens együttműködésével kifejlesztett eszköz speciális, sínrendszerre szerelt széke egy távirányító segítségével teszi lehetővé, hogy a mozgáskorlátozott emberek önállóan, külső segítség nélkül juthassanak be a vízbe, majd vissza a partra. A technológia révén így azok is élvezhetik a tenger nyújtotta élményeket, akik korábban a megfelelő infrastruktúra hiánya miatt ezt nem, vagy csak korlátozottan tehették meg.

A Siemens vezérlés- és irányítástechnológiája felel a SEATRAC zökkenőmentes és megbízható működésért a tengerparti környezetben. A technológiai biztosítja a távoli vezérlést és a gyors hibajavítást, hiszen bármilyen hiba estén a rendszer azonnal értesíti az üzemeltetőt az intelligens diagnosztikai és kommunikációs alkalmazások révén. A beépített biztonsági funkciók pedig segítenek megakadályozni az eszköz jogosulatlan használatát.

A SEATRAC jelentősen hozzájárul a strandok akadálymentesítéséhez. Az innovatív eszköz már több mint 250 strandon elérhető világszerte, többek között Görögország, Törökország, Dél-Olaszország és Horvátország népszerű partszakaszain. A felhasználók térképes információk alapján tájékozódhatnak a rendszer aktuális elérhetőségéről és állapotáról, sőt, akár saját távirányítót is igényelhetnek, amit maguknál tartva bármikor igénybe vehetik az eszközöket.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akadálymentesített strandolás mozgáskorlátozott emberek számára is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formula Student East 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/08/formula-student-east-2024/ Thu, 08 Aug 2024 05:39:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30756 A régió legmodernebb tesztpályáján, a ZalaZONE-on több, mint 2500 tehetséges hallgató versenyét hozta a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által támogatott Formula Student East. 2024. július 28. és augusztus 2. között a világ minden tájáról érkező csapatok versengtek a dobogó legmagasabb fokáért három kategóriában.  Partnereinek köszönhetően a Járműmérnökök Egyesülete 2024-ben immár hetedik […]

The post Formula Student East 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A régió legmodernebb tesztpályáján, a ZalaZONE-on több, mint 2500 tehetséges hallgató versenyét hozta a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által támogatott Formula Student East. 2024. július 28. és augusztus 2. között a világ minden tájáról érkező csapatok versengtek a dobogó legmagasabb fokáért három kategóriában. 

Partnereinek köszönhetően a Járműmérnökök Egyesülete 2024-ben immár hetedik alkalommal hozta el az autóipar jövőbeli tehetségeit hazánkba: 20 ország 84 csapata regisztrált szerte a világból, hogy a végső győzelemért járó díjakért megmérkőzzenek, elektromos, önvezető és belső égésű kategóriákban. Idén a verseny a nagyközönség számára is megnyitotta kapuit a helyszínen vásárolható belépőkkel, akiknek a csütörtöki és pénteki versenynapok tartogatták a legvonzóbb lehetőséget.

Kiss Dávid, a versenyt szervező Járműmérnökök Egyesületének elnöke kiemelte, hogy ez a rendezvény nem csupán a technikáról szól, hanem elsősorban a hallgatókról, akik megfeszített tempóban dolgoznak tanulás mellett, és az F1-es csapatok professzionalizmusát mutatják. Technikai szempontból is nagy eredményeket érnek el, például a gyorsulási rekordot is egy FS csapat tartja. Hangsúlyozta, hogy a Formula Studentből kikerülő hallgatók a mérnöki társadalom fontos tagjaivá válnak, és rávilágított a Formula Student nemzetgazdasági jelentőségére. Évente közel 100 hallgató vesz részt a programban, így a hazai Formula Student történetében már közel 3000 hallgató esett át ezen az iskolán. Ezek a hallgatók nemcsak közvetlenül hoznak létre óriási hozzáadott értéket, hanem közvetett hatásokkal is gazdagítják a gazdaságot, például nagyobb eséllyel alapítanak saját K+F cégeket, spinoffokat. A Formula Student vonzereje motiváló és pályaorientációban segítő szerepet is betölt, továbbá a kikerülő mérnökök általánosan is növelik a környezetük K+F tevékenységének hatékonyságát. Mindezen hatások összesen évente 5-10 millió euró hozzáadott értéket jelentenek a magyar gazdaságnak. Végül kiemelte, hogy az FS East Európa top 3 Formula Student rendezvénye között szerepel Németország és Ausztria mellett.

2024-ben 84 helyet nyitottak meg a szervezők a regisztráción a korábban is említett elektromos, belső égésű és önvezető kategóriákban. A Formula Student East továbbra is Európa legjobb csapatait vonultatja fel, ez is mutatja, hogy a rendezvény mennyire közkedvelt az FS mozgalomban és gyakorlatilag a legjobb összetételű verseny, amelyet a rendezvényeket minősítő ún. ranking – tehát osztályozási – rendszer is alátámaszt, ahol az elmúlt években első és második helyeken szerepelt a hazai megmérettetés.

Az ötnapos rendezvény első két napján a mérnökhallgatók mutatták meg szakmai tudásukat az összesen több, mint 100 ipari szakértőnek, akik három versenyszámban tették próbára a csapatok ismereteit. Az üzleti versenyszámban egy klasszikus, tízperces pitchben kellett meggyőzni a befektetőként megfigyelő bírákat a saját, kreatív vállalkozási ötletükről, melynek a középpontjában az auto állt. A második prezentációs számban a gyártási- és költségtervezési képességekre volt szükség, hiszen az autó darablistája és gyárthatósága, valamint általános gyártástechnológiai ismeretek kerültek górcső alá. A prezentációs számok közül a legtöbb pontot a mérnöki tervezést fókuszba helyező ún. Engineering Design Event éri, ahol csapatonként 45-50 perces mély szakmai beszélgetésben derül ki, milyen ismeretek alapján tervezte és építette meg a csapat az idei versenyautóját. Mindezen számokat az egyes döntők koronázzák meg, ahol a legjobb diákok a legnehezebb kérdésekben mérkőznek meg a dobogó legfelső fokáért. Legjobb magyar eredmények ezen számokban a BME FRT harmadik helyezése az üzleti pitchben, és az Arrabona Racing Team második helye a költségterv bemutatásában, illetve az ő harmadik helyük az Engineering Design Eventen. Összesített prezentációs számokban pedig belső égésű kategóriában a Thessaly Egyetem, elektromos és autonóm kategóriában pedig a zürichi ETH csapata szerepelt a legjobban.

Attól igazán egyedi mérnökverseny a Formula Student, hogy az elméletet át kell ültetnie a csapatoknak egy igazán látványos gyakorlatba. Ugyanis azt a szépen megtervezett versenyautót le is kell gyártaniuk, majd a pályán bemutatni, hogy tényleg azt tudja, amit a tervezőprogramban. A ZalaZONE hatalmas dinamikus platformján öt számban tették a szervezők próbára az egyedi versenygépeket. Egyenes gyorsulás 75 méteren, kanyarsebesség-teszt az ún. Skid Pad pályán mindkét irányba, majd pedig egy időmérő, és a minden csapat által legnagyobb kihívásként megélt 22 km-es hosszútávú verseny mind-mind különböző nehézséget tartogat. A négy látványos szám mellé ötödikként az energiahatékonyság kerül, hiszen mind az elektromos- mind a belső égésű autók által felhasznált energia az időeredménnyel súlyozva is ér fontos pontokat.

Elképesztő időt futva a dinamikus számok összesített győztesei a következő egyetemek:
– belső égésű kategória: Arrabona Racing Team, Győr, Széchenyi István Egyetem
– elektromos kategória: AMZ Racing, Zürich, ETH
– önvezető kategória: Chalmers Formula Student, Göteborg, Chalmers Műszaki Egyetem

Az alábbi táblázat foglalja össze a három, egymástól függetlenül értékelt kategória dobogós helyezettjeit. Első alkalommal a világranglistás versenyek történelmében, és 10 évvel a csapat oroszországi győzelme után az Arrabona Racing Team diadala a belső égésű kategóriában a legjobb összesített magyar eredmény a versenyen.

CV EV DV
1. helyezett Arrabona Racing Team AMZ Racing AMZ Racing
2. helyezett FSUPV Team Rennstall Esslingen KA-RaceIng
3. helyezett Centaurus Racing Team FS Team Tallinn Chalmers Formula Student

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Formula Student East 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/24/hutte-siemens-technologia-ikonikus/ Wed, 24 Jul 2024 06:00:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30600 Főszerepben a megbízhatóság és a fenntarthatóság. Az Alpok egyik legmagasabb és legismertebb, 4478 méteres Matterhorn-hegyéről híres Zermatt városa Svájc egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, 2023-ban mintegy 2,5 millió vendégéjszakát regisztráltak itt. A térségben összesen 38 olyan hegycsúcs található, ami 4 ezer méternél is magasabb, ráadásul a város távoli fekvése és zord terepviszonyai miatt sajátos kihívásokkal néznek […]

The post Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Főszerepben a megbízhatóság és a fenntarthatóság.

Az Alpok egyik legmagasabb és legismertebb, 4478 méteres Matterhorn-hegyéről híres Zermatt városa Svájc egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, 2023-ban mintegy 2,5 millió vendégéjszakát regisztráltak itt. A térségben összesen 38 olyan hegycsúcs található, ami 4 ezer méternél is magasabb, ráadásul a város távoli fekvése és zord terepviszonyai miatt sajátos kihívásokkal néznek szembe a helyiek. Ezek közé tartoznak a szélsőséges időjárási körülmények, a lavinák, a nagy magasságkülönbségek, az oxigénhiányos levegő és a meredek terep is, ami mind megnehezíti egy megbízható és fenntartható infrastruktúra kiépítését, valamint különösen fontossá teszi az innovatív megoldások alkalmazását.

Monte Rosa Hütte

A 2883 méteren található, modern, high-tech kinézetű Monte Rosa Hütte Svájc egyik legikonikusabb menedékháza, ami 2010-ben nyitott újra, és nagyrészt autonóm módon működik, energiaigényét tekintve főként önellátó. Ehhez korábban 8,6 tonna ólomakkumulátort használtak, amelyek energiaáramlását online figyelték, és ez alapján 2021-ben a csere mellett döntöttek: azóta 2,7 tonna lítiumakkumulátor látja el ezt a funkciót.

Az újranyitáskor a hüttét Siemens épületautomatizációs megoldásokkal is felszerelték. A Desigo CC átfogó épületfelügyeleti platform segítségével az összes rendszer, – például a hűtési-, fűtési-, és szellőztetési- (HVAC), az árnyékoló-, a világítási-, az áramellátási-, a tűzvédelmi-, illetve a biztonsági rendszerek – egyszerre kezelhető. Az üzemeltető így gyorsan áttekintheti a legfontosabb berendezések értékeit, ellenőrizheti a kulcsfontosságú helyiségeket, és elháríthatja az esetleges problémákat.

2024-ben pedig ez a rendszer is megújult; a legújabb platformot, a Siemens Building X-et alkalmazták. Ezzel a skálázható megoldással digitalizálhatóvá vált az épület üzemeltetése, irányítása és optimalizálása, ami nagyobb teljesítményt és hatékonyabb energiafelhasználást, azaz fenntarthatóbb működést biztosít a hüttének.

Drótkötélpályás felvonó a gleccserparadicsomban

Európa legmagasabban fekvő drótkötélpályás felvonó állomása is a Matterhorn szikláin, 3883 méteren található. Ez is része az összesen 54 felvonó szakaszból és 360 kilométeres drótkötél-pályából álló rendszernek, ami lenyűgöző a kilátást biztosít az egész évben havas csúcsokra, az alacsonyabb részeken pedig nyáron 400 kilométernyi kalandos kerékpár- és túraútvonal várja a látogatókat.

A hegyvidéki terep azonban erős követelményeket támaszt az infrastruktúra kialakításához. A felvonókat üzemeltető Zermatt Bergbahnen AG partnereként a Siemens biztosítja a kisfeszültségű áramellátás zökkenőmentességét, valamint a korszerű vezérlési megoldásokat. Ezek segítségével a rendszer transzparens módon nyomon követhető, és az egész infrastruktúra energiagazdálkodása áttekinthető, közvetlenül a vezérlőegységeknél, egy kijelző (HMI) vagy SCADA-megjelenítő használatával. A szabvány interfészeknek köszönhetően pedig számos gyártó alrendszerei és berendezései integrálhatóak a vezérlés alá, ezzel is megkönnyítve az üzemeltetők munkáját.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Biztonságos drónforgalom a jövő okosvárosaiban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/17/dronforgalom-jovo-okos-varos-biztonsag/ Wed, 17 Jul 2024 06:00:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30547 Az első rajrepülő drónflotta létrehozása után most önvezető drónok nagy létszámú sűrű forgalmát mutatták be a világon elsőként az ELTE kutatói. A lenyűgöző új rendszer képességei lényegesen felülmúlják az emberi pilótákkal valaha is megvalósítható szintet.  Az ELTE Biológiai Fizika Tanszék munkatársai 2009 óta foglalkoznak csoportos robotikával, rajban repülő drónokkal, ők alkották meg 2014-ben a világ első, […]

The post Biztonságos drónforgalom a jövő okosvárosaiban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az első rajrepülő drónflotta létrehozása után most önvezető drónok nagy létszámú sűrű forgalmát mutatták be a világon elsőként az ELTE kutatói. A lenyűgöző új rendszer képességei lényegesen felülmúlják az emberi pilótákkal valaha is megvalósítható szintet. 

Az ELTE Biológiai Fizika Tanszék munkatársai 2009 óta foglalkoznak csoportos robotikával, rajban repülő drónokkal, ők alkották meg 2014-ben a világ első, legalább tíz egyedből álló önállóan repülő kvadrokopter flottáját. A kutatócsoport munkája most új mérföldkőhöz érkezett, ezúttal száz drón sűrű önvezető forgalmát publikálták a Swarm Intelligence folyóiratban.

De miben is különbözik egymástól a rajban repülés és az önvezető drónforgalom? Rajrepülés esetén az egyedek célja a tökéletesen szinkronizált, összehangolt közös mozgás. Egy forgalmi szituációban azonban a drónoknak egyéni útvonalaik és céljaik lehetnek, és ezek konfliktust okozhatnak. Ez különösen igaz akkor, ha a közlekedés nem kijelölt utakon zajlik, hanem szabad térben, például egy téren tetszőleges irányban áthaladó gyalogosok esetében, vagy drónok mozgása során fenn a szabad égen.

Az ELTE kutatói úgy oldották meg a problémát, hogy egy speciális, előre gondolkodó és minden pillanatban frissülő útvonaltervezőt ötvöztek a hagyományos bioinspirált rajrepülési modellek kölcsönhatásaival. Így az önvezető robotok egyrészt optimálisan kerülik el a legtöbb közlekedési konfliktust, másrészt a mégis fennmaradókat a szomszédaikkal közvetlenül egyeztetve biztonságosan tudják kezelni.

A teljesen önszerveződő, tehát központi irányítás nélküli modell hatékonyságát a kutatók először szimulációban tesztelték. Ennek során akár 5000 drón folyamatos nagy sebességű véletlen forgalmát is be tudták mutatni két dimenzióban, egyforma vagy különböző sebességű és/vagy prioritású egyedekkel, sőt réteges háromdimenziós eseteket is leképeztek – ezek a jövőbeli okosvárosok, illetve decentralizált repülésirányítási elképzelések sűrű drónforgalmi helyzetének hatékony megoldását illusztrálják.

Ezután a modellt az ELTE Biológiai Fizika Tanszéken alapított – a nagyközönség számára a hazai drónshow-kkal is hírnevet szerző – CollMot Kft. száztagú drónrajára programozták, és az önszerveződő drónforgalmat élőben is bemutatták.

A megoldásra építve az automatizált drónrajos munkavégzés új fázisa kezdődhet a csoportos permetezéstől kezdve a drónos áruszállításon át a védelmi ipari alkalmazásokig. Mindezeket a célokat a CollMot Kft. képviseli az ELTE-vel együttműködve, a tudományos eredmények ipari innovációba történő folyamatos átültetésével, amiért 2021-ben a céget is alapító kutatók az ELTE Innovatív Kutatója díját is elnyerték.

További információ


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Biztonságos drónforgalom a jövő okosvárosaiban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kvantumtechnológia alapjaiban változtatja meg jövőnket https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/21/kvantumtechnologia-jovo-valtozas/ Fri, 21 Jun 2024 05:00:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30239 A kvantumtechnológia áttörést hozhat a járműiparban és az orvostudományban is A kvantumos jelenségek elsősorban az anyag legkisebb építőköveinek viselkedésében jelentkeznek. Ezek a parányi részecskék teljesen máshogy viselkednek, mint ahogy azt a hétköznapi életben megszoktuk. A kvantumos jelenségekre épülő kvantumtechnológia forradalmi változásokat hozhat a környezetünk érzékelésében és az információfeldolgozásban. A Bosch jelenleg a kvantumtechnológián alapuló első […]

The post A kvantumtechnológia alapjaiban változtatja meg jövőnket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kvantumtechnológia áttörést hozhat a járműiparban és az orvostudományban is

A kvantumos jelenségek elsősorban az anyag legkisebb építőköveinek viselkedésében jelentkeznek. Ezek a parányi részecskék teljesen máshogy viselkednek, mint ahogy azt a hétköznapi életben megszoktuk. A kvantumos jelenségekre épülő kvantumtechnológia forradalmi változásokat hozhat a környezetünk érzékelésében és az információfeldolgozásban. A Bosch jelenleg a kvantumtechnológián alapuló első termékeinek fejlesztésén dolgozik, melyek az orvosi és a mobilitási területeken lesznek alkalmazhatók.

ReAQCT: a legátfogóbb hazai kvantumkonferencia a Bosch budapesti kampuszán

A Bosch csoport 10 éve kutatja a kvantumtechnológiában rejlő lehetőségeket. A Robert Bosch Kft. szakmai partnereivel együttműködésben 2024. június 19–20-án a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon első alkalommal rendezte meg „A kvantum-számítástechnika és -technológia legújabb eredményeiről szóló (Recent Advances in Quantum Computing and Technology – ReAQCT)” tudományos konferenciát. A konferencia keretében a kvantumkutatások és -alkalmazások vezető tudósai és a technológiában élen járó ipari szakértők mutatták be legfrissebb eredményeiket. A ReAQCT fókuszában a kvantumalgoritmusok, a kvantumos szoftverek, a kvantumos hibajavítás és a kvantumszenzorok álltak, de terítékre került a mesterséges intelligencia és a kvantumszámítógép kapcsolata is. Az esemény célja a tudományos párbeszéd elősegítésén túl az volt, hogy felhívja a figyelmet a kvantumtechnológia jelentőségére és hozzájáruljon annak fejlődéséhez Magyarországon. A ReAQCT a kvantumtechnológiával foglalkozó új konferenciasorozat első állomása.

A Bosch kvantumtechnológián alapuló termékeket fejleszt

A Bosch a világ egyik vezető vállalata a szenzorok területén, ezért kiemelt hangsúlyt helyez a jelenlegi technológiáknál érzékenyebb kvantumszenzorok kutatására és fejlesztésére, amelyek a mágneses mezőt, a gyorsulást és más fontos fizikai mennyiségeket nagyon pontosan mérik. A Bosch Quantum Sensing startup jelenleg első kísérleti ügyfeleivel együtt a kvantumszenzorok konkrét alkalmazásán dolgozik az orvosi és a mobilitási iparágakban, mely forradalmi előrelépéshez vezethet például a pontosabb orvosi diagnosztika, a navigáció, vagy az akkumulátorok területén is. A Bosch kvantumszenzorai többek között a jelenlegi elektrokardiográfiánál (EKG) pontosabb és gyorsabb mérésre, vagy az akkumulátor pontos töltöttségi szintjének meghatározására is használhatóak lesznek a jövőben. (Ezzel kapcsolatos további információ ezen a linken található.)

A kvantumszenzorok mellett a Bosch a kvantumszámítógépekben is jelentős potenciált lát, melyek számos különböző technológiai területen lesznek alkalmazhatók és hozhatnak áttörést a vállalat szakmai álláspontja szerint. „A kvantumszámítógépek az anyagtudományban is hatalmas előrelépést jelentenek. Segítségükkel olyan különleges anyagokat fejleszthetünk ki, amelyekre a hagyományos számítógépekkel soha nem lenne lehetőségünk” – mondta el Dr. Thomas Strohm, a Bosch Research kvantumtechnológiákért felelős vezető szakértője a ReAQCT konferencián. Hozzátette, a Bosch jelenleg szoros együttműködést folytat az IBM-mel az anyagok kvantumszámítógépekkel történő szimulációjának területén.

Kvantumfejlesztések Magyarországon az ipari és az akadémiai szféra összefogásával

„A kvantumtechnológiai kutatásokban és fejlesztésekben csak az ipari és az akadémiai szféra összefogásával érhetünk el jelentős előrelépést. Ezért örömmel adtunk helyt és vállaltunk részt szervezőként és előadóként a konferencián a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon”

– mondta el Dr. Csilling Ákos, a Bosch tudományos munkatársa, a ReAQCT konferencia szervezőbizottságának elnöke.

A ReAQCT konferencián a hazai felsőoktatási intézmények és tudományos élet meghatározó szereplői: az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont (Wigner FK), valamint a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) szakértőinek meghívására a világ vezető kutatói ismertették a kvantumtechnológiához kapcsolódó legfrissebb műszaki és tudományos eredményeiket.

A kvantuminformatika területén alkalmazható kvantumtechnológiai kutatások magas színvonalra emelésével Magyarországon külön intézmény, a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium foglalkozik, amely kulcsszerepet vállalt a ReAQCT szervezésében. A konferencián részt vett a Laboratórium konzorciumvezetője, a Wigner FK is. A központ kutatói a kvantuminformatika, a kvantumoptika, a kvantumszámítás és a kvantumos érzékelés, valamint kvantumkommunikáció területén nemzetközileg elismert elméleti és kísérleti kutatásokat végeznek és több jelentős Európai Uniós pályázatban vesznek részt.

A HUN-REN SZTAKI a kvantumtechnológiák közül elsősorban a kvantumszámítástechnikával foglalkozik intenzíven, mégpedig a lehetséges gyakorlati alkalmazásokra, ezen belül is főként a gyártás automatizálási és autonóm járművek területeire fókuszálva. Az intézet a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) és az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (ARNL) vezetőjeként számos további területen is vizsgálja a kvantumszámítástechnika alkalmazási lehetőségeit.

Az ELTE Informatikai Karának kutatói nem csak azt vizsgálják, hogy milyen lehetőségeket nyit meg a kvantumszámítás például a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás számára, hanem azt is, hogy a kvantumszámítógépek megjelenésével milyen biztonsági kockázatok jelentkeznek, és azokat hogyan kezelhetjük. A Kar részt vesz a formálódó európai kvantumkommunikációs infrastruktúra kiépítésében is (QCIHungary). Különösen hangsúlyosak a Karon a kvantumszámítógépek programozását támogató szoftvertechnológiai kutatások, melyek új programozási nyelvek és eszközök létrehozását eredményezik.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kiemelkedő szerepet játszik a hazai kvantumtechnológiai oktatásban és kutatásban. Az egyetemen zajló képzéseken magas színvonalú kurzusok keretében nyílik lehetőség a kvantumtechnológia megismerésére. A BME részt vesz a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium munkájában, és számos kvantumtechnológia témájú Horizont Európa kutatási pályázatban is, így pl. a szupravezetőkre vagy félvezetőkre alapuló kvantumszámítógépek kutatás-fejlesztését célzó projektekben.

Az Óbudai Egyetem (OE) is kiemelt hangsúlyt helyez arra, hogy a legújabb technológiák, így a kvantumszámítástechnika-elmélet és gyakorlat is helyet kapjon a mérnökképzésben. Az egyetem hisz abban, hogy ez a dinamikusan fejlődő terület a kutatásokon túl, a gyakorlatban alkalmazható megoldásokat nyújthat az ipar és a gazdaság számára is a közeljövőben.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A kvantumtechnológia alapjaiban változtatja meg jövőnket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
iRobot Roomba Combo J9+ teszt: tökéletes robotporszívó minden helyzetre https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/14/irobot-roomba-combo-j9-tapasztalat/ Thu, 13 Jun 2024 23:37:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30187 Az iRobot Roomba Combo J9+ a legújabb prémium minőségű robotporszívó, mely a kisebb alapterületű lakásokban a kimagaslóan jó navigációjának, a tágasabb otthonokban pedig a nagy kapacitásának köszönhetően nyújt valódi megoldást, sőt a kiskedvencekkel rendelkezők számára is igazi segítséget jelent. Az iRobot eddigi legerősebb és legokosabb robotporszívójaként emlegetett, 2024 tavaszán piacra dobott iRobot Roomba Combo j9+ […]

The post iRobot Roomba Combo J9+ teszt: tökéletes robotporszívó minden helyzetre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az iRobot Roomba Combo J9+ a legújabb prémium minőségű robotporszívó, mely a kisebb alapterületű lakásokban a kimagaslóan jó navigációjának, a tágasabb otthonokban pedig a nagy kapacitásának köszönhetően nyújt valódi megoldást, sőt a kiskedvencekkel rendelkezők számára is igazi segítséget jelent.

Az iRobot eddigi legerősebb és legokosabb robotporszívójaként emlegetett, 2024 tavaszán piacra dobott iRobot Roomba Combo j9+ nagyobb alapterületű otthonokkal, de akár kiskedvencekkel rendelkezők számára is ideális választás lehet. A 4 lépcsős takarítórendszer többek között felismeri a padló típusát, és ennek megfelelően állítja be a szívóerőt, felsöpri a szöszöket és kettős gumikeféjének segítségével minden koszt magába szív és mindeközben eltávolítja a makacsabb szennyeződéseket is. A tisztítás végeztével a robot automatikusan visszatér elegáns dokkolójához, és kiüríti tartályát a cserélhető porzsákba, valamint szükség esetén itt tölti fel tartályát vízzel a felmosáshoz. Akár egy álom – igazi partner a takarításban, akire minden esetben számíthatunk.

iRobot Roomba Combo J9+ csomagolása

Kivitel, dizájn és jellemzők

A csúcskategóriás takarítórobotok, köztük az iRobot legtöbb modellje is képes már porszívózni és felmosni is egy ciklus alatt. Amíg az iRobot Roomba j9+ továbbra is a porszívózásra helyezi a hangsúlyt, addig az iRobot Roomba Combo j9+ már a felmosási funkciót is tartalmaz.

Az automatizálás és a takarítási teljesítmény új szintjére lépve a dokkolóállomás tartalmaz egy új, ún. Clean Base® Auto-Fill Dock-ot, amely automatizálja a szemét kiürítését és a felmosó folyadék feltöltését. Maga töltődokkoló-állomás igazán elegáns képet nyújt, bármelyik lakásban büszkén helyezhető ki akár látványosabb helyre is. A hagyományos porszívókkal ellentétben az iRobot Roomba j9+-t nincs miért rejtegetni. Bordázott fekete eleje érdekes textúrájával diszkrét, a tetején elhelyezett meleg tapintású fa polc pedig, amellett, hogy praktikus, minőségi külsőt kölcsönöz a dokkolóállomásnak. Az elegáns barna bőr fogantyú segítségével az előlap könnyedén kinyitható, mely mögött egy igazán praktikus tároló rendszer kapott helyet. Az ajtó rekeszében tárolhatjuk a pót alkatrészeket, mint a felmosó fejet, porzsákot, pót saroktisztító kefét, így szükség esetén ezek mindig kéznél lesznek. Ezen az ajtón keresztül érjük el könnyedén a tartályt a felmosáshoz, valamint a porzsákfiókot is. A gyártó tájékoztatója szerint egy zsák körülbelül 60 adag szennyeződést tud tárolni. A dokkolóállomás legalsó részén pedig a töltőérintkezők és egy rámpa található, amely a helyére vezeti a robotot.

iRobot Roomba Combo J9+ dokkolóállomás – nyitott ajtóval

Maga robot szabványos alakú és méretű, elegáns letisztult dizájnnal, króm és ezüst színvilággal és a jól megszokott középen elhelyezett, de diszkrét logóval rendelkezik. A robot tetején található CLEAN gomb segítségével egyetlen érintéssel indíthatjuk el, szüneteltethetjük vagy folytattathatjuk a munkát. A fő gomb 5 másodperces nyomva tartásával gyors parancsokat adhatunk robotporszívónknak, törölhetünk feladatot és visszaküldhetjük a bázisállomásra. A tervezők valóban mindenre gondoltak, hiszen a gombot körülvevő kör alakú jelzőfény is fontos információval szolgál számunkra. A fény fehéren pörög a robot töltése közben, fehéren villog, amikor teljesen feltöltődött a készülék, kéken világít, amikor a bázisállomást keresi, valamint pirosan világít, ha valami nincs rendben.

A robot alján a többfelszínű gumikefe-henger mellett a legtöbb robotporszívóhoz hasonlóan egy saroktisztító kefe is található, melynek a sörtéi az oldalán túlnyúlnak, így képes a szennyeződéseket a robot számára nehezebben megközelíthető sarkokból is kikotorni. A robotporszívó karbantartáshoz szinte minden könnyedén kivehető. A saroktisztító kefét egy egyszerű csavar tartja a helyén, és egy retesszel kioldható a gumikefe-henger is, a könnyebb tisztíthatóság kedvéért.

iRobot Roomba Combo J9+ alulnézetben

A robot elején kamera kapott helyet, melynek a j9+ legfontosabb funkcióit köszönhetjük. Ezzel a kamerával a j9+ idővel nemcsak megtanulja a pontos helyét, de hatékonyabban navigál, és felismeri, elkerüli az olyan akadályokat is, mint a kábelek, elhagyott zoknik, cipők vagy éppen a házi kiskedvencek „meglepetései”.

Üzembe helyezés

Az iRobot Roomba Combo j9+ csomagolása praktikus, körültekintően és biztonságosan kialakított rekeszekkel, így biztosak lehetünk benne, hogy a termék doboza minden kézbesítést kibír, mely egy ilyen magas kategóriás készülék esetében egyáltalán nem mindegy. Kibontás után az egyébként nem apró csomagban az alábbiakat találjuk:

  • magát a robotporszívót,
  • dokkolóállomást porzsákkal előkészítve a bevetésre,
  • egy tápkábelt,
  • egy Felhasználói kézikönyvet,
  • egy extra szűrőt,
  • egy extra porzsákot,
  • egy extra felmosó fejet,
  • és egy pót saroktisztító kefét is.

Az első használat előtt fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő és egyben állandó helyét a robotporszívónk számára, ahová a dokkolóállomás, azaz a robot „otthona” véglegesen elhelyezhető. Ehhez a következő szempontokat célszerű figyelembe venni

  • wifi lefedettség
  • konnektor közelség
  • közvetlenül a fal mellé helyezhetőség
  • továbbá célszerű szemből kb, 1,2 méter szabad helyet hagyni, hogy a robot minden esetben könnyedén tudja elhagyni és megközelíteni állomását és ugyancsak ajánlott szabad helyet biztosítani az állomás mindkét oldalán, kb. 0,5 métert, ill. a lépcsőtől is legalább 1,2 méter távolságot.

Miután a dokkolóállomás a helyére került, nincs már dolgunk, mint ráhelyezni a robotot figyelve, hogy a töltőérintkezők illeszkedjenek a dokkoló és a robot között. Röviddel ezután a robot „felébred” és egy kellemes csilingelést ad, mellyel tudatja, hogy készen áll a kihívásokra.

iRobot Roomba Combo J9+ dokkolóállomás

Alkalmazás

Az eszköz körültekintő elhelyezése után csatlakoztathatjuk a Roomba Combo j9+ készüléket az iRobot HOME alkalmazáshoz (Android és iOS rendszeren is elérhető). Ha az első iRobot készülék érkezett otthonunkba, és még nincs letöltve ez az applikáció, akkor először létre kell hoznunk egy iRobot-fiókot, majd hozzáadni az új eszközt. Az alkalmazás ugyan angol nyelvű, de nagyon egyszerű grafikus illusztrációval végigvezet a beállítás szükséges lépésein, sőt a végén még saját nevet is adhatunk az újonnan érkezett takarító segédünknek.

Első használatkor az alkalmazás azt javasolja, hogy a robotot térképezési futtatásra küldjük el. Ez a lépés nem kötelező, mivel a Roomba Combo j9+ idővel képes megtanulni az otthonunkat takarítás közben is, de egy első térképezési futtatás felgyorsítja ezt a folyamatot. A teszt során nekünk tökéletesen felismerte a teljes lakást, felismerte a padlófelületeket pontosan bejelölve a szőnyegeket is az egyes helyiségeken belül, elnevezte a helyiségeket is. Bár a konyhánkat magától „laundry room”-nak, azaz mosodának ismerte fel, a fürdőszobába pedig a küszöb miatt nem jutott be – utóbbira számítottunk is, hiszen a küszöböket maximum 1,5 cm-ig tudja megugrani, magasabb akadállyal érthetően nem birkózik meg a robot – ennek ellenére szinte tökéletesen rajzolta fel a lakás alaprajzát 1 órás alapos feltérképezés során. Maximálisan teljesítette a „lépcső tesztet” is, azaz magától felismerte a lakásunkban található lépcsőt és amellett, hogy gyönyörűen körbeporszívózta egészen a lépcsők legszéléig, egy pillanatig nem adott alkalmat az aggodalomra, hogy veszélyeztetné magát.

Az alkalmazás funkciói a térkép elkészítését követően válnak elérhetővé, a zónák kialakításával készíthetjük el a tisztítási tervet, vagy akár ütemezéseket. Az alkalmazás főoldalán elindíthatunk takarítást, létrehozhatunk ütemtervet a rendszeres munkához, megtekinthetjük a robot takarítási előzményeit és eredményeit, térképpel együtt megmutatva a teljesítményét. Hozzáférhetünk egyéb speciális beállításokhoz, melyekkel tetszés szerint finomhangolhatjuk a robot viselkedését. Akár beállíthatunk olyan zónákat is, amelyeket robot a jövőben kerüljön el (NO MOP zones), vagy éppen fordítva, különös figyelmet fordítson egy adott területre. Lehetőségünk van csak bizonyos zónára elküldeni, ha például csak az előszobát szeretnénk felsöpörtetni és felmosatni vele.

iRobot Roomba Combo J9+ munka közben

Tisztítás és navigáció

A tapasztalat alapján az iRobot Roomba Combo j9+ magabiztosan kezdett el navigálni. Kifejezetten öröm volt nézni, ahogy tudatosan elkerüli az akadályokat és a térképe szerint halad a számára kijelölt helyiség felé, majd csak pontosan ott kezd el takarítani, ahol kértük tőle. A működése során a robot automatikusan észleli a szennyezettebb területeket és ha szükséges akkor, ennek megfelelően növeli a szívóerőt. A Roomba Combo j9+ rendelkezik azzal a képességgel is, hogy megtanulja, mely helyek hajlamosak a szennyeződésekre, és ezeket elsőbbségben részesíti majd a takarítás során.

A tesztelés során a Roomba Combo j9+ kifejezetten ügyesen kerülte el az akadályokat, így zsúfolt otthonba is remek választás lehet, akár megnövekedett igénybevétel mellett kiskedvenc mellé is.

iRobot Roomba Combo J9+ munka közben

iRobot Roomba Combo J9+ összegző vélemény

Tapasztalatunk szerint: ez a robot tökéletes felhasználói élményre lett tervezve. Egy csúcskategóriás készülék, ami professzionális, kameraalapú akadálykerüléssel, kiváló takarítási képességekkel, 2:1-ben funkcióval és felhasználóbarát kezelőfelülettel rendelkezik.

Amennyiben olyan csúcskategóriás robotpadlótisztítót keres, amely önállóan és magas színvonalon porszívózik és mos fel a lakásban, mindezt szemet gyönyörködtető dizájnnal és felhasználóbarát kezelőfelülettel, akkor ebben a készülékben remek társat talál.

Előnyei lehetnek:

  • Elegáns, letisztult dizájn
  • Praktikus, jól átlátható tárolóhelyek a dokkolóállomáson
  • Kiváló navigáció, tökéletesen elkerüli az akadályokat
  • Erős és a felülethez alkalmazkodó szívóerő
  • Hosszú akkumulátor-élettartam
  • Feltérképezi és megtanulja otthonát az automatizált takarításhoz
  • Könnyen értelmezhető és használható, funkciókban gazdag alkalmazás (angol nyelven)
  • Kiváló tisztítási végeredmény
  • Teljesen automata, önállóan kiüríti saját tartályát a takarítási munka befejeztével

Hátránya lehet:

  • Magasabb ár, de cserébe a legmagasabb színvonalat teljesíti
  • Az automata kiürítési funkció egy pár másodpercig zavaró lehet

Az iRobot Roomba Combo j9+ egy felhasználóbarát prémium robotporszívó, amely magasabb árát egy erős szívóerővel, megbízható akadályelkerüléssel, önürítő funkcióval és rengeteg alkalmazásfunkcióval igazolja.

További információ: www.irobot.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post iRobot Roomba Combo J9+ teszt: tökéletes robotporszívó minden helyzetre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/23/autonom-repulesre-kepes-mesterseges-mehraj/ Thu, 23 May 2024 14:21:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29806 BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő […]

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz

A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő tárgyat, amely teljesen önállóan, nagy egyedszámú rajban képes repülni. A BionicBee első repülési bemutatóját a 2024-es Hannover Messe kiállításon láthatták az érdeklődők.

festo bionicbee

Természetes repülési manőverek négy szabadságfokkal: a mesterséges méh 15-20 Hz-s szárnycsapási frekvenciával repül. A szárnyak 180 fokos szögben csapkodnak előre és hátra.

A BionicBee körülbelül 34 grammos tömegével, 220 milliméteres hosszúságával és 240 milliméteres szárnyfesztávolságával a Bionic Learning Network által eddig létrehozott legkisebb repülő tárgy. A fejlesztők először alkalmazták a generatív tervezés módszerét: néhány paraméter megadása után egy szoftveralkalmazás meghatározott tervezési elvek alapján megtalálja az optimális szerkezetet, hogy a lehető legkevesebb anyagot használja fel, ugyanakkor a lehető legstabilabb konstrukciót hozza létre. Ez a következetes könnyűszerkezetes felépítés elengedhetetlen a jó manőverezőképességhez és az egy feltöltéssel repülhető időhöz.

Autonóm kötelékrepülés

A mesterséges méhraj autonóm viselkedését egy ultraszéles sávú (UWB) technológiával működő beltéri helymeghatározó rendszer segítségével érik el. Ehhez a térben két szinten nyolc UWB-állomást (anchort) telepítenek. Ez pontos időmérést tesz lehetővé, és képessé teszi a méheket arra, hogy a térben meghatározzák a helyzetüket. Az UWB-állomások jeleket küldenek az egyes méheknek, amelyek az időbélyegek alapján önállóan meg tudják mérni a távolságot az adott adóelemektől és ki tudják számítani saját helyzetüket a térben.

mesterséges méhraj

Funkcionális integráció kis helyen: a méh teste tartalmazza a kompakt kialakítású szárnymozgató mechanizmust, a kommunikációs technológiát, valamint a szárnycsapkodást és a szárnygeometria adaptálását vezérlő alkatrészeket.

A rajban való repüléshez a méhek egy központi számítógép által meghatározott útvonalakat követnek. A szoros alakzatban is biztonságos és ütközésmentes repüléshez nagyfokú térbeli és időbeli pontosságra van szükség. Az útvonal tervezésénél figyelembe kell venni az esetleges légörvényekben létrejövő kölcsönhatásokat is.

Mivel a mesterséges méhek kézzel készülnek és a legkisebb gyártási különbségek is befolyásolhatják a repülési viselkedésüket, a méhek automatikus kalibrációs funkcióval is rendelkeznek: egy rövid próbarepülés során minden méh meghatározza az egyedileg optimalizált vezérlési paramétereit. Az intelligens algoritmus így ki tudja számítani az egyes méhek közötti hardveres különbségeket, így a teljes raj kívülről úgy vezérelhető, mintha minden méh azonos lenne.

festo bionicbee mesterséges méhraj statisztika

Ütközésmentes repülés: a méhek a rajban repülve egy központi számítógép által megadott útvonalakat követnek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innováció és szellemi tulajdon – az autó- és sportipar versenyképessége https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/30/autoipari-sportipari-oltalmak-szellemi-tulajdon/ Tue, 30 Apr 2024 09:54:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29963 Mint minden szegmensben, így az autó- és sportiparban is az innováció és a szellemi tulajdon védelme a piaci versenyben és a fejlődésben egyaránt kiemelt fontosságú. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) IP Hősök kampánya most az autó- és sportipari vállalkozásoknak nyújt segítséget az oltalomszerzéshez.  Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és az Európai Szabadalmi […]

The post Innováció és szellemi tulajdon – az autó- és sportipar versenyképessége appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mint minden szegmensben, így az autó- és sportiparban is az innováció és a szellemi tulajdon védelme a piaci versenyben és a fejlődésben egyaránt kiemelt fontosságú. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) IP Hősök kampánya most az autó- és sportipari vállalkozásoknak nyújt segítséget az oltalomszerzéshez. 

Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) egy 2021-es tanulmányában már kimutatta, hogy azoknál a kis- és középvállalkozásoknál, amelyek rendelkeznek szellemi tulajdoni oltalmakkal, például van egy védjegy és design oltalmuk is, akár 63 százalékkal nagyobb lehet az egy főre jutó többlet-árbevétel. Azaz egy oltalmi portfólió értékesebbé teszi a vállalkozást, egy induló cég esetében pedig vonzóbbá a befektetők számára.

 autóipari oltalmak

Autóipari oltalmak

Az autóiparban az oltalmakat általában az új technológiai megoldások, például a motorkonstrukciók, az erőátviteli rendszerek és a biztonsági funkciók védelmére, logó és márkanév megjelenésére, illetve a dizájn levédésére használják. Formatervezésiminta-oltalommal a külső jellegzetességeket, mint formát, színeket és alakot lehet védeni. A védjegyoltalom jól alkalmazható az egyedi elnevezések és ábrák, például a már említett márka és logó esetében.

A világ vezető autóipari vállalatai, mint például a Toyota, a Hyundai és a Honda, komoly erőfeszítéseket tesznek a szabadalmak megszerzésében, elősegítve ezzel az innovációt és a piaci versenyképességet. A Toyota évről évre növeli a szabadalmainak számát, jelenleg 3056 szabadalmának közel fele az új mobilitási technológiákra vonatkozik.

Az autóiparban Magyarország is fontos szerepet játszik, számos hazai cég fejleszt alkatrészeket és új technológiákat, például a sávelhagyás, a sávdetektálás, az adaptív távolságtartó automatika (ACC), a kormányrendszerek, a parkolási funkciók és a multimédiás eszközök területén, valamint a hazai autóipari formatervezés is kiemelkedő szinten áll.

Az IP Hősök kampányhoz – melyben különböző iparágak sikeres hazai vállalkozásainak IP stratégiáját mutatjuk be, felhívva a figyelmet az IP-ben rejlő gazdasági és jogi előnyökre, valamint a kommunikációs lehetőségekre, amellyel a márka kitűnhet a versenytársai közül – nagykövetként csatlakozott a GreenGo is, mint sikeres magyar startup.  Logójuk 2016 júniusa óta áll védjegyoltalom alatt, ezzel egyértelműen beazonosíthatóvá téve a carsharing szolgáltatót.

 sportipari oltalmak

Sportipari oltalmak

Az éves szinten 350 milliárd dolláros iparággá nőtt sportiparban is hasonlóan fontos a szellemi tulajdon védelme. A szabadalmak, védjegyek és formatervezési minták hozzájárulnak az innovációhoz és az egyedi identitás kialakításához, ezek együttesen segítik a licencelési és kereskedelmi szerződések létrehozását. Számos hazai példa is bizonyítja, hogy az oltalmak megszerzése hatékonyan hozzájárul egy kis- és középvállalkozás sikeréhez. A Hard Body Hang cég által tervezett Zig Zag mászófalat 2023-ban beválogatták az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatala (EUIPO) DesignEuropa Díjának döntősei közé, a cég Bécstől kezdve Grönlandon át egészen Hong Kongig számos megrendelővel büszkélkedhet. A siker egyik kulcsa, hogy a vállalat szellemi tulajdonait, beleértve a mászófal designját, már a kezdetektől fogva oltalmaztatja, így védekezve a másolók, hamisítók és a konkurencia ellen.

Az autó- és sportiparban tehát az innováció és a szellemi tulajdon védelme szorosan összekapcsolódik és ez egy fontos üzenet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala szerint. Az üzenet tudatosításának a célja pedig az, hogy még több hazai kis- és középvállalkozás felismerje a szellemi tulajdon védelmének fontosságát. Mindez jelentős mértékben hozzájárul a hosszútávú sikerükhöz, versenyképességük növekedéséhez, és az új – akár nemzetközi – piaci lehetőségek kiaknázásához is.

SZTNH szolgáltatások

Az oltalmazási hajlandóságot több szolgáltatás és hazai, illetve nemzetközi forrás is növeli. Az SZTNH szellemivagyon-diagnózis (IP scan) nevű, most a KKV-k számára ingyenes szolgáltatása testre szabottan ad általános képet egy vállalkozás szellemi vagyonáról és a releváns oltalmi formákról. Az európai KKV-alap akár 75%-os visszatérítést nyújt a cégeknek a különböző oltalmi formákhoz kapcsolódó bejelentések díjából, a hazai  Iparjog pályázat pedig kevésbé tőkeerős vállalkozásoknak nyújt anyagi segítséget az oltalomszerzéshez, összesen 500 millió forintos keretösszeggel. Ennek keretében vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak szabadalmak, védjegyek és más iparjogvédelmi oltalmak bejelentésével kapcsolatos költségek visszatérítésére, beleértve az ügyvivői díjakat is. Ha pedig egy vállalkozás európai szabadalmaztatásban is gondolkodik, az Európai Szabadalmi Hivatal most 30%-os díjkedvezményt nyújt mikroszervezeteknek az európai szabadalmi díjakból.

sztnh.hu | ipmindenkinek.hu

(x)


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Innováció és szellemi tulajdon – az autó- és sportipar versenyképessége appeared first on Műszaki Magazin.

]]>