Gépipar – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 15 Jul 2024 06:00:53 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az Emerson új nyomásszelepei rugalmas, pontos vezérlést biztosítanak nagy pontosságú gyártáshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/12/emerson-nyomasszelep-rugalmas-vezerles/ Fri, 12 Jul 2024 06:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30474 Az Emerson ma bejelentette az új AVENTICSTM 625-ös sorozatú Sentronic proporcionális nyomásszabályozó szelepek szelepeket. A 0,5%-nál kisebb szabályozási eltéréssel az új szelepeket úgy tervezték, hogy rendkívül pontos, elektronikus proporcionális nyomásszabályozást biztosítsanak, és lehetővé tegyék a szükséges rugalmasságot a kifinomult pneumatikus vezérléstechnikai alkalmazások támogatásához. A 625-ös sorozatú Sentronic szelepekhez mellékelt adatgyűjtő szoftver (DaS) szintén lehetővé teszi […]

The post Az Emerson új nyomásszelepei rugalmas, pontos vezérlést biztosítanak nagy pontosságú gyártáshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Emerson ma bejelentette az új AVENTICSTM 625-ös sorozatú Sentronic proporcionális nyomásszabályozó szelepek szelepeket.

A 0,5%-nál kisebb szabályozási eltéréssel az új szelepeket úgy tervezték, hogy rendkívül pontos, elektronikus proporcionális nyomásszabályozást biztosítsanak, és lehetővé tegyék a szükséges rugalmasságot a kifinomult pneumatikus vezérléstechnikai alkalmazások támogatásához. A 625-ös sorozatú Sentronic szelepekhez mellékelt adatgyűjtő szoftver (DaS) szintén lehetővé teszi a szelepek gyors indítását, felügyeletét és vezérlését közvetlenül a számítógépen.

„A nagy pontosságú berendezésekben, például a lángvágáshoz és a lézeres szemműtétekhez használt berendezésekben a pontosság és a vezérlés kritikus fontosságú”

– mondta Nicolas Jacquet, az Emerson termékmenedzsment igazgatója.

„A 625-ös sorozatú Sentronic szelepeket úgy tervezték, hogy pontosan szabályozzák a nyomást, az áramlási sebességet, a teljesítményt, a sebességet, a távolságot és a szöghelyzeteket. Az AVENTICS hengerekből, szelepekből, levegőelőkészítőkből és nyomásszabályozókból álló kiterjedt portfóliójának részeként a 625-ös sorozatú Sentronic a gyárautomatizálás alaptechnológiája.”

Négy szelepméret 1 mm-től 20 mm-ig terjedő áramlási sebességet támogat, 55 l/perc és 4700 l/perc között. A nyomásképességek a vákuumszinttől az 50 bar-ig terjednek, ami csökkentheti a gép tervezéséhez szükséges szelepek számát. A ház anyaga sárgaréz, alumínium vagy rozsdamentes acél, a tömítőanyag pedig nitril (NBR) vagy fluorelasztomer (FKM) kivitelben kapható. Három csatlakozókészlet is található, M12 5 tűs, M12 8 tűs és M16 7 tűs.

Mivel a fejlesztési és gyártási szakaszok folyamatosan rövidülnek, a gyors indítási eljárások és a megbízható, szabályozható gyártási folyamatok fontosabbak, mint valaha. A DaS szoftver segítségével a kezelők diagnosztizálhatják, vezérelhetik, javíthatják vagy egyedileg konfigurálhatják a szelepeket. Kaszkádvezérlést is végezhetnek, ha az alkalmazások kivételes precizitást és más összetett vezérlőhurkot igényelnek. A kibővített diagnosztikai és felügyeleti funkciók közé tartozik a bemeneti nyomás, a parancsolt nyomás, a belső hőmérséklet és az Ethernet kommunikáció.

Ha többet szeretne megtudni az AVENTICS 625-ös sorozatú Sentronic proporcionális nyomásszabályozó szelepeiről, látogasson el a következő oldalra:

www.emerson.com/en-us/catalog/automation/industrial-factory-automation/proportional-pressure-c ontrol-valves/aventics-625-en-gb.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az Emerson új nyomásszelepei rugalmas, pontos vezérlést biztosítanak nagy pontosságú gyártáshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A norelem bemutatja a lineáris görgős vezetőket https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/11/norelem-linearis-gorgos-vezeto/ Thu, 11 Jul 2024 06:00:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30478 A lineáris vezetők kulcsfontosságúak a csomagoló-, élelmiszer-feldolgozó- és szállítóiparban alkalmazott zökkenőmentes, alacsony súrlódású mozgásokhoz. Az alkatrészgyártó norelem ezért négy speciális lineáris görgős vezető termékcsaládot fejlesztett ki, hogy különféle iparági igényeknek legyen képes megfelelni, egyidőben biztosítva a megbízhatóságot, az alacsony karbantartási igényt és az alkalmazkodó funkcionalitást. Az innováció iránti elkötelezettségnek megfelelően a norelem lineáris vezetősínjeit úgy […]

The post A norelem bemutatja a lineáris görgős vezetőket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A lineáris vezetők kulcsfontosságúak a csomagoló-, élelmiszer-feldolgozó- és szállítóiparban alkalmazott zökkenőmentes, alacsony súrlódású mozgásokhoz.

Az alkatrészgyártó norelem ezért négy speciális lineáris görgős vezető termékcsaládot fejlesztett ki, hogy különféle iparági igényeknek legyen képes megfelelni, egyidőben biztosítva a megbízhatóságot, az alacsony karbantartási igényt és az alkalmazkodó funkcionalitást.

Az innováció iránti elkötelezettségnek megfelelően a norelem lineáris vezetősínjeit úgy tervezték meg, hogy különféle összeszerelési és alkalmazási igényeknek feleljenek meg. Ezeket a síneket a norelem görgővezetéses kocsik egészítik ki, tovább erősítve azok minőségét és alkalmazkodóképességét. Az elérhető modellek széles választékával a norelem garantálja, hogy minden görgővezetéses kocsi személyre szabható az optimális pontosság és hatékonyság érdekében.

A termékcsalád egyenes vonalú vezetősíneket (21355) is tartalmaz, amiket egyszerűség és megbízhatóság jellemez a lineáris mozgás során. Szabványos 500, 1 000 és 2 000 mm-es hosszban érhetők el, de kérésre akár 4 000 mm-ig is meghosszabbíthatók. Felülről többféleképpen felszerelhetők, ezenkívül a sima mozgás és a nagy teherbírás érdekében a görgővezetéses kocsikkal is kompatibilisek. Ideális szállítóeszközökhöz, például hajók és vonatok belső ajtóihoz, mivel csendes és megbízható működést biztosítanak, miközben a hatékonyságot és a komfortérzetet is növelik.

Az ívelt lineáris sínvezetőket (21356) ellenben olyan alkalmazásokra tervezték, ahol az egyenes vonalú mozgás nem valósítható meg. Kellően rugalmasak az előre meghatározott íveken történő navigáláshoz és a korlátozott beépítési lehetőségekkel rendelkező alkalmazásokban a helyoptimalizáláshoz. Az alkatrészek precíziós alkalmazásokhoz, például a CNC-megmunkáláshoz és a 3D nyomtatáshoz nélkülözhetetlen összetett mozgásprofilokat is támogatják, pontosságot és megismételhetőséget biztosítva az ívelt pályákon.

A lineáris vezetősíneket a norelem görgővezetéses kocsik egészítik ki. Az egyenes vonalú vezetősínekhez való görgővezetéses kocsi (21350) kiegyenlíti a körülbelül 0,05 mm-es eltéréseket, ami ideális a higiéniai és biztonsági előírások betartásához. A lineáris vezetősínekhez való görgővezetéses kocsik (21351) körülbelül 0,5 mm-es tűréshatárral a sokoldalúságot, így tökéletes választásnak bizonyulnak a csomagolóipar számára, mivel egyenes és íves sínekre egyaránt alkalmasak, a termék hatékony és pontos szállítását lehetővé téve.

Az 50 m/s²-es maximális gyorsulással és akár 5 m/s mozgási sebességgel rendelkező szánok kiváló teljesítményt nyújtanak. Az egyoldalas előfeszítő mechanizmus révén az alkatrészek alkalmazkodnak a sínek körvonalaihoz, egyenletes csúszási ellenállást biztosítva és az idő múlásával csökkentve a kopást, valamint leegyszerűsítve a telepítést. Az alkatrészek révén az is kiküszöbölhető, hogy a görgőket egy excenteres csap segítségével a sínszélességhez kelljen igazítani, ami sima, csúszásmentes mozgást eredményez, miközben a folyamatot is leegyszerűsíti.

„A lineáris görgő vezetők kibővített kínálatát úgy alakítottuk ki, hogy a modern ipari alkalmazások szigorú követelményeinek is megfeleljenek – jelentette ki Marcus Schneck, a norelem vezérigazgatója. – Legyen szó csomagolástechnikáról, élelmiszer-feldolgozásról vagy szállításról, ezek a vezetők páratlan pontosak, megbízhatók, ezenkívül könnyen használhatók. Jól demonstrálják a hatékony és a hosszú élettartamú megoldások iránti elkötelezettségünket.”

A norelem lineáris görgős vezetőinek legfontosabb tulajdonságai a zökkenőmentes mozgás és az optimalizált teljesítmény, amivel különféle iparágakat szolgálnak ki, és biztosítják, hogy az iparcégek lineáris rendszerei következetes kiválóságára épüljenek.

Ha szeretné megismerni a norelem lineáris görgős vezetők új kínálatát, és megtalálni a tökéletes megoldást az Ön alkalmazásához, kérjük, látogasson el a norelem weboldalára.

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A norelem bemutatja a lineáris görgős vezetőket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Év ötlete https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/10/ev-celgepe-dij-otlet-bemutatkozas/ Wed, 10 Jul 2024 06:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30453 Bemutatkoznak a Magyar Ipari Célgép Nagydíj nyertesei.  Egy innovatív takarító robot nyerte el idén az év ötletéért járó elismerést a Magyar Ipari Célgép Nagydíj átadó ünnepségén. Az immár negyedik alkalommal megrendezett Gépész Szalon június végi díjátadóján a szakma legjobbjai gyűltek össze a Millennium Házában. Összesen nyolc kategóriában tüntették ki az elmúlt év legkiemelkedőbb pályamunkáit és […]

The post Az Év ötlete appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bemutatkoznak a Magyar Ipari Célgép Nagydíj nyertesei.  Egy innovatív takarító robot nyerte el idén az év ötletéért járó elismerést a Magyar Ipari Célgép Nagydíj átadó ünnepségén.

Az immár negyedik alkalommal megrendezett Gépész Szalon június végi díjátadóján a szakma legjobbjai gyűltek össze a Millennium Házában. Összesen nyolc kategóriában tüntették ki az elmúlt év legkiemelkedőbb pályamunkáit és három különdíjat osztott ki a zsűri, köztük volt Csikós Irén, aki egy vegyiüzem poros szállítópályáinak tisztítási problémájára tervezett egy innovatív takarító robotot, és a BBM csapata, akik kiemelkedő ipari célgéppel nyertek, a pályázatot mesterséges intelligencia segítségével szerkesztett zenével adták be.


Csikós Irén jelenleg a Henkel Magyarország Operations Kft karbantartómérnöke, de korábban tervezőmérnökként is dolgozott. Az általa tervezett takarító robot kapta a Magyar Ipari Célgép Nagydíj, Év ötlete 2024 elismerést.

„Jelenlegi munkakörömben nem feladatom a tervezés, de mégis megesik, hogy bizonyos feladatokat magam tervezek és oldok meg. Ez is egy ilyen kihívás volt a fejfeletti magasságban elhelyezkedő berendezések tisztítására. Egy vegyiüzemben dolgozunk, ahol a tisztaság kulcsfontosságú. Bizonyos gyártást segítő berendezéseink, melyek érintkeznek a termékkel, magasan fej felett helyezkednek el, a porral történő szennyezettség azonban gyakran előfordul, a tisztítás pedig kötelező része a technológiának. Ezen rendszerek takarítása korábban kizárólag emberi erővel volt megoldható, ami egy nagyobb kockázattal járó, időigényes és kevésbé hatékony munkafolyamat. „A munkabiztonságért felelős osztály részéről merült fel az igény a gépesítésre. Elindult az ötletelés, végül sikerült megoldást találni, az általam tervezett berendezés egy kis méretű teljesen automatizált robot, amely távirányítóval vezérelhető„

– idézte fel a fejlesztési folyamatot Csikós Irén.

Irén a Szalonban elmesélte, hogy munkaidején túl rajzolt, az első gép elemeit egyenként szerezte be, majd túlórákat nem sajnálva építette meg azt egy kis technikus csapat segítségével. Az első próbálozás nem váltotta be a reményeket, de ő nem adta fel, más alapanyaggal kísérletezett, amely könnyebb volt és megbízhatóbb működést tett lehetővé. A takarító robot célja teljesen egészében kiváltani a kézi munkaerőt, a robot már dolgozik, de a berendezés még finomításra szorul, és a további fejlesztése folyamatban van.

„A robot különlegessége abban rejlik, hogy jelenleg erre a takarítási problémára nincs másik, elérhető műszaki megoldás”

– tette hozzá Henkel munkatársa.

Fiatal tehetségek forradalmasítják az ipari célgépek világát

Az Év Célgépe díjra a tavalyi jelentkezéseket is felülmúlva az idén 121 pályamű érkezett, a fő kategóriák mellett díjazták az év ötletét, az év öko-célgépét és az év tervezőjét is. Sipos Sándor, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj ötletgazdája kiemelte, hogy a verseny lehetőséget biztosít a pályázóknak, hogy bemutassák kreativitásukat, technikai tudásukat és problémamegoldó képességüket. A Chemplex Kft. tulajdonosa fontosnak nevezte a fiatal tehetségek támogatását, tehetségük bemutatását és megünneplését, amelyre ez a megmérettetés lehetőséget ad. A Nagydíjjal mindenki nyer, az is, aki nem lesz díjazott; a résztvevők kapcsolatokat építenek, tanulnak egymástól, barátságokat kötnek, szinergiákat alkotnak és szakmai kapcsolatokkal lépnek tovább a jövő felé.

„Az ipari célgépek tervezése és gyártása rendkívüli kihívásokat tartogat, a szaktudáson túl szélesebb ismeretekre és nagy adag kreativitásra van szükség, és csak a legkiválóbbak képesek megfelelni ezeknek a követelményeknek. A verseny célja nemcsak a legtehetségesebb mérnökök megtalálása, hanem a folyamatos fejlődés és innováció ösztönzése is. Az ehhez hasonló megmérettetések során mutatkozhatnak be azok az ötletek és megoldások, amelyek alapvető fontosságúak ahhoz, hogy a szakmánk továbbra is elismert legyen és virágozzon, hogy a hazai célgépgyártó legyen a forrása az itt tevékenykedő nagyvállalatoknak. A zsűri olyan elképesztően tehetséges fiatalokat ismert meg, akik bizonyították, hogy ki lehet lépni a komfortzónából oly módon, hogy közben mindenben megfelelnek a kritériumoknak. Hol máshol értékelnénk ezeket a formabontó megoldásokat, mint ott, ahol az innovációkat kutatjuk?”

– fogalmazott Sipos Sándor.

AI írta a zenét a pályázatukhoz

„Ha célgépre van szükséged, fordulj a BBM-hez, ők segítenek rajtad”

– mondja a refrén a BBM Engineering Solutions Zrt. pályamunkájának kísérőzenéjében. A társaság automata szitanyomtató gyártósora kapta az Év Célgépe díjat, teljes gyártósorok, üzemi és kisüzemi technológiák kategóriában.

Bővíz Botond Gergő és társai egy rendhagyó, zenés pályázatot nyújtottak be, amelynek a tartalma egyértelműen kiemelkedett a mezőnyből, és a formája is lenyűgözte a zsűri tagjait.

„A kollégák szerkesztették mesterséges intelligencia segítségével a dalt, amely annyira megtetszett mindenkinek, hogy eldöntöttük, bele is kerül a pályázatunkba”

– árulta el a cég vezérigazgatója.

„Az egész anyaggal azt szerettük volna demonstrálni, hogy bár fiatal a cég, a szakmai veteránjai is nálunk dolgoznak, mindig nyitottak vagyunk az újdonságokra, és a csapat rendkívül kreatív.”

A BBM Engineering Solutions Zrt. díjnyertes pályamunkája egy komplex gyártósort takar, amely egy hazánkban is jelenlévő japán multinacionális vállalat által kínált megoldásokat integráltan valósította meg.

„Bízunk abban, hogy a díj lehetőséget ad számunkra arra, hogy többen megismerjenek minket, lássák, hogy itt van egy budapesti cég, egy erős csapat, és bízunk benne, hogy egyre több vállalkozás tud majd velünk együtt dolgozni a jövőben”

– hangsúlyozta Bővíz Botond Gergő.

A Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2024 zsűrije egyetemi professzorokból és az ipar képviselőiből állt össze, olyan vállalatok szakmai vezetői választották ki a legjobbakat, mint a Schneider Electric, a Bosch Rexroth, az RWH, a Hafner Pneumatika és az Eurpsolid Zrt. A zsűri kategóriákra osztotta a pályaműveket és azok innovációtartalmát, komplexitását, gépészeti megvalósítását, megtérülését és fenntarthatóságát vizsgálva osztották ki a hazai ipari szakemberek legrangosabb díját „Az Év Célgépe 2024″ díjakat.

www.gepedvanhozza.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az Év ötlete appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Így csökkenthetik harmadával a nem tervezett állásidőt a termelőcégek https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/26/nem-tervezett-allasido-csokkentes-schneider/ Wed, 26 Jun 2024 05:30:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30288 A nem tervezett állásidő akár 30 százalékos csökkenése, a berendezések működési hatékonyságának jelentős javulása és a 15 százalékkal visszaeső energiafogyasztás – ezt eredményezheti, ha egy termelőcég a legfejlettebb digitális megoldásokat alkalmazza. A Schneider Electric a június első felében, Frankfurtban megrendezett ACHEMA 2024 kiállításon mutatta be az ipari szereplőknek szánt legújabb fejlesztéseit, amelyek egyszerre képesek támogatni […]

The post Így csökkenthetik harmadával a nem tervezett állásidőt a termelőcégek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A nem tervezett állásidő akár 30 százalékos csökkenése, a berendezések működési hatékonyságának jelentős javulása és a 15 százalékkal visszaeső energiafogyasztás – ezt eredményezheti, ha egy termelőcég a legfejlettebb digitális megoldásokat alkalmazza.

A Schneider Electric a június első felében, Frankfurtban megrendezett ACHEMA 2024 kiállításon mutatta be az ipari szereplőknek szánt legújabb fejlesztéseit, amelyek egyszerre képesek támogatni a növekedési és fenntarthatósági célkitűzések megvalósítását.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat a világ vezető feldolgozóipari szakvásárán, az ACHEMA-n mutatta meg, hogy milyen megoldások alakíthatják át a jövőben a feldolgozó- és vegyipari ágazatok működését. A társaság szoftveresen definiált, nyílt automatizálási megoldásai a digitalizációval párosulva, a már érett vegyipari szegmensekben, illetve a feltörekvő új területeken, mint a műanyag újrahasznosítás és a zöld hidrogén, egyaránt képesek előmozdítani a növekedést és a fenntarthatóságot.

„A digitalizációt alkalmazó vállalatok átlagosan 30 százalékkal csökkentették a nem tervezett állásidőt, 20 százalékkal növelték a berendezések teljes működési hatékonyságát (OEE) és 15 százalékkal mérsékelték az energiafogyasztást. A Schneider Electricnél a digitalizáció az automatizálást, a szoftvereket és az olyan fejlett technológiákat foglalja magában, mint a mesterséges intelligencia. Az AVEVA-val együtt az adatokra építve lehetővé tesszük az intelligens döntéshozatalt, amely optimalizálja a teljesítményt és kialakítja az egy hálózatba kapcsolt eszközök, gépek, alkalmazások és platformok ökoszisztémáját”

– mutatott rá Jessica Bethune, a Schneider Electric „Industrial and Process Automation” részlege DACH (Németország, Ausztria, Svájc) régióért felelős alelnöke.

Gazdaságos e-ammónia előállítás

A Schneider Electric Fenntarthatósági Kutatóintézete (Sustainability Research Institute) az ACHEMA – fenntartható kapcsolatokat inspiráló víziójához kapcsolódva –egy új tanulmányt mutatott be az e-ammónia termeléséről. Az „Optimizing Renewable Energy Integration and Grid Costs for Electrified Ammonia Production” (A megújuló energiaforrás integrációja és a hálózati költségek optimalizálása az áramalapú ammónia-termeléshez) című írás bemutatja az új energiarendszerek e-ammónia előállításához szükséges integrálásának innovatív stratégiáit, amelyek révén minimalizálhatók a termeléshez szükséges beruházások és a működési költségek.

A tanulmány betekintést nyújt abba, hogyan lehet a megújuló energia, a hidrogéntárolás, az energiatárolás és a fejlett technológiai műveletek kombinálásával versenyképes árú e-ammóniát előállítani.

Az energia- és folyamatinformációk egységes kezelése a kibocsátás csökkentése érdekében

Mivel energiaigényes iparágról van szó, a feldolgozó- és vegyiparra továbbra is óriási nyomás nehezedik, hogy csökkentse az energiafogyasztását, a beruházási költségeket és a működési kiadásokat, ezzel párhuzamosan pedig felgyorsítsa a fenntarthatósági célok megvalósítását. Ezt szem előtt tartva a Schneider Electric az EcoStruxure™ Power and Process megoldásán keresztül egyesítette az energiagazdálkodást és a folyamatautomatizálást. Ez az integrált megközelítés, amely egy gyár teljes életciklusa során katalizátorként hat az ellenállóképesség és a fenntarthatóság javítására, akár 20 százalékos CAPEX-csökkentést, 10 százalékos OPEX-hatékonyságjavulást, és 7-12 százalékos karbonlábnyom-csökkenést eredményezhet.

Megnövelt rendelkezésre állás és skálázhatóság az EcoStruxure Automation Expert segítségével

A Schneider Electric az ACHEMA-n bemutatta a világ első nyílt, szoftveresen definiált automatizálási vezérlőplatformja, az EcoStruxure™ Automation Expert legújabb verzióját, amely a hagyományos rendszerek szabadalmi korlátait feloldva, rugalmasabb és hatékonyabb működést tesz lehetővé. A frissített változat megnövelt teljesítményével támogatja a nagyobb üzemi architektúrák hatékony működtetését többek között az energia- és vegyipar, a víz- és szennyvízipar, az élelmiszer- és italgyártás, a logisztika, a fémmegmunkálás, valamint az ásványi anyagok feldolgozása és a bányászat területén.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Így csökkenthetik harmadával a nem tervezett állásidőt a termelőcégek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szerszám-technológiai ikon a Horntól https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/24/szerszam-technologia-horn-supermini/ Mon, 24 Jun 2024 06:00:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30264 „Ez a szerszám megreformálja a furatmegmunkálást” – gondolta Paul Horn, miközben tüzetesen megvizsgálta a Supermini első prototípusát. A Supermini szerszámrendszert 1989-ben mutatták be, és azóta is a Paul Horn GmbH egyik sikertermékének számít. Az elmúlt 35 évben a szerszámrendszer számos fejlesztésen ment keresztül, és a megmunkálási folyamatok számos kihívására nyújtott megoldást világszerte. A Horn most […]

The post Szerszám-technológiai ikon a Horntól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
„Ez a szerszám megreformálja a furatmegmunkálást” – gondolta Paul Horn, miközben tüzetesen megvizsgálta a Supermini első prototípusát.

A Supermini szerszámrendszert 1989-ben mutatták be, és azóta is a Paul Horn GmbH egyik sikertermékének számít. Az elmúlt 35 évben a szerszámrendszer számos fejlesztésen ment keresztül, és a megmunkálási folyamatok számos kihívására nyújtott megoldást világszerte. A Horn most újabb mérföldkőhöz ért a széria történetében, mostantól szinterezett forgácstörő geometriát kap a Supermini 105-ös típusa. Markus Horn ügyvezető igazgató elmondta, áldozatos munkával sikerült gazdaságos megoldást találni a hosszú forgácsok okozta problémára a kis átmérőjű furatok belső megmunkálása során.

Kiesztergálás, profilesztergálás, belső beszúrás, menetvágás, simítás, homlokbeszúrás, fúrás és vésés: a Supermini szerszámrendszer számos megmunkálási folyamatnál alkalmazható. A keményfém váltólapkák 0,2 mm-től 10 mm-es belső átmérőig alkalmasak kiesztergáláshoz. A Horn a keményfém váltólapkákat könnycsepp alakúra tervezte, ami nagy, precíz kontaktfelületet biztosít a szerszámtartóban, valamint a teljes rendszernek nagyobb merevséget kölcsönöz. Mindemellett a könnycsepp alakzat megakadályozza, hogy a váltólapka elcsavarodjon, ami a szerszám középmagasságának következetes, pontos pozicionálását eredményezi. Hosszú szerszámkinyúlások esetén csökkenti az elhajlást és minimalizálja a vibrációt az esztergálás során. A felhasználástól és a megmunkálandó átmérőtől függően a Horn három lapkát (105, 109 és 110-es típus) és különböző váltólapka-fajtákat kínál. Minden típus lehetővé teszi a belső hűtőfolyadék-ellátást közvetlenül a vágási zónába. A Horn szerszámportfóliójában nagyjából 2500 különböző Supermini változat érhető el, ezenfelül pedig a vállalat számtalan egyedi megmunkálási megoldást kínál ügyfeleinek.

Az új 105-ös Superminivel a Horn sikeresen kifejlesztett egy univerzális furatmegmunkáló szerszámot szinterezett forgácstörő geometriával.

Forgácsolási kihívások megoldva

A belső megmunkálás során fellépő egyik legnagyobb kihívást a hosszú forgácsok képződése jelenti, ami a szerszám minőségétől független folyamat. A megmunkált anyagtól függően a furatmegmunkálás folyamán a forgács rátekeredhet a szerszámra, amivel eltömíti a furatokat vagy rosszabb esetben szerszámtörést is okozhat. Ebben az esetben jelent segítséget a forgácstörő geometria, ami vezeti, formálja és eltöri a forgácsot. Korábban speciálisan, lézerrel vagy köszörüléssel kialakított forgácstörő geometriákat alkalmaztak, ám ezek jelentősen megemelték a váltólapkák költségét. Az új Supermini 105-tel a Horn egy szinterezett forgácstörő geometriával ellátott, univerzális furatmegmunkáló szerszámot fejlesztett ki, amely a kiváló forgácsszabályozásnak köszönhetően nagy folyamatbiztonságot garantál. A vágóél geometriája mélyen a lapka sarokrádiuszáig terjed. A megoldás kis fogásmélység beállítás mellett is gondoskodik a jó forgácsszabályozásról. Az új geometria univerzálisan használható különböző anyagtípusokhoz, és egyaránt alkalmas belső, homlok-, másoló és visszaesztergáláshoz.

A geometrián túl, a nagyobb merevség és a vágóél környezetének stabilitásának növelése érdekében a Horn optimalizálta a keményfém szerszámbetétek szárait, valamint fejlesztette a hűtőközeg-ellátást. Az új lapka a 105-ös típusú szerszámtartók számos típusával kompatibilis. A Horn a váltólapkákat három sztenderd hosszal (15, 20 és 25 mm) és kétféle bevonattal (TH35 és IG35) kínálja. A sarokrádiusz 0,2 mm. A szerszám 6 mm-es furatátmérőtől használható. A széles körben alkalmazható lapkák költséghatékonyak is, hiszen az új Supermini széria ára szinte azonos a hagyományos, geometria nélküli betétekével. Az új Supermini termékcsalád 2024. június 12-től rendelhető készletről.

A felhasználók a szerszámtartók széles kínálatából választhatnak, legyen szó kerek vagy szögletes szárú, interfész- vagy állítható szerszámtartókról a különböző gépgyártói igényekhez igazodva. A Horn a váltólapkák lefogatására négy különböző megoldást kínál: hagyományos golyósorsót, homlokfelületi leszorító- és emelőelemet, zárt helyekhez pedig egy kompakt, csatlakozóanyás rendszert.

Hogyan néz ki mindez a gyakorlatban?

A RICH Präzision már évek óta a Horn egyik beszállítója, a vállalat gyártja a Horn SX szerszámrendszerének precíziós interfész testét.

A vágófej a szerszámtest kontaktfelületéhez egy stabil, robusztus, mégis rendkívül pontos menettel kapcsolódik. Wolfram Stiefel, a RICH termelési vezetője kifejtette, hogy a Horn magas pontossági követelményei miatt a szerszámtartók gyártása eleinte komoly kihívást jelentett a vállalat számára. A RICH a Horn alkatrészeinek gyártásához is Horn szerszámokat használ. A folyamat kritikus elemének az illeszkedő menet, valamint a számos szűk tűrés bizonyult. A különböző kontaktfelületek körkörössége és axiális kifutása szintén fontos.

A vállalat számos különböző Horn-rendszert alkalmaz a komponensek esztergálása során. A kis átmérőjű furatok belső megmunkálásához a RICH jellemzően a Supermini rendszert használja. Egy precíziós meneten túl egy kúp és egy másik szerelvény segít µ-pontossággal központosítani az SX interfészeket. Ezeket az elemeket egy Supermini 105-ös típusú szerszám munkálja meg. Wolfgang Rich elmondta, a nagyon szűk tűrések eléréséhez alkalmazott esztergálási folyamat stabil, azonban a szerszámra tekeredő forgács korábban mindig problémát jelentett, akármelyik szerszámgyártó termékét használták.

A Supermini 105 új generációjával a Horn megoldást hozott a problémára, amit korábban csak speciális, lézerrel vagy köszörüléssel kialakított lapkákkal lehetett volna kezelni. Az új rendszer előnyei egyértelműen megjelennek használat közben, és ezt Wolfgang Rich is megerősíti: „többé nem jelent problémát az összegabalyodó forgács. Az előző rendszerrel még kézzel kellett eltávolítani a forgácsszálakat a szerszámról, de az új geometriának köszönhetően most már az apró darabok is alig látszanak a forgácsvödörben.” Az új szerszám élettartama közel azonos a geometria nélküli váltólapkáéval.

Forrás: HORN/Sauermann


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szerszám-technológiai ikon a Horntól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gépzsír Extra – FEJLŐDÉS – ALKALMAZKODÁS – ADAPTÁCIÓ https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/19/gepzsir-extra-fejlodes-kontron/ Wed, 19 Jun 2024 05:30:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30208 CAD, MBD, OEE, APS, ERP – ha eddig zavarba jöttél ezeknek a mozaikszavaknak a hallatán, ebből az epizódból megtudhatod, hogy melyik mit jelent, és mire jó, miért hátrány az, ha nem is ismered a jelentésüket és ha nincs neked ilyened.   Nyirő Ferenc a KONTRON Hungary Kft. ipari digitalizáció üzletágának vezetője ízelítőt ad abból, hogy […]

The post Gépzsír Extra – FEJLŐDÉS – ALKALMAZKODÁS – ADAPTÁCIÓ appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
CAD, MBD, OEE, APS, ERP – ha eddig zavarba jöttél ezeknek a mozaikszavaknak a hallatán, ebből az epizódból megtudhatod, hogy melyik mit jelent, és mire jó, miért hátrány az, ha nem is ismered a jelentésüket és ha nincs neked ilyened.

 

Nyirő Ferenc a KONTRON Hungary Kft. ipari digitalizáció üzletágának vezetője ízelítőt ad abból, hogy gépgyártóként hogyan növeld a hatékonyságodat, amely a túlélés alapja. Ha 15-20% termékfejlesztési időt megtakarítasz, historikusan követed a változásokat, valós idejű kontroll alatt tartod a gyártásodat, akkor dőlhetsz hátra elégedetten cégvezetőként. Mindig a fejlődés, az alkalmazkodás és az adaptáció hármasa a legfontosabb mozgatórugó – Ferenc szerint ez a kulcsa a sikernek, ezt javasolja neked is.

Hallgass bele, tartsd a lépést, adaptáld a téged támogató eszközöket és mérd az eredményt!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gépzsír Extra – FEJLŐDÉS – ALKALMAZKODÁS – ADAPTÁCIÓ appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Veszélyben a kulcsfontosságú nyersanyagok https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/18/pwc-kulcsfontossagu-nyersanyagok-veszely/ Tue, 18 Jun 2024 06:00:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30181 Időjárási extremitások nehezítik a zöld átmenetet. A nettó nulla kibocsátású energiára való átálláshoz nélkülözhetetlen kritikus ásványok több mint 70%-át veszélyezteti az éghajlatváltozás – áll a PwC kilenc fontos nyersanyagot vizsgáló, éghajlati kockázatokról szóló jelentésében. A hőterhelés és az aszály kockázata világszerte növekszik, ezért a cégvezetőknek fel kell gyorsítaniuk cselekvési terveiket azon kritikus fontosságú áruk előállításának védelme […]

The post Veszélyben a kulcsfontosságú nyersanyagok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Időjárási extremitások nehezítik a zöld átmenetet.

A nettó nulla kibocsátású energiára való átálláshoz nélkülözhetetlen kritikus ásványok több mint 70%-át veszélyezteti az éghajlatváltozás – áll a PwC kilenc fontos nyersanyagot vizsgáló, éghajlati kockázatokról szóló jelentésében.

A hőterhelés és az aszály kockázata világszerte növekszik, ezért a cégvezetőknek fel kell gyorsítaniuk cselekvési terveiket azon kritikus fontosságú áruk előállításának védelme érdekében, melyek a globális népesség és gazdaság számára kulcsfontosságúak – állapítja meg a PwC kilenc árucikket vizsgáló kutatása (Climate risks to nine key commodities).

Minden forgatókönyv jelentős nyersanyagveszélyt prognosztizál

A réz-, kobalt- és lítiumtermelés több mint 70%-a – ezek a tiszta energiára való átállás szempontjából döntő fontosságú ásványi anyagok – jelentős vagy magasabb aszálykockázatnak lesz kitéve 2050-ig a magas kibocsátási forgatókönyv megvalósulása esetén. (Ez az arány ma még kevesebb, mint 10%.) Ugyanez érvényes az élelmiszernövényekre is: a világ rizstermelésének 90%-át (a mai 75%-hoz képest), a kukoricatermelés több mint 30%-át, a búzatermelés több mint 50%-át fenyegeti jelentős aszálykockázat 2050-ig.

Az elemzés szerint még ha a globális szén-dioxid-kibocsátás gyorsan csökkenne is (vagyis az alacsony kibocsátási forgatókönyv valósulna meg), a világ rizstermelésének 87%-a, a kobalt- és lítiumtermelés több mint 70%-a, valamint a bauxit- és vastermelés mintegy 60%-a kerül veszélybe 2050-ig.

Fontos, hogy ezeket a kockázatokat kezelni lehet, és a PwC 27. Globális Vezérigazgatói Felmérésében megkérdezett vezetők 47%-a már most is arra összpontosít, hogy megvédje munkavállalóit és fizikai eszközeit az éghajlati kockázatoktól.

Emma Cox, a PwC UK globális klímaügyi vezetője elmondta:

„Bár a vezérigazgatók tesznek lépéseket a kibocsátások csökkentése és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében, többre van szükség. A vállalkozásoknak meg kell érteniük függőségeiket és hatásaikat, illetve együtt kell működniük a kormányzati szereplőkkel és a helyi közösségekkel, hogy átalakítsák fogyasztási és termelési szokásaikat. Ez nem csak az egyes vállalkozások további sikere, hanem a globális népesség általános egészsége és jóléte szempontjából is kulcsfontosságú.”

Az alapvető árucikkek fokozott aszály- és hőkockázatnak vannak kitéve

A kritikus ásványok – a kobalt, a réz és a lítium – az elektronika és a tisztaenergia-technológiák szerves részét képezik, és bár ma még kevésbé veszélyeztetik ezeket a klímaváltozás negatív hatásai, de 2050-re ez az arány akár 70%-ra is emelkedhet. Ugyanakkor a kulcsfontosságú haszonnövények (búza, rizs, kukorica) már most is növekvő kockázatokkal néznek szembe a hőterhelés és az aszályok miatt. Ez a három termény együttesen az emberek által elfogyasztott kalóriamennyiség 42%-át teszi ki.

A legelterjedtebb és legsúlyosabb kockázat a rizst érinti, amelynek mintegy 90%-a jelentős vagy nagyobb hőstressz-kockázattal fog szembenézni 2050-re a magas kibocsátási forgatókönyv szerint. Jelenleg a rizs több mint 75%-át jelentős vagy nagyobb hőkockázat mellett termesztik, ami azt mutatja, hogy nem csak a kockázat szintje számít, hanem az is, hogy a termelők mennyire készek alkalmazkodni. Az alapvető haszonnövényeknél az aszály kockázata is jelentősen növekszik. Jelenleg a kukorica és a búza mintegy 1%-a van kitéve jelentős aszálykockázatnak, de ez az arány 2050-re a magas kibocsátási forgatókönyv szerint a kukorica esetében több mint 30%-ra, a búza esetében pedig több mint 50%-ra emelkedik.

A PwC kutatása szerint a gyártásban, a közlekedésben és az infrastruktúra területén széles körben használt létfontosságú fémek, különösen a világ bauxit- és vastermelésének több mint 60%-át érinti jelentős vagy nagyobb hőstressz-kockázat 2050-re (ez az arány jelenleg 30-50%). A magas kibocsátási forgatókönyv szerint 2050-re a világ cinktermelésének 40%-a lesz kitéve jelentős vagy nagyobb aszálykockázatnak (a mostani nullához képest).

A problémát az is nehezíti, hogy mind a kilenc kritikus árucikk termelése kisszámú országban koncentrálódik, amelyek közül sokan egyre növekvő éghajlati kockázatokkal szembesülnek. Az említett erőforrások esetében a globális kínálat legalább 40%-a – de akár 85%-a – mindössze három országból származik.

A fenntarthatóság elengedhetetlen

Bár a vállalatok és vezetőik egyre inkább felismerik az éghajlati zavarok hatását és lépéseket is tesznek ellene, ahhoz, hogy a globális gazdaság alkalmazkodni tudjon az éghajlati kockázatokhoz, holisztikus megközelítésre van szükség.

„Nem elég csak a vállalati ökoszisztémára koncentrálni, hanem az ellátási lánc egészében kell csökkenteni a káros hatásokat és kockázatokat, és minél inkább fokozni az ellenálló képességet, kihasználva a lehetőségeket olyan termékek, szolgáltatások vagy üzleti modellek kialakítására, amelyek segítik a vállalatokat és a közösségeket az alkalmazkodásban”

– hangsúlyozta dr. Szalay Rita, a PwC jogi és adótanácsadási területének vezető ESG szakértője.

„E célt szolgálják a nemrégiben bevezetett szabályozási lépések is, melyek a nagyvállalatoktól elvárják ellátási láncaik feltérképezését, kockázati felmérését, rendszeres átvilágítását és a feltárt kockázatok megfelelő kezelését (mint pl. a magyar ESG-törvény és az EU nemrég elfogadott CS3D irányelve)”

– hangsúlyozta a szakember.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Veszélyben a kulcsfontosságú nyersanyagok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
58 milliós támogatás a szakképző centrumoknak https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/14/szakkepzo-centrum-daniella-villamossag/ Fri, 14 Jun 2024 05:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30096 A Daniella Talentum Alapítványa a jövő villamossági szakembereinek képzését segíti  A több mint 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkező, évi nettó 40 milliárd forintot meghaladó árbevételű, piacvezető, debreceni székhelyű Daniella Villamosság számára mindig fontos volt mások segítése. A többszörös Magyar Brands és Business Superbrands-díjas cég fennállása óta, már számtalanszor jótékonykodott, 2022-ben pedig útjára indította saját, Daniella Villamosság […]

The post 58 milliós támogatás a szakképző centrumoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Daniella Talentum Alapítványa a jövő villamossági szakembereinek képzését segíti

 A több mint 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkező, évi nettó 40 milliárd forintot meghaladó árbevételű, piacvezető, debreceni székhelyű Daniella Villamosság számára mindig fontos volt mások segítése. A többszörös Magyar Brands és Business Superbrands-díjas cég fennállása óta, már számtalanszor jótékonykodott, 2022-ben pedig útjára indította saját, Daniella Villamosság Talentum Alapítvány névre keresztelt alapítványát. A szervezet a 2023/2024 – es tanévben 12 szakképzési intézménynek, összesen 58 millió forint értékben 16 ajándékcsomagot juttatott el, ezzel több, mint 1300 villamossági szakemberjelölt képzéséhez járulhatott hozzá. Az alapítvány 2024. június 12-én, a dunaújvárosi DSZC Dunaferr Technikum és Szakképző Iskola diákjai jövőbeli oktatását támogató, 7 500 000 Ft értékű villamosipari eszközöket tartalmazó csomagot adott át a képzési centrumnak.

Daniella gondoskodik a jövő nemzedékéről

A cég nagy hangsúlyt fektet a magas színvonalú oktatásra, az utánpótlásképzésre, valamint arra, hogy hozzájáruljon a magyar gazdaság fejlődéséhez. Ez a szemlélet emelkedett új szintre a Daniella Villamosság Talentum Alapítvány 2022-es megalapításakor.

A Daniella Villamosság Talentum Alapítványának célja, hogy hazánkban és nemzetközi tekintetben egyaránt támogassa a műszaki szakmai területeken folyó oktatási, kutatás és fejlesztési tevékenységeket. Lehetőséget ad a tudástranszfer létrejöttére a műszaki képzésben résztvevők, oktatók és együttműködők, valamint az e területen már működő cégek számára. Ennek köszönhetően a piaci ismeretek, technológiai innovációk, környezettudatos és modern megoldások megismerésére és elsajátítására teremt lehetőséget.

Az alapítvány ösztöndíja pedig a tehetséges tanulókat és hallgatókat, a jövő legkiválóbb szakembereit segíti a tanulmányi előmenetelükben.

 „A Daniella Villamosság Talentum Alapítvány létrehozása a cég CSR stratégiájának egyik fontos mérföldköve volt.  A vállalat és az alapítvány célja, hogy a termékeivel a magas színvonalú szakképzéshez, a fiatalokat a kor kihívásaira felkészítő szakmai mentor legyen. Az alapítvány a mai napon a dunaújvárosi DSZC Dunaferr Technikum és Szakképző Iskola számára átadott adományával, a Fejér vármegyei városban tanuló diákok képzéséhez járult hozzá. A Daniella Villamosság és alapítványa számára külön öröm, hogy együttműködő partnereivel a Schneider Electric-kel és a Phoenix Contact-tal eltérő helyzetű és karriertervű fiataloknak biztosít fejlődési lehetőséget.”

emelte ki Nagy Tamás, az alapítvány kuratóriumi elnöke.

Daniella a szakemberek mecénása

A Daniella Villamosság és a Daniella Villamosság Talentum Alapítvány komplex  programjának a címe: „Daniella Villamosság –  OKtatással a jövőért”.  A koncepció célja egyrészt az egyetemekkel, szakképző iskolákkal való együttműködés, másrészt a cég stratégiai partnereinek, ipari beszállítóinak, munkatársainak, a jövő szakembereinek a képzése.

A debreceni székhelyű innovatív nagyvállalat munkatársai számára is előremutató karrierutat, biztos egzisztenciát, folyamatos szakmai fejlődési lehetőséget biztosít. Belső online tudásbázisa, a Daniella Akadémia pedig a folyamatos képzés digitális mentora.

A belső oktatási programok mellett a cég számára kiemelt fontosságú az értékesítés és a villamosság területén egyetemi szinten tanulmányokat folytatók támogatása is.

Az alapítvány és a Daniella Villamosság céljainak megvalósítása érdekében, az ország 12 Szakképzési Centrumában folyó képzést a 2023/2024- es tanévben összesen 58 millió forintos termékcsomaggal támogatta.

Az együttműködésnek köszönhetően a jövő szakemberei megismerhetik a gyakorlati feladatok megvalósításához felhasználható új villamosipari eszközöket.

Zemankó Zoltán, a DSZC Dunaferr Technikum és Szakképző Iskola igazgatói feladatokat ellátó általános igazgatóhelyettese köszöntőjében hangsúlyozta:

„Büszkék vagyunk intézményünk szakképzésben elfoglalt helyére. Eredményeinket, sikereinket mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az országos megmérettetéseken rendre kiemelkedő eredményeket érnek el tanulóink. Nagyszerű oktatók foglalkoznak a gyerekekkel és a Dunaújvárosi Szakképzési Centrumnak, valamint támogatóinknak köszönhetően egy nagyon jól felszerelt eszközparkkal rendelkezik iskolánk. Ez jelenti a minőségi különbséget, ez az igazi hozzáadott érték a „versenyben”. A Daniella által nyújtott támogatás, az együttműködés tovább erősíti helyzetünket és azt jelenti, hogy az előttünk álló időszakban is biztosítottak a minőségi szakemberképzés feltételei. Köszönjük, hogy részesei lehetünk ennek a programnak!”

Daniella a közösségteremtő erő

A villamossági szektorban egyedülálló összegű adomány átadását megtisztelte jelenlétével Barta Endre, Dunaújváros Megyei Jogú Város humán ügyekért felelős alpolgármestere, aki beszédében kiemelte:

“A nemzet csoportokból, közösségekből tevődik össze. Kisebbekből, mint egy család, vagy egy osztályközösség, egy körzet, vagy egy városi közösség. Vagy nagyokból, amelyek várost vagy akár országhatárokat is átívelnek: a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók vagy éppen a vállalkozók csoportja. Ezek a közösségek a saját boldogulásukért küzdenek, azonban átütő sikert, valódi eredményt akkor érhet el egy ország, ha ezek a közösségek egymást segítik. Így épül és fejlődik a nemzet.”

Az innováció szolgálatában

Hadnagy Ernő, aki feleségével közös cégük, a Daniella Villamosság ügyvezető igazgatója, szerint:

„Egy cég működése nem pusztán önző célok mentén, a profit növeléséért valósul meg, hanem magasztosabb elköteleződésekért. A Daniella Villamosság pénzügyi tervében vannak olyan ügyek, melyek támogatásra méltóak. Ilyen a fiatalok képzésébe vetett hit. A cég életpályamodellt biztosít a jövő generációjának, óriási fejlődési lehetőségeket kínál a pályakezdő és a tapasztalt szakembereknek egyaránt.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 58 milliós támogatás a szakképző centrumoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A PTC Mathcad Prime 10 újdonságai https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/12/mathcad-ptc-prime-kontron/ Wed, 12 Jun 2024 04:29:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30075 Ismerje meg a PTC Mathcad Prime 10 új funkcióit és fejlesztéseit! Használja ki a PTC Mathcad Prime 10-ben rejlő lehetőségeket, melynek alapját a fejlett, szkriptelhető vezérlők, a függvények és határozott integrálok megoldási algoritmusának választhatósága, valamint a speciális problémák gyorsabb és hatékonyabb megoldásához továbbfejlesztett többszálú számítás adja. Emelje magasabb szintre a matematikai élményt a felhasználóbarát felületnek, […]

The post A PTC Mathcad Prime 10 újdonságai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismerje meg a PTC Mathcad Prime 10 új funkcióit és fejlesztéseit!

Használja ki a PTC Mathcad Prime 10-ben rejlő lehetőségeket, melynek alapját a fejlett, szkriptelhető vezérlők, a függvények és határozott integrálok megoldási algoritmusának választhatósága, valamint a speciális problémák gyorsabb és hatékonyabb megoldásához továbbfejlesztett többszálú számítás adja. Emelje magasabb szintre a matematikai élményt a felhasználóbarát felületnek, az új használhatósági frissítéseknek, valamint a szimbolikus és numerikus motorok továbbfejlesztésének köszönhetően, amelyek egyszerűsítik a feladatokat és növelik a hatékonyságot. Frissítsen a PTC Mathcad Prime 10-re, és alakítsa át fontos számításainak kezelését.

Tudjon meg többet honlapunkon!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A PTC Mathcad Prime 10 újdonságai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gépzsír Podcast – Ne oda menj, ahol a korong van, hanem oda, ahol lesz! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/03/gepzsir-podcast-kontron-tanacs/ Mon, 03 Jun 2024 07:22:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29920 Wayne Douglas Gretzky kapta ezt a tanácsot édesapjától, amikor 3 éves volt. Minden idők legponterősebb és legjobb profi jégkorong játékosa vált belőle. Ezt a tanácsot adja Nyirő Ferenc is a mai hazai iparban tevékenykedő vállalatoknak, ugyanis benne van minden. Ebben az epizódban arról volt szó, milyen átalakulásban van a magyar ipar és hogyan fog ez […]

The post Gépzsír Podcast – Ne oda menj, ahol a korong van, hanem oda, ahol lesz! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Wayne Douglas Gretzky kapta ezt a tanácsot édesapjától, amikor 3 éves volt.

Minden idők legponterősebb és legjobb profi jégkorong játékosa vált belőle. Ezt a tanácsot adja Nyirő Ferenc is a mai hazai iparban tevékenykedő vállalatoknak, ugyanis benne van minden.

Ebben az epizódban arról volt szó, milyen átalakulásban van a magyar ipar és hogyan fog ez érinteni téged. Hogyan tud a hazai, sőt az európai ipar hozzáfejlődni ezekhez a változásokhoz? Mit kellene tenned, hogy ne járj úgy, ahogy a katódsugárcsöves televízió alkatrészeinek beszállítói jártak a ledképernyők térnyerésének következtében? Ilyen és hasonló mélyen elgondolkodtató, ha úgy tetszik húsbavágó témákat érintett a beszélgetés, majd a házigazdák a gépgyártást/gépipart/ipari beszállítókat érintő nagy kérdésekre keresték a megoldást – és meg is találták Nyirő Ferenc segítségével, aki a KONTRON Hungary Kft. ipari digitalizáció üzletágának vezetőjeként komoly iránytűt ad a kezedbe, amellyel magad is tarthatod a kormányt.

A teljes beszélgetés meghallgatható itt:


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gépzsír Podcast – Ne oda menj, ahol a korong van, hanem oda, ahol lesz! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden egyben: Modlight60 Pro-RGB https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/30/modlight60-pro-rgb-murrelektronik-io-link/ Thu, 30 May 2024 05:00:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29883 A Murrelektronik IO-Link toronylámpája, a Modlight60 Pro-RGB sokoldalú, testre szabható és költséghatékony megoldás olyan alkalmazásokhoz, amelyek egyértelmű és megbízható jelzést igényelnek. 20 RGB LED-modullal, 21 állítható színnel és tíz különböző fénymintával a Murrelektronik Modlight60 Pro-RGB IO-Link toronylámpája rugalmas lehetőségeket kínál az egyértelmű és figyelemfelkeltő jelzéshez az egyes RGB LED-modulok optikai szétválasztásával – még igényes környezetben […]

The post Minden egyben: Modlight60 Pro-RGB appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Murrelektronik IO-Link toronylámpája, a Modlight60 Pro-RGB sokoldalú, testre szabható és költséghatékony megoldás olyan alkalmazásokhoz, amelyek egyértelmű és megbízható jelzést igényelnek.

20 RGB LED-modullal, 21 állítható színnel és tíz különböző fénymintával a Murrelektronik Modlight60 Pro-RGB IO-Link toronylámpája rugalmas lehetőségeket kínál az egyértelmű és figyelemfelkeltő jelzéshez az egyes RGB LED-modulok optikai szétválasztásával – még igényes környezetben is. A LED fényereje változtatható, a fényerőt 50 százalékkal csökkentő Eco mód energiatakarékossá teszi a jelzőtornyot. A toronylámpa egyik változata hangjelzővel rendelkezik, amely nyolc különböző hangot ad ki, és így egyéni hangjelzést tesz lehetővé.

Az IP65 szerinti por- és páravédett toronylámpa beállítása egyszerű, és nem igényel kiterjedt konfigurációt.
Árnyékolatlan M12 kábelen keresztül csatlakoztatható és IODD (IO Device Description) nélkül is üzembe helyezhető. A két különböző IODD lehetővé teszi az RGB LED-lámpák egyedi vezérlését a színek, a villogó minták és az animációk tekintetében folyamatadatokon keresztül.

Egy torony, sok fajta jelzés

A toronylámpa különböző működési módokat kínál, így a felhasználók többféle jellel is vezérelhetik ugyanazt az egy toronylámpát.  Stack üzemmódban az egyes LED-modulok akár öt egységre szegmentálhatók, így klasszikus toronylámpát hozhatunk létre. A szegmensek mérete és színe egyénileg testreszabható. Az Autoscale funkció lehetővé teszi a LED-modulok automatikus és szimmetrikus felosztását a maximális láthatóságot biztosító teljes felületű jelzés érdekében. A felhasználók a Level módot használhatják a működési folyamatok pontos és százalékos megjelenítésére, például a  termelés előrehaladásának vagy a töltöttségi szinteknek a megjelenítésérhez. A Slice módban pedig minden egyes LED-elem színe, fénymintája és animációja egyedileg szabályozható.

A Modlight60 Pro-RGB cURus engedéllyel rendelkezik az amerikai és kanadai piacokon, és számos iparágban használható, például az autóiparban, belső logisztikában, a szerszámgépiparban, a csomagolás és a félvezetők területén.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Minden egyben: Modlight60 Pro-RGB appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyártósor hatékonyságának növelése https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/29/gyartasi-folyamatok-hatekonysag-kontron/ Wed, 29 May 2024 06:29:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29879 Útmutató a termelési teljesítmény javításához A termelés hatékonysága a gyártás sikerének sarokköve. A gyártási folyamat során az erőforrás-felhasználás hatékonyságát méri, célja a termelés maximalizálása a költségek és a hulladék minimalizálása mellett. A termelési menedzser szerepe kulcsfontosságú ennek elérésében, mivel ő a felelős azért, hogy a gyártási műveletek a terveknek megfelelően, a költségvetésen belül maradjanak, és […]

The post A gyártósor hatékonyságának növelése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Útmutató a termelési teljesítmény javításához

A termelés hatékonysága a gyártás sikerének sarokköve. A gyártási folyamat során az erőforrás-felhasználás hatékonyságát méri, célja a termelés maximalizálása a költségek és a hulladék minimalizálása mellett. A termelési menedzser szerepe kulcsfontosságú ennek elérésében, mivel ő a felelős azért, hogy a gyártási műveletek a terveknek megfelelően, a költségvetésen belül maradjanak, és elérjék a kívánt termelési célokat.

A Visual Components-szel együttműködésben végzett kutatásból kiderül, hogy a napi termelési teljesítmény ellenőrzését a gyártásfelügyelők kiemelt feladatnak tekintik, ami alátámasztja a napi teljesítmény ellenőrzésének a gyártási műveletekben betöltött létfontosságú szerepét. A rendszeres ellenőrzés lehetővé teszi a gyártási folyamat által naponta előállított áruk vagy termékek mennyiségének nyomon követését. Az elsődleges működési cél a napi termelési teljesítménycél elérése, amely meghatározza a napi viszonyítási pontot és irányítja a csapat erőfeszítéseit. Bármilyen eltérés a cél elérésétől vagy annak elmulasztása azonnali beavatkozást tesz szükségessé. A termelési teljesítmény egy kulcsfontosságú teljesítménymutató (KPI), amely a gyártási folyamat hatékonyságát, eredményességét és általános állapotát tükrözi.

További információk:

  • A termelési teljesítmény, mint KPI megértése
  • A gyártósorok hatékonyságát korlátozó gyakori kihívások
  • A témával részletesen foglalkozó webinár felvételének megtekintése

Kérjük kattintson!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A gyártósor hatékonyságának növelése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Harmadszor is világcsúcs Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/29/energiahatekonysagi-verseny-szenergy-gyozelem/ Wed, 29 May 2024 06:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29852 A kontinens legnevesebb egyetemeit megelőzve ismét az első helyen végzett a győri Széchenyi István Egyetem elektromos járművet fejlesztő hallgatói csapata, a SZEnergy Team Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén önvezető és elektromos meghajtású városi kisautó kategóriában. Utóbbiban saját világcsúcsát másodszor megdöntve szerezte meg az első helyet. A Széchenyi István Egyetem hallgatói csapata már 2022-ben beírta a nevét […]

The post Harmadszor is világcsúcs Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kontinens legnevesebb egyetemeit megelőzve ismét az első helyen végzett a győri Széchenyi István Egyetem elektromos járművet fejlesztő hallgatói csapata, a SZEnergy Team Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén önvezető és elektromos meghajtású városi kisautó kategóriában.

Utóbbiban saját világcsúcsát másodszor megdöntve szerezte meg az első helyet.

A Széchenyi István Egyetem hallgatói csapata már 2022-ben beírta a nevét a Shell Eco-marathon energiahatékonysági verseny történelemkönyvébe, amikor világcsúccsal nyert a városi kisautó kategóriában. Tavaly még magasabbra tették a lécet a győri hallgatók, akik saját rekordjukat megdöntve, 291 kilométer/kilowattórás eredménnyel diadalmaskodtak, ráadásként pedig az autonóm, azaz az önvezető kategóriában is első helyen végeztek.

A SZEnergy Team tovább írta a sikertörténetet az idei, május 20. és 24. között a franciaországi Nogaróban megrendezett versenyen, hiszen előbb elsöprő fölénnyel győzött az autonóm kategóriában, majd az elektromos meghajtású városi kisautók között is kimagasló teljesítményt nyújtva győzedelmeskedett. Míg az előbbiben neves holland, olasz, német, török és norvég egyetemeket sikerült maga mögé utasítania, az utóbbi számban olyan rangos intézményeket előzött meg, mint a Milánói vagy a Müncheni Műszaki Egyetem.

A Paul Armagnac versenypályán rendkívül erős mezőnyben védte meg címét a győri csapat, amelynek SZEmission névre keresztelt járműve új, 309 kilométer/kilowattórás világrekorddal szerzett első helyet a városi kisautó kategóriában, 18 kilométer/kilowattórával javítva korábbi világcsúcsán. Ez azt jelenti, hogy az autó annyira kis fogyasztással teljesítette a kijelölt távot, hogy átszámítva 1 kilowattóra felhasználásával – ami lényegében egyórányi hajszárító-használatnak felel meg – 309 kilométerig jutott volna. A felkészülés során számos fejlesztésen átesett autó kimagasló eredménnyel, 41 kilométer/kilowattórával előzte meg a második helyezett toulouse-i egyetem csapatát.

Az autonóm kategóriában három feladat várt a csapatokra: a járműnek először egy 1,2 kilométer hosszú versenypályaszakaszon kellett végigmenni, majd egy bójákkal kialakított szektorban navigálni az akadályok között, végül pedig két autó közé leparkolni az egyetlen szabad helyre – mindezt önvezető módban, emberi beavatkozás nélkül. Ebben is a győriek bizonyultak a legjobbnak,

A SZEnergy Team csapatvezetője, Für Balázs elmondta: a rossz időjárási körülmények megnehezítették a dolgukat, azonban az egész évben belefektetett munka végül meghozta gyümölcsét.

„Nagyon sokat teszteltünk és szimuláltunk, hogy a lehető legtökéletesebb beállításokkal induljunk a futamokon. Szerencsére az energiahatékonysági verseny napjára az időjárás is kedvezőbbre fordult, így saját elvárásainkat is felülmúlva sikerült javítanunk a tavalyi világcsúcsunkon és sorozatban harmadszor is megnyernünk a kategóriát”

– nyilatkozott. A csapatvezető kiemelte: jó viszonyt ápolnak a többi csapat tagjaival, akik gratuláltak nekik a fantasztikus eredményhez, és az autó technikai megoldásairól érdeklődtek, hogy ők is tovább tudjanak fejlődni.

„Számunkra is mindig van mit fejleszteni a járművünkön, így a jövőben is azon dolgozunk, hogy növeljük a hatékonyságot, és további sikereket érjünk el”

– jegyezte meg.

Für Balázs megköszönte a Széchenyi István Egyetem, az intézmény Járműipari Kutatóközpontja, a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség és a szponzorok támogatását.

„Köszönet illeti a csapat minden tagját is, hiszen elsősorban az ő érdemük a siker, nélkülük ez az eredmény nem születhetett volna meg”

– tette hozzá.

Dr. Szauter Ferenc, a Széchenyi-egyetem Járműipari Kutatóközpontjának igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a sorozatban harmadszor, folyamatosan javuló eredménnyel elért fölényes győzelem a tudatos kutatás-fejlesztési munkának, valamint a hallgatók és a mentorok szoros együttműködésének köszönhető.

„Az újabb két első helyezés azt is mutatja, hogy intézményünk tehetséggondozási tevékenysége világszínvonalú: e téren nemcsak felvesszük a versenyt a legnevesebb egyetemekkel, hanem meg is előzzük őket”

– fogalmazott.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Harmadszor is világcsúcs Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Pontos adagolás nagy térfogatáramú vegyszeradagoló szivattyúval https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/25/vegyszeradagolo-szivattyu-pontos-adagolas/ Sat, 25 May 2024 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29756 Bemutatkozik az új Qdos H-FLO vegyszeradagoló szivattyú. Hazánkban is elérhető a Watson-Marlow Fluid Technology Solutions (WMFTS) legújabb megoldása, a 600 liter/óra értékig terjedő térfogatáramokhoz tervezett a Qdos™ H-FLO vegyszeradagoló szivattyú. A Qdos H-FLO hasonlóan kimagasló pontosságot és megbízhatóságot nyújtja, mint az eddigiek, azonban nagyobb térfogatáram mellett és a szivattyúfejek szélesebb választékának köszönhetően jobb kémiai kompatibilitással […]

The post Pontos adagolás nagy térfogatáramú vegyszeradagoló szivattyúval appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bemutatkozik az új Qdos H-FLO vegyszeradagoló szivattyú.

Hazánkban is elérhető a Watson-Marlow Fluid Technology Solutions (WMFTS) legújabb megoldása, a 600 liter/óra értékig terjedő térfogatáramokhoz tervezett a Qdos™ H-FLO vegyszeradagoló szivattyú. A Qdos H-FLO hasonlóan kimagasló pontosságot és megbízhatóságot nyújtja, mint az eddigiek, azonban nagyobb térfogatáram mellett és a szivattyúfejek szélesebb választékának köszönhetően jobb kémiai kompatibilitással rendelkezik.

A piacon már jól ismert és bizonyított Qdos adagolószivattyúk működésük során számos felhasználási területen minimálisra csökkentik a vegyszerhasználatot. Az iparágvezető ReNu és CWT szivattyúfej-technológia a Qdos szivattyúk központi eleme, amelyek pontos és reprodukálható térfogatáramot biztosít széles viszkozitástartományban.

Most a legújabb Qdos H-FLO bevezetésével tovább bővül a Qdos szivattyúk portfóliója. A precíziós szivattyú a gyártási folyamatok rugalmasságát és méretezhetőségét kínálja a víz- és szennyvíztisztítási, bányászati, ásványfeldolgozási, élelmiszeripari és italgyártási, valamint papír- és cellulózipari felhasználási területeken. Az új modell 2,0 ml/perc-től 600 liter/óra értékig terjedő térfogatáramot és 7 bárig terjedő szívókapacitást (102 psi), valamint zökkenőmentes hálózati integrálási, vezérlési és kommunikációs opciókat is kínál többek között EtherNet/IP, PROFINET és PROFIBUS a PLC, DCS és SCADA rendszerekkel való könnyű integráláshoz.

A Qdos perisztaltikus szivattyúcsalád többi tagjához hasonlóan a Qdos H-FLO is csökkenti a költségeket a ±1%-os pontosságú, ±0,5%-os reprodukálhatóságú precíziós vegyszeradagolás révén. A további előnyök közé tartozik a fordulatszámláló a szivattyúfej üzemi karbantartásához, a szivárgásérzékelés és a folyadék-körülhatárolás, valamint az RFID szivattyúfej-érzékelés, amely növeli a gyártási folyamatok biztonságát.

„A Watson-Marlow Fluid Technology Solutions-nál hiszünk abban, hogy a mérnöki innováció képes egyszerűen használható megoldásokat nyújtani ügyfeleink komplex problémáira. Az új szivattyú a jelenlegi Qdos szivattyúcsalád számos vonását örökölte, ugyanakkor több újítást is tartalmaz, amelyek egyszerűbbé, biztonságosabbá és költséghatékonyabbá teszik a vegyszeradagolást. Ügyfeleink visszajelzése fontos volt számunkra a nagyobb térfogatáramú alkalmazásokhoz szolgáló Qdos szivattyú kifejlesztésében. A Qdos H-FLO által egyszerűbbé válnak a vegyszeradagolási műveletek, hatékonyabbá teszi az egészségvédelmi és munkabiztonsági csapatok munkáját, valamint csökkenti a karbantartásigényt”

– mondta Pál Attila, a Watson-Marlow Kft. Country Managere.

A Qdos H-FLO-hoz opcionális nyomásérzékelő készlet is tartozik, amely a nyomás valós idejű monitorozását nyújtja, ezáltal garantálja a folyamat biztonságosságát és fokozza a biztonságot. A nyomásérzékelő készlet kompatibilis a feldolgozóiparban széles körben használt vegyszerekkel, és a teljes Qdos termékcsaládhoz elérhető lesz.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Pontos adagolás nagy térfogatáramú vegyszeradagoló szivattyúval appeared first on Műszaki Magazin.

]]>