Automatizálás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Ezek az ajándékok kerülnek a karácsonyfa alá https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/20/siemens-karacsony-automatizalas-raktar/ Fri, 20 Dec 2024 06:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32469 A karácsonyi ajándékozási szezon nem csak minket, vásárlókat, hanem a játékpiacot is kihívások elé állítja. A hazai piacvezető REGIO JÁTÉK ügyvezető igazgató-helyettese, Gyaraki Dávid elmondta, hogyan készülnek fel az év végi csúcsidőszakra, amikor éves forgalmuk felét realizálják. A karácsony egy egészen más bolygó, és a diafilm is új értelmet nyer A REGIO JÁTÉK működése teljesen […]

The post Ezek az ajándékok kerülnek a karácsonyfa alá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A karácsonyi ajándékozási szezon nem csak minket, vásárlókat, hanem a játékpiacot is kihívások elé állítja. A hazai piacvezető REGIO JÁTÉK ügyvezető igazgató-helyettese, Gyaraki Dávid elmondta, hogyan készülnek fel az év végi csúcsidőszakra, amikor éves forgalmuk felét realizálják.

A karácsony egy egészen más bolygó, és a diafilm is új értelmet nyer

A REGIO JÁTÉK működése teljesen átalakul a november-decemberi időszakban, amely „turbófokozatot” igényel a logisztikai háttértől is. A vásárlási szokásokban a Black Friday jelentette a legnagyobb változást az elmúlt években: ez a kampány előrébb hozta a karácsonyi bevásárlási szezon kezdetét, bár a korábbi „letaposós” rohamok konszolidálódtak. A slágertermékek között továbbra is a LEGO és a társasjátékok vezetnek, azonban meglepő módon a diafilmvetítő is mindig toplistás.

A diavetítőt egyébként éppen Gyaraki Dávid édesapja, a vállalat vezetője támasztotta fel, miután húsz évvel ezelőtt hiány volt a régi, lemezgyári kiadásából a piacon. Az új verzió LED-es, nem forrósodik, és kompatibilis a régi filmekkel. Így a klasszikus meséken túl, mint az „Öreg néne őzikéje”, új tartalmak is készülnek, például a „Bogyó és Babóca” vagy a „Kufli” sorozatok.

Társasjáték, nem csak hardcore gamereknek

A boltokat járva szinte egyértelmű, hogy a társasjáték-piac aranykorát éli. A klasszikus, versengő játékok mellett egyre népszerűbbek a kooperatív és asszociációs játékok, így már tényleg mindenki megtalálhatja a számára izgalmas formát. A kooperatív típusúak a közös célokra, például egy szigetről való megmenekülésre vagy az univerzum közös megmentésére fókuszálnak, az asszociációs és absztrakt játékok pedig a kreativitásra építenek.

A modern játékok demokratizálták is a piacot: ma már nemcsak „hardcore gamerek”, hanem átlagos családok is tartalmas, közös élményt találhatnak a társasozásban. Ugyanakkor vannak olyan különlegességek is, mint például a Sikoly társasjáték, amelyben a technológia is szerepet kap: applikáció használatával ugyanis a játék egy pontján a résztvevők egy hívást kaphatnak, és az itt elhangzottak döntik el a további lépéseket.

Érdekesség, hogy míg a játékokat általában többnyire az anyukák veszik, az apukák inkább a társasjáték-felelősök és a távirányítós autók beszerzésében is szívesen is kiveszik a részüket, hiszen tudjuk, hogy „minden játék a bennünk lévő kisgyerek öröme” – fogalmaz a REGIO JÁTÉK ügyvezető igazgató-helyettese.

A játékok nem az Északi-sarkról, hanem Kínából érkeznek a fa alá

A játékok döntő többsége Távol-Keletről, elsősorban Kínából érkezik, ahol a jól kiépített ipar lehetővé teszi a tömeggyártást. A hazai gyártás ezzel nem tudja felvenni a versenyt, a magasabb alapanyagköltségek és a korlátozott exportcsatornák miatt, így szinte olcsóbb az ottani késztermék, mint az európai nyersanyag.

A játékpiac továbbá jelentősen előfinanszírozott, így elvileg akár már szeptemberben beszerezhetnénk az összes karácsonyi ajándékot. A REGIO JÁTÉK-nál a rendeléseket minimum fél évvel előre leadják, hogy a játékok időben, augusztus végére megérkezzenek. A nagykereskedőik pedig jellemzően szeptember elején töltik fel készleteiket a viszonteladók és vásárlók számára.

Automatizált raktárból, gyorsan, pontosan

Mindennek hátterében óriási logisztikai rendszer áll. A REGIO JÁTÉK 10 ezer négyzetméteres, 2017 óta működő törökbálinti raktára a szezonális időszakban hatalmas terhelést kap. A Kínából, hajóval érkező árukat, az uniós vámellenőrzés után, kamionnal szállítják az országba, majd a központba. Itt szortírozás és betárolás következik, vagy továbbítják az árut a 44 üzlet és a webáruház számára. Mivel karácsony előtt az átlagoshoz képest akár négy-ötszörösére is felpörög a forgalom, ilyenkor akár naponta kétszer is kiszállítanak az üzletekbe.

A raktárt 2020-ban automatizálták, hogy még inkább felgyorsítsák a munkafolyamatokat, minimalizálják a hibákat, és csökkentsék az emberi erőforrásokra való túlzott támaszkodást, mivel a jó munkaerő megtalálása a raktári környezetben is komoly kihívás. A Siemens-technológiával vezérelt és automatizált rendszer most 10 másodpercenként helyez fel egy dobozt a 800 méter hosszú szalagra, kezelve a legkisebb diafilmtől a kétméteres plüssmackókig minden terméket. A fejlesztés a hatékonyság mellett a készletpontosságot is javította: a gép a vonalkódok alapján válogatja a beérkező árut, így például látja, adott darabból mennyit kell betárolni, és mennyi kerüljön a boltokba.

Zöldül a játékpiac is

Ma már a piac és a vásárlók is elvárják, hogy egyre fenntarthatóbb módon állítsák elő a játékokat, miközben azok esztétikusak maradnak. Ez kezdetben ellentmondott a kínai beszállítói logikának, hiszen ez plusz erőforrásokat igényel a gyártás során.

A szülők elsősorban a gyerekek egészsége miatt keresik ezeket a megoldásokat, de persze a pénztárca érzékenysége még mindig meghatározza a döntéseket Gyaraki Dávid szerint. A szakember az Ipar Hangjai podcast friss epizódjában emellett elmondta, hogy nem csak a késztermékek esetében szentelnek figyelmet a környezettudatos megoldásoknak, hanem a törökbálinti raktár működtetését is napkollektorok, illetve energiatároló rendszer segíti, sőt, évtizedek óta bejáratott módszereik vannak a játékok és a kartoncsomagolások újrahasznosítására is.

A teljes adás meghallgatható a Siemens-világ podcast csatornán, valamint az alábbi felületeken:


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ezek az ajándékok kerülnek a karácsonyfa alá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/09/festo-ax-controls-zokkenomentes-adathozzaferes/ Mon, 09 Dec 2024 07:50:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32300 A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási […]

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja

A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási portfóliót mutat be, amely figyelembe veszi ezeket a követelményeket. A “munkadarabtól a felhőig” mottót továbbgondolva, a Festo AX Controls egy skálázható hardverplatformmal kombinál számos szoftvermodult, például az operációs rendszert, mozgatás, vizualizációt, magas, és alacsony szintű programozási nyelveket egészen az üzembe helyező szoftverekig.

A Festo AX Controls tartalmazza a Festo AX OS-t (operációs rendszer), a Festo AX mozgásvezérlő szoftvert, a Festo AX gépi vizualizációs szoftvert és a CEPE-t, első edge vezérlőt. Ez egy rugalmas megoldási portfólióaz ipari vezérlési feladatokhoz. Számos alkalmazás fejleszthető a klasszikus mozgásvezérléstől kezdve az ügyfelek igényeitől függően a mozgátás, az IoT és az edge feladatok széles skáláján ipari környezetben.

Közös alap és nyílt architektúra több előnyért

A Festo AX OS a Phoenix Contact PLCnext technológiáján alapul, amelyet ipari környezetre fejlesztettek ki. Ez lehetővé teszi a valós idejű alkalmazásokat, a modern programozási nyelvekkel történő programozást és a zökkenőmentes felhőcsatlakozást. A konténerizált környezet lehetővé teszi a nyílt és moduláris szoftverarchitektúrát és a modern AI-alapú szoftverek integrálását. A kiberbiztonsági követelményeket már a fejlesztés során integrálták. Ez megteremti az értékes folyamatadatok elérésének, értékelésének, archiválásának és újrafelhasználásának alapját.

A Festo AX Controls kihasználja ezeket az előnyöket: a felhasználók egyedi megoldásokat fejleszthetnek és a meglévő rendszereket zökkenőmentesen integrálhatják a különböző ipari alkalmazások követelményeinek megfelelően. A fejlesztési folyamatok hatékonysága növelhető a nyílt forráskódú szoftverek és alkalmazások használatával – a jövőbeni bővítéseknek nincs határa.

Festo AX Controls PLCnext

Festo AX Controls – a PLCnext technológián alapuló automatizálási portfólió

Erős és kommunikatív hardver

A CEPE, a Festo AX OS első edge eszköze mostantól futásidőben is lehetővé teszi a szoftvermodulok futtatását. Az alapfelszereltségként Intel i3 processzorral és számos kommunikációs interfésszel, például EtherCAT vagy a Festo saját AP masterével felszerelt CEPE edge vezérlő optimálisan csatlakoztatható különböző vezérlési architektúrákhoz: zökkenőmentesen integrálja a Festo teljes elektromos és pneumatikus portfólióját, így az ügyfelek mindig a megfelelő technológiát használhatják az alkalmazásukhoz. A CEPE iparágban bevált hardvere a nyílt vezérlési architektúrája így számos fejlesztési lehetőséget kínál a különböző szoftveralkalmazásokhoz.

Számos alkalmazás elérhető

Első lépésként a Festo már most számos különböző szoftveralkalmazást kínál. A CODESYS egy vezető automatizálási szoftver a vezérlőrendszerek konfigurálásához. Az ügyfeleknek lehetőségük van arra is, hogy az automatizálási feladatokat magas szintű nyelveken programozzák Python alkalmazással.

Az ügyfelek a Festo AX Industrial Intelligence-t, a Festo nagy teljesítményű mesterséges intelligencia eszközét prediktív karbantartáshoz is használhatják a rendszereik rendelkezésre állásának növelése érdekében. Ezek szoftveralkalmazások és licencek mind a Festo online katalógusán keresztül lesznek elérhetők. A PLCnext Technology ökoszisztéma részeként a jövőben lehetőség lesz szoftverek vásárlására is a bővülő PLCnext Store-ban.

A kihívások közös leküzdése

A Festo és a Phoenix Contact szakértelmének kombinációja lehetővé teszi a jövedelmező együttműködést például a digitális átalakulás vagy a kiberbiztonság technológiai kihívásainak elsajátításában. A Festo és a Phoenix Contact közös célja, hogy nyílt automatizálási megoldások révén megfeleljen az IT és OT (információs technológia és üzemeltetési technológia) konvergenciájából eredő ipari követelményeknek.

A PLCnext technológiáról:

A PLCnext Technology a Phoenix Contact nyílt ökoszisztémája az ipari automatizáláshoz. A nyílt irányítástechnológia, a moduláris mérnöki szoftver és az online közösség kombinációjával ez a megoldás lehetővé teszi a változó követelményekhez való könnyű alkalmazkodást, valamint a meglévő és jövőbeli szoftverszolgáltatások hatékony használatát. A szoftverek digitális piacterével és a rendszerszintű felhőintegrációval együtt a PLCnext Technology megfelel az IoT világ kihívásainak.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új ipari automatizálási megoldásokat mutatott be a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/27/schneider-electric-ipari-automatizalasi-megoldasok/ Wed, 27 Nov 2024 09:44:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32121 A Nürnbergben rendezett SPS kiállításon mutatta be legújabb ipari automatizálási megoldásait a Schneider Electric. Többek között új generációs mozgásvezérlőt és frekvenciaváltót is elvitt az eseményre a vállalat, illetve az EcoStruxure Edge ökoszisztémát, valamint a CONNECT platform fejlesztéseit is megismerhették az érdeklődők. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, a […]

The post Új ipari automatizálási megoldásokat mutatott be a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Nürnbergben rendezett SPS kiállításon mutatta be legújabb ipari automatizálási megoldásait a Schneider Electric. Többek között új generációs mozgásvezérlőt és frekvenciaváltót is elvitt az eseményre a vállalat, illetve az EcoStruxure Edge ökoszisztémát, valamint a CONNECT platform fejlesztéseit is megismerhették az érdeklődők.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, a Nürnbergben november 12–14. között megrendezett SPS kiállításon mutatta be a 2025-re tervezett újdonságait, melyek hamarosan a hazai piacon is elérhetőek lesznek. Ez az esemény kiváló lehetőség arra, hogy a gyártók megmutassák úttörő fejlesztéseiket az automatizálási technológiák területén.

A Schneider Electric a rendezvényen a komplexitás csökkentését, a rendszerek teljesítményének növelését, valamint az új szoftverfejlesztések zökkenőmentes integrációjához szükséges interfészek létrehozását támogató automatizálási és digitális megoldásokra fókuszált. A vállalat megerősítve a szoftveresen definiált, nyílt automatizálás iránti elkötelezettségét, továbbra is egy egységes, skálázható ipari automatizálási környezeten keresztül támogatja ügyfelei digitális átalakulását és innovációs képességét.

A Schneider Electric új innovációi közé tartozik a Modicon M660 fejlett ipari PC (IPC) mozgásvezérlő, amely egyetlen eszközben egyesíti a precíziós mozgásvezérlést, a biztonsági és edge computing funkciókat. Ez az integrált megközelítés lehetővé teszi a vezérlés, az adatfeldolgozás és a kommunikáció zökkenőmentes integrációját minden olyan alkalmazásban, ahol a valós idejű vezérlés, az alacsony késleltetés és az azonnali döntéshozatal kulcsfontosságú.

Az SPS-en bemutatott újdonságok között van a Modicon Edge I/O NTS, egy adataggregációra létrehozott, a jövőbeli igényekre szabott, egységesített I/O megoldás. A Modicon Edge I/O NTS zökkenőmentesen integrálódik a Schneider Electric meglévő platformjaiba, egységes, átfogó megoldást kínál, amely páratlan átjárhatóságot és hatékonyságot biztosít.

Az Altivar Process ATV6100 bevezetésével a vállalat bővíti az Altivar középfeszültségű frekvenciaváltó kínálatát. A bányászat, az ásványfeldolgozás és fémipar, az energia- és vegyipar, valamint a víz- és szennyvízipar igényei alapján tervezett újdonság kompaktabb mérettel és optimalizált kialakítással rendelkezik. Akár 20 százalékkal alacsonyabb teljes üzemeltetési költséget, 10 százalékkal nagyobb működési hatékonyságot és 40 százalékos helymegtakarítást is el lehet érni az új fejlesztéssel.

A Nürnbergben szintén bemutatott Lexium 38i egy kompakt megoldás a decentralizált mozgásvezérlő rendszerekhez, amely egyetlen egységbe integrálja a meghajtást és a motort a szervo- és léptető technológiával. Az energiahatékonyság és költséghatékonyság jegyében tervezett Lexium 38i a piacon megtalálható referenciákhoz képest skálázhatóbb teljesítmény-tartományban elérhető kis méretben is, emellett integrált biztonságot és rugalmasságot biztosít az alacsony feszültségű eszközök számára, akár 1,2 kW kimeneti teljesítményig.

A Lexium Scara nagysebességű ipari robot számos ágazatban, többek között az akkumulátorgyártásban, az elektronikai iparban, a raktározásban és a csomagolt fogyasztói termékek előállításában egyaránt bevethető. A berendezés mozgása gyors és pontos, ennek köszönhetően ideális a gyártási és összeszerelési folyamatokban történő alkalmazásra, beleértve a gyártógépek be- és kirakodását, a pick-and-place műveleteket, illetve a csomagolási és anyagmozgatási feladatokat.

A Schneider Electric Nürnbergben bemutatta a CONNECT platform további fejlesztéseit, amelyek új felhasználási területek széles skáláját nyitják meg, mint például az adatmegosztás, a digitális iker vizualizáció, valamint a mesterséges intelligencia és az analitika.

„A 2025-ös kínálatunk megmutatja elkötelezettségünket az iránt, hogy olyan automatizálási megoldásokkal lássuk el a vállalkozásokat, amelyek nemcsak élvonalbeliek, de segítenek nekik abban is, hogy a gyorsan fejlődő digitális környezetben boldoguljanak” – mondta el Ali Haj Fraj, a Schneider Electric „Digital Factory” részlegért felelős alelnöke.

A magyarországi piaci bevezetésekkel kapcsolatban 2025-ben hoz döntést a Schneider Electric.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új ipari automatizálási megoldásokat mutatott be a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Festo – QM Systems együttműködés https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/25/festo-qm-systems-egyuttmukodes/ Mon, 25 Nov 2024 10:40:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32091 Tömeges tesztelési rendszer automatizálása Az ipari automatizálásra specializálódott Festo és a rendszerintegrátor QM Systems közösen fejlesztett ki egy új automatizált laboratóriumi rendszert, amely óránként akár 3000 fiolát is képes megtölteni, lezárni és felcímkézni. A COVID világjárvány idején gyors és pontos tömeges tesztelésre volt szükség, és az adagolási folyamat automatizálásának képessége számos lehetőséget kínál a járvány […]

The post Festo – QM Systems együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tömeges tesztelési rendszer automatizálása

Az ipari automatizálásra specializálódott Festo és a rendszerintegrátor QM Systems közösen fejlesztett ki egy új automatizált laboratóriumi rendszert, amely óránként akár 3000 fiolát is képes megtölteni, lezárni és felcímkézni.

A COVID világjárvány idején gyors és pontos tömeges tesztelésre volt szükség, és az adagolási folyamat automatizálásának képessége számos lehetőséget kínál a járvány utáni világban is. Az alkalmazások a betegségek kimutatásától és az orvosi diagnosztikától kezdve a kozmetikáig és a biotechnológiáig terjednek.

A Festo és a QM Systems régóta egymás kereskedelmi partnerei, de az élettudományok és a lifetech automatizálása iránti kereslet növekedése az elmúlt néhány évben még szorosabb együttműködésre késztette őket. Russell Lotinga, a Festo üzletfejlesztési vezetője így beszél erről: „Megkeresett minket egy ügyfél, akinek egyértelmű és azonnali igénye volt egy nagy áteresztőképességű töltőrendszerre, de a Festo nem gépgyártó. Azért fordultunk a QM Systemshez, mert ők az ügyfelek igényeihez igazított automatizált rendszerek fejlesztésére szakosodtak. Az összetett töltési és mozgatási követelmények eléréséhez szükséges automatizálási szakértelmünkkel kombinálva optimális megoldást tudtunk kidolgozni az ügyfél számára.”

A kupakszerelési folyamat a Festo EHMD segítségével kiválasztja és meghatározott nyomatékkal rögzíti az egyes kupakokat.

Ismételhetőség nagy sebesség mellett is

Az eredeti kihívás az volt, hogy a légzésvizsgálathoz olyan gépet fejlesszenek ki, amely automatikusan, pontosan, ismételten és gyorsan képes különböző szintekre tölteni az injekciós üvegcséket, miközben biztosítja az egyes betegekhez való visszakövethetőséget.

A QM Systems egy Siemens vezérlésen alapuló, a fiolák töltésére, lezárására és címkézésére szolgáló nagysebességű vonalat tervezett. A rendszer két tálcás adagolót használ – egyet a fiolákhoz, egyet a kupakokhoz – az alkatrészek gépbe juttatásához. A Festo handling rendszer minden egyes fiolát kiemel és függőlegesen sorba állít, majd az adagolófej elé helyezi őket a folyadék hozzáadásához. Ezután a kupak felhelyezése következik, nyomatékellenőrzéssel biztosítva, hogy a fedél megfelelően illeszkedjen. A megtöltött és lezárt fiolát ezután vízszintesen tájolják, és egy szállítószalagon keresztül a címkézéshez továbbítják. A sorszámkódolt címke biztosítja, hogy minden egyes injekciós üveg egy adott beteghez kapcsolható legyen.

Kristian Richardson, a QM Systems kereskedelmi igazgatója elmondta: „A kihívást ennél a projektnél a nagy teljesítmény, a finom tűrések, a fokozott pontosság és a változó adagolási mennyiségek jelentették. A kritikus üzembe helyezési fázis során sikerült a lehető legjobb megoldást elérni. Itt kapott kulcsszerepet az alkalmazkodóképesség, ami biztosítja, hogy a beállítás során a pozíciókat módosítani tudjuk. A Festo automatizálási alkatrészek átfogó választéka, valamint az összetett handling rendszerek specifikálásában szerzett jelentős szakértelem lehetővé tette számunkra, hogy a legjobb megoldást dolgozzuk ki.”

A QM Systems által tervezett, injekciós üvegek töltésére, lezárására és címkézésére szolgáló nagysebességű gyártósor.

Precíziós automatizálás

Az optimális pontosság érdekében az automatizált töltősor a Festo VTOE adagolófejét és VAEM szelepvezérlő modulját tartalmazza. A VTOE nyolc adagolótűvel lehetővé teszi a különböző folyadékok és töltési mennyiségek precíz adagolását. A rugalmas és reprodukálható nyomásnak és nyitási időnek köszönhetően nagyon pontos adagolási mennyiségek érhetők el. A VAEM szelepvezérlő modul egyszerűvé teszi a szelepek pontos kapcsolását és lehetővé teszi akár nyolc csatorna egyedi paraméterezését. A mindössze 0,2 ms időfelbontás és a szelepek áram – nem feszültség – általi vezérlése nagy pontosságot biztosít.

A zárókupakok pontos illesztését a Festo EHMD forgó-megfogó modulja szabályozza. Az egyedülálló Z-kompenzáló modul automatikusan alkalmazkodik a fiolák menettávolságához. A Festo további szervohajtásai és vezérlői a pneumatikus hajtóművekkel együttműködve megkönnyítik a fiolák helyes tájolását az adagolás során, majd vízszintesen elforgatják őket, hogy lehetővé tegyék az egyedi címkék felhelyezését.

Az automatizált töltősor a Festo VTOE adagolófejeit és VAEM nagysebességű szelepvezérlő modulját tartalmazza.

Jelentős előrelépés

Az új automatizált adagolórendszer a 10 mikroliter alatti mennyiségtől a sokkal nagyobb tételek ömlesztett adagolásáig képes változó töltési mennyiségeket biztosítani. A rendszer óránként 3000 fiolát dolgoz fel, és 50 µl-től 1500 µl-ig terjedő töltési térfogat esetén +/- 0,5%-os ismételhetőséget ér el.

Összefoglalva Kristian Richardson elmondta: „Ezt az automatizált rendszert egy injekciós üveg- és fedéltípus kezelésére tervezték, változó adagolási szintekkel. Az automatizálási alapelvek azonban könnyen bővíthetők és adaptálhatók más vevői igényeknek megfelelően. A korábbi handling rendszerekhez képest jelentős előnye a nagyobb sebesség és pontosság, és egyaránt alkalmazható vér és más testnedvek, valamint nem orvosi folyadékok adagolására és vizsgálatára.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Festo – QM Systems együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/25/ipari-folyamatok-adat-atlathatosag-siemens/ Fri, 25 Oct 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31718 Új villamossági modult mutatott be a Siemens. Egyre fontosabbá válik, hogy az ipari folyamatok egészen a terepi szintig monitorozhatóak legyenek. Előfordul azonban, hogy egyes eszközök nincsenek csatlakoztatva a központi automatizálási rendszerhez, így fontos adatok hiányozhatnak. Erre ad választ a Siemens új intelligens kapcsolati modulja, amely a terepi szint további digitalizálásával fokozza az átláthatóságot, és támogatja […]

The post Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új villamossági modult mutatott be a Siemens.

Egyre fontosabbá válik, hogy az ipari folyamatok egészen a terepi szintig monitorozhatóak legyenek. Előfordul azonban, hogy egyes eszközök nincsenek csatlakoztatva a központi automatizálási rendszerhez, így fontos adatok hiányozhatnak. Erre ad választ a Siemens új intelligens kapcsolati modulja, amely a terepi szint további digitalizálásával fokozza az átláthatóságot, és támogatja az adatvezérelt döntéseket.

A plug-and-play elven működő bővítőmodul könnyen beállítható a meglévő automatizálási rendszerbe, a TIA (Totally Integrated Automation – a Siemens automatizálási környezete) integrációnak köszönhetően.

A megoldás segítségével közvetlenül gyűjthető és értékelhető számos villamossági paraméter, mint például a feszültség, az áramerősség, az fázisaszimmetria és a túlterheléses kioldások száma. Az integrált diagnosztikai funkciók segítenek a hibák gyorsabb felismerésében. Az adatok felhasználhatóak mesterséges intelligenciával működő, prediktív karbantartási megoldásoknál is, amelyek tovább növelik a gyártói rendszerek rendelkezésre állását. Az állapotinformációkat valós időben nyomon követő alkalmazásokkal pedig a felhasználók könnyedén felismerhetik a szűk keresztmetszeteket, és azonnal beavatkozhatnak.

A gyorsan bevezethető SIRIUS 3RC7 megoldás már a hazai piacon is elérhető.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Windchill 13 fejlesztései https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/22/windchill-13-fejlesztesei/ Tue, 22 Oct 2024 17:10:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31699 A PTC Windchill megoldásának legújabb verziójában megvalósult az átjárhatóság, a teljesítmény, a skálázhatóság, a platformtámogatás és a folyamatintegráció javítása a termékalkatrészek, anyagok és konfigurációs információk digitális vezérfonalának biztosítása érdekében. A Windchill 13 újdonságait bemutató cikkből az alábbi frissítésekről tudhat meg többet: Átjárhatóság A Windchill Workgroup Manager ügyfélalkalmazás fejlesztése. Vizualizáció A 3D megjelenítés teljesítményének és skálázhatóságának […]

The post A Windchill 13 fejlesztései appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A PTC Windchill megoldásának legújabb verziójában megvalósult az átjárhatóság, a teljesítmény, a skálázhatóság, a platformtámogatás és a folyamatintegráció javítása a termékalkatrészek, anyagok és konfigurációs információk digitális vezérfonalának biztosítása érdekében.

A Windchill 13 újdonságait bemutató cikkből az alábbi frissítésekről tudhat meg többet:

Átjárhatóság

A Windchill Workgroup Manager ügyfélalkalmazás fejlesztése.

Vizualizáció

A 3D megjelenítés teljesítményének és skálázhatóságának javítása a rendkívül nagy és összetett termékstruktúrák és modellek esetén a QuickView funkció segítségével.

Intelligens platformok

A Windchill Smart Platforms dinamikus pozicionálási képessége, melynek segítségével közvetlenül építhetők fel és jeleníthetők meg az új termékváltozatok anélkül, hogy több CAD példányt kellene létrehozni a pozícióváltozatok kezeléséhez.

A szabályozói benyújtási folyamat automatizálása

Az orvostechnikai eszközök iparának digitális vezérfonalát tápláló szabályozási benyújtási folyamat korszerűsítése és egyszerűsítése.

XBOM és folyamattervezés

Új, automatikus BOM transzformációs képesség, amely egyszerűsíti a frissítések megtekintésének folyamatát és jelentős időt takarít meg a felhasználó számára.

A szabványos vezérlési jellemzők továbbfejlesztése, amely nagymértékben növeli a hatékonyságot és időt takarít meg a vezérlési jellemzők meghatározása és kezelése során.

 

A teljes cikket elolvashatja itt: https://kontron.hu/blog/a-windchill-13-ujdonsagai/

Tudjon meg többet a Kontron Ipari Digitalizáció honlapján!

https://kontron.hu/ipar40/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Windchill 13 fejlesztései appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/21/faulhaber-imc-legkisebb-mozgasvezerlo-rendszer/ Mon, 21 Oct 2024 08:38:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31653 A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét. A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül […]

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét.

A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül a motorok teljes teljesítménye felhasználható minden különböző kivitelezésben.

Az RS232 csatlakozóval szerelt változat PC-vel vagy beágyazott fölérendelt egységgel egyaránt összekapcsolható. A CANopen változat tökéletesen illeszkedik az ipari automatizálási hálózatokhoz. Teljes mértékben megfelel a CiA 402 szervohajtás szabványnak és ez lehetővé teszi a tipikus PLC-k közvetlen támogatását. De még az RS232 verzió használatával is több meghajtó vezérelhető a fölérendelt egység egyetlen portjával. Az olyan jellemző feladatok, mint a meghajtó elhelyezése, közvetlenül elvégezhető az integrált mozgásvezérlő helyi digitális és analóg I/O-ival.

Alternatív megoldásként mindkét változat fölérendelt egység nélkül, „önálló” módban is használható. A digitális és analóg I/O-k rugalmasan használhatók helyi vezérlési feladatokhoz vagy az egyedien beállított és a tényleges értékekhez egyaránt.

A kompakt 22xx…BX4 IMC természetesen a FAULHABER termékcsalád számos termékével kombinálható, ideértve a kompakt GPT-hajtóműveket és az új FAULHABER 22L lineáris aktuátorokat.

Hatékony és rendkívül dinamikus

A beépített áramszabályozás automatikusan megvédi a rendszert a túlterheléstől, továbbá diagnosztikai funkcióval is rendelkezik. Támogatja a nyomaték, a sebesség vagy a helyzet szabályozását a szervohajtás szabványai szerint. Ezekhez a jellemzőkhöz alacsony EMC-kibocsátás párosul, és a kötelező CE-címke is megtalálható a készüléken.

Az új BX4 IMC integrált mozgásvezérlővel felszerelt, kefe nélküli motorok két hosszúságban érhetők el, amelyhez kategóriaelső térfogat-teljesítmény arány, valamint kiemelkedően dinamikus vezérlési jellemzők párosulnak. Számos különféle piaci szegmensben alkalmazhatók, ideértve például az orvosi és a laboratóriumi technológiákat, az automatizálást, a robotikát és a speciális ipai gépeket.

Kompakt és teljes körű megoldás bizonyított minőségben

Az átmérőnek megfelelő kialakítás olyan rendszerszintű megoldást kínál a felhasználóknak, amely minimálisra csökkenti a hely- és erőforrásigényt, valamint a kábelezési követelményeket. Egyszerűen csatlakoztassa az alkalmazáshoz, és már meg is kezdheti a használatot. A FAULHABER ingyenes Motion Manager 7.1 szoftvere továbbá valószínűleg a legjobb eszköz a kategóriájában az egyszerű konfigurálásokhoz és rendszerek integrációjához. A rendszer egyszerűen beállítható a felhasználói kezelőfelületről, amely a speciális diagnosztikai funkciókhoz is hozzáférést biztosít. Az eszköz azonnali használatához az RS232-, a CANopen- és az USB-interfésszel ellátott változatokhoz egyaránt beszerezhetők programozási adapterek.

Fedezze fel az új IMC-t most! – További információ>>


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Drónos növényvédelem, robottal forgatott pezsgő, karbonmentesség: újít a Törley https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/16/torley-dron-siemens-novenyvedelem/ Wed, 16 Oct 2024 05:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31584 Az energiafelhasználásának felét megújuló forrásból biztosítja, 2030-ra felére, 2040-re pedig nullára csökkenti a CO2-kibocsátását tervei szerint a pezsgőpincészet. A termesztés és gyártás során alkalmazott innovatív fejlesztések a hatékonyságot és a fenntarthatóságot is szolgálják, csakúgy, mint a természettel való kölcsönösen előnyös együttműködés. Müller Kornél, a Törley ügyvezető igazgatója az Ipar hangjai podcastban arról is beszélt, milyen […]

The post Drónos növényvédelem, robottal forgatott pezsgő, karbonmentesség: újít a Törley appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az energiafelhasználásának felét megújuló forrásból biztosítja, 2030-ra felére, 2040-re pedig nullára csökkenti a CO2-kibocsátását tervei szerint a pezsgőpincészet.

A termesztés és gyártás során alkalmazott innovatív fejlesztések a hatékonyságot és a fenntarthatóságot is szolgálják, csakúgy, mint a természettel való kölcsönösen előnyös együttműködés. Müller Kornél, a Törley ügyvezető igazgatója az Ipar hangjai podcastban arról is beszélt, milyen termékfejlesztésekkel tudják megszólítani a fiatalabb fogyasztókat, és hogy miért küldetésük a prémium minőségű alkoholmentes alternatívák készítése.

Pezsgőfogyasztás terén egyelőre lassú a hazai piac; tavaly 10 százalékot esett a forgalom, ami arra utal, hogy kevesebb alkalommal voltak olyan boldog pillanatai a magyaroknak, amelyet szívesen koronáztak meg egy palack pezsgővel. A Törley a csökkenő piacon polarizációt is tapasztal, azaz nő a magasabb árú (6–8000 forintos) és az alsóbb árkategóriába tartozó pezsgők forgalma, de a középmezőny zsugorodik. Érdekesség, hogy a nemrég debütált 1 millió forintos palackok nemvárt népszerűségnek örvendtek a nyáron, míg az emberek többsége a megszokottnál olcsóbb terméket választott. A Pezsgőpincészet ügyvezető igazgatója szerint azonban ezek rövid távú piaci átrendeződések, amelyek a reálbér növekedésével hamar megváltoznak.

Ice pezsgő: innováció a nyári pezsgőzésért

Bár a palackok közel fele most is az év utolsó harmadában kerül a kosarakba, a piaci trendek és a fogyasztási szokások új kihívások elé állítják a pezsgőipart. Megjelentek a különböző pezsgőkoktélok és a jégre öntött pezsgő, ami akár 15 éve még elképzelhetetlen lett volna. Ezzel párhuzamosan egyre nő azok száma, akik nem vagy csak nagyon ritkán fogyasztanak alkoholt.

Müller Kornél elmondta, hogy a kihívásokra reagálva a Törley folyamatosan bővíti a termékportfólióját, ami adott esetben teljesen új technológiákat, megoldásokat igényelhet. Például az Ice pezsgő készítéséhez jelentősebb szénsavtartalmú, gyümölcsösebb, picit magasabb cukortartalmú terméket kellett előállítani, amelybe, ha beleolvad a jég, akkor nyújtja azt a száraz ízélményt, amit elvárunk egy jobbfajta pezsgőtől.

Technológiai fejlesztések és agrotechnológiai innovációk

A Törley Pincészet a mezőgazdaság terén is élen jár a technológiai újítások alkalmazásában. A munkaerő, például a traktorosok hiányát részben orvosolni tudja az autonóm traktorokkal vagy olyan robotokkal, amelyek akár a régi MTZ traktorokat is körbe-körbe kormányozzák a szőlőn keresztül. A szőlészek munkáját a területen elhelyezett meteorológiai állomások segítik, de kísérleteztek már drónos növényvédelemmel is, amely hasznosnak bizonyult olyan esetekben, amikor az erősen átázott talajra nem lehetett rámenni, de másfajta alkalmazása – például fertőzéses időszakban – még korainak tűnik.

A technológiai fejlesztések mellett a szőlőterületek biodiverzitásának helyreállítására is egyre nagyobb hangsúlyt fektet a vállalat; madárodúk, vagy a közeljövőben fasorok és akár erdőrészek telepítésével járulnak hozzá ahhoz, hogy a természettel összhangban lehessen szőlőt termeszteni.

Fenntarthatóság és CO2-semlegesség a pezsgőkészítésben

Az Ipar Hangjai podcast legújabb részében elhangzott az is, hogy a pezsgőtermelés energiafaló szektor – a Törley Pincészet pedig 19 millió palack pezsgőt palackoznak évente –, ezért a pincészet a telephelye energiaszükségletének felét a jövő évtől 500 megawattnyi napelempark telepítésével fogja fedezni. A tradicionális módszerek mellett – ahol a palackok forgatását már robotok végzik – nagy tartályokban is készítenek pezsgőt, ahol kiemelten fontos a megbízható hűtés-fűtés. A pezsgőkészítés folyamatát Siemens megoldások segítik.

A Törley más területeken is törekszik a fenntarthatóságra: a cég teljes vertikumában nem használnak állati alapanyagokat, ami egyébként nem általános a bor- és pezsgőkészítésben, és a szén-dioxid-kibocsátásra is nagyon szigorú terveket készítettek: 2030-ra a felére szeretnék csökkenteni, 2040-ig pedig teljesen CO-semlegessé kívánják tenni a vállalatot.

A jövő kihívásai: könnyített üveg és alkoholmentes buborékok

A Törley a környezetbarát csomagolás területén is úttörő szerepet kíván vállalni. Ma még szigorú EU-szabályok írják elő, milyen palackba lehet pezsgőt tölteni, de külföldön már kísérleteznek műanyag palackokkal. A pezsgősüvegek súlyának csökkentése technológiai kihívást jelent, hiszen a palackoknak a gumiabroncsokban lévő nyomás dupláját is ki kell bírniuk. Ugyanakkor a könnyített üvegek fejlesztése a gyártási folyamat környezeti terhelésének mérsékléséhez is hozzájárulhat.

Az alkoholmentes termékek iránti kereslet növekedése különösen Nyugat-Európában figyelhető meg, de Magyarországon a Törley már évek óta sikerrel szerepel ezekkel az innovatív termékekkel. A vállalat küldetésének tekinti a minőségi alkoholmentes habzó italok fejlesztését annak érdekében, hogy azok is átélhessék a pezsgőfogyasztás élményét és egyformán osztozhassanak az ünnepi pillanatokban, akik nem kívánnak alkoholt fogyasztani.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Drónos növényvédelem, robottal forgatott pezsgő, karbonmentesség: újít a Törley appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beckhoff Technology Day 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/15/beckhoff-technology-day-2024/ Tue, 15 Oct 2024 06:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31570 Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők. Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a […]

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők.

Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a Beckhoff vállalati híreit. Ezekből kiderült, hogy világszinten a cég 2020–2023 között átlagosan 13%-os növekedést ért el, ennek csúcsát 1.76 milliard euró bevétellel 2023-ban teljesítették. Idén, ugyan a 2022-es szint várható, de a világszerte 250 millió eurós fejlesztéseknek köszönhetően a jövő év már ismét növekedést mutat. Perecz Tamás elmondta azt is, hogy itthon két telephellyel rendelkezik a cég, a budapesti központ mellett a debreceni iroda a kutatás és kereskedelem bázisa hazánkban. Összesen 12 munkatárs és 10,5 millió euró bevétel 2023-ban jelenti fő számaikat. A nap során a résztvevők előadásokat hallgathattak meg mérnök kollégák tolmácsolásában a Beckhoff újdonságairól, valamint partnereik jóvoltából olyan izgalmas témákat is érintettek, mint a NIS2 kibervédelmi előírásoknak való megfelelés, valamint a magyar járműipar kihívásai.

Lovagok, akik azt mondják NIS2

Kocsis Tamás ipari kibervédelmi szakértő meglepődve konstatálta, hogy a NIS2ről a hallgatóság kevés információval rendelkezett, pedig annak októberi dátuma számos cég számára fontos mér földkövet jelent. Megtudtuk, hogy a NIS2 (Network and Information System 2) irányelv az Európai Unió egészét érintő jogszabály, melynek célja, hogy a tagállamok általános kiberbiztonsági szintjét megemelje. A NIS2 2023-ban lépett hatályba, a korábbi, 2016-ban bevezetett uniós kiberbiztonsági szabályokat aktualizálta. A felügyeleti szerv szerepét a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) látja el itthon. Elhangzott az is, hogy amely vállalat nem felel meg a NIS2 elvárásainak, komoly bírságot és lehetséges reputáció vesztést kockáztat. Emellett az SZTFH azt a vállalatot, mely nem el is tilthatja bizonyos tevékenységek gyakorlásától. Az SZTFH becslése szerint mintegy 2500 vállalat lehet érintett Magyarországon. Az a vállalat érintett, mely legalább 50 főt számlál és/ vagy 10.000.000 EUR éves árbevétellel rendelkezik. Október 18-án lép életbe, hogy az érintett vállalatoknak alkalmazniuk kell a NIS2 által elvárt védelmi intézkedéseket, illetve meg kell fizetniük az SZTFH részére a felügyeleti díjat. Az SZTFH részéről elindul a felügyeleti és ellenőrzési tevékenység. Jövőre már a cégeknek az első kiberbiztonsági audit vonatkozásában szerződést kell kötniük egy auditorral, 2025 vége pedig az első kiberbiztonsági audit lefolytatásának határideje.

Hajtástechnikai újdonságok

Rékasi Endre, a Beckhoff Automation Kft. műszaki támogató mérnöke a hajtástechnikai termék portfólió újdonságairól tartott előadást. Olyan hardveres újdonságokról esett szó, amikkel kompaktabb, energiahatékonyabb gépeket lehet építeni, illetve olyanokról is, amivel a gépépítés folyamata gyorsítható meg. Emellett a mozgásvezérlő szoftverek területéhez kapcsolódó újdonságok is bemutatásra kerültek, továbbá az előadó ismertette a motorok hangolását segítő új szoftverkomponenst is.

TwinCAT Analytics

Kántor László műszaki támogató mérnök az adatelemzés hozzá adott értékéről elmondta, hogy a TwinCAT Analytics egy eszköz adatelemzéshez, helyi vagy több elosztott gépről. A TwinCAT Analytics termékcsalád az elemzések teljes munkafolyamatát képviseli, és algoritmusok széles skáláját tartalmazza az élő adatok, valamint a korábbi adatok elemzéséhez. A TwinCAT Analytics segítségével az értékes információkká feldolgozott és a döntéshozatal alapját képező adatok jelentik a munkafolyamatok alapanyagát.

Ipari vezérlők

Bódvai János műszaki támogató mérnök ipari vezérlésekről tartott előadásában elmondta, hogy a Beckhoff PC-alapú vezérléstechnikán alapuló nyílt automatizálási rendszereket valósít meg. A termékválaszték fő területei az ipari PCk, az I/O és terepibuszkomponensek, a hajtás technika, az automatizálási szoftverek, a vezérlőszekrény nélküli automatizálás, valamint az ipari képfeldolgozáshoz szükséges hardverek. Minden területen olyan termékcsaládok állnak rendelkezésre, amelyek különálló komponensként vagy kombinálva teljes, összehangolt vezérlőrendszerként képesek működni. Az újdonságok között kiemelte a CX7000-et, mely beágyazott PC Arm CortexM7 egy magos, 480 MHzes processzorral rendelkezik. Az alapkonfigurációban a CX7000 rendelkezik microSD kártya foglalattal és egy Ethernet interfésszel.

EtherCAT diagnosztika

A kommunikációs technológia megválasztása fontos, ez határozza meg, hogy a vezérlési teljesítmény eléri-e a terepet, és mely eszközök használhatók vele – tudtuk meg Horváth Ádám műszaki támogató mérnöktől. Az EtherCAT, a Beckhoff által kifejlesztett ipari Ethernet technológia gyorsabbá, egyszerűbbé és költséghatékonyabbá teszi a gépeket és a rendszereket. Az EtherCATet „Ethernet terepi busznak” tekintik, mert egyesíti az Ethernet előnyeit a klasszikus terepibuszrendszerek egyszerűségével, és elkerüli az ITtechnológiák bonyolultságát. A 2003-ban alapított EtherCAT Technology Group (ETG) mindenki számára elérhetővé teszi ezt, 72 ország több mint 7000 tagvállalatával (2023 márciusában) az ETG a világ legnagyobb terepibusz felhasználó szervezetévé vált.

Járműipari helyzetkép

A szakmai részt záró előadásban Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület ügyvezető főtitkára átfogó körképet adott a globális és magyar járműipar kihívásairól.

Az izgalmas szakmai előadásokon kívül élő Beckhoff alkalmazások sora, valamint finom falatok, sörkóstoló, digitális karikatúra és nyereményjáték színesítette a szakmai napot.

www.beckhoff.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Miller Industries vállalat a Birst megoldást választotta üzlete átalakításához https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/08/miller-industriest-birst-megoldas-segitette-az-atalakitasban/ Tue, 08 Oct 2024 13:40:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31497 Az Infor első blogsorozata az Infor Customer Excellence Awards nyerteseit állítja reflektorfénybe és osztja meg a sikertörténeteiket. A Miller Industries a világ legnagyobb vontatókocsik és mentőberendezések teljes skáláját gyártó vállalata. A székhelye Amerikában található, emellett három gyártóüzemmel rendelkezik az Egyesült Államokban, eggyel Angliában és eggyel Franciaországban. Az autószállítók és a könnyű vontatás mellett termékskálája, akár […]

The post A Miller Industries vállalat a Birst megoldást választotta üzlete átalakításához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Infor első blogsorozata az Infor Customer Excellence Awards nyerteseit állítja reflektorfénybe és osztja meg a sikertörténeteiket.

A Miller Industries a világ legnagyobb vontatókocsik és mentőberendezések teljes skáláját gyártó vállalata. A székhelye Amerikában található, emellett három gyártóüzemmel rendelkezik az Egyesült Államokban, eggyel Angliában és eggyel Franciaországban. Az autószállítók és a könnyű vontatás mellett termékskálája, akár 20 tonna szállítására is képes járműveket, valamint 100 tonna gémkapacitással rendelkező nagy teherbírású mentőegységeket is tartalmaz.

A vállalat több, mint 20 éve támaszkodik az Infor LN vállalatirányítási szoftverre a teljes körű műveletek kezeléséhez, beleértve az adatelemzést is. De ahogy a vállalat nőtt, a riportolási képességek akadályokba ütköztek. Az üzletmenet irányításához szükséges adatokat több helyen, több rendszeren belül tárolták, illetve ezeket az adatokat a különböző részlegek és személyzet tartotta karban. Információs silók alakultak ki, amelyek gyakran korábbi ismereteket igényeltek annak megértéséhez, hogyan hasonlíthatók össze évről évre az adatok.

Ennek megoldására az Infor Birst megoldását választották. A vállalat társ-vezérigazgatója osztotta meg a tapasztalatait a Birst megoldás bevezetéséről.

„Teljes kultúraváltás volt. Ez volt az első alkalom, hogy nem kellett a számviteli osztályra mennem, hogy információt kapjak. Könnyedén elérhető volt számomra is. Pontos, élő információ, minden nap. Ez valóban segített átalakítani az üzletet.”

Tudjon meg többet arról, miként valósította meg a Miller Industries a Birst megoldás bevezetését és milyen eredményeket ért el vele.

https://kontron.hu/blog/teljes-kulturavaltas-a-miller-industries-beszamoloja-arrol-mikent-segitette-a-birst-megoldas-uzlete-atalakitasat/

Jöjjön el és tudjon meg többet az Infor CloudSuite megoldásról Kontron ERP4Factory rendezvényén!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Miller Industries vállalat a Birst megoldást választotta üzlete átalakításához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az AWL az Infor Cloud Solution segítségével egyszerűsíti a gyártást https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/01/az-awl-egyszerusiti-gyartast-az-infor-cloud-solution-segitsegevel/ Tue, 01 Oct 2024 08:51:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31419 A Machine Builder AWL az Infor CloudSuite Industrial Enterprise-t választotta a gyártási folyamata technológiai gerincének. Az Infor®, a felhő alapú ipari megoldásokkal foglalkozó vállalat bejelentette, hogy az AWL gépgyártó cég őket választotta gyártási folyamatának optimalizálásához. Az intelligens (moduláris) gépek tervezésének és építésének globális vezető szakértőjeként ismert AWL vállalat vállalatirányítási (ERP) rendszerként az Infor CloudSuite Industrial […]

The post Az AWL az Infor Cloud Solution segítségével egyszerűsíti a gyártást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Machine Builder AWL az Infor CloudSuite Industrial Enterprise-t választotta a gyártási folyamata technológiai gerincének.

Az Infor®, a felhő alapú ipari megoldásokkal foglalkozó vállalat bejelentette, hogy az AWL gépgyártó cég őket választotta gyártási folyamatának optimalizálásához. Az intelligens (moduláris) gépek tervezésének és építésének globális vezető szakértőjeként ismert AWL vállalat vállalatirányítási (ERP) rendszerként az Infor CloudSuite Industrial Enterprise megoldást fogja használni az anyagmozgatási területen a sorozatgyártás támogatására.

Csúcskategóriás gépgyártóként az AWL elsősorban a globális vállalatok komplex automatizálási projektjeire összpontosít. Itt találkozik az AWL mérnöki és gépgyártási készsége. Az ebből az erőteljes kombinációból eredő sorozatmegrendelések növekedése szükségessé tette egy új ERP rendszer bevezetését.

A teljes cikket elolvashatja itt:

https://kontron.hu/blog/a-machine-builder-awl-egyszerusiti-a-gyartasi-folyamatot-az-infor-cloud-solution-segitsegevel/

A kép forrása: AWL

Jöjjön el és tudjon meg többet az Infor CloudSuite megoldásról Kontron ERP4Factory rendezvényén!

________________________________________________________________________________________________

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az AWL az Infor Cloud Solution segítségével egyszerűsíti a gyártást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akadályok nélkül – mindenkire gondoltak a Schneider Electric új gyárának építésekor https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/29/schneider-electric-akadalymentes-gyar/ Thu, 29 Aug 2024 05:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30925 Széles folyosók, kerekesszékkel is használható liftek, mosdó a mozgássérülteknek – többek között ezekkel a megoldásokkal támogatja a Schneider Electric, hogy új üzemében, a Duna Smart Power Systemsben a mozgásukban korlátozott, kollégák és látogatók is komfortosan érezhessék magukat. Az akadálymentesítés és befogadás jegyében arra is odafigyeltek a tervezéskor, hogy a kerekesszékkel közlekedők az étkezőt is kényelmesen […]

The post Akadályok nélkül – mindenkire gondoltak a Schneider Electric új gyárának építésekor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Széles folyosók, kerekesszékkel is használható liftek, mosdó a mozgássérülteknek – többek között ezekkel a megoldásokkal támogatja a Schneider Electric, hogy új üzemében, a Duna Smart Power Systemsben a mozgásukban korlátozott, kollégák és látogatók is komfortosan érezhessék magukat.

Az akadálymentesítés és befogadás jegyében arra is odafigyeltek a tervezéskor, hogy a kerekesszékkel közlekedők az étkezőt is kényelmesen használhassák.

Az esélyegyenlőség biztosítása és a befogadó közeg alapvető fontosságú értékeknek számítanak a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat cégkultúrájában. Ennek megfelelően a társaság Dunavecsén felépült új gyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS) közösségi és kommunális tereinek tervezésekor kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy a mozgásukban korlátozott kollégák, látogatók is biztonságosan és kényelmesen használhassák a helyiségeket.

Az akadálymentesítés jegyében számos megoldást hoztak létre, hogy az épületet és az irodarészt a kerekesszékes partnerek és kollégák is kényelemesen tudják használni. Már a bejáratnál a recepciós pult lift felőli része alacsonyabb lett, így ott az érkezők is kényelmesen kommunikálni. Szintén rájuk gondolva az épületben a folyosókat és lifteket is mindenhol úgy alakították ki, hogy legalább 120 centiméter szélességűek legyenek, hogy azok kerekesszékkel is használható lehessen, a megfelelő méret mellett még a vezérlőgombokat is úgy helyezték el, hogy könnyen elérhetőek legyenek. Természetesen a nagy, nyitott irodatér bútorainak, illetve a kapcsolóinak elhelyezésekor is szempont volt, hogy ezek akadálymentesen használhatóak és elérhetőek legyenek.

A kávézó és az üzemi étkező asztalainak magasságát is úgy választották meg, hogy azokat kerekesszékkel is kényelmesen használhassák, illetve az étkező pultját úgy alakították ki, hogy ők is végigtolhassák rajta a tálcájukat. Természetesen a vizesblokkok esetében is érvényesült az akadálymentesítés. Tágas, nehézség nélkül használható mosdókat és zuhanyzókat építettek, amelyekbe még vészhívó is került. Az akadálymentes mosdók az iroda részen minden vizesblokknál megtalálhatóak.

A tűzjelző rendszer tervezése során figyelembe vették a siketek és nagyothallokra is. Kifejlesztettek egy olyan rendszert, amely nemcsak hangjelzéseket, hanem fényjelzéseket is használ vészhelyzet esetén. Ezáltal az érintett partnerek vagy munkatársak azonnal észlelik a jelzést.

Az akadálymentes közlekedést segíti a bejáratnál beépített automata tolóajtó, valamint az, hogy a beltérben csak küszöb nélküli ajtókat helyeztek el, illetve a közösségi terekben úgy alakították ki az ajtókat, hogy azokat a kerekesszékesek is tudják nyitni-csukni.

A fogyatékkal élők mellett az egyéb, speciális igényekkel rendelkező munkavállalókra is gondoltak a DSPS tervezése során. Így például kialakítottak egy multifunkciónális szobát, ami meditációra, imára és szoptatós szobaként is használható.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akadályok nélkül – mindenkire gondoltak a Schneider Electric új gyárának építésekor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csillapítástechnika a robotikában https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/15/ace-csillapitastechnika-robotika-bibus/ Thu, 15 Aug 2024 11:08:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31086 Ha biztonságban akarja tudni robotját A BIBUS Kft. több mint 20 éves tapasztalatával az ipari csillapítástechnika terén jól tudja, hogy a költséges robottechnológiák megjelenésével – ahol a megnövekedett mozgási sebességek miatt lényegesen nagyobb energiák lépnek fel – kiemelkedően fontos a hatékony ütközéscsillapítás a robot és mechanika védelme érdekében. Az 1963-ban alapított ACE fejlesztette ki az […]

The post Csillapítástechnika a robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ha biztonságban akarja tudni robotját

A BIBUS Kft. több mint 20 éves tapasztalatával az ipari csillapítástechnika terén jól tudja, hogy a költséges robottechnológiák megjelenésével – ahol a megnövekedett mozgási sebességek miatt lényegesen nagyobb energiák lépnek fel – kiemelkedően fontos a hatékony ütközéscsillapítás a robot és mechanika védelme érdekében.

Az 1963-ban alapított ACE fejlesztette ki az első állítható hidraulikus lökéscsillapítót az ipar számára, 60 év elteltével, mint az ipari csillapítástechnika piacvezető szereplője számos innovatív megoldást kínál ipari robotokat használó alkalmazásokhoz.

Hogyan működnek az ACE gyártmányú lökéscsillapítók? Alapvetően a mozgási energiát alakítják át hővé. A hidraulikus lökéscsillapítók esetében olaj a csillapító közeg, így ezek az egységek közel konstans fékezőerőt biztosítanak a teljes lökethosszon amíg meg nem állítják a mozgó tömeget. Ezen kívül megtalálható a termékpalettában a tubus, viszkoelasztikus és egyszerhasználatos deformálódó lökéscsillapítók. A csillapítási úthossz 4mm-406mm között választható, az energiaelnyelési kapacitás 0,68Nm-5400Nm közötti tartományban mozog, míg a felütköztethető effektív tömegtartomány szempontjából 500 gramm és 204 tonna között használhatóak.

Az ACE Magnum lökéscsillapítók biztonságos és megbízható fékezést biztosítanak a tollaslabda robot számára

Egy független kutatóközpont Belgiumban, amely nonprofit intézmények számára segít új technológiák bemutatásában, a közelmúltban egy különleges rendszert készített: egy tollaslabdázó robotot, amely képes prototípus tollasütők tesztelésére. A robot emberi ellenfelekkel mérkőzik meg, és különböző ACE lökéscsillapító egységeket használ az ütközési energia elnyelésére. Nemcsak a felhasználói biztonság szempontjából, hanem a tollaslabdázó robot élettartamának biztosítása érdekében is kulcsfontosságú a megfelelő löketvégfékezés. A mozgó tömeg 50 kg és egy labdamenet során akár 3 m/s sebességre is felgyorsulhat. Ilyen tömeg és sebesség mellett egy ütközés teljesen tönkre teheti a rendszert. A fellépő ütközési energia energiaelnyeléséről a MAGNUM sorozat MC4575EUM-0 lökéscsillapítója gondoskodik.

Tubus csillapítók védik a Z-tengelyt a Trumpf díjnyertes innovatív hajlítócelláiban

Amikor kis alkatrészek automatizált hajlításáról van szó, a TruBend Cell 7000 a világ leggyorsabb rendszere. A gép magas ciklusideje miatt az ACE tubus csillapítóit használják a TRUMPF teljesen automatizált hajlító berendezés Z-tengelyének védelmére. Ahhoz, hogy a 150 kg súlyú robotkar, amely maximális sebessége 4 m/s, sérülés nélkül megállítható legyen, anélkül, hogy a teljes szerkezet károsodna a mérnökök a TC74-76-S tubus csillapítót választották. A pneumatikus fékezéssel vagy más csillapító megoldásokkal összehasonlítva a tubus csillapító üzemeltetése során nem merülnek fel további költségek, mivel sem levegő, sem elektromosság nem szükséges a működtetéséhez. A hidraulikus lökéscsillapítóknál lényegesen gazdaságosabb megoldást biztosít és kisebb a helyigénye, míg az egyszerű gumi ütközőkhöz képest jóval nagyobb energiaelnyelésre képes és hosszabb élettartammal rendelkezik. Ez is az egyik oka annak, hogy a TRUMPF fejlesztő csapata ezt a csillapító megoldást választotta.

Biztonsági megoldás a hetedik tengelynek: Egyszer használatos vészhelyzeti lökéscsillapítók

A modern gyárakban egyre gyakrabban egészítik ki a robotokat hetedik tengellyel, ezáltal megnövelve a robot elérési távolságát és mobilitását. A maximális produktivitás érdekében ezen tengelyeken akár 2m/s sebességgel is mozoghatnak a robotok, így a robot és a tengely védelmének érdekében mindenképp szükséges csillapító elemeket használni a hetedik tengely végpontjain.

A német EXPERT-TÜNKERS GmbH évek óta szoros együttműködésben dolgozik az ACE Stoßdämpfer GmbH céggel, a megfelelő löketvég csillapítók alkalmazása kapcsán. A hetedik tengelyen kiviteltől függően használnak hidraulikus lökéscsillapítót, tubus csillapítót vagy egyszer használható tubus, illetve Crash Damper csillapítókat.

A normál tubus csillapítókkal szemben az egyszer használható, azaz véglegesen deformálódó kivitelek nagy előnye a kedvezőbb költségszint mellett a lényegesen nagyobb energiaelnyelés, amely akár 98% is lehet, továbbá a közel konstans reakcióerő a löket teljes hosszán. A TUBUS TI csillapítók specális co-polyester elastomer anyagból készülnek, míg a CD Crash Damper csillapítók alumíniumból CNC-vel megmunkált egységek. Közös jellemzőjük, hogy előre megtervezett módon gyűrődnek össze ütközéskor ezáltal biztosítva optimális lassulást és védelmet.

Az EXPERT-TÜNKERS GmbH legújabb generációs hetedik tengelye esetében a löketvég csillapító kiválasztásánál fontos szempont volt a költségcsökkentés, így az új CD Crash Damper termékre esett a választása a tervezőmérnököknek, ugyanis ez a kivitel minden eddigi terméktípusnál jobb ár/teljesítmény aránnyal rendelkezik. Az alkalmazásban kihívást jelentett, hogy a tengely egyik végén 2500kg tömeggel és 2m/sec felütközési sebességgel kell számolni, míg a másik végén 4000kg tömeggel és 1m/sec felütközési sebességgel. A Crash Damper esetében a löket teljes hosszán közel konstans a reakcióerő, így nem jelent gondot, hogy a felütközési energia az egyik oldalon 5400Nm, míg a másik oldalon pedig csak 2400Nm ugyanis a Crash Damper esetében ilyenkor csak annyi történik, hogy nem használja ki a teljes lökettartományt.

Szerző: Turi Norbert BIBUS Kft. 2024.08.01.

További információ: www.bibus.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Csillapítástechnika a robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/09/invio-kontron-gyarszimulacio-automatizalas/ Tue, 09 Jul 2024 12:33:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30456 Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben. E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek […]

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben.

E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek abban, hogy az automatizálás segíthet a problémáik megoldásában, de nem tudják, hol kezdjenek hozzá, vagy miként valósítsák meg. A korlátozott automatizálási tapasztalattal vagy belső mérnöki képességekkel rendelkező vállalatok számára mindkét forgatókönyv ijesztőnek tűnhet.

Ez utóbbi helyzettel találkozott nemrégiben az Invio Automation ipari automatizálási rendszerintegrátor vállalat. Az Invio Factory of Future tanácsadó csapatát egy ablakokat összeszerelő építőipari gyártó bízta meg azzal, hogy segítsen felmérni, hogyan növelhető az áteresztőképesség, a teljes közvetlen munkaerő megtartásával vagy csökkentésével.

Az Invio tanácsadói csapata az ügyfélcsapattal együttműködve kezdte a folyamatot és kidolgozta a lehetséges ötletek hosszú listáját. Ezután az Invio csapata leszűkítette ezt a listát néhány lehetséges, nagy hatású projektre. Ennek során az ügyféllel együtt többféle koncepciót vizsgáltak meg, értékelték az egyes ötletek megtérülését, valamint a javaslatok szűkített listáját az üzleti vezetők elé terjesztették. A múltban ez a folyamat sok munkát igényelt, és gyakran használtak a PowerPoint eszközt használták hozzá, az ötletek vizuális megjelenítéséhez. E projekt esetében azonban az Invio Automation a Visual Components gyártásszimulációs szoftveréhez fordult, hogy felgyorsítsa az ötletelési folyamatot.

Az így kapott javaslatok rövidebb idő alatt készültek el, szigorúbban értékelték őket, és a korábbi projekteknél magasabb szintű ügyféltámogatást kaptak. Ez az esettanulmány bemutatja, hogyan sikerült ezt elérni, és hogyan járult hozzá a Visual Components szoftver a vállalkozás sikeréhez.

Az egyes szakaszokban a következőkről lesz szó:

  • A világ legnagyobb ipari vállalatainál tapasztalt komplex mérnöki problémák megoldása
  • Megoldások keresése a kereslet növekedésére
  • Automatizálás és a Visual Components szerepe
  • A Visual Components előnyei a potenciális automatizálási lehetőségek azonosításában
  • Az automatizálás szimulálása az ablakgyártásban

Tudjon meg többet!

https://kontron.hu/blog/gyarszimulacio-az-ablakgyartas-automatizalasahoz/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>