Automatizálás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/25/ipari-folyamatok-adat-atlathatosag-siemens/ Fri, 25 Oct 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31718 Új villamossági modult mutatott be a Siemens. Egyre fontosabbá válik, hogy az ipari folyamatok egészen a terepi szintig monitorozhatóak legyenek. Előfordul azonban, hogy egyes eszközök nincsenek csatlakoztatva a központi automatizálási rendszerhez, így fontos adatok hiányozhatnak. Erre ad választ a Siemens új intelligens kapcsolati modulja, amely a terepi szint további digitalizálásával fokozza az átláthatóságot, és támogatja […]

The post Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új villamossági modult mutatott be a Siemens.

Egyre fontosabbá válik, hogy az ipari folyamatok egészen a terepi szintig monitorozhatóak legyenek. Előfordul azonban, hogy egyes eszközök nincsenek csatlakoztatva a központi automatizálási rendszerhez, így fontos adatok hiányozhatnak. Erre ad választ a Siemens új intelligens kapcsolati modulja, amely a terepi szint további digitalizálásával fokozza az átláthatóságot, és támogatja az adatvezérelt döntéseket.

A plug-and-play elven működő bővítőmodul könnyen beállítható a meglévő automatizálási rendszerbe, a TIA (Totally Integrated Automation – a Siemens automatizálási környezete) integrációnak köszönhetően.

A megoldás segítségével közvetlenül gyűjthető és értékelhető számos villamossági paraméter, mint például a feszültség, az áramerősség, az fázisaszimmetria és a túlterheléses kioldások száma. Az integrált diagnosztikai funkciók segítenek a hibák gyorsabb felismerésében. Az adatok felhasználhatóak mesterséges intelligenciával működő, prediktív karbantartási megoldásoknál is, amelyek tovább növelik a gyártói rendszerek rendelkezésre állását. Az állapotinformációkat valós időben nyomon követő alkalmazásokkal pedig a felhasználók könnyedén felismerhetik a szűk keresztmetszeteket, és azonnal beavatkozhatnak.

A gyorsan bevezethető SIRIUS 3RC7 megoldás már a hazai piacon is elérhető.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Windchill 13 fejlesztései https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/22/windchill-13-fejlesztesei/ Tue, 22 Oct 2024 17:10:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31699 A PTC Windchill megoldásának legújabb verziójában megvalósult az átjárhatóság, a teljesítmény, a skálázhatóság, a platformtámogatás és a folyamatintegráció javítása a termékalkatrészek, anyagok és konfigurációs információk digitális vezérfonalának biztosítása érdekében. A Windchill 13 újdonságait bemutató cikkből az alábbi frissítésekről tudhat meg többet: Átjárhatóság A Windchill Workgroup Manager ügyfélalkalmazás fejlesztése. Vizualizáció A 3D megjelenítés teljesítményének és skálázhatóságának […]

The post A Windchill 13 fejlesztései appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A PTC Windchill megoldásának legújabb verziójában megvalósult az átjárhatóság, a teljesítmény, a skálázhatóság, a platformtámogatás és a folyamatintegráció javítása a termékalkatrészek, anyagok és konfigurációs információk digitális vezérfonalának biztosítása érdekében.

A Windchill 13 újdonságait bemutató cikkből az alábbi frissítésekről tudhat meg többet:

Átjárhatóság

A Windchill Workgroup Manager ügyfélalkalmazás fejlesztése.

Vizualizáció

A 3D megjelenítés teljesítményének és skálázhatóságának javítása a rendkívül nagy és összetett termékstruktúrák és modellek esetén a QuickView funkció segítségével.

Intelligens platformok

A Windchill Smart Platforms dinamikus pozicionálási képessége, melynek segítségével közvetlenül építhetők fel és jeleníthetők meg az új termékváltozatok anélkül, hogy több CAD példányt kellene létrehozni a pozícióváltozatok kezeléséhez.

A szabályozói benyújtási folyamat automatizálása

Az orvostechnikai eszközök iparának digitális vezérfonalát tápláló szabályozási benyújtási folyamat korszerűsítése és egyszerűsítése.

XBOM és folyamattervezés

Új, automatikus BOM transzformációs képesség, amely egyszerűsíti a frissítések megtekintésének folyamatát és jelentős időt takarít meg a felhasználó számára.

A szabványos vezérlési jellemzők továbbfejlesztése, amely nagymértékben növeli a hatékonyságot és időt takarít meg a vezérlési jellemzők meghatározása és kezelése során.

 

A teljes cikket elolvashatja itt: https://kontron.hu/blog/a-windchill-13-ujdonsagai/

Tudjon meg többet a Kontron Ipari Digitalizáció honlapján!

https://kontron.hu/ipar40/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Windchill 13 fejlesztései appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/21/faulhaber-imc-legkisebb-mozgasvezerlo-rendszer/ Mon, 21 Oct 2024 08:38:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31653 A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét. A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül […]

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét.

A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül a motorok teljes teljesítménye felhasználható minden különböző kivitelezésben.

Az RS232 csatlakozóval szerelt változat PC-vel vagy beágyazott fölérendelt egységgel egyaránt összekapcsolható. A CANopen változat tökéletesen illeszkedik az ipari automatizálási hálózatokhoz. Teljes mértékben megfelel a CiA 402 szervohajtás szabványnak és ez lehetővé teszi a tipikus PLC-k közvetlen támogatását. De még az RS232 verzió használatával is több meghajtó vezérelhető a fölérendelt egység egyetlen portjával. Az olyan jellemző feladatok, mint a meghajtó elhelyezése, közvetlenül elvégezhető az integrált mozgásvezérlő helyi digitális és analóg I/O-ival.

Alternatív megoldásként mindkét változat fölérendelt egység nélkül, „önálló” módban is használható. A digitális és analóg I/O-k rugalmasan használhatók helyi vezérlési feladatokhoz vagy az egyedien beállított és a tényleges értékekhez egyaránt.

A kompakt 22xx…BX4 IMC természetesen a FAULHABER termékcsalád számos termékével kombinálható, ideértve a kompakt GPT-hajtóműveket és az új FAULHABER 22L lineáris aktuátorokat.

Hatékony és rendkívül dinamikus

A beépített áramszabályozás automatikusan megvédi a rendszert a túlterheléstől, továbbá diagnosztikai funkcióval is rendelkezik. Támogatja a nyomaték, a sebesség vagy a helyzet szabályozását a szervohajtás szabványai szerint. Ezekhez a jellemzőkhöz alacsony EMC-kibocsátás párosul, és a kötelező CE-címke is megtalálható a készüléken.

Az új BX4 IMC integrált mozgásvezérlővel felszerelt, kefe nélküli motorok két hosszúságban érhetők el, amelyhez kategóriaelső térfogat-teljesítmény arány, valamint kiemelkedően dinamikus vezérlési jellemzők párosulnak. Számos különféle piaci szegmensben alkalmazhatók, ideértve például az orvosi és a laboratóriumi technológiákat, az automatizálást, a robotikát és a speciális ipai gépeket.

Kompakt és teljes körű megoldás bizonyított minőségben

Az átmérőnek megfelelő kialakítás olyan rendszerszintű megoldást kínál a felhasználóknak, amely minimálisra csökkenti a hely- és erőforrásigényt, valamint a kábelezési követelményeket. Egyszerűen csatlakoztassa az alkalmazáshoz, és már meg is kezdheti a használatot. A FAULHABER ingyenes Motion Manager 7.1 szoftvere továbbá valószínűleg a legjobb eszköz a kategóriájában az egyszerű konfigurálásokhoz és rendszerek integrációjához. A rendszer egyszerűen beállítható a felhasználói kezelőfelületről, amely a speciális diagnosztikai funkciókhoz is hozzáférést biztosít. Az eszköz azonnali használatához az RS232-, a CANopen- és az USB-interfésszel ellátott változatokhoz egyaránt beszerezhetők programozási adapterek.

Fedezze fel az új IMC-t most! – További információ>>


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Drónos növényvédelem, robottal forgatott pezsgő, karbonmentesség: újít a Törley https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/16/torley-dron-siemens-novenyvedelem/ Wed, 16 Oct 2024 05:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31584 Az energiafelhasználásának felét megújuló forrásból biztosítja, 2030-ra felére, 2040-re pedig nullára csökkenti a CO2-kibocsátását tervei szerint a pezsgőpincészet. A termesztés és gyártás során alkalmazott innovatív fejlesztések a hatékonyságot és a fenntarthatóságot is szolgálják, csakúgy, mint a természettel való kölcsönösen előnyös együttműködés. Müller Kornél, a Törley ügyvezető igazgatója az Ipar hangjai podcastban arról is beszélt, milyen […]

The post Drónos növényvédelem, robottal forgatott pezsgő, karbonmentesség: újít a Törley appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az energiafelhasználásának felét megújuló forrásból biztosítja, 2030-ra felére, 2040-re pedig nullára csökkenti a CO2-kibocsátását tervei szerint a pezsgőpincészet.

A termesztés és gyártás során alkalmazott innovatív fejlesztések a hatékonyságot és a fenntarthatóságot is szolgálják, csakúgy, mint a természettel való kölcsönösen előnyös együttműködés. Müller Kornél, a Törley ügyvezető igazgatója az Ipar hangjai podcastban arról is beszélt, milyen termékfejlesztésekkel tudják megszólítani a fiatalabb fogyasztókat, és hogy miért küldetésük a prémium minőségű alkoholmentes alternatívák készítése.

Pezsgőfogyasztás terén egyelőre lassú a hazai piac; tavaly 10 százalékot esett a forgalom, ami arra utal, hogy kevesebb alkalommal voltak olyan boldog pillanatai a magyaroknak, amelyet szívesen koronáztak meg egy palack pezsgővel. A Törley a csökkenő piacon polarizációt is tapasztal, azaz nő a magasabb árú (6–8000 forintos) és az alsóbb árkategóriába tartozó pezsgők forgalma, de a középmezőny zsugorodik. Érdekesség, hogy a nemrég debütált 1 millió forintos palackok nemvárt népszerűségnek örvendtek a nyáron, míg az emberek többsége a megszokottnál olcsóbb terméket választott. A Pezsgőpincészet ügyvezető igazgatója szerint azonban ezek rövid távú piaci átrendeződések, amelyek a reálbér növekedésével hamar megváltoznak.

Ice pezsgő: innováció a nyári pezsgőzésért

Bár a palackok közel fele most is az év utolsó harmadában kerül a kosarakba, a piaci trendek és a fogyasztási szokások új kihívások elé állítják a pezsgőipart. Megjelentek a különböző pezsgőkoktélok és a jégre öntött pezsgő, ami akár 15 éve még elképzelhetetlen lett volna. Ezzel párhuzamosan egyre nő azok száma, akik nem vagy csak nagyon ritkán fogyasztanak alkoholt.

Müller Kornél elmondta, hogy a kihívásokra reagálva a Törley folyamatosan bővíti a termékportfólióját, ami adott esetben teljesen új technológiákat, megoldásokat igényelhet. Például az Ice pezsgő készítéséhez jelentősebb szénsavtartalmú, gyümölcsösebb, picit magasabb cukortartalmú terméket kellett előállítani, amelybe, ha beleolvad a jég, akkor nyújtja azt a száraz ízélményt, amit elvárunk egy jobbfajta pezsgőtől.

Technológiai fejlesztések és agrotechnológiai innovációk

A Törley Pincészet a mezőgazdaság terén is élen jár a technológiai újítások alkalmazásában. A munkaerő, például a traktorosok hiányát részben orvosolni tudja az autonóm traktorokkal vagy olyan robotokkal, amelyek akár a régi MTZ traktorokat is körbe-körbe kormányozzák a szőlőn keresztül. A szőlészek munkáját a területen elhelyezett meteorológiai állomások segítik, de kísérleteztek már drónos növényvédelemmel is, amely hasznosnak bizonyult olyan esetekben, amikor az erősen átázott talajra nem lehetett rámenni, de másfajta alkalmazása – például fertőzéses időszakban – még korainak tűnik.

A technológiai fejlesztések mellett a szőlőterületek biodiverzitásának helyreállítására is egyre nagyobb hangsúlyt fektet a vállalat; madárodúk, vagy a közeljövőben fasorok és akár erdőrészek telepítésével járulnak hozzá ahhoz, hogy a természettel összhangban lehessen szőlőt termeszteni.

Fenntarthatóság és CO2-semlegesség a pezsgőkészítésben

Az Ipar Hangjai podcast legújabb részében elhangzott az is, hogy a pezsgőtermelés energiafaló szektor – a Törley Pincészet pedig 19 millió palack pezsgőt palackoznak évente –, ezért a pincészet a telephelye energiaszükségletének felét a jövő évtől 500 megawattnyi napelempark telepítésével fogja fedezni. A tradicionális módszerek mellett – ahol a palackok forgatását már robotok végzik – nagy tartályokban is készítenek pezsgőt, ahol kiemelten fontos a megbízható hűtés-fűtés. A pezsgőkészítés folyamatát Siemens megoldások segítik.

A Törley más területeken is törekszik a fenntarthatóságra: a cég teljes vertikumában nem használnak állati alapanyagokat, ami egyébként nem általános a bor- és pezsgőkészítésben, és a szén-dioxid-kibocsátásra is nagyon szigorú terveket készítettek: 2030-ra a felére szeretnék csökkenteni, 2040-ig pedig teljesen CO-semlegessé kívánják tenni a vállalatot.

A jövő kihívásai: könnyített üveg és alkoholmentes buborékok

A Törley a környezetbarát csomagolás területén is úttörő szerepet kíván vállalni. Ma még szigorú EU-szabályok írják elő, milyen palackba lehet pezsgőt tölteni, de külföldön már kísérleteznek műanyag palackokkal. A pezsgősüvegek súlyának csökkentése technológiai kihívást jelent, hiszen a palackoknak a gumiabroncsokban lévő nyomás dupláját is ki kell bírniuk. Ugyanakkor a könnyített üvegek fejlesztése a gyártási folyamat környezeti terhelésének mérsékléséhez is hozzájárulhat.

Az alkoholmentes termékek iránti kereslet növekedése különösen Nyugat-Európában figyelhető meg, de Magyarországon a Törley már évek óta sikerrel szerepel ezekkel az innovatív termékekkel. A vállalat küldetésének tekinti a minőségi alkoholmentes habzó italok fejlesztését annak érdekében, hogy azok is átélhessék a pezsgőfogyasztás élményét és egyformán osztozhassanak az ünnepi pillanatokban, akik nem kívánnak alkoholt fogyasztani.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Drónos növényvédelem, robottal forgatott pezsgő, karbonmentesség: újít a Törley appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beckhoff Technology Day 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/15/beckhoff-technology-day-2024/ Tue, 15 Oct 2024 06:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31570 Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők. Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a […]

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők.

Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a Beckhoff vállalati híreit. Ezekből kiderült, hogy világszinten a cég 2020–2023 között átlagosan 13%-os növekedést ért el, ennek csúcsát 1.76 milliard euró bevétellel 2023-ban teljesítették. Idén, ugyan a 2022-es szint várható, de a világszerte 250 millió eurós fejlesztéseknek köszönhetően a jövő év már ismét növekedést mutat. Perecz Tamás elmondta azt is, hogy itthon két telephellyel rendelkezik a cég, a budapesti központ mellett a debreceni iroda a kutatás és kereskedelem bázisa hazánkban. Összesen 12 munkatárs és 10,5 millió euró bevétel 2023-ban jelenti fő számaikat. A nap során a résztvevők előadásokat hallgathattak meg mérnök kollégák tolmácsolásában a Beckhoff újdonságairól, valamint partnereik jóvoltából olyan izgalmas témákat is érintettek, mint a NIS2 kibervédelmi előírásoknak való megfelelés, valamint a magyar járműipar kihívásai.

Lovagok, akik azt mondják NIS2

Kocsis Tamás ipari kibervédelmi szakértő meglepődve konstatálta, hogy a NIS2ről a hallgatóság kevés információval rendelkezett, pedig annak októberi dátuma számos cég számára fontos mér földkövet jelent. Megtudtuk, hogy a NIS2 (Network and Information System 2) irányelv az Európai Unió egészét érintő jogszabály, melynek célja, hogy a tagállamok általános kiberbiztonsági szintjét megemelje. A NIS2 2023-ban lépett hatályba, a korábbi, 2016-ban bevezetett uniós kiberbiztonsági szabályokat aktualizálta. A felügyeleti szerv szerepét a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) látja el itthon. Elhangzott az is, hogy amely vállalat nem felel meg a NIS2 elvárásainak, komoly bírságot és lehetséges reputáció vesztést kockáztat. Emellett az SZTFH azt a vállalatot, mely nem el is tilthatja bizonyos tevékenységek gyakorlásától. Az SZTFH becslése szerint mintegy 2500 vállalat lehet érintett Magyarországon. Az a vállalat érintett, mely legalább 50 főt számlál és/ vagy 10.000.000 EUR éves árbevétellel rendelkezik. Október 18-án lép életbe, hogy az érintett vállalatoknak alkalmazniuk kell a NIS2 által elvárt védelmi intézkedéseket, illetve meg kell fizetniük az SZTFH részére a felügyeleti díjat. Az SZTFH részéről elindul a felügyeleti és ellenőrzési tevékenység. Jövőre már a cégeknek az első kiberbiztonsági audit vonatkozásában szerződést kell kötniük egy auditorral, 2025 vége pedig az első kiberbiztonsági audit lefolytatásának határideje.

Hajtástechnikai újdonságok

Rékasi Endre, a Beckhoff Automation Kft. műszaki támogató mérnöke a hajtástechnikai termék portfólió újdonságairól tartott előadást. Olyan hardveres újdonságokról esett szó, amikkel kompaktabb, energiahatékonyabb gépeket lehet építeni, illetve olyanokról is, amivel a gépépítés folyamata gyorsítható meg. Emellett a mozgásvezérlő szoftverek területéhez kapcsolódó újdonságok is bemutatásra kerültek, továbbá az előadó ismertette a motorok hangolását segítő új szoftverkomponenst is.

TwinCAT Analytics

Kántor László műszaki támogató mérnök az adatelemzés hozzá adott értékéről elmondta, hogy a TwinCAT Analytics egy eszköz adatelemzéshez, helyi vagy több elosztott gépről. A TwinCAT Analytics termékcsalád az elemzések teljes munkafolyamatát képviseli, és algoritmusok széles skáláját tartalmazza az élő adatok, valamint a korábbi adatok elemzéséhez. A TwinCAT Analytics segítségével az értékes információkká feldolgozott és a döntéshozatal alapját képező adatok jelentik a munkafolyamatok alapanyagát.

Ipari vezérlők

Bódvai János műszaki támogató mérnök ipari vezérlésekről tartott előadásában elmondta, hogy a Beckhoff PC-alapú vezérléstechnikán alapuló nyílt automatizálási rendszereket valósít meg. A termékválaszték fő területei az ipari PCk, az I/O és terepibuszkomponensek, a hajtás technika, az automatizálási szoftverek, a vezérlőszekrény nélküli automatizálás, valamint az ipari képfeldolgozáshoz szükséges hardverek. Minden területen olyan termékcsaládok állnak rendelkezésre, amelyek különálló komponensként vagy kombinálva teljes, összehangolt vezérlőrendszerként képesek működni. Az újdonságok között kiemelte a CX7000-et, mely beágyazott PC Arm CortexM7 egy magos, 480 MHzes processzorral rendelkezik. Az alapkonfigurációban a CX7000 rendelkezik microSD kártya foglalattal és egy Ethernet interfésszel.

EtherCAT diagnosztika

A kommunikációs technológia megválasztása fontos, ez határozza meg, hogy a vezérlési teljesítmény eléri-e a terepet, és mely eszközök használhatók vele – tudtuk meg Horváth Ádám műszaki támogató mérnöktől. Az EtherCAT, a Beckhoff által kifejlesztett ipari Ethernet technológia gyorsabbá, egyszerűbbé és költséghatékonyabbá teszi a gépeket és a rendszereket. Az EtherCATet „Ethernet terepi busznak” tekintik, mert egyesíti az Ethernet előnyeit a klasszikus terepibuszrendszerek egyszerűségével, és elkerüli az ITtechnológiák bonyolultságát. A 2003-ban alapított EtherCAT Technology Group (ETG) mindenki számára elérhetővé teszi ezt, 72 ország több mint 7000 tagvállalatával (2023 márciusában) az ETG a világ legnagyobb terepibusz felhasználó szervezetévé vált.

Járműipari helyzetkép

A szakmai részt záró előadásban Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület ügyvezető főtitkára átfogó körképet adott a globális és magyar járműipar kihívásairól.

Az izgalmas szakmai előadásokon kívül élő Beckhoff alkalmazások sora, valamint finom falatok, sörkóstoló, digitális karikatúra és nyereményjáték színesítette a szakmai napot.

www.beckhoff.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Miller Industries vállalat a Birst megoldást választotta üzlete átalakításához https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/08/miller-industriest-birst-megoldas-segitette-az-atalakitasban/ Tue, 08 Oct 2024 13:40:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31497 Az Infor első blogsorozata az Infor Customer Excellence Awards nyerteseit állítja reflektorfénybe és osztja meg a sikertörténeteiket. A Miller Industries a világ legnagyobb vontatókocsik és mentőberendezések teljes skáláját gyártó vállalata. A székhelye Amerikában található, emellett három gyártóüzemmel rendelkezik az Egyesült Államokban, eggyel Angliában és eggyel Franciaországban. Az autószállítók és a könnyű vontatás mellett termékskálája, akár […]

The post A Miller Industries vállalat a Birst megoldást választotta üzlete átalakításához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Infor első blogsorozata az Infor Customer Excellence Awards nyerteseit állítja reflektorfénybe és osztja meg a sikertörténeteiket.

A Miller Industries a világ legnagyobb vontatókocsik és mentőberendezések teljes skáláját gyártó vállalata. A székhelye Amerikában található, emellett három gyártóüzemmel rendelkezik az Egyesült Államokban, eggyel Angliában és eggyel Franciaországban. Az autószállítók és a könnyű vontatás mellett termékskálája, akár 20 tonna szállítására is képes járműveket, valamint 100 tonna gémkapacitással rendelkező nagy teherbírású mentőegységeket is tartalmaz.

A vállalat több, mint 20 éve támaszkodik az Infor LN vállalatirányítási szoftverre a teljes körű műveletek kezeléséhez, beleértve az adatelemzést is. De ahogy a vállalat nőtt, a riportolási képességek akadályokba ütköztek. Az üzletmenet irányításához szükséges adatokat több helyen, több rendszeren belül tárolták, illetve ezeket az adatokat a különböző részlegek és személyzet tartotta karban. Információs silók alakultak ki, amelyek gyakran korábbi ismereteket igényeltek annak megértéséhez, hogyan hasonlíthatók össze évről évre az adatok.

Ennek megoldására az Infor Birst megoldását választották. A vállalat társ-vezérigazgatója osztotta meg a tapasztalatait a Birst megoldás bevezetéséről.

„Teljes kultúraváltás volt. Ez volt az első alkalom, hogy nem kellett a számviteli osztályra mennem, hogy információt kapjak. Könnyedén elérhető volt számomra is. Pontos, élő információ, minden nap. Ez valóban segített átalakítani az üzletet.”

Tudjon meg többet arról, miként valósította meg a Miller Industries a Birst megoldás bevezetését és milyen eredményeket ért el vele.

https://kontron.hu/blog/teljes-kulturavaltas-a-miller-industries-beszamoloja-arrol-mikent-segitette-a-birst-megoldas-uzlete-atalakitasat/

Jöjjön el és tudjon meg többet az Infor CloudSuite megoldásról Kontron ERP4Factory rendezvényén!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Miller Industries vállalat a Birst megoldást választotta üzlete átalakításához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az AWL az Infor Cloud Solution segítségével egyszerűsíti a gyártást https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/01/az-awl-egyszerusiti-gyartast-az-infor-cloud-solution-segitsegevel/ Tue, 01 Oct 2024 08:51:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31419 A Machine Builder AWL az Infor CloudSuite Industrial Enterprise-t választotta a gyártási folyamata technológiai gerincének. Az Infor®, a felhő alapú ipari megoldásokkal foglalkozó vállalat bejelentette, hogy az AWL gépgyártó cég őket választotta gyártási folyamatának optimalizálásához. Az intelligens (moduláris) gépek tervezésének és építésének globális vezető szakértőjeként ismert AWL vállalat vállalatirányítási (ERP) rendszerként az Infor CloudSuite Industrial […]

The post Az AWL az Infor Cloud Solution segítségével egyszerűsíti a gyártást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Machine Builder AWL az Infor CloudSuite Industrial Enterprise-t választotta a gyártási folyamata technológiai gerincének.

Az Infor®, a felhő alapú ipari megoldásokkal foglalkozó vállalat bejelentette, hogy az AWL gépgyártó cég őket választotta gyártási folyamatának optimalizálásához. Az intelligens (moduláris) gépek tervezésének és építésének globális vezető szakértőjeként ismert AWL vállalat vállalatirányítási (ERP) rendszerként az Infor CloudSuite Industrial Enterprise megoldást fogja használni az anyagmozgatási területen a sorozatgyártás támogatására.

Csúcskategóriás gépgyártóként az AWL elsősorban a globális vállalatok komplex automatizálási projektjeire összpontosít. Itt találkozik az AWL mérnöki és gépgyártási készsége. Az ebből az erőteljes kombinációból eredő sorozatmegrendelések növekedése szükségessé tette egy új ERP rendszer bevezetését.

A teljes cikket elolvashatja itt:

https://kontron.hu/blog/a-machine-builder-awl-egyszerusiti-a-gyartasi-folyamatot-az-infor-cloud-solution-segitsegevel/

A kép forrása: AWL

Jöjjön el és tudjon meg többet az Infor CloudSuite megoldásról Kontron ERP4Factory rendezvényén!

________________________________________________________________________________________________

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az AWL az Infor Cloud Solution segítségével egyszerűsíti a gyártást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akadályok nélkül – mindenkire gondoltak a Schneider Electric új gyárának építésekor https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/29/schneider-electric-akadalymentes-gyar/ Thu, 29 Aug 2024 05:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30925 Széles folyosók, kerekesszékkel is használható liftek, mosdó a mozgássérülteknek – többek között ezekkel a megoldásokkal támogatja a Schneider Electric, hogy új üzemében, a Duna Smart Power Systemsben a mozgásukban korlátozott, kollégák és látogatók is komfortosan érezhessék magukat. Az akadálymentesítés és befogadás jegyében arra is odafigyeltek a tervezéskor, hogy a kerekesszékkel közlekedők az étkezőt is kényelmesen […]

The post Akadályok nélkül – mindenkire gondoltak a Schneider Electric új gyárának építésekor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Széles folyosók, kerekesszékkel is használható liftek, mosdó a mozgássérülteknek – többek között ezekkel a megoldásokkal támogatja a Schneider Electric, hogy új üzemében, a Duna Smart Power Systemsben a mozgásukban korlátozott, kollégák és látogatók is komfortosan érezhessék magukat.

Az akadálymentesítés és befogadás jegyében arra is odafigyeltek a tervezéskor, hogy a kerekesszékkel közlekedők az étkezőt is kényelmesen használhassák.

Az esélyegyenlőség biztosítása és a befogadó közeg alapvető fontosságú értékeknek számítanak a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat cégkultúrájában. Ennek megfelelően a társaság Dunavecsén felépült új gyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS) közösségi és kommunális tereinek tervezésekor kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy a mozgásukban korlátozott kollégák, látogatók is biztonságosan és kényelmesen használhassák a helyiségeket.

Az akadálymentesítés jegyében számos megoldást hoztak létre, hogy az épületet és az irodarészt a kerekesszékes partnerek és kollégák is kényelemesen tudják használni. Már a bejáratnál a recepciós pult lift felőli része alacsonyabb lett, így ott az érkezők is kényelmesen kommunikálni. Szintén rájuk gondolva az épületben a folyosókat és lifteket is mindenhol úgy alakították ki, hogy legalább 120 centiméter szélességűek legyenek, hogy azok kerekesszékkel is használható lehessen, a megfelelő méret mellett még a vezérlőgombokat is úgy helyezték el, hogy könnyen elérhetőek legyenek. Természetesen a nagy, nyitott irodatér bútorainak, illetve a kapcsolóinak elhelyezésekor is szempont volt, hogy ezek akadálymentesen használhatóak és elérhetőek legyenek.

A kávézó és az üzemi étkező asztalainak magasságát is úgy választották meg, hogy azokat kerekesszékkel is kényelmesen használhassák, illetve az étkező pultját úgy alakították ki, hogy ők is végigtolhassák rajta a tálcájukat. Természetesen a vizesblokkok esetében is érvényesült az akadálymentesítés. Tágas, nehézség nélkül használható mosdókat és zuhanyzókat építettek, amelyekbe még vészhívó is került. Az akadálymentes mosdók az iroda részen minden vizesblokknál megtalálhatóak.

A tűzjelző rendszer tervezése során figyelembe vették a siketek és nagyothallokra is. Kifejlesztettek egy olyan rendszert, amely nemcsak hangjelzéseket, hanem fényjelzéseket is használ vészhelyzet esetén. Ezáltal az érintett partnerek vagy munkatársak azonnal észlelik a jelzést.

Az akadálymentes közlekedést segíti a bejáratnál beépített automata tolóajtó, valamint az, hogy a beltérben csak küszöb nélküli ajtókat helyeztek el, illetve a közösségi terekben úgy alakították ki az ajtókat, hogy azokat a kerekesszékesek is tudják nyitni-csukni.

A fogyatékkal élők mellett az egyéb, speciális igényekkel rendelkező munkavállalókra is gondoltak a DSPS tervezése során. Így például kialakítottak egy multifunkciónális szobát, ami meditációra, imára és szoptatós szobaként is használható.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akadályok nélkül – mindenkire gondoltak a Schneider Electric új gyárának építésekor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csillapítástechnika a robotikában https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/15/ace-csillapitastechnika-robotika-bibus/ Thu, 15 Aug 2024 11:08:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31086 Ha biztonságban akarja tudni robotját A BIBUS Kft. több mint 20 éves tapasztalatával az ipari csillapítástechnika terén jól tudja, hogy a költséges robottechnológiák megjelenésével – ahol a megnövekedett mozgási sebességek miatt lényegesen nagyobb energiák lépnek fel – kiemelkedően fontos a hatékony ütközéscsillapítás a robot és mechanika védelme érdekében. Az 1963-ban alapított ACE fejlesztette ki az […]

The post Csillapítástechnika a robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ha biztonságban akarja tudni robotját

A BIBUS Kft. több mint 20 éves tapasztalatával az ipari csillapítástechnika terén jól tudja, hogy a költséges robottechnológiák megjelenésével – ahol a megnövekedett mozgási sebességek miatt lényegesen nagyobb energiák lépnek fel – kiemelkedően fontos a hatékony ütközéscsillapítás a robot és mechanika védelme érdekében.

Az 1963-ban alapított ACE fejlesztette ki az első állítható hidraulikus lökéscsillapítót az ipar számára, 60 év elteltével, mint az ipari csillapítástechnika piacvezető szereplője számos innovatív megoldást kínál ipari robotokat használó alkalmazásokhoz.

Hogyan működnek az ACE gyártmányú lökéscsillapítók? Alapvetően a mozgási energiát alakítják át hővé. A hidraulikus lökéscsillapítók esetében olaj a csillapító közeg, így ezek az egységek közel konstans fékezőerőt biztosítanak a teljes lökethosszon amíg meg nem állítják a mozgó tömeget. Ezen kívül megtalálható a termékpalettában a tubus, viszkoelasztikus és egyszerhasználatos deformálódó lökéscsillapítók. A csillapítási úthossz 4mm-406mm között választható, az energiaelnyelési kapacitás 0,68Nm-5400Nm közötti tartományban mozog, míg a felütköztethető effektív tömegtartomány szempontjából 500 gramm és 204 tonna között használhatóak.

Az ACE Magnum lökéscsillapítók biztonságos és megbízható fékezést biztosítanak a tollaslabda robot számára

Egy független kutatóközpont Belgiumban, amely nonprofit intézmények számára segít új technológiák bemutatásában, a közelmúltban egy különleges rendszert készített: egy tollaslabdázó robotot, amely képes prototípus tollasütők tesztelésére. A robot emberi ellenfelekkel mérkőzik meg, és különböző ACE lökéscsillapító egységeket használ az ütközési energia elnyelésére. Nemcsak a felhasználói biztonság szempontjából, hanem a tollaslabdázó robot élettartamának biztosítása érdekében is kulcsfontosságú a megfelelő löketvégfékezés. A mozgó tömeg 50 kg és egy labdamenet során akár 3 m/s sebességre is felgyorsulhat. Ilyen tömeg és sebesség mellett egy ütközés teljesen tönkre teheti a rendszert. A fellépő ütközési energia energiaelnyeléséről a MAGNUM sorozat MC4575EUM-0 lökéscsillapítója gondoskodik.

Tubus csillapítók védik a Z-tengelyt a Trumpf díjnyertes innovatív hajlítócelláiban

Amikor kis alkatrészek automatizált hajlításáról van szó, a TruBend Cell 7000 a világ leggyorsabb rendszere. A gép magas ciklusideje miatt az ACE tubus csillapítóit használják a TRUMPF teljesen automatizált hajlító berendezés Z-tengelyének védelmére. Ahhoz, hogy a 150 kg súlyú robotkar, amely maximális sebessége 4 m/s, sérülés nélkül megállítható legyen, anélkül, hogy a teljes szerkezet károsodna a mérnökök a TC74-76-S tubus csillapítót választották. A pneumatikus fékezéssel vagy más csillapító megoldásokkal összehasonlítva a tubus csillapító üzemeltetése során nem merülnek fel további költségek, mivel sem levegő, sem elektromosság nem szükséges a működtetéséhez. A hidraulikus lökéscsillapítóknál lényegesen gazdaságosabb megoldást biztosít és kisebb a helyigénye, míg az egyszerű gumi ütközőkhöz képest jóval nagyobb energiaelnyelésre képes és hosszabb élettartammal rendelkezik. Ez is az egyik oka annak, hogy a TRUMPF fejlesztő csapata ezt a csillapító megoldást választotta.

Biztonsági megoldás a hetedik tengelynek: Egyszer használatos vészhelyzeti lökéscsillapítók

A modern gyárakban egyre gyakrabban egészítik ki a robotokat hetedik tengellyel, ezáltal megnövelve a robot elérési távolságát és mobilitását. A maximális produktivitás érdekében ezen tengelyeken akár 2m/s sebességgel is mozoghatnak a robotok, így a robot és a tengely védelmének érdekében mindenképp szükséges csillapító elemeket használni a hetedik tengely végpontjain.

A német EXPERT-TÜNKERS GmbH évek óta szoros együttműködésben dolgozik az ACE Stoßdämpfer GmbH céggel, a megfelelő löketvég csillapítók alkalmazása kapcsán. A hetedik tengelyen kiviteltől függően használnak hidraulikus lökéscsillapítót, tubus csillapítót vagy egyszer használható tubus, illetve Crash Damper csillapítókat.

A normál tubus csillapítókkal szemben az egyszer használható, azaz véglegesen deformálódó kivitelek nagy előnye a kedvezőbb költségszint mellett a lényegesen nagyobb energiaelnyelés, amely akár 98% is lehet, továbbá a közel konstans reakcióerő a löket teljes hosszán. A TUBUS TI csillapítók specális co-polyester elastomer anyagból készülnek, míg a CD Crash Damper csillapítók alumíniumból CNC-vel megmunkált egységek. Közös jellemzőjük, hogy előre megtervezett módon gyűrődnek össze ütközéskor ezáltal biztosítva optimális lassulást és védelmet.

Az EXPERT-TÜNKERS GmbH legújabb generációs hetedik tengelye esetében a löketvég csillapító kiválasztásánál fontos szempont volt a költségcsökkentés, így az új CD Crash Damper termékre esett a választása a tervezőmérnököknek, ugyanis ez a kivitel minden eddigi terméktípusnál jobb ár/teljesítmény aránnyal rendelkezik. Az alkalmazásban kihívást jelentett, hogy a tengely egyik végén 2500kg tömeggel és 2m/sec felütközési sebességgel kell számolni, míg a másik végén 4000kg tömeggel és 1m/sec felütközési sebességgel. A Crash Damper esetében a löket teljes hosszán közel konstans a reakcióerő, így nem jelent gondot, hogy a felütközési energia az egyik oldalon 5400Nm, míg a másik oldalon pedig csak 2400Nm ugyanis a Crash Damper esetében ilyenkor csak annyi történik, hogy nem használja ki a teljes lökettartományt.

Szerző: Turi Norbert BIBUS Kft. 2024.08.01.

További információ: www.bibus.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Csillapítástechnika a robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/09/invio-kontron-gyarszimulacio-automatizalas/ Tue, 09 Jul 2024 12:33:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30456 Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben. E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek […]

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben.

E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek abban, hogy az automatizálás segíthet a problémáik megoldásában, de nem tudják, hol kezdjenek hozzá, vagy miként valósítsák meg. A korlátozott automatizálási tapasztalattal vagy belső mérnöki képességekkel rendelkező vállalatok számára mindkét forgatókönyv ijesztőnek tűnhet.

Ez utóbbi helyzettel találkozott nemrégiben az Invio Automation ipari automatizálási rendszerintegrátor vállalat. Az Invio Factory of Future tanácsadó csapatát egy ablakokat összeszerelő építőipari gyártó bízta meg azzal, hogy segítsen felmérni, hogyan növelhető az áteresztőképesség, a teljes közvetlen munkaerő megtartásával vagy csökkentésével.

Az Invio tanácsadói csapata az ügyfélcsapattal együttműködve kezdte a folyamatot és kidolgozta a lehetséges ötletek hosszú listáját. Ezután az Invio csapata leszűkítette ezt a listát néhány lehetséges, nagy hatású projektre. Ennek során az ügyféllel együtt többféle koncepciót vizsgáltak meg, értékelték az egyes ötletek megtérülését, valamint a javaslatok szűkített listáját az üzleti vezetők elé terjesztették. A múltban ez a folyamat sok munkát igényelt, és gyakran használtak a PowerPoint eszközt használták hozzá, az ötletek vizuális megjelenítéséhez. E projekt esetében azonban az Invio Automation a Visual Components gyártásszimulációs szoftveréhez fordult, hogy felgyorsítsa az ötletelési folyamatot.

Az így kapott javaslatok rövidebb idő alatt készültek el, szigorúbban értékelték őket, és a korábbi projekteknél magasabb szintű ügyféltámogatást kaptak. Ez az esettanulmány bemutatja, hogyan sikerült ezt elérni, és hogyan járult hozzá a Visual Components szoftver a vállalkozás sikeréhez.

Az egyes szakaszokban a következőkről lesz szó:

  • A világ legnagyobb ipari vállalatainál tapasztalt komplex mérnöki problémák megoldása
  • Megoldások keresése a kereslet növekedésére
  • Automatizálás és a Visual Components szerepe
  • A Visual Components előnyei a potenciális automatizálási lehetőségek azonosításában
  • Az automatizálás szimulálása az ablakgyártásban

Tudjon meg többet!

https://kontron.hu/blog/gyarszimulacio-az-ablakgyartas-automatizalasahoz/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A biologizáció lehetővé teszi a jövő ökológiai innovációit https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/14/festo-biologizacioautomatizalas-okologiai/ Fri, 14 Jun 2024 06:00:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30116 Az algatermesztéstől kezdve, a hidrogéntároláson és -szállításon keresztül egészen az oktatási koncepciókig. A Festo a „BionicHydrogenBattery” modellel a hidrogén egyszerű tárolására és biztonságos szállítására szolgáló egyedülálló koncepciót mutatott be baktériumok segítségével a Hannoveri Vásáron. A vállalat azt is bemutatta, hogyan lehet az ipari biotechnológiai folyamatokat hosszú távon hatékonyan üzemeltetni a Festo termékportfóliójából származó alkatrészek és […]

The post A biologizáció lehetővé teszi a jövő ökológiai innovációit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az algatermesztéstől kezdve, a hidrogéntároláson és -szállításon keresztül egészen az oktatási koncepciókig.

A Festo a „BionicHydrogenBattery” modellel a hidrogén egyszerű tárolására és biztonságos szállítására szolgáló egyedülálló koncepciót mutatott be baktériumok segítségével a Hannoveri Vásáron. A vállalat azt is bemutatta, hogyan lehet az ipari biotechnológiai folyamatokat hosszú távon hatékonyan üzemeltetni a Festo termékportfóliójából származó alkatrészek és megoldások széles választékának felhasználásával. A Festo elkötelezett a biotechnológia mint tanulási terület mellett is: moduláris oktatási rendszerekkel, kiegészítő kamarai képesítéssel és szakirányú biomechatronikai továbbképzés kifejlesztésével segíti az oktatást.

Automatizálási technológiájával a Festo célja, hogy éghajlatbarát megoldásokat kínáljon, és ezáltal hozzájáruljon a jelen és a jövő generációk életminőségének javításához. Ezért a vállalat intenzíven dolgozik azon, hogyan lehet a folyamatokat kevesebb anyagfelhasználással és több újrahasznosítással végezni, és milyen alternatív anyagokat lehet felhasználni. Az automatizálás tevékenységi körébe bevont biológiai fejlesztések különösen ígéretesek. A jövő legkisebb gyára egy biológiai sejtben lesz megtalálható.

Az automatizálással a természetben hosszú időt igénylő biológiai folyamatok felgyorsíthatók, nagyobb méretekben végezhetők és gazdaságilag életképessé tehetők. Sokéves tapasztalatával és magasan fejlett technológiájával a Festo ezen a területen is vezető szerepet játszik, bemutatva, hogy mi minden lehetséges az automatizálás kifinomult vezérlési és szabályozási technológiájával a biológia területén. A „PhotoBionicCell” (2022) és a „BionicCellFactory” (2023) bioreaktorok után, amelyek az algák tenyésztésére összpontosítottak, a Festo jelenlegi „BionicHydrogenBattery” projektje a jövő egyik energiaforrásával, a hidrogénnel foglalkozik.

Az új munkaköri profilok kifejlesztése mellett a Festo moduláris képzési koncepciót is kidolgozott a biomechatronika területére. Az oktatóreaktorban ezt a tudást hardver és szoftver kombinációjával tanítják.

BionicHydrogenBattery: a hidrogén biztonságos tárolása és szállítása baktériumok segítségével

A hidrogént jelenleg csak olyan eljárásokkal lehet biztonságosan és helytakarékosan tárolni és szállítani, amelyek rendkívül magas vagy alacsony hőmérsékletet és nagy, 150-700 bar nyomást igényelnek, ezért rengeteg energiát használnak fel. A Festo a teljesen automatizált „BionicHydrogenBattery” biotechnológiai rendszerrel egy teljesen új megközelítést mutat be: az illékony anyagot baktériumok segítségével alacsony kockázattal és energiatakarékosan – viszonylag alacsony, 65 °C körüli hőmérsékleten és 1,5 bar nyomáson – hangyasavvá alakítják. A sav könnyen tárolható és szállítható. A célállomáson ugyanazok a baktériumok megfordítják a folyamatot, és a savat újra szén-dioxidra és hidrogénre bontják. Míg az utóbbit villamosenergia-termelésre lehet felhasználni, a nagy tisztaságú szén-dioxidot újra lehet hasznosítani és például az italiparban lehet felhasználni. A kiállításon a körforgásos gazdaság és az újrahasznosítás jegyében ismét hangyasav előállítására használták fel.

A biológiai folyamat középpontjában a Thermoanaerobacter kivui (T. kivui) baktérium áll. Ez a baktérium egy speciális enzimet termel, amely lehetővé teszi, hogy a hidrogént és a szén-dioxidot hangyasavvá alakítsa. Ennek a folyamatnak felfedezése és alapkutatása a frankfurti Goethe Egyetem Molekuláris Mikrobiológiai és Bioenergetikai Tanszékének nevéhez fűződik.  A csapat vezetője Prof. Dr. Volker Müller, akivel a Festo szakemberei szorosan együttműködik a projektben.

A biologizálás azt jelenti: nemcsak tanulunk a természettől, hanem együtt is dolgozunk vele. Így lehetővé tesszük az ökológiai innovációkat a jövő világa számára.

„A  jövő egyik energiaforrása a hidrogén, amely többek között a tiszta áram előállításában is fontos szerepet fog játszani”

– mondja Dr. Michael Sinsbeck, a Festo Bionikai Projektek felelős vezetője. „Koncepciónkkal segítünk abban, hogy ez a lehetőség gazdaságosan kihasználható legyen.”

BioTech Automation: reaktorok algák és baktériumok számára

A biofolyamatok egyre fontosabbá válnak az ipar számára, mivel fenntartható alternatívákat kínálnak a hagyományos módon előállított termékekkel szemben.

„Az algákon kívül más szervezeteket is használhatunk, amelyek megújuló erőforrásokból például élelmiszert, bioüzemanyagot vagy bioműanyagot állítanak elő”

– mondja Dr. Elias Knubben, a Festo kutatási és innovációs vezetője. A Festo ezért a Hannoveri Vásáron a kiválasztott tenyésztési eljárások segítségével áttekintést adott a már elérhető komponensekről és megoldásokról, amelyeket két bioreaktorban mutatnak be: egy algareaktorban a Chlorella vulgaris példáján, valamint egy rozsdamentes acél reaktorban, amely mikroorganizmusok, például E. coli tenyésztésére szolgál.

BioTech Automation: A Festo áttekintést nyújt a kiválasztott tenyésztési eljárásokon alapuló bioreaktorok automatizálásához már elérhető komponensekről és megoldásokról.

„Termékportfóliónkkal már most számos területen ki tudjuk szolgálni a növekvő biotechnológiai piacot, különösen a gázosítás, a folyadékkezelés és a bioreaktorok holisztikus automatizálása terén”

– mondja Ralf Kapfhamer, a Biotech és Folyamatautomatizálás magas szintű fejlesztéséért felelős vezető. Az egyik legfontosabb termék itt az új VTUX szelepterminál, amely lehetővé teszi a bioreaktorok pneumatikus vezérlésű szelepeinek működtetését.

Az egyedi komponensek mellett a Festo egyedi rendszermegoldásokat is kínál bioreaktorokhoz. Az egyedi automatizálási megoldásokat válogatott egységekből fejlesztik ki, például komplett vezérlőszekrények formájában. Ügyfélspecifikus szoftverek is létrehozhatók, a vezérlőrendszertől a felhőig. A rendszerek zökkenőmentes integrációja és az adatok valós idejű elemzése lehetővé teszi a hatékony és átlátható folyamatirányítást.

Biologizáció mint tanulási terület: új képzési modul és szakirány 

Egy biotechnológiai folyamat működtetéséhez az elektrotechnika, a mechanika, az informatika és a biotechnológia területéről származó ismeretekre van szükség. Egy új munkaköri profil van kialakulóban: a biomechatronikai technikus. Ezt a tudást moduláris képzési koncepció keretében az oktatóreaktorban, hardver és szoftver kombinációjával tanítják.

A Festo termékportfóliójából származó alkatrészekkel felszerelt rozsdamentes acél reaktor mikroorganizmusok, például az E. coli tenyésztésére szolgál.

A Festo nem csak műszaki szempontból felel meg a biológia területén jelentkező új kihívásoknak, hanem a műszaki alap- és továbbképzés piacvezetőjeként a jövőben szükséges képesítéseket is szem előtt tartja. A saját szakképzési területén ezért a Festo a Stuttgarti Regionális Ipari és Kereskedelmi Kamarával közösen elindította a „Klímavédelem és fenntartható fejlődés” kiegészítő szakképesítést. Ez számos szakmai képzést céloz meg, köztük „A biológiai átalakítás automatizálása” modult, különösen az ipari-műszaki és kereskedelmi szakmunkástanulók számára. A Festo saját képzési központjában a téma egyes részeit saját gyakornokaival kezdi. A Festo a leendő biomechatronikai mérnökök számára egy moduláris oktatási koncepciót is kidolgozott, amely az ismeretek, különösen a műszaki alapok átadására használható.

A Festónak konkrét tervei vannak a felsőoktatással kapcsolatban is:

„A jövő szakembereit képezzük, ezért jelenleg a Reutlingeni Egyetemmel közösen dolgozunk egy új biomechatronikai kurzus megtervezésén, amely a biológiai és műszaki tartalmakat ötvözi, és a sejtre, mint a világ legkisebb gyárára összpontosít”

– mondja Stefan Dietl, a Festo képzési vezetője.

„A hallgatók elsősorban műszaki ismereteket tanulhatnak majd nálunk.”

Az új oktatóreaktort itt is használni fogják.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A biologizáció lehetővé teszi a jövő ökológiai innovációit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/08/vtux-szelepsziget-festo/ Wed, 08 May 2024 11:51:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29607 A Festo új szelepterminálja, a VTUX egyesíti három klasszikus szelepsziget-család előnyeit. A Festo most még egyszerűbbé teszi a felhasználók dolgát: a klasszikus CPV, MPA-L/S és VTUG szelepszigetek funkciói mostantól a szabadon konfigurálható VTUX szelepterminálban egyesülnek. Emellett az AP-I és AP-A kommunikációs rendszer ideális platformot teremt a digitalizált gyártáshoz. Ez rugalmasságot és nyitottságot jelent, hűen a […]

The post A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo új szelepterminálja, a VTUX egyesíti három klasszikus szelepsziget-család előnyeit.

A Festo most még egyszerűbbé teszi a felhasználók dolgát: a klasszikus CPV, MPA-L/S és VTUG szelepszigetek funkciói mostantól a szabadon konfigurálható VTUX szelepterminálban egyesülnek. Emellett az AP-I és AP-A kommunikációs rendszer ideális platformot teremt a digitalizált gyártáshoz. Ez rugalmasságot és nyitottságot jelent, hűen a “Nyitott architektúra” mottóhoz.

A három klasszikus, a CPV, az MPA-L/S és a VTUG utódja, a VTUX nagy átáramlásával és szinte korlátlan modularitásával nyűgöz le. Ez a szelepterminál szinte bármilyen gépkoncepcióhoz illeszkedik, legyen az központosított vagy decentralizált. A szelepterminál moduljai tetszőlegesen elrendezhetők, kompaktak és könnyűek, ezáltal időt, helyet és súlyt takarítanak meg a gépben.

Nyitottság az AP kommunikációs technológiával

Az AP kommunikációs technológiával a kapcsolatok felépítése szinte gyerekjáték, még nagy távolságokon keresztül is. Ez a kommunikációs technológia megteremti a biztonságos kialakítás, a prediktív karbantartás és a felhővel való adatcsere előfeltételeit a dolgok ipari internetén (IIOT) belül. Az IP65/67 védettségű CPX-AP-A távoli I/O rendszer valós idejű kommunikációt tesz lehetővé Ethernet-alapú terepi buszon és belső AP-kommunikáción keresztül. A be- és kimeneti jelek – legyenek azok digitálisak vagy analógok – közvetlenül csatlakoztathatók bármilyen alkalmazáshoz (M8, M12 csatlakozó). A rendszer a tápfeszültségellátás és -továbbítás széles választékát kínálja, valamint interfészt biztosít a programozáshoz.

A pneumatikus csatlakozók igény szerint, a csövek átmérőjének megfelelően választhatók. Így optimális egyensúly érhető el a helytakarékosság és a megfelelő átáramlás között. Tetszőleges számú nyomászónát is ki lehet alakítani. A VTUX könnyű felépítése lehetővé teszi, hogy front-end egységen, portálon vagy robotkaron is használható legyen, és energiahatékonyan, rövid pneumatikus csövekkel csatlakozzon a pneumatikus hajtóművekhez.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatalmas automatizált játékraktár https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/siemens-hatalmas-automatizalt-jatekraktar/ Fri, 03 May 2024 05:30:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29416 Anyagmozgatás – Ha a játékokról nagyban gondolkodunk, akkor érdemes a REGIO Játék Törökbálinton megvalósított raktárrendszerét megismerni, ahol körülbelül 800 méter szállítópálya található, a szortírozó rendszeren pedig csúcsidőszakban akár 900 láda is áthaladhat óránként. Tíz másodpercenként felkerül egy doboz a szállítópályára– mondja Kordás Imre, a beruházást megtervező és megvalósító XXL Mechanika Mérnöki Iroda projektvezetője. Majd így […]

The post Hatalmas automatizált játékraktár appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Anyagmozgatás – Ha a játékokról nagyban gondolkodunk, akkor érdemes a REGIO Játék Törökbálinton megvalósított raktárrendszerét megismerni, ahol körülbelül 800 méter szállítópálya található, a szortírozó rendszeren pedig csúcsidőszakban akár 900 láda is áthaladhat óránként.

Tíz másodpercenként felkerül egy doboz a szállítópályára– mondja Kordás Imre, a beruházást megtervező és megvalósító XXL Mechanika Mérnöki Iroda projektvezetője. Majd így folytatja: beérkező, kimenő és raktáron belüli forgalmat is kezel az új rendszer, amelyet a játékforgalmazás legnagyobb hazai cége rendelt meg. A beérkező árukat a rendszer raklapozási vagy szortírozási igény szerint válogatja szét, majd a szortírozásra szánt ládákat a raktár erre szolgáló területére szállítja. Ott a ládákat a megfelelő munkahelyekre helyezi, a szortírozás pedig áruházanként történik. Összesen 24 ilyen munkahely van, a beérkező ládák RFID antennás elágazásokon keresztül kerülnek a megfelelő helyre. Az elágazások a REGIO Játék adatbázisából kapják az utasítást arra vonatkozóan, hogy hova továbbítsák a ládákat. A rendszer egyébként a raktár webáruházi árukészletének feltöltésére is alkalmas, mivel a szállítópálya egy automata magasraktárhoz is csatlakozik.

Nagyon fontos szempont volt, hogy a boltok igényét napi szinten ki tudják elégíteni, és ne legyenek a kiszállítással csúszásban, ezt az új raktár rendszer kiválóan teljesíti. – Kordás Imre, a beruházást megtervező és megvalósító XXL Mechanika Mérnöki Iroda projektvezetője.

Mik voltak a REGIO Játék főbb igényei?

A megrendelőnek a raktáron belüli anyagmozgatás automatizálása volt az egyik fő célja. A teljes körű raktári automatizálás során a fő igény az volt, hogy a munkát felgyorsítsák, emberi munkaerőt váltsanak ki, illetve a hibákat csökkentsék. Erre szállítópályák hálózata lett kiépítve, illetve a beérkező és kimenő áruk feldolgozását automatizálták.

A raktár fő feladata a 42 darab Régió Játék áruház kiszolgálása. Ez komoly logisztikai kihívás, főleg a terheltebb időszakokban. A játékok szortírozása volt a cél az XXL Mechanika által megtervezett rendszerben, hogy a nagy raktári készletből 42 felé, a boltok változó igénye szerint a termékek szét legyenek szedve. Emellett beszállításról is szó van, tehát a raktárba érkezik külföldről és itthonról is áru. Alkotóelemek szintjén ez nagyrészt görgős és hevederes szállítópályákból, illetve a szortírozó egységekből áll. Ezek egyedileg kialakított munkaállomásokat jelentenek, amelyek a vállalatirányítási rendszerhez kapcsolódnak, és adják ki a dolgozók munkahelyére a megfelelő ládákat, ahol összeállítják az egyes üzletek megrendelését.

Milyen Siemens-technológia segíti az intralogisztikai feladatokat?

A teljes mozgásvezérlést, illetve a profinetes kommunikációt Siemens termékek végzik. Hét darab S7-1200 PLC-t építettünk be, ezek mindegyikéhez tartozik egy 15 colos ipari kezelőpanel (HMI). Az RFID fejegységből 45 darab épült be és összesen 114 olvasófejet lát el. A G115D terepi frekvenciaváltó a 400 voltos szállítópályáinkat vezérli, ebből 67 darab épült be. Ezen kívül a profinet modulok, a profinet rendszerhez szükséges switchek és kábelek, a csatlakozó fejek, illetve a 24 voltos tápegységek is Siemens termékek. A rendszer 400 voltos és 24 voltos szállítópályákat alkalmaz. A rendszer nagy részét egyébként saját tervezésű szállítópályák és dobozirányító egységek alkotják, amelyek kifejezetten ide készültek.

Milyen egyedi igényeknek kellett megfelelniük a tervezés és kivitelezés során?

Van például diafilm méretű termék, és van óriásmackó is, tehát olyan méretbeli különbségek vannak, amelyek speciális igénynek minősülnek. A projekt legelején sok egyeztetés történt azzal kapcsolatban, hogyan lehetne mindent kezelni. Még robotcellák is szóba jöttek, de pont a szélsőséges mérettartományok miatt ezeket végül is elvetettük. Végül az a döntés született, hogy a termékek körülbelül 80 százalékát kezeljük automatizált raktárrendszerben, illetve azt kezeljük, ami egy 400x600x300 mm-es ládába belefér. Ami ezen kívül esik, azt a dolgozóknak kell a raktárban elhelyezniük.

www.siemens.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hatalmas automatizált játékraktár appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mire érdemes figyelni egy vonalkódolvasó kiválasztása során? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/26/vonalkodolvaso-kivalasztasa/ Thu, 25 Apr 2024 22:18:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29392 A vonalkódolvasók egyre több iparágban nélkülözhetetlen eszközök, hiszen segítségükkel hatékonyabban és pontosabban kezelhetők a termékek, illetve egyszerűbb az áruk nyomon követése, raktározása és értékesítése. Azonban a megfelelő szkenner kiválasztása nem egyszerű feladat, hiszen számos tényezőt kell figyelembe venni ahhoz, hogy megtaláljuk a vállalkozásunk számára legmegfelelőbb eszközt, ami optimális teljesítményt, megbízhatóságot és kényelmet biztosít. Ha Ön […]

The post Mire érdemes figyelni egy vonalkódolvasó kiválasztása során? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vonalkódolvasók egyre több iparágban nélkülözhetetlen eszközök, hiszen segítségükkel hatékonyabban és pontosabban kezelhetők a termékek, illetve egyszerűbb az áruk nyomon követése, raktározása és értékesítése. Azonban a megfelelő szkenner kiválasztása nem egyszerű feladat, hiszen számos tényezőt kell figyelembe venni ahhoz, hogy megtaláljuk a vállalkozásunk számára legmegfelelőbb eszközt, ami optimális teljesítményt, megbízhatóságot és kényelmet biztosít.

Ha Ön is tudni szeretné, hogyan válassza ki az ideális vonalkódolvasót, csak olvasson tovább, és ismerje meg azokat a szempontokat, amikre mindenképp figyelni kell a vásárlás során!

Vonalkódolvasó típusok

A szkennerek különböző típusai között jelentős eltérések lehetnek. Fontos megérteni ezeket a különbségeket annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb eszközt választhassuk ki vállalkozásunk számára. Nézzük meg, melyek a leggyakoribb szkenner típusok és milyen jellemzőik vannak.

1. Általános felhasználású vonalkódolvasók

Ezek az olvasók általános felhasználásra készülnek és ideálisak boltokban, raktárakban és irodákban történő használatra. Gyorsak, pontosak és könnyen kezelhetőek. Ilyen típusú olvasó a termékazonosítási megoldások hazai piacvezető vállalata, az IBCS.hu kínálatában megtalálható Zebra LI4278, amely egy robusztus, mégis megfizethető árú készülék, ami leginkább a kiskereskedelemben jelent nagy előnyt, ugyanis többek között megkönnyíti a hűségkártyák és ajándék kuponok feldolgozását.

2. Árellenőrző- és minikoszkok

Az árellenőrző- és minikoszkok speciálisan kereskedelmi környezetben történő felhasználásra készültek. Kompakt kialakításuk lehetővé teszi a könnyű hordozhatóságot, és általában beépített árfelismerő funkciókkal rendelkeznek. Ilyen készülék többek között a megbízható Zebra CC600-as.

3. Ipari vonalkódolvasók

Az ipari eszközök kifejezetten kedvezőtlen ipari körülmények közötti felhasználásra készültek, például gyárakban vagy raktárakban való alkalmazásra. Robusztus kialakításuknak köszönhetően ellenállnak a pornak, nedvességnek és az ütéseknek. Erre képes a Zebra LI3608 ipari szkenner is, amely imager alapú olvasóval rendelkezik, aminek köszönhetően harminc százalékkal messzebbről lehet beolvasni a kódokat.

Olvasási módok és technológiák

A szkennerek különböző olvasási módokat és technológiákat alkalmaznak a kódok észlelésére és értelmezésére. A következőkben részletesebben bemutatjuk ezeket a módszereket.

1. Lézeres vonalkódolvasók

A lézeres olvasók egy vékony lézersugárt bocsátanak ki a vonalkód beolvasására. Ezek az olvasók gyorsak és megbízhatóak, és általában hagyományos egydimenziós kódok felismerésére alkalmasak. Azonban jó tudni, hogy ezek kisebb sikeraránnyal kezelik a sérült vagy rossz minőségű vonalkódokat.

2. CCD vonalkódolvasók

A CCD szkennerek egy sor fényérzékelőt használnak a kód beolvasására. Ezek a készülékek általában olcsóbbak és strapabíróbbak, mint a lézeres olvasók és jobban kezelik a sérült vagy rossz minőségű kódokat. Azonban általában lassabbak, mint a lézeres olvasók.

3. 2D imager vonalkódolvasók

A 2D imager olvasók kétdimenziós vonalkódokat is olvasnak, például QR-kódokat, valamint hagyományos egydimenziós vonalkódokat is. Ezek az olvasók rendkívül sokoldalúak és hatékonyak, képesek nagy sebességgel olvasni. Emellett jól kezelik a sérült vagy rossz minőségű vonalkódokat is.

Kialakítás és formatervezés

A szkennerek kialakítása és formatervezése szintén fontos szempont lehet a választás során. A különböző kialakítású eszközöknek eltérő előnyei és alkalmazási területei vannak, ezért érdemes figyelembe venni az üzleti igényeket és a használati körülményeket a választás során. Nézzük meg közelebbről ezeket a formatervezési lehetőségeket.

1. Asztali vonalkódolvasók

Ezek a készülékek általában olyan környezetben használatosak, ahol a termékek vagy csomagok könnyen hozzáférhetők. Általában alapvetően rendelkezésre állnak, és könnyen kezelhetők, ami kényelmet jelent a munkavállalók számára.

2. Kézi vonalkódolvasók

A kézi eszközök mobil alkalmazásokhoz vagy olyan helyekre ideálisak, ahol a termékek mozgatása vagy kezelése szükséges. Ezek az olvasók könnyedén hordozhatóak és kezelhetőek, ami lehetővé teszi a rugalmas munkavégzést.

3. Mobil vonalkódolvasók

A mobil vonalkódolvasók olyan eszközök, amelyek be vannak építve mobiltelefonokba vagy táblagépekbe. Ezek különösen ideálisak a kiskereskedelmi környezetben vagy azokon a helyeken, ahol a mobil alkalmazások integrálása és a gyors hozzáférés fontos szerepet játszik.

4. Beépített vonalkódolvasók

A beépített olvasók olyan eszközök, amelyeket más berendezésekbe vagy gépekbe integrálnak, például pénztárgépekbe vagy gépekhez csatlakozó ipari eszközökbe. Ezek kimondottan hatékonyak a munkafolyamatok automatizálásában.

Csatlakoztathatóság és integrációs lehetőségek

A modern vonalkódolvasók általában számos csatlakozási lehetőséget kínálnak, például USB, Bluetooth vagy WiFi. Ezeknek az interfészeknek a jelenléte lehetővé teszi a gyors és hatékony adatátvitelt más eszközökkel vagy szoftverekkel, például raktárkezelő rendszerekkel vagy pénztárgépekkel.

Az optimális választás során fontos figyelembe venni az adott vállalkozás specifikus igényeit és az integráció tervezési fázisában felmerülő kihívásokat. Ennek segítségével biztosítható, hogy a kiválasztott szkenner zökkenőmentesen illeszkedjen a vállalkozás meglévő rendszereihez.

Összefoglalva, a megfelelő vonalkódolvasó kiválasztása kulcsfontosságú lépés lehet vállalkozása hatékonyságának és versenyképességének növelése érdekében. Az alapos kutatás és a vállalkozás egyedi igényeinek figyelembevétele révén azonban megtalálható a legoptimálisabb megoldás, amely hozzájárulhat a hatékonyabb üzleti folyamatokhoz és a sikeres működéshez.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mire érdemes figyelni egy vonalkódolvasó kiválasztása során? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>