ZEISS METROTOM – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A döntési tényező: Szoftver https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/01/zeiss-neo-o-select-szoftver/ Tue, 01 Dec 2020 16:55:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12811 Lehet, hogy az autóvezetők nincsenek tisztában vele, ám az ODW-ELEKTRIK alkatészeit a világ minden táján felhasználják a járművekben. Nélkülük a légzsákok és biztonsági övcsat rendszerek vezetékcsatlakozásai egyszerűen nem működnének. Az ODW-ELEKTRIK hosszú évtizedek óta fekteti bizalmát a ZEISS-be, és biztosítja vele alkatrészeinek minőségét és megbízhatóságát. Nemrégiben ez az autóipari beszállító új taggal, a ZEISS METROTOM […]

The post A döntési tényező: Szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lehet, hogy az autóvezetők nincsenek tisztában vele, ám az ODW-ELEKTRIK alkatészeit a világ minden táján felhasználják a járművekben. Nélkülük a légzsákok és biztonsági övcsat rendszerek vezetékcsatlakozásai egyszerűen nem működnének. Az ODW-ELEKTRIK hosszú évtizedek óta fekteti bizalmát a ZEISS-be, és biztosítja vele alkatrészeinek minőségét és megbízhatóságát. Nemrégiben ez az autóipari beszállító új taggal, a ZEISS METROTOM 800 computer tomográffal bővítette már meglévő ZEISS flottáját, melyben eddig is megtalálható volt több ZEISS O-SELECT rendszer, illetve a ZEISS NEO select és a ZEISS NEO insight szoftvermegoldás is. A vezetőség végül a fejlett mérési és vizsgálati lehetőségek, valamint a ZEISS NEO insight szoftver egyszerű integrálhatósága miatt döntött a csúcstechnológiás rendszer beszerzése mellett.

Az ODW-ELEKTRIK csúcsminőségű kábelrendszerek, mágnestekercsek és mechatronikai rendszerek fejlesztő és beszállító partnere. A cég termékeinek többségét a Bosch, Autoliv, Brose, VW és a ZF számára szállítja. „Az eredeti alkatrészgyártókkal (OEM) szemben támasztott minőségi követelmények egyre magasabbak” – mondja Martin Ehret, a cég vezetője. Ugyanakkor, a beépített elektronikus alkatrészek egyre kisebbek és bonyolultabbak. Mindennek a tetejébe az ügyfelek elvárják beszállítóiktól, köztük az ODW-ELEKTRIK-től is, hogy alkatrészeiket nulla hibaszázalékkal szállítsák, így azok további ellenőrzés nélkül telepíthetők legyenek. „Ez hatalmas felelősség” – folytatja Ehret, és nem csak a vállalat központjában, a németországi Frankfurttól 60 km-re lévő Steinau an der Straße városában. A cég itt főleg mágnestekercseket és mechatronikai rendszereket gyárt, teljesen automatizált gépsorokon, de a minőség ugyanilyen súllyal esik latba a vállalat többi telephelyén, Macedóniában, Magyarországon és Ukrajnában is.

Ezeken a helyeken a gyár kábelkötegek és elektronikai készülékek gyártására szakosodott. Az ODW-ELEKTRIK újabb telephelyet nyitott meg 2016-ban, Mexikóban, ahonnan a regionális NAFTA piacokat szolgálhatja ki gyorsan és megbízhatóan. Martin Ehret vezérigazgató szerint a terjeszkedés határozottan kifizetődő volt: 2010 óta az ODW-ELEKTRIK megduplázta forgalmát, dolgozói létszáma pedig 900-ról 2300 főre nőtt.

Minőségirányítás ZEISS méréstechnológiával

„Mindig is alkatrészeink kiemelkedő minősége volt sikereink kulcsa, ahogy ma is az” – állítja a vezérigazgató.

Ehhez az ODW-ELEKTRIK vezetésének még szorosabban kell együttműködnie ügyfeleivel és beszállítóival. Velük együtt alakítják ki az egyedi alkatrészek vizsgálati stratégiáját. A minőség biztosítása érdekében, ennek a középszintű vállalkozásnak a vezetői képesek lépést tartani az élvonalbeli beszállítókkal és eredeti alkatrészgyártókkal, mivel a cég jelentős összegeket fordított átfogó képzésekre, például AUKOM és GD&T tanfolyamokra saját fejlesztő részlegével együttműködésben. Bernd Föller a mérő laboratórium vezetője szerint ebből komolyan profitáltak: „Jelenleg kollégáink sokkal jobban ismerik a méretezés módját, illetve az ezekből nyert mérési eredmények értelmezését.” Ezzel egy időben, a tervezők kapcsolatban állnak a minőségügyi szakemberekkel, és egyeztetnek, hogy a tervek ténylegesen a valós specifikációknak megfelelően mérhetők és elemezhetők-e. „Ez mérsékeli a félreértéseket, és segít megelőzni a hibákat” – mondja Föller.

Az ODW-ELEKTRIK évtizedek óta dolgozik ZEISS méréstechnológiával: mérőlaboratóriumukba tett látogatásunk során találkozhatunk a ZEISS CONTURA G2 koordináta mérőgép forgatható mérőfejes (RDS) felszerelt változatával, a ViScan 2D-s optikai képalkotó szenzorral és a ZEISS RONDCOM 54 CNC alakzatvizsgáló berendezéssel, azzal a precíziós mérőrendszerrel, amely ezredmilliméteres pontossággal képes vizsgálni az alkatrészeket. „Mondhatjuk, hogy az elmúlt években sokféle méréstechnológiával gazdagodtunk” – idézi fel Föller. A három ZEISS O-SELECT rendszer – melyekből egy Magyarországon egy másik pedig Ukrajnában kapott helyet – és más mérési lehetőségek mellett, különös tekintettel azokra, amelyek kisméretű alkatrészek vizsgálatára és a gyártósori ellenőrzésre szolgálnak, a steinaui gyáregység legfrissebb beruházása a ZEISS METROTOM 800 CT szkenner volt. És még a vállalat más egységeinek is hasznára válik a minőségbiztosítási fegyvertár új nagyágyúja. Így aztán, az ODW-ELEKTRIK két további ZEISS O-SELECT rendszer beszerzését is tervezi 2018-ban, macedóniai és mexikói gyárai számára. Föller a két további vásárlás mögött húzódó indokokat is elmagyarázza: „A ZEISS O-SELECT és a hozzá tartozó ZEIS NEO select szoftver felgyorsítja és leegyszerűsíti az alkatrészek 2D-s mérését. Ezen felül, a mérési és kezelői hibák szinte teljesen kizárhatók, tekintve, hogy a megvilágítás és a fókusz beállítása automatikusan történik. Így képesek vagyunk egyre bonyolultabb mérések nagyon gyors elvégzésére, méghozzá olyan eredménnyel, melyre bátran támaszkodhatunk. Mivel a szoftver használata egyszerűen elsajátítható, új dolgozóinkat gyorsan betaníthatjuk.”

Felhasználóbarát szoftverkezelés

A mérő laboratórium egy dolgozója bemutatta, hogyan egyszerűsíti le a mérést a ZEISS O-SELECT. Egy parányi mágnestekercs alkatrészt vizsgál, melyet üzemanyag-befecskendező szelepekben használnak majd fel. Föller azt magyarázza, hogy mivel korábban tapintó méréssel vizsgálták ezt az alkatrészt, az ehhez szükséges befogás bonyolult és időigényes volt. A ZEISS O-SELECT mellett nincs szükség befogásra. A kezelő elhelyezi az alkatrészt a sorozatos méréshez, majd egyetlen gombnyomással elindítja a rendszer számos automatikus funkcióját. Ez az összetett méréseken kívül más szempontból is praktikus.

„Mindössze néhány kattintással kiválaszthatók a kívánt jellemzők, akár egyetlen méréshez, akár mérési terv készítése esetén” – meséli Föller.

Ahelyett, hogy alárendelt menük sűrűjében kellene navigálnia, a kezelő közvetlenül a ZEISS NEO select szoftverben megjelenő képen végzi a mérést, és a legtöbb művelethez ki se kell lépnie a főképernyőről. „A kezelő egy helyen megtalálja az összes szükséges funkciót és információt” – folytatja Föller, így a mérés még egyszerűbbé, ugyanakkor megbízhatóbbá is válik. Íme egy példa: egy automatikusan magas kontrasztú és fókuszú kép alkalmazásával, a ZEISS O-SELECT beazonosítja a lehetséges alakzatokat, mint a körök és egyenesek. Ha a kurzorral az alakzatok valamelyike fölé állunk, megjelennek a lehetséges jellemzői, mint a sugarak távolságok és szögek. Ez az úgynevezett „Click & Pick” eljárás, amely Bernd Föller állítása szerint, pont olyan egyszerű és praktikus, ahogy hangzik. Föller büszkén számol be róla, hogy az ODW-ELEKTRIK a szoftver további fejlesztésének közreműködője lett.

„A ZEISS meghallgatta a mondanivalónkat, és visszajelzéseink alapján módosította a szoftvert.”

Az ügyfél beszél, a ZEISS meghallgatja.

2D-ből 3D-be

Azért, hogy a jövőben érintésmentes 3D méréseket is végezhessen, az ODW-ELEKTRIK steinaui laboratóriumát egy ZEISS METROTOM-mal is felszerelte. Thomas Mack, minőségirányítási vezető véleménye szerint, ez az ipari computer tomográf, vagy CT szkenner egyedülálló funkciókat kínál: hagyományos mérési technológiákkal a vizsgálat időigényes folyamat, melynek során az alkatrészeket rétegről-rétegre lebontják; ám ipari computer tomográfia segítségével egyszerűen megjeleníthetők és elemezhetők három dimenzióban a rejtett struktúrák – méghozzá az alkatrész megrongálása nélkül. Mack magyarázata szerint: „Mindössze egyetlen szkenneléssel megkapjuk az összes szükséges adatot, melyekkel ellenőrizhetjük és mérhetjük alkatrészeinket, majd megtehetjük a szükséges lépéseket.” Ez még a légzárványokra is vonatkozik, melyeket CMM-el egyszerűen nem tudnánk megjeleníteni. Ami pedig ugyanilyen fontos, a mérési tervek összeállítása lényegesen gyorsabb, mint a tapintós mérések esetében.

A mérés és elemzés elvégzéséhez szükséges idő 75%-kal kevesebb a korábbihoz képest.

Mielőtt az ODW-ELEKTRIK beruházott volna saját CT szkennerébe, a ZEISS kölni Méréstechnológiai Központjába küldte el egyedi alkatrészeit röntgenvizsgálatra, majd házon belül elemezte a kapott pontfelhő képeket ZEISS NEO insights szoftverével. Thomas Mack és Bernd Föller el van ragadtatva a szoftvertől: „A felhasználóbarát kezelőfelület megmutatja, hogy éppen melyik pontot nézem, majd végigvezet a teljes mérési folyamaton a kék szál funkció segítségével, amit korábban már a ZEISS NEO select változatból ismertem. Ezen kívül, számos feladatot az egérrel el tudok végezni közvetlenül a képalkotó felületen, ahelyett, hogy több menün kellene végigkattintgatnom” – magyarázza Mack. Szerinte a ZEISS NEO insights figyelemre méltó funkciója még az automatikus beigazítás és anyagérzékelés, amely az eltérő anyagú elemeket sűrűségük alapján azonosítja, majd a képalkotás során jól megkülönböztethető színeket rendel hozzájuk. A szoftverrel a felhasználó offline programozó állomáson is dolgozhat, például egy másik vállalati helyszínen vagy agy akár a beszállító telephelyén, ahol a munkatársak elemezhetik a Steinauban készült CT felvétel pontfelhő adatait. Mack szerint, „a szoftver volt az egyik fő oka, hogy a ZEISS METROTOM CT szkenner mellett tettük le a voksunkat.

” Aki elsajátította a ZEISS O-SELECT és vele együtt a ZEISS NEO select használatát, szinte azonnal munkához láthat a ZEISS METROTOM-mal készült képeken, utána pedig elemezheti a ZEISS NEO insights szoftverrel.”

A ZEISS NEO select és a ZEISS NEO insights további, már integrált szoftvere a mérési eredmények jelentésére szolgáló, ZEISS PiWeb. A szoftver optimális megjelenítést és mérési eredmény értékelést kínál, illetve pontosan azokat az információkat generálja, melyekre a termelési folyamat minőségének és hatásfokának növeléséhez szükség van. Mack véleménye szerint, vállalatuknál jól bevált: „Milliónként kevesebb, mint öt hibás darabbal dolgozunk. Ez igen lenyűgöző eredmény!” Az ODW következő lépése, hogy ZEISS PiWeb sbs szoftverre frissít.

Mennyire fontosak a szoftverek a méréstechnológiában?

„A kiemelkedő hardver mellett, a szoftver abszolút mérvadó a gyorsabb, ám mégis megbízhatóbb mérési eredmények produkálásához – és pontosan ezt teszi lehetővé a ZEISS NEO select és ZEISS NEO insights számunkra. Végső soron ezek segítségével irányíthatjuk jobban folyamatainkat, és garantálhatjuk csúcsminőségű termékek előállítását.”

További információ a ZEISS röntgenmegoldásairól:

https://zeiss.ly/xray_muszakimagazin


Rövid cégismertető

Az ODW-ELEKTRIK csúcsminőségű kábel termékek, mágnestekercsek és mechatronikai rendszerek fejlesztő és beszállító partnere. Az 1970-es évek elejére visszanyúló alapítása óta, a családi tulajdonban lévő vállalkozás a folyamatos fejlesztés és termékkör-bővítés, illetve a gyártási folyamatok optimalizálása mellett kötelezte el magát. Mintegy 2300 alkalmazottjával, négy európai és egy észak-amerikai helyszínen kínál komplett megoldásokat járműipari gyártók, rendszerszolgáltatók és beszállítóik számára.

The post A döntési tényező: Szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ZEISS webinar a röntgen alapú roncsolásmentes vizsgálatról https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/22/zeiss-webinar-rontgen-alapu-roncsolasmentes-meres/ Tue, 22 Sep 2020 15:30:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11724 Röntgen alapú méréstechnika webinar – roncsolásmentes mérés gyorsan, pontosan 2020. szeptember 30., szerda, 10:00 – 11:00 A koordináta méréstechnika sokat fejlődött az elmúlt évtizedek során. A modern kori gyártástechnológia igényeihez igazodva, egyre több iparágban alkalmaznak röntgen alapú méréseket, vizsgálatokat, hiszen van, hogy a pontosság és a gyorsaság egyszerre elengedhetetlen. Ismerje meg a ZEISS webinár során […]

The post ZEISS webinar a röntgen alapú roncsolásmentes vizsgálatról appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Röntgen alapú méréstechnika webinar – roncsolásmentes mérés gyorsan, pontosan

2020. szeptember 30., szerda, 10:00 – 11:00


A koordináta méréstechnika sokat fejlődött az elmúlt évtizedek során. A modern kori gyártástechnológia igényeihez igazodva, egyre több iparágban alkalmaznak röntgen alapú méréseket, vizsgálatokat, hiszen van, hogy a pontosság és a gyorsaság egyszerre elengedhetetlen. Ismerje meg a ZEISS webinár során a technológia előnyeit, alkalmazási lehetőségeit és annak korlátait is. Reflektorfényben a roncsolásmentes vizsgálatok.

A webinár főbb témakörei:

  • A technológia rövid bemutatása
  • Ismert és ismeretlen alkalmazási területek
  • ZEISS megoldások a roncsolásmentes kihívásokra

A ZEISS webinár ingyenes és magyar nyelven tartják.

REGISZTRÁCIÓ

Tudjon meg többet a roncsolásmentes röntgentechnológiáról az MM Műszaki Magazin cikkében Huszár Levente, szenior alkalmazástechnikai mérnökkel beszélgettünk a témáról: A láthatatlan hiba a gyártók rémálma, de van megoldás!

The post ZEISS webinar a röntgen alapú roncsolásmentes vizsgálatról appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A láthatatlan hiba a gyártók rémálma, de van megoldás! https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/21/zeiss-webinar-lathatatlan-hiba-megoldasa-gyartok-remalma/ Mon, 21 Sep 2020 17:04:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11680 A gyártás során számos probléma merülhet fel a szemmel nem érzékelhető hibák következtében. Néhány mikron eltérés miatt egy hajszálon függhet a termék minősége. A ZEISS 2020. szeptember 30-án rendezi meg a roncsolásmentes vizsgálatokról szóló webinárt, amelyet Huszár Levente, szenior alkalmazástechnikai mérnök tart meg. Vele beszélgettünk a röntgentechnológiai megoldásokról. ZEISS webinár, 2020. szeptember 30. Röntgen alapú […]

The post A láthatatlan hiba a gyártók rémálma, de van megoldás! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyártás során számos probléma merülhet fel a szemmel nem érzékelhető hibák következtében. Néhány mikron eltérés miatt egy hajszálon függhet a termék minősége. A ZEISS 2020. szeptember 30-án rendezi meg a roncsolásmentes vizsgálatokról szóló webinárt, amelyet Huszár Levente, szenior alkalmazástechnikai mérnök tart meg. Vele beszélgettünk a röntgentechnológiai megoldásokról.

Zeiss webinár Huszár Levente


ZEISS webinár, 2020. szeptember 30.
Röntgen alapú méréstechnika – roncsolásmentes mérés gyorsan, pontosan.

A ZEISS webinár ingyenes és magyar nyelven tartják.

REGISZTRÁCIÓ


Pontos mérés, precíz gyártás

A vállalatoknak fontos a termékek ellenőrzése, hiszen ezáltal küszöbölhetik ki a gyártási hibákat a megfelelő minőségbiztosítást érdekében – magyarázza Levente. Ehhez kettő röntgennel működő gépünk is rendelkezésre áll mérőszobánkban. Egy CT, amivel pontos méréseket tudunk végezni és egy ipari röntgengép, amellyel megvizsgálhatjuk az alkatrészeket.

Óriási problémát jelent, hogy a cégek nagy része roncsolásos eljárással teszteli a termékeit. Ez azt jelenti, hogy kettéfűrészelik a vizsgálni kívánt alkatrészt – ami már önmagában hibás lépés, hiszen deformálja az alakját. Ezzel szemben a CT- vagy röntgengépek használatakor a termék nem módosul, hiszen anélkül nézzük meg az alkatrész geometriáját, hogy szétszednénk. Ezért is hívják roncsolásmentes vizsgálatnak. Ráadásul precízebb eredményt kapunk, az apróbb részletekre is fény derül, például, hogy hol szivárog egy tömítés.

A mérési eredményeket vizuálisan is megjelenítjük (például színtérképen), ami nem a látványossága miatt fontos, hanem azért, mert a gyártó rögtön láthatja hol és mekkora a hiba. Tudja, hogy mit kell átállítani a gépein annak érdekében, hogy optimalizálja a folyamatot. Az ábrák értelmezésében szaktanácsadással is segítünk, elemezzük a fennálló problémát, ami hozzájárul a precízebb gyártáshoz.

Zeiss webinár

Mit hogyan érdemes mérni?

A két gép között az a különbség, hogy a BOSELLO-val vizsgálunk, a ZEISS METROTOM-mal pedig mérünk. Előbbivel másodpercek alatt megkapjuk az eredményt (2D röntgenképekből), míg az utóbbival ezt néhány perc leforgása alatt pontfelhőkből kapjuk meg, amin mérni is lehet – részletezi az eszközök tulajdonságait Levente.

A BOSELLO géppel azt vizsgálhatjuk, hogy az alkatrészben található-e valamilyen hiba (illeszkedés, repedés, légzárvány stb.). Röntgensugárral olyan anyagok vizsgálatát végzi el a berendezés, mint például könnyűfémek, vagy kisebb falvastagságú acél termékek. Ebben az esetben egy kétdimenziós képet kapunk, amelyen szemmel látható az esetleges hiba, a mesterdarabbal való összevetést követően. Ezzel szemben a ZEISS METROTOM műanyagipari alkatrészek és könnyűfém termékek mérésére ideális választás. A mérés során 360°-ban megforgatjuk az alkatrészt, közben rengeteg kétdimenziós kép készül – nagyjából 2000 –, amelyekből a mérőgép szoftvere (METROTOM OS) létrehozza a háromdimenziós pontfelhőt, melynek a pontossága ideális esetben akár 4,5 mikron is lehet. Ez azt jelenti, hogy egy hajszál vastagságánál is pontosabban mér. Ennek előnye, hogy így képet kapunk az olyan alkatrészről is, amelyhez nem férünk hozzá taktilis, „tapintós” méréssel.

Zeiss webinár

Leggyakrabban a műanyagipar, a könnyűfém öntödék és az autóipar szereplői keresnek meg minket a bérmérés szolgáltatásunkkal kapcsolatban. Több helyen használják, például kávékapszulák tömörségének, zártságának megállapítására (ezzel a minőséget ellenőrzik), hungarocell szemcsesűrűség vizsgálatára, illetve a palackok kupakzárásának minőségellenőrzésére.

Ezen felül itthon az ELTE megbízásából végeztünk egy nagyon érdekes kutatást. A kihaltnak hitt csíkos szöcskeegér nevű faj koponyáját mértük meg, és vetették össze az ELTE kutatói más fajokkal, ami körülbelül 60 darab mintát jelentett. Erre azért volt szükség, mert a szöcskeegér koponyája nem változott hosszú ideje. Az agykoponya csontjainak formája és alakja alapján következtethettek az egyes agyterületek fejlettségére, a teljes agy méretére, térfogatára is. A külső felületen az izmok tapadási helyéről és annak méretéről az egerek eltérő táplálékáról gyűjthettek információkat, de hasonlóképpen a fogak is informatívak. Biztosak vagyunk benne, hogy sok más lehetséges alkalmazási területről nem is tudunk.

Hogyan mérnek a gépek?

Van egy sugárforrásunk és egy felfogó ernyőnk, a kettő között helyezkedik el az alkatrész, ami a sugárzás egy részét elnyeli annak sűrűségétől függően, így jön létre a 2D röntgenkép. Eddig hasonlítanak a gépek. A BOSELLO ezt a képet használja vizsgálatra, a CT pedig az előbb említett módon sok röntgenképből alkot egy pontfelhőt, ami több milliárd mért pontot, szaknyelven voxelt – ez egy mozaikszó a volume és pixel szavakból- tartalmaz. Nekünk csak a stratégiát kell meghatároznunk, hogy például egy kört mennyi pontból mérjünk, miként értékeljünk ki. Ezt a ZEISS CALYPSO, illetve a GOM Inspect Professional szoftvereinkkel mi vagy akár ügyfeleink is el tudják végezni. A kapott pontfelhőt természetesen át tudjuk konvertálni STL pontfelhővé, aminek a használata elterjedt az iparban.

Zeiss webinár

A CT mindig a beállításai szerint mér, ami nem minden esetben megfelelő, ám ez látszik a kapott pontfelhőn.  A helyes beállításban segít minket egy hisztogram, ahol a különböző szürke értékek láthatók (65 536 szürke árnyalat). A paramétereket úgy kell konfigurálni, hogy ne legyen túl- illetve alulexponált a kép. Ha több, különböző sűrűségű anyagot helyezünk a gépbe, például műanyagot és fémet – csak hogy két szélsőséget említsek –, akkor az AMMAR (Advance Multi Material Recognition) elnevezésű szoftver opció segít elkülöníteni őket egymástól, máskülönben zajos lesz a pontfelhő a vizsgált tárgyról. Emellett a VHD (Virtual Horizontal Detector) szoftver opciót is használjuk egyes esetekben, ezáltal kiterjesztjük a felfogóernyőt, ami segít a nagyobb alkatrészek mérésében vagy a kisebb tárgyak pontosabb elemzésében.

A BOSELLO gép esetében a 2D röntgenképek pixele is 65 536 szürkeértéket tartalmazhatnak. Ennyi árnyalatot a szemünk nem tud megkülönböztetni, ezért állnak rendelkezésre a szoftveres szűrők, amik kiemelik az eltéréseket. Itt is javíthatunk a képek minőségén például mechanikai szűrőkkel is.

Zeiss webinár

A láthatatlan láthatóvá válik

A vizsgált alkatrészek nagyobb hányada fröccsöntött technológiával készül – ismerteti Levente. Azt megakadályozni nem lehet, hogy a gyártási folyamat során ne maradjon levegő, azaz légzárvány a tárgyban. Célszerű ezek méretét és darabszámát minimalizálni, nem teherviselő helyeken dermedni hagyni. Ekkor merül fel a CT-gép fontossága, ugyanis az megmutatja, hol találhatók a kritikus pontok, ezek mekkorák, így a gyártó információt kap arról, hogy az egyes fröccsöntési paraméterek változtatása milyen hatással volt a termékre, és immár jól működő komponenseket tud készíteni. Továbbá hatalmas előnye ezeknek a gépeknek, hogy egyszerre több különböző alkatrészt is vizsgálhat, ami arányait tekintve gyorsaságot és költséghatékonyságot eredményez.

A ZEISS budaörsi mérőszobáján meglévő gépeinken van lehetőség bemutatókra. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a ZEISS széles portfóliójának és szoros globális együttműködésének köszönhetően tulajdonképpen minden típusú röntgen és egyéb mérésre is tudunk megoldást kínálni.


Tudjon meg többet a roncsolásmentes vizsgálatokról és regisztráljon a szeptember 30-ai ingyenes ZEISS webinár eseményre, ahol Huszár Levente bemutatja a röntgentechnológia előnyeit és alkalmazási területeit!

Jelentkezés az ingyenes ZEISS webinár eseményre:

https://zeiss.ly/xray_webinar_muszakimagazin


 

The post A láthatatlan hiba a gyártók rémálma, de van megoldás! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfia (CT) a tudományos kutatás és a digitális értékmegőrzés szolgálatában https://www.muszaki-magazin.hu/2020/08/19/zeiss-komputertomografia-ct-a-tudomanyos-kutatas-es-a-digitalis-ertekmegorzes-szolgalataban/ Wed, 19 Aug 2020 09:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11261 Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Természettudományi Múzeum kutatói a ZEISS Magyarországgal közösen dolgoznak a múlt és a jelen értékeinek digitális átmentésében. Szöcskeegerek a CT berendezésben Kiss Csaba az ELTE PhD hallgatója és dr. Cserkész Tamás a Magyar Természettudományi Múzeum kutatója, a projekt témavezetője elmondta: „Az általunk vizsgált szöcskeegerek apró termetű, egérszerű rágcsálók. Legkorábbi […]

The post Komputertomográfia (CT) a tudományos kutatás és a digitális értékmegőrzés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Természettudományi Múzeum kutatói a ZEISS Magyarországgal közösen dolgoznak a múlt és a jelen értékeinek digitális átmentésében.

Szöcskeegerek a CT berendezésben

Kiss Csaba az ELTE PhD hallgatója és dr. Cserkész Tamás a Magyar Természettudományi Múzeum kutatója, a projekt témavezetője elmondta: „Az általunk vizsgált szöcskeegerek apró termetű, egérszerű rágcsálók. Legkorábbi őseik a Himalája fennsíkjain élhettek, mindegy 17 millió évvel ezelőtt, ahonnan később szétterjedtek Észak-Amerika és Eurázsia sztyeppés területeire. Azonban a hosszú évmilliók alatt a morfológiájuk, pl. a koponyájuk alakja változatlan maradt, azaz élő kövületeknek tekinthetők.” Formájuk szemmel láthatólag nem változott, azonban örökítő anyagukban, a DNS szekvenciákban igen nagymértékű eltéréseket találtak a kutatók.

Ennek a látszólagos morfológiai változatlanságnak a feloldásához nyújt nagyszerű segítséget a ZEISS METROTOM komputertomográfiás mérőeszközzel megalkotott koponyarekonstrukció. A vizsgálathoz a kutatók komoly szakmai támogatást kaptak nem csak saját intézményüktől, a Magyar Természettudományi Múzeumtól, de az Ukrán Természettudományi Múzeum, és a washingtoni Smithsonian Intézet is rendelkezésükre bocsájtotta a gyűjteményüket.

A mintákat ráadásul gondosan csomagolva elküldték a kutatóknak Budapestre. Igazi ritkaságok is találhatók a washingtoni gyűjteményben, olyan fajok, amelynek példányai más múzeumokban nem fordulnak elő. Ilyen például a Kasmíri szöcskeegér, amit 100 évvel ezelőtt írtak le és gyűjtötték be néhány példányát, ám azóta senki sem találkozott velük.

zeiss komputertomográfia

De miért is fontosak a magyar kutatóknak ezek a kicsiny szöcskeegerek?

Magyarországon is él egy fajuk, a magyar szöcskeegér (Sicista trizona), ami a hazai állatvilág és természetvédelem egyik legjelentősebb, féltve őrzött ékköve. A magyar kutatók kezdetben ezt a fajt tanulmányozták, majd a rendszertani és evolúcióbiológiai vizsgálatokhoz összehasonlító anyagokat gyűjtöttek Ukrajnában, Oroszországban, Kazahsztánban, végül eljutottak a kontinens legtávolabbi pontjára, a szárazföld peremére, Vlagyivosztokba, illetve még ezen is túl, Szahalin szigetére is.

A rendszertani és evolúcióbiológiai viszonyok tisztázásán túl azonban másra is felhasználhatóak a komputertomográfiával nyert adatok, ugyanis a CT nem csak a koponyák külső felületéről, de a belsejéről is nagyon pontos képet alkot. „Az agykoponya csontjainak formája és alakja alapján következtethetünk az egyes agyterületek fejlettségére, a teljes agy méretére, térfogatára is, ami például az embernél 3,5 millió év alatt megháromszorozódott. A külső felületen az izmok tapadási helyéről és annak méretéről az egerek eltérő táplálékáról gyűjthetünk információkat, de hasonlóképpen informatívak a fogak is. A CT felvételek tehát az adatok szinte kimeríthetetlen tárházát jelentik, és biztosak vagyunk abban, hogy a szöcskeegerek vizsgálata csak egy kezdeti lépés volt, és a későbbiekben további állatcsoportok vizsgálatára is sor kerül a ZEISS METROTOM használatával.

“A ZEISS mindig is elkötelezett híve volt az újfajta megoldások támogatásának, így örömmel fogadta azon felkérést, hogy részt vegyen egy a szokatlan kutatási projektben.”

Miután a kutatók egyeztettek a ZEISS szakembereivel, 2019 januárjában Huszár Levente szenior alkalmazástechnikai mérnök vezetésével megkezdődtek a mérések. Ennek keretében a ZEISS METROTOM komputertomográfiás rendszer röntgen szkennelésével a kutatók nagy pontosságú koponyarekonstrukciós képeket kaphattak a mintákról. Az eljárás lényege, hogy egy röntgensugaras CT segítségével a biológiai mintát digitalizálják, és egy rendkívül pontos 3D virtuális modellt készítenek róla. A CT berendezések mérési tartományai és képalkotó módszerei a hagyományos méréstechnikákkal szemben összehasonlíthatatlanul gyorsabbak és pontosabbak. „Mivel a mintáink nagyon aprók és hihetetlenül sérülékenyek, ezért ezen CT vizsgálatok egy olyan lehetőséget teremtettek a számunkra, amelynek keretében a koponyák legapróbb részletei is pontosan és biztonságosan tanulmányozhatóvá váltak. Mindemellett a minták belső, rejtett felépítésének roncsolás- vagy sérülésmentes vizsgálata is lehetővé vált.”

Kitekintés: digitális minták és múzeumi gyűjtemények

A világ természettudományi múzeumaiban a gyűjtemények nagyobb része csak a kutatók számára elérhető. Az itt őrzött ritka példányok sokszor csak személyesen és engedéllyel vizsgálhatók, illetve speciális esetekben kölcsönözhetők is. De mi a helyzet, ha nincs lehetőség a helyben történő vizsgálatra, vagy a minta nem postázható? Erre kínál egy jó megoldást a „digitális kikölcsönzés”, amely napjainkban már néhány intézményben elérhető. A most elkészült digitális minták adatait a résztvevő múzeumok is tudják hasznosítani a jövőben. Habár még csak egy kísérleti elgondolás a szakemberek részéről egy hazai „digitális adattár” létrehozása, megvalósulása esetén Magyarország is bekapcsolódhatna ezen nemzetközi kezdeményezésbe. A továbbiakban nem lenne szükség az eredeti, féltett mintákat kitenni a szállítás veszélyeinek, és megelőzhetők lesznek a mozgatásból adódó esetleges fizikai károsodások is. A digitális adatok nemcsak a kutatók munkáját egyszerűsítenék le, de akár az oktatásban vagy a tudományos ismeretterjesztésben is hasznosak lehetnek. Továbbá a mai technológiák már lehetővé teszik, hogy egy 3D nyomtató segítségével az eredeti méret többszörösére felnagyítva is megalkossuk ezeket a mintákat. A technika legújabb vívmányainak tehát a múlt és a jelen értékeit őrző és bemutató múzeumokban is helyük van.

Bővebb információ a ZEISS röntgentechnológiai megoldásairól

The post Komputertomográfia (CT) a tudományos kutatás és a digitális értékmegőrzés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megoldás a roncsolásmentes vizsgálatokra https://www.muszaki-magazin.hu/2020/08/05/zeiss-roncsolasmentes-vizsgalat-ipari-komputertomograf/ Wed, 05 Aug 2020 06:54:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11134 A Carl Zeiss Ipari Méréstechnika piacvezető a CNC számítógép-vezérlésű koordináta-mérőgépek, valamint a mérőszobában és a gyártásban alkalmazott többdimenziós méréstechnikai megoldások területén. A kínálathoz tartozik a hagyományos portálmérőgépek, a vízszintes-karos és a gyártósorba integrálható mérőgépek széles skálája. Valamennyi idetartozó egység úgy, mint a vezérlők, a szoftverek, a mérőrendszerek és szenzorok is házon belül kerülnek fejlesztésre és […]

The post Megoldás a roncsolásmentes vizsgálatokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Carl Zeiss Ipari Méréstechnika piacvezető a CNC számítógép-vezérlésű koordináta-mérőgépek, valamint a mérőszobában és a gyártásban alkalmazott többdimenziós méréstechnikai megoldások területén. A kínálathoz tartozik a hagyományos portálmérőgépek, a vízszintes-karos és a gyártósorba integrálható mérőgépek széles skálája. Valamennyi idetartozó egység úgy, mint a vezérlők, a szoftverek, a mérőrendszerek és szenzorok is házon belül kerülnek fejlesztésre és gyártásra. A közelmúlt új fejlesztései, megoldásai közé tartoznak az ipari minőségbiztosításhoz használt komputertomográf- és röntgen rendszerek.

Komputertomográfia (CT) és az Ipar 4.0

Az ipar 4.0 az ipari gyártásmód azon alapvető változására utal, amikor jelentősen több adat gyűjtése, összekötése és kielemzése együttesen történik. Ennek a fejlődésnek egyik vezető motorja a komputertomográfia.

Ezzel a technológiával nyert adatok hatalmas mennyiségű információt szolgáltatnak. A ZEISS CT gépei rekordidő alatt adnak ki háromdimenziós adatmodellt a teljes alkatrészről. Ez számos kiértékelésre használható, amely egyéb esetben csak összetett és hosszas mérési vizsgálat után lenne megoldható. A CT-s adatok más minőségi és gyártási adattal történő összekötése az egész folyamatláncot tekintve további fejlesztési lehetőségeket kínál.

A ZEISS ipari komputertomográf-rendszereivel az alkatrész számos jellemzője vizsgálhatóvá válik akár egyetlen szkennelés után. A precíz tervezés, a szabványos megfelelőségi vizsgálat és az összetett kalibrálási folyamat biztosítja a rendszer visszavezethetőségét.

 ZEISS Metrotom 1500A működési elv

A ZEISS ipari komputertomográf megoldásai közül a budaörsi telephelyen egy ZEISS METROTOM áll rendelkezésre. „A mérőgépben található egy sugárforrás, a röntgen cső.” – mutatja be a rendszer működését annak hazai szakértője, Huszár Levente senior alkalmazástechnikai mérnök. „A sugárzás áthalad a vizsgálandó tárgyon, miközben annak egy része a tárgyban elnyelődik. A kilépő sugárzást egy felfogó ernyővel tudjuk regisztrálni, így lényegében egy 2D-s képet kapunk. A vizsgált tárgy mérés közben megforgatható egy körasztalon és az így kapott körülbelül. 2000 darab 2D-s képből mérőgépünk egy 3D pontfelhőt készít. A végeredmény egy több milliárd voxelt (volume + pixel) tartalmazó pontfelhő, amelyen tudunk mérni geometriát, falvastagságot, névleges-aktuális színtérképet, aktuális-aktuális színtérképet, valamint porozitás vizsgálatot, tehát roncsolás mentes anyagvizsgálat is lehetséges. De olyan alkatrészeket is meg tudunk így vizsgálni, amelyeket a hagyományos tapintásos eljárással nem tudnánk, mert deformálódna az alkatrész, vagy éppen parányi elemeket kellene rajta mérni.”

A ZEISS METROTOM főként műanyag alkatrészek vizsgálatára használható, de alumínium és acél alkatrészek mérése is lehetséges. Fémek esetében korlátozó tényező lehet az átvilágítandó falvastagság, ezért ilyenkor a vizsgálatra egyedi elbírálás után kerül sor. A fentieken túl lehetőség van összetett, vagyis több, különféle sűrűségű anyagot tartalmazó alkatrészek mérésére is.

Felhasználási területek

A komputertomográfia számos iparágnak jelenthet megoldást. Alkalmas többek között orvostechnikai eszközök, műanyagipari termékek mérésére, de kiválóan alkalmazható a könnyűfém öntésben és megmunkálásban, az autóiparban, illetve az élelmiszeripar egyes területein is. „Ugyanakkor több olyan felhasználási terület létezik, amelyekről még mi sem tudunk és meglepetésként ér minket, amikor beérkezik egy-egy ilyen megkeresés.” számol be tapasztalatairól Huszár Levente. „Idén januárban például az ELTE kutatói számára egy hazánkban ritka rágcsáló, a csíkos szöcskeegér preparált koponyáit mértem. Az így kapott pontfelhőn a kutatók számára lehetőség nyílt, hogy roncsolás mentesen vizsgálják annak geometriáját, fogait. Emellett Ausztriában az egyik vevőnk kávékapszulák ellenőrzésére használja ezt a technológiát.”

Előnyök

A ZEISS METROTOM legfőbb előnye, hogy egyszerre több termék is mérhető, akár különböző típusok is, a lényeg, hogy sűrűségük hasonló legyen. Sok esetben a taktilis mérésekhez szükséges idő töredéke alatt elvégezhetők a vizsgálatok. Míg a hagyományos méréstechnológiával a rejtett részleteket csak az alkatrész időigényes roncsolása után lehet ellenőrizni, a komputertomográfiával roncsolásmentes vizsgálatot lehet elvégezni.

A készülék szoftvere egyszerűen, intuitív módon kezelhető. A ZEISS METROTOM OS szoftveréről szóló rövid tréning elvégzését követően az operátor el tudja végezni az alkatrészek tomográfiai vizsgálatát. A GOM CT vagy a ZEISS CALYPSO szoftverek segítségével kiértékelheti a CT adatait, a ZEISS PiWeb szoftver pedig gyorsan összefűzi azokat egy mérési jegyzőkönyvbe.

CT vagy röntgen?

A CT mellett a röntgentechnológia terén a ZEISS 2018 óta tovább szélesítette palettáját, azzal, hogy a Bosello High Technology olasz ipari röntgen megoldásokat gyártó cégben többségi tulajdont szerzett. A CT-s mérés során eredményünk egy pontfelhő lesz, amelyen mérhetünk, vagyis számértéket kapunk. Az ipari röntgen esetében egy darab 2D-s kép lesz az eredmény, ezt egy referencia képpel tudjuk összevetni. Itt nincs számérték, azaz például egy átmérő valós értékét nem tudjuk megmondani, viszont jól látható, ha az anyagban légzárvány vagy repedés van. A röntgen technológia egyik nagy előnye a rövid mérési idő, így akár néhány másodperces ciklusidővel vizsgálhatjuk alkatrészeinket. Lehetőség van a röntgen berendezések gyártósorba történő integrálására is, melynek eredményeképpen a gyártásból származó hibák gyorsan kiszűrhetővé válnak.

Komputertomográfiás és röntgen mérési lehetőségek

Budaörsön a Carl Zeiss Industrielle Messtechnik Austria GmbH Magyarországi Fióktelepénél lehetőség van komputertomográfiával és röntgennel végzett bérmérésre egyaránt, melyek ideális megoldást nyújtanak az alkatrészek vizsgálatára és mérésére. A cég e szolgáltatás terén hosszú múltra tekint vissza, így nagy tapasztalattal rendelkezik az adatgyűjtésben és -elemzésben is. Komputertomográf és röntgen rendszereik mindig a legkorszerűbbek, hardver és szoftver esetén egyaránt.

A technológiáról bővebben az alábbi linken kaphat információt.

The post Megoldás a roncsolásmentes vizsgálatokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>