Yumi – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 YuMi, az ABB együttműködő ipari robotja segíti a Pécsi Tudományegyetem kutatási projektjeit https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/12/yumi-abb-robot-ipar/ Thu, 12 Jan 2023 05:00:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23579 A jövőben a robotok nagy számban lesznek jelen a munkahelyeken, és ehhez a munkavállalóknak rendelkezniük kell a programozásukhoz, működtetésükhöz és karbantartásukhoz szükséges készségekkel. Mivel az oktatásban több robotikai képzésre lesz szükség, a Pécsi Tudományegyetem oktatási és kutatási célokra telepített egy kétkarú YuMi-t, az ABB egyik együttműködő robotját (kobot). „Az ABB nagy örömmel működik együtt a […]

The post YuMi, az ABB együttműködő ipari robotja segíti a Pécsi Tudományegyetem kutatási projektjeit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövőben a robotok nagy számban lesznek jelen a munkahelyeken, és ehhez a munkavállalóknak rendelkezniük kell a programozásukhoz, működtetésükhöz és karbantartásukhoz szükséges készségekkel.

Mivel az oktatásban több robotikai képzésre lesz szükség, a Pécsi Tudományegyetem oktatási és kutatási célokra telepített egy kétkarú YuMi-t, az ABB egyik együttműködő robotját (kobot).

„Az ABB nagy örömmel működik együtt a Pécsi Tudományegyetemmel, és több robottal is biztosítja a diákok szakképzését az automatizálás és kutatás területén. Mivel az automatizálás fontos szerepet fog játszani a jövő gyáraiban, a vállalat arra törekszik, hogy világszerte megmutassa a diákoknak, milyen előnyökkel járhat egy robot a mérnöki és gyártási tevékenységtől kezdve az egészségügyi kutatáson át a terméktervezésig. Vállalatunk hosszú távú célja, hogy nagyobb hatékonysággal és a környezeti hatások minimalizálásával párhuzamban megteremtse a jövő foglalkoztatási lehetőségeit. Természetesen várjuk további oktatási intézmények jelentkezését is, akik szeretnének megismerkedni a robotika világával”

– mondta el Harvich Zsolt, az ABB Kft. Robotika üzletágának értékesítési szakembere.

YuMi az egyetem Orvos-Mérnöki és Innovációs Központjának (CBEI -Centre for Biomedical Engineering and Innovation) projektjeit segíti. Dr. Schiffer Ádám, a Műszaki és Informatikai Kar egyetemi docense és az Informatikai és Villamos Intézet igazgatója elmondta, hogy a CBEI az egyetem Általános Orvostudományi Kara, valamint a Műszaki és Informatikai Kar közös fejlesztéseinek és innovatív megoldásainak működtetésére létrejött központ, melynek célja multidiszciplináris kutatócsoportok kialakítása, amelyben orvosok és mérnökök is részt vesznek.

„A kutatóhálózat egyik kutatócsoportja orvosi robotikával foglalkozik, amely azt tűzte ki célul, hogy olyan kutatási projekteket valósít meg, amely mind az orvosok, mind a műszaki tudományban hasznosulnak.”

– tette hozzá Dr. Schiffer Ádám

„A robottal kapcsolatos elvárásaink ahhoz kapcsolódtak, hogy föl tudjuk használni a robotot a tanulmányok során, be lehessen vonni a hallgatókat, legyen hozzá tananyag, illetve az is nagyon fontos volt, hogy egy olyan robot legyen, amely nagyon érdekes és látványos, amely vonzza a hallgatókat, és felkelti a figyelmüket az intézményünkben folyó képzések és a robotika iránt.”

– mutatta be a robottal kapcsolatos igényeket Dr. Tukora Balázs, egyetemi docens, a kutatócsoport vezetője.

YuMi egy kollaboratív robot, azaz kobot, mely új lehetőségeket nyit az automatizálás terén. Alkalmazási területe lehet például apró alkatrészek összeszerelése, ahol fontos, hogy a robot és ember egy térben közösen dolgozzon. A YuMi név az angol te és én szavak összevonásával keletkezett és ez is a robot és ember közös munkájára utal. YuMi két karral rendelkezik, összesen 14 tengellyel, a gyári karok rendelkezhetnek beépített kamerával, megfogóval és levegőcsatlakozóval. Ha váratlan ütközést érzékel, mozgását képes néhány ezredmásodpercen belül leállítani, az újraindítás pedig csak néhány gombnyomás. A robot rendkívül gyors és pontos, két századmilliméteres visszaállási pontossággal rendelkezik, mindezt akár másfél méter per secundumos maximális sebesség mellett.

Korsós Zoltán, a Műszaki és Informatikai Karának egyik hallgatója egy távmanipulációs projektben használja a YuMit, amelyet a hallgatók nagy érdeklődése kísér. A karon megrendezett bemutatót követően több hallgató is érdeklődött, hogy milyen szakirányon lehet ilyet tanulni.

„A YuMi kollaboratív robotot sikeresen használtuk fel egy hét hónapon át tartó kutatási projektben, melynek a célja az volt, hogy a robotot a vezérlő személy kezeit felhasználva tudja irányítani. A robot kezelhetőségét illetően meglepődve tapasztaltuk, hogy mennyire precízen, stabilan és gyorsan képes lekövetni az emberi kéz mozgását. Saját tapasztalatból mondhatom, hogy egy ilyen csúcstechnológiás környezetben nagy élmény a tanulás. Úgy gondolom, ezzel az egyetem is vonzóbbá tehet egy-egy adott szakot a pályaválasztók számára.”

– számolt be Korsós Zoltán a YuMi-val kapcsolatos tapasztalatairól.

YuMi kompakt kialakítása és azon képessége, hogy biztonságosan tud dolgozni emberekkel, ideálissá teszi oktatási környezetben való használatra. YuMi tervezésénél fogva magában hordozza a biztonságot, így lehetővé téve, hogy külső védelmi eszköz nélkül lásson el feladatot. Könnyű, de mégis merev magnéziumvázát egy becsípődésmentes műanyag burkolat és puha párnázat borítja. A robot rendelkezik az ABB robotstúdió offline programozó szoftverével, így a diákok későbbi munkahelyükön hasznos, gyakorlati tudásra is szert tehetnek.

Az ABB kiterjedt tapasztalata és robotikai megoldásokból álló portfóliója segíti az oktatási intézményeket a robotok tanulási programokba való beépítéséhez szükséges terméktámogatással és képzéssel. Az ABB több mint 40 országban működik együtt iskolákkal, főiskolákkal és egyetemekkel annak érdekében, hogy a diákok elsajátítsák a robotprogramozás és működtetés alapjait. Ezek a partnerségek lehetővé teszik az intézmények számára, hogy részt vegyenek az automatizált megoldások kutatásában és fejlesztésében a tényleges alkalmazásokban való felhasználás érdekében, miközben javítják a diákok foglalkoztatási lehetőségeit.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post YuMi, az ABB együttműködő ipari robotja segíti a Pécsi Tudományegyetem kutatási projektjeit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB új generációs kobotokat dob piacra https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/28/gofa-abb-swifti-kobot/ Sun, 28 Feb 2021 18:08:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13992 A GoFa™ és a SWIFTI™ kobotcsaláddal bővíti YuMi® együttműködő robtoportfólióját az ABB Tíz munkáltatóból nyolc úgy nyilatkozik, hogy az elkövetkező évtizedben fokozni kívánja a robotok használatát, a világjárványt pedig az automatizálást célzó beruházások katalizátorának nevezi. Az ABB együttműködő robotokból (ún. kobotokból) álló portfóliója a nagyobb terhelhetőséget és munkavégző sebességet kínáló új GoFa™ és SWIFTI™ kobot […]

The post Az ABB új generációs kobotokat dob piacra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A GoFa™ és a SWIFTI™ kobotcsaláddal bővíti YuMi® együttműködő robtoportfólióját az ABB

Tíz munkáltatóból nyolc úgy nyilatkozik, hogy az elkövetkező évtizedben fokozni kívánja a robotok használatát, a világjárványt pedig az automatizálást célzó beruházások katalizátorának nevezi.

Az ABB együttműködő robotokból (ún. kobotokból) álló portfóliója a nagyobb terhelhetőséget és munkavégző sebességet kínáló új GoFa™ és SWIFTI™ kobot termékcsaláddal bővül, kiegészítve a YuMi® és Single Arm (egykarú) YuMi® sorát. Ezek az erősebb, gyorsabb, és nagyobb munkavégző képességgel rendelkező kobotok felgyorsítják a cég terjeszkedését a gyors növekedéssel kecsegtető ágazatok, többek között az elektronika, az egészségügy, a fogyasztói cikkek, a logisztika, valamint az élelmiszer- és italgyártás területén, hogy kielégítse az automatizálás iránt egyre inkább megmutatkozó igényeket.

Az intuitív tervezés nyomán létrejött GoFa™ és SWIFTI™ kobot beprogramozásához a megrendelőnek nem kell házon belül szakembert biztosítania. Az a tény, hogy a megrendelőnek leszállított kobot néhány perc alatt telepíthető, és minden felkészítő tréning nélkül azonnal üzemkész állapotba hozható, egyenes utat nyit az automatizálásban eddig hátul kullogó iparágak felé.

– Most már elmondhatjuk, hogy a miénk a piac legsokszínűbb kobotportfóliója, mely lehetőséget kínál a munkahelyek gyökeres átalakítására, és segít ügyfeleinknek a működési teljesítmény és a növekedés új csúcsait meghódítani – mondta Sami Atiya, az ABB Robotics & Discrete Automation üzletágának elnöke. – Ezek a könnyen használható és egyszerűen konfigurálható robotok, az ABB ügyeleti rendszerben, online elérhető globális szervizhálózatának szakértő támogatása mellett lehetőséget biztosítanak arra, hogy mérettől függetlenül minden cég és a gazdaság újabb ágazatai – és nem pusztán a termelés – először vegyenek igénybe robotokat.

Portfóliót bővítő új kobotjait az ABB azzal a céllal és úgy fejlesztette ki, hogy a tapasztalt és az újdonsült robotfelhasználónak egyaránt segítségére legyen az automatizálás tempójának felgyorsításában. Ehhez négy olyan megatrend – gyökeresen eltérő fogyasztói igények, munkaerőhiány, digitalizáció és általános bizonytalanság – közepette kell állni a sarat, amelyek átalakítják a vállalatokat, és a gazdaság újabb ágazataiban keltik fel az automatizálás iránti igényt.  A terjeszkedés a Business Area irányvonalát követve a nagy növekedési potenciállal rendelkező ágazatokat célozza, és portfólió szintű innovációval segíti elő a cég nyereséges növekedését.

A termelés jövőjét az automatizálás határozza meg

Egy 1650 kisebb-nagyobb európai, egyesült államokbeli és kínai vállalatra kiterjedő globális felmérés1 szerint a cégek 84%-a kívánja az elkövetkező évtizedben megkezdeni robotok alkalmazását, illetve fokozni annak mértékét és az automatizálás ütemét, 85%-uk pedig úgy nyilatkozott, hogy a pandémia teljesen „átrendezte” cégük és iparáguk működését, és a COVID-19 koronavírus-járvány egyfajta katalizátorként pörgette fel az automatizálást célzó beruházásokat. A cégek közel fele (43%-a) mondta azt, hogy a robotikában látja a munkahelyi egészség és biztonság javításának egyik eszközét, 51% véleménye szerint a robotok sokat segíthetnek a szociális távolságtartásban, és több mint egyharmaduk (36%) nyilatkozott úgy, hogy szerintük a robotok használatán alapuló automatizálás javítani fogja az alkalmazottak munkájának minőségét.  Ennél is figyelemre méltóbb, hogy a cégtulajdonosok 78%-a szerint nagyon nehéz munkaerőt találni és meg is tartani azokban a munkakörökben, ahol ismétlődő jellegű vagy ergonómiai szempontból komoly kihívást jelentő feladatokat kell végezni.

A kobotok kialakításuknál fogva alkalmasak arra, hogy az emberek fizikai biztonságát szolgáló intézkedések alkalmazása – pl. kerítések felállítása – nélkül munkavállalók jelenlétében működjenek, ezenkívül rendkívül könnyen telepíthetők és használhatók. 2019-ben világszerte több mint 22.000 új együttműködő robotot helyeztek üzembe, ami 19%-kal haladta meg az előző év hasonló számait2. Az együttműködő robotok iránti kereslet becsült együttes évi növekedési üteme (CAGR) 17% lesz 2020 és 20253 között, a kobotok globális eladási értéke pedig várhatóan a 2019-es kb. 0,7 milliárd $-ról 2025-re4 nagyjából 1,4 milliárd $-ra fog emelkedni. Előrejelzések szerint az ipari robotok teljes globális piaci értéke a 2020-as kb. 45 milliárd $-ról 2023-ra kb. 58 milliárd $-ra fog emelkedni (9%-os CAGR mellett)5.

A GoFa™ és a SWIFTI™ kobot abban lehet a vállalkozások segítségére, hogy folyamataik automatizálásán keresztül felszabadítsák a termelésben, az orvosi laboratóriumokban, a logisztikai központokban és raktárakban, az üzemekben és a kisebb termelő létesítményekben dolgozó munkavállalóikat az anyagmozgatás, a gépápolás, az alkatrész-összeszerelés és a csomagolás fárasztó terhe alól.

– Portfóliónkat minden eddiginél könnyebben telepíthető és használható kobotokkal bővítjük, és valós idejű támogatással segítjük elő azok minél gyorsabb bevonását a termelésbe olyan cégeknél is, ahol korábban talán nem is gondoltak robotok használatára – mondta Atiya.  – Tapasztalatból tudjuk, hogy a legjobban teljesítő cégek az emberi tudás mellett az új technológiákban rejlő lehetőségeket is kiaknázzák – tette még hozzá.

A táblagép, illetve az okostelefon használatában jártas felhasználó könnyedén be vagy éppen át tudja programozni az új kobotokat az ABB gyorsbeállító eszközeinek igénybevételével. Az ügyfelek is profitálni fognak az ABB globális iparági és alkalmazási ismereteiből, melyek 1974 óta folyamatosan gyarapodtak a több mint 500.000 robottechnikai megoldás telepítése és beüzemelése során, valamint az ABB 1.000-nél is több globális partnert számláló hálózata által nyújtott támogatáson keresztül.

Az új GoFa™ és SWIFTI™ kobotcsalád az ABB YuMi termékcsaládjának sikerére épít, mely a YuMi – a világ legelső valóban együttműködő robotjának – 2015-ös megjelenése óta számtalan vállalkozásnak volt segítségére a kulcsfontosságú munkafeladatok biztonságos automatizálásában. Ma az ABB YuMi kobotjai világszerte gyárak, üzemek és laboratóriumok sokaságában dolgoznak emberek mellett, és látnak el különféle munkákat a csavarozástól kezdve az elektronikai és elektromos alkatrészek összeszerelésén át szelepek és USB pendrive-ok előállításáig, illetve a COVID-minták laboratóriumi tesztjeinek végrehajtásáig bezárólag.

Az ABB minden kobot telepítéséhez kezdőcsomagot biztosít, benne az ABB Ability™ állapotfigyelő és diagnosztikai szolgáltatással, valamint egy 6 hónapon át ingyenesen igénybe vehető támogató forródrót-hozzáféréssel, melyen keresztül az ABB műszaki támogató szakemberei hívhatók, akik iparágtól és ágazattól függetlenül segítséget tudnak nyújtani.

További tájékoztatásért keresse fel az abb.com weboldalt.

Ide kattintva a GoFa™, ide kattintva pedig a SWIFTI™ kobot sajtóanyagát érheti el.

The post Az ABB új generációs kobotokat dob piacra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szingapúrban robotok gyorsítják a COVID-19 tesztek végrehajtását https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/27/covid-19-abb-yumi-robot/ Tue, 27 Oct 2020 10:37:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12273 Az új robottechnikai laborrendszer nemcsak időt és költséget takarít meg, az ott dolgozók egészségét is óvja Szingapúr komoly erőfeszítéseket tesz a COVID-19 tesztek végrehajtásához szükséges kapacitásainak egész országra kiterjedő növelése érdekében. Ennek részeként az ABB nagy pontosságú robotjait telepítették a Rapid Automated Volume Enhancer (RAVE) elnevezésű új automatizált laboratóriumi rendszeren belül. A rendszer a minták […]

The post Szingapúrban robotok gyorsítják a COVID-19 tesztek végrehajtását appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új robottechnikai laborrendszer nemcsak időt és költséget takarít meg, az ott dolgozók egészségét is óvja

Szingapúr komoly erőfeszítéseket tesz a COVID-19 tesztek végrehajtásához szükséges kapacitásainak egész országra kiterjedő növelése érdekében. Ennek részeként az ABB nagy pontosságú robotjait telepítették a Rapid Automated Volume Enhancer (RAVE) elnevezésű új automatizált laboratóriumi rendszeren belül.

A rendszer a minták feldolgozásához általában szükséges, eddig kétkezi munkát igénylő műveleteket automatizálja. A két munkába állított RAVE-rendszer és a kapcsolódó berendezések napi közel 4.000 leadott mintát képesek feldolgozni, ami csúcsteljesítménynek számít az iparágon belül. A RAVE-rendszer a laboratóriumi dolgozók tesztanyaggal összefüggő szennyeződésének és fertőződésének kockázatát is csökkenti.

Az innováció az Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) ügynökséghez tartozó Advanced Remanufacturing and Technology Centre (ARTC) és a Singapore Institute of Manufacturing Technology (SIMTech), valamint az A*STAR által üzemeltetett országos platform, a Diagnostics Development (DxD) Hub közös fejlesztésében valósult meg.

Az ABB által leszállított négy darab IRB 910 SCARA egységet és a mellette nyújtott szimulációs és programozási támogatást a kísérleti tesztcellában használták fel. A RAVE átadására 2020 júliusában került sor, és azóta az ABB újabb 14 robotegység szállítására kapott megrendelést.

„Megtiszteltetés számunkra, hogy az iparági szinten piacvezető robottechnológiánk és a fejlesztésbe bevont ügynökségek mérnöki és orvosbiológiai ismereteinek összekapcsolásával Szingapúr egészségügyi ökoszisztémájába bekapcsolódva részt vehetünk ennek a sürgető kihívásnak a leküzdésében”

– mondta Sami Atiya, az ABB Robotics & Discrete Automation elnöke.

„A kulcsfontosságú laboratóriumi eljárások automatizálásával közösen fejlesztjük Szingapúr tesztkapacitását. Az általunk szállított robotok egy sor állandóan ismétlődő veszélyes rutinfeladat kiváltásával javítják a laboratóriumokban dolgozók munkakörülményeit, továbbá csökkentik az esetleges szennyeződésből és a munkatársak kimerültségéből fakadó kockázatokat”

– tette még hozzá.

Az ABB RobotStudio® szimulációs szoftverének segítségével valósult meg a robotok virtuális 3D környezetben történő telepítése, szimulációja és tesztelése.  Ez tette lehetővé a projekt sikeres megvalósítását és gyors felfuttatását, mégpedig anélkül, hogy ehhez komolyabb mértékben meg kellett volna változtatni, vagy át kellett volna alakítani a laboratóriumi környezetet.

„Az állami és a magánszektor közötti partnerség kulcsfontosságú szerepet tölt be a fejlett gyártástechnológiák kidolgozásában és gyors bevezetésében. Az A*STAR, az ABB és az ökoszisztémába bekapcsolódó többi partner együttműködése jó példa arra, hogy közös erővel mi mindent tudunk elérni a robotika és az automatizálás terén, mellyel most Szingapúr tesztkapacitását sikerült felfuttatnunk a COVID-19 világjárvány fenyegetései közepette”

– mondta Dr. David Low, az ARTC vezérigazgatója.

Az ABB más módon is támogatja az egészségügyi intézményeket, ezen belül a kórházakat: a milánói Politechnikai Egyetemen például jelenleg is zajlanak azok a kutatások, melyek az ABB YuMi® elnevezésű együttműködő robotjának lehetséges alkalmazását vizsgálják a szerológiai koronavírus-tesztek végrehajtásában. A technológia kiépítése esetén YuMi® a tesztek végrehajtásához szükséges műveletek akár 77%-át is képes elvégezni, és óránként 450 mintát tud kielemezni.

The post Szingapúrban robotok gyorsítják a COVID-19 tesztek végrehajtását appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Boldog születésnapot YuMi! https://www.muszaki-magazin.hu/2020/07/06/yumi-robot-szuletesnap/ Mon, 06 Jul 2020 09:54:52 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10705 YuMi, az ABB kétkarú, együttműködő robotja ebben az évben már az ötödik születésnapját ünnepli. Az ABB együttműködő robotját, YuMi-t, a vállalat 2015-ben dobta piacra azzal a céllal, hogy a kisebb alkatrészek összeszerelését végző dolgozók munkáját segítse. Azonban a robot az alkalmazások és az iparágak széles körében is sikeressé vált, új lehetőségeket nyitott meg, és inspirálóan […]

The post Boldog születésnapot YuMi! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
YuMi, az ABB kétkarú, együttműködő robotja ebben az évben már az ötödik születésnapját ünnepli.

Az ABB együttműködő robotját, YuMi-t, a vállalat 2015-ben dobta piacra azzal a céllal, hogy a kisebb alkatrészek összeszerelését végző dolgozók munkáját segítse. Azonban a robot az alkalmazások és az iparágak széles körében is sikeressé vált, új lehetőségeket nyitott meg, és inspirálóan hatott a szakemberek képzeletére, hogy mit is lehet megvalósítani a robotikára alapozott automatizálással.

Az ergonomikus kialakításának, párnázott karjainak és a mozgásvezérlő szoftvernek köszönhetően YuMi-t munkaállomásokra lehet telepíteni, ahol olyan feladatokon tud dolgozni az emberek mellett, amelyek elvégzéséhez a robotokat korábban védőkerítés vagy védőburkolat mögött üzemeltetették.

A kollaboratív alkalmazásokban a munkabiztonság új szintjét garantáló YuMi jelentős szerepet játszott abban is, hogy a gyártósorokon világszerte sikerült javítani a termelékenységet és a minőséget. Ez a robot előrelépést hozott az elektronikai és elektromos alkatrészek összeszerelése terén éppúgy, mint a cukorkák válogatásában az édesipari gyárakban.

„Öt éve az volt a tervünk YuMi-val, hogy új szabványt dolgozunk ki az együttműködő robotokra, hogy a robotok egyszerűen telepíthetőek és könnyen üzemeltetethetők legyenek, valamint kiegészítő védőintézkedések vagy védőburkolatok nélkül tudjanak szorosan együtt dolgozni az emberekkel,” – nyilatkozta Sami Atiya, a Robotika és Gyártásautomatizálás üzletág vezetője. „YuMi hihetetlenül sikeresnek bizonyult, az anyagmozgatási, összeszerelési és ellenőrzési feladatokra fejlesztett, kisméretű, együttműködő robotok között saját kategóriát képvisel, és az új alkalmazások számára, a gyártástól az egészségügyig terjedő területekig, megnövelte a robotok iránti keresletet.”

YuMi kivezette a robotokat a védőkerítések „fogságából”, és szép jövő előtt áll a robotok és az emberek közötti együttműködésre alapozott munka világában. Ha többet szeretne megtudni YuMi-ról, akkor látogassa meg az ABB weboldalát, amelyet ide kattintva érhet el.

The post Boldog születésnapot YuMi! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ABB YuMi robot végzi az ATM-ek tesztelését https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/11/abb-yumi-robot-vegzi-az-atm-ek-teszteleset/ Sun, 11 Aug 2019 18:38:25 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7898 A kétkarú együttműködő YuMi ® robot több száz órányi teszt végrehajtásával segít felgyorsítani a bankjegykiadó automaták (ATM-ek) működésének megbízhatóságát és minőségét javító szoftverek fejlesztését. YuMi®, az ABB innovatív ipari robotja – melynek működése egyszerre precíz és rugalmas, hiszen a legbonyolultabb feladatokat is hajszálpontosan hajtja végre, ugyanakkor teljesen biztonságosan végzi munkáját a jövő gyárában dolgozó emberek […]

The post ABB YuMi robot végzi az ATM-ek tesztelését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kétkarú együttműködő YuMi ® robot több száz órányi teszt végrehajtásával segít felgyorsítani a bankjegykiadó automaták (ATM-ek) működésének megbízhatóságát és minőségét javító szoftverek fejlesztését.

YuMi®, az ABB innovatív ipari robotja – melynek működése egyszerre precíz és rugalmas, hiszen a legbonyolultabb feladatokat is hajszálpontosan hajtja végre, ugyanakkor teljesen biztonságosan végzi munkáját a jövő gyárában dolgozó emberek között – változatos „munkaköri” portfóliót mondhat magáénak, mely most az ATM-teszter funkcióval bővül.

Az ATM-eken átlagosan hathavonta szoftverfrissítést végeznek annak érdekében, hogy a biztonságtechnika rohamos fejlődésével folyamatosan lépést tartva képesek legyenek garantálni a pénzügyi tranzakciók védett és biztonságos lebonyolítását. Azonban egy új kód kiadása előtt alapos, többször megismételt teszteket kell végezni annak érdekében, hogy a kód maradéktalanul megfeleljen a megbízhatóságra, a használhatóságra és a biztonságra vonatkozó szigorú nemzetközi és helyi előírásoknak. Ezeket a teszteket mindeddig manuálisan hajtották végre, ami azt jelenti, hogy emberek több száz órát töltöttek az ATM-ek vizsgálatával, ennek az emberi tévedésből fakadó minden kockázatával együtt.

YuMi® színrelépésével az ATM-szoftverek ellenőrzésének sebessége és megbízhatósága drámai mértékben javult. A svájci székhelyű banki fizetési szoftverszolgáltató Abrantix AG az ABB egyik YuMi® robotjával végezteti a Diebold Nixdorf cég ATM-jeinek automatizált tesztelését. Az Abrantix-féle vizsgálati környezetben működő szoftver arra utasítja YuMi ® robotot, hogy az emberhez hasonlóan olyan, a bankjegykiadó automaták esetében szokásos műveleteket teszteljen, mint a kártya behelyezése, a PIN-kód beütése, illetve pénz kivétele és behelyezése.

Az Abrantix globális központjában Zürichben a feladatra programozott kétkarú YuMi ® robot prototípusa gyökeresen megváltoztatta az ATM-szoftverek tesztelését. Az ATM-ek alapos ellenőrzése során YuMi ® még arra is be van programozva, hogy a használat során jellemzően előforduló emberi hibákat – például gemkapoccsal összetűzött papírpénz behelyezése – kövessen el, mert csak így biztosítható, hogy a szoftver képes legyen megbirkózni a legkülönfélébb problémákkal.

„Korábban a vizsgálati ciklusok szűk keresztmetszetet, sőt kockázatot jelenthettek egy-egy új verzió nem kevés nehézséggel járó bevezetésében. A YuMi® közreműködésére támaszkodó legújabb megoldással sokkal inkább ellenőrzésünk alá vontuk a folyamatot, így munkatársaink ma már a vizsgálatok és az eljárások előkészítésére összpontosíthatnak, vagy akár új szoftveres funkciókat fejleszthetnek, miközben YuMi® az ATM-ek tesztelését végzi”

– állítja az Abrantix vezérigazgatója, Daniel Eckstein.

Az ATM-ek nappal kifejlesztett új szoftverfunkcióinak tesztjeit éjszaka YuMi® robot automatikusan elvégzi, és a tesztelők csapata másnap ellenőrzi az eredményeket. Így több idejük marad a jelentőségteljesebb feladatok ellátására.

Marc-Andre Zingg, az ABB Robotics Business Line svájci vezetője a következőket mondta erről:

„Az Abrantix által kidolgozott ATM vizsgálati rendszer pontosan az a fajta precíz együttműködésen alapuló eljárás, amelyre YuMi® robotot megalkottuk. YuMi® bevonásával az Abrantix biztosítva van afelől, hogy a robot biztonságosan megosztja feladatait az emberekkel, a képzett szoftverfejlesztőknek pedig több ideje marad a nagyobb értéket képviselő egyéb feladatok végrehajtására, miközben YuMi® – szerényen a háttérbe húzódva – a nap 24 órájában végzi a sok ismétléssel járó, ámde annál fontosabb teszteket.”

A bankjegykiadó automaták tesztelésében gyökeres változást hozó YuMi® az ABB együttműködő robotcsaládjában rejlő lehetőségek széles tárházának csak a legújabb példája. YuMit® eredetileg apró alkatrészek összeszerelő műveleteinek végrehajtására tervezték. Ez a robot nem véletlenül kapta az „együttműködő robot” jelzőt – angol rövidítéssel: cobot –, segítségével ugyanis a gyártók a piac folyamatos változásához igazodó rugalmas termelési folyamatokat alakítsanak ki. YuMi® fáradhatatlanul végzi a nagy pontosságot igénylő, sok ismétléssel járó, angolul gyakran csak a „három D” -nek nevezett – „dirty” (koszos), „dull” (unalmas) és „dangerous” (veszélyes) – feladatokat, és ezzel munkaidőt szabadít fel, amit a dolgozók jelentőségteljesebb, komolyabb szakmai ismereteket követelő feladatokra fordíthatnak.

YuMi® a Rubik-kocka kirakásával és sushi készítésével gyárkapun kívül is bizonyította sokoldalúságát. Sőt, az olaszországi Pisában, egy 2017-es élő előadás során a híres tenort, Andrea Bocellit kísérő szimfónikus zenekart YuMi® vezényelte.

www.abb.com

The post ABB YuMi robot végzi az ATM-ek tesztelését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Találkozhat YuMI-val! https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/10/talalkozhat-yumi-val-abb/ Fri, 10 May 2019 11:41:15 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7042 Az ABB az IPAR NAPJAI – MACH-TECH kiállításon bemutatja az ipari digitalizáció adta lehetőségeket, különös tekintettel az automatizálásban rejlő fejlődési irányokra. Standjukon több robotot is bemutatnak, többek között találkozhat YuMi-val, a világ első emberekkel együttműködő robotjával, megtekintheti az ABB Smart Sensor-t, amely képes a villanymotorok karbantartásának dátumát előre kiszámítani, vagy kipróbálhat egy Formula-E szimulátort is! […]

The post Találkozhat YuMI-val! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB az IPAR NAPJAI – MACH-TECH kiállításon bemutatja az ipari digitalizáció adta lehetőségeket, különös tekintettel az automatizálásban rejlő fejlődési irányokra.

Standjukon több robotot is bemutatnak, többek között találkozhat YuMi-val, a világ első emberekkel együttműködő robotjával, megtekintheti az ABB Smart Sensor-t, amely képes a villanymotorok karbantartásának dátumát előre kiszámítani, vagy kipróbálhat egy Formula-E szimulátort is!

YuMI-ról

YuMi, a világ első valóban együttműködő kétkarú robotja és 2015-ben mutatták be első változatát. Mint azt a neve is jelzi, az együttműködő robotokat arra tervezik, hogy az üzemekben az emberekkel együtt dolgozva növeljék a termelékenységet és támogassák az átállást az egyedi igényekre szabott termékek tömegtermelésére. A robot hivatalosan 2018-ban került kereskedelmi forgalomba. YuMi hasznos terhelése 500 gramm és kompakt kialakításának köszönhetően könnyen integrálható már meglévő szerelősorokba, így segítségével növelhető a termelékenység.

„YuMi sikere messze túlszárnyalta a várakozásainkat. Eredetileg kisméretű alkatrészek összeszerelésére terveztük, de rendkívül sokoldalúnak bizonyult: ki tudja rakni a Rubik-kockát, tud szusit készíteni, képes ajándékokat csomagolni, de akár zenekart is tud vezényelni. ” – nyilatkozta Sami Atiya, az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás divíziójának vezetője.

Az ABB standja: A pavilon, 301B

Korábbi írásainkban további érdekességeket olvashat YUMI robotból, amikor robotkarmesterként vezényelt Andrea Bocellinek vagy amikor szemmozgással vezérelt sakkjátszámában volt partner.

 

The post Találkozhat YuMI-val! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotkarmester vezényel Andrea Bocellinek https://www.muszaki-magazin.hu/2017/09/10/abb-yumi-robotkarmester-vezenyel-andrea-bocelli/ Sun, 10 Sep 2017 17:09:47 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=2485 A szeptember 12-én tartandó gálán egy robotkarmester, az ABB YuMi robot vezényli Andrea Bocellit. A vezénylés sokkal több, és összetettebb feladat annál, mint hogy a karmester feláll a pódiumra, és karjaival „hadonászni” kezd a zenekar előtt. A karmesternek az a feladata, hogy értelmezze és közvetítse a zenemű üzenetét, meghatározza a darab hangszínét és dinamikáját, beintse […]

The post Robotkarmester vezényel Andrea Bocellinek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A szeptember 12-én tartandó gálán egy robotkarmester, az ABB YuMi robot vezényli Andrea Bocellit.

A vezénylés sokkal több, és összetettebb feladat annál, mint hogy a karmester feláll a pódiumra, és karjaival „hadonászni” kezd a zenekar előtt. A karmesternek az a feladata, hogy értelmezze és közvetítse a zenemű üzenetét, meghatározza a darab hangszínét és dinamikáját, beintse az egyes hangszereket, illetve az azokon felhangzó szólamokból egyetlen, a zeneszerző szándéka szerinti összhangzást teremtsen meg. A professzionális vezényléshez komoly zenei felkészültségre, technikára, a zenemű interpretálására és megfelelő karizmára van szükség.

Nemrég azt az izgalmas megbízatást kaptam, hogy az ABB YuMi nevű, a világ első együttműködő, kétkarú ipari robotját felkészítsem, hogy karmesterként mutatkozzon be a pisai Teatro Verdi színpadán, az első Nemzetközi Robotikai Fesztivál gáláján. A munka, amely során YuMi-val el kell sajátíttatnom a dirigensi feladatokat ellátó zenész kifinomult technikáját, szakmai pályafutásom egyik legörömtelibb, de nagy kihívást jelentő megbízásának bizonyult. A Verdi művekből összeállított program során YuMi a Luccai Filharmonikusok élén az olasz tenort, Andrea Bocellit fogja kísérni.

Az ABB YuMi által megtestesített fejlett, kifinomult technológia lenyűgözött, és számos módot kínált arra, hogy a robottal művészeti és zenei alkotást hozzak létre. A robot könyöke, alkarja és csuklója közötti mozgástartomány beállítása, valamint a felütések és leütések részelemekre bontása és betanítása –a robot sokoldalúságának köszönhetően – nagyon sikeres volt.

A robot előadását két lépésben építettük fel. Az első lépésben a „Lead-through programming” technológiával a saját mozdulataimat rögzítették. A folyamat során a robot karjait úgy vezették, irányították, hogy azok minden apró részletre kiterjedően kövessék a mozdulataimat, majd a mozgási pályákat rögzítették. A második lépésben a mozdulatok finomhangolására került sor az ABB RobotStudio szoftverével. A finomhangolás során a mozdulatokat összehangolták, szinkronba hozták a zenével. A robot két lépésben történő beállításához természetesen az ABB műszaki ismereteire volt szükség, azonban a lead-through programozási technológia segítségével pontosan azt csinálhattam, amiben a legjobb vagyok, azaz a zene életre keltésére összpontosíthattam. Nagyon meglepőnek találtam, hogy a feladatot ilyen simán, zökkenőmentesen sikerült megoldanunk.

Azt kell mondanom, hogy a munkánk végeredménye hihetetlen. A karmester finom mozdulatait, gesztusait teljes mértékben és olyan magas szinten sikerült reprodukálni, amit korábban elképzelhetetlennek tartottam. Sikerrel oldottuk meg a nehéz feladatot: YuMi mozdulatai, gesztusai könnyedek, gördülékenyek, érintése hihetetlenül puha, előadása kifinomult, árnyalt. Ha a korábbi robotoknál tapasztalt merev, darabos gesztusokat és mozdulatokat vesszük figyelembe, kijelenthetjük, hogy jelentős előrelépés történt.

Az  ABB YuMi a műszaki jellemzők tekintetében kiemelkedően jó, azonban nem rendelkezik emberi érzékenységgel. A humanoid robot jól használja a karjait, azonban a lélek, a szellem mindig az emberek privilégiuma marad. Úgy vélem, hogy a „robotmaestro” hasznos segédeszköz lehet, sőt, az első zenekari próbán, amíg a karmester meg nem érkezik, vezényelhet is. Ezt követően a karmester átveszi a zenekar vezetését, elvégzi azokat a finomításokat, amelyek nyomán megszületik a zenemű művészi interpretálása, előadása.

A 2017. szeptember 12-én tartandó gálán Andrea Bocelli Verdi Rigolettójából a La donna mobile (Az asszony ingatag) című áriát énekli majd YuMi vezényletével. A gálán fellép Maria Luigia Borsi énekes is, aki Puccini operájából, a Gianni Schicchiből a híres szopránáriát, az „O mio babbino caro”-t (Lauretta áriáját) fogja énekelni. A debütáló karmesterrobot vezényletével a zenekar egy fejezetet is előad Mascagni híres operájából, a Parasztbecsületből.

Forrás: www.abb.hu  teatrodipisa.pi.it

The post Robotkarmester vezényel Andrea Bocellinek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>