werth – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Szabványos mérés minimális selejttel https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/09/tolerancefit-szabvanyos-meres-minimalis-selejttel/ Thu, 09 Dec 2021 13:52:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18046 Használja ki a profileltérésekre vonatkozó új ISO-szabványban rejlő összes lehetőséget. Az ISO 1101 (2017) szabvány jelentős mértékben kibővíti a profileltérésekre vonatkozó tűrések rajzi specifikációját. Az ebben rejlő lehetőségek teljes kihasználásához a mérőszoftvereknek egyszerű megoldásokat kell kínálniuk a legkülönfélébb mérési feladatokra. Ha a mérés nem csak megfelel a szabványnak, hanem az adott funkcióhoz is megfelel, akkor a […]

The post Szabványos mérés minimális selejttel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Használja ki a profileltérésekre vonatkozó új ISO-szabványban rejlő összes lehetőséget.

Az ISO 1101 (2017) szabvány jelentős mértékben kibővíti a profileltérésekre vonatkozó tűrések rajzi specifikációját. Az ebben rejlő lehetőségek teljes kihasználásához a mérőszoftvereknek egyszerű megoldásokat kell kínálniuk a legkülönfélébb mérési feladatokra. Ha a mérés nem csak megfelel a szabványnak, hanem az adott funkcióhoz is megfelel, akkor a selejt csökken.

A munkadarab működőképességének biztosításához sok geometriai tulajdonságot más elemekhez képest kell megadni. Ha egy komplett vonatkoztatási rendszerben az illesztés kész, akkor minden szabadsági fok meg van adva és „rögzített”. Ebben az esetben a referenciákat a tényleges adatok előírt adatokhoz történő további illesztése nélkül kell mérni. Ha nincs megadva vonatkoztatási rendszer, akkor Gauss-illesztés alkalmazható anélkül, hogy korlátozni kellene a szabadsági fokokat ahhoz, hogy egységes legyen az előírt geometriához való illesztés. Ha a vonatkoztatási rendszer hiányos, először a megadott referenciákat kell mérni. Ezután a munkadarabon mért profilt az előírt kontúrhoz kell illeszteni a rögzítetlen szabadsági fok felhasználásával. A leggyakoribb Gauss-illesztési módszerek azonban szisztematikusan rossz eredményeket szolgáltatnak. Bizonyos körülmények között a jó munkadarabok is selejt minősítést kaphatnak. Ez elkerülhető az alábbiakban ismertetett Tolerance-Fit (tűrési sávra illesztés) módszerrel.

Profil meghatározása multiszenzoros rendszerekkel

A munkadarabprofilok különböző érzékelőkkel mérhetők. Például a profilszelvények gyors és egyszerű „in the image” mérése lehetséges olyan optikai koordináta mérőgépekkel, mint például a Werth QuickInspect vagy a FlatScope. Az optikai távolságérzékelők, mint például a Werth Laser Probe (WLP) vagy a kromatikus fókuszérzékelők, vonalszerű profilok roncsolásmentes meghatározását teszik lehetővé. A WLP a szintén szabadalmaztatott Werth Zoom optika nyalábútjába van beépítve, így a multiszenzoros mérések minimális szenzoreltolás mellett végezhetők. A Chromatic Focus Point (CFP – kromatikus fókuszpont) alacsony mérési bizonytalanságot garantál még tükröződő vagy átlátszó felületeken is, míg a Chromatic Focus Line (CFL – kromatikus fókuszvonal) gyors, rendkívül pontos 3D mérést tesz lehetővé és kiegészítő intenzitásképet szolgáltat tájékozódási és mérési céllal (1. ábra). A mérési tartományon belüli vonalprofilok mellett a pásztázás felületprofilok meghatározására is használható. A vonal- vagy felületprofil ugyanabban a koordinátarendszerben mérhető olyan felületeknél, amelyek az optikai érzékelők számára nem hozzáférhetők, átfogás nélkül, olyan tapintós szenzorokkal, mint például a hagyományos, pásztázásra alkalmas tapintófejek vagy a szabadalmaztatott Werth Fiber Probe (WFP). Kis átmérőjű tapintócsúcsa miatt a WFP lehetővé teszi mikrogeometriák, pl. üzemanyag-befecskendezők fúvókáinak mérését, minimális tapintóereje miatt pedig rugalmas alkatrészeken vagy érzékeny felületeken, például optikai elemeken is kiválóan használható. A szintén szabadalmaztatott Werth Contour Probe (WCP) eszközzel egyebek mellett tengelyek vagy szerszámok profiljait lehet pásztázni, emellett a kontúrkövető műszert kiváltva végezhetők vele érdesség- és alakmérések a munkadarab-koordinátarendszerben.

A multiszenzoros rendszerek kombinált alkalmazása a profileltérések meghatározásán túl más geometriai tulajdonságok, mint például méretek, helyzeteltérések vagy érdességek mérésére is lehetőséget ad ugyanazzal a koordináta mérőgéppel. Az adott mérési bizonytalansághoz vagy mérési sebességhez ideális szenzort választva jelentősen javul a minőségbiztosítás.

A ToleranceFit módszer többféle tűrést is megenged

Ha a mért kontúrt Gauss-módszerrel illesztjük a névleges kontúrhoz, akkor a felvett pontok és a névleges profil közötti négyzetes eltérés minimálisra csökken. A tárgy különböző régióinak eltérő tűréseit a rendszer nem veszi figyelembe. Ez azt jelenti, hogy a Gauss-illesztéses módszer bizonyos esetekben a valóságot nem tükröző módon is túllépheti a tűréshatárokat, mert a tűrés a koordinátarendszer eltolásával is teljesíthető lett volna.

A szabadalmaztatott ToleranceFit módszer a mért pontokat az előírt kontúr helyett a tűréstartományba igazítja. Ha a tűrések nem teljesíthetők, akkor a tényleges kontúrok eltolódnak, hogy a tűrés túllépése a lehető legkisebb legyen.

ToleranceFit werth

2. ábra: A kép első harmada: rajz vonalprofil tűrésekkel; középső harmad: a teljes munkadarab automatikus felvétele nagy felbontásban raszterszkenneléssel; a kép harmadik harmada: tűrési zónákba illesztés ToleranceFit funkcióval.

Ez a módszer megfelel az összes vizsgált méret összekapcsolt értékelésének a maximális anyag elve alapján. A módszert minél gyakrabban kell használni, mert csak azokat a munkadarabokat minősíti selejtnek, amelyek valójában nem működőképesek. A ToleranceFit az az illesztési módszer, amely lehetővé teszi a funkcionálisan helyes ellenőrzést a maximális anyag elvén. A bonyolult összefüggések mindenki számára könnyen érthető módon kerülnek alkalmazásra. Ennek eredményeként vagy csökken a selejt mennyisége, vagy kitolhatók a gyártási tűrések. A termelési költségek mindkét esetben csökkennek.

Az ISO 1101 (2017) szabvány szerinti vonalak és felületek különféle funkcionális követelményei esetében is lehetővé válik a szabványoknak megfelelő elemzés. A CZ (kombinált zóna) címkéjű és egyazon vonatkoztatási rendszerbe tartozó profilszelvények például egymáshoz illeszthetők. A globális rajzi specifikációhoz az összes profilszelvényt egyedileg állítjuk be, és mindegyikre ugyanaz a tűrésspecifikáció vonatkozik. Ha CZ (kombinált zóna) kérés is felmerül, a rendszer a profileltérést is megadja minden egyes szelvényre. Ezzel szemben az UF (egyesített jellemző) esetében csak egy eredményt kapunk a teljes profilra vonatkozóan.

A folyamatosan változó tűrési zóna egy fix kezdő- és végpont közötti tölcsér alakú terület. Az UZ (aszimmetrikusan elhelyezett tűrési zóna) esetében a tűrés közepétől a névleges profilig terjedő eltolás jelenik meg. E rajzi elemek mindegyike kombinálható egymással.

Szabványoknak megfelelő és funkcionálisan helyes

A vonalprofil alakja képfeldolgozó szenzorral, optikai távolságérzékelőkkel vagy akár tapintós szenzorokkal határozható meg. Szkennelésre alkalmas pontérzékelőkkel vagy vonalérzékelőkkel, mint például a CFL készülékkel, a felületprofil alakja is megállapítható. A ToleranceFit lehetővé teszi a funkcionálisan helyes analízist az ISO 1011 szabványnak megfelelően az összes fent említett funkcionális követelmény tekintetében.

A profileltérés meghatározásához csupán néhány adatot kell beírni. A WinWerth szoftver részét képező ToleranceFit eljárás még nehéz esetekben (pl. a profil nagy eltérései esetén) is a tűrési zónába tolja a megállapított tényleges profilt a virtuális idomszer elvének alkalmazásával. Ez a módszer lehetővé teszi a működés egyértelmű értékelését. Ez egy módja annak, hogy gazdaságos minőségbiztosítást alkalmazzunk a selejt csökkentésére vagy a gyártási tűrések kitolására és a felesleges költségek elkerülésére.

Forrás: Michael Lee © Carl Hanser Verlag, München , QZ Minőség és megbízhatóság

További információ:

Werth Magyarország Kft. 
Web.: www.werth.hu
E-mail: sales@werth.hu,
Telefon: +36 29 611 020

koordináta-mérőgép

The post Szabványos mérés minimális selejttel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
WERTH 3D MÉRÉSTECHNIKAI WORKSHOP 2021. https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/10/werth-3d-merestechnikai-workshop/ Wed, 10 Nov 2021 11:11:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17621 Látogasson el a Werth 3D Méréstechnikai Workshopjára november 11-én! Legyen naprakész a 3D méréstechnika világában! Szeretné megismerni a legfrissebb 3D méréstechnikai újdonságokat? Megnézné saját szemével, hogyan zajlik egy multiszenzoros mérés? Szeretne meggyőződni az új Creaform lézerszkennerek gyorsaságáról? Regisztráljon a novemberi Werth Magyarország workshopra, és nem marad le mindezekről! A folyamatosan fejlődő ipari környezetben naprakésznek lenni a technológiák […]

The post WERTH 3D MÉRÉSTECHNIKAI WORKSHOP 2021. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Látogasson el a Werth 3D Méréstechnikai Workshopjára november 11-én! Legyen naprakész a 3D méréstechnika világában!
  • Szeretné megismerni a legfrissebb 3D méréstechnikai újdonságokat?
  • Megnézné saját szemével, hogyan zajlik egy multiszenzoros mérés?
  • Szeretne meggyőződni az új Creaform lézerszkennerek gyorsaságáról?

Regisztráljon a novemberi Werth Magyarország workshopra, és nem marad le mindezekről!

A folyamatosan fejlődő ipari környezetben naprakésznek lenni a technológiák lehetőségeit tekintve az egyik legerősebb versenyelőny. A Werth Magyarország Kft. éppen ezért rendezi meg szinte minden évben 3D méréstechnikai Workshopját partnereinek és a téma iránt érdeklődőknek. Idén a szakmai szemináriumokat november 11-én tartják. A rendezvény regisztrációhoz kötött és természetesen díjmentes.

Színvonalas szakmai bemutatókkal és előadásokkal segítik partnereiket, hogy naprakész tudással, elégedetten zárhassák a napot.

Jöjjön el a Werth 3D méréstechnikai Workshopra, hogy:

  • Megismerje a WERTH, a CREAFORM és az ABERLINK mérőgépgyártók és a Metrolog mérőszoftver-fejlesztő újdonságait, melyet kiváló szakemberek közt, jó hangulatban tehet meg
  • Gyarapítsa méréstechnikával kapcsolatos ismereteit szakmai előadások keretében
  • Felfedezze innovatív megoldásainkat izgalmas gépbemutatók keretében
  • Beszélgessen szakmai tapasztalatairól szakértő kollégáinkkal vagy akár a többi résztvevővel egy kávé vagy egy finom ebéd mellett

Helyszín:

NÁDAS PIHENŐPARK, 2211 Vasad, Monori út 100.
GPS koordináták: 47.336174,19.419156

Időpont:

  1. november 11. 09.00-16.30 óráig

Covid protokoll

A Workshop személyesen érvényes védettségi igazolvánnyal lesz látogatható, emellett természetesen minden szükséges egészségügyi intézkedést megteszünk a vendégeink biztonsága érdekében.

Online közvetítés

A szakmai előadásokat online is közvetítik, de a gyakorlati bemutatókat és méréseket csak személyesen lehet megtekinteni és kérdezni az előadóktól.
Kérjük a regisztrációs űrlapon jelölje be, hogy személyesen szeretne részt venni a Workshopon, vagy online, csak az előadásokat követi majd.
A döntését később is megváltoztathatja, de a változást kérjük jelezze az INFO@WERTH.HU címen.

The post WERTH 3D MÉRÉSTECHNIKAI WORKSHOP 2021. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyorsuló termelés méréssel! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/19/gyorsulo-termeles-werth/ Wed, 19 May 2021 07:04:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15122 Hiba nélkül – A mérés ma már elengedhetetlen része a gyártási folyamatoknak, melyet hagyományo­san a minőségellenőrzéshez kapcsolnak, ahol összevetik a legyártott alkatrészek méreteit az előzetes specifikációval. Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója: ahogy a tervezőmérnökök eszközparkja fejlődött – nem utolsósorban az IT térhódításával – úgy engedték el egyre jobban a fantáziájukat, és egyre […]

The post Gyorsuló termelés méréssel! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hiba nélkül – A mérés ma már elengedhetetlen része a gyártási folyamatoknak, melyet hagyományo­san a minőségellenőrzéshez kapcsolnak, ahol összevetik a legyártott alkatrészek méreteit az előzetes specifikációval.

Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója: ahogy a tervezőmérnökök eszközparkja fejlődött – nem utolsósorban az IT térhódításával – úgy engedték el egyre jobban a fantáziájukat, és egyre több extrém forma és geometria jelent meg. A szabad formá­kat már legyártani is egyre nehezebb volt, de a mérési metodika kidolgozása sem bizonyult könnyebb fel­adatnak. A világ különböző pontjain gyártott elemek­ből összeállított egység esetében pedig már elengedhetetlen a kezdetektől biztosítani, hogy a végtermék valóban olyan hatást keltsen, amit annak megálmodója elkép­zelt. Nem elég a furat távolságát és méretét ellenőrizni, hanem a felület funkcióját és az összeszerelhetőséget is figyelembe kell venni.

Mohai Tamás

Mohai Tamás, a Werth Magyarország Kft. műszaki spe­cialistája: a geometriai jellemzők olyan bonyolulttá váltak, hogy egyszerű hibakeresést már nem is érdemes végezni. Ha meg is találjuk a hibát, a következő lépésben úgyis a hiba okára kell fényt deríteni. A komplexitás miatt azonban szinte minden esetben több hibaok játszhat szerepet. A mérés – főleg a gyártásközi mérés – annyiban feltétlenül jobb, hogy eleve kizárhatja a hibák keletkezésének többsé­gét. De még ennél is jobb, ha nem a hiba oka után kuta­tunk, hanem eleve megelőzzük azt az időpillanatot, mikor a hiba be tud következni. A cél a visszacsatolás, vagy a gyártástechnikusok támogatása abban, hogy a gyártási anomáliákat felismerjék és megszüntessék – ennél csak az a jobb, ha ez a folyamat automatikusan megy végbe a mérő- és a megmunkálógép közti kommunikációval.

Csontos Tamás

MM: A gyártónak mekkora szabadsága van a mérőgép kiválasztásában?

Csontos Tamás: Sok esetben a megren­delő eleve előírja a beszállítónak, hogy mivel és hogyan kell mérnie ahhoz, hogy bekerüljön a beszállítói körbe. Még a gép- és szoftvertípust is előírhatják. Ahol erre nem kerül sor, ott is megpróbálják harmonizálni a mérési metodikát és stratégiát.

„A világ afelé halad, hogy egy gyártó cég akkor tud bizonyos munkákat elnyerni, ha ahhoz az előírt mérési feladatokat is meg tudja oldani.”

– Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója

A minőségi beszállí­tói láncokban már alapfeltétel a korszerű mérés­technika. Azt tapasztalom, hogy sajnos sokkal kevesebb a saját elhatározás, és túlsúlyban van az, amikor a vevő feltételei között szerepel a méréstechnika. A mérőgépek talán egyharmada talál gazdára azért, mert a gyártó cég a saját elvárásainak megfelelően kívánja javítani a minő­séget, a többségét inkább vevői nyomásra vásárolják.

Gyors színtérképes eltérésmegjelenítés a platformfüggetlen Metrolog X4 szoftverben

MM: Mérőgépeknél beszélhetünk megtérülésről?

Csontos Tamás: A döntéshozók úgy állnak hozzá, hogy a termékek gyártása hozza a pénzt, ezért a termelőberendezések beszerzése nem képezheti vita tárgyát. A megtérülés valódi vizsgálata nagyon ritkán merül fel, de ha mégis, készítettünk egy megtérülési kalkulátort, ami regisztráció után a weboldalunkon is elérhető. Javaslom mindenkinek, hogy futtassa végig a saját gyártási adatait a kalkulátoron, majd számoljon utána, hogy mivel jár jobban. Túl azon, hogy nem selejtet gyártunk, maga a termelés is felgyorsulhat, ha modern méréstechnikát használunk. A gyártásba integrált mérésekkel lerövidíthető a reakcióidő, ami alatt a gyártásba be tudunk avatkozni.

MM: Több fajta mérési feladathoz milyen mérőgépet válasszon a gyártó?

Csontos Tamás: Jellemzően már az elején tudjuk, hogy az adott feladatra milyen méréstechnikai megoldást aján­lunk. A probléma ott kezdődik, amikor a vevő több, egy­mástól sok mindenben különböző alkatrészt gyárt, és elvárja, hogy a mérőgép mindegyikhez jó legyen. Figyeljünk arra, hogy ha a mérőgépet olyan alkatrészekhez választottuk, amiken csak néhány paramétert kellett mérni, akkor az a gép később nem biz­tos, hogy alkalmas lesz a komplex geometriájú, több száz mérést igénylő termékekhez. Egy ilyen alkatrész mérése egy egyszerűbb szenzortechnika számára többórás feladat is lehet. Ahogy a cég fejlődik és előrelép a darabszám és a minőség terén, úgy kell fejlesztenie a méréstechnikát is. Léteznek moduláris, bővíthető méréstechnikai rendszerek is. Ezek szoftveres vagy hardve­res kiterjesztéssel később nagyobb teljesítményre válnak képessé, mint amit alapból tartalmaztak. A telepített mérőgépek és az optikai mérőeszközök esetében akár 20 éves használattal is számolhat a tulajdonos. A szoftveres és elektronikai frissítések időnként elkerülhetetlenek, és egy idő után a felújítás is szóba kerülhet, ha növelni szeretnénk a gép képességeit. A hardveres rész nem fejlődik olyan ugrásokkal, hogy az indokolja a gép lecserélését.

A Creafor CUBE-R automatizált, intelligens lézerszkenner mérőcellája

Webinárium

  • 3D méréstechnika 3 gyakorlati előadásban
  • Időpont: 2021. 05.27.
  • Regisztráció: werth.hu/webinarium/

A mérések és azok pozitív hatásai a termelésre

Nehéz elképzelni egy olyan modern minőségbiztosítási megközelítést, amely nem használ multiszenzoros koordináta-mérőgépeket; pontlézer szenzorokat, üvegszálas tapintókat, vagy éppen CT-méréseket. Ha érdekli a beállítási és alkalmazási lehetőségek tárháza, jó helyen jár, kattintson a regisztrációs gombra!

Creaform HS BLACK Elite hordozható szkenner

A beállítástól és a felhasználói szaktudástól függetlenül pontos, nagy felbontású és megismételhető mérési eredmények! A beolvasás során mind az objektum, mind a szkenner szabadon mozgatható, az eredmények pedig azonnal láthatók. Ha érdekli egy bármilyen környezeti körülmények között használható kék lézeres kéziszkenner, ne habozzon és jelentkezzen a webinárra!

DWFritz & Metrolog: az ultrapontos, testreszabott méréstechnika

Itt és most kiderül a mérések valódi értéke; összehasonlítjuk (időben, adatminőségben) az érintésmentes méréseket a hagyományos koordináta mérőgéppel! A nagysebességű ZeroTouch mérő- és ellenőrző rendszer minden eddiginél gyorsabban dolgozza fel a bonyolult geometriákat. Az érintés nélkül dolgozó multiszenzoros berendezés valós időben képes 3D mérések elvégzésére. A rendkívül pontos, sűrű 3D pontfelhőt pedig csúcsmodern Metrologic szoftver értékeli ki. Ha érdekli a hosszútávú megbízhatóság, a rekordgyors működés és az ultrapontos mérés, akkor ez a webinár Önnek szól!

www.werth.hu

The post Gyorsuló termelés méréssel! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A multiszenzoros technológia mostantól még rugalmasabb https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/25/werth-scopecheck-fb-dz-multiszenzoros-technologia/ Sun, 25 Apr 2021 09:28:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14729 A ScopeCheck ® FB DZ terméksorozat készülékeinél a kompakt kivitel széles mérési tartománnyal párosul. Multiszenzoros mérésekhez nagy, a legkisebb gép esetén 425 mm x 500 mm x 350 mm méretű mérési tartomány áll rendelkezésre egy képfeldolgozó szenzor és egy hagyományos mérőfej alkalmazásával. Egyetlen szenzorral végzett mérés esetén a legkisebb gép max. 530 mm x 500 […]

The post A multiszenzoros technológia mostantól még rugalmasabb appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A ScopeCheck ® FB DZ terméksorozat készülékeinél a kompakt kivitel széles mérési tartománnyal párosul. Multiszenzoros mérésekhez nagy, a legkisebb gép esetén 425 mm x 500 mm x 350 mm méretű mérési tartomány áll rendelkezésre egy képfeldolgozó szenzor és egy hagyományos mérőfej alkalmazásával. Egyetlen szenzorral végzett mérés esetén a legkisebb gép max. 530 mm x 500 mm x 350 mm nagyságú kibővített mérési tartományt biztosít. A nagyobb mérési tartományok pl. 1130 mm x 650 mm x 350 mm mérettel rendelkeznek.

Az új ScopeCheck ® FB DZ változat kivitele jóval kompaktabb. Elődjéhez képest ez a gép 130 mm-rel alacsonyabb és 250 mm-re rövidebb, miközben ugyanakkora mérési tartományt biztosít. Bár az gép tömege kb. 400 kg-mal csökkent, szerkezete merevebbé vált és sokat javult a viselkedése környezeti vibrációk esetén.

A ScopeCheck ® FB DZ berendezésre mind a négy oldalról felhelyezhető a munkadarab, a bővíthető mérőasztal pedig még tovább növeli a hozzáférhetőségét. Új, átmenő fényen alapuló működési elvének hála az üvegasztal és az átmenő fényt kibocsátó egység könnyen leszerelhető a nagyobb munkadarabok méréséhez, a darabok pedig közvetlenül a gránit mérőasztalon helyezhetők el.

Két koordináta mérőgép helyett két szenzortengely

A gép igény szerint két, egymástól független szenzortengellyel is rendelhető, ami optikai és tapintós mérésekre, valamint a két mérési elv optimális kombinációjára egyaránt lehetőséget kínál. Egy szenzorral végzett méréseknél a második tengely nyugalmi helyzetben, a mérési tartományon kívül marad. Ennek köszönhetően a munkadarab geometriai elemei minden oldalról hozzáférhetők az ütközés veszélye nélkül. A keskeny szenzortengellyel kombinálva a szenzor probléma nélkül engedhető le nagyobb munkadarabokba. Ha a gép gyárilag csak egy szenzortengellyel rendelkezik, a második tengely szükség esetén utólag, a helyszínen is felszerelhető.

A Werth multiszenzoros rendszerével sokféle szenzort rögzíthető az egyes szenzortengelyeken. A rögzítés mágneses csatlakozókkal, a szenzor eltolása nélkül, mindig ugyanabban a pozícióban történik a képfeldolgozó szenzor fényút pályája előtt. A különböző szenzorok automatikus beállítása céljából cserélőállványok visszahúzására szolgáló tengely kapható a ScopeCheck ® FB DZ készülékhez. A cserélőállványt csak akkor viszik a koordináta mérőgép tengelyei a nyugalmi helyzetéből a mérési tartományba, amikor a szenzorok cseréje történik. Csere után a cserélőállvány visszatér a mérési tartományon kívüli nyugalmi helyzetébe. A megoldás előnye, hogy a teljes mérési tartomány használható munkadarabok mérésére.

Multiszenzoros technológia bármilyen jellegű alkalmazáshoz

A ScopeCheck ® FB DZ alapkonfigurációjához a gyakorlatban már bizonyított zoomoptika tartozik. A gép opcionálisan felszerelhető a szabadalmaztatott Werth Zoom rendszerrel is. A Werth Zoom segítségével nem csupán a nagyítás választható ki, de a munkatávolság szintén állítható, hogy mélyfuratoknál vagy nagy átmérőjű munkadaraboknál ne történjen ütközés a mérés során. A MultiRing ® segítségével különböző beesési szögek állíthatók be a fényhez, amivel optimalizálható a lapos szélek kontrasztja rövid munkatávolság és különösen kis szög mellett.

A ScopeCheck ® FB DZ géphez a modern multiszenzoros technológia teljes eszköztára használható. A Werth Laser Probe (WLP) lézeres távolságérzékelő a képfeldolgozó szenzor nyalábpályájában helyezkedik el. Az Laser Line Probe (LLP) egységet forgatható/billenthető fejen elhelyezve a nagyobb munkadarabok minden oldalról mérhetők. A szabadalmaztatott Werth Fiber Probe® (WFP) és Werth Contour Probe (WCP) optikai-tapintós szenzorok szintén használhatók a ScopeCheck® FB DZ berendezésen. A WCP segítségével szabványoknak megfelelő érdességmérések végezhetők a munkadarab-koordinátákban, kitüntetett irány nélkül. Miniatűr mérőgömbjének (legkisebb lehetséges átmérője 20 µm) és flexibilis szárának hála a szabadalmaztatott WFP® mikro-mérőfej a hagyományos elektromos tapintós mérőfejeknél 100-szor kisebb mérőerőkkel működik. E tulajdonságainak köszönhetően a WFP® mikro-mérőfej kiválóan alkalmas mikrogeometriák és érzékeny felületek 3D-s vizsgálatára.

Az új, átmenő fényen alapuló működési elvvel a nagy tömegű munkadarabok közvetlenül a gránit mérőasztalon mérhetők.

További információ: www.werth.hu

The post A multiszenzoros technológia mostantól még rugalmasabb appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Pontos és részletgazdag mérés https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/16/werth-merestechnika/ Tue, 16 Mar 2021 15:33:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14231 Multiszenzoros rendszerek a gyártási minőség felügyeletéhez   A minőségbiztosításban különböző működési elvű mérőgépek használatosak az adott mérési feladattól függően: gyártásfelügyelethez például rendkívül gyors gépek szükségesek, míg a szigorú tűréssel készült darabok nagy pontosságú koordináta mérőgépeket igényelnek. Elsőminta darabok vizsgálatához viszont a darab összes jellemzőjét rögzítő komputertomográfia használata a legelőnyösebb.   Amikor először megjelent az ipari […]

The post Pontos és részletgazdag mérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Multiszenzoros rendszerek a gyártási minőség felügyeletéhez

 

A minőségbiztosításban különböző működési elvű mérőgépek használatosak az adott mérési feladattól függően: gyártásfelügyelethez például rendkívül gyors gépek szükségesek, míg a szigorú tűréssel készült darabok nagy pontosságú koordináta mérőgépeket igényelnek. Elsőminta darabok vizsgálatához viszont a darab összes jellemzőjét rögzítő komputertomográfia használata a legelőnyösebb.

 

Amikor először megjelent az ipari alkalmazásokban, a komputertomográfiát csupán darabok roncsolásmentes vizsgálatára használták, repedések, üregek és hasonló hibák feltárásához. Ahhoz, hogy a technikával megfelelő pontossággal lehessen méreteket mérni, kombinálni kellett a koordináta méréstechnikával. A giesseni székhelyű Werth Messtechnik GmbH 2005-ben éppen csak bemutatta a világ első komputertomográfiával kombinált koordináta mérőgépét (opcionális multiszenzoros rendszerrel), amikor kísérleti projektet indított a Werth röntgen-tomográfia metrológiai célú alkalmazására a Julius Blum GmbH (Vorarlberg, Ausztria) vállalatnál.

A höchsti (Vorarlberg, Ausztria) székhelyű Julius Blum GmbH 1952 óta gyárt vasalatokat, burkolatokat és sínrendszereket minőségi bútorokhoz. A világszinten kb. 6600 munkatársat foglalkoztató, családi tulajdonú vállalat mára a bútorgyártók megbízható globális beszállítójává nőtte ki magát. A Blum hét üzemegységgel rendelkezik Ausztria Vorarlberg tartományában, emellett gyártóhelyeket működtet Lengyelországban, az Egyesült Államokban és Brazíliában is. Ahhoz, hogy meg tudjon felelni ügyfelei minőségi elvárásainak, a szerelvénygyártó több mint két évtizede a giesseni székhelyű Werth Messtechnik GmbH multiszenzoros koordináta mérőgépeit használja.

A projekt eredményeként azóta több, eltérő felszereltségi szintű CT-gép is készült, amelyek mára az elsőminta darabok vizsgálatának pótolhatatlan eszközeivé váltak a Blumnál. A legújabb gép 300 kV-os nanofókuszos röntgencsővel működik és 2015 óta végzi acél komponensek precíziós mérését.

A két vállalat együttműködése azonban ennél jóval régebbre nyúlik vissza. „Még 1994-ben vásároltuk első Werth multiszenzoros koordináta mérőgépeinket” meséli Heimo Masser (1. ábra), aki a koordináta méréstechnika felelőse a Blumnál. A használatban lévő gépek száma azóta 30-ra nőtt. „A legtöbb gép a gyártás helyén, Vorarlbergben üzemel, ahol 3 műszakban napi 6000-nél is több különböző mérőprogramot futtatunk rajtuk.”

werth

1. ábra – A világ leggyorsabb multiszenzoros koordináta mérőgépe mellett (a gyártó szerint): Heimo Masser (képünkön az Inspector FQ mellett) a koordinátamérési technológia felelőse a Blumnál. (© Blum)

A vizsgált darabok rendkívüli változatossága

Egy minőségi bútorokhoz szánt vasalatok, burkolatok és fiókrendszerek gyártásával foglalkozó gyártónál igazán sokféle munkadarabot kell vizsgálni. A méretek a rajzszeg nagyságú daraboktól a vezetősínekhez való egy méternél is hosszabb műanyag alkatrészekig terjednek. Mivel a munkadarabokkal szembeni minőségi elvárások szintén változnak, többféle gépkoncepció is alkalmazásra kerül.

Hogy a gyártásfelügyelet feldolgozási teljesítménye minél nagyobb legyen, a vállalat a Werth Inspector FQ gépeket használ (1. ábra), amelyek tengelyei 1 g gyorsulásra is képesek. A lineáris hajtásrendszer nagy mérési sebességet garantál akár másodpercenként öt tengelypozicionáló elmozdulással. A szabadalmaztatott „OnTheFly” módszerrel a képfeldolgozó szenzor a géptengelyek mozgása közben tudja rögzíteni a mérési pontokat. Ennek hála a mérőgép a hagyományos gépeknél akár tízszer nagyobb sebességet is elérhet, és mérési sebessége pedig 15 jellemző/másodperc is lehet.

Néhány mikronos pontosság

Légcsapágyaiknak és stabil gránitból készült (2. ábra) fix hidas szerkezetüknek köszönhetően a Werth VideoCheck gépek néhány mikronos mérési bizonytalansággal látják el mérési feladataikat. Ezek az egységek alkotják a moduláris multiszenzoros rendszerek alapját, amelyek tizedmikronos nagyságrendű maximális megengedett hibájukkal a kategória legpontosabb gépeinek számítanak.

werth

2. ábra – Nagy pontosságú mérési feladatokhoz: a legnagyobb pontossági osztályú VideoCheck gépekkel tizedmikronos nagyságrendű pontosság érhető el. (© Blum)

A komputertomográfiás (CT) szenzorokkal ellátott TomoScope berendezések elsőminta darabok méretellenőrzésére és roncsolásmentes vizsgálatokra használatosak. Ezek teljesen zárt gépek, így további sugárzásvédelmi intézkedéseket nem igényelnek. Szinte minden berendezésükben saját fejlesztésű befogókészülékek találhatók, amelyekbe az operátor legtöbbször közvetlenül helyezi be a darabot. A mérési adatok a folyamat felügyeletéhez automatikusan átkerülnek az üzemen belüli SPC (Statisztikai Folyamat Szabályozás) rendszerbe, lehetővé téve a gyártási folyamat ellenőrzését.

A mérőgépek haladnak a korral

Már az együttműködés kezdetén világos volt, hogy a meglévő mérőprogramok kompatibilitásának a frissítések és a hardveres modernizációk után is meg kell maradnia. A szoftveres szervizszerződések és a Werth szoftverfejlesztő és alkalmazásmérnöki csoportjával folytatott szoros együttműködés töretlen fejlődést tett lehetővé 1994-től napjainkig. A felhasználók számára mindig elérhetők a legújabb szoftverfunkciók.

A szoftver frissülésével bizonyos hardveres fejlesztések is szükségessé váltak. Az elektromos rendszerek mellett olyan alkatrészeket is modernizáltunk, mint a fényforrások vagy az útmérő rendszerek. „Az évek során sok gépet több alkalommal is az elérhető legmodernebb szintre fejlesztettük, hogy megfeleljenek a növekvő elvárásoknak.” emlékszik vissza Heimo Masser. „Ezeknek a modernizálásoknak hála az 1990-es évekből származó és szinte már veteránnak számító gépeink is ugyanarra képesek, mint modern társaik.”

Nagyobb sebesség röntgen-tomográfiával

A röntgen-tomográfia bevezetése előtt a vállalat a hagyományos 3D-metrológia intenzív alkalmazásával adott visszacsatolásokat a szerszám gyártásnak. A hagyományos módszer azonban rendkívül bonyolult volt és gyakran több napot vett igénybe. Röntgen-tomográfiás szenzorrendszerrel a mérési eredmények néhány óra alatt elérhetők színkódolt 3D-felvételek formájában. A komplett munkadarab mérése, beleértve a belső geometria meghatározását is, jelentős időmegtakarítást eredményezett. A névleges és tényleges jellemzők 3D CAD adatok alapján történő összehasonlításával pedig azonnal láthatóvá váltak a munkadarab problémás részei.

„Nálunk ezek a gépek nagyon gyorsan visszahozták az árukat, pedig elsőre drágának tűntek.” jegyzik meg Heimo Masser. Mostanra a műanyag alkatrészek elsőminta darabjainak vizsgálata és a kapcsolódó szerszámkorrekciók váltak a CT-gépek első számú alkalmazási területévé. Napjaink nagy teljesítményű gépei műanyag mellett acél, cink vagy alumínium munkadarabok mérésére is képesek. „Komplett részegységek mérhetők akár összeszerelve is, majd meghatározhatók az egyes alkatrészek méretei és egymáshoz képesti helyzeteltérései.” hangsúlyozza Masser. „Még a beszerelés tájolása is vizuális módon értékelhető.”

Teljes sugárzásvédelem alapkivi-telben

A röntgenfeszültség az anyagtól, a mérettől és a kívánt adatminőségtől függően változik. A Werth kínálatában 130 – 300 kV közötti röntgenfeszültségű, teljes védelemmel ellátott gépeket találunk, de a nagyobb, nehezebb munkadarabokhoz akár 450 kV-os feszültségű célgépek is kaphatók. A röntgen árnykép műhibák korrigálására szoros együttműködésben speciális matematikai módszereket fejlesztettünk, hogy minimálisra csökkentsük a rendszerszintű eltéréseket a tomográfiai eljárásokban.

A mérőgépbe integrált munkadarab-adagoló rendszerrel emberi beavatkozás nélkül, folyamatosan végezhető a mérés. Mivel a munkadarabcserélő rendszer a mérőgép részét képezi, így nincs szükség kiegészítő sugárzásvédelmi megoldásokra, pl. bonyolultabb robotos alkalmazásokra, aminek hála az üzembiztonság is nagyobb. Az automatizált betöltés a hagyományos megoldásokhoz képest akár 300 százalékkal is fokozni tudja a gép termelékenységét. „Jelenleg több mint 4000 munkadarabot tudunk megmérni a CT-gépeinkkel, amelyek így teljes kihasználtsággal működnek.” mondja el Heimo Masser.

Offline programozás CAD-adatokkal

Napjainkban a WinWerth mérőszoftverével a géptől távol is létrehozhatók mérési műveletsorok 3D CAD adatokból. Az optimális mérési módszerek a CAD munkaállomáson határozhatók meg, majd a mérési műveletsorok grafikus módon szimulálhatók. Ilyen módon már a gyártás elindítása előtt rendelkezésre állnak a programok (3. ábra). Ezzel a módszerrel minimálisra rövidíthető a mérőgép programozás miatti állásideje. Még a képfeldolgozó szenzor világításának programozása is lehetséges CAD-adatokkal. Ahol a kontraszt problémás, ott a megvilágítási beállítások később, lépésenként állíthatók a mérőgépen a munkadarab tulajdonságaihoz.

werth

3. ábra – Offline program készítés: távoli programozás és szimuláció a WinWerth szoftverrel. (© Blum)

A Blum paraméterprogramokat használ az egyes munkadarabcsaládokhoz, még gyorsabbá téve a mérési műveletsorok létrehozását. A munkadarab típusát beírva a rendszer az előkészített adatkészletből beolvassa a többi változót és automatikusan létrehozza a mérési műveletsort.

Kitekintés

Ahogy a gyártási feladatok bonyolultabbá válnak, úgy lesz egyre fontosabb a mért tárgyak teljes és gyors leképezése 3D-érzékelős rendszerekkel. E célra a röntgen-tomográfia kiválóan megfelel, míg a hagyományos multiszenzoros koordináta-méréstechnika a gyors SPC vizsgálatok hatékony eszköze marad. A mérőszoftver offline programozási lehetőséget és intelligens funkciókat kínál az interaktív működtetéshez. A műszaki ötletek rendszeres megvitatása rendkívül fontos eleme a felhasználó és a gépgyártó sikeres és hosszú távú együttműködésének. Korai tervezéssel már a fejlesztési szakaszban beépíthetők a felhasználói igények, ami komoly előnyöket jelent mindkét félnek.

Hazánkban a céget a Werth Magyarország Kft. képviseli.

The post Pontos és részletgazdag mérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/03/komputertomografia-fejlesztes-werth/ Wed, 03 Mar 2021 07:55:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14033 Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja Sok vállalat a mai napig különálló, egymással össze nem kapcsolt lépésekben fejleszti, gyártja és ellenőrzi a termékeit. E lépések koordináta mérőgépekkel és a komputertomográfia eszközével egyszerűbbé tehetők és felgyorsíthatók. Az eredmény a munkadarab komplett digitális képe lesz. Ahogy mind nagyobb teret hódít magának a digitalizált világ, úgy fonódik össze egyre […]

The post Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja

Sok vállalat a mai napig különálló, egymással össze nem kapcsolt lépésekben fejleszti, gyártja és ellenőrzi a termékeit.

E lépések koordináta mérőgépekkel és a komputertomográfia eszközével egyszerűbbé tehetők és felgyorsíthatók. Az eredmény a munkadarab komplett digitális képe lesz.

Ahogy mind nagyobb teret hódít magának a digitalizált világ, úgy fonódik össze egyre szorosabban az ipari termelés, a kommunikációs technológia és az informatika. A maximális mértékben önszervező és -felügyelő gyártásra Németországban az Ipar 4.0 kifejezés használatos, míg más országokban, így pl. az Egyesült Államokban, Kínában és Japánban a kezdeményezést IIC vagy IVI néven ismerik. Az adatstruktúrák közös hálózatba szervezése a termék életciklusának valamennyi fázisát érinti, a koncepció megalkotásától a fejlesztésen, a gyártáson és a használaton át egészen a karbantartásig. Számos vállalatnál a termékek fejlesztése, gyártása és tesztelése még mindig egymás utáni lépések sorozatából áll, mindenféle hálózatba szervezés nélkül.

Gyakori az, hogy időigényes mintaalkotási és tesztelési ciklusra van szükség a fejlesztés minden egyes lépése után. A munkadarabok elégséges geometriai információinak és a kapcsolódó paraméterek hiányában költséges és gyakran bonyolult, sok iterációs lépést tartalmazó szerszámkorrekció késlelteti a fejlesztési és gyártási folyamatot, jócskán megdobva a gyártási költségeket. E folyamatok egyszerűsítésének és felgyorsításának egyik lehetséges módja pl. a koordináta mérőgépek használata komputer tomográfiás (CT) technikával (1. ábra). A komputertomográfia a teljes munkadarab háromdimenziós térbeli modelljét adja eredményül. Ebből a térbeli modellből azután minden belső és külső geometriai jellemzőhöz kiszámíthatók a munkadarab felületei, így az adott munkadarabról egy komplett digitális kép áll rendelkezésre.

1. ábra A munkadarab digitális adatai a világon bárhol használhatók a tervezés, a mérés és a gyártás összekapcsolására. (© Forrás: Werth)

Gyors mintadarab-ellenőrzés és hatékony szerszámkorrekció

Az első komputertomográfiás koordináta mérőgépet, amelyet egyébként kiegészítő szenzorokkal is fel lehet szerelni, a Werth Messtechnik GmbH mutatta be 2005-ben. Ez a berendezés már abban az időben is lehetőséget adott a tomográfiai eljárás munkafázisainak teljes automatizálására, a képalkotástól a munkadarab felületi eltéréseinek szubvoxeles (voxel = volumetric pixel) pontosságú meghatározásán át az eredmények kiadásáig, ami kritikus fontosságú az Ipar 4.0 szempontjából.

Manapság a teljes folyamat csupán néhány percet vesz igénybe a komplett eredményig. A hagyományos mérési eljárásokkal, pl. tisztán tapintós mérési módszerekkel napokra, sőt, hetekre volna szükség hasonló részletességű eredmények eléréséhez. A mintadarabok ellenőrzésénél és a szerszámkorrekcióknál különösen jelentős a hagyományos mérési módszerekhez képesti időmegtakarítás, ezért az ilyen eljárásra képes gépek beszerzése viszonylag gyorsan megtérülhet.

A munkadarabok külső geometriája mellett a komputertomográfia a belső szerkezeteket is képes megjeleníteni (2. ábra). Így az anyag- és gyártási hibák korai fázisban észlelhetők és korrigálhatók. Komputertomográfia használatával a különböző folyamatok párhuzamosan futhatnak. Lehetőség van például egy mérési műveletsor programozására egy offline munkaállomáson az első munkadarab legyártására előtt, a 3D-CAD modell használatával, függetlenül attól, hol található a mérőgép.

A PMI (Termék és Megmunkálási Információk) adathalmaz feldolgozásával még tovább fokozható a programozás hatékonysága, mivel a mérendő méretek és azok tűrése egy CAD-adatkészletbe menthetők a munkadarab tervezése közben. Így például egy munkatárs Svédországban beprogramozhatja azokat a mérőgépeket, amelyek Kínában vagy Japánban működnek.

Komputertomográfia segítségével a fröccsöntött műanyag alkatrészek gyártására szolgáló szerszámok is elegánsan és hatékonyan korrigálhatók. A gyártási eljárás elején általában elkészül a munkadarab CAD-modellje, amely alapján posztprocesszorok létrehozzák a fröccsöntő szerszám modelljét. Ezt az adathalmazt azután a rendszer a fröccsöntő szerszámokat gyártó szerszámgép vezérlésére használja fel. Elkészül egy mintadarab, amelynek geometriája komputertomográfia révén meghatározásra kerül. Az előírt és tényleges jellemzők összehasonlítása után a megállapított eltérések közvetlenül felhasználhatók a fröccsöntő szerszám korrekciójához.
Ennél a módszernél kevesebb iterációs lépésre van szükség a kész szerszám elkészítéséhez, mivel a tényleges jellemzők meghatározása precízen, nagy pontsűrűséggel és rövid idő alatt történik. A korrekciós adatokat azután a rendszer a munkadarab teljes felületére vagy csak bizonyos kritikus területekere számítja ki. Mivel a munkadarab mérési pontfelhője digitális formátumú, az adatelemzés és a programozás bárhol elvégezhető, függetlenül attól, hol található a mérőgép. A gyártási eljárás egyes lépései így praktikusan kioszthatók egy szerszámkészítő, egy gyártóüzem és egy CT méréseket végző szolgáltató között.

A CT méréseket végző szolgáltatótól az adatok késedelem nélkül átkerülnek a szerszámkészítőhöz, aki azonnal elvégezheti a korrekciókat. E módszer különösen a közepes méretű vállalatok számára jelent kiváló lehetőséget, mivel a szaktudás és a géppark az adott feladatoktól függően gyakorlatilag időveszteség nélkül különválasztható.

A gyártási eljárás hatékonyságának növelése CT-vel

2. ábra A munka-darab mérési pont-felhője belső geometriával és elemzéssel, két vagy három dimenzióban (© Werth)

Az állandó kiváló minőség érdekében a gyártási eljárást a termék piacra kerülése után is folyamatosan felügyelni kell. Intelligens módon hálózatba szervezett rendszerekkel a mérési eredmények pl. az fröccsöntő szerszám kopásának meghatározására használhatók. A beállítási és holtidők lerövidítéséhez egy, a mérőgépbe integrált munkadarabcserélő rendszerrel emberi beavatkozás nélküli üzem valósítható meg anélkül, hogy ehhez kiegészítő robotra lenne szükség, ami a dolgozó védelme és a sugárzás miatt problémákba ütközne. A palettázó rendszer és a koordináta mérőgép hagyományos, robottal történő betöltése további lehetőséget kínál az integrált termelésre.
A mérőgép feldolgozási teljesítményének maximalizálásához a volumetrikus adatokat a WinWerth mérőszoftver a röntgenképek rögzítésével párhuzamosan rekonstruálja, hogy ne vesszen el értékes gépidő. További teljesítménynövekedés érhető el akár 16 megapixeles felbontású detektorokkal, a különlegesen kis fókuszpontot nagy teljesítménnyel párosító röntgencsövekkel és a forgómozgás közben történő képfelvétellel (ún. OnTheFly CT). Egy tomográfiai eljárás keretében akár több munkadarab is rögzíthető, majd az adatok automatikusan szétválaszthatók.

Kijelenthető, hogy a komputertomográfia koordinátamérési technológiába történő bevezetése egyre inkább az Ipar 4.0 motorjává válik. A megoldás új lendületet ad a fejlesztésnek és egyszerűbbé teszi a folyamatfelügyeletet. A gépek és rendszerek hálózatba szervezésével a munkadarab digitális adatai a világ bármely pontján elérhetővé válnak, ami lehetőséget kínál a specializációra a gyártási eljárásban és fenntartható módon növeli a termékhez adott értéket.

Ide kattintva megtekintheti a nagy teljesítményű, rendkívül pontos Werth TomoScope ® XS Plust mérés közben:

További információ: www.werth.hu

The post Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ultrapontos, testreszabott méréstechnika vált elérhetővé Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/24/merestechnika-magyarorszag-ultrapontos/ Wed, 24 Feb 2021 06:58:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13944 Amikor a mikronok és a milliszekundumok is számítanak. Újabb iparági éllovas céggel erősítette meg kínálatát a Werth Magyarország Kft. Az autóipari hajtáslánc alkatrészek, sebességváltók, kormány- és motoralkatrészek gyártásközi mérésében közel 50 éves szakértelemmel rendelkező DWFritz Automation sztenderd vagy testreszabott rendszerei már a precíziós ipar, az orvostechnikai ipar, a fogyasztói elektronika, a repülőgépgyártás, illetve a félvezetőipar […]

The post Ultrapontos, testreszabott méréstechnika vált elérhetővé Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amikor a mikronok és a milliszekundumok is számítanak.

Újabb iparági éllovas céggel erősítette meg kínálatát a Werth Magyarország Kft. Az autóipari hajtáslánc alkatrészek, sebességváltók, kormány- és motoralkatrészek gyártásközi mérésében közel 50 éves szakértelemmel rendelkező DWFritz Automation sztenderd vagy testreszabott rendszerei már a precíziós ipar, az orvostechnikai ipar, a fogyasztói elektronika, a repülőgépgyártás, illetve a félvezetőipar számára is elérhetővé váltak.

Az 1973-ban alapított DWFritz Automation a precíziós méréstechnikai, ellenőrzési és összeszerelési megoldások egyik vezető gyártója. Az automatizálási rendszerek és a nagysebességű, érintésmentes méréstechnikai megoldások mellett a vállalat high-tech célgépeket is épít. A nagysebességű metrológiától és hibafelderítéstől a folyamatautomatizáláson át az anyagmozgatásig terjedő kompetencia komplex gyártási kihívások leküzdésére is képes, jelentősen javítva a működési hatékonyságot és a befektetések megtérülését.

Orvostechnikai eszköz csomagolásának ellenőrzése (Forrás: DWFritz Automation)

Kutatás és fejlesztés

A DWFritz K+F laboratóriuma az innovatív koncepciók tesztelésére és optimalizálására szolgál:

  • Rapid Proof of Principle (az elv gyors igazolását célzó) fejlesztése;
  • Az alkatrészek minősítése és kalibrálása;
  • A modern gépi látást szolgáló megvilágítás tervezése és tesztelése;
  • A modern gépi látást lehetővé tevő kamerák és 3D érzékelők tesztelése;
  • Egyedi szoftverek és alkalmazások fejlesztése;
  • Rendszer prototípus készítése.

Tevékenységi körök

Nagysebességű méréstechnika

Fejlett, automatizált, érintésmentes metrológiai megoldások tervezése és gyártása, amelyekkel kiváló minőség és nagy áteresztőképesség érhető el. A DWFritz által létrehozott rendszerek a GRR-megfelelőségi követelményeknek maximálisan megfelelő szubmikronos pontosságra is képesek.

Hibafelderítés és osztályozás

Az egyedi, nagy sebességű, automatizált ellenőrző rendszerek az anyagok széles skáláján – beleértve az átlátszó és áttetsző anyagokat is – azonosítják és osztályozzák a mikron méretű hibákat és a felületi pontatlanságokat.

Folyamatautomatizálás

A DWFritz szakterülete a precíziós összeszerelési és tesztelési feladatok automatizálása. Az erre készült berendezések olyan folyamatelemeket tartalmaznak, mint a precíziós adagolás, a hegesztés és az erőérzékelés.

Modern anyagmozgatás

A gépi látás elősegítő rendszerek és a szenzortechnika révén az anyagmozgatást több szabadságfokon keresztül hangolják össze, támogatva az ellenőrzési és folyamat-automatizálási megoldások optimális működését.

Apró alkatrészek vizsgálata AMP 1000 mérőgéppel (Forrás: DWFritz Automation)

Termékek és megoldások

AMP 3100 méréstechnikai platform a nagy darabszámok vizsgálatához

Az automatizált, nagysebességű ellenőrzőrendszer a kisméretű alkatrészek gyártásában használható ideálisan. A nagy mennyiségű gyártás 100%-os ellenőrzésére tervezett multiszenzoros, érintés nélküli AMP 3100 mérőgép a gépi látást lehetővé tevő rendszerrel, lézertechnikával, testreszabott megvilágítással, fejlett robotikával, hibafeltáró képességekkel és rugalmas anyagmozgatási opciókkal rendelkezik.

Az AMP 3100 feldolgozási sebessége meghaladja a másodpercenkénti négy alkatrészt, emellett a koordináta-mérőgépek (CMM) és az optikai mérőgépek (OMM) mérési képességeivel megegyező, vagy azokat meg is haladó mérési eredményeket képes szolgáltatni. A megnövelt áteresztőképesség révén a nagy darabszámú gyártás is 100%-osan ellenőrizhető.

A ZeroTouch® érintés nélkül dolgozó multiszenzoros berendezés valós időben képes 3D mérések elvégzésére (Forrás: DWFritz Automation)

Hibakereső rendszer

A mélytanulás technológiájával működő platform gyorsan, megbízhatóan és pontosan azonosítja a felületi hiányosságokat. A fejlett gépi látást is alkalmazó intelligens ellenőrző rendszer másodpercek alatt azonosítja az összetett felületek hibáit vagy rendellenességeit, segítve a gyártókat a költségek csökkentésében és a minőségi elvárások teljesítésében. Míg a hagyományos gépi látás szabályokon alapuló algoritmusokat használ, és pontos hibadefiníciókat igényel, a mélytanulásra alapuló szoftver jó és rossz alkatrészek képeiből tanul, csökkentve ezzel a hibák meghatározásához és a változó követelményekre való reagáláshoz szükséges időt. A rendszer egyedi világítási megoldásokat és rögzítéseket használ, ezenkívül modern anyagmozgatási technológiával is kombinálható.

ZeroTouch® – 3D alkatrészmérés időveszteség nélkül

A nagysebességű ZeroTouch® mérő- és ellenőrzőrendszer minden eddiginél gyorsabban dolgozza fel a bonyolult geometriákat. Az érintés nélkül dolgozó multiszenzoros berendezés valós időben képes 3D mérések elvégzésére. A szoftver egy rendkívül pontos, sűrű 3D pontfelhőt hoz létre. A bonyolult programozási eljárások leegyszerűsítésével a platform néhány órára csökkenti a rendszer konfigurációs idejét, ezáltal jelentős gyártási időt és költségeket takarítva meg.

A legtöbb hagyományos érintésalapú ellenőrzési rendszert hosszú mérési ciklusidők és átállási idők jellemzik, emiatt nem alkalmasak nagy mennyiségű adatpont előállítására, ami a komplex felületek gyártásközi mérésének alapfeltétele. A programozás, valamint maga a mérési folyamat gyakran sok időt vesz igénybe, ezenkívül a gyártásban igényelt ellenőrzési feladatok gyakran nem egyeznek a K+F, vagy az előgyártási tesztek során alkalmazott mérési igényekkel.

A 240 × 150 × 190 cm méretű és 3 550 kg súlyú ZeroTouch®  rendszerben akár 300 × 300 × 300 mm méretű és 10 kg súlyú alkatrészek is mérhetők. Az öttengelyes ZeroTouch®  mérőrendszer egyetlen szkenneléssel másodpercenként akár 4 millió adatpontot rögzít a sűrű 3D pontfelhő létrehozásához, így a bonyolult alkatrész geometriák is gyorsan és nagy ismétlési pontossággal mérhetők. A rendszer a lézer- és a kromatikus konfokális érzékelőket a multispektrális megvilágítású, nagyfelbontású kamerákkal kombinálja. Mivel nincs szükség az érzékelő cseréjére, a ciklusidő jelentősen lerövidülhet.

A mérőgép tervezése során kiemelt szempont volt a hosszú távú megbízhatóság és így a kopásmentes konstrukció. A sík légrugós szerkezetben a mozgó elemek, mint például a mérőplatform és az érzékelők gyakorlatilag nem okoznak súrlódást a mérési folyamat során. Az alkatrész-ellenőrzési tervek néhány órán belül elkészíthetők és a gyártásvégrehajtási rendszerben (MES) tárolhatók. A menüvezérelt eszközök révén a gép működtetése nem igényel programozási ismereteket. A tervek egyszerű drag-and-drop funkcióval elkészíthetők.

Az adatintegritás érdekében megőrzik az egyes alkatrészek mérési adatait. Az alkatrészek vagy szerelvények vonalkódokkal is jelölhetők és megadhatók, amiket a gép vonalkód olvasója olvashat be. Az ellenőrzési terv ezután automatikusan betöltődik a MES-ből. A gépkezelő biztonsága érdekében a gép addig nem mozog, amíg a kapcsolószekrény ajtaja nyitva van, vagy amíg a fényfüggöny interferenciát jelez.

A mérési folyamat után a 3D pontfelhő azonnal elemezhető, vagyis a szkennelt eredmények összehasonlíthatók a CAD-modellekkel, vagy a korábban beolvasott és mért referencia alkatrészekkel, hogy ne csak a GD&T értékeket ellenőrizzék, hanem más, korábban nem észlelt problémákat is, például a felület hibáit. A statisztikai folyamatszabályozás segítségével a hibák vagy a tűrésen kívüli eltérések gyorsan észlelhetők, és a megfelelő jelentések visszaküldhetők a MES-be. Ez lehetővé teheti a folyamatparaméterek beállítását az upstream (a szerelőrészlegig tartó) gyártási folyamatokban, hogy minimalizálják a downstream (a késztermék előállítását célzó) területen keletkező selejtet.

Advanced Metrology Platform, AMP 3100:

Magyarországon a céget a Werth Magyarország Kft. képviseli.

www.werth.hu

The post Ultrapontos, testreszabott méréstechnika vált elérhetővé Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfiás mérés egy hagyományos 3D koordináta-mérőgép áráért! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/03/werth-tomoscope-komputertomografias-merogep/ Wed, 03 Feb 2021 11:38:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13669 A Werth bemutatta a Werth TomoScope ® XS termékcsalád harmadik modelljének számító „FOV” berendezést. A TomoScope ® XS sorozat a Werth nagy teljesítményű, kompakt, CT-technológiával felvértezett koordináta-mérőgépeit foglalja magában. A még költséghatékonyabbnak ígérkező új gépmodell kezelése rendkívül egyszerű. 2005-ben, az első komputertomográfiás mérőberendezés (TomoScope® 200) kifejlesztése során is már nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a […]

The post Komputertomográfiás mérés egy hagyományos 3D koordináta-mérőgép áráért! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Werth bemutatta a Werth TomoScope ® XS termékcsalád harmadik modelljének számító „FOV” berendezést. A TomoScope ® XS sorozat a Werth nagy teljesítményű, kompakt, CT-technológiával felvértezett koordináta-mérőgépeit foglalja magában. A még költséghatékonyabbnak ígérkező új gépmodell kezelése rendkívül egyszerű.

2005-ben, az első komputertomográfiás mérőberendezés (TomoScope® 200) kifejlesztése során is már nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a technológia a vonzó árfekvésnek köszönhetően a lehető legtöbb felhasználó számára legyen elérhető.

Az elkövetkező években a fejlesztések az egyre nagyobb teljesítményű gépek felé mutattak, amelyek már a sűrűbb anyagokból készült nagyobb munkadarabok mérését is lehetővé tették. A Werth Messtechnik 2017-ben mutatta be a cég nagyobb gépeihez hasonló képességekkel felruházott, kompakt kialakítású TomoScope® XS-t, tavaly pedig a TomoScope® XS Plus még a TomoScope® XS mérési teljesítményét is képes volt megduplázni. A most megjelent TomoScope® XS FOV (Field Of View – látómező) gépben a röntgenátvilágítási technológia terén végzett több mint 15 éves fejlesztési tapasztalat tükröződik vissza – ezért is tud a Werth egy komputertomográfiás mérőrendszert egy hagyományos
3D koordináta-mérőgép áráért kínálni.

Teljesen automatikus „in the image” mérés

A detektor választható rögzítési irányától függően az új CT-berendezés 120 mm átmérőjű vagy magasságú mérési tartománnyal rendelkezik. Maga a mérés a látómezőben megy végbe. Az opcionális 6 megapixeles detektor kimagaslóan nagy felbontást tesz lehetővé. Az OnTheFly üzemmód és a digitális munkadarab valós idejű rekonstrukciója gyors mérést biztosít.

A TomoScope® XS FOV egy teljesen automatizált rendszer, előre beállított, a használatot megkönnyítő paraméterekkel. A gépkezelő elhelyezi a munkadarabokat a forgóasztalon, és már meg is kezdheti a mérést. Az alkalmazásnak megfelelően néhány mérési paraméter – például a feszültség vagy az előszűrés – módosítható.

Műanyag munkadarabok gyártásközi mérése

A TomoScope® XS FOV ideális a tömeggyártott műanyag termékeknél, például a csomagolóiparban használt darabokkal kapcsolatos mérési feladatok elvégzésére. Ilyenek lehetnek például a joghurtosdobozok, a kupakok, a tiplik vagy a műanyag inhalátorházak. Megfelelő rögzítőelemekkel számos apró darab, például a fedelek, vagy a műanyag fogaskerekek is mérhetővé válnak.

A kiértékelés során a „Munkadarab-szétválasztás” szoftverfunkció automatikusan szétválasztja a mérési adatokat. Az eredmények a WinWerth® 3D grafikus ablakban felhasználóbarát módon jelennek meg. A tűrési szintek megkülönböztetésére szolgáló színkódos jelzések beépülnek a mérési jelentésbe, ami megkönnyíti a gyártásközi és a gyártósor melletti mérések gyors áttekintését.

A TomoScope® XS FOV egy rugalmasan használható eszköz a gyors komputertomográfiás mérésekhez. A karbantartásmentes, monoblokk kialakítású, 130 kV feszültségű csöveknek köszönhetően a berendezést magas rendelkezésre állás jellemzi. A gépet a Werth műszakkorlátozás nélküli 24 hónapos garanciával szállítja. Az átfogó védelmet szem előtt tartó konstrukció révén a berendezés szinte bárhol használható. A Tomo-Scope® XS FOV – a Werth Messtechnik összes komputertomográfiás mérőberendezéséhez hasonlóan – teljes mértékben megfelel VDI/VDE 2617 irányelvsorozatban leírtaknak. A Werth kalibráló laboratóriuma szerezte meg elsőként a röntgensugaras koordináta-mérőgépek a VDI/VDE 2617 irányelvsorozat 13. oldala szerinti DAkkS kalibrálására jogosító akkreditációt.

Érdekli, hogyan zajlik egy röntgenes mérés?

Nézze meg a TomoScope ® XS Plus mérőgépet bemutató magyar nyelven feliratozott filmünket a képre kattintva!

Magyarországon a céget a Werth Magyarország Kft. képviseli

www.werth.hu

The post Komputertomográfiás mérés egy hagyományos 3D koordináta-mérőgép áráért! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Döntés előkészítés? Szakmai ismeretek frissítése? Workshop! https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/30/werth-workshop-dontes-elokeszites-szakmai-ismeretek-frissitese/ Fri, 30 Aug 2019 09:48:55 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7996 Werth 3D méréstechnikai Workshop – október 1-2. Legyen naprakész a 3D méréstechnika világában! Szeretné megismerni a legfrissebb 3D méréstechnikai újdonságokat? Megnézné saját szemével, hogyan zajlik egy röntgenes mérés? Szeretne meggyőződni az új Creaform lézerszkennerek gyorsaságáról? Regisztráljon most az október 1-2-i workshopra, és nem marad le mindezekről! A rendezvény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött: REGISZTRÁCIÓ A […]

The post Döntés előkészítés? Szakmai ismeretek frissítése? Workshop! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Werth 3D méréstechnikai Workshop – október 1-2.

Legyen naprakész a 3D méréstechnika világában!

  • Szeretné megismerni a legfrissebb 3D méréstechnikai újdonságokat?
  • Megnézné saját szemével, hogyan zajlik egy röntgenes mérés?
  • Szeretne meggyőződni az új Creaform lézerszkennerek gyorsaságáról?

Regisztráljon most az október 1-2-i workshopra, és nem marad le mindezekről!

A rendezvény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött: REGISZTRÁCIÓ

A 3D koordináta méréstechnikával foglalkozó vagy azzal kapcsolatba kerülő szakemberek számára sokszor nem kérdés, hogy miért érdemes részt venni egy színvonalas workshopon. Különféle motiváció hajtja őket, akárcsak naprakészek szeretnének lenni a méréstechnikában, vagy konkrét igény megoldását keresik aktívan. Érkezhetnek olyan cégtől, ami a hiteles mérésekkel új partnereket akar bevonzani, más a selejtet szeretné csökkenteni, megint más a bejövő árut ellenőrizné a lehető leggyorsabban. Olyanok is vannak, akik már tudják, hogy fejlesztik a gépparkjukat, de tájékozódnának a döntés előtt. Nekik szól a Werth Magyarország hagyományos őszi workshopja, ami idén október 1-én és 2-án kerül megrendezésre a Nádas pihenőparkban, négy gyártó csúcskészülékeivel és szoftvereivel, gyakorlati bemutatókkal és előadásokkal fűszerezve.

 A korszerű méréstechnikai eszközök az anyagvizsgálattól a sorozatgyártásban megkívánt minőségellenőrzésig elengedhetetlen részei a gyártó- és feldolgozóipar értékláncának. A Werth Magyarország Kft. hagyományos szakmai napjain a méréstechnika hazai szakértőin kívül idén is nemzetközi szaktekintélyek előadásain keresztül ismerhetjük meg a versenyképességünket meghatározó méréstechnikai innovációkat és trendeket.

Magyarországon a feldolgozóipar töretlen növekedést mutatott az utóbbi években. A magyar ipar teljesítménye azonban 2018 vége óta hektikussá vált – minden hónap statisztikája azon múlik, hogy épp mi történik az autóiparban. Rövid távon a forint gyengülése segítheti az exportot, de érdemes szembenézni azzal a ténnyel, hogy mérsékelt marad az ipari növekedés dinamikája.

Az aranykor végére tudatosan készülő beszállítók tisztában vannak azzal, hogy versenyképességük fenntartásának kulcsa az automatizáció és digitalizáció. A beszállítói szerződésekben egyre hangsúlyosabb a költségnyomás és mind szigorúbbak a minőségi elvárások. Mindkét trend a hatékonyság növelése és a korszerű gyártástechnológia meghonosítása irányába hajtja a cégvezetőket. Kevés azonban, ha ismerjük az előttünk álló utat. Egy friss felmérés adatai szerint a magyar kis- és közepes vállalatok mindössze 13 százaléka számít digitálisan fejlettnek és a kkv-k alig több mint egy százaléka tartozik a nagyon fejlett cégek csoportjába.

 

Mérni, de hogyan?

Egy korszerű méréstechnikai rendszer bevezetése megoldást jelenthet mind a költség-, mind a minőségoldalról érkező elvárások teljesítésére. Nemcsak technológiai ugrást jelent, hanem a beszállítói láncban is átpozícionálhatja a vállalkozást. A méréstechnika azonban folyamatosan fejlődik, hogy lépést tartson és hatékonyan támogassa a világ gyártóipari technológiáit. A legújabb fejlesztések az általános közmegegyezés szerint a szakmai rendezvényen ismerhetők meg a legrövidebb és leghatékonyabb módon. A Werth Magyarország Kft. immár nyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő, méréstechnikai projektekkel és gyakorlati bemutatókkal kísért – ráadásul ingyenes – két napos szakmai workshopja kihagyhatatlan esély mindazon gyártócégek számára, amelyek meg akarják tudni, miként hasznosíthatók a korszerű méréstechnikai eljárások saját, valós termelési környezetükben.

A workshop fókuszpontjában idén is a két éllovas gyártó, a Werth és a Creaform újdonságai állnak majd, de természetesen az Aberlink egy gyártásközi mérőkészüléke és a Metrologic mérőszoftvere is szerepet kap. A szakmai napokon bemutatásra kerülő termékek:

  

TomoScope XS CT koordináta-mérőgép

A kompakt kialakításnak köszönhetően rendkívül alacsony helyigényű TomoScope XS koordinátamérő géppel számítógépes tomográfiával készíthetők 3D mérések. A nagy felbontású transzmissziós mikrofókuszos röntgenforrás és az OnTheFly technológia gyors mérések végrehajtását teszi lehetővé, a mérési bizonytalanság minimalizálását pedig a rendkívül pontos légcsapágy-forgótengely is elősegíti. Az alacsony önsúly révén a műanyag, fém vagy többelemes alkatrészek méréséhez egyaránt használható gép szinte bárhová telepíthető. A koordináta mérőgép többek között műanyag, fém és többelemes alkatrészek bevizsgálására használható, így jellemzően a gépjármű-, az orvosi-, a repülőgép- és a műanyagiparban, az öntészetben, valamint az elektronikában kerül alkalmazásra.

ScopeCheck S multiszenzoros koordináta-mérőgép

A rugalmas multiszenzoros koordináta-méréstechnika egyre szélesebb körben használatos, mert az egymáshoz kalibrált optikai és tapintós szenzorok kombinációja kiválóan alkalmazható a komplex munkadarabok átvételi vizsgálatához és gyártásfelügyeletéhez. A ScopeCheck S 3D CNC multiszenzoros koordinátamérő gép új teljesítményszintre emeli a gyártási környezetekben végzett méréseket. A 3D CNC multiszenzoros koordináta-mérőgép (KMG) gyártási környezetekbe és mérőszobában egyaránt elhelyezhető. A mérőgép műanyag csatlakozók és csatlakozóházak, stancolt/hajlított alkatrészek és elektronikus kapcsolások méréséhez éppúgy alkalmazható, mint óraalkatrészek vizsgálatához. Jellemzően az autóiparban, az egészségügyben, a repülőgép- és műanyagiparban, az öntödeiparban, valamint az elektronikában kerül felhasználásra.

 

Creaform HandySCAN BLACK™ hordozható 3D szkenner – valódi hordozhatóság és pontosság a 3D szkennelésben

 A HandySCAN 3D sorozat évek óta a bevált és megbízható 3D szkennerek etalonjának számít. A széria idén debütált harmadik generációját a HandySCAN BLACK™ Elite képviseli, amely 15 évnyi fejlesztői munkát testesíti meg. Amiben még jobbá vált: nagyteljesítményű optikával kiemelkedő szkennelési minőséget biztosít, a nehezen elérhető területeket kiegészítő vonallézerrel éri el, ISO 17025, valamint VDI/VDE 2634 szabvány 3. része szerinti pontosságú, a leggyorsabb mérésekhez 11 lézerszálkereszttet használ, mérési sebessége 1,3 millió pont/mp.

A tervezőmérnökök, illetve a gyártással és mérésekkel foglalkozó szakemberek elvárásai alapján optimalizált szkenner biztosítja fizikai objektumok hatékony és pontos 3D mérését, bárhol. Pontosságát, nagy felbontású és megismételhető mérési eredményeit nem befolyásolja sem a környezet, sem a mozgó alkatrészek, sem a felhasználói szaktudást, egyszóval bármilyen környezeti körülmények között megbízhatóan használható. A felhasználóbarát kezelőfelület és az ergonomikus kialakítás révén a HandySCAN BLACK™ tanulási görbéje rendkívül meredek. Ideális eszköz a minőségbiztosítási és termékfejlesztési alkalmazások számára.

Creaform Go!SCAN SPARK 3D™ – a Creaform leggyorsabb hordozható 3D szkennere

A Creaform világelső a hordozható és automatizált 3D koordinátamérési megoldásokban új mérőgépe a harmadik generációs, szabadalmi oltalom alatt álló, professzionális szintű Go!SCAN SPARK™.

A fehérfényű Go!SCAN SPARK 3D™ segítségével már a termékfejlesztési fázistól hatékonyan mérhetők a komplex geometriák, így már első próbálkozásra tökéletes alkatrészek gyárthatók le. A Go!SCAN SPARK 3D™ előkészítés nélkül képes bármilyen tárgy pontos szkennelésére, és valós idejű mesh megjelenítéssel azonnali eredményeket biztosít a szkennelés során. A Go!SCAN SPARK a gyorsabb működés érdekében négy beépített kamerával, ergonomikus dizájnnal, lehetővé teszi különféle felületek és textúrák  mérését és digitalizálását.

Elsődlegesen termékfejlesztők számára tervezett eszköz, amely a leghatékonyabb fizikai tárgyak 3D szkennelésében – bárhol.

A Metrolog X4 a mérőszoftverek Googleje

A koordináta méréstechnikában a mérőgép mellett a szoftver is fontos szerepet játszik.
A Metrolog X4 az a metrológiai iparban mint a Google az internetes böngészésben.
A fejlesztők megértették, hogy a felhasználók olyan szoftvert akarnak, amely minden alkalmazásban használható, minden mérőkészülékkel működik, egyszerűen értelmezhető formátumban ad eredményeket és fennakadás nélkül működik. A legfrissebb Metrolog X4 szoftver, amely 30 év fejlesztését és tapasztalatát jeleníti meg ilyen.

A Metrolog X4 az egyetlen szoftver, amely közvetlenül képes csatlakozni CNC koordináta mérőgéphez, hordozható mérőkészülékhez, lézeres trackerhez, szkennelő rendszerhez vagy ipari robotcellához, függetlenül a mérő berendezések típusától és gyártási évétől. A többi szoftvernél szükség van bizonyos csatlakozási követelményre, hardver-konfigurációra vagy frissítésre, de a legtöbb esetben ez egyszerűen nem lehetséges. Ma, egy új gép árának töredékéért újraéleszthet szinte bármilyen gyártmányú és típusú koordináta mérőgépet, a legfrissebb szoftverrel, GD&T és CAD funkciókkal; mivel a Metrolog X4, hardveres átalakítás nélkül csatlakoztatható egy koordináta mérőgép CNC-vezérléséhez (pl. egy I++kontrollerhez).

 


Jöjjön el, hogy biztos alapokon nyugvó beszerzési döntéséhez hozzájárulhassunk tudásunkkal és tapasztalatainkkal!

A rendezvény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

WERTH 3D KOORDINÁTA MÉRÉSTECHNIKAI WORKSHOP

Nádas Pihenőpark, 2211 Vasad, Monori út 100. (térképen itt)

2019.október 1-2, mindkét napon 9.00-16.30 óra között

REGISZTRÁCIÓ: www.werth.hu/workshop


 

A 2018-as Werth szakmai napok résztvevőinek véleményei

Balog Zsolt, D&E Laboratory Manager, Grundfos Magyarország Gyártó Kft.

A legtöbbünket a gépek és berendezések gyakorlati felhasználhatósága érdekel, így a rendezvény egyértelmű pozitívuma az, hogy élőben bemutatták a szkennelés folyamatát. Nagyon meggyőző volt az a gyorsasság, ahogy a szkennelt felületek élőben megjelentek.

Menyhárt László, fejlesztőmérnök, Knorr-Bremse Hungária Kft.

Számomra abban rejlik a rendezvény hasznossága, hogy első kézből kaphatok nagyon magas szintű műszaki információkat az élvonalat képviselő fejlesztésekről. A részvétel mindenképpen sokat segít abban, hogy naprakész maradjak a méréstechnikai trendek terén, ami sokat segít a cégen belüli fejlesztések átgondolása kapcsán.

Péter Róbert, méréstechnikai csoportvezető, Rosenberger Magyarország Kft.

Minket a CT érdekelt a legjobban a rendezvényen felsorakoztatott gépek közül. Nagyon hasznosnak bizonyult, hogy élőben megtapasztalhattuk a rendkívül gyors mérések elvégzésének lehetőségét.

The post Döntés előkészítés? Szakmai ismeretek frissítése? Workshop! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkérdeztük a kiállítókat 2.rész https://www.muszaki-magazin.hu/2019/06/14/megkerdeztuk-kiallitokat-2-resz/ Fri, 14 Jun 2019 17:31:53 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7411 Összefoglalónk az idei Ipar Napjai és MACH-TECH kiállításról:  KUKA,  Rother Metal, Werth, Mercanta. Takács Lejla marketing&PR munkatárs KUKA Hungária Kft. A kétévente megrendezésre kerülő MACH-TECH és Ipar Napjai kiállítás együttesre mindig nagy az érdeklődés a kiállítók és látogatók oldaláról is, nem volt ez másképp az idén sem. Úgy gondoljuk, hogy kiállításhoz fűzött reményeinket megvalósultak és […]

The post Megkérdeztük a kiállítókat 2.rész appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Összefoglalónk az idei Ipar Napjai és MACH-TECH kiállításról:  KUKA,  Rother Metal, Werth, Mercanta.

Takács Lejla

marketing&PR munkatárs

KUKA Hungária Kft.

A kétévente megrendezésre kerülő MACH-TECH és Ipar Napjai kiállítás együttesre mindig nagy az érdeklődés a kiállítók és látogatók oldaláról is, nem volt ez másképp az idén sem. Úgy gondoljuk, hogy kiállításhoz fűzött reményeinket megvalósultak és sikerült elérnünk céljainkat.

Nagyon jó volt látni, hogy ennyi kiállító képviseltette magát a magyar és nemzetközi piacról. Számos ismert, nagy márka állított ki érdekesebbnél érdekesebb megoldásokat, mellettük azonban egyre több magyar kkv-val is találkozhattunk – reméljük ez a tendencia folytatódni fog a jövőben, hiszen így lehet vonzóvá tenni egy kiállítást és növelni a szakmai érdeklődők számát.

A KUKA standján számos látogató megfordult a kiállítási időszak alatt. Különböző iparágakból fogadtunk új és már jól ismert vevőket, technológiai partnereket és beszállítókat. Emellett a jövő szakemberi a különböző iskolákból és egyetemekről is szívesen érdeklődtek újgenerációs robotjaink iránt. Ez a sokszínűség mindenképpen hasznos volt számunkra.

Elmondhatjuk, hogy az idei évben a legsikeresebb termékünk a KUKA Coaster volt, ami először debütált a magyar közönség előtt. Nem is okozott csalódást hiszen közel 1300-an próbáltak ki a négy nap alatt és egy különdíjat is átvehettünk érte a Nagydíj pályázat keretében. A mottónk az idén az volt, hogy „A robotok nem csak hegeszteni, csavarozni és raklapozni tudnak!”, amit remélünk sikerült is bemutatnunk, ezáltal közelebb hozva az embereket a robotok érdekes világához.

Véleményünk és tapasztalataink szerint mindenkinek energiát és különböző erőforrásokat kell fektetnie az automatizálásba és az Ipar 4.0-ás megoldások alkalmazásába, ahhoz, hogy ne maradjon le a többiek mögött. A folyamatosan növekvő munkaerőhiány, az egyre inkább személyre szabott, egyedi termékek gyártása és a versenytársak nyomása ebbe az irányba tereli a cégeket.

www.kuka.com

Fekete Gábor

Rother Metal Kft.

Hogyan értékelik a rendezvényt, mennyire tartják sikeresnek?

Mivel rendszeres kiállítók vagyunk saját tapasztalatból mondhatjuk, hogy egy sikeres, az elmúlt évekhez képest is fejlődő kiállításon vagyunk túl.

A kiállítók összetételéről, a képviselt márkákról, iparágakról mi a véleményük?

Élvezetes volt látni a saját szakterületünkön kívüli vállalatok és márkák jelenlétét is. A partnerkapcsolatok építésében hasznos volt számunkra is, hogy szélesebb spektrumban és több országból érkeztek kiállítók.

A látogatók összetétele és száma megfelelő volt?

Örömmel fogadtuk, hogy sok ismerős, meglévő partnerünkkel találkozhattunk a standunkon, de nagy számú új érdeklődővel is megismerkedtünk.

Mely termékeikre voltak a látogatók leginkább kíváncsiak?

Az idei év slágere nálunk a Heller H 4000-es megmunkálóközpontja volt, ami kategóriájában az egyik legmegbízhatóbb és legtermelékenyebb gépnek számít.

Milyen piaci trendeket jósol a hazai beszállítói ipar számára?

Erősödő versenyre számítunk, ahol csak a legmagasabb szakmai és minőségi szintet képviselő vállalatok lehetnek sikeresek.

www.rothermetal.com

Csontos Tamás

ügyvezető

Werth Magyarország Kft.

Minden évben részt veszünk az Ipar Napjai és MACH-TECH kiállításon, 2014-ben és 2015-ben a Nagydíjat is elhoztuk. Örömmel érzékelem magának a rendezvénynek a fejlődését is. A kiállítás mindig jó színtér a kapcsolatok ápolására, építésére. Pozitívum, hogy a kiállítók számának növekedése lehetővé tette idén a nagymértékű diverzifikálást és specializálást is egyben. Ennek voltunk most tanúi, megelégedéssel.

Idén egy közös csarnokba kerültek a méréstechnikai kiállítók, ami a látogatókat orientálta és szűrte is egyben, hiszen csak olyanok jöttek, akik a témában igazán érdekeltek.

Kiállítóként aktívan veszünk részt a látogatói csoport alakításában, összetétele és létszáma tekintetében is partnereink meghívásával, és új érdeklődések ébresztésével. Meggyőződésem, hogy a többi kiállító is hasonlóképpen jár el, beleértve a Hungexpo Zrt-t, a szervezőt. Az eredmény mindkét szempont szerint nagyszerű volt, bár termékeink távol esnek a „zsúr-vekni” kategóriától, így a kézzelfogható eredmények később lesznek láthatók.

A legnagyobb érdeklődést az április végén debütált HandySCAN 3D™ hordozható kézi szkenner váltotta ki, amely a kanadai CREAFORM cég termékére. A Werth Magyarország Kft. kizárólagos képviselőként gondozza a márkát. A másodpercenként 1,3 millió mérést végző, a térhálós modellt valós időben megjelenítő, ISO 17025 hitelesítettség, a fényes felületek porozásmentesen olvasása.. mindössze néhány a világon egyedülálló koordináta mérőgép sajátosságaiból.

A HandySCAN 3D™ hordozható kézi szkenner olyan problémákra jelent megoldást, melyek régóta okoznak fejtörést sok szakmában, ezek közül csak néhányat említenék: általában a minőségellenőrzés, CAD-design, szerszám- tervezés és gyártás, összeszerelés, tesztelés, elemzés, prototípus koncepció, karbantartás-javítás, átépítés, Reverse engeneering.

Minőségbiztosításhoz alkalmazott koordináta mérőgépek értékesítésével és a kapcsolódó szolgáltatásokkal foglalkozó cégként folyamatosan figyeljük és feltérképezzük vevőink igényeit. Azt tapasztaljuk, hogy egyre inkább az automatizálási megoldásokra tevődik a fő hangsúlyt. Elégedettséggel érzékeljük a fejlődést, amely gépeladásokban is megmutatkozik.

www.werth.hu

Jalics Ádám

Műszaki üzletkötő

MERCANTA Hungária Kereskedelmi Kft.

Hogyan értékelik a rendezvényt, mennyire tartják sikeresnek?

Elégedettek voltunk a kiállítás szervezésével és lebonyolításával. Magyarországi képviseletünk az ipari termelés és szolgáltatás több szegmensébe is szállít különböző termékeket, a négy nap során alkalmunk nyílt ezt aktuális és – reményeink szerint – leendő ügyfeleink részére prezentálni.

A kiállítók összetételéről, a képviselt márkákról, iparágakról mi a véleményük?

A kiállítók és az általuk képviselt márkák a hazai és a nemzetközi ipar meghatározó szereplői. Innovatív és modern standokat, cégeket láthattunk, ismerhettünk meg.

A látogatók összetétele és száma megfelelő volt?

A látogatói létszám igazolta várakozásainkat, egyik fontos láncszeme volt értékesítési stratégiánknak az idei budapesti rendezvény.

Mely termékeikre voltak a látogatók leginkább kíváncsiak?

A gépgyártás és az autóipar részére értékesített saját gyártású, széles spektrumú DIN-rögzítőelemeink mellett, az általunk Magyarországon képviselt amerikai Rexnord-cégcsoport hajtástechnikai termékeire (ipari és mezőgazdasági görgős- és emelőláncok, műanyag- és fém szállítópálya elemek, tengelykapcsolók) is komoly érdeklődés mutatkozott, nagy számban érkeztek látogatók, akik kimondottan e termékek iránt érdeklődtek standunknál.

Milyen piaci trendeket jósol a hazai beszállítói ipar számára?

A jövőben továbbra is fő szempont lesz a gyártók minőségi termékekkel történő hosszú távú, tervezhető és biztonságos ellátása. Figyelembe véve a piaci trendek és a gyártói igények megszokottnál gyorsabb változását, a beszállítóknak még nagyobb flexibilitásra lesz szükségük a váratlan helyzetek megelőzése és megoldása érdekében.

www.mercanta.hu

The post Megkérdeztük a kiállítókat 2.rész appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Díjnyertes mérőeszköz a még hatékonyabb gyártásért https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/09/handyscan-dijnyertes-lezerszkenner/ Thu, 09 May 2019 08:30:55 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6914 Két új 3D lézerszkennert mutatott be a Creaform. Négy éves fejlesztést követően mutatta be a kanadai gyártó az új HadySCAN 3D™ hordozható lézerszkennerek új generációját, az eddig is sebességrekorder készülékeket még precízebbé és gyorsabbá téve, miközben a sorozat védjegyének számító valódi hordozhatóság sem szenvedett csorbát. A nagyobb mérési sebesség kézzelfoghatóan növeli a hatékonyságot, ezért is […]

The post Díjnyertes mérőeszköz a még hatékonyabb gyártásért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két új 3D lézerszkennert mutatott be a Creaform.

Négy éves fejlesztést követően mutatta be a kanadai gyártó az új HadySCAN 3D™ hordozható lézerszkennerek új generációját, az eddig is sebességrekorder készülékeket még precízebbé és gyorsabbá téve, miközben a sorozat védjegyének számító valódi hordozhatóság sem szenvedett csorbát.

A nagyobb mérési sebesség kézzelfoghatóan növeli a hatékonyságot, ezért is került fókuszba a fejlesztés során. Az eredmény: a HandySCAN 3D™ csúcskészüléke, a Black Elite kétszeres mérési felbontás mellett háromszor gyorsabban dolgozik az eddigi rekordernél, már 1,3 millió mérést végez másodpercenként, így minden eddiginél hatékonyabban tudja támogatni a magas minőségű gyártást.

Új felhasználási területek

A Creaform kiemelte, hogy a HandySCAN 3D™ ezzel a teljesítménnyel és felbontással már hatékony közbenső méréseket végezhet olyan gyártáselőkészítés során is, ahol öntő- vagy présformákkal végzik a sorozatgyártást. Elég egy gyors ellenőrzés a lézerszkennerrel a forma előkészítése közben, hogy a készülék kiemelje, mely formák azok, amelyeket nem érdemes CMM-es végellenőrzésre továbbküldeni, így sokkal hatékonyabbá teszi az amúgy időrabló módosítási köröket.

A HandySCAN3D™ főbb jellemzői:

  • Pontosság 0,025mm-ig
  • Beolvasástól a térhálós modellig másodpercek alatt
  • ISO 17025 hitelesített
  • Egész világot lefedő terméktámogatás
  • Nagy beolvasási felület
  • Szabadalmaztatott technológia

Töltse le a termék angol nyelvű részletes leírását!

Megújult a Go!SCAN3D is

Az ipari metrológiában használatos HandySCAN 3D™ mellett megújult a Go!SCAN sorozat is, amely fehérfényű rendszert használva a céltárgy színes textúráját is beolvassa, így ideális kulturális örökségvédelemre, oktatásra, VR alkalmazások gyors építésére, építészeti alkalmazásokra, de emellett egyre többször használják kriminalisztikában is. Ez a készülék is jóval gyorsabb lett, mint az elődje, már 1,5 millió mérést képes másodpercenként végezni, miközben 24 bites színmélységben térképezi fel a felszín textúráját.

A Creaform mindkét újdonsága új formát kapott, ötvözve az eddig is kiemelkedő ergonómiát a high-tech dizájnnal. Az elsőrangú formatervezést és használhatóságot ismerte el a világhírű Red Dot Award is, amely 2019-ben díjnyertes készüléknek választotta a HandySCAN 3D™ és a Go!SCAN3D készülékeket.

A Go!SCAN3D főbb jellemzői:

  • Részletgazdag beolvasás és digitalizálás
  • Azonnal használatra kész
  • Pontosság 0,05mm-ig
  • Színbeolvasás
  • Egész világot lefedő terméktámogatás
  • Szabadalmaztatott technológia

Töltse le a termék angol nyelvű részletes leírását!

Nézze meg személyesen a HandySCAN3D-t Ipar Napjain!


A Creaform hazai forgalmazója, a Werth Magyarország elhozza bemutatni az április végén debütált új HandySCAN3D-t az Ipar Napjai kiállításra is. Ismerje meg testközelből a díjnyertes lézerszkennert a Werth Magyarország standján a G pavilon 103P standján!


Amennyiben bővebb információt szeretne a két készüléksorozat valamelyikéről, keresse bizalommal a Werth Magyarország szakembereit a +36 29 611 020 telefonszámon, vagy az info@werth.hu címen. Regisztráljon az ingyenes belépőért a MACH-TECH Ipar Napjai kiállításra!

The post Díjnyertes mérőeszköz a még hatékonyabb gyártásért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>