vírus – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kiszűri a levegőből a vírusokat a Hisense új klímája https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/28/hisense-klima-virus/ Thu, 28 Apr 2022 06:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19949 Egyedülálló klímával rukkolt elő a magyar piacon a Hisense. A vállalat a Fresh Master sorozatot úgy alkotta meg, hogy az már nem csak kényelmi, hanem egészségügyi szempontokat is képes kiszolgálni. A modell Hi-Nano technológiája eltávolítja a levegőben lévő vírusokat – köztük a koronavírust –, továbbá érzékeli, ha romlik a szobában a levegőminőség, magától szellőztet, és […]

The post Kiszűri a levegőből a vírusokat a Hisense új klímája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyedülálló klímával rukkolt elő a magyar piacon a Hisense.

A vállalat a Fresh Master sorozatot úgy alkotta meg, hogy az már nem csak kényelmi, hanem egészségügyi szempontokat is képes kiszolgálni. A modell Hi-Nano technológiája eltávolítja a levegőben lévő vírusokat – köztük a koronavírust –, továbbá érzékeli, ha romlik a szobában a levegőminőség, magától szellőztet, és az adott helyiség CO2-koncentrációját is méri.

Innovatív technológiával az egészségért

Különleges technológiával felszerelt készülékkel újította meg klímaportfólióját a Hisense. A Fresh Master modell Hi-Nano-funkciójának köszönhetően rendkívül magas, kettős (pozitív és negatív) ionkoncentrációt hoz létre, ezáltal képes eltávolítani a helyiségben lévő baktériumokat és vírusokat, köztük a korona- (SARS-CoV-2) és H1N1 vírusokat, az E.Coli baktériumokat és a penészgombát is. A független francia Texcell laboratórium kimutatásai alapján a Fresh Master két óra alatt 93,54 százalékos hatékonysággal lép fel a SARS-CoV-2 ellen, ezáltal csökkenti az esélyét annak, hogy a beteggel egy háztartásban élők megfertőződjenek. A gyártó új modellje ráadásul öntisztító is, amellyel nemcsak a por és baktériumok okozta szennyeződéseket csökkenti, hanem a gép karbantartási igényét is, így garantálva annak hosszabb élettartamát.

Optimalizált levegőminőség

A vírusok és baktériumok kiszűrésén túl a Hisense számára az is kiemelt szempont volt, hogy a készülék folyamatosan monitorozza a szobai levegő minőségét, és gondoskodjon arról, hogy az friss, tisztított és megfelelően párásított legyen. Ha egy helyiséget hosszú időn át nem szellőztetnek, a klíma fresh air technológiájával akár 3 perc alatt képes szűrt, friss levegőt befújni a szobába. A gyártó a biztonságra is gondolt, így a készülék a szoba széndioxid szintjét is figyeli, és három színskálával (a piros szín a rossz, a sárga az átlagos, míg a zöld a jó levegőminőségre utal), LED-kijelzőn jelzi, ha éppen nem optimális az adott helyiségben a levegőminőség.

Hűtés-fűtés szupercsendes módban

A Fresh Master öt külön szabályozható ventilátorszinttel rendelkezik, továbbá hűtő és fűtő- funkcióval is bír, amelyek közül automatikusan képest kiválasztani a legmegfelelőbbet. Hűtési módban mennyezeti befúvást alkalmaz, megelőzve ezzel a kellemetlen meghűlést és az izomfájdalmakat, míg a hideg téli estéken padlóbefúvással juttat meleget a lakásba. A készülék az időjárásváltozásra is reagál, így amikor kinn csökken a hőmérséklet, akkor is képes a nap melegének érzetét adni. I Feel funkciója a klíma távirányítójába szerelt hőmérővel méri, majd az ember által érzékelt hőmérséklethez igazítja működését.

Bármilyen tevékenységről is legyen szó, a Fresh Master szupercsendes üzemmódban működik, mindössze 18 dB hangnyomásával nem zavar be a filmnézésbe, de az otthoni meetingek miatt sem kell új helyiséget keresni a működése alatt.

Okos és energiahatékony

A gyártó egyre nagyobb hangsúlyt fektet a környezetkímélő megoldásokra is, így az új klíma a legmagasabb A+++ besorolást, valamint szezonális energiahűtési (8,5) és fűtési hatékonysági (5,1) értékeket kapott. A készülék az otthoni Wi-Fi rendszeren, Google és Amazon otthoni asszisztenseken túl a vállalat Connect Life új alkalmazásával is működtethető, amelyhez az okosháztartásokban további Hisense-készülékek, a jövőben pedig, akár Gorenje-háztartási gépek is csatlatkoztathatók lesznek.

A Hisense legújabb Fresh Master modellje 399.950 forintos bruttó javasolt fogyasztói áron már elérhető a hivatalos viszonteladóknál.

A termékről további információ az alábbi oldalon található.

The post Kiszűri a levegőből a vírusokat a Hisense új klímája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Használt gépek a szállítási káosz helyett https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/23/hasznalt-gep-szallitas-kaosz/ Wed, 23 Feb 2022 06:14:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18991 Vélemény – A koronavírus-válság drasztikus hatással volt a világgazdaságra és számos vállalat gyártására egyaránt. Annak ellenére, hogy a piac lassan helyreáll, még mindig vannak ellátási nehézségek. A gépipari ágazat riadót fúj. Egyrészt a vállalatok 2021-ben jelentős megrendelés-növekedést regisztráltak. Másfelől pedig a gyártók csaknem fele panaszkodik a hiányzó komponensek miatt fennálló gyártási akadályokra. A gépgyártásban ez […]

The post Használt gépek a szállítási káosz helyett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vélemény – A koronavírus-válság drasztikus hatással volt a világgazdaságra és számos vállalat gyártására egyaránt. Annak ellenére, hogy a piac lassan helyreáll, még mindig vannak ellátási nehézségek.

A gépipari ágazat riadót fúj. Egyrészt a vállalatok 2021-ben jelentős megrendelés-növekedést regisztráltak. Másfelől pedig a gyártók csaknem fele panaszkodik a hiányzó komponensek miatt fennálló gyártási akadályokra. A gépgyártásban ez nemcsak az elektronikus alkatrészeket és a fémgyártmányokat, hanem a műanyagokat, a gumit és a vegyi anyagokat is érinti. Az autóipar szintén küzd a mikrochipek és acélalkatrészek hiányával. Ebben az iparágban már a futószalagok is leálltak. Ugyanez a probléma számtalan más ágazatban is megfigyelhető, például a bútoriparban. A forgácslapok, vasalatok és zsanérok piacát valósággal kisöpörték. Hiányoznak a műanyagok, az üveg és a habok. Emellett a kanapékhoz és matracokhoz szükséges anyagok is. Aki ma új kanapéra vagy konyhára vágyik, annak bizony türelemmel kell lennie. A szállítási idők egyre hosszabbá válnak. Az árak pedig emelkednek.

Kis vírus, nagy hatás

Számos gazdasági szakértő egyetért abban, hogy a nemzetközi ellátási láncok túlterheltsége a koronavírus-válság közvetlen következménye. De hogyan is tudna egy aprócska vírus dönteni arról, hogy milyen áruk, mikor, milyen mennyiségben és milyen áron álljanak rendelkezésre? Az egymás hatását erősítő negatív visszacsatolási mechanizmusok bírnak döntő jelentőséggel: A különböző ágazatok között egyenlőtlenül megoszló, ingadozó kereslet, tetézve a konténerszállítás szűkös szállítási kapacitásával, valósággal felforgatja a világgazdaságot.

Példátlan ingadozások a világpiacon

Visszapillantás a 2020-as évre: A koronavírus okozta globális bizonytalanság, valamint a megfékezésére irányuló drasztikus intézkedések a globális kereslet történelmi mértékű visszaeséséhez vezetnek. A világgazdaság teljesítménye 7,8%-kal csökken, ami nagyobb mértékű, mint a 2008-as pénzügyi válság idején. A remény azonban már 2021-ben felcsillan: Úgy tűnik, hogy új vakcinák jelzik a világjárvány végét. A korlátozásokon sok helyen enyhítenek, a világgazdaság erőre kap. A globális kereslet jelentős, 6%-os növekedésnek indul. Ugyanakkor a világjárvány előttihez képest most más ágazatok profitálnak ebből a keresletnövekedésből. Ahelyett, hogy a fogyasztók ismét a megszokott mértékben fordulnának olyan szolgáltatások felé, mint a turistautak, a gasztronómia vagy a kulturális események, most sokkal inkább autókat, okostelefonokat, számítógépes játékokat és hasonló árukat vásárolnak. Az utazási ágazat egyértelmű lemaradásban van, mivel sok országban még mindig szigorú beutazási korlátozások vannak érvényben. Kína jelenlegi téli repülési menetrendje (2022) a 2019-eshez képest az akkor rendelkezésre álló nemzetközi járatok mindössze 2,2%-át teszi ki!

Az ellátási nehézségek „tökéletes vihara”

Vajon a növekvő kereslet nem tesz mindig jót a gazdaságnak, függetlenül az adott ágazattól? De, elvileg igen. Ugyanakkor a robbanásszerűen növekvő keresletet is ki kellene tudni elégíteni. Ha azonban nem állnak rendelkezésre megfelelő mennyiségben a nyersanyagok, félkész alkatrészek és olyan fontos komponensek, mint a mikrochipek, akkor a termelés akadozik. Amikor pedig a szűkös áruk szűkös tengeri konténerekkel találkoznak – ami még mindig a 2008-as pénzügyi válság hosszú távú hatása –, akkor gyorsan kialakul a „tökéletes vihar”. A „viharos széllökések” jelenleg a német és az európai gazdaságot is elérik. A szakértők ezért a magas rendelésállomány ellenére a „német ipar csalóka fellendülésről beszélnek”.

Gépgyártás kapacitások nélkül

Képzeljük csak magunkat egy feltételezett fémipari gyártóvállalat helyzetébe, amelyhez egy neves ügyféltől egy rég várt nagy megrendelés fut be. Ennek teljesítéséhez azonban a bérgyártónak egy új, pontosan meghatározott tulajdonságokkal rendelkező CNC esztergagépbe kell beruháznia. A vállalat aztán a kiválasztott gépgyártótól megtudja, hogy egy ilyen gép átlagos szállítási ideje több mint 6 hónap. Legrosszabb esetben azonban a gép csak egy év múlva lesz be elérhető. Nem tudják pontosan megmondani, mert nem világos, hogy a hiányzó alkatrészeket mikor szállítják Ázsiából. Ráadásul még az összes komponens rendelkezésre állása esetén is időbe telhet a teljesítés. Ugyanis 91,8%-os átlagos kihasználtság (a VDMA szerint) mellett sok gyártónak egyszerűen már nincs szabad kapacitása. Az ellátási nehézségek apró vírus által kiváltott „tökéletes vihara” így most feltételezett bérgyártónkat is fenyegeti. Számukra ez a helyzet azt jelenti, hogy elveszíthetnek egy jövedelmező nagy megbízást, ami következménnyel jár a vállalat további fejlődésére nézve. De nem lehetne valahogy elterelni az ilyen „széllökéseket”?

A használt gépek által kínált kiút

Ebből a szorongatott helyzetből a bérgyártó számára a kiutat egy megfelelő használt gép beszerzése jelenti. Ez a piac is erőteljes növekedésnek indult az elmúlt években, globális volumenét pedig kereken 380 milliárd euróra becsülik. Mivel a használt gépeknél minden komponens rendelkezésre áll, ezért itt nincs gyártási lemaradás. Nincsenek többé hosszú szállítási idők, a gépek pedig azonnal bekapcsolhatók a termelésbe az új üzemeltetési helyen. Végül, de nem utolsósorban, minden online árverésen lehetőség nyílik újszerű gépek jóval az eredeti ár alatt történő beszerzésére.

The post Használt gépek a szállítási káosz helyett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ilyen lesz a gyártás a járvány utáni világban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/07/gyartas-covid-valtozas-sztaki/ Sun, 07 Feb 2021 16:34:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13695 A koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk a gyártásban és a kapcsolódó logisztikában is megmutatkozott: a vírusra reagáló országok sorra zárták le határaikat, a lakosság az otthonában rekedt, ez pedig a munkaerőpiacra is hatással volt, hisz minden ipari folyamatot lassított, rosszabb esetben egyenesen ellehetetlenített. Az ellátás is lelassult, a repülés mint közlekedési forma szinte teljes leállásával rég […]

The post Ilyen lesz a gyártás a járvány utáni világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk a gyártásban és a kapcsolódó logisztikában is megmutatkozott: a vírusra reagáló országok sorra zárták le határaikat, a lakosság az otthonában rekedt, ez pedig a munkaerőpiacra is hatással volt, hisz minden ipari folyamatot lassított, rosszabb esetben egyenesen ellehetetlenített.

Az ellátás is lelassult, a repülés mint közlekedési forma szinte teljes leállásával rég nem látott súly nehezedett a szárazföldi és vízi szállítmányozásra. Másrészt hirtelen megnőtt az egyes egészségügyi eszközök és berendezések iránti igény, amit a gyártók képtelenek voltak kielégíteni. Felmerül a kérdés: miben lesz más a gyártás egy COVID-19 utáni világban? Többek közt erre kereste a választ közös publikációjában Monostori László, az ELKH SZTAKI igazgatója és Váncza József, a SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának vezetője.

Fontos a rugalmasság és a robusztusság

A cikk egyik fontos megállapítása az adaptáláshoz kapcsolódik: az olyan vállalkozások, amik több, különböző termék gyártására rendezkednek be, nagyobb eséllyel vészelik át az új körülményeket, mint azok a cégek, amik néhány jól kiválasztott, gazdaságosan gyártható terméktípus gyártására állnak rá – a járvány eddigi szakaszaiban is látható volt, hogy ezek a „high-mix, low-volume” cégek képesek voltak folyamatosan, nagy terhelés alatt teljesíteni. Erről szól többek között a SZTAKI által koordinált európai H2020-as CO-VERSATILE projekt is, aminek célja, hogy egy esetleges újabb világjárvány alkalmával minél hatékonyabban lehessen átállítani gyártórendszereket egészségügyi eszközök gyártására. Ezt támogatandó, a jövőben nagyobb hangsúlyt kell fektetni a termeléstervezési és -irányítási eljárásokra, mert azoknak sokszor csak töredékes információk mellett kell működniük. E területek hatékonyságán is sokat javíthat a mesterséges intelligencia: a nagy adattömegeket feldolgozni képes gépi tanulás segíthet a hatékonyabb és gazdaságosabb döntések meghozatalában. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a kizárólag profitorientált gondolkodást maguk mögött kell hagyják a felek, hisz az átállás fejlesztéseket igényel.

Az additív megoldásoké a jövő

Gyártási eljárások szintjén az additív megoldások (pl. 3D-nyomtatás) kerülnek előtérbe, méghozzá az eddiginél jóval szélesebb alapanyagkészlettel. Az additív gyártás is növeli a már hangsúlyozott rugalmasságot: ezzel a technológiával egyedi, változatos termékek sokaságát lehet előállítani, méghozzá viszonylag gyorsan. A hatékonyságot tovább fokozhatják az ember-gép együttműködést támogató gyártórendszerek, amiket szintén a mesterséges intelligencia tehet okosabbá: a prediktív eljárások a digitális iker ötvözésével nem csupán gyorsan reagáló rendszereket hozhatnak létre, hanem olyanokat, amik előre jelzik a változásokat és képesek azokra időben reagálni. A publikáció mindezek mellett persze kérdéseket is megfogalmaz. Egyik ezek közül, hogy a COVID-19 valóban a gyártás deglobalizációjához vezet-e, mert ha igen, az is hatással lesz a termelő iparágakra. Vajon a mostani válság ösztönzi-e a kooperáció erősödését vagy új formáinak kialakulását, ami egyben a fenntartható gyártás lényegi előfeltétele? De ugyanilyen fontos, hogy a világ kormányai támogatják-e majd az újfajta gyártási eljárások hatékony terjedését.

Fotó: HP

The post Ilyen lesz a gyártás a járvány utáni világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Dolgozók biztonsága az energiaszektorban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/01/dolgozok-biztonsag-abb/ Fri, 01 May 2020 15:02:52 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9958 Az új technológia célja, hogy digitalizálja az energetikai szektorban az üzemeltető tapasztalatait, továbbá javítsa a helyszíni és a vezérlőtermi műveletek közötti interakciót. Felmérések szerint az iparban bekövetkező leállások több mint 20%-a emberi hibából származik, ezért lehetővé kell tenni egyfajta konzisztenciát a manuális eljárások végrehajtása, a helyszíni üzemeltetési eljárások, valamint a karbantartási, illetve javítási technikák szabványosítása, […]

The post Dolgozók biztonsága az energiaszektorban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új technológia célja, hogy digitalizálja az energetikai szektorban az üzemeltető tapasztalatait, továbbá javítsa a helyszíni és a vezérlőtermi műveletek közötti interakciót.

Felmérések szerint az iparban bekövetkező leállások több mint 20%-a emberi hibából származik, ezért lehetővé kell tenni egyfajta konzisztenciát a manuális eljárások végrehajtása, a helyszíni üzemeltetési eljárások, valamint a karbantartási, illetve javítási technikák szabványosítása, a vezérlőtermi rendszerintegráció szabályozottabbá tétele, továbbá a feljegyzések digitális rögzítése terén, hogy az üzemeltetés során felhalmozott ismeretek ne vesszenek el és hasznosíthatók legyenek.

Az operatív állomány tagjai ipari tabletek, okostelefonok és Microsoft HoloLens szemüvegek segítségével, a kéz használata nélkül férhetnek majd hozzá az üzemek eszközállományára, eljárásaira és folyamataira vonatkozó valós idejű adatokhoz, ami megnöveli a valós idejű együttműködés lehetőségét, és azonnali adatbevitelt tesz lehetővé közvetlenül a helyszínen, a felhasználói felületről. Az energetika nagyvállalataival karöltve létrehozott rendszer bármilyen ipari környezetben, zöld- és barnamezős beruházások keretében megvalósult telephelyeken, üzemindítás, rutinjellegű karbantartás és kényszerű üzemleállás esetén egyaránt alkalmazható.

Az olaj- és gázipar, a vegyipar, a feldolgozóipar, az energiaipar és a vízgazdálkodás területén működő gazdasági szereplők támogatásán keresztül ez a megoldás azzal fog hozzájárulni az üzemi eljárások átalakításához, hogy a digitalizációban, a mobilitásban és a konnektivitásban rejlő erőt közvetlenül a helyszínen dolgozó munkavállalók kezébe adja. Ez a megoldás is jó példája annak, ahogy a munkaerő-gazdálkodás vállalati szintű alkalmazásait támogatni lehet,  azokat az alkalmazásokat, amelyek célja, hogy a munkavállalók – bárhol dolgozzanak is – önállóan kezelhessék a rendszert.

Ezekben a nehéz időkben fontosabb, mint valaha, hogy a dolgozók biztonsága és termelékenysége között húzódó keskeny határon megtaláljuk az egyensúlyt. Az ABB elkötelezetten kiáll mindkét szempont mellett, azaz vallja, hogy meg kell védeni az embereket, ugyanakkor a távoli hozzáférés lehetőségének, valamint digitális eszközöknek és megoldásoknak a biztosításán keresztül segíteni kell a vállalkozások talpon maradását, a legalapvetőbb szolgáltatások folyamatos működését.

Az ABB Energy Industries célja a biztonságosabb, okosabb és fenntarthatóbb projektek és működés előmozdítása, ehhez pedig olyan innovatív és integrált megoldásokat dolgoz ki, amelyek hozzájárulnak az ipar digitalizációjához, automatizálásához és villamosításához. Embereket és technológiákat kapcsolnak össze, hogy hozzájáruljanak ügyfeleik sikeréhez és a közösségek fejlődéséhez.

The post Dolgozók biztonsága az energiaszektorban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Érintés nélküli testhőmérséklet mérés https://www.muszaki-magazin.hu/2020/04/06/testhomerseklet-meres-spie/ Mon, 06 Apr 2020 12:24:52 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9756 Nagypontosságú és nagysebességű hőkamera rendszerek segítségével A COVID-19 megjelenésével egy időben általánossá vált a gyárak, építkezések bejáratainál sorakozó, manuális hőmérésre várakozó személyek látványa. A védekezés elengedhetetlen, azonban kevesen tudják, hogy már hazánkban is elérhetővé váltak a nagypontosságú hőmérséklet mérést automatikusan elvégző hőkamera rendszerek. Korábban csak a filmekben látott jelenetek voltak, napjainkban a híradások vezető képsorai, […]

The post Érintés nélküli testhőmérséklet mérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagypontosságú és nagysebességű hőkamera rendszerek segítségével

A COVID-19 megjelenésével egy időben általánossá vált a gyárak, építkezések bejáratainál sorakozó, manuális hőmérésre várakozó személyek látványa. A védekezés elengedhetetlen, azonban kevesen tudják, hogy már hazánkban is elérhetővé váltak a nagypontosságú hőmérséklet mérést automatikusan elvégző hőkamera rendszerek.

testhőmérséklet

Korábban csak a filmekben látott jelenetek voltak, napjainkban a híradások vezető képsorai, a hömpölygő tömeggel folyamatosan áthaladó személyek testhőmérséklet mérése. Mint ahogyan az már ismeretes, a betegség lappangási ideje akár két hét is lehet, de a lázzal járó betegségi fázisba érkezett személyek további kontaktusainak megakadályozása még akkor is fontos feladat, ha éppen nem is a COVID-19 okozza a hőemelkedést. Nem nehéz megjósolni, hogy a védekezés ezen formája hosszú távon velünk marad és a #maradjotton hashtaget hamarosan felváltja a #habetegvagymaradjotthon.

A testhőmérséklet ellenőrzés mai napig legszélesebb körben elterjedt módja a hőmérőzés, amikor egy kizárólag arra a feladatra biztosított munkatárs az ellenőrzési ponton áthaladó valamennyi dolgozó testhőmérsékletét egyenként megméri. A vizsgálat alapos, az eredmény pontos, ugyanakkor az egyénenkénti mérés plusz személyzetet igényel, aki a méréseket elvégzi és aki éppen ezért egy esetleges fertőzésnek fokozottan ki van téve és maga a módszer jelentős időveszteséget, adott esetben termeléskiesést okoz.

A COVID-19 megjelenése a videotechnikát is gyors változásra késztette. A vezető gyártók megkezdték, a már évek óta fejlesztés alatt álló eszközök tömeggyártását, így már hazánkban is elérhetővé váltak a nagypontosságú és nagy kapacitású hőmérséklet mérést biztosító speciális videotechnikai rendszerek.

A biztonságtechnikai megoldásokat már korábban is az EHS szolgálatába állítani szándékozó SPIE AGIS Fire & Security Kft. az elsők között kezdte meg a speciális kamera rendszerek telepítését.

A vállalat felé érkező érdeklődések, igények és elvárások a vertikális piac minden szereplőjénél hasonlóak; a beléptetés gyorsítása, a több főt igénylő manuális mérés automatizálása is fontos célként fogalmazódik meg és mindez úgy, hogy közben a mérés legalább olyan pontos legyen, mint amelyet a kereskedelmi forgalomban kapható lázmérők elérnek.

A közepesnek mondhatótól (+/-0,5  Celsius-fok), a nagypontosságú (+/-0,3  Celsius-fok), érintésmentes mérést lehetővé tévő rendszerek jelentősen csökkentik a feltorlódást. A másodpercenként akár 15 mérést elvégezni képes, mesterséges intelligenciával (AI) támogatott rendszer alkalmas arra, hogy a normál üzemmódban megszokott áthaladást biztosítsa.

A teljes rendszer jellemzően egy speciális hőkamerából, -az elvárt mérési pontosságtól függően- egy a  referencia hőmérsékletet biztosító eszközből és a hozzájuk tartozó digitális rögzítőből, illetve monitorból áll.

A rendszer felszerelése és kalibrációja speciális szaktudást igényel, hatékony használata pedig új, a személyzet által eddig nem tapasztalt, ám nem túl bonyolult új folyamat kialakítását és betartását teszi szükségessé.

Az automatizált mérés nem igényel folyamatos felügyeletet, az áthaladó személyek hőmérsékletét folyamatosan monitorozó rendszer riaszt, ha a mért hőmérséklet az előre meghatározott határérték fölötti.

A mesterséges intelligenciával ellátott rendszerbe előzetesen több ezer felhasználó fényképe rögzíthető, így mindazon túl, hogy a felhasználókat közel 100%-os hatékonysággal azonosítja, a mért hőmérsékletet (a GDPR-nak megfelelően) személyhez köthetően rögzíti. Az alkalmazási lehetőségeket bővíti az arcmaszk viselésének felügyelete; itt a rendszer abban az esetben is riaszt, amennyiben a felhasználó az elvárások ellenére nem viseli a szájmaszkot.

Elsősorban a jelentős alvállalkozói létszámot megmozdító építési/felújítási beruházások -így jellemzően az építőipar- számára érdekes és fontos funkció, a munkaterületről kitiltott személyek felismerése esetén történő riasztás.

A SPIE AGIS Fire & Security Kft. termékpalettája olyan speciális eszközökkel is bővült, mint például a beléptetési folyamatot segítő padló-matricák, a recepciós munkatárs fokozott védelmét biztosító plexi-átbeszélő és arcvédő maszk.

 

További információért kérjük keresse munkatársainkat az infohu@spie.com email címen.

https://www.spie-agis.hu/

Vecseri Sándor

The post Érintés nélküli testhőmérséklet mérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>