vector – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A „Transformer“ rendezvényterem nyerte el a 2022-es arany vector díjat https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/04/vector-dij-magyar-ceg/ Thu, 04 Aug 2022 05:30:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21314 Egy magyar cég, a Gépbér Színpad, nyerte el az első díjat az energialáncokkal automatizált rendezvényterem megvalósításáért Az akusztikus falak szinte varázsütésre mozognak. Az üléssorok úgy emelkednek ki lépésről lépésre a padlóból, mintha csak filmen látnánk. A magyar Gépbér Színpad által tervezett, egy gombnyomásra átalakuló nézőtér nyerte el a 2022-es arany vector díjat. A hannoveri kiállításon […]

The post A „Transformer“ rendezvényterem nyerte el a 2022-es arany vector díjat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy magyar cég, a Gépbér Színpad, nyerte el az első díjat az energialáncokkal automatizált rendezvényterem megvalósításáért

Az akusztikus falak szinte varázsütésre mozognak. Az üléssorok úgy emelkednek ki lépésről lépésre a padlóból, mintha csak filmen látnánk. A magyar Gépbér Színpad által tervezett, egy gombnyomásra átalakuló nézőtér nyerte el a 2022-es arany vector díjat. A hannoveri kiállításon összegyűlt zsűri a többfunkciós csarnokot az elmúlt két év leglátványosabb energialánc-alkalmazásának nevezte – a 36 országból érkezett 233 pályázat közül.

Lehetséges, hogy a Gépbér Színpad mérnökei Transformers rajongók. A budapesti Hungexpo Kongresszusi és Kiállítási Központban található új, multifunkcionális rendezvényterem ugyanis erősen hasonlít azoknak a science fiction robotoknak a képességeire, amelyek pillanatok alatt teherautókká vagy személygépkocsikká alakulnak át. Az átalakulásra képes nézőtérben 43 mobil platform kapott helyet, több mint 2000 férőhellyel. A szinkronúszókhoz hasonlóan, az 1800 m2-nyi üléssorok pár perc alatt állnak össze különböző formációkba – mindez egy elektromechanikai emelőszerkezetnek köszönhető, melyet a chainflex termékcsalád 3400-as sorozatú energialáncaival, valamint energia- és adatkábeleivel szereltek fel. Gombnyomásra alakul át nyílt üléssorokká, emelkedő mozi nézőtérré vagy zenekari árokkal rendelkező színpaddá. Ez az automatizálási megoldás lehetővé teszi több nagyszabású esemény azonos napon történő lebonyolítását, minimális erőfeszítéssel.

A Gépbér Színpad mérnöki megoldása nem csak a rendezvényhelyszín üzemeltetőjét nyűgözte le. A magyar cég teljesítménye meggyőzte a 2022-es vector díj zsűrijét is, hogy nekik ítéljék az igus által két évente a világ leglenyűgözőbb energialáncos alkalmazásának felajánlott díjat. A „Transformer“ nézőtér kivívta a média, az ipar és a kutatás területét képviselő zsűritagok elismerését is, maga mögé utasítva 36 országból beérkezett 232 pályázatot. A Gépbér Színpad a Hannover Messe-én megtartott díjátadón vehette át a 2022-es arany vector díjat és az ezzel járó 5000 euró értékű pénzjutalmat. „Ez az alkalmazás kiváló példája annak, hogyan alkalmazhatók az energialáncok az innovatív automatizálási megoldások megvalósításában“ – nyilatkozta Michael Blass, az igus energialánc-rendszerek CEO-ja. “Nagyon boldogok vagyunk, hogy idén a szenzációs visszatérését ünneplő Hannover Messe-én adhattuk át a díjat.”

Egy futballstadion gyepének világítási rendszere – A Rhenac GreenTec AG nyerte a 2022-es ezüst vektor díjat

Nem az átalakuló rendezvényhelyszín volt az egyetlen izgalmas alkalmazás. A 2022-es ezüst vektor díjat és a 2500 eurós pénzdíjat a Rhenac GreenTec AG vehette át. A Bonnhoz közeli hennefi cég gigantikus gyepvilágítási rendszert épített ki a gelsenkircheni Veltins Aréna számára. A létesítmény egy nagy YZ-robotból áll, amely két sínen mozog fel és le a futballpálya szélén. A gantry alján lámpák találhatóak, melyek a gyep növekedéséhez szükséges LED fényt szolgáltatják. A kültéri rendszer energia- és adatkábeleinek UV-sugárzással, esővel és hőmérséklet-ingadozásokkal szembeni védelme érdekében a mérnökök igus 5050RHD energialáncokat alkalmaztak a portál mozgatásához. Az e-spool rendszer – a csúszógyűrű nélkül működő kábeldob alternatíva – a függőleges lámpatartó beállítására is szolgál.

A világ egyik leghosszabb energialánca – a bronz Indiába kerül

Indiában, a Pandzsáb államban található Banawala faluban, a Talwandi Sabo Power Limited szénalapú hőerőművet épített, amelynek teljesítménye 1980 MW. Ezen kívül egy hatalmas kotrógépet is terveztek, amely kitermeli a szenet, és szállítószalagokon juttatja el a kazánhoz. A világ egyik leghosszabb energialánc-rendszerével felszerelt sínrendszer mentén halad. A tápvezetékek 700 méteren keresztül haladnak a folyamatos kotró mellett – egy nagy teherbírású igus 5050RHD sorozatú görgős energialáncon belül, amely megvédi őket a szálló széntől. A zsűri bronz vector díjjal és 1000 eurós pénzdíjjal ismerte el a pályázatot.

Gazdaságos öntözőrendszer – a Dercks Gartenbau GmbH kapja a zöld vectort

Virágcserepek ezreit öntözni kézzel? A Dercks Gartenbau GmbH szerint ez túl sok időbe és pénzbe kerülne. Így a németországi gelderni székhelyű cég kifejlesztett egy automata öntözőkocsit. Percenként 18 méteres sebességgel halad egy sínen, és két, 45 méteres fesztávú gémjét használja a növények vízzel és oldott tápanyagokkal való ellátására. A megvezetéshez a mérnökök a 3500-as sorozatú igus energialáncokat alkalmazták. A rendszer olyan precíz, hogy körülbelül 60%-kal kevesebb vizet használ fel, mint a hagyományos öntözés. Ezzel az alkalmazással nyerte el a Dercks Gartenbau GmbH a fenntartható projektekért járó zöld vector díjat és az 1000 eurós pénzdíjat.

A versenyről, a díjátadó ünnepségről valamint a beérkezett pályázatokról bővebben itt olvashat: https://www.igus.hu/info/vector-award.

The post A „Transformer“ rendezvényterem nyerte el a 2022-es arany vector díjat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
7. vector-díj: szakértői zsűri értékelésre várja az izgalmas energialánc-alkalmazásokat https://www.muszaki-magazin.hu/2019/11/24/vector-dij-szakerto-zsuri/ Sun, 24 Nov 2019 09:28:34 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8669 A 2020-as vector-díjra való jelentkezés a Motek vásáron elkezdődött. Amíg a sztárok alig várják, hogy a díjgálák rivaldafényébe kerüljenek, a tervezők kevésbé szomjazzák a hírnevet. A vector-díj zsűrije azonban biztos abban, hogy igenis ők és innovációik azok, amelyek figyelmet érdemelnek – hiszen ők alakítják az ipar, sőt, a világ arculatát nap mint nap. Ezért kérték […]

The post 7. vector-díj: szakértői zsűri értékelésre várja az izgalmas energialánc-alkalmazásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 2020-as vector-díjra való jelentkezés a Motek vásáron elkezdődött.

Amíg a sztárok alig várják, hogy a díjgálák rivaldafényébe kerüljenek, a tervezők kevésbé szomjazzák a hírnevet. A vector-díj zsűrije azonban biztos abban, hogy igenis ők és innovációik azok, amelyek figyelmet érdemelnek – hiszen ők alakítják az ipar, sőt, a világ arculatát nap mint nap. Ezért kérték fel a fejlesztőket, hogy merész és egyedülálló energialánc-alkalmazásaikat versenyeztessék a 7. vector-díjért.

Az energialáncok már hosszú ideje standardnak számítanak több iparágban és piacon az energiatovábbítás terén. Világszerte több ezer gépben és gyárban biztosítják a kábelek és tömlők biztonságos elvezetését. Sok esetben komoly kihívásoknak felelnek meg: az e-chain energialáncok nagy sebességgel mozgathatók, rendkívüli mértékű torziós mozgásra képesek, és a legkisebb telepítési helyeken is elférnek. Pontosan ezek azok az alkalmazások, amelyekre a 7. vector-díj zsűrije kíváncsi.

A nevezés a Motek vásáron kezdődik

A díjra való nevezés a Motek automatizációs kiállításon veszi kezdetét Stuttgartban. 2020. február 28-ig a fejlesztők e-chain-alkalmazásaikat szöveg, kép és videó beküldésével nevezhetik online. A nemzetközi részvételről: „A legutóbbi vector-díjért 187 csapat versenyzett több mint 30 országból” – mondta Michael Blaß, az e-chain rendszerek osztályának üzleti vezetője az igusnál. „Ugyanígy idén is nagy számú nemzetközi résztvevőre számítunk.” A jelentkezési szakasz után jönnek az izgalmak: az egyes alkalmazásokat egy szakmai egyesületek, kereskedelmi magazinok, illetve az ipar és a tudomány egyéb képviselőiből álló szakmai zsűri fogja górcső alá venni. A vector-díjat a legmerészebb dizájnnal rendelkező, leginnovatívabb megoldás kapja majd. A 2020-as Hannoveri Vásáron kihirdetett díjjal együtt 5000 euró jár.

Ki lesz a következő győztes?

A vector-díj 2008 óta járul hozzá, hogy a világ tervezőinek rendkívüli munkáit minden második évben megismerje a nagyközönség. Az eddig nyertesek között szerepel a spanyol Loxin gépgyártó cég robotja, amely repülőgéptörzsek szegecselésére szolgál (arany vector-díj, 2018); a norvég Robot Drilling Systems tervezőinek gépe, amelyet a fúróelemek fúróállványokon való pozicionálására használnak (arany vector-díj, 2016); illetve a duisburg-esseni egyetem által kifejlesztett szállítórendszer, amely nyolc megfeszített huzalkötél segítségével mozog rakodóállványokon (arany vector-díj, 2014). Noha az alkalmazások rendkívül különbözőek, egy közös dolog azért van bennük: bemutatják az energialáncok alkalmazásának sokszínűségét, és inspirációként szolgálnak a többi tervező számára.

„A vector-díj megnyerően mutatja be, hogy ma már mi mindenre képesek az energialáncok – akár új, váratlan dolgokra is. Izgatottan várjuk, hogy milyen meglepetéseket tartogat a következő év”

– magyarázta Michael Blaß.

A díjjal kapcsolatos tudnivalókat és a részvételi feltételeket a www.igus.hu/vector-award weboldalon találja.

The post 7. vector-díj: szakértői zsűri értékelésre várja az izgalmas energialánc-alkalmazásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Siegmund hegesztőasztal rendszerek https://www.muszaki-magazin.hu/2019/10/07/siegmund-hegesztoasztal-rendszerek/ Mon, 07 Oct 2019 14:24:11 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8335 Hegesztett szerkezetek előállításánál a gyártási költség jelentős része általában nem a varratok elkészítéséből, hanem az azt megelőző előkészítési feladatokból adódik. A szerkezet elemeit hegesztés előtt méret szerint pozícionálnunk és rögzítenünk kell. Ez a folyamat a gyártás teljes idejének akár 80 százalékát is elérheti, ezért ennek hatékonyságát növelve jelentős költséget takaríthatunk meg. A németországi Siegmund gyors […]

The post Siegmund hegesztőasztal rendszerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hegesztett szerkezetek előállításánál a gyártási költség jelentős része általában nem a varratok elkészítéséből, hanem az azt megelőző előkészítési feladatokból adódik.

A szerkezet elemeit hegesztés előtt méret szerint pozícionálnunk és rögzítenünk kell. Ez a folyamat a gyártás teljes idejének akár 80 százalékát is elérheti, ezért ennek hatékonyságát növelve jelentős költséget takaríthatunk meg. A németországi Siegmund gyors készüléképítést támogató hegesztőasztal rendszereivel nemcsak az előkészítési műveletek idejét csökkenthetjük nagymértékben, de a hegesztett szerkezeteink is méret- és alakpontosak lesznek.

A hegesztőasztalok rendszerint egy asztallapból, négy oldallemezből, valamint alsó merevítőbordákból épülnek fel. Az asztalok külső felületeit precízen forgácsolják, éleit lekerekítik, majd kialakítják a rendszerfuratokat. A 16, 22 vagy 28 mm átmérőjű rendszerfuratok az asztal felső és oldallapjain, rácspontok mentén helyezkednek el, és a különböző tájoló- és rögzítőszerszámok számára biztosítanak csatlakozási pontokat.

A rendszerfuratok méretével együtt a hegesztőasztal merevsége is növekszik – míg az S16 rendszer asztalait vékonyabb falvastagságú szerkezetek összeállításához használhatjuk, az S28 rendszer robusztus és nagy tömegű munkadarabok fogadására is alkalmas. Az S22 rendszer pedig kisebb merevségével, de cserébe lényegesen alacsonyabb árával biztosít kompromisszumos megoldást.

A szerkezeti, illetve szerszámacélból készült hegesztőasztalokat plazmanitridálással hőkezelik, ezáltal a felületen egy kemény és vegyileg stabil réteg keletkezik. A nitridált kéreg az alapanyag minőségétől függően akár a 750–900 Vickers keménységet is elérheti. Az asztal felülete kopásálló lesz, azonkívül a korróziónak és a hegesztési fröccsenéseknek is jól ellenáll.

Az egyes rendszereken belül az asztalméretek széles választéka érhető el, az 500 x 1000 mm mérettől egészen a 4000 x 2000 mm méretig. Az asztalok ráadásul pontosságvesztés nélkül egymáshoz rögzíthetők, így tetszőleges méretű és alakú munkafelületet alakíthatunk ki.

A hegesztőkészülékek felépítéséhez különböző szerszámok állnak rendelkezésünkre, amelyek a rendszerfuratokhoz illeszkednek. Az ütközők, derékszögek, prizmák és állítható támaszok a tájolási pontok kialakítására szolgálnak. A gyors méretmeghatározást a szerszámok oldalára gravírozott méretskála és a hegesztőasztal felületén elhelyezett rácsvonalak segítik. A szerszámok pontos és stabil leszorításáról a golyós mechanizmussal ellátott gyorsrögzítő csavarok gondoskodnak. A munkadarabok rögzítésére pedig a különböző kivitelű és méretű csavaros szorítók alkalmasak.

A hegesztőasztalok és a szerszámok 3D modelljei elérhetők a Siegmund weboldalán, amely nagy segítség lehet a bonyolultabb hegesztőkészülékek megtervezéséhez.

www.hegesztoasztal.hu

The post Siegmund hegesztőasztal rendszerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>