vásárlás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A legfontosabb tudnivalók használt elektromos autó vásárlásához https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/11/elektromos-auto-vasarlasa/ Fri, 11 Nov 2022 05:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22771 Sok járművezetőnek egy használt elektromos autó vásárlása ugrás az ismeretlenbe. Miközben az elektromos járművek népszerűsége az elmúlt évtizedben növekedett, sok embernek fogalma sincs, mire kell figyelni egy használt elektromos autónál. Ez a carVertical autóipari szakértői által készített útmutató elmagyarázza, hogyan lehet problémamentesen  használt elektromos járművet vásárolni. Megéri elektromos autót venni? A benzinárak emelkedésével egy elektromos […]

The post A legfontosabb tudnivalók használt elektromos autó vásárlásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sok járművezetőnek egy használt elektromos autó vásárlása ugrás az ismeretlenbe.

Miközben az elektromos járművek népszerűsége az elmúlt évtizedben növekedett, sok embernek fogalma sincs, mire kell figyelni egy használt elektromos autónál. Ez a carVertical autóipari szakértői által készített útmutató elmagyarázza, hogyan lehet problémamentesen  használt elektromos járművet vásárolni.

Megéri elektromos autót venni?

A benzinárak emelkedésével egy elektromos jármű megvásárlása hosszú távon pénzt takaríthat meg. Bár az áram sincs ingyen, a becslések szerint a járművezetők akár 1000 dollárt is megtakaríthatnak évente egy elektromos jármű használatával. Az új elektromos járművek árai azonban még mindig magasabbak, mint a hagyományos autóké, ami jól mutatja, miért vonzó lehetőség a használt járművek vásárlása.

Meglepő módon a használt elektromos járművek gyakran jobb állapotban vannak, mint a hagyományos járművek, mivel kevesebb mozgó alkatrésszel rendelkeznek. Nincs is rosszabb, mint amikor egy használt autó megvásárlása után még a javításokra is jelentős összeget kell költeni.

A régebbi elektromos járművek esetében azonban van egy jelentős hátrány – az akkumulátor teljesítményének romlása, ami a hatótáv csökkenését eredményezi. A technológia fejlődésével az új elektromos járművek nagyobb távot tudnak megtenni, mint az elődeik. Ez azt jelenti, hogy a használt autót választóknak gyakrabban kell tölteniük a járművüket.

Mennyi ideig használhatók az elektromos járművek akkumulátorai?

Akár benzinüzemű autóról, akár elektromos járműről van szó, az akkumulátor idővel gyengülni kezd, és ez ellen semmi sem lehet tenni. Többek között a hőmérséklet-változások, az ismétlődő töltés és a magas futásteljesítmény azok a tényezők, amelyek csökkentik az akkumulátor teljesítményét.

A legtöbb autógyártó nyolc évig vagy 160 000 kilométerig ad garanciát az akkumulátorra. Ha egy jármű túllépte ezt a határt, nagy az esélye, hogy akkumulátor rosszabb teljesítményű lesz, mint egy új autónál.

Az akkumulátor állapota az éghajlattól is függ. Az elektromos járművekben található lítium-ion akkumulátorok nem viselik jól a meleg időjárást. Egy Dél-Spanyolországból származó használt jármű akkumulátorkapacitása csökkenhet, míg egy Hollandiából vagy Németországból származó autó akkumulátora sokkal jobb teljesítményt kínálhat a járművezetőknek.

Az autószakértők azt tanácsolják, hogy ellenőrizze az elektromos jármű akkumulátorállapotáról szóló jelentést, mielőtt kezet rázna az eladóval. Az autó akkumulátorának cseréje költséges, ezért érdemes meggyőződni róla, hogy nincs-e elhasználódva.

Töltési infrastruktúra

Mielőtt elektromos autót vásárol, vegye figyelembe, mennyire van kiépítve a helyi töltési infrastruktúra. A háztulajdonosok a garázsban vagy kocsibeállóban is tölthetik az autójukat, de a lakásokban élőknek kevesebb töltési lehetőségük van.

A legtöbb város nem rendelkezik megfelelő töltési infrastruktúrával, így komoly kihívást jelenthet töltőállomást találni. A benzintank feltöltése mindössze néhány percet vesz igénybe, egy elektromos jármű feltöltése viszont akár egy fél napig is eltarthat.

Azok a sofőrök, akik távol laknak vagy dolgoznak a töltőállomásoktól, sok időt elpazarolhatnak az autójuk feltöltésére várakozva. Egyes vállalatok már kínálnak hordozható töltőket azoknak, akik nem tudják otthon tölteni az autójukat. Ezek azonban csak egy bizonyos szintig töltik fel az akkumulátorokat, így jelenleg nem jelentenek valós megoldást.

elektromos autó vásárlása

Elektromos autó vásárlása előtt fontos lehet a jármű előtörténetének az ellenőrzése. Itt ellenőrizheti

Miért fontos ellenőrizni az autó előtörténetét?

Minden autó más. Két ugyanolyan típusú, ugyanabban az évben gyártott jármű állapotában is nagy különbségek lehetnek. A vásárlóknak többek között figyelembe kell venniük a vezetési stílust, a baleseteket és a futásteljesítményt is.

Nem minden járművezető őszinte és hajlandó felfedni az autója összes titkát. Ha egy jármű balesetet szenvedett, maga a tény csökkenti az értékét. A legtöbb ember nem akar befektetni egy olyan autóba, amely súlyos balesetet szenvedett, mivel előfordulhat, hogy nem biztonságos vezetni, és a jövőben mechanikai problémák merülhetnek fel.

Néhány cég, például a carVertical egyszerű módszer kínál arra, hogy vásárlás előtt megvizsgálhassa az autó előtörténetét. A potenciális vásárlók az autó alvázszámának megadásával ellenőrizhetik, hogy a jármű szenvedett-e balesetet, nem hamisították-e meg a futásteljesítményét, nem lopták-e el, és megnézhetik a korábbi forgalomba helyezési információkat is. Az autó alvázszámának ellenőrzése során megismert információk az árról való alkudozás során is segítenek a vevőknek.

Egyéb tudnivalók használt elektromos jármű vásárlásához

Fékek. Amikor egy elektromos jármű nem gyorsít, regeneratív fékezéssel lassítja a járművet, ami csökkenti a fékek használatát. Ha azonban a fékek elhasználódtak, az azt jelentheti, hogy az autót sokat használták, és alapos átnézést igényel.

Szoftverfrissítések. Az elektromos járművek, mint minden más rendszer, rendszeres szoftverfrissítéseket kapnak. A fejlesztők kijavítják az ismert hibákat, és új funkciókat vezetnek be az autó teljesítményének javítása érdekében. Az emberek azonban gyakran elhalasztják a frissítéseket, így nem ritka, hogy egy elektromos járműben egy régi szoftververzió fut. Ez arra utalhat, hogy a tulajdonos nem gondoskodott megfelelően az autójáról, és a jövőben problémák merülhetnek fel.

Autókarbantartás. Nem minden szerelő képzett az elektromos járművek javítása terén, így nehéz lehet megbízható autószervizt találni. Az elektromos járművek szakértői azt javasolják a tulajdonosoknak, hogy ragaszkodjanak a hivatalos márkakereskedésekhez, mivel eredeti alkatrészeket használnak, és garanciát nyújtanak a munkájukra. Használt elektromos jármű vásárlása előtt a járművezetők ellenőrizhetik, hogy az összes javítás megfelelő autószervizben történt-e.

A választék hiánya. Miközben több ezer különböző benzin- és dízelüzemű autómodell létezik, az elektromos járművek piaca egészen máshogy néz ki. A helyzet lassan javul, ahogy a gyártók az elektromos járművek felé fordulnak, és a modellek száma folyamatosan nő. A használt elektromos járművek piaca azonban sokkal korlátozottabb, így nehéz lehet 5–10 éves városi terepjárót vagy családi kisbuszt találni.

Az első elektromos jármű megvásárlása

Mint minden használt járműnél, az elektromos járművek vásárlásánál is van néhány dolog, amit figyelembe kell venni. Ugyanakkor ha egy autó előtörténete tiszta, az akkumulátora pedig jó állapotú, érdemes elektromos autót választani. Bár sok sofőr még mindig szkeptikus a használt elektromos járművek megvásárlásával kapcsolatban, nem kell aggódni.

Vásárlás előtt elengedhetetlen, hogy az elektromos járművet elvigye egy szerelőhöz átvizsgálásra. Ha minden jónak tűnik, itt az ideje, hogy hozzászokjon a csendes vezetéshez és az ingyenes parkoláshoz!

The post A legfontosabb tudnivalók használt elektromos autó vásárlásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kilőtt az online vásárlás a pandémia alatt https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/28/online-vasarlas-kutatas/ Mon, 28 Jun 2021 06:00:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15716 A pandémia alatt mintegy felével nőtt azoknak a száma, akik főbevásárlásaikat hosszútávon is online tervezik elvégezni, és negyedével csökkent azoké, akik továbbra is elsősorban üzletekben vásárolnának – derül ki a világ vezető logisztikai vállalata, a UPS 2021-es Smart E-commerce Report című jelentéséből. A kutatásban Európa-szerte 10 000 fogyasztót kérdezett meg, arra keresve a választ, hogy […]

The post Kilőtt az online vásárlás a pandémia alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A pandémia alatt mintegy felével nőtt azoknak a száma, akik főbevásárlásaikat hosszútávon is online tervezik elvégezni, és negyedével csökkent azoké, akik továbbra is elsősorban üzletekben vásárolnának – derül ki a világ vezető logisztikai vállalata, a UPS 2021-es Smart E-commerce Report című jelentéséből.

A kutatásban Európa-szerte 10 000 fogyasztót kérdezett meg, arra keresve a választ, hogy a közelmúltban lezajlott világjárvány milyen hatással bírhat az e-kereskedelem fogyasztói keresletére az elkövetkező évek során.

“A járvány példátlan módon felgyorsította a digitális vásárlási trendeket. Az e-kereskedelmi piac egyre kompetitívebb, a személyre szabott ügyfélszolgáltatások jelenthetik azt a megkülönböztető erőt, ami által egy vállalkozás kitűnhet a tömegből. A fogyasztók prioritásai és az online vásárlással kapcsolatos elvárásaik megértése fontos része a küldetésünknek, hogy kiskereskedelmi partnereinknek azt nyújtsuk, ami a számukra és az ügyfeleik számára egyaránt fontos.”

– nyilatkozta Yannick Mooijman a UPS Magyarországért is felelős regionális ügyvezetője.

Beérett az online kereskedelem

A kutatás eredményei szerint mintegy felével nőtt azoknak a fogyasztóknak a száma, akik a jövőben is nagyrészt vagy teljes egészében online szándékoznak megoldani vásárlásaikat (az ő számuk 10 százalékról 15 százalékra emelkedett). Ugyanakkor a megkérdezettek csak mintegy 40 százaléka állítja, hogy a korlátozások feloldása után is kifejezetten csak üzletben kíván vásárolni, ami összességében 26 százalékos csökkenést jelent a járvány előtti időszakhoz képest. Minden árukategóriában nőtt azoknak a száma, akik nagyobb valószínűséggel próbálják ki az online vásárlást, mint korábban.

Természetesen mindkét kereskedelmi mód mellett szólnak érvek és ellenérvek. Az üzletben történő vásárlás élménye (41 százaléknak fontos) és a személyesebb élmény (38 százalék) továbbra is a személyes vásárlás mellett szól, míg a kényelmesebb vásárlás (48 százalék) és az olcsóbb árak (38 százalék) az online vásárlás fő mozgatórugói.

A fogyasztók többsége minden termékkategóriában a nagyobb kereskedőket részesíti előnyben a kisebb, független cégekkel és online piacterekkel szemben. Ezzel együtt a fogyasztók 50 százaléka szeretné valamilyen formában segíteni kisvállalkozásokat is. A kisebb online kereskedőknél az élelmiszerek (25 százalék) és a ruházati cikkek, valamint lábbelik (24 százalék) voltak a legnépszerűbb árucikkek.

A vásárláson túli tényezők

A fogyasztók 85 százaléka számára a kiskereskedő által választott házhoz szállító partner a legfontosabb tényező a döntésük meghozása során, 41 százalékuk pedig azt állította, hogy ez a jövőbeni vásárlás melletti elhatározásukban is kulcsfontosságú lehet. A válaszadók 75 százaléka számára már a fenntarthatóság a következő legfontosabb tényező.

A fogyasztók azt szeretnék, ha a kiskereskedők fenntartható csomagolást használnának, közel azonos mértékben 54, illetve 50 százalékuk várja el ezt a nagy és kisebb márkáktól. A megkérdezettek 48 százaléka szeretné, ha a kereskedők csökkentenék szén-dioxid-kibocsátásukat.

A fogyasztók hozzáállása a közösségi médiához

A válaszadók több mint fele (60 százaléka) úgy érzi, hogy a márkák túl sokat kommunikáltak a világjárvány idején, a fogyasztók 57 százaléka szerint a kisebb, független márkák jobb munkát végeztek a közösségi médián történő kommunikációjuk során. 2021-ben 15 százalékkal nőhet azon fogyasztók száma, akik a közösségi e-kereskedelmi csatornákon keresztül kívánnak vásárolni.

A generációk hozzáállása az online vásárláshoz

Nem meglepő, hogy a 25-34 évesek, akiket gyakran az első “digitális bennszülött” generációnak tekintenek, nagyobb valószínűséggel folytatják az online főbevásárlást a korlátozások feloldása után is (22 százalék), mint az 55 év felettiek (10 százalék). Az 55 év felettiek (56 százalék) sokkal nagyobb valószínűséggel vásárolnak ruhát és/vagy lábbelit a boltban, mint a 18-24 évesek (34 százalék). Az 55 év feletti fogyasztók nagyobb valószínűséggel várják el az ingyenes visszaküldést, ha nagyobb kereskedőktől vásárolnak (62 százalék), szemben a 18-24 évesek 54 százalékos értékével. Ez az elvárás 36, illetve 39 százalékra csökkent a független és helyi vállalkozások esetében.

Az e-kereskedelemre 2021-ben hatást gyakorló külső tényezők

A brexittel kapcsolatos kérdésre válaszolva a megkérdezett brit fogyasztók 66 százaléka úgy vélte, hogy az EU-ból vásárolt termékek és áruk drágábbak lesznek, 64 százalékuk szerint pedig az új vámkövetelmények miatt tovább is tart majd azok megérkezése. A megkérdezett uniós országokból származó fogyasztók 72 százaléka szerint az Egyesült Királyságból történő vásárlás drágább lesz, 69 százalékuk pedig arra számít, hogy az Egyesült Királyságból származó áruk szállítása hosszabb időt vesz majd igénybe. Európa-szerte a fogyasztók 57 százaléka készül 2021-ben a világjárvány hatására csökkenteni általános kiadásait.

Összességében

A tanulmány konklúziója szerint a nagyobb potenciális vásárlói kör miatt a vállalatoknak sokkal inkább fel kell mérniük, mik az e-kereskedelmi és kiszállítási szolgáltatásaik erősségei – hogyan tudják ezeket a vásárlói igényekhez optimalizálni.

A jelenlegi helyzet bizonytalansága ellenére a felmérés adatai azt mutatják, hogy az online vásárlással kapcsolatos szokások továbbra is összhangban maradnak a bezárásokat megelőző trendekkel, sőt még növekedés jeleit is mutatják. Mérettől függetlenül minden online kiskereskedő számára új lehetőségek kínálkoznak 2021-ben az új vásárlók megnyerésére. Ehhez a vállalkozásoknak holisztikusabb szemléletmódot kell alkalmazniuk a végponttól végpontig tartó vásárlói élmény terén, növelni kell a személyre szabott szolgáltatások körét, és a vásárlási folyamat kényelmét a végletekig fokozni, különösen az áruk visszaküldése terén.

The post Kilőtt az online vásárlás a pandémia alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KUKA Használt robotok a Black Friday-en! https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/22/kuka-black-friday-hasznalt/ Sun, 22 Nov 2020 05:00:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12612 2020-ban a KUKA használt robot üzletága is csatlakozik a november 27-ei Black Friday eseményhez, amelynek keretében kedvezményes áron vásárolhat használt robotot és használt alkatrészt közvetlenül a gyártótól. A munkaerőhiány és az abból adódó költségnövekedés minden vállalatot automatizálásra sarkall. A KUKA használt robotjai lehetőséget kínálnak a robotalapú automatizálás világába való költséghatékony belépésre. A Black Friday alkalmával […]

The post KUKA Használt robotok a Black Friday-en! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2020-ban a KUKA használt robot üzletága is csatlakozik a november 27-ei Black Friday eseményhez, amelynek keretében kedvezményes áron vásárolhat használt robotot és használt alkatrészt közvetlenül a gyártótól.

A munkaerőhiány és az abból adódó költségnövekedés minden vállalatot automatizálásra sarkall. A KUKA használt robotjai lehetőséget kínálnak a robotalapú automatizálás világába való költséghatékony belépésre. A Black Friday alkalmával pedig további kedvezményekre tehetnek szert azok, akik november 23. és 27. között ajánlatot kérnek és év végéig megrendelik a számukra legmegfelelőbb robotot, robotokat vagy éppen alkatrészeket.

A magyarországi KUKA 2013 óta foglalkozik Certified használt robotok és alkatrészek felújításával fő tevékenysége, a robotok vezérlőszekrényeinek gyártása mellett. A taksonyi telephelyen több mint 500 négyzetméteren történik a Certified használt robotok, vezérlőszekrények, elektronikai és mechanikai alkatrészek felújítása, mint például, SmartPadek (KCP) és csuklók felújítása. Az itt felújításra kerülő robotokat a KUKA stratégiai partnereitől vásárolta vissza, hogy teljeskörű felújítás után újraértékesítse a kelet-európai piacon. Időközben azonban kiderült, hogy a világ minden táján igény van használt robotokra. Mára Finnországtól, Spanyolországon keresztül egészen Ausztráliáig vagy éppen Koreáig megtalálhatóak a magyar szakemberek keze alatt felújított ipari robotok.

De pontosan mit is takar a teljeskörű felújítás?

Az állapotfelmérést követően, teljeskörű tisztítás következik. Mindezt követi az elektromos és mechanikus felújítás, aminek elkészülési idejét nagymértékben csökkenti a telephely raktárában lévő alkatrészek azonnali elérhetősége. Ezután következik a festés, ami már teljesen új külsőt varázsol a robotoknak. Ahogy az új robotok esetében, itt is megtörténik a robotok tesztelése, amely során a tengelymozgásokat, sebességet, pontosságot és gyorsaságot vizsgálják.

Miért éri meg használtrobotot vásárolni közvetlenül a gyártótól?

  • költséghatékony belépés az automatizálás világába
  • rövid szállítási idők
  • kifogástalan állapot
  • 6 hónapos garancia
  • biztosított gyári alkatrész utánpótlás
  • lehetőséget nyújtunk robotprogramozási oktatáson való részvételre a minél magabiztosabb üzemelés érdekében

Ami a legfontosabb, hogy az ügyfeleinknek igény esetén lehetőséget tudunk biztosítani személyes szakmai konzultációra, illetve betekintést engedünk gyártásunk egyes részeire is Taksonyban, ahol akár helyben kiválaszthatják a számukra legmegfelelőbb robotot.

További információ a KUKA weboldalán

The post KUKA Használt robotok a Black Friday-en! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Siemens megvásárolta az ipari vállalatok számára virtuális képzést biztosító Vizendot https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/21/siemens-vizendo-vasarlas/ Sun, 21 Jun 2020 16:58:50 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10532 A Siemens 2020. június 1-jén megvásárolta a göteborgi székhelyű, szolgáltatásokkal és szoftverekkel foglalkozó svéd Vizendo AB vállalatot. A Vizendo vezető szerepet tölt be az autóipari gyártók számára nyújtott virtuális operátori képzések szolgáltatójaként. A virtuális képzés lehetővé teszi az ipari vállalatok számára a képzési idő csökkentését és az új termékek gyorsabb és magasabb színvonalú bevezetését. „A […]

The post A Siemens megvásárolta az ipari vállalatok számára virtuális képzést biztosító Vizendot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

A Siemens 2020. június 1-jén megvásárolta a göteborgi székhelyű, szolgáltatásokkal és szoftverekkel foglalkozó svéd Vizendo AB vállalatot. A Vizendo vezető szerepet tölt be az autóipari gyártók számára nyújtott virtuális operátori képzések szolgáltatójaként. A virtuális képzés lehetővé teszi az ipari vállalatok számára a képzési idő csökkentését és az új termékek gyorsabb és magasabb színvonalú bevezetését.

„A virtuális képzés terén óriási a növekedési potenciál. A Vizendo szolgáltatás- és szoftverkínálata ideális kiegészítése digitális szolgáltatásainknak, így a Digitális Vállalat porfóliónknak is”

– emelte ki Karen Florschütz, a Customer Services üzletág vezérigazgatója.

„Így még hatékonyabban tudjuk támogatni ügyfeleinket – az előkészületektől kezdve a gyártás megkezdésén át a folyamatos optimalizálásig. Az, hogy ügyfeleink képesek lesznek dolgozóik számára virtuálist képzést biztosítani ezekben a fázisokban, helytől függetlenül, jelentősen javítja a flexibilitásukat, ugyanakkor kevesebb erőfeszítést igényel és a költségek is csökkennek.”

Erik Gustafsson, a Vizendo vezérigazgatója hozzátette:

„Együtt felderíthetjük a Vizendo vállalat innovatív technológiájában és a virtuális képzések terén szerzett szakértelmében rejlő teljes potenciált. A Siemens globális jelenléte és kiterjedt iparági szakértelme biztosítja, hogy jelenlegi és jövőbeli ügyfeleink élvezhessék az innovatív és zökkenőmentesen integrált megoldások előnyeit.”

A Vizendo 2004 óta biztosít virtuális operátori képzéssel (VOT) kapcsolatos szolgáltatásokat és szoftvereket. Közvetlenül az ügyfél saját CAD/PLM-adatai alapján fejlesztve, ezen szolgáltatások jelentős előnyökkel járnak a szoftverszolgáltatási (SaaS) üzleti modell keretében. A Vizendo ügyfeleinek több mint 70%-a használja a CAD/PLM-adatokat a Siemens Teamcenter megoldásával. A termeléssel, karbantartással és javítással kapcsolatos képzések, valamint a bevezető képzések és a képesítések nyomon követése áll a középpontban. Az ügyfelek többsége az autóiparból kerül ki, azonban a többi iparág – például a repülőgép- és űripar – szereplői is jelentős előnyökre tehetnek szert a szoftver használatával.

2020. június 1-től a Vizendo vállalat 100%-ban a Siemens AB (Svédország) leányvállalata lett. A Vizendo – 23 szoftvertervező és szervizmérnök munkatársával együtt – a Digital Industries Customer Services üzletágának részévé válik.

The post A Siemens megvásárolta az ipari vállalatok számára virtuális képzést biztosító Vizendot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezeket az autókat vásárolták eddig szívesen az emberek https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/12/renault-autok-nepszeruseg/ Tue, 12 May 2020 13:36:10 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10088 A Datahouse adatai szerint 2020 első négy hónapjában összesen 45 896 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek forgalomba Magyarországon, vagyis a tavalyi év azonos időszakához képest továbbra is komoly visszaesésről beszélhetünk. Ugyanakkor a Renault és Dacia márkákat gyártó Renault Csoport összesített értékesítési eredménye 6 481 jármű lett, amivel a gyártó itthon átvette a vezetést a Ford […]

The post Ezeket az autókat vásárolták eddig szívesen az emberek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Datahouse adatai szerint 2020 első négy hónapjában összesen 45 896 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek forgalomba Magyarországon, vagyis a tavalyi év azonos időszakához képest továbbra is komoly visszaesésről beszélhetünk. Ugyanakkor a Renault és Dacia márkákat gyártó Renault Csoport összesített értékesítési eredménye 6 481 jármű lett, amivel a gyártó itthon átvette a vezetést a Ford (5 114 jármű), és a Toyota (4 827 jármű) előtt. A modellek vonatkozásában a Dacia Lodgy zárta legerősebben nemcsak a hónapot, de az év első harmadát is.

Az eddigi eladások alapján a Dacia Lodgy az április és egyben az idei év első 4 hónapjának összesített nyertese 1 839 eladott járművel, a családtámogatási programnak köszönhetően. Kimondhatjuk tehát, hogy a Dacia Lodgy a nagycsaládosok kedvenc autója Magyarországon.

2019 – Dacia LODGY STEPWAY Série Limitée Ultimate (ou Techroad)

Az Év Magyar Autója 2020 díjjal kitüntetett Renault Clio előkelő 4. helye a hazai értékesítési ranglistán (1192 jármű 4 hónap alatt) már sejteti, hogy a Renault Csoport márkái összesítésben minden más gyártó számait meghaladják Magyarországon (6 481 jármű), ez több, mint 17%-os piaci részt jelent.

Wachtler Tamás, a Renault Hungária ügyvezető igazgatója szerint még egy darabig tartani fog az autópiac visszaesése, bár az áprilisihoz hasonló zuhanást (majdnem felével csökkent az értékesítés márciushoz képest) nem tart valószínűnek.

„A gazdaság újraindulása, a vírushelyzethez kötődő korlátozások lazítása egyaránt kedvezően hathat a lakossági autóvásárlási szándékra. Javuló környezetre szüksége is van a szektornak, mert rengeteg család megélhetése függ ettől a tevékenységi körtől.”

– foglalta össze a kilátásokat az ügyvezető, aki szerint mind a Lodgy, mind a Clio értékesítése tartani fogja a jelenlegi szintet a következő időszakban.

The post Ezeket az autókat vásárolták eddig szívesen az emberek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mennyibe kerül valójában egy autó? https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/23/leaseplan-auto-ar/ Mon, 23 Mar 2020 08:38:17 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9614 Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) adatai szerint 2019-ben több mint 15,3 millió új autót regisztráltak az Európai Unió területén, a magyar piacon pedig közel 158 000 új autó kelt el, ami jelentős, 16 százalékos növekedés 2018-hoz képest. Évről-évre egyre többen döntenek az autóvásárlás mellett, sokan azonban hajlamosak megfeledkezni róla, hogy a jármű vételárán és az […]

The post Mennyibe kerül valójában egy autó? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) adatai szerint 2019-ben több mint 15,3 millió új autót regisztráltak az Európai Unió területén, a magyar piacon pedig közel 158 000 új autó kelt el, ami jelentős, 16 százalékos növekedés 2018-hoz képest. Évről-évre egyre többen döntenek az autóvásárlás mellett, sokan azonban hajlamosak megfeledkezni róla, hogy a jármű vételárán és az üzemanyagköltségeken túl egyéb rendszeres kiadásokkal is szükséges számolni. Egy átlagos autó fenntartása mindent összevetve havonta hozzávetőlegesen 150 000 forintba kerül, de típustól, felszereltségtől és állapottól függően ettől eltérő lehet. A flottakezelésben piacvezető LeasePlan összegyűjtötte, milyen költségtényezőkkel kell számolni egy autó üzemeltetése kapcsán, és hogyan szabadulhatunk meg a fenntartással járó ügyintézés terhétől.

Milyen költségekkel jár egy autó fenntartása?

Ha autóvásárlásra adjuk a fejünket, gyakran csak egy egyszeri nagyobb kiadás, a vételár, valamint a várható üzemanyagköltségek lebegnek a szemünk előtt, pedig ezeken felül számos egyéb rendszeres költséget is figyelembe kell venni, amelyek összegét hajlamosak vagyunk alábecsülni. A gépkocsi-fenntartási költségek jelentősen eltérnek Európa különböző országaiban, de a LeasePlan nemzetközi felmérése szerint a havi európai átlag 208 000 forint (617 euró), míg Magyarországon a cég hazai adatai 150 000 forintos (445 eurós) átlagszintet mutatnak.

A LeasePlan tapasztalatai alapján a leggyakoribb üzemeltetésiköltség-tételek, amelyekkel havi szinten számolni kell, az alábbiak szerint oszlanak meg:

  • Értékcsökkenés: erről gyakran megfeledkezünk, amikor magáncélra használunk egy autót. Ám az amortizáció az egyik legfontosabb költség, amelynek mértékére több tényező hatással van, köztük a szervizeltetések és a különböző káresemények. A céges autók esetében ráadásul ez teszi ki a havi fenntartási költségek legnagyobb részét. Az új autók gyorsan veszítenek értékükből, így az amortizáció a havi díjtételeknek átlagosan a 44 százaléka.
  • Kamat: kamattal mindenképpen számolnunk kell a fenntartás kapcsán. Amennyiben külső forrás bevonásával tudunk hozzájutni az autóhoz, úgy a törlesztőrészlet kamatát fizetjük meg, ám ha saját forrásból vásároljuk az autót, akkor az úgynevezett alternatív kamattal kell kalkulálnunk. Ez gyakorlatilag az az összeg, amelyet így nem tudunk más üzleti tevékenységbe fektetni, és ezért értékvesztéseként fogható fel. Ennek mértéke átlagosan 9 százalékra tehető.
  • Üzemanyag: a benzin, a gázolaj vagy a villamos energia a havi kiadások körülbelül 15 százalékát teszi ki. Költsége havonta változhat aszerint, hogy hány kilométert teszünk meg, mennyire terheljük az autót, mennyire kiegyensúlyozottan és milyen útviszonyok között vezetünk, továbbá mennyibe kerül az üzemanyag. Európai átlagban az üzemanyag-fogyasztás az elektromos autók esetében a leggazdaságosabb, csupán 7 százaléka a havi költségeknek, míg a dízelautóké 15, a benzineseké pedig 22 százaléka.
  • Szerviz, karbantartás és gumi: az általános javítási, karbantartási és gumiabroncs-díjak az autó üzemeltetésével járó költségek 12 százalékát Az autónkra vonatkozó garancia annak időtartama alatt fedezi a váratlanul felmerülő javítások költségeit, de a rendszeres karbantartásokat, ellenőrzéseket és szolgáltatásokat (gumiabroncsok és olaj cseréje) nem. A szervizdíjakat természetesen a jármű típusa és felszereltsége is befolyásolja, általánosságban azonban elmondható, hogy az újonnan elérhető modellek elektronikája már jóval összetettebb, ezért a klasszikus kézi szerelés mellett számítógépes rendszerek segítségére is szükség van a javításokhoz, ami megnöveli a szervizköltséget. A villanyautók esetében pedig az autó súlya miatt felmerülő kopáskárok miatt lehet drágább a szervizelés.
  • Biztosítás: a kötelező felelősségbiztosítás és a CASCO biztosítás mellett felmerülő, totálkár vagy lopás esetén fedezetet nyújtó GAP biztosítás díja együttesen körülbelül 11 százalékot tesz ki a fenntartási költségekből.
  • Adók: új, saját tulajdonú autó beszerzésekor számolnunk kell a regisztrációs adóval, céges autó esetében pedig a gépjármű- és cégautóadóval is. Ehhez még hozzáadódik a 30 százalékos biztosítási adó is, amelynek alapja a felelősségbiztosítási díj. A fizetendő adók mértéke attól is függ, hogy benzines, dízel- vagy elektromos autót választunk-e. Az adók átlagban a költségek 6 százalékát
  • Egyéb tételek: autóvásárláskor számolnunk kell különböző adminisztrációs költségekkel, így például az átírási illeték megfizetésével. Autónkra a legtöbb esetben vásárolunk autópályamatricát is, így a fenntartási költségeink közel 3 százaléka az ezekhez hasonló, egyéb tételekből áll.

Hogyan spórolhatunk a költségeken?

A fent részletezett rendszeres költségeket és az üzemeltetéssel járó rengeteg ügyintézést is figyelembe véve ma már nem feltétlenül éri meg a hagyományos autóbeszerzés. Céges autók esetében erre kínál előnyös alternatívát az operatív lízing, más néven tartós bérlet, melynek során az autó tulajdonosa a teljes futamidő alatt a lízingcég, így a tulajdonviszonnyal járó minden kötelesség és költség nélkül, mégis sajátunkként használhatjuk a járművet egy fix havi díjért cserébe, amelynek összege jellemzően bruttó 160 000-170 000 forint a LeasePlan adatai alapján. A legtöbb esetben ráadásul induló befizetés nélkül is megkaphatjuk a kiválasztott járművet, így a cég anyagi forrásai sincsenek lekötve a gyorsan amortizálódó autóban, hanem kamatoznak és beforgathatók az alaptevékenységbe.

Ennek a konstrukciónak fontos előnye továbbá, hogy bérlőként nem kell számolnunk a maradványérték kockázatával, és nemcsak autót lízingelünk, hanem egy átfogó szolgáltatáscsomagot kapunk a havi díj részeként. Ezzel a fenntartási költségek mellett rengeteg időt spórolhatunk, és minden olyan ügyintézési nehézségtől is eltekinthetünk, amely az autó üzemeltetésével és karbantartásával jár. A futamidő végén pedig az autó eladásával sem kell foglalkozni, hanem csak leadni a kulcsot, és ha bevált a konstrukció, megújítani szerződésünket egy új autóra.

Mit tartalmaz az operatív lízing havi díja?

  • finanszírozási díj: forint alapon, fix kamatozással, garantált maradványértékkel kerül meghatározásra. Értékcsökkenésből és kamatból áll. Az értékcsökkenés a jármű nettó beruházása és a maradványérték közötti különbözet egyenlően elosztva a teljes futamidőre. A kamat szintén egyenlően van elosztva a teljes futamidőre, így a finanszírozás végig állandó.
  • karbantartási átalánydíj: magában foglalja a kötelező szervizek díját, valamint a tervezett teljes futamidőre eső, rendeltetésszerű használat mellett felmerülő, teljes körű karbantartások költségeit. Ennek köszönhetően a műszaki meghibásodások javítása, kopó-forgó alkatrészek cseréje és a garancián túli javítások is díjmentesek.
  • gumiabroncs átalánydíj: beleértve a tervezett futamidőhöz és futásteljesítményhez kalkulált, választott árkategóriájú téli és nyári gumiabroncsok árát, továbbá a szerelés, a tárolás és az állapotfelmérések költségeit.
  • szervizügyintézés: a havi díj keretében a flottakezelő tartja a kapcsolatot a szervizekkel és az elszámolási ügyintézésbe is bekapcsolódik, így az autóhasználóra csupán az időpont-egyeztetés marad intézendő feladatként.
  • Assistance szolgáltatás (0-24 órás belföldi gépjárműmentés): Magyarország vagy Európa területén műszaki meghibásodás esetén ingyenes, nonstop telefonos segélyszolgálat. A jármű állapotától függően helyszíni javítás vagy tréleres szervizbe szállítás vehető igénybe.
  • adók: a havi díj tartalmazza a biztosítási adót, a cégautóadót, illetve a gépjárműadót. A cégautóadó csökkenthető a gépjárműadó összegével, tehát ez utóbbi nem jelent plusz terhet.
  • biztosítások: ide tartozik a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás, valamint a CASCO és a GAP biztosítás.
  • biztosítási és bírságügyintézés: magában foglalja a káreseményekhez kapcsolódó ügyintézést, továbbá a bírságok kezelését is.
  • flottatanácsadás: nagyvállalatok több mint 10 autóból álló flottájának esetében egy kijelölt kapcsolattartó folyamatos pénzügyi és hatékonyságfejlesztési tanácsokkal, riportokkal, továbbá iparági szakértelemmel segíti a flotta kezelését, optimalizálását.
  • csereautó-szolgáltatás: karbantartások és javítások idejére.
  • üzemanyagkártya-menedzsment: egyszerűvé és átláthatóvá teszi az üzemanyaggal kapcsolatos elszámolásokat.
  • telefonos gépjármű-ügyintézés: a Driver Centeren keresztül.
  • digitális ügyintézési rendszer: a MyLeasePlan felületen könnyedén elintézhetők a céges autóval kapcsolatos ügyek, és akár kiegészítő szolgáltatást is megrendelhetünk ezen keresztül.

The post Mennyibe kerül valójában egy autó? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>