Universal Robots – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 11 Nov 2024 06:00:56 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az Universal Robots bevezeti az ActiNav-ot https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/06/universal-robots-actinav/ Sun, 06 Sep 2020 11:04:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11486 Az ActiNav a Universal Robots legújabb UR+ alkalmazáskészlete, amely minden vállalkozás számára egyszerűsíti az ömlesztett áruk mozgatását és az alkatrészek pontos elhelyezését a UR kobotokat használó gépek számára. Az ActiNav egyidejűleg kezeli a vizualizálást, az ütközésmentes mozgástervezést és az autonóm valós idejű robotvezérlést, ezzel kiküszöbölve az ömlesztett áruk mozgatásához kapcsolódó komplexitást és kockázatot. Az ömlesztett […]

The post Az Universal Robots bevezeti az ActiNav-ot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ActiNav a Universal Robots legújabb UR+ alkalmazáskészlete, amely minden vállalkozás számára egyszerűsíti az ömlesztett áruk mozgatását és az alkatrészek pontos elhelyezését a UR kobotokat használó gépek számára.

Az ActiNav egyidejűleg kezeli a vizualizálást, az ütközésmentes mozgástervezést és az autonóm valós idejű robotvezérlést, ezzel kiküszöbölve az ömlesztett áruk mozgatásához kapcsolódó komplexitást és kockázatot.

Az ömlesztett áruk mozgatásának bonyolultsága az egész ipar számára nagyon jól ismert, hatalmas erőfeszítéseket igényel mind az egységesítés és a programozás terén. Manapság a legtöbb ömlesztett áru mozgatásához készült termék kizárólag azok vizuális aspektusára helyezi a hangsúlyt, és gyakran több száz további programozási sorra van szükség a kiválasztás és az áthelyezés helye közötti különbség áthidalására – különösen, ha az „áthelyezés” nem csupán egyik dobozból a másikba történő pakolást jelent, hanem az alkatrészek pontos beillesztését egy eszközbe, például egy lámpatestbe, további feldolgozás céljából.

Az ActiNav egyesíti a valós idejű autonóm mozgásvezérlést, az együttműködő robotikát, a tárgyak vizuális felismerését és az érzékelőket egy egyszerűen használható, gyorsan telepíthető és költséghatékony készletben. A rendszer nem igényel vizuális vagy robotprogramozási ismereteket, hanem a „bemutatás alapú tanítás” elvén alapszik, amely a UR kobot érintőképernyős táblagépébe integrált hatlépéses, telepítő program által vezérelt beállítási folyamat. Az ActiNav gyorsan és könnyen telepíthető a gyártó vállalatok házon belüli automatizálási csapata által vagy a UR disztribútorának vagy integrátorának segítségével a nagyobb termelékenység, minőség és hatékonyság elérés érdekében.

„A gépkiszolgálás mindig az egyik legalapvetőbb alkalmazás volt az együttműködő robotkarok esetében. Egy fontos piaci igényt fedeztünk fel egy egyszerű megoldás iránt, amely lehetővé teszi a UR kobotok számára, hogy önállóan megtalálják és kiválasszák az alkatrészeket a mély dobozokból és precízen egy gépbe helyezzék. Ez nem válogatás és elpakolás, ez pontos választás és részorientált elhelyezés.”

Jim Lawron a Universal Robots termék- és alkalmazásmenedzsment vezetője.

Az ActiNav a UR disztributor hálózatán és az új UR+ Application Kits felületen keresztül érhető el, amely a kobotok területén úttörő vállalat sikeres UR+ ökoszisztémájának kibővítése olyan alkatrészekkel, amelyek igazoltan tökéletesen működnek az UR kobotokkal. Más UR+ alkalmazáskészletekhez hasonlóan az ActiNav-ot is alapos alkalmazási ismeretekkel fejlesztették ki, amelyekkel kiküszöbölik a mérnöki munka duplikációját a széles körben használt alkalmazások telepítésekor. Az ActiNav az UR UR5e és UR10e e-Series kobotjaival, a UR + alkalmazással vagy a felhasználó által meghatározott végeffektorral és alkalmazásspecifikus kerettel vagy rögzítőelemekkel működik együtt. A készlet magába foglalja az Autonomous Motion Module (AMM) és az ActiNav URCap felhasználói felület szoftverét, valamint a választható 3D érzékelőket.

Bár a gépkiszolgáló állomások automatizálásának különféle módjai vannak, amelyek közül sok magában foglalja a rekeszek, tároló adagolók vagy szállítószalagok működtetését abból a célból, hogy az alkatrészek a gépekhez jussanak, Lawton elmagyarázza, hogy az ActiNav hogyan tudja megkerülni ezt a lépést.

,,Az áruk gyakran már a tárolókba érkeznek, tehát a legrugalmasabb és legmérhetőbb lehetőség az, hogy ezeket az ömlesztett árukkal teli tartályokat a géphez szállítsa, majd közvetlenül a tárolótartályból vegye ki és helyezze a gépbe”

– mondja.

,,Ez minimalizálja a szükséges alapterület nagyságát és csökkenti az alkatrész-specifikus szerszámkészlet szükségességét.”

Az ActiNav önállóan illeszti be az alkatrészeket CNC-be vagy olyan feldolgozógépekbe, amelyeket fúráshoz, sorjázáshoz, hegesztéshez, vágáshoz vagy menetfúráshoz használnak. A nagy felbontású 3D-s érzékelő és a CAD illesztés lehetővé teszi az ActiNav Autonomous Motion Module (AMM) által biztosított nagy pontosságú válogatásokat. Ez a rendszer meghatározza, hogy miként kell kiválasztani az árut, majd irányítja a robotot, hogy válasszon egyet, és ezt minden alkalommal a helyes készülékbe rögzítse. Az autonóm mozgásvezérlés lehetővé teszi, hogy az ActiNav több alkatrész tárolására alkalmas mélyebb tárolókban is alkalmazható legyen, ami az önálló ömlesztett áruk mozgatására szolgáló rendszereknek problémát jelentene.

Az IDC robotikával foglalkozó kutatási csoport igazgatója, Remy Glaisner, szoros figyelemmel kíséri az automatizált gép kiszolgálási megoldások piacát.

“Manapság a technológiai felhasználók mindennél jobban meg szeretnék őrizni az üzleti műveleteik integritását és folytonosságát”

– mondja.

„Ebben az összefüggésben a gyorsan alkalmazkodó robotrendszerek integrációjának vagy átcsoportosításának egyszerűsítése meghatározó képességgé válik a gyártók és más ipari felhasználók számára. Az ActiNav sok szempontból új szintre emeli az intelligens rendszerek jövőjével kapcsolatos működési elvárásokat.”

Az ActiNav jelenleg az Egyesült Államokban, Mexikóban és Kanadában érhető el, de idén sor kerül a nemzetközi bevezetés bejelentésére is.

The post Az Universal Robots bevezeti az ActiNav-ot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tíz éve adták el a világ első együttműködő robotját https://www.muszaki-magazin.hu/2019/01/07/tiz-eve-adtak-el-a-vilag-elso-egyuttmukodo-robotjat-universal-robots/ Mon, 07 Jan 2019 05:00:19 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5860 A Universal Robots komoly mérföldkőhöz érkezett: tíz éve adták el az első együttműködő robotot (kobotot). Egy évtizede meghatározó szereplője a cég a kobotok fejlesztésének és gyártásának, amely mára az ipari automatizáció leggyorsabban növekvő szegmensévé vált. A vállalat számára minden adott, hogy további sikereket érjen el, hiszen a kobotok a szemünk láttára bontják le az automatizáció […]

The post Tíz éve adták el a világ első együttműködő robotját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Universal Robots komoly mérföldkőhöz érkezett: tíz éve adták el az első együttműködő robotot (kobotot). Egy évtizede meghatározó szereplője a cég a kobotok fejlesztésének és gyártásának, amely mára az ipari automatizáció leggyorsabban növekvő szegmensévé vált.

A vállalat számára minden adott, hogy további sikereket érjen el, hiszen a kobotok a szemünk láttára bontják le az automatizáció útjában álló akadályokat szinte minden iparágra kiterjedően. Amikor a dán Linatex, amely ipari alkalmazásokhoz gyárt műszaki műanyagokat és gumit, 2008 decemberében vásárolt egy UR5 robotkart a Universal Robots-tól (UR)  – azért, hogy CNC gépét kezelje vele -, valami olyasmit tett, ami előtte szinte elképzelhetetlennek tűnt. Ahelyett, hogy egy biztonsági kerítés mögött telepítette volna a robotot az emberektől elkülönítve, mint ahogyan az addig az ipari robotok használata során megszokott volt, a dolgozók közvetlen közelében állították munkába. És ahelyett, hogy külsős programozókat kellett volna behívniuk ahhoz, hogy a bonyolult nyelvezettel dolgozzanak, a Linatex egyedül is be tudta programozni a robotot, bármiféle előzetes programozási tapasztalat nélkül. Ma, tíz évvel később, a Linatex még mindig egy Univeral Robots kobotot használ.

Esben Østergaard, a UR társalapítója és technológiai vezetője személyesen szállította le az első robotot, ami az általa vezetett, akkor még kis csapat három évnyi fejlesztői munkájának gyümölcse volt, amit a Dél-Dániai Egyetem alagsorában vittek véghez.  A kobotok fejlesztésében játszott úttörő szerepéért Østergaard az idei évben megkapta az Engelberger Díjat, amit a „robotika Nobel-díjának” is neveznek.

Nem felejti el azt a korai időszakot, amikor 2008-ban a kis létszámú UR csapat leszállította az első UR5 kobotokat Dániában és Németországban. „10 év sok időnek tűnhet, és valóban rengeteg dolog történt az azóta eltelt időben, de még mindig csak a kezdeti fázisban járunk.” – mondja Østergaard. „Azt látom, hogy a kotobjaink folyamatosan újabb és újabb alkalmazásokat működtetnek, amelyekre még gondolni sem mertünk volna, amikor belekezdtünk az egész fejlesztésbe.”

Esben Østergaard és az egyre gyarapodó UR csapata egy nagyobb modellt, a UR10-et 2012-ben dobta piacra, az asztali UR3-at pedig 2015-ben – ugyanabban az évben, amikor a Teradyne látván a vállalatban rejlő potenciált, 285 millió dollárért megvásárolta a UR-t.„Azóta vagyunk az együttműködő robotok úttörői, amióta ez a kifejezés létezik. A biztonság ma már nem csak egy alapvető tényező, hanem nélküle nem is lehet belépni a robotpiacra.” – mondja a UR technológiai vezetője.  „Hiszünk abban, hogy az együttműködés kiterjed a hozzáférhetőségre és rugalmasságra is, amelyet úgy érünk el, hogy elérhetővé tesszük a robotokat olyan gyártó cégek számára is, akik a vélt költségek és a komplexitás miatt korábban soha nem gondolták volna, hogy egyszer robotokat fognak telepíteni.”

universal robots

2016-ban a UR bemutatta a Universal Robots+-t, a vállalat innovatív globális ökoszisztémáján alapuló új platformját, ahol külsős fejlesztők hozhatnak létre termékeket, például fogókat, érzékelő-rendszereket, szoftvereket és egyéb kiegészítőket, amelyek garantáltan kompatibilisek a UR robotokkal. A UR+ bemutatóterem jelenleg kb. 130 hitelesített UR+ terméket tartalmaz, valamint több mint 390 jóváhagyott kereskedelmi fejlesztőcég vesz részt a UR+ fejlesztőprogramjában.

Egy évvel később, 2017-ben beindult a Universal Robots Academy is, melynek célja a robotokkal kapcsolatos szaktudás terjesztése. Kilenc ingyenes interaktív online képzésből áll, amelyekkel a UR kobotok programozása, telepítése és működtetése sajátítható el.  A program világszerte nagy népszerűségre tett szert, 130 országból érkező több mint 45 ezer felhasználó vette igénybe a nyolc nyelven (angol, spanyol, német, francia, kínai, japán, koreai és thai) elérhető modulokat. A UR az egyetlen robotgyártó, amelyik ilyen szintű ingyenes képzéssel is szolgál.

„A gyártóiparnak egyre nagyobb mértékben kell megküzdenie a szaktudás hiányának problémájával. Ezt mindenáron át kell hidalnunk. A tudásteremtés és a robotjainkhoz való hozzáférés elősegítése fontos lépések ebbe az irányba.” – mondja Østergaard.

A kobotok jelenleg az ipari automatizáció leggyorsabban fejlődő szegmensét jelentik. A Robotic Industries Association (RIA) becslése szerint 2025-re az eladott egységek száma meg tízszereződik, és ezzel az összes valaha értékesített ipari robot 34%-át fogják kitenni. A terület úttörőjének, a UR-nak sikerült megtartania piacvezető pozícióját, a BIS Research kutatása szerint 60%-os részesedéssel rendelkezik a globális kobotpiacon, azaz több kobotot ad el, mint az összes többi vetélytárs együtt.

Mivel a kobotpiacon egyre növekvő számú konkurens vállalattal (régóta fennálló ipari szereplők és start-up-ok) kell szembenézni, kulcsfontosságú mindig egy lépéssel előttük járni. Júniusban a UR bemutatta kobotjainak legújabb generációját, az  e-Series-t, amely új szintre elemi az együttműködő robotok által nyújtott képességeket, lehetővé téve a szélesebb körben alkalmazható, speciális megoldások még gyorsabb fejlesztését és telepítését.

„Mivel a gyártócégek egyre nagyobb mértékben kezdenek el kobotokban gondolkodni, úgy érezzük, szükség van arra, hogy igényesebb alkalmazásmódokat is támogassunk, melyek nagyobb pontosságot és bonyolultabb integrációt követelnek meg. Az e-Series indításával újabb és újabb kobot-applikációkhoz, és az általuk nyújtott előnyökhöz tudjuk hozzásegíteni a vállalatokat, bármekkora is legyen a méretük.” – mondja Østergaard. A Universal Robots eddig több mint 27 ezer kobotot adott el világszerte.

www.universal-robots.com

The post Tíz éve adták el a világ első együttműködő robotját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kobotok egykor és ma https://www.muszaki-magazin.hu/2018/12/08/kobotok-egykor-es-ma/ Sat, 08 Dec 2018 17:07:00 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5763 A világ első együttműködő robotját – vagy becenevén kobotját – 10 éve értékesítették, jóval azelőtt, hogy ezt az egyre fontosabb ipari szereplővé váló robottípust ezen a néven széles körben ismerték volna. Ugorjunk 2016-ra, amikor a kobotok piaca éves szinten 50%-os növekedést mutat és az ipari robotika leggyorsabban fejlődő szegmensét jelenti, ami a becslések szerint akár […]

The post Kobotok egykor és ma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A világ első együttműködő robotját – vagy becenevén kobotját – 10 éve értékesítették, jóval azelőtt, hogy ezt az egyre fontosabb ipari szereplővé váló robottípust ezen a néven széles körben ismerték volna.

Ugorjunk 2016-ra, amikor a kobotok piaca éves szinten 50%-os növekedést mutat és az ipari robotika leggyorsabban fejlődő szegmensét jelenti, ami a becslések szerint akár már 2020-ra is elérheti a 3 milliárd dolláros globális bevételt (az ipari robotikán belül). A robot szót Karel Čapek cseh író használta először az 1920-as években a „Rossum’ Universal Robots” című sci-fi darabjában. A világ első ipari robotkarját az ötvenes évek végén a General Motors telepítette, és azóta a szektor egyre nagyobb mértékben az ipari automatizáció felé halad.

Az együttműködő robotok korában új terület nyílik meg a kimondottan kis- és közepes méretű gyártóvállalatok megcélzásával, akik számára a robotika korábban túl drága vagy komplex lett volna. Az együttműködő robotok számos előnnyel rendelkeznek, kezdve a méretüktől, súlyuktól és sokoldalúságuktól egészen a könnyű telepítésig és programozásig, a beépített biztonsági funkciókig és a gyors megtérülésig. Amellett, hogy az ipari robotok nagyobbak és nehezebbek, nem tudnak az emberi dolgozókkal közösen dolgozni. Az egyre növekvő számú robot kiegészítőnek köszönhetően a kobotok variálható alkalmazásaikkal a rájuk bízott feladatok széles körét képesek ellátni.

„Azóta vagyunk az együttműködő robotok úttörői, amióta ez a kifejezés létezik. A biztonság ma már nem csak egy alapvető követelmény, e nélkül nem is lehet belépni a robotpiacra. Hiszünk abban, hogy az együttműködés kiterjed a hozzáférhetőségre is, amelyet úgy tudunk elérni, hogy lejjebb eresztjük az automatizáció küszöbét azzal, hogy elérhetővé tesszük a robotokat olyan gyártócégek számára is, akik korábban soha nem gondolták volna, hogy egyszer robotokat fognak telepíteni.” – mondja Esben Østergaard, a Universal Robots (az együttműködő robotok piacvezetője) technológiai vezetője és társalapítója.

55 országban több mit 25 ezer telepített kobottal a vállalat sikeresen reagált arra a piaci résre, amelyet így az emberek közvetlen közelében is dolgozni képes, felhasználóbarát, rugalmas robotok töltöttek be.

Az ipari robotika Magyarországon is élre tör

2017-ben Magyarországon a leszállított ipari robotok mennyisége 244%-al emelkedett, 2470 egységre. A növekedés fő mozgatórugója az autóipar volt, amely 2016 és 2017 között 203 egységről 1752 egységre növelte a telepített robotok számát. Ez az összes telepítés 71%-át teszi ki. A robotok összesített eladási száma kb. 8500 egységet ért el 2017 végére. Az előrejelzések szerint a robotok értékesítése 2018 és 2021 között további emelkedést mutat majd, a nemzetközi autógyártó vállalatok pedig olyan folyamatban lévő projektekkel dolgoznak, amelyek várhatóan hatással lesznek a 2018-as értékesítésre is.

www.universal-robots.com

 

The post Kobotok egykor és ma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
OnRobot – Kobotok és kiegészítőik https://www.muszaki-magazin.hu/2018/11/15/onrobot-kobotok-es-kiegeszitoik/ Thu, 15 Nov 2018 20:42:03 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5629 A különböző robot-kiegészítők gyártásában a dán székhelyű OnRobot vezető szerepet tölt be. Ezek az eszközök kompatibilisek a legtöbb piacon lévő robotkarral: ezek általában fogók (gripperek) és érzékelők (szenzorok), amelyek gyors telepítés után akár egy óra alatt üzembe helyezhetők. –tudtuk meg a cég budapesti bemutatóján. A grippereket és szenzorokat használó iparágak között szerepel az építőipar, autógyártás, […]

The post OnRobot – Kobotok és kiegészítőik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A különböző robot-kiegészítők gyártásában a dán székhelyű OnRobot vezető szerepet tölt be.

Ezek az eszközök kompatibilisek a legtöbb piacon lévő robotkarral: ezek általában fogók (gripperek) és érzékelők (szenzorok), amelyek gyors telepítés után akár egy óra alatt üzembe helyezhetők. –tudtuk meg a cég budapesti bemutatóján.

A grippereket és szenzorokat használó iparágak között szerepel az építőipar, autógyártás, élelmiszeripar, logisztika, a gyógyszeripar és egészségügy –a felhasználási területek a termelési folyamat jellegzetességei alapján rugalmasan változtathatók. Az alkalmazásmódok közül a leggyakrabban a pick & place feladatok automatizálása fordul elő – akár csomagoláshoz, cégen belüli logisztikai-, szállítmányozási munkákra, vagy minőségellenőrzésre is tökéletes megoldást jelentenek.

Most a Universal Robots ingyenes Seminar in the box sorozatának részeként minden érdeklődő vállalkozás megismerkedhet az OnRobot end-of-arm tooling eszköztárával és azok előnyeivel is! Ezek a bemutatók olyan alkalmak, ahol nem csak a kollaboratív robotok új generációjának bemutatására kerül sor, de közvetlenül a gyártóktól kérdezhetnek a résztvevők. Az OnRobot disztribútorai emellett számos „open house” eseményt is tartanak, ahol a partnerek telephelyén, használat közben nyílik lehetőség megismerkedni a robot-kiegészítőkkel.

Kobot kiegészítő piac

Az együttműködő robotok piacán az elmúlt években robbanásszerű fejlődés figyelhető meg. A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) tavalyi évről készült riportja alapján a hazai robotizáció mértéke az előző évekhez képest több mint 240%-os növekedést mutat (a Magyarországon telepített ipari robotok darabszáma alapján). A kobotok és azok kiegészítői így egyre fontosabb szereplői lesznek a termeléssel foglalkozó iparágaknak – de vajon mik azok a funkciók, amelyek használata ideális cégünk produktivitásának növeléséhez?

A robotika világában az innováció már nem áttörést jelent, hanem mindennapos folyamattá vált – a gyorsan változó technológiai körülményekhez pedig minden gyártással foglalkozó cégnek alkalmazkodnia kell, ha meg akarja tartani versenyképességét. Az együttműködő robotok (kobotok) éppen ebben jelentenek állandó segítséget – ha pedig a felhasználás lehetőségeit tekintjük, a kobotok felszerelése különböző robot-kiegészítőkkel szinte minden feladatra kiterjedő automatizálást hozhat magával. Az együttműködő robotok és azok kiegészítői a gyártási és szállítmányozási folyamatok legszélesebb skáláján használhatók, hiszen biztonságosabbá, hatékonyabbá és olcsóbbá teszik a munkafolyamatokat. A kobotok az emberekkel közösen dolgozva folyamatos minőséget és termelési növekedést eredményeznek.

Robot-kiegészítők (end-of-arm tooling) segítségével az együttműködő robotokkal való termelés gyorsabbá, pontosabbá és ezáltal hatékonyabbá válhat. A robot-kiegészítők további legnagyobb előnye, hogy nem fáradnak el, több órányi előre programozott munka után is ugyanolyan hatékonysággal és minőségben képesek elvégezni ugyanazt a feladatot, ami a humán erőforrás számára nehéz, veszélyes vagy egyszerűen túlzottan monoton és repetitív. Együttműködő robotokkal és kiegészítőivel elérhető, hogy a cég meglévő emberi munkaerő kapacitását magasabb presztízsű feladatokra használja, ezzel növelve a termelékenység mellett a kollégák motiváltságát is.

OnRobot

Az OnRobot-ról

Az OnRobot székhelye a dániai Odensében található, end-of-arm tooling hardver és szoftver technológiákat kínál, főként együttműködő robotokhoz (kobotokhoz). Az OnRobot a 2015-ben Bilge Jacob Christiansen és Ebbe Overgaard Fuglsang által alapított On Robot cégből alakult. Az OnRobot fogókat, érzékelőket és egyéb kobot felszereléseket integrál annak érdekében, hogy megkönnyítse a technológia alkalmazását olyan területeken, mint a csomagolás, minőség-ellenőrzés, anyagmozgatás, gépkezelés, összeszerelés és hegesztés. A vállalat tervei között szerepel az új technológiák vásárlása és fejlesztése, globális támogatással alátámasztva. Dániai központján kívül az OnRobot jelenleg Németországban, Kínában, az Egyesült Államokban, Malajziában és Magyarországon is rendelkezik értékesítési irodákkal.

www.onrobot.com

The post OnRobot – Kobotok és kiegészítőik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyszerűbb robotcella telepítés https://www.muszaki-magazin.hu/2018/09/22/egyszerubb-robotcella-telepites/ Sat, 22 Sep 2018 10:14:02 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5292 Három népszerű együttműködő robot-alkalmazáson (gépkezelés, összeszerelés, csomagolás) keresztül mutatkozott be az új eszköz, amely lépésről lépésre nyújt útmutatást a végszerszámokhoz, a programozáshoz, az interfészekhez, és még sok más tényezőhöz.  A Universal Robots folyamatosan arra törekszik, hogy megoldást találjon az automatizációs szakképzés hiányának problémájára. Legújabb fejlesztésük egy alkalmazásépítő eszköz (Application Builder), amely megkönnyíti a robotcellák létrehozását […]

The post Egyszerűbb robotcella telepítés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Három népszerű együttműködő robot-alkalmazáson (gépkezelés, összeszerelés, csomagolás) keresztül mutatkozott be az új eszköz, amely lépésről lépésre nyújt útmutatást a végszerszámokhoz, a programozáshoz, az interfészekhez, és még sok más tényezőhöz.

 A Universal Robots folyamatosan arra törekszik, hogy megoldást találjon az automatizációs szakképzés hiányának problémájára. Legújabb fejlesztésük egy alkalmazásépítő eszköz (Application Builder), amely megkönnyíti a robotcellák létrehozását és telepítését, miközben ezzel egy időben növeli az alkalmazottak robotikai jártasságát és szakértelmét. Az Application Builder végigvezeti a vásárlókat a sikeres, teljesítményre és költséghatékonyságra optimalizált robot applikáció építésének teljes folyamatán. Az online varázsló lépésenként mutatja be a folyamatot, és segít kiválasztani a megfelelő robotot és end-of-arm-toolt. Ezen felül részletesen elmagyarázza a különféle beállítások előnyeit és hátrányait, valamint megosztja azokat az ismereteket, amelyek feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy egy mindre kiterjedő megoldást lehessen létrehozni.

Az Alkalmazásépítőt a Chicagoban szeptember 10-15. között megrendezett IMTS kiállításon (International Manufacturing Technologym Show) mutatták be. Az érdeklődő vendégek a Universal Robots standjánál virtuális valóság headsetek segítségével léphettek be egy működő robotapplikáció virtuális világába.

Továbbra is az a célunk, hogy az újításainkkal elérhetőbbé és költséghatékonyabbá tegyük a robotok használatát a lehető legszélesebb közönség számára.” – mondja Stefan Stubgaard, a UR Globális Kompetencia Központjának igazgatója. „Az Application Builder bárki számára elérhetővé teszi azokat az eszközöket és funkciókat amelyek ahhoz szükségesek, hogy gyorsan és sikeresen lehessen létrehozni egy olyan robotalkalmazást, ami teljes biztonsággal megfelel az adott cég összes igényének.”

robot

A kiállításon három népszerű robotapplikációt mutattak be; a gépkezelést, az összeszerelést, és a csomagolást. Az Application Builder teljes programsablonokat kínál a kívánt applikációkhoz, és végigvezeti a működtetőt a beállítási kérdéseken – annak érdekében, hogy a teljesítmény és a költség szempontjából is a lehető legalkalmasabb végszerszám kerülhessen kiválasztásra. Ezután megmutatja, hogyan lehet a robotot összekapcsolni egyéb berendezésekkel, és segítséget nyújt a speciális feladatokhoz szükséges paraméterek programozásához is, mint például a nyomaték mértékének beállítása a csavarhúzó-alkalmazások esetén, vagy a raklapozáshoz szükséges modellek beigazítása. A UR már dolgozik az Application Builder további alkalmazásokkal történő fejlesztésén.

http://www.universal-robots.com/

The post Egyszerűbb robotcella telepítés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kiterjesztett valóság és robotok https://www.muszaki-magazin.hu/2018/09/09/kiterjesztett-valosag-es-robotok/ Sun, 09 Sep 2018 15:34:50 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5200 A kiterjesztett valóság (augmented reality – AR) az a technológia, ami általában speciális headsetekkel, szemüvegekkel, vagy vetítésekkel jár, adatokat vagy grafikát helyez valós képekre, érzékelőkkel és kamerákkal ismeri fel a működtető mozdulatait a visszajelzés és az irányítás érdekében. Mostanáig az AR főként a gaming területén volt jellemző, ám ahogyan terjed a technológia, úgy kerülnek napvilágra […]

The post Kiterjesztett valóság és robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kiterjesztett valóság (augmented reality – AR) az a technológia, ami általában speciális headsetekkel, szemüvegekkel, vagy vetítésekkel jár, adatokat vagy grafikát helyez valós képekre, érzékelőkkel és kamerákkal ismeri fel a működtető mozdulatait a visszajelzés és az irányítás érdekében.

Mostanáig az AR főként a gaming területén volt jellemző, ám ahogyan terjed a technológia, úgy kerülnek napvilágra újabb felhasználási módok. A robotikai kutatásban meglepő, új szerep jut az AR-nak, aminek nemsokára jelentős hatása lehet a gyártási- és logisztikai automatizálásra, valamint – idővel – az otthoni- és kiszolgáló robotokra is.

A robotok programozásának hagyományos módja korábban a kódolás volt, ami időigényes és költséges folyamatnak számított. Ez azt jelentette, hogy a robotokat egy konkrét feladatra programozták be, amit újra és újra el kellett végezniük. A kobotok programozása azonban sokkal könnyebb. Az – akár teljesen tapasztalatlan – működtetőnek mindössze a kívánt irányokba kell mozgatnia a robotkart, és egy vezérlőegység használatával beállíthatja az útvonalpontokat és műveleteket. A programozás így sokkal intuitívabb és rugalmasabb lesz, valamint a robotot könnyedén be lehet programozni új feladatokra is. Noha a robotok mozgása pontos és egységes, általában nem olyan finom, mint az emberi mozdulatoké, emellett a robot csakis azt a feladatot tudja ellátni, amire beprogramozták.

kiterjesztett valóság

Az AR szintet emel

A kiterjesztett valóság lehetővé teszi azt, hogy az emberi dolgozó úgymond átvegye a robot felett a hatalmat. A működtető az AR-t használva vezérli a robotot, természetes és óvatos mozdulatokkal, tehát úgy ad a robotnak pontos instrukciókat, hogy elvégzi azokat a feladatokat, amiket a robottól is szeretne viszontlátni. Ez az új hozzáállás ideális megoldásnak számít a kobotok esetében, mivel azok az emberekkel közvetlenül és közösen tudnak dolgozni, bármiféle zavaró biztonsági korlát vagy kerítés nélkül.

Az AR technológia és a kobotok kombinációja egy teljesen új szintre emelheti az együttműködést. A michigan-i Kubica Corporation tervezővállalat nemrég mutatta be az AR-es autóajtó-panel összeszerelő programját, amely egy UR10 robotot és a Light Guide Systems vetítőrendszerét alkalmazza. Carol Choma, a Kubica operatív és üzletfejlesztési igazgatója pozitívan nyilatkozik az alkalmazásról: „Ez nagyon jó példa egy olyan, együttműködő munkakörnyezetre, ahol a Universal Robots U10 robotja együtt dolgozik az emberi munkatárssal egy autóipari összeszerelő állomáson.” Ebben a felállásban a Light Guide rendszere szerelési instrukciókat vetít közvetlenül a munkaterületre. A működtető ráteszi a kezét a virtuális, vetített „start gombra”, és várja a további instrukciókat, miközben a robot elkezdi végezni a munkáját. A vetített fény kiemeli a robot által elvégzett feladatokat és segíti a működtetőt azokban, amiket neki kell elvégeznie. A folyamat úgy zajlik, hogy a rendszer megvilágítással és színkóddal jelöli a működtető számára a rögzítendő kábel pontos helyét, miközben a robot egyéb szerelési műveleteket végez el.

A működtető a minőségellenőrző üzeneteket is látja – mint például ha hiányzik egy csapszeg -, és a vetítőrendszer virtuális vezérlőjével további parancsokat adhat a robotnak. Miután minden folyamat befejeződött, a vetítőrendszer egy képet készít a kész munkáról a későbbi ellenőrzés és nyomon követés céljából.

Az AR-t érintő kutatások még korai szakaszban vannak, de a jelek szerint a technológia segíteni fog abban, hogy a robotok használatát kiterjesszék a komplexebb alkalmazásokra is. A segítségével javulni fog a gyártási minőség és a konzisztencia, valamint nőni fognak az emberek és robotok közti együttműködési lehetőségek is.

http://www.universal-robots.com

 

The post Kiterjesztett valóság és robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Universal Robots – A megoldás karnyújtásnyira van https://www.muszaki-magazin.hu/2018/05/21/universal-robots-megoldas-karnyujtasnyira-van/ Mon, 21 May 2018 16:00:03 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4694 Egy nyolc alkalmazottal rendelkező vállalat a Universal Robots segítségével költséghatékonyan képes megfelelni a vásárlói igényeknek. Az Izoelektro d.o.o. egy gyorsan növekvő szlovén gyártócég, amely elektroenergetikai rendszerek felállításához, karbantartásához és felújításához használható termékeket készít. A legfontosabb áruk közé az alacsony, középfeszültségű túlfeszültség-levezetők, kompozit szigetelők, összekötő és felfüggesztő berendezések, és csatlakozóhüvelyek tartoznak. A vállalat saját szabadalmakkal is […]

The post Universal Robots – A megoldás karnyújtásnyira van appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy nyolc alkalmazottal rendelkező vállalat a Universal Robots segítségével költséghatékonyan képes megfelelni a vásárlói igényeknek.

Az Izoelektro d.o.o. egy gyorsan növekvő szlovén gyártócég, amely elektroenergetikai rendszerek felállításához, karbantartásához és felújításához használható termékeket készít. A legfontosabb áruk közé az alacsony, középfeszültségű túlfeszültség-levezetők, kompozit szigetelők, összekötő és felfüggesztő berendezések, és csatlakozóhüvelyek tartoznak. A vállalat saját szabadalmakkal is rendelkezik, melyeket sikeresen alkalmaznak a termékeik gyártása során. A saját áruik értékesítésén kívül a cég alacsony és közepes feszültségű elektromos hálózatok számára is szolgáltat elemeket, például csatlakozókat, vezetékeket, a vezetékek rögzítésére szolgáló spirálokat, kábelsarukat, csipeszeket, és csavarokat. Világszerte több mint 40 országból származó villamosenergia-elosztó vállalatok bíznak az Izoelektro tudásában és technológiájában.

Kihívás

Az ügyfelek követelményeihez és szükségleteihez való gyors alkalmazkodás az Izoelektro egyik fő kihívása. Szükség van mintadarabok létrehozására és termékek tanúsítására, valamint a gyártási folyamatoknak is zavartalanul kell működniük, mindezt a lehető legrövidebb időn belül.  A vállalat emellett maximális versenyelőnyt kovácsol magának azzal, hogy közvetlenül az ügyfeleknek értékesít, a közéjük kerülő forgalmazói csatorna kihagyásával.

„A legnagyobb kihívás számunkra az ügyfeleink igényeinek költséghatékony módon való kielégítése.” – mondja Tadej Kovač, az Izoelektro fejlesztési igazgatója. „Mivel azt látjuk, hogy a vállalatok a világ minden pontján optimalizálják a gyártási folyamataikat, elkezdtünk mi is a saját folyamatink automatizálásán gondolkodni. A robotok jelentik a jövőt, és különösen az elektromos alkatrészek gyártása során komoly konkurenciával kell szembenéznünk. Így hát utánanéztünk a megfelelő robotikai megoldásnak.”

Mivel a vállalat kis mérete miatt – mindössze nyolc alkalmazottal rendelkezik – nem engedhet meg magának hagyományos ipari automatizáló rendszert, könnyű volt döntést hozni. Az együttműködő robotok rengeteg különböző, és sokkal megfizethetőbb lehetőséget tudnak nyújtani, valamint a Universal Robots egy minőségi robotot kínál tisztességes áron. „A Universal Robots egy világszerte elismert márka, kiváló minőséget nyújtanak nagyon jó áron. Nem kellett sokat gondolkoznunk.” – teszi hozzá Tadej Kovač.

Universal Robots

Megoldás

A vállalat megvizsgálta az összes lehetséges kockázatot, ami abból eredhet, hogy a robotnak együttműködő természetéből fakadóan nincs szüksége biztonsági kerítésre. Annak ellenére, hogy a vállalat nem rendelkezett túl sok tapasztalattal a robotika terén – hiszen ez volt az első robotjuk – az első projekt mindössze két hét alatt létrejött a kobot megérkezését követően. A gyors telepítés a Universal Robots által nyújtott átfogó technikai támogatásnak is köszönhető volt.

Az első projekt két feladatot tartalmazott: kis-, valamint közepes feszültségű túlfeszültség-levezetők terméktesztelési folyamatait végezte a robot. Azt tervezik, hogy a projektbe beleveszik a kompozit szigetelők szakítóterhelésének tesztelését is. A robotra a kompozit szigetelők összeszerelését is rá szeretnék bízni.

Most az UR5 robot végzi az ellenőrző folyamatokat, és mivel a termékek 100%-át tesztelni kell, a vállalat ezt az időigényes feladatot mindenképpen automatizálni szerette volna. Egy Robotiq fogót használva a kobot átvette a többnyire hosszasan ismétlődő feladatokból álló folyamatot, így az alkalmazottak fontosabb és értékesebb munkákra koncentrálhatnak. Eddig minden ügyfél rendkívül elégedett a működéssel, így az Izoelektro újabb robotok integrálását is tervezi a jövőben.

„Eleinte semmilyen tapasztalattal nem rendelkeztünk, de a Universal Robots által ajánlott technikai támogató előadások után minden sokkal egyszerűbbé vált. Persze sokat kellett tanulnunk, főleg azért, mert ez volt az első találkozásunk a Universal Robots-szal. Rengeteg olyan funkciójuk van még, amit használni tudunk, és fogunk is a jövőben.” – mondja Tadej Kovač.

Előnyök

A robot nagy hatással volt az Izoelektro termelésére. Egy robot képes nyolc órán keresztül dolgozni megállás nélkül, egyenletes hatékonysággal, ami egy emberi dolgozótól nem várható el. A termékek gyártási és tesztelési ideje rövidebb lett, aminek köszönhetően csökkent a gyártási költségük is. Ezen kívül a robot nem hagy teret az emberi tényezőből eredő lehetséges hibáknak sem.

Az UR segített lerövidíteni a termékek gyártási idejét, és eközben csökkentette a termelési költséget. Emellett olyan fontos előnyöket is hozott, mint a javuló termékminőség, a termelékenység növekedése, és biztonságosabb munkakörülmények az alkalmazottak számára. A legszembetűnőbb eredmény pedig a befektetés rendkívül gyors megtérülése: az Izoelektro úgy becsüli, hogy a kobot előreláthatólag 18-24 hónap alatt teljesen megtérül.

Ajánlólevél

„A vállalatunknál mindannyian látjuk és érezzük azokat az iparágon belüli változásokat, amelyek egyre inkább a gyártási folyamatok automatizálására koncentrálnak. Annak ellenére, hogy csak egy kisvállalkozás vagyunk, nem akartunk lemaradni, így amikor találkoztunk a Universal Robots-szal, egyből tudtuk, hogy nekünk ők jelentik a megfelelő megoldást. Röviddel az egyszerű telepítés után el is kezdtük használni az UR5 robotot és azonnali eredményeket kaptunk: javuló minőség, magasabb termelékenység, és kevesebb kockázat az alkalmazottainkra nézve.” – foglalta össze Tadej Kovač, az Izoelektro fejlesztési igazgatója.

www.universal-robots.com/.

 

 

The post Universal Robots – A megoldás karnyújtásnyira van appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Universal-Robots: A nagy robot-kobot összecsapás https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/16/universal-robots-nagy-robot-kobot-osszecsapas/ Mon, 16 Apr 2018 06:00:34 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4284 A mai világ társadalmának egyik legnagyobb félelme az, hogy a robotok elveszik az emberek elől a munkát. Az ismeretlentől való félelmet, és magának a változásnak a tényét egyes gyártóknak és alkalmazottaknak elsőre valóban nehéz lehet elfogadni. Azonban a robotok új generációja, az ún. együttműködő robotok (kobotok) eloszlatják ezeket a félelmeket. Nézzük meg, mi is a […]

The post Universal-Robots: A nagy robot-kobot összecsapás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mai világ társadalmának egyik legnagyobb félelme az, hogy a robotok elveszik az emberek elől a munkát. Az ismeretlentől való félelmet, és magának a változásnak a tényét egyes gyártóknak és alkalmazottaknak elsőre valóban nehéz lehet elfogadni. Azonban a robotok új generációja, az ún. együttműködő robotok (kobotok) eloszlatják ezeket a félelmeket. Nézzük meg, mi is a különbség a kobotok és a robotok között, beszéljenek a tények helyettünk!

A nagy autógyártó vállalatok által használt robotikai megoldások nagyban különböznek az egyéb feladatok automatizálására használt, más gyárakban alkalmazott robotokétól. Nem jellemző azonban, hogy az üzletvezető vagy a beszerzését felelős személyzet pontosan tisztában lenne azzal, hogy mit is jelent a kettő közti különbség, eltekintve a kinézetüktől. Jelentős eltérés van a gépek kapacitási, biztonsági és programozási jellemzői között, amelyeket ismernie és értenie kell annak, aki a gyártási folyamatainak automatizálásában gondolkodik. A legegyszerűbb módja annak, hogy átlássuk, mi a különbség a kobotok és az ipari robotok között az, ha megértjük, hogy a kobotokat arra tervezték, hogy az emberi munkatársakkal együtt dolgozzanak, amíg az ipari robotokat arra, hogy az emberek helyett dolgozzanak.

Könnyebb, kisebb, sokoldalúbb

A legszembetűnőbb különbség a méret, és a hely, amit egy egység elfoglal. Amíg a hagyományos robotok nagyméretűek és rengeteg helyet foglalnak el, a kobot kompakt, és kis helyen is elfér. A hagyományos ipari robotok többnyire nehezek is (súlyúk 50 kg-nál kezdődik), és csak rögzítve működnek: miután beszerelték őket, sem újraprogramozni, sem egy másik feladathoz áthelyezni nem egyszerű őket. Ezzel szemben a kobotok könnyűsúlyúak (kevesebb, mint 29 kg-ot nyomnak), 40%-al könnyebbek és kisebbek, mint a hagyományos robotok. Az robot például mindössze 18,4 kg-ot nyom, lábnyoma pedig csak 149 mm. Könnyedén áthelyezhetőek és új feladat adható nekik: egy gyári munkás könnyedén újraprogramozhatja a kobotot, egyszerűen a robotkar a kívánt felületen való mozgatásával.

Biztonság: ember és robot, kéz a kézben

A kobotok egyik nagy előnye, hogy beépített biztonsági funkciókkal rendelkeznek, így nincs szükség semmiféle védőkerítésre. Az együttműködő robotok leállnak, amikor akadályt észlelnek, ami lehet például egy emberi kar is. A hagyományos robotok ilyen védelemmel nem rendelkeznek. A robotok telepítési ideje mindössze töredéke annak, amit egy hagyományos robot igényelne, melyek esetében noha az elsőt kevesebb, mint egy nap alatt hozzá lehet adni a gyártási folyamathoz, egy másodikat már sokkal nehezebb integrálni, ami gyakran költségesebb, mint maga a robot.

Bárki meg tudja tanulni, hogy kell kobotot programozni, még egy tíz éves gyermek is képes rá. Ugyanilyen egyszerű áthelyezni a robotot, különféle high-mix low-volume feladatok ellátására is képes. A kobot egy tényleges technológiai áttörésnek számít, hiszen a hagyományos robotokat csak egy konkrét feladattal lehet megbízni, és azt is csak programozó szakemberek segítségével.

„Ahogyan a kobotok átveszik a monoton, unalmas, valamint a veszélyes munkákat, az alkalmazottak olyan feladatokra koncentrálhatnak, amik több kreativitást és komplexitást igényelnek, így több értéket tudnak teremteni a vállalatok számára. Hiszünk abban, hogy a kobotok segítségével meg lehet majd felelni a korábban nem teljesíthető követelményeknek is.” – mondta Slavoj Musilek, az Universal Robots Közép- és Kelet-európai régiójának igazgatója.

www.universal-robots.com

universal robots

 

The post Universal-Robots: A nagy robot-kobot összecsapás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ipar 4.0 – A robotizált érintés forradalma https://www.muszaki-magazin.hu/2018/03/25/ipar-4-0-robotizalt-erintes-forradalma/ Sun, 25 Mar 2018 15:00:17 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4120 Az ipar 4.0 által előrevetített lehetőségeknek: – teljes mértékű automatizálás, és az ebből adódó költségmegtakarítás – mára sikerült egyértelműen megragadniuk az ipar fantáziáját. Azonban van valami, ami ennél is tovább megy, amit a Universal Robots egyelőre csak játékosan „ipar 5.0”-nak hív. Már régen elkezdődött az a folyamat, amely az okos, automatizált gyártóállomások, és azok digitális […]

The post Ipar 4.0 – A robotizált érintés forradalma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipar 4.0 által előrevetített lehetőségeknek: – teljes mértékű automatizálás, és az ebből adódó költségmegtakarítás – mára sikerült egyértelműen megragadniuk az ipar fantáziáját. Azonban van valami, ami ennél is tovább megy, amit a Universal Robots egyelőre csak játékosan „ipar 5.0”-nak hív.

Már régen elkezdődött az a folyamat, amely az okos, automatizált gyártóállomások, és azok digitális kommunikációjának létrehozását célozta meg, melyet a szakmabeliek ipar 4.0 néven foglaltak össze. A Universal Robots-nál viszont úgy gondolják, a robotika új fejlődési ága még ennél is izgalmasabb: ők ezt Ipar 5.0-nak nevezik, egyszerűen azért, hogy rávilágítsanak a különbségre.

Amíg az ipar 4.0 égisze alatt végzett telepítések főleg a minőség és a termelési folyamatok állandósítását, valamint az adatgyűjtést célozzák meg a kevésbé képzett munkások által elvégzett ismétlődő és megterhelő munkák kiváltásával, addig az ipar 5.0 a magasan képzett dolgozók és a robotok közös munkáját jelenti annak érdekében, hogy egyedi termékeket, szolgáltatásokat és élményeket hozzanak létre.

A tömeggyártástól a tömeges személyre szabásig

Fontos visszahozni az emberi kreativitást az olyan munkafolyamatokba, ahol képzett dolgozók és a robotok dolgoznak együtt, mivel a piaci követelmények és a fogyasztói elvárások egyre jobban távolodnak a tömeggyártástól, és a végfelhasználók is sokkal inkább az egyedi igényeknek megfelelő termékekben gondolkodnak. A vásárlók olyan termékeket, szolgáltatásokat és élményeket szeretnének, amikben megvan az az extra „emberi érintés”, ami segíthet nekik abban, hogy kifejezzék magukat. A vásárlók tehát nem csak tömeges testre szabást, hanem tömeges személyre szabást is várnak. Gondoljunk csak bele abba, ahogy manapság az autóvásárlás történik: a vásárló az interneten keresztül egyszerűen összeállít egy teljesen személyre szabott járművet, amilyenből nincs még egy ugyanolyan a vásárló környékén, városán vagy akár országán belül. A piacvezető dán robotipari vállalat látja, hogy ez, és az ehhez hasonló trendek, amelyek személyre szabott termékekre vagy szolgáltatásokra fókuszálnak, egyre csak növekednek, és abban hisz, hogy a jövő arról fog szólni, hogy még több emberi érintés kerül vissza a termékekbe.

A robotok kiválóan képesek a szabványos termékek gyártására, szabványos rendszerek használatával, amelyek nagy sebességet és teljesítményt biztosítanak. Viszont ahhoz segítségre és irányításra van szükségük, hogy a termékek meg tudják kapni azt a pluszt, amitől egyedivé válhatnak. Ezért van szükség arra, hogy az emberi érintés újra részese legyen a gyártó, előkészítő és befejező folyamatok széles körének.

ipar 4.0

Közeledés az együttműködés felé

Az Ipar 5.0 lényegében a robotok képességeinek és az emberek szakértelmének ötvözete. Egy olyan folyamat, ahol egy kézműves, vagy más képzett emberi dolgozó egyedi, kognitív adottsága összekapcsolódik a robotok súlyemelő, állandó minőséget biztosító, valamint éjjel-nappal hibátlanul működőképes funkcióival. Az Ipar 5.0 magába foglalja a modern gyártási folyamatokat érintő változásokat, valamint egyéb – kereskedelmi és nem kereskedelmi célú – folyamatok széles körét is, mind azzal a célkitűzéssel, hogy az ember és a robot egymással közösen, együttműködésben dolgozhasson – együttműködő robotokat (kobotokat) használva.

www.universal-robots.com

The post Ipar 4.0 – A robotizált érintés forradalma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Segítő robot CNC gépkezelőknek https://www.muszaki-magazin.hu/2018/03/05/segito-robot-cnc-gepkezeloknek/ Mon, 05 Mar 2018 06:00:12 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3977 A CNC alkalmazások a leggyakrabban automatizált műveletek közé tartoznak. Ezek az ismétlődő feladatok ideális munkát jelentenek a robotoknak, amelyek az embereknél nagyobb sebességgel, pontos és egyenletes mozdulatokkal képesek dolgozni, magasabb gyártási minőséget és nagyobb termelékenységet hoznak. Az együttműködő robotoknak köszönhetően soha nem volt még olyan biztonságos CNC gépekkel dolgozni, mint most. Képzeljük el, hogy az […]

The post Segítő robot CNC gépkezelőknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CNC alkalmazások a leggyakrabban automatizált műveletek közé tartoznak. Ezek az ismétlődő feladatok ideális munkát jelentenek a robotoknak, amelyek az embereknél nagyobb sebességgel, pontos és egyenletes mozdulatokkal képesek dolgozni, magasabb gyártási minőséget és nagyobb termelékenységet hoznak.

Az együttműködő robotoknak köszönhetően soha nem volt még olyan biztonságos CNC gépekkel dolgozni, mint most. Képzeljük el, hogy az emberek által, nehézgépek – mint például a CNC gépek – közvetlen közelében végzett munkák esetében egyszerre tudnánk növelni a gyorsaságot, valamint csökkenteni a sérülésveszélyt. Ez a gondolat az újgenerációs együttműködő robotok (ún. kobotok) segítségével egyből meg is valósítható.

A Universal Robots dán robotgyártó kobotjai lehetővé teszik azt, hogy az emberi dolgozók biztonságosan mozoghassanak a robot munkaterületén belül, fel-, vagy lerakodás céljából. Amikor egy ember belép a robot munkacellájába, a robot csökkentett módú működésre vált át egy olyan, szabadalmaztatott technológiának köszönhetően, ami korlátozza a kifejtett erőt, így elkerülhető a sérülésveszély a robotkar és egy ember esetleges érintkezése során. A robot automatikusan visszaáll az eredeti munkasebességre, amikor a munkatárs elhagyja az érintett területet. Arra is van lehetőség, hogy a robot egy CNC gépen belül teljes sebességgel dolgozzon, és csökkentett módban, amikor azon kívül használják. Ez a megoldás merőben eltér a hagyományos robotok működtetésétől, ahol biztonsági kerítésre van szükség ahhoz, hogy az emberek elkerüljék a robotok útját. Ez pedig nagymértékben korlátozza egy robot rugalmasságát.

„A mai könnyűsúlyú, rugalmas kobotok egyszerűen áttelepíthetőek és újraprogramozhatóak olyan módon, hogy különféle CNC gépek, valamint egyéb folyamatok, mint például a ragasztás, hegesztés, pick and place vagy polírozás során vehessék igénybe szolgáltatásaikat.” – mondta Slavoj Musilek, a Universal Robots Közép- és Kelet-európai igazgatója.

Élen a termelésben – Egy sikersztori

A vízvezetékek és csaptelep szerelvények gyártásával foglalkozó RSS Manufacturing & Phylrich egy olyan megrendelést kapott, ami havi 700 szelep gyártását igényelte. A CNC gépük havonta két műszakban 400 szelep legyártására volt képes, így tehát még egy harmadik műszak beillesztésével sem lettek volna képesek elérni a kívánt mennyiséget. Egy újabb CNC gép vásárlása helyett az RSS úgy döntött, hogy befektet egy robotkarba. Miután hozzáadták az UR5-öt a gyártóállomásukhoz, nem csak a termelési sebességük nőtt, hanem a meglévő eszközeik is 30%-al nagyobb kapacitáshoz jutottak. A robotkar 0-24 órás működésével mindössze 11 nap alatt elkészült a 700 szelep.

Az olyan gyártósorok esetében, ahol szakképzett alkalmazottak dolgoznak együtt a robotokkal, az emberi kreativitás megléte is szükséges, mivel mind a piaci igények, mind a fogyasztói elvárások egyre távolodnak a tömeggyártott áruktól, és a végfelhasználók személyes és testre szabott termékekre vágynak. Ezt hívja most a Universal Robots Ipar 5.0-nak, ami a robotokban rejlő lehetőségek és az emberi szakértelem kombinációját jelenti. 

www.universal-robots.com

CNC

 

 

The post Segítő robot CNC gépkezelőknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ipar 5.0 – Kobotok forradalma https://www.muszaki-magazin.hu/2018/02/25/ipar-5-0-kobotok-forradalma/ Sun, 25 Feb 2018 13:00:20 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3917 Már régen elkezdődött az a folyamat, amely az okos, automatizált gyártóállomások, és azok digitális kommunikációjának létrehozását célozta meg, melyet a szakmabeliek Ipar 4.0 néven foglaltak össze. A Universal Robots-nál viszont úgy gondolják, a robotika új fejlődési ága még ennél is izgalmasabb: ők ezt Ipar 5.0-nak nevezik, egyszerűen azért, hogy rávilágítsanak a különbségre. Amíg az Ipar […]

The post Ipar 5.0 – Kobotok forradalma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már régen elkezdődött az a folyamat, amely az okos, automatizált gyártóállomások, és azok digitális kommunikációjának létrehozását célozta meg, melyet a szakmabeliek Ipar 4.0 néven foglaltak össze. A Universal Robots-nál viszont úgy gondolják, a robotika új fejlődési ága még ennél is izgalmasabb: ők ezt Ipar 5.0-nak nevezik, egyszerűen azért, hogy rávilágítsanak a különbségre.

Amíg az Ipar 4.0 égisze alatt végzett telepítések főleg a minőség és a termelési folyamatok állandósítását, valamint az adatgyűjtést célozzák meg a kevésbé képzett munkások által elvégzett ismétlődő és megterhelő munkák kiváltásával, addig az Ipar 5.0 a magasan képzett dolgozók és a robotok közös munkáját jelenti annak érdekében, hogy egyedi termékeket, szolgáltatásokat és élményeket hozzanak létre. 

A tömeggyártástól a tömeges személyre szabásig –Az emberi érintés visszatér

Fontos visszahozni az emberi kreativitást az olyan munkafolyamatokba, ahol képzett dolgozók és a robotok dolgoznak együtt, mivel a piaci követelmények és a fogyasztói elvárások egyre jobban távolodnak a tömeggyártástól, és a végfelhasználók is sokkal inkább az egyedi igényeknek megfelelő termékekben gondolkodnak. A vásárlók olyan termékeket, szolgáltatásokat és élményeket szeretnének, amikben megvan az az extra „emberi érintés”, ami segíthet nekik abban, hogy kifejezzék magukat. A vásárlók tehát nem csak tömeges testre szabást, hanem tömeges személyre szabást is várnak. Gondoljunk csak bele abba, ahogy manapság az autóvásárlás történik: a vásárló az interneten keresztül egyszerűen összeállít egy teljesen személyre szabott járművet, amilyenből nincs még egy ugyanolyan a vásárló környékén, városán vagy akár országán belül. A piacvezető dán robotipari vállalat látja, hogy ez, és az ehhez hasonló trendek, amelyek személyre szabott termékekre vagy szolgáltatásokra fókuszálnak, egyre csak növekednek, és abban hisz, hogy a jövő arról fog szólni, hogy még több emberi érintés kerül vissza a termékekbe.

A robotok kiválóan képesek a szabványos termékek gyártására, szabványos rendszerek használatával, amelyek nagy sebességet és teljesítményt biztosítanak. Viszont ahhoz segítségre és irányításra van szükségük, hogy a termékek meg tudják kapni azt a pluszt, amitől egyedivé válhatnak. Ezért van szükség arra, hogy az emberi érintés újra részese legyen a gyártó, előkészítő és befejező folyamatok széles körének. 

Közeledés az együttműködés felé – A tökéletes ötvözet

Az Ipar 5.0 lényegében a robotok képességeinek és az emberek szakértelmének ötvözete. Egy olyan folyamat, ahol egy kézműves, vagy más képzett emberi dolgozó egyedi, kognitív adottsága összekapcsolódik a robotok súlyemelő, állandó minőséget biztosító, valamint éjjel-nappal hibátlanul működőképes funkcióival. Az Ipar 5.0 magába foglalja a modern gyártási folyamatokat érintő változásokat, valamint egyéb – kereskedelmi és nem kereskedelmi célú – folyamatok széles körét is, mind azzal a célkitűzéssel, hogy az ember és a robot egymással közösen, együttműködésben dolgozhasson – együttműködő robotokat (kobotokat) használva.

http://www.universal-robots.com/.

 

 

The post Ipar 5.0 – Kobotok forradalma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robot beruházás finanszírozása https://www.muszaki-magazin.hu/2017/12/19/robot-beruhazas-finanszirozasa/ Tue, 19 Dec 2017 13:00:18 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3436 Ha jövő évre robot beruházást tervez, most megmutatjuk, hogy milyen módon tudja kiszámolni egy együttműködő robot beruházás valódi értékét! Rengeteg vállalat a megtérülési idő segítségével számolja ki egy befektetés megtérülését (ROI), azaz jelen esetben a robot árát elosztják egy emberi munkás havi fizetésével. Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben így számolunk, nem fogjuk megtudni, hogy mekkora […]

The post Robot beruházás finanszírozása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ha jövő évre robot beruházást tervez, most megmutatjuk, hogy milyen módon tudja kiszámolni egy együttműködő robot beruházás valódi értékét!

Rengeteg vállalat a megtérülési idő segítségével számolja ki egy befektetés megtérülését (ROI), azaz jelen esetben a robot árát elosztják egy emberi munkás havi fizetésével. Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben így számolunk, nem fogjuk megtudni, hogy mekkora a robot automatizálás teljes értéke és hatása a vállalkozására nézve. Egy pontosabb érték kiszámításának érdekében célszerű a befektetési összeggel kezdeni és számításba venni a rövid- és hosszú távú, kézzelfogható és közvetett előnyöket is, amelyeket az automatizálásba való befektetés eredményez.

robot

Az üzleti terv elkészítése során az alábbi elemekkel célszerű számolni annak érdekében, hogy meghatározzuk, melyik robot ideális az adott vállalkozás számára:

  1. A befektetés valódi összege

A teljes befektetési költség kiszámításához figyelembe kell venni magát a kezdeti befektetést, majd a kapott összeghez hozzáadni a kiegészítő rendszertartozékokat érintő költségeket és a telepítési díjakat is.  Célszerű már ennél a pontnál számításba venni a jövőbeni karbantartási költségeket is és azt is, hogy az adott robotot mennyire könnyedén lehet újabb feladatok megoldásához rendelni, a termelés változó szükségleteinek megfelelően. Bizonyos esetekben előfordulhat az is, hogy a vállalatnak át kell építenie a gyárterületet is, amennyiben hagyományos robotokat kíván alkalmazni. Ez szintén – jelentős – kiadással jár. Ezen kívül nem szabad elfelejtetnünk azt sem, hogy a technológia fejlesztése és frissítése, valamint a kiegészítő funkciók telepítése is költségeket fog jelenteni a vállalkozásnak. Egy együttműködő robot telepítése például minimális költséggel jár, a könnyű használhatóságának, a rugalmasságának, a könnyű programozásának és annak a tulajdonságának köszönhetően, hogy a már meglévő technológia felhasználásával végezhető el a frissítése és a karbantartása is.

  1. A munkavállalókkal kapcsolatos költségek

Érdemes végiggondolni, hogy a beruházást tervező cég mennyit spórolhat a társadalmi költségeken, valamint az egészség- és balesetbiztosítást érintő kiadásokon egy adott gyártási folyamat automatizálásával, azaz egy biztonságosabb és ergonómiai szempontból hatékonyabb munkamódszer kialakításával. Az automatizációval csökken a balesetveszély, főleg abban az esetben, ha együttműködő robotokat telepít a cég, amelyek ergonomikusak és képesek az emberek közvetlen közelében biztonságosan és hatékonyan működni. „Sajnos túl gyakoriak a manuális kezelésből eredő munkahelyi balesetek és az egészséget érintő kérdések, különös tekintettel a mozgásszervi problémákra. Az együttműködő robotok integrációjával ezek a veszélyek jelentősen redukálhatóak, mivel az alkalmazottak felszabadulnak a megerőltető és ismétlődő feladatok alól.” – mondta Slavoj Musilek, a Universal Robots közép-kelet európai vezérigazgatója. Az alkalmazottak lehetőséget kapnak arra is, hogy megismerhessék a robottechnológiát és új szaktudást szerezzenek, ami hozzájárul az ő személyes fejlődésükhöz, és a vállalkozás jövőbeli növekedéséhez is.

Az együttműködő robottechnológia könnyedén telepíthető, programozható, újraprogramozható és szinte bárki képes a meglévő gyártósorhoz integrálni, ami azt jelenti, hogy nem kell kimondottan erre a célra kiképzett szakembereket és technikusokat alkalmazni azért, hogy felszereljék vagy karbantartsák a robotot. Ez azt is jelenti, hogy a vállalat időt és pénzt spórol a munkaerő-felvétel és a képzés megkerülésével.

  1. Növekvő hatékonyság

Érdemes abból a szempontból is megvizsgálni a tervezett beruházást, hogy az adott cégnek mennyi ismétlődő és manuális folyamata van, ezek milyen gyakoriak, hány alkalmazott kapacitását kötik le? Így könnyen megbecsülhető az, hogy mennyi, az alkalmazottakat és az üzletet érintő előny származhat abból, ha ezeket a feladatokat a robotokra bízzuk. A munkavállalók egészsége, jóléte és biztonsága nem forog veszélyben, ami nyugodtabb munkavégzéshez vezet, valamint így több idejük jut arra, hogy a vállalkozáson belül érdekesebb projekteken és feladatokon dolgozhassanak. Sőt, egy robot képes egy nap akár 24 órán keresztül is végezni a feladatokat. Emelkedett hatékonyság esetén jóval több munkát képes egy cég elvégezni.

  1. Termelési stabilitás

Amennyiben a beruházást tervező vállalkozásnak van olyan gyártósora, amelyik instabil és rossz termelési eredményeket hoz, az a nyersanyag pazarlásával és a hibás termékek számának emelkedésével jár. Ennek eredményeképpen az ügyfélhűség és –megtartás elengedhetetlenül csökken, mivel a vásárlók magas és egyenletes minőséget várnak minden alkalommal, amikor rendelnek. Az együttműködő robotok technológiája ennek kiküszöbölésére biztosítja például a konzisztenciát és magas minőségű termelést, ami jelentősen csökkenti az elveszett nyersanyag mértékét. Emellett üzleti növekedést is hozhat, mivel az alkalmazottak képesek lesznek további feladatokat végrehajtani.

Megéri tehát időt szánni arra, hogy minden tényezőre kitérjünk, hiszen csak így érthetjük meg igazán azokat a rövid- és hosszú távú előnyöket, amelyeket a robotokkal való automatizálás hozhat egy vállalkozás számára. Ez egy kifinomult folyamat, hiszen egyszerre több területet is érint; az üzlet növekedését, fejlesztését, fenntarthatóságát és versenyképességét szolgálja. 

http://www.universal-robots.com/

The post Robot beruházás finanszírozása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotika: Hagyjuk a csomagolást (is) a kobotokra! https://www.muszaki-magazin.hu/2017/12/04/robotika-hagyjuk-csomagolast-kobotokra/ Mon, 04 Dec 2017 08:00:24 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3311 A valódi gyárak összekapcsolása a virtuális valósággal meghatározó szerepet fog betölteni a robotika jövőjében. Az olyan akadályok leküzdésére, mint például a komplex működtető rendszerek vagy az adatok inkompatibilitása, a gyártók robotokat fognak beépíteni a már működő gépek és rendszerek hálózatába. A professzionális alkalmazásokban a robotok már jelentős hatással vannak az olyan területeken, mint például az […]

The post Robotika: Hagyjuk a csomagolást (is) a kobotokra! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A valódi gyárak összekapcsolása a virtuális valósággal meghatározó szerepet fog betölteni a robotika jövőjében. Az olyan akadályok leküzdésére, mint például a komplex működtető rendszerek vagy az adatok inkompatibilitása, a gyártók robotokat fognak beépíteni a már működő gépek és rendszerek hálózatába. A professzionális alkalmazásokban a robotok már jelentős hatással vannak az olyan területeken, mint például az összeszerelés, csavarozás, hegesztés vagy a csomagolás.

 A gyártó cégek nem térhetnek ki az alól, hogy becsomagolják termékeiket, még akkor sem, ha ez egyhangú vagy akár megerőltető az alkalmazottaik számára. Ezen a ponton léphet be a folyamatba az automatizáció, amelynek köszönhetően a vállalatok érdekesebb és kreatívabb feladatok elé állíthatják alkalmazottaikat, miközben az ismétlődő munkákat más gyorsabban és olcsóbban végzi el.

Pár éve az automatizáció még azt jelentette, hogy a gyártóknak egy vagyont kellett költeniük méretes és nehéz ipari robotokra, amelyeket biztonsági kerítéssel kerítettek el, nehogy baleset érje az alkalmazottakat. Ma már viszont kisméretű, rugalmas és könnyűsúlyú robotokat – más szóval együttműködő, azaz „kollaboratív robotokat”, röviden „kobotokat” – használnak arra, hogy ismétlődő feladatokat automatizáljanak, méghozzá jóval megfizethetőbb módon.

A norvég hústermelő Nortura-nak szüksége volt például a palettázási folyamatának optimalizálására, de korlátozott alapterülettel és szűkös költségkerettel rendelkeztek. A megoldást a Universal Robots UR10 típusú robotjában találták meg, amely a mennyezetre szerelve nagyteljesítményű raklapozó rendszert biztosított a normálisan szükséges hely egyötöd részén. „Megközelítőleg 10-20%-át használtuk fel annak az alapterületnek, amelyre egy hagyományos robotnak szüksége lett volna.” – mondta Lars Bårdgard Åstveit, a közreműködő Rocketfarm AS fejlesztője.

A Universal Robots azon ügyfelei, akik a csomagolási feladatokat a kobotokra bízták, több száz emberi munkaórát spórolnak meg évente, ezzel is csökkentve az ideiglenes munkaerőre való támaszkodásukat. Emellett nem csak a helykihasználás gazdaságosabb, hanem a munkahelyi balesetek száma is csökken, a termelékenység pedig egyre csak javul.

robotika

De akár csomagolásra, akár más feladatok ellátására használják őket, nem csak a piacvezető vállalatok engedhetik meg őket maguknak, hanem a kis- és közepes méretű vállalkozások is kihasználhatják az általuk nyújtott előnyöket. 

A Universal Robots-ról:

A Universal Robots a robotikai területen végzett sokéves kutatás eredménye. A vállalatot 2005-ben két társával Esben Østergaard, a vállalat műszaki igazgatója alapította a dániai Odensében. A célja az volt, hogy a robottechnológia mindenki számára elérhetővé váljon, és hogy létrehozzanak egy olyan egyedi, ipari robotot, amely képes bármilyen ipari folyamat automatizálására és ésszerűsítésére, emellett megfizethető, rugalmas, könnyen használható és biztonságos. A termékportfólió magába foglalja a UR3, UR5 és UR10 robotokat, melyek teherbírásuk után kapták a nevüket. Mióta az első UR-robot 2008 decemberében megjelent a piacon, a vállalat jelentős növekedést mutatott a felhasználó-barát robotok területén, és immár világszerte több mint 50 országban értékesít. A UR-robotok átlagos megtérülési ideje – csupán 195 nappal – a legrövidebb az iparágban. A boston-i Teradyne Inc. részét képző vállalat székhelye a dániai Odensében van, emellett pedig leányvállalatokkal és regionális irodákkal rendelkezik az USA-ban, Spanyolországban, Németországban, Szingapúrban, Csehországban, Indiában és Kínában. Az Universal Robots világszerte több mint 400 embert foglalkoztat.

További információért látogasson el a vállalat weboldalára: http://www.universal-robots.com/.

The post Robotika: Hagyjuk a csomagolást (is) a kobotokra! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövő munkahelye: Robotként vagy velük együtt fogunk dolgozni? https://www.muszaki-magazin.hu/2017/11/05/jovo-munkahelye-robotkent-vagy-veluk-egyutt-fogunk-dolgozni-universal-robots/ Sun, 05 Nov 2017 11:00:40 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3007 A magyar ipar óriási lehetőséget fog kihagyni, ha a hazai gyártók továbbra is ragaszkodnak az idejétmúlt, „robotok az emberek ellen” alapelvhez. A jövő ugyanis azoké a vállalatoké, amelyek képesek az emberek és robotok együttműködésében gondolkozni. Az iparosodás kezdete óta az emberi munkaerő szinte egyenlő volt egy gyártósori gép alkatrészével. A feladatok egyhangúak és bénítóak, a […]

The post A jövő munkahelye: Robotként vagy velük együtt fogunk dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A magyar ipar óriási lehetőséget fog kihagyni, ha a hazai gyártók továbbra is ragaszkodnak az idejétmúlt, „robotok az emberek ellen” alapelvhez. A jövő ugyanis azoké a vállalatoké, amelyek képesek az emberek és robotok együttműködésében gondolkozni.

Az iparosodás kezdete óta az emberi munkaerő szinte egyenlő volt egy gyártósori gép alkatrészével. A feladatok egyhangúak és bénítóak, a munka unalmas, mintha emberi robotokról beszélnénk. Az iparosodás fő ismérvei a hatékonyság, az állandóság, a megbízhatóság és a pontosság. Ezek nem mellékesen a gépek jellemzői is, amelyekkel az embereket szembeállítják: ki a jobb, gyorsabb, pontosabb és kitartóbb? A társadalom mára elhagyta e korszakot, és eljutott a tudáson alapuló digitalizálásig.  Az ipari közösség hatékonyságot és egységességet megkövetelő kívánalmai bizonyos mértékben továbbra is érvényben maradnak, ha egy vállalat versenyképes szeretne lenni. Ez azonban ma kevésnek bizonyul. A vásárlói kereslet egyre inkább a személyre szabott termékekre és megoldásokra irányul.
Ebből kifolyólag a gyártó cégeknek új kihívásokkal kell szembenézniük. Már nem elég az, ha egy hatékony gyártóüzemmel rendelkeznek, amely napról napra nagy mennyiségben állítja elő az egyforma termékeket. Az üzemeknek rugalmassá kell válniuk, tudniuk kell alkalmazkodni az új dolgokhoz, mint például a kisebb volumenű sorozatgyártás vagy a változó vásárlói szükségletek. Fontos, hogy nemcsak az üzem, hanem a folyamatban résztvevő emberi szerep is hasonlóan igazodjon.

jövő

Az amerikai Scott Fetzer Electrical Group egyik legnagyobb kihívása pontosan ez volt: megőrizni versenyképességét úgy, hogy változatos termékeit különböző folyamatok által, jellemzően kis mennyiségben gyártja. (Számos gyártósoruk például nem is működik állandóan.) A megoldást a Universal Robots együttműködő robotjaiban találták meg, amelyek készenlétben állnak a dolgozók számára: a reggeli eligazítást követően az alkalmazottak az adott napi munkaállomáson az épp aktuális feladatra programozzák be őket, egyszerűen, rövid idő alatt.

„Szükség van arra, hogy elfelejtsük az embert és a robotot egymással szembeállító, régimódi szemléletet, és e helyett az emberek és a robotok együttműködésében gondolkodjunk. Jelenleg még csak a jéghegy csúcsát látjuk, amikor az emberek és a robotok közti együttműködés megszámlálhatatlan lehetőségeinek kiaknázásáról beszélünk. Ez a két tényező együtt egy erős csapatot alkot, amely hatalmas előnyt képes adni azoknak a gyártóknak, akik úgy döntenek, hogy kihasználják ezeket a lehetőségeket.” – mondta Slavoj Musilek, a piacevezető kobot gyártó vállalat, a Universal Robots közép-kelet-európai igazgatója.

A Universal Robots-ról: 

A Universal Robots a robotikai területen végzett sokéves kutatás eredménye. A vállalatot 2005-ben két társával Esben Østergaard, a vállalat műszaki igazgatója alapította a dániai Odensében. A célja az volt, hogy a robottechnológia mindenki számára elérhetővé váljon, és hogy létrehozzanak egy olyan egyedi, ipari robotot, amely képes bármilyen ipari folyamat automatizálására és ésszerűsítésére, emellett megfizethető, rugalmas, könnyen használható és biztonságos. A termékportfólió magába foglalja a UR3, UR5 és UR10 robotokat, melyek teherbírásuk után kapták a nevüket. Mióta az első UR-robot 2008 decemberében megjelent a piacon, a vállalat jelentős növekedést mutatott a felhasználó-barát robotok területén, és immár világszerte több mint 50 országban értékesít. A UR-robotok átlagos megtérülési ideje – csupán 195 nappal – a legrövidebb az iparágban. A boston-i Teradyne Inc. részét képző vállalat székhelye a dániai Odensében van, emellett pedig leányvállalatokkal és regionális irodákkal rendelkezik az USA-ban, Spanyolországban, Németországban, Szingapúrban, Csehországban, Indiában és Kínában. Az Universal Robots világszerte több mint 400 embert foglalkoztat. További információért látogasson el a vállalat weboldalára: http://www.universal-robots.com/.

 

The post A jövő munkahelye: Robotként vagy velük együtt fogunk dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>