új – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál IT fronton https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/10/it-uj-szelek-nagyvallalatok-kh/ Tue, 10 Sep 2024 05:30:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31064 Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van. Ozorai Dénes, a K&H IT vezetője szerint ugyanis ma már szinte minden üzleti igény valamilyen IT megoldást kíván. A Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége (MVISZ) által az Év Informatikai Vezetőjének választott szakember szerint a naprakész, […]

The post Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál IT fronton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van. Ozorai Dénes, a K&H IT vezetője szerint ugyanis ma már szinte minden üzleti igény valamilyen IT megoldást kíván.

A Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége (MVISZ) által az Év Informatikai Vezetőjének választott szakember szerint a naprakész, gyakorlati informatikai szaktudás mellett ma már a kreativitásra, az új, szokatlan ötletekre való nyitottságra és az üzleti-fogyasztói szempontok megértésére is szüksége van egy tech kollégának, ezért a fiatalokat is erre bíztatják. A K&H STEM pályázat keretében a fiatal IT egyetemi hallgatók megmutathatják, milyen új, innovatív ötletük, meglátásuk van a különböző technológiákban, amit aztán a gyakorlatban, a képzett szakemberek mellett ki is próbálhatnak.

A korábbi évek intenzív kereslete után mérséklődött ugyan a nyomás az IT munkaerőpiacon, ez azonban nem jelenti azt, hogy túlkínálat lenne az IT szektorban.

„A cégek továbbra is keresik a jó szakembereket. A technológiai fejlődés miatt ugyanis szinte minden felmerülő ügyfél és üzleti igény valamilyen IT fejlesztést, megoldást kínál – nyugodtan mondhatjuk, hogy a bankkártya az IT nélkül csak egy jégkaparó. Az informatikai végzettség azonban messze nem elég, a naprakész, gyakorlati tudás, tapasztalat is fontos, hiszen a technológiák rendkívül gyorsan fejlődnek. Másrészt pedig olyan új képességekre van szüksége a tech kollégáknak, mint a kreativitás, az új, szokatlan ötletekre való nyitottság és az üzleti-fogyasztói szempontok megértésének képessége, mivel a bank ma már egy meghatározó IT szervezet is, ahol a rendszerek üzemeltetése mellett egy nagyon komoly innovációs munka is zajlik”

– mondta el Ozorai Dénes, a K&H IT vezetője, aki az ICT Global magazin tavalyi „Legjobb ICT menedzser” elismerése után idén elnyerte a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének (MVISZ) az Év Informatikai Vezetője díját is.

Ahhoz azonban, hogy a kollégák szabadjára engedjék a fantáziájukat, új ötletekkel, megoldásokkal jöjjenek, és egyfajta kreatív IT műhely valósuljon meg, a banknak szakítania kellett a hagyományos nagyvállalati IT környezettel. „A nagyvállalatból adódó stabilitás, illetve a különböző szakterületeken és technológiákban való fejlődési lehetőség persze megmaradt, emellett azonban – a főként tech cégekre és startupokra jellemző – rugalmas innovációs környezet jött létre. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tech kollégák nemcsak szállítják a megoldásokat, hanem a kutatási-fejlesztési döntésekbe is bekapcsolódnak. Olyan eszközöket, technológiákat, programokat használhatnak, amelyek inkább az IT cégekre és nem feltétlenül a banki szektorra jellemzők. Végül pedig a munkafolyamatokat is át kellett alakítani, hogy a felesleges papírmunkát, adminisztrációt minél inkább elkerüljük” – avat be a megvalósítás részleteibe az IT vezető.

Ennek az új, „startup a nagyvállalatban” megközelítésnek az eredményét jelzi, hogy a K&H Csoport egymás után kétszer is elnyerte a Global Banking and Finance Review Legjobb Digitális Bank Magyarországon elismerését, bevezette az ország egyetlen hangalapú digitális pénzügyi asszisztensét, Kate-et, vagy hogy létrejött egy teljesen automatizált, a hazai bankszektorban egyedülálló „pipeline”, ahol emberi érintés nélkül, automatán tud elindulni egy fejlesztés összes ellenőrzése, tesztelése, élesítése.

„Talán furán hangzik, de IT vezetőként engem nem önmagában a technológiai megoldás érdekel, hanem az, hogy mit lehet jobbá, hatékonyabbá tenni, hogyan tudjuk leginkább megfejteni és megvalósítani az ügyfelek és a kollégák igényeit. A megoldást pedig hol egy új alkalmazás, hol egy új működési struktúra, hol egy új munkafolyamat létrehozása jelenti”

– vallja Ozorai Dénes.

Mindebbe most az IT egyetemi hallgatók is belepillanthatnak, október 31-ig ugyanis még jelentkezhetnek a K&H STEM pályázatra ezen a linken. Az új, innovatív, inspiráló megoldásokra nyitott fiatal szakemberek ugyanis – a nyerteseknek járó közel 2 millió forint anyagi támogatás mellett – arra is lehetőséget kaphatnak, hogy részt vegyenek a K&H IT szakmai projektmunkájában.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál IT fronton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fiatal magyar kutató felfedezése forradalmasíthatja az ipart https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/12/otvozet-uj-elte-ttk/ Wed, 12 Jun 2024 03:00:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30046 Új eljárással új ötvözet született az ELTE TTK-n A különleges anyag nagy méretű és bonyolult alakú alkatrészek bevonatolására is alkalmas, így a módszer kiválóan hasznosítható az iparban is. Felfedezésével Nagy Péter, az Anyagfizikai Tanszék doktorandusza elnyerte a 2024-es Schwäbisch Gmünd Prize for Young Scientists díjat. A díjat minden évben a European Academy of Surface Technology (EAST) szervezet ítéli oda egy-egy […]

The post Fiatal magyar kutató felfedezése forradalmasíthatja az ipart appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új eljárással új ötvözet született az ELTE TTK-n

A különleges anyag nagy méretű és bonyolult alakú alkatrészek bevonatolására is alkalmas, így a módszer kiválóan hasznosítható az iparban is. Felfedezésével Nagy Péter, az Anyagfizikai Tanszék doktorandusza elnyerte a 2024-es Schwäbisch Gmünd Prize for Young Scientists díjat.

A díjat minden évben a European Academy of Surface Technology (EAST) szervezet ítéli oda egy-egy fiatal kutatónak, aki kiemelkedő tudományos eredményeivel hozzájárult a felülettechnológia fejlődéséhez. Az elismerést idén a 11th European Pulse Plating Seminar konferencián Bécsben adták át, a díjátadón Nagy Péter Processing and characterization of an electrodeposited nanocrystalline Co–Fe–Ni–Zn multi-principal element alloy film címmel beszélt kutatásáról.

A fiatal kutató elektrolitikus leválasztással réteg formájában állított elő kiemelkedően magas keménységű (9.2 GPa) ötvözetet. Az ötvözetben a négy kémiai alkotóelem (Co-Fe-Ni-Zn) közel azonos mennyiségben szerepel. Az ilyen típusú anyagokat angolul multi-principal element alloy-nak (MPEA) hívják, mert több fő kémiai komponensből állnak, ellentétben a hagyományos ötvözetekkel, ahol van egy többségi (fő) komponens, amelyhez kisebb mennyiségben ötvöző elemeket adnak. A Co-Fe-Ni-Zn MPEA anyag olyan eljárással készült, amely nagy méretű és bonyolult alakú alkatrészek bevonatolására is alkalmas, így a módszer ipari környezetbe is átültethető. Az MPEA-anyagok kutatása ma az anyagtudomány egyik legfontosabb területe.

“Az új ötvözetek tulajdonságait még nem ismerjük. Már a négykomponensű MPEA anyagok esetében is milliónyi elemkombináció lehetséges, és akkor az összetevők arányát még nem is módosítottuk. Vagyis nagyon sok ötvözetet kell megvizsgálni ahhoz, hogy megtaláljuk azt, amelyikre éppen szükségünk van. Ezt a munkát gyorsítják a kombinatorikus minták (ahol egy mintán belül változik a kémiai összetétel)”

– magyarázta kérdésünkre Nagy Péter.

Az elismerést kiváltó eredményt a fiatal kutató a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai és Optikai Intézet és az ELTE Anyagfizikai Tanszék közötti együttműködés keretében Péter László tudományos tanácsadó és Gubicza Jenő egyetemi tanár témavezetésével érte el, a kutatást az Új Nemzeti Kiválóság Program támogatta.

„Nagy Péter doktoranduszént új eljárásokat dolgoz ki kombinatorikus MPEA-anyagok előállítására és szerkezetük feltérképezésére. Korábban már sikerült kifejlesztenie egy mesterséges intelligencián alapuló új röntgendiffrakciós kiértékelő módszert, amellyel az eddigieknél nagyságrendekkel gyorsabban feltárul egy ötvözet összetételi könyvtára – mondta el Gubicza Jenő. – Most egy olyan eljárást dolgozott ki, amellyel elektrolitikus leválasztással lehet MPEA kombinatorikus mintát előállítani: ez pedig a világon egyedülálló eredmény.”

Az ELTE Anyagfizikai Tanszék nemzetközi szinten is vonzó kutatói utánpótlásneveléséről korábban Gubicza Jenővel készítettünk interjút.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fiatal magyar kutató felfedezése forradalmasíthatja az ipart appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hamarosan érkezik a Creo új verziója! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/09/creo-uj-verzio-webinar-hamarosan/ Tue, 09 Apr 2024 05:30:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29138 Erősítse meg a termékfejlesztést Creo 11 szoftverrel Regisztráljon a webinárra >> Újdonságok a Creo-ban Creo 11 legfontosabb fejlesztései Megjelent a Creo 11, a PTC díjnyertes, erőteljes, mégis könnyen használható CAD-rendszerének legújabb verziója. A Creo segítségével minden eddiginél jobb terveket készíthet még rövidebb idő alatt az elektrifikációhoz, a kompozit anyagokhoz, a modellalapú tervezéshez (MBD), valamint a […]

The post Hamarosan érkezik a Creo új verziója! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Erősítse meg a termékfejlesztést Creo 11 szoftverrel

Regisztráljon a webinárra >>

Újdonságok a Creo-ban

Creo 11 legfontosabb fejlesztései

Megjelent a Creo 11, a PTC díjnyertes, erőteljes, mégis könnyen használható CAD-rendszerének legújabb verziója. A Creo segítségével minden eddiginél jobb terveket készíthet még rövidebb idő alatt az elektrifikációhoz, a kompozit anyagokhoz, a modellalapú tervezéshez (MBD), valamint a szimuláció-vezérelt tervezéshez és a fejlett gyártáshoz tartozó új eszközöknek és fejlesztéseknek köszönhetően.

A Creo egyszerűsíti a munkafolyamatokat, és folytonos tervezési láncot biztosít, export/import nélkül. Így a tervezési követelmények változásakor egyszerűen frissítheti modelljét az új feltételek alapján.

A Creo 11 jobb, mint valaha, izgalmas fejlesztésekkel rendelkezik a mindennapi munka során használt eszközökben.

Május 15 – „Power your designs with Creo 11 and Creo+” című webinár

Csatlakozzon a PTC webinárjához május 15-én, és ismerje meg a Creo izgalmas újdonságait!

A virtuális esemény, melynek házigazdája Paul Sagar, a CAD termékmenedzsment alelnöke lesz, és exkluzív bemutatókon keresztül ismerteti a Creo 11 fejlesztéseit.

  • Használhatósági és termelékenységi fejlesztések a mindennapi munkához
  • Elektrifikációhoz tartozó frissítések
  • Továbbfejlesztett kompozit tervezés és gyártás
  • Kibővített eszköztár a modellalapú tervezéshez (MBD)
  • Szimuláció-vezérelt tervezés és generatív tervezés
  • Fejlett gyártási eszközök

Emellett megismerheti a SaaS megoldásként elérhető Creo+-t is, amely innovatív felhőalapú eszközöket biztosít a valós idejű együttműködéshez, valamint az optimalizált licenckezeléshez és telepítéshez.

Látogasson el honlapunkra és tudjon meg többet!

Ipari Digitalizációs megoldások a Kontrontól


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hamarosan érkezik a Creo új verziója! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új fejezet a debreceni BMW gyár életében https://www.muszaki-magazin.hu/2024/01/05/debreceni-bmw-gyar-uj-fejezet/ Fri, 05 Jan 2024 05:30:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28053 2025-ben új fejezet nyílik Debrecen és a BMW Group történetében is: felépül és megkezdi a termelést a bajor prémiummárka teljes értékű járműgyára, mely több mint 1500 munkavállalót foglalkoztat majd. Közreműködésükkel a mintegy 400 hektáros területen elterülő üzemben kezdetét veszi – a világon elsőként – a BMW forradalmi, tisztán elektromos modellgenerációjának gyártása. Az első Neue Klasse […]

The post Új fejezet a debreceni BMW gyár életében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2025-ben új fejezet nyílik Debrecen és a BMW Group történetében is: felépül és megkezdi a termelést a bajor prémiummárka teljes értékű járműgyára, mely több mint 1500 munkavállalót foglalkoztat majd.

Közreműködésükkel a mintegy 400 hektáros területen elterülő üzemben kezdetét veszi – a világon elsőként – a BMW forradalmi, tisztán elektromos modellgenerációjának gyártása. Az első Neue Klasse modellek megszületéséig hosszú út vezet, melyet 2023-ban is számos, a várost és a vállalatcsoportot érintő mérföldkő szegélyez.

Végleges formát öntő épületek

Áprilisban bokrétaavatóval ünnepelhetett az üzem: elérte legmagasabb pontját a BMW Group Gyár Debrecen legmagasabb épülete, a festőüzem. A 26 méter magas, háromszintes, 90 000 négyzetméter alapterületű komplexum az egyike volt az idei első mérföldköveknek.

Ősszel elnyerte végső formáját a BMW Group Gyár Debrecen Képzési Központja. Az október 30-ai ünnepélyes megnyitót követően a 6 500 négyzetméteres, kétszintes és az elérhető legkorszerűbb infrastruktúrával felszerelt intézményben megkezdődött mind a BMW Group munkavállalók, mind a vállalatcsoport duális szakképzési programjában résztvevő tanulók képzése.

Több mint 1000 munkavállaló

2023 novemberében munkába állt az ezredik munkavállaló a BMW Group Gyár Debrecen csapatában. Az intenzív, Debrecenre és a régióra koncentráló toborzási tevékenységnek, illetve a vállalatcsoport iránti élénk érdeklődésnek köszönhetően csaknem tízszeresére nőtt az üzem munkavállalói létszáma az elmúlt tizenkét hónapban.

A BMW Group világszerte, így Debrecenben is arra törekszik, hogy a munkavállalóik a lehető legegészségesebb környezetben végezhessék munkájukat. Az alapvető egészségügyi szolgáltatásokon felül a BMW Group Gyár Debrecen foglalkozás-egészségügyben elérhető legmodernebb eszközparkkal felszerelt Egészségközpontja egész évben szűrőprogramokkal várta a munkavállalókat és számos, az egészség megőrzését elősegítő kezdeményezést jegyez, többek között a Pulmonológia Napot, a vérvételeket, valamint a gyógytorna lehetőségének megteremtését.

A jelen és jövő munkavállalóinak képzése

A jövőt építő, mindig a legkorszerűbb technológiákat fejlesztő és alkalmazó vállalatcsoportként a BMW Group kiemelt figyelmet szentel az alkalmazottak és a potenciális munkavállalók részére szóló képzési programoknak. A BMW Group Gyár Debrecen már a termelés megkezdését megelőző években stratégiai együttműködéseket kötött debreceni oktatási intézményekkel.

Július 4-én az oktatás, tudomány és a kutatás-fejlesztés területét is felölelő együttműködési megállapodást írtak alá a Debreceni Egyetem és a BMW Group Gyár Debrecen vezetői. A már korábban is kapcsolatban álló intézmények immár öt karra kiterjedő megállapodása teljesen új szintre emeli a partnerséget.

A BMW Group Gyár Debrecen a Debreceni Szakképzési Centrummal együttműködve akár egy egész életútnak megágyazó szakképzési programot indított. A hároméves képzés keretében a diákok a legmodernebb technikai eszközöket és megoldásokat is megismerik: a képzést követően ismeretekkel bírnak majd többek között a robotika, a 3D nyomtatás, valamint a virtuális és kiterjesztett megoldások világában is. A képzés – melynek a BMW Group Gyár Debrecen nemrég átadott Képzési Központja ad otthont – az első száz diák részvételével szeptember 18-án indult el.

A Debreceni Szakképzési Centrum és a debreceni BMW gyár közös szervezésében idén is megtartották a Járműipari Nyílt Napot a BMW Group Gyár Debrecen Képzési Központjában. A duális képzési programba betekintést adó egésznapos rendezvényen közel ezerkétszáz diák vett részt, akik az épülő üzem területét is bejárhatták.

Állandó betekintés a színfalak mögé

A BMW Group debreceni csapata idén is igyekezett megragadni minden lehetőséget, hogy a potenciális munkavállalók, illetve az üzem tág környezetében élők számára betekintést nyújtson a vállalatcsoport kultúrájába és értékeibe, a gyártástechnológiába, továbbá abba a jövőbe, amelyet a bajor prémiumgyártó az új modellgenerációjával építeni kezd a gyártás elindulásakor.

A BMW Group Gyár Debrecen kiemelt partnerként vett részt idén a kelet-magyarországi régió legnagyobb autó- és járműipari seregszemléjén, a Debrecen Drive-on. A gyereknapi hétvégére szervezett programon szakmai előadásokkal, Minidrive csapattal, 120 négyzetméteres standdal, elektromos autókkal, kvízjátékokkal, ajándékokkal és álláslehetőségekkel várta az érdeklődőket a BMW Group debreceni csapata.

Idén Debrecenbe érkezett a forradalmi Neue Klasse modellgeneráció előfutárainak tekinthető két tanulmányautó, melyek felfedtek több olyan innovációt is, amelyek egy részével a később sorozatgyártásra kerülő modellekben is találkozhatunk. A BMW Group jövője elektromos, újrahasznosítható és digitális. Az újrahasznosíthatóság terén tett törekvéseket megtestesítő BMW i Vision Circular tanulmányautót júliusban tekinthették meg a Campus Fesztivál vendégei. A száz százalékban újrahasznosított és száz százalékban újrahasznosítható anyagok felhasználásával készült tanulmányautóval a vállalatcsoport a hosszútávon fenntartható személyes mobilitás jövőjébe adott betekintést.

A digitális alappillért megtestesítő tanulmányautó, a BMW i Vision DEE októberben érkezett Magyarországra, hogy a Képzési Központ megnyitójának fényét emelje, majd bárki találkozhatott vele a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban. A futurisztikus, középkategóriás limuzint, végletekig leegyszerűsített formanyelv mentén álmodtak meg a tervezők. A koncepció „DEE” típusneve a digitalizáció átütő élményét hirdető „Digital Emotional Experience” rövidítése, amely maximálisan tükrözi a tanulmányautó célkitűzését: létrehozni a valaha volt legszorosabb kapcsolatot az ember és az autó között.

Bekapcsolódás a debreceni körforgásba

A Campus Fesztivál, ahol a BMW Group csapata látványos, prémium standdal, a körforgásra utaló vizuális jegyeket és jövőbe mutató technológiai megoldásokat felsorakoztató színpaddal és több száz lelkes munkatárssal volt jelen, korántsem az egyetlen olyan, a debreceniek életében fontos rendezvény volt, ahol a járműgyár képviseltette magát.

A BMW Group Gyár Debrecen áprilisban főtámogatója volt a „Légy környezettudatos, ne pazarolj!” című fenntarthatóságról szóló rendezvénynek és a csapat egy önálló, elektromos virágkocsival az augusztus 20-ai ünnepek idején megrendezett Debreceni Virágkarneválon is részt vett. A vállalat munkatársai a fenntarthatósági szempontok maximális figyelembevételével megtervezett virágkocsin elhelyezett hortenziákat a 220 000 nézőt vonzó felvonulást követően szociális és oktatási intézményekben helyezték el.

A BMW Group Gyár Debrecen csapata szeptember folyamán részt vett a háromezer főt futásra csábító WizzAir Airport Run futóversenyen, egyúttal gondoskodott arról, hogy a „Keressük a legsportosabb iskolákat” kampány keretében hatszáz iskolás ingyenesen vehessen részt a rendezvényen.

Hagyományosan Debrecenben rendezik az ország egyik legszebb, legtöbb programot kínáló adventi vásárát, melynek pompájához a BMW Group Gyár Debrecen a tavalyi évhez hasonlóan idén is hozzájárul. November utolsó napjai óta egészen 2024. január 7-éig látogatható lesz a járműgyár közreműködésével felépített, jégfolyosóval rendelkező, 750 négyzetméteres jégpálya.

A vállalat 2024-ben is elkötelezetten és az idei évhez hasonlóan lendületesen tesz majd a jövő építéséért.

Forrás: BMW Magyarország


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új fejezet a debreceni BMW gyár életében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átadták az ELTE Gazdaságtudományi Karának új épületét https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/11/elte-gtk-atadas-epulet/ Mon, 11 Dec 2023 05:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27831 2500 négyzetméteren várja a hallgatókat az ELTE GTK új épülete, amelyet saját forrásból újított fel az egyetem. A Rákóczi úton elhelyezkedő P épületet december 5-én adták át Hankó Balázs államtitkár, és az egyetem vezetőinek részvételével. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara évről-évre egyre népszerűbb, így a hallgatók létszáma az idei tanévben elérte a 6600 főt. […]

The post Átadták az ELTE Gazdaságtudományi Karának új épületét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2500 négyzetméteren várja a hallgatókat az ELTE GTK új épülete, amelyet saját forrásból újított fel az egyetem. A Rákóczi úton elhelyezkedő P épületet december 5-én adták át Hankó Balázs államtitkár, és az egyetem vezetőinek részvételével.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara évről-évre egyre népszerűbb, így a hallgatók létszáma az idei tanévben elérte a 6600 főt. A növekvő érdeklődésre való tekintettel az ELTE GTK saját forrásból nagyszabású infrastrukturális fejlesztést hajtott végre és felújította a Rákóczi út 15. szám alatti épületet. Az 1,2 milliárd forintból átalakított P épületben három szinten, négy előadóteremben és több mint 2500 négyzetméteren 700 új férőhely várja a kar hallgatóit.

A Hild József tervezte, közel 200 éves háztömbben új lépcsőházat, belső udvart és lifteket alakítottak ki, melyekhez új gépészeti berendezéseket és elektromos rendszert is beszereltek. A renováció után az új épületben csak tantermek, illetve ezeket kiszolgáló terek és helyiségek kaptak helyet. Létrehoztak egy kb. 120 fő befogadására alkalmas nagyelőadót, amely vizsgateremmé is átalakítható. Valamennyi helyiséget új bútorzattal és csúcstechnológiás oktatástechnikával szereltek fel. Utóbbinak köszönhetően a jövőben minden tanórát rögzíteni tudnak videóra is.   Az épületet december 5-én adták át ünnepélyes keretek között.

Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár felhívta a figyelmet: jelen korunk küldetése, hogy versenyképes tudással lássuk el a fiatalokat. Az ELTE évek óta azoknak a nemzetközi rangsoroknak az éllovása, amelyek az oktatási kiválóság, tehetséggondozás és nemzetköziesítés fokmérői. A magyar felsőoktatás megerősödése egyben a magyar gazdaság és társadalom erejét is jelenti.

Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja elmondta, hogy az ELTE az elmúlt hónapokban nagyon sok új épületet, köztük campusokat, gyakorlóiskolákat és kollégiumokat újított fel és adott át. Az egyetemi fejlesztések összesen 12 milliárd forint értékben valósultak meg. A GTK új épülete azonban több szempontból is egészen különleges, hiszen teljes egészében a Gazdaságtudományi Kar forrásaiból, egy innovatív konstrukcióban valósult meg.

Borhy László akadémikus, az ELTE rektora kiemelte: az egyetem vezetésével közösen régóta céljuk volt, hogy egy gazdaságtudományi kar elindulhasson. 2021-ben ez az álom valósággá vált, és öröm látni, hogy a kar egyre népszerűbb. A mostani fejlesztés példaként szolgálhat, hogy a megújulás a modern kor kihívásainak megfelelő épületek formájában is testet ölt.

Az egyetem rektora köszöntője után jelképesen átadta az épületet, melyet a hallgatók részéről Nagy Anna Dorottya, az ELTE GTK Hallgatói Önkormányzat elnöke vett át tőle. A HÖK elnök beszédében felhívta a figyelmet: ahhoz, hogy valaki sikeres hallgató legyen, három dologra van szükség. A motiváció és a tehetséges oktatók mellett, a környezet – legyen szó az emberi vagy épített környezetről – jelentős szerepet játszik az itt tanulók előmenetelében. Hozzátette: az új épületben most már minden adott ahhoz, hogy a kar hallgatói még kiválóbbak lehessenek.

A köszöntőket Andor György, a Pénzügyi és Számviteli Tanszék egyetemi tanárának előadása zárta, aki bemutatta a projekt szakaszait, köszönetet mondott a kivitelezőknek és körbevezette a jelenlévőket a megújult épületben.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Átadták az ELTE Gazdaságtudományi Karának új épületét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mikrofúrók új generációja https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/22/sandvik-coromant-mikrofurok/ Thu, 22 Jun 2023 05:30:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25797 A Sandvik Coromant új szerszámokat vezet be a precíziós megmunkáláshoz A Sandvik Coromant, a világ egyik vezető vállalata a megmunkálási megoldások terén, két új, kifejezetten precíziós megmunkálásra tervezett mikrofúrócsaládot mutatott be. A CoroDrill® 462 -XM geometriával és a CoroDrill® 862 -GM geometriával támogatja a kis alkatrészek gyártását igénylő iparágakat, mint például az orvosi és elektronikai […]

The post A mikrofúrók új generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sandvik Coromant új szerszámokat vezet be a precíziós megmunkáláshoz

A Sandvik Coromant, a világ egyik vezető vállalata a megmunkálási megoldások terén, két új, kifejezetten precíziós megmunkálásra tervezett mikrofúrócsaládot mutatott be. A CoroDrill® 462 -XM geometriával és a CoroDrill® 862 -GM geometriával támogatja a kis alkatrészek gyártását igénylő iparágakat, mint például az orvosi és elektronikai ipart, a járműipart és űripart. A különböző munkadarab-anyagokhoz tervezett új fúrók precíz teljesítményt nyújtanak ott, ahol a pontosság kulcsfontosságú.

Az eszközök mérete több iparágban is csökken. Ez leginkább az elektronikában érhető tetten, ahol a modern eszközök kisebb kiszerelésekben nagyobb képességeket kínálnak. Máshol, az orvostechnikai eszközök gyártásában a minimálisan invazív sebészet növekvő trendje – amely olyan technikákat alkalmaz, amelyek minimalizálják a sebész által ejtett bemetszések méretét és mértékét – bonyolultabb sebészeti eszközöket követel meg. Ahogy a technológia mérete csökken, és a kifinomultsági szintje növekszik, a gyártók olyan szerszámokat igényelnek, amelyekkel kisebb és bonyolultabb alkatrészeket lehet előállítani.

A fúrási szakemberek általában a mikrofurat kifejezést használják a három milliméternél (mm) kisebb átmérőjű furatokra. Ez utalhat az elektronikai iparban gyakran előforduló furatokra, ahol a munkadarabok vastagsága csak néhány század milliméter, de a leggyakoribb alkalmazások közé tartozik a repülőgépipar, az öntőformák és szerszámok gyártása, valamint az orvosi berendezések gyártása.

A CoroDrill® 462 és 862 a Sandvik Coromant mikrofúróinak következő generációja. Az új geometriákban kapható fúrók a vágási átmérők és hosszak széles választékát kínálják, és a korábbi választékhoz képest megnövelt termékválasztékkal büszkélkedhetnek.

A fúrókat kifejezetten a mikrofúrás kihívásainak leküzdésére alakították ki. Például a makroszintű alkalmazásokhoz hasonlóan a mikroszerszámokkal végzett mélyfurat-fúrásoknál is kritikus fontosságú a minőségi hűtőfolyadék a forgácsok hatékony eltávolításához. Mind a CoroDrill® 462, mind a 862 külső hűtőközeg használatával könnyedén fúrhat akár kilencszeres átmérőjű (xD) furatmélységig, és az 1,00 mm-es és annál nagyobb átmérőjű fúrásokhoz és 16xD furatmélységekhez egy átmenő hűtőközeg-hozzávezetéses opció is rendelkezésre áll. A hűtőfolyadék hatékony használata nem csak abban segít, hogy a szerszámok mélyebb lyukakat fúrjanak, hanem meghosszabbítja a szerszámok éltartamát is, és csökkenti a forgács elakadásának kockázatát.

A CoroDrill® 462 nagy teljesítménnyel készít furatokat 3,00 mm-ig. A fúró ideális vak- és átmenő furatok fúrásához, és számos ISO anyag megmunkálására alkalmas, beleértve az ISO P, M, K, N, S, O és H anyagokat. A 6xD fúrási mélységgel a CoroDrill® 462 sokoldalú fúrási megoldást kínál a gyártóknak.

A CoroDrill® 862 ideális 1,00 mm és 3,00 mm közötti átmérőjű furatok készítésére minden anyagban, ha belső hűtőközeggel használják. A hagyományos fúrás mellett a CoroDrill® 862 számos más fúrási tevékenységet is támogat, beleértve a keresztfuratokat, a rétegfúrást és a domború és homorú felületek fúrását.

Amellett, hogy a CoroDrill® 462 és a 862 kész szerszámként kaphatók, a szerszámok testre is szabhatóak. A kínálat részeként a Sandvik Coromant lehetővé tette a szerszámok átmérő, hasznos hossz, lépésátmérő-hossz és szárátmérő alapján történő konfigurálását azon gyártók számára, akiknek a mikrofúráshoz testreszabott megközelítésre van szükségük.

A vásárlóknak továbbá lehetőségük van a CoroDrill® 862 polikristályos gyémánt (PCD) vágóéllel történő megvásárlására.

A PCD akár 100-szor kopásállóbb, mint a tömör keményfém. Ezenkívül a PCD szerszámok pontosabbak és szorosabb tűréseket tudnak produkálni, mint a tömör keményfém szerszámok. Ezért azoknak az ügyfeleknek, akik mikroméretű furatokat szeretnének fúrni a közismerten nehezen megmunkálható anyagokban, például titánban, alumíniumban, üvegben és kerámiában, érdemes megfontolniuk a PCD használatát.

„A CoroDrill® 462 és 862 új korszakot jelent a mikrofúrás területén”

– mondta James Thorpe, a Sandvik Coromant globális termékmenedzsere.

„Jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre a legutóbbi mikrofúróink bevezetése óta, azzal a céllal, hogy több lehetőséget kínáljunk ügyfeleinknek. A mai gyártási környezetben – legyen szó luxusórák vagy űrhajózási alkatrészek gyártásáról – a bonyolultság iránti igény nagyobb, mint valaha. Mivel a termékek egyre kisebbek és összetettebb alkatrészekből állnak, felismertük, hogy nekünk is alkalmazkodnunk kell, és fúróinkat kisebb furatok megmunkálására is alkalmassá kell tennünk. A mikrofúrást igénylő alkalmazások rendkívül változatosak, ezért a standard szerszámok szélesebb választéka mellett több testreszabható opciót kínálunk.”

A CoroDrill® 462 és 862 a Sandvik Coromant meglévő R840 és jelenlegi 862 mikrofúró-választékát váltja fel.

Ha többet szeretne megtudni a CoroDrill® 462 -XM geometriáról és a CoroDrill® 862 -GM geometriáról, látogasson el a Sandvik Coromant weboldalára.

 www.sandvik.coromant.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A mikrofúrók új generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kompakt méret, nagy teljesítmény https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/27/faulhaber-kompakt-meret/ Mon, 27 Feb 2023 05:00:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24188 A FAULHABER lineáris működtetőinek vadiúj L-termékcsaládja egyedülálló, használatra kész megoldást kínál alkalmazások széles skálájához. A kisebb változatok, vagyis a 06L, a 08L vagy a 10L ideálisak az egészségügy, a laboratóriumi automatizálás, az optika és a fotonika vagy az űrkutatás területére. A nagyobb, 22L és 32L változatokat – melyekben a legújabb GPT hajtómű-technológia található – az […]

The post Kompakt méret, nagy teljesítmény appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FAULHABER lineáris működtetőinek vadiúj L-termékcsaládja egyedülálló, használatra kész megoldást kínál alkalmazások széles skálájához.

A kisebb változatok, vagyis a 06L, a 08L vagy a 10L ideálisak az egészségügy, a laboratóriumi automatizálás, az optika és a fotonika vagy az űrkutatás területére. A nagyobb, 22L és 32L változatokat – melyekben a legújabb GPT hajtómű-technológia található – az ipari automatizálás, valamint szintén az optika és a fotonika területére fejlesztették ki. A FAULHABER lineáris működtetőinek vadonatúj L-termékcsaládja tehát sokféle egyenáramú motorral, négy- vagy kétpólusú, kefe nélküli motorral és léptetőmotorral kombinálható, és a FAULHABER motorok különböző termékváltozataira jellemző nyomaték- és fordulatszám-tartományok lehető legjobb kihasználására optimalizálták őket.

A FAULHABER lineáris működtetők nagy teljesítményre tervezett, kompakt méretű, egyedülálló L termékcsaládja a nagy bemeneti sebességet és a nagy kimeneti erőt egyaránt lehetővé teszi. Kiválóan alkalmas a robotikában való alkalmazásra, valamint az ipari gépekkel és a laboratóriumi eszközökkel való használatra. Számos egyenletes elosztású áttételi arány közül választhatja ki a legmegfelelőbb konfigurációt a különböző erő- vagy sebességbeállításokkal, az alkalmazásnak megfelelően. Az új termékcsalád emellett a számos választható orsótípusnak és -méretnek köszönhetően nagy rugalmasságot kínál, ráadásul az opciók széles választéka áll rendelkezésre a különböző környezeti feltételekhez; a különböző perem- és anyakonfigurációk révén pedig gyorsabb és zavartalanabb mechanikai integrációt biztosít.

Mindezeken felül az új FAULHABER L termékcsalád rendkívül erős felépítésű. Motorok széles választékával kombinálható, így például a FAULHABER egyenáramú motorokkal, négy- és kétpólusú kefe nélküli motorokkal és léptetőmotorokkal. Az egyedi vevői módosításokra természetesen ezúttal is lehetőséget nyújtunk. Lehetőség van például a különleges környezeti feltételeknek megfelelő különleges követelmények kielégítésére, a termék alkalmazási rendszerbe való integrálásának egyszerűsítésére, vagy éppen bizonyos teljesítményparaméterek javítására a speciális igények (például a pontosság) kielégítése érdekében.

A csatoló, az orsó vagy akár mindkettő módosítása lehetséges, így például módosítható a(z):

  • orsó típusa és hossza;
  • anya típusa és hossza;
  • a környezeti feltételek (például meghatározott hőmérséklet) vagy speciális környezeti feltételek (például vákuum);
  • különböző motorkábel- és termináltájolások a kombinációs egység alkalmazásba való integrálásához.

Az elérhető orsók minden egyes típusa egyedi tulajdonságokkal rendelkezik, amit figyelembe kell venni a speciális igényeknek leginkább megfelelő megoldás kiválasztásához. A golyósorsó és a vezérorsó közötti alapvető különbséget a golyósorsó gördülő mozgása adja, amely kiküszöböli a vezérorsók csúszó súrlódását, így biztosítva kiemelkedő hatékonyságot. A kisebb FAULHABER L modellek, vagyis a 06L, a 08L és a 10L kétféle terhelési karakterisztikájú vezérorsókkal vannak ellátva. A sorozat nagyobb, 22L és 32L tagjai vezérorsókkal vagy akár golyósorsós kivitelben is kaphatók, kétféle pontossági kivitelben.

linearaktuator A5

www.faulhaber.com/en/motion/linear-actuator-faulhaber-l/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kompakt méret, nagy teljesítmény appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/18/legmegszakitok-portfolio-siemens/ Wed, 18 Jan 2023 06:31:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23643 Hazánkban is kapható a Siemens vezeték nélküli funkciókkal ellátott 3WA légmegszakítója. A Siemens az új 3WA sorozatával frissíti a Sentron légmegszakítók portfólióját. A már Magyarországon is elérhető újgenerációs légmegszakítók a kisfeszültségű kapcsolószekrények központi elemeként megbízhatóan védik az épületek, infrastruktúrák és ipari létesítmények elektromos berendezéseit a rövidzárlatok, a földzárlatok vagy a túlterhelési hibák okozta károktól. Ugyanakkor […]

The post A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban is kapható a Siemens vezeték nélküli funkciókkal ellátott 3WA légmegszakítója.

A Siemens az új 3WA sorozatával frissíti a Sentron légmegszakítók portfólióját. A már Magyarországon is elérhető újgenerációs légmegszakítók a kisfeszültségű kapcsolószekrények központi elemeként megbízhatóan védik az épületek, infrastruktúrák és ipari létesítmények elektromos berendezéseit a rövidzárlatok, a földzárlatok vagy a túlterhelési hibák okozta károktól.

Ugyanakkor az új 3WA megszakítók megfelelnek az összes kisfeszültségű energiaelosztási követelménynek a digitális környezetekben. Támogatják a szoftveralapú tervezést és kivitelezést, a digitális tesztelést és felügyeletet, valamint az automatizálási és IoT-rendszerekbe való zökkenőmentes integrációt. A frissítések most először teljes mértékben digitálisan végezhetők el: a felhasználók egyszerűen letöltik az új funkciókat az internetről, és egy alkalmazás segítségével hozzáadják azokat az eszközhöz.

A Siemens megszakítókat 30 000 működési ciklusra tervezték, miközben évente csak egy ellenőrzést igényelnek. A 100 évet meghaladó potenciális élettartam mellett a gyakorlati élettartamuk átlagosan körülbelül 10 év.

Ha a technológiai követelmények megváltoznak, a Sentron powerconfig üzembe helyező szoftver és egy USB- vagy kommunikációs port segítségével könnyen hozzá lehet adni új funkciókat a 3WA légmegszakítókba szerelt elektronikus kioldóegységhez (ETU600). A funkciók online elérhetők, és a Siemens folyamatosan bővíti őket. A funkciók bővíthetőségének köszönhetően a felhasználók beruházásai magasszintű védelemben részesülnek.

With the new 3WA series, Siemens Smart Infrastructure is updating its Sentron portfolio of air circuit breakers. As a core element of low-voltage switchboards, they reliably protect electrical installations in buildings, infrastructures and industrial facilities from damage caused by short circuits, ground faults or overload faults. At the same time, the new 3WA circuit breakers meet all low-voltage power distribution requirements in digital environments. They support software-based planning and engineering, digital testing and monitoring, and seamless integration in automation and IoT systems. For the first time, upgrades can be completed 100 percent digitally. Users simply download new features from the Internet and add them using an app.

Nagyfokú megbízhatóság az elosztott energiarendszerekben

Napjainkban a világszerte megtermelt energia egyharmada megújuló forrásokból származik. A szél- és napenergia természeténél fogva ingadozást okozhat a hálózati feszültségben, ami viszont költséges meghibásodásokhoz vezethet az ipari létesítmények és az épületek üzemeltetésben. A European Power Quality Survey Report szerint a berendezések nem tervezett leállásainak 30-40 százaléka a nem megfelelő minőségű áramellátásra vezethető vissza. Az új 3WA megszakítók akár 10 százalékos feszültségingadozást is képesek kezelni, megbízhatóan megelőzve a téves kioldásokat és meghibásodásokat.

Aktív hálózati résztvevőként az infrastruktúra és az ipari rendszerek saját energiát termelnek, tárolnak és használnak fel, illetve táplálnak be a hálózatba. Ehhez olyan technológiára van szükség, amely kezeli a kétirányú energiaáramlást. A 3WA légmegszakítók mostantól képesek védelmi algoritmusaikat automatikusan a tényleges áramlási irányhoz igazítani, így maximalizálva az intelligens hálózat fogyasztóinak nyújtott védelmet.

Végponttól végpontig tartó digitális életciklus

Az egyszerű és hibamentes tervezés érdekében az ún. CAx-adatok felhasználhatók a 3WA légmegszakítók digitális ikreinek létrehozásához. A paraméterezéshez az intuitív powerconfig szoftver szolgál. A kapcsolódó alkalmazáshoz hasonlóan a powerconfig szoftver is lehetővé teszi az összes kapcsoló aktuális érintkezőállapotainak és érzékelőinek távfelügyeletét, és ezáltal a korai hibafelismerést. Az integrált kommunikációs és mérési funkciók rögzítik az energiaadatokat, és továbbítják azokat az automatizálási és felhőalapú energiagazdálkodási platformokra, valamint a középfeszültségű rendszerekre. A Switched Ethernet funkció lehetővé teszi több kommunikációs protokoll, például a Profinet és a Modbus TCP egyidejű használatát, így a felhasználók kihasználhatják a gyors és hatékony adatátvitel által nyújtott előnyöket.

A 3WA légmegszakítók három méretben, 630 és 6300A közötti névleges áramértékkel kaphatók váltakozó áramú alkalmazásokhoz, valamint egy méretben, 1000, 2000 és 4000 A névleges áramértékkel egyenáramú alkalmazásokhoz.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ennyit esett vissza az új autók eladása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/09/uj-autok-eladasa-visszaeses/ Mon, 09 Jan 2023 05:00:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23502 Magyarországon 2022-ben 111 524 darab új személygépjárművet helyeztek forgalomba, 8,5 százalékkal kevesebbet 2021-hez képest – közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE). Kiemelték, hogy jelentős csökkenés volt a kishaszonjárművek piacán, ahol az előző évinél 23,2 százalékkal kevesebb, 17 652 modellt regisztráltak 2022-ben. A tájékoztatás szerint tavaly 4709 tisztán elektromos személyautót helyeztek forgalomban, 9,2 százalékkal többet, mint a […]

The post Ennyit esett vissza az új autók eladása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyarországon 2022-ben 111 524 darab új személygépjárművet helyeztek forgalomba, 8,5 százalékkal kevesebbet 2021-hez képest – közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE).

Kiemelték, hogy jelentős csökkenés volt a kishaszonjárművek piacán, ahol az előző évinél 23,2 százalékkal kevesebb, 17 652 modellt regisztráltak 2022-ben.

A tájékoztatás szerint tavaly 4709 tisztán elektromos személyautót helyeztek forgalomban, 9,2 százalékkal többet, mint a megelőző évben, a 2022-ben forgalomba állított plug-in hibrid személyautók száma 4876 volt, 15,1 százalékkal több 2021-hez képest. 

Összefoglalójában az egyesület rámutatott arra, hogy az elektromos autók száma bár gyors ütemben növekszik, 2022 végére a várhatónál jelentősen kevesebbet helyeztek forgalomba, így összességében a regisztrált új autók mindössze 4 százaléka tisztán elektromos, és hasonló arányt képviselnek a tölthető hibrid modellek. Az MGE közleménye szerint a nagyhaszonjárművek piaca 2022-ben jelentős, 27,5 százalékos növekedést hozott egy év alatt. A közúti nehéz pótkocsi értékesítési trendje, ha sokkal lassabban is, de követte a nagyhaszonjármű piac alakulását, 2022-ben 3356 közúti pótkocsit helyeztek forgalomba 10,5 százalékkal többet 2021-hez képest.

Az autóbuszok piaca tavaly egész évben gyengélkedett, 2022-ben 691 autóbuszt helyeztek forgalomba, 31,7 százalékkal kevesebbet az előző évinél. 

Az egyesület arra hívta fel a figyelmet, hogy az új autóbuszok iránti alacsony szintű kereslet jelentős probléma, ugyanis a személyszállítás további és gyors megújítása biztonsági és környezetvédelmi okból sürgető igény. A motorkerékpár piac 2022-ben is bővült, ami köszönhető volt a pandémia visszaszorulásának, illetve a tudatos, költséghatékonyabb közlekedés előtérbe kerülésének. A növekedés lendületét a gyártók kiszolgálási kapacitásának ingadozása némileg visszafogta, de így is 12,9 százalékos emelkedést ért el a piac – írták.

Tájékoztatásuk szerint visszaesés tapasztalható a használt autók piacán is, 2022-ben 137 412 használt autót helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 4,5 százalékos csökkenés egy év alatt. A visszaesés oka elsősorban a gazdasági helyzet és a forint-euró árfolyam jelentős emelkedése – írják a közleményben. Az MGE becslése szerint az idén a személyautók piacán mintegy 10 százalékos csökkenés várható, a magyar autópiac továbbra is a százezres darabszám felett fog teljesíteni 2023-ban.

Jelentős növekedésre számítanak az elektromos autók iránti keresletben, ebben szerepet játszhat az üzemanyag- és energiaárak alakulása. Pozitív évre számít az egyesület a motorkerékpár-eladásoknál is, ahol 10 százalékos növekedést prognosztizál.

Forrás: Novekedes.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ennyit esett vissza az új autók eladása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új irány az elektromos tervezésben https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/08/elektromos-tervezes-siemens/ Thu, 08 Dec 2022 05:00:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23161 Intelligens konfiguráció – A villamosmérnöki munka sokoldalú és összetett, ami gyakran nagyon sok egyedi megoldást igényel annak érdekében, hogy a végén egy teljes és a szabványoknak megfelelő megoldás szülessen. A TIA Selection Toolt konfigurálásra és kiválasztásra, valamint a tervezés előkészítésre lehet jól használni– kezdi Takács László, a Siemens Zrt. értékesítő specialistája, akinek egyik szakterülete a […]

The post Új irány az elektromos tervezésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens konfiguráció – A villamosmérnöki munka sokoldalú és összetett, ami gyakran nagyon sok egyedi megoldást igényel annak érdekében, hogy a végén egy teljes és a szabványoknak megfelelő megoldás szülessen.

A TIA Selection Toolt konfigurálásra és kiválasztásra, valamint a tervezés előkészítésre lehet jól használni– kezdi Takács László, a Siemens Zrt. értékesítő specialistája, akinek egyik szakterülete a vezérlőszekrény-automatizálás. Ez gyakorlatilag egy szolgáltatás a Siemens keretein belül, aminek a célja az, hogy a tipikusan vezérlőszekrény-gyártókat, illetve tervezőpartnereket segítsük. Jellemzően olyan feladatokkal foglalkozunk, hogy milyen módon lehet a tervezést optimalizálni és a vezérlőszekrény építést hatékonyabbá tenni. Többek közt olyan kérdésekre adunk választ, hogy miként lehet olyan beépítendő eszközöket használni, amelyekkel gyorsabban, helytakarékosabban lehet építkezni – mondja.

MM: Felhőalapon is elérhető a TIA Selection Tool (TST)?

T.L.: A megoldás két verziója érhető el. Az egyik felhőalapú, amit online bárhol, bármikor tudunk használni, a másik pedig egy asztali változat, melynél a letöltött verziót használhatjuk, akár internetkapcsolat nélkül is.. A felhőalapú verzió előnye, hogy mindig a legújabb verzió áll rendelkezésre a tervezési folyamat során, melyhez ugyanakkor folyamatos internetkapcsolat szükséges. Az asztali verzió számos plusz funkcióval rendelkezik, azonban ennél rendszeresen frissíteni kell a szoftvert, aminek gyakorlatilag havonta jön ki új upgrade-je. Lényeges, hogy mindkét változat ingyenesen elérhető.

MM: Milyen új funkciót emelnél ki?

T.L.: Például a Smart Control Panel Designt, melynek használatával intelligenssé, digitálissá és következetessé válik az elektromos tervezés. Egy gombnyomással végrehajtható a villamos méretezés, valamint az intelligens eszközeinkkel lehetővé válik a követelmények gyors felvétele a mechanikai és automatizálási rendszerből. A program többek között olyan fontos funkciókat tartalmaz, mint vezetékméretezés, zárlatszámítás, egyvonalas rajz létrehozása, dokumentáció készítés. Gyakorlatilag a TIA Selection Toolon belül egy új kiválasztó tervezőprogramról beszélünk, melynek alapvetően az a feladata, hogy főáramköröket, különböző terheléssel rendelkező leágazásokat lehessen konfigurálni, amihez a program automatikusan elkészíti a termékkiválasztást is.

Leágazások tervezésénél lehetőség van arra, hogy kiválasszuk vagy megadjuk, hogy akár motoros terhelés esetén milyen motorral akarunk dolgozni. Kijelöljük milyen indítási móddal, milyen vezetékhosszal, milyen paraméterekkel működjön, és ez alapján a program készít egy egyszerű egyvonalas rajzot, illetve javaslatot tesz arra, hogy milyen eszközöket kell használnunk a motorvédelemre, a kapcsolásra, további feladatokra. Emellett végez még egy szükséges vezeték keresztmetszet számítást, illetve zárlatszámítást is. Tehát, hogyha ezt minden egyes leágazásra elvégezzük, akkor kapunk egy komplett egyvonalas rajzot. Ehhez az egyvonalas rajzhoz tudunk kinyomtatni a programból egy komplett dokumentációt, ami tartalmazza a számításainkat, illetve a vonatkozó szabványokat, előírásokat, így egy komplett tervezési dokumentációt kapunk.

MM: Említetted, hogy vezérlőszekrények tervezésének és építésének optimalizálásával is foglalkoztok. Ebben is segíthet a TIA Selection Tool?

T.L.: Abszolút. Tervezőként arra törekszünk, hogy a munkánk során a legoptimálisabb megoldásokat alkalmazzuk. Ebben nagy segítségünkre lehet a TST, ugyanis nem igényel mély portfólió ismeretet, és könnyen kezelhető. Gondoljunk csak bele, hogy katalógus segítségével mennyi idő alatt tudunk összeállítani egy PLC-konfigurációt vagy éppen egy csillag-delta motorindítást. Katalógus használata esetén tudnunk kell, mit és hol találunk, és mit mivel használhatunk együtt. Nem beszélve a kiegészítőkről. A TST használata során csupán csak azt kell tudnunk, hogy milyen eszközöket szeretnénk konfigurálni. Visszatérve például a PLC-kre, ha tudjuk, hogy az S7-1200-as családdal szeretnénk dolgozni, akkor csak kiválasztjuk, és drag & drop módszerrel bepakolgatjuk a szükséges kártyákat és modulokat a konfigurációs felületre. Fontos előny, hogy csak azok az elemek állnak a rendelkezésünkre, amelyeket az adott konfigurációban használhatunk. Vagyis nem engedi a program, hogy hibás összeállítást készítsünk. Hiba esetén ráadásul figyelmeztet is minket, illetve javaslatot tesz a megoldásra. Vagy az említett csillag-delta leágazás esetén nem kell számolásokat elvégeznünk, és a katalógusban keresgélnünk a megfelelő mágneskapcsolókat, motorvédőket és azok kiegészítőit, hanem a megadott paraméterek alapján megkapjuk a javaslatot a szükséges eszközökre.

Visszatérve a tervezés optimalizálásának témájára, mennyire hasznos lenne, ha magát a tervezés folyamatát gyorsítanánk úgy, hogy a különböző részfeladatokat és szoftvereket valamilyen módon összekapcsoljuk egymással.

MM: Hogyan néz ki ez a gyakorlatban?

T.L.: Az előkészítés során kiválasztjuk a szükséges eszközöket, és összeállítjuk a használni kívánt konfigurációt az említett TST segítségével. Következő lépésként elkészítjük a kapcsolási rajzot egy erre a célra alkalmas szoftver segítségével. Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni, szükségünk van arra, hogy ebben a programban is rendelkezésre álljanak azok az eszközök, amiket használni szeretnénk. Ehhez össze kell gyűjtenünk a projektben lévő készülékek makróit, amelyek segítségével el tudjuk készíteni a tervet. Gyakorlatilag így már másodszor csináltuk meg a konfigurálást. Végül pedig eljutunk a programozási szakaszba, aminek első lépése, hogy a TIA Portalban elkészítjük az ún. hardver konfigurációt, amit a program megírása előtt meg kell tennünk. Ezzel ott tartunk, hogy háromszor, három különböző szoftverben végezzük el pontosan ugyanazt a feladatot. Mennyivel egyszerűbb lenne a dolgunk, és mennyivel hatékonyabb lenne a folyamat, ha ezt csak egyszer kellene megcsinálnunk, és azt tudnánk minden részfeladatban használni. A TST ezt is biztosítja. Az egyik megoldás, hogy ún. AML fájlt generálunk a projektünkből, amit be tudunk importálni az EPLAN szoftverbe, és ebből kiindulva tudjuk elkészíteni a kapcsolási rajzot. Majd, ha ezzel elkészültünk, akkor ebből szintén tudunk egy AML-fájlt készíteni, amit pedig a TIA Portalban tudunk majd használni. Azonban egy másik, teljesen új lehetőség is a rendelkezésünkre áll, aminek során a TST és az EPLAN között egy sokkal egyszerűbb „átjárást” tudunk biztosítani. Az elkészült TST-projektből generálni tudunk tervlapmakrót, amit az EPLAN szoftverbe be tudunk importálni. Eredményként tervlaponként, automatikusan elhelyezésre kerülnek a kiválasztott készülékek szimbólum-, ill. nézeti rajzai, a tervlap típusától függően. Ez már egy jó és hasznos kiindulási alap tud lenni a kapcsolási rajz elkészítéséhez, illetve az elrendezési rajzhoz is rendelkezésére áll az összes alkalmazott készülék nézeti rajza.

MM: Melyek a TIA Selection Tool legfontosabb előnyei?

T.L.: Segíti a felhasználót abban, hogy egyszerűen és könnyen ki tudja választani a megfelelő készülékeket katalógus használata és részletes termékismeret nélkül, valamint lehetőséget biztosít más szoftverekkel való együttműködésre.

www.siemens.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új irány az elektromos tervezésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Mewa 2022/23-as munkavédelmi márkakatalógusa https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/19/mewa-katalogus-munkavedelem/ Mon, 19 Sep 2022 05:30:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21970 Megjelent a Mewa új munkavédelmi márkakatalógusa. A döntéshozók és szakmai vezetők 316 oldalon több mint 10 000, a műhelyek és üzemek igényeire szabott terméket találnak, köztük védőfelszereléseket, biztonsági és funkcionális ruházatot, valamint sportos pólókat és ingeket. A teljes termékpaletta elérhető a buy4work.mewa.shop webshopban is. A kínálat a munkavédelmi cikkek széles választékát tartalmazza minden iparág és […]

The post Megjelent a Mewa 2022/23-as munkavédelmi márkakatalógusa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Mewa új munkavédelmi márkakatalógusa.

A döntéshozók és szakmai vezetők 316 oldalon több mint 10 000, a műhelyek és üzemek igényeire szabott terméket találnak, köztük védőfelszereléseket, biztonsági és funkcionális ruházatot, valamint sportos pólókat és ingeket. A teljes termékpaletta elérhető a buy4work.mewa.shop webshopban is.

A kínálat a munkavédelmi cikkek széles választékát tartalmazza minden iparág és minden munkakörülmény számára. A “biztonsági lábbeli”, a “munkavédelmi kesztyű”, a “ruházat”, a “bőrvédelem és higiénia”, valamint a “légzés-, szem-, hallás- és fejvédelem” kategóriák segítségével gyorsan megtalálhatók a munka- és a biztonsági ruházatok kiegészítő termékei. A munkavédelmi cikkek portfóliója kiegészíti a textilszolgáltató szolgáltatási kínálatát.

Új termékek

A katalógusból többek között megrendelhetők az Elten, a Puma, a Toworkfor, a Helly Hansen és a U-Power márkák aktuális kollekciójának legújabb modelljei. A munkavédelmi kesztyűk területén a kínálat a Korsar Kori-Dex termékcsaláddal bővült, míg az eldobható kesztyűk esetében a Grippaz márka számít újdonságnak. Innovációt jelentenek az E.Cooline hűsítő ruházati darabjai. Ezeket egyszerűen be kell nedvesíteni, és ilyen állapotban húsz órán keresztül védik viselőjüket a hőség ellen. A katalógusban E-Cooline Powercool hűsítő mellények, pólók, fejkendők és -pántok között lehet válogatni.

Bevezető akció szeptember 30-ig

2022. szeptember 30-ig tart a Korsar Kori-Dex termékekre vonatkozó bevezető akció. A munkavédelmi kesztyűket – amennyiben a megrendelés a jelzett határidőig beérkezik – 47 százalékos árengedménnyel lehet megvásárolni.

Gyors kiszállítás egész Európában

Az aktuális kínálatra vonatkozóan telefonon vagy e-mailben lehet érdeklődni. A szolgáltatás magában foglalja a cipőmenedzsmentet is, amely segít a megfelelő méretű és anyagú munkavédelmi lábbelik kiválasztásában. A termékeket 14 napon belül vissza lehet küldeni. A Mewa biztosítja az igény szerinti logózást is: a nyomtatási vagy hímzési szolgáltatás a termékekkel együtt megrendelhető.

Mewa munkavédelmi márkakatalógusa

A Mewa magyar nyelvű munkavédelmi márkakatalógusának címlapja (Fotó: Mewa)

www.mewa.hu

The post Megjelent a Mewa 2022/23-as munkavédelmi márkakatalógusa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új módon tenné elérhetővé a hidrogént a Toyota https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/14/toyota-hidrogen-elerhetoseg/ Tue, 14 Jun 2022 06:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20700 A Toyota és az új technológiákat fejlesztő Woven Planet leányvállalata egy kézben hordozható hidrogéntároló prototípusát mutatták be, ami a jövőben könnyűvé teheti a hidrogénenergia használatát a házakban és a mobilitásban egyaránt. A Toyota a következő lépésként különböző alkalmazásokban fogja tesztelni fejlesztését az építés alatt álló Woven City okosvárosában, illetve azon kívül. A japán autógyártó a […]

The post Új módon tenné elérhetővé a hidrogént a Toyota appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Toyota és az új technológiákat fejlesztő Woven Planet leányvállalata egy kézben hordozható hidrogéntároló prototípusát mutatták be, ami a jövőben könnyűvé teheti a hidrogénenergia használatát a házakban és a mobilitásban egyaránt.

A Toyota a következő lépésként különböző alkalmazásokban fogja tesztelni fejlesztését az építés alatt álló Woven City okosvárosában, illetve azon kívül.

A japán autógyártó a hordozható hidrogéntároló előnyeként említi, hogy kényelmes használatánál, hordozhatóságánál és elérhető áránál fogva lehetővé teszi a hidrogén felhasználási helyre juttatását csővezetékrendszer kiépítése nélkül.

A prototípus 400 milliméter hosszú és 160 milliméter átmérőjű, tömege öt kilogramm. A kiürülése után a hidrogéntároló könnyen kicserélhető egy másikra, ismételt feltöltése pedig gyorsan elvégezhető. Méretezésénél fogva sok különféle alkalmazásban állhatja meg helyét a Toyota szerint.

A vállalat saját számításai szerint a jövőben egy átlagos hatékonyságú üzemanyagcellás rendszert táplálva egy darab hidrogéntárolója 3-4 órán át biztosíthatja majd egy mikrohullámú sütő folyamatos működését.

A Fuji hegy lábánál fekvő Woven City-ben a hordozható hidrogéntankokat mobilitási és háztartási alkalmazásokban is tesztelni fogják. A tapasztalatok alapján a koncepciót tovább fogják fejleszteni, megkönnyítve használatát és növelve energiasűrűségét.

Forrás: autopro.hu

The post Új módon tenné elérhetővé a hidrogént a Toyota appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb megoldás segíti az áramhálózat digitalizációját https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/18/siemens-aramhalozat-digitalizacio/ Wed, 18 May 2022 05:43:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20370 A minél hatékonyabb energiaellátást és az alacsonyabb karbonkibocsátást is segíti a német gyártó legújabb verziójú szoftvere. Az energiaellátás fenntartható átalakítását segítő moduláris szoftvercsomag legújabb verziójával jelentkezett a Siemens. Az egymással integrált elemekből felépülő, ugyanakkor nyílt, más rendszerekkel is együttműködő grid (áramhálózat) szoftver segítségével a villamosenergia-piac szereplői agilis módon válaszolhatnak a mostani és a jövőbeni kihívásokra. […]

The post Újabb megoldás segíti az áramhálózat digitalizációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A minél hatékonyabb energiaellátást és az alacsonyabb karbonkibocsátást is segíti a német gyártó legújabb verziójú szoftvere.

Az energiaellátás fenntartható átalakítását segítő moduláris szoftvercsomag legújabb verziójával jelentkezett a Siemens.

Az egymással integrált elemekből felépülő, ugyanakkor nyílt, más rendszerekkel is együttműködő grid (áramhálózat) szoftver segítségével a villamosenergia-piac szereplői agilis módon válaszolhatnak a mostani és a jövőbeni kihívásokra.

A Siemens okosmérési adatokat kezelő rendszere immár felhőalapú változatban is elérhető, az átdolgozott kezelőfelületnek köszönhetően pedig a felhasználók közel kétszer hatékonyabban végezhetik feladataikat. A szoftverrel létrehozott digitális ikreken a szolgáltatók az előző verziónál hatszor gyorsabban futtathatnak áramhálózati szimulációkat az energiahálózatok eredményesebb tervezéséhez, fejlesztéséhez, üzemeltetéséhez és karbantartásához.

Közös innovációs projekteken is dolgozik az iparág vezető szereplőivel a Siemens: a hálózattervezés, -üzemeltetés, -karbantartás és -optimalizálás további összekapcsolására keresnek zökkenőmentes és hatékony megoldásokat. A szoftvert használó ügyfelekkel kialakított szoros együttműködés további, csatlakozni kívánó partnerek előtt is nyitott. A Siemens emellett szintén továbbfejleszti partnerhálózatát, hogy a munkafolyamatokhoz a legátfogóbb, végponttól végpontig ívelő támogatást biztosítsa az energiaellátás szereplőinek.

Sürget a digitalizáció

Ha egy pillantást vetünk az energiaágazat helyzetére, azonnal világossá válik, miért sürgető a gazdaság gerincét alkotó, hatalmas és összetett rendszer okos átalakítása.

Az előrejelzések szerint a világ energiafogyasztása 2050-re megduplázódik, miközben az energiahálózatok bonyolultsága is rohamléptekkel növekszik. A Guidehouse Insights prognózisa alapján 2030-ig például évente átlagosan hétszeresére nőhet az áramhálózatra csatlakozó elosztott, lokális energiaforrások (DER-ek) száma – már 2020-ban is ötmillió ilyen végpont jelent meg a termelési és fogyasztói oldalon. Ezek a jellemzően a fogyasztó telephelyén működő, kis, moduláris energiatermelő és tároló eszközök – például napelemek, szélturbinák és akkumulátorok – ráadásul a kisfeszültségű hálózatra csatlakoznak, amelyre a szolgáltatók eleve kevésbé látnak rá, így sokkal nehezebbé teszik az ellátás felügyeletét és a változások előrejelzését.

Szakértők ezért arra számítanak, hogy a grid szoftverek piaca 2028-ra eléri a 17 milliárd dollárt, a 2019-ben mért 8 milliárd dollár bő kétszeresét. Tavaly egyébként a Siemens áramhálózati digitalizációval foglalkozó Smart Infrastructure részlege is bejelentette, hogy akkori, 750 millió eurós digitális árbevételét 2025-re 1,5 milliárd euróra tervezi növelni.

A Siemens már jelenleg is a grid szoftverek vezető szállítója. A világ éves energiafogyasztásának 70 százaléka – mintegy 16 ezer terawattóra – most is a cég szimulációs szoftvereivel felügyelt infrastruktúrán áramlik keresztül. Világszerte az energiahálózatok 1300 irányítóközpontja a Siemens szoftvereivel biztosítja sok száz millió ember áramellátását. Több mint kétszáz áramszolgáltató például az EnergyIP szoftverrel kezeli mintegy 100 millió okosmérő beérkező adatait, így a kisfeszültségű hálózatra is mély betekintést nyer.

The post Újabb megoldás segíti az áramhálózat digitalizációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Eaton bemutatja a szünetmentes tápok új generációját https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/13/szunetmentes-eaton-tap/ Fri, 13 May 2022 05:30:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20304 Az 5PX Gen2 sorozat bővelkedik az innovatív megoldásokban. Az Eaton UPS kínálatának legújabb tagja számos innovatív megoldást vonultat fel a teljesítmény, a rugalmasság és a kiberbiztonság terén. Az alacsonyabb üzemeltetési költségek és a rugalmasság miatt az új UPS-ek ideálisak napjaink kihívásokkal teli IT-környezeteiben való használatra. Az Eaton energiagazdálkodási vállalat bemutatta szünetmentes tápegységeinek (UPS) legújabb generációját. […]

The post Az Eaton bemutatja a szünetmentes tápok új generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az 5PX Gen2 sorozat bővelkedik az innovatív megoldásokban.

Az Eaton UPS kínálatának legújabb tagja számos innovatív megoldást vonultat fel a teljesítmény, a rugalmasság és a kiberbiztonság terén. Az alacsonyabb üzemeltetési költségek és a rugalmasság miatt az új UPS-ek ideálisak napjaink kihívásokkal teli IT-környezeteiben való használatra.

Az Eaton energiagazdálkodási vállalat bemutatta szünetmentes tápegységeinek (UPS) legújabb generációját. Az 5PX Gen2 – amelyet a hatékonyság és a rugalmasság szem előtt tartásával terveztek – csökkentett üzemeltetési költséget, könnyű kezelhetőséget és fokozott szolgáltatási folytonosságot biztosít. A kiberbiztonsági szempontokat is a legmesszemenőbben figyelembe vevő 5PX Gen2 megfelel korunk legigényesebb vállalati és Edge IT-alkalmazásaihoz is.

Az új Eaton 5PX Gen2 UPS a kategóriájában legjobb vonali interaktív áramellátást biztosítja vállalati hálózatok és Edge IT-berendezések számára, és maximalizálja az IT-szolgáltatás folyamatosságát. Az Eaton 5PX Gen 2 egyaránt hatékony megoldást kínál a távfelügyelethez, az IT-architektúrába való integrációhoz és a távoli telepítéshez. Az Eaton Intelligent Power szoftvere könnyen integrálható a vezető virtualizációs környezetekhez és felhőalapú menedzsment-szolgáltatásokhoz.

Az innovatív grafikus LCD-kijelző egyszerű és intuitív konfigurálást tesz lehetővé. A szünetmentes tápegység (UPS) könnyedén indítható a konfigurációs varázsló segítségével, amely egyszerűvé teszi a beállítás folyamatát. Az opcionális Eaton Gigabit hálózati kártyával távoli menedzsment és firmware-frissítések érhetők el.

Az egységnyi teljesítménytényezőnek köszönhetően az 5PX Gen2 készülékek 11 százalékkal több energiát biztosítanak a csatlakoztatott szerverek számára, mint más UPS-ek. Az Energy Star 2.0 tanúsítvánnyal rendelkező, új szünetmentes tápegység maximális a hatékonysággal rendelkezik a teljes működési tartományban. Az energiamérés az egyes kimeneti aljzatcsoportokra vonatkozóan történik, és megjeleníthető közvetlenül a kijelzőn, illetveaz Eaton Intelligent Power Manageren (IPM) keresztül.

A csatlakoztatott eszközök priorizálhatók annak érdekében, hogy az alapvető szolgáltatások maximális rendelkezésre állása biztosítva legyen. A terhelési szegmens-vezérléssel könnyen kezelhető az áramellátás átkapcsolása és a vészhelyzet helyreállítása. A Netpack modellek kettős kiberbiztonsági tanúsítással (UL 2900-1 és MSZ EN IEC 62443-4-2) védik a digitális tartalmat, és lehetővé teszik az Eaton Cyber Secured Monitoring felhőhöz való csatlakozást.

„Korunk energiahatékonysági és kiberbiztonsági elvárásai egyre hangsúlyosabban jelennek meg az élet minden területén. Legyen szó akár saját otthonunk különböző eszközeiről, vagy éppen a legmagasabb standardoknak megfelelő adatközpontokról. Az Eaton az ügyfelek ezen elvárásainak maximális figyelembevételével alkotta meg és vezeti be a magyar piacra az új 5PX Gen2 UPS berendezését. Biztosak vagyunk benne, hogy ez a két téma továbbra is kiemelt jelentőséggel bír majd nemcsak az IT területen dolgozó szakemberek körében, hanem a végfelhasználó igények megfogalmazásánál is alapvetés lesz, hogy ezeken a területeken nem lehet kompromisszumot kötni”

– mondta Szontág Balázs, az Eaton Magyaroszág marketing menedzsere.

Az 5PX Gen2 négy méretben kapható, 1000 VA-tól 3000 VA-ig, és sokoldalúan alkalmazható rack- és torony kialakításban egyaránt. Az 5PX Gen2 2200 VA és 3000 VA elérhető rack szekrénybe szerelésre optimalizált RT2U formátumban , vagy RT3U formátumban (torony vagy kis mélységű rackek számára). Valamennyi típushoz hozzátartozik az oldalsó támaszték és a rack beépítősín-készlet. Az 5PX Gen2 UPS-hez elérhető az Eaton kibővített (Connected Warranty) garanciája.

A termék teljes körű részletei az Eaton weboldalán érhetők el.

The post Az Eaton bemutatja a szünetmentes tápok új generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>