tudás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Tudáshasznosítás EcoAction projekttel az Óbudai Egyetemen https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/04/ecoaction-projekt-obudai-egyetem/ Tue, 04 Jun 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29931 Egész Európában, így hazánkban is problémát jelent, hogy az egyetemeken létrejövő tudás nem hasznosul kellő hatékonysággal az iparban. Az egyetemeket innovációs lehetőségeik kiaknázásában, a tudás és a technológia üzleti értékké való átültetésében segíti a két évvel ezelőtt indult európai egyetemi EcoAction címmel indított projekt, melyet az Óbudai Egyetemen tartott online sajtótájékoztatón mutattak be május 30-án. […]

The post Tudáshasznosítás EcoAction projekttel az Óbudai Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egész Európában, így hazánkban is problémát jelent, hogy az egyetemeken létrejövő tudás nem hasznosul kellő hatékonysággal az iparban.

Az egyetemeket innovációs lehetőségeik kiaknázásában, a tudás és a technológia üzleti értékké való átültetésében segíti a két évvel ezelőtt indult európai egyetemi EcoAction címmel indított projekt, melyet az Óbudai Egyetemen tartott online sajtótájékoztatón mutattak be május 30-án.

Az eseményen elhangzott, hogy a 2022. július 1-jével indult EcoAction projekt (Action to Boost Ecosystem Impact through Cross-partner Learning) célja, hogy támogassa az egyetemeket innovációs lehetőségeik kiaknázásában, a tudás és a technológia üzleti értékké való átültetésében, ezzel is hozzájárulva a gazdaság fejlődéséhez.

„Ahhoz, hogy az egyetemi hallgatók elsajátítsák az innovációhoz és vállalkozáshoz szükséges szemléletet és készségeket, speciális oktatási forma kialakítására van szükség. Ahogy az olimpiára is a világversenyeken tudnak a legjobban felkészülni a sportolók, az innovációhoz szükséges tudást és szemléletet is csak valódi ötletek kidolgozásával, vállalkozások beindításával, a forrásokért történő versengéssel, és az ezzel járó gyakorlati tapasztalatok megszerzésével lehet elsajátítani.”

–  fogalmazott Dr. Zrubka Zsombor, az Óbudai Egyetem Egyetemi Kutató és Innovációs Központ Egészségügyi Közgazdaságtani Kutatóközpontjának vezetője, az EcoAction projekt magyarországi megvalósításáért felelős vezetője, aki hozzátette: a Hungarian Startup University Program (HSUP) alapjaira építve az Óbudai Egyetemen létrehozták a Proof of Concept (PoC) elnevezésű projektet, majd az erre épülő tantárgyat, amelyből több egyetemi startup is elindult. Ilyen a valós idejű környezeti monitoringrendszer, amely egy esetleges szennyezés esetén azonnali értesítést küld a felhasználónak vagy az illetékes hatóságnak, a szalmából készült öko hőszigetelő rendszer, tanulási nehézségekkel küzdők nyelvtanulását segítő applikáció, valamint a virtuális és kiterjesztett valóságon alapuló emberi anatómiai program, ahol a felhasználók szó szerint belelátnak a testekbe.

Az online sajtótájékoztatóba bekapcsolódott az EcoAction projekt másik magyarországi résztvevőjének, a Pannon Gazdasági Hálózatnak az ügyvezetője (PBN) is, aki elmondta, hogy innovációs központjukban az érdeklődök egyedi gyártásszimulációs infrastruktúrát és modern megoldásokat ismerhetik meg, többek között gyártástechnológiai folyamat-optimalizációt, valós idejű adatgyűjtést és elemzést, jövőbeli trendek előrejelzését, az energiahatékonyság, hulladékcsökkentés lehetőségeit, robotikai, valamint automatizálási és optimalizálási, illetve mesterséges intelligencia-szolgáltatásokat. A Szombathelyi Önkormányzattal közösen szervezett első szombathelyi start-up versenyen közel 180 látogató gyűlt össze. Az ötletek között demenciában szenvedők számára fejlesztett, távolról vezérelhető gyógyszeradagoló, prosztatarák diagnosztizálására fejlesztett új eljárás is szerepelt.

Forrás: Óbudai Egyetem, uni-obuda.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tudáshasznosítás EcoAction projekttel az Óbudai Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy vállalat értékét dolgozóinak tudása adja https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/27/festo-vallalat-ertek-tudas/ Tue, 27 Jun 2023 05:30:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25851 Napjaink szinte valamennyi vezető technológiai nagyvállalatának története, ha nem is egy garázsban vette kezdetét, többségük olyan iparágakból nőtt ki, melyekre nem is gondolnánk. Van, aki a gumiiparban kezdte a tevékenységét, majd az elektronikai és telekompiac meghatározó birodalmát építette fel, vagy a korabeli fényforrásokhoz acetiléngázt gyártó üzemet alapított, s lett napjaink intelligens automatizálási megoldásainak vezető robotgyártója. […]

The post Egy vállalat értékét dolgozóinak tudása adja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napjaink szinte valamennyi vezető technológiai nagyvállalatának története, ha nem is egy garázsban vette kezdetét, többségük olyan iparágakból nőtt ki, melyekre nem is gondolnánk.

Van, aki a gumiiparban kezdte a tevékenységét, majd az elektronikai és telekompiac meghatározó birodalmát építette fel, vagy a korabeli fényforrásokhoz acetiléngázt gyártó üzemet alapított, s lett napjaink intelligens automatizálási megoldásainak vezető robotgyártója. Láthatunk példát arra is, hogy egy faipari gépeket gyártó, közel 100 éve alapított családi vállalkozás miként vált napjaink meghatározó ipari digitálismegoldás-szállítójává a mechatronika területén. A folyamatos technológiai megújulásról és a szaktudás megszerzésének fontosságáról beszélt lapunknak Szövényi-Lux Márton, a Festo Kft. ügyvezető igazgatója, és Dulichár Péter, a Festo Didactic magyarországi vezetője.

Melyek voltak azok a fontos lépések a Festo életében, amelyek elősegítették napjaink globális technológiai nagyvállalatának létrejöttét?

Szövényi-Lux Márton: A Festo alapítójának jelenleg is élő két fiának üzleti érzékét mutatja, hogy – 1955-ben az Egyesült Államokban járva – felismerték az Európában addig ismeretlen pneumatika ipari alkalmazásának lehetőségeit, az ő nevükhöz fűződik a technológia európai meghonosítása. Ennek köszönhető, hogy a Festo neve és a pneumatika az évek során szinte egyet jelentett. A cég hosszú távú sikerének egyik záloga az a felismerés, hogy az üzleti sikerhez nem elég mindig a következő technológiai szintet keresni, szükség van a működtetéséhez elengedhetetlen szaktudásra is.

Az iparban nem szokatlan jelenség, hogy egy vállalat saját maga gondoskodjon a szakember-utánpótlásáról.

Dulichár Péter: Ez igaz, de a Festo a szakemberek képzését olyan stratégiai kérdésnek tekintette, hogy 1965-ben Festo Didactic elnevezéssel önálló oktatási üzletágat alapított. A döntés megalapozottságát mutatja, hogy az üzletág napjainkban a nemzetközi piacon vezető szerepet tölt be a műszaki képzésben, és a Festo egyik legsikeresebb szegmense lett. A Festo Didactic a világ közel 180 országában van jelen. Elsősorban ipari szakemberek, illetve szakoktatók képzésében, továbbképzésében vesz részt, emellett tananyagokat, oktatási eszközöket kínál a közép- és felsőfokú szakképzést folytató intézményeknek. Valamennyi képzésünk arra irányul, hogy a digitalizáció, az ipari informatika és az Ipar 4.0 korában az üzemeltetőket, karbantartókat, technikusokat, mérnököket megtanítsuk az összetett automatizált gyártórendszerek működtetésére. Tanfolyamaink résztvevőit felkészítjük például arra, hogy milyen meghibásodási lehetőségek fordulnak elő, és ezeket a hibákat hogyan kell módszeresen megkeresni és elhárítani. Az új technológiai tudás megjelenése jelentős szemléletváltozást hozott az iparban. Ezért a vállalati menedzsmentek részére is indítunk tanfolyamokat, és próbáljuk a technológiai tréningeket haladó szintre fejleszteni.

Milyen képzési programokat kínálnak az érdeklődő szakembereknek?

Dulichár Péter: A Festo Didactic feladata kettős. Tevékenységünk egyik ága a felnőttképzés: elsősorban karbantartók, technikusok, mérnökök képzése. Ezek a programok háromnapos modulokból álló, úgynevezett „tűszerű képzések”, melyek képesítést ugyan nem adnak, de nemzetközileg elfogadott tanúsítvánnyal ismerjük el a megszerzett tudást. A cégek részére azért előnyös ez a képzési forma, mert számos esetben olyan szakképzetlen munkaerőt kell foglalkoztatni, akiknek az eredeti szakmája eltér a munkakörüktől, és nincs idő vagy lehetőség a hagyományos iskolarendszerben elsajátítaniuk a szükséges ismereteket. Erre nyújtanak megoldást az említett tűszerű képzések, amelyek rövid idő alatt gyakorlati tudást adnak a tanfolyam résztvevőinek. Azt is pontosan látjuk, hogy a munkaerő kiválasztásánál egyre fontosabb szempont, hogy a jelentkező alkalmas-e a munkakör betöltéséhez szükséges szaktudás megszerzésére. Ebben tudunk segíteni, mert ismerjük azokat a munkaerőpiaci folyamatokat, melyek bizonyítják, hogy szükség van ezekre a képzésekre. Tanfolyamainkat 8–12 fős csoportokba szervezve tartjuk, de nyitott képzéseinken cégenként akár 1-2 fő is részt vehet, így a kisebb cégek részére is elérhetők ezek a képzési formák.

A Festo Didactic másik nagy területe azoknak az oktatási eszközöknek az értékesítése, melyekkel a gyakorlatorientált képzéseink, felnőttképzéseink zajlanak. Ezeket az eszközöket használják a szakképző iskolákban, a felsőfokú képzésben és az egyetemi oktatólaborokban is. A technológia ugyanaz, de más-más szinten sajátítják el az ismeretanyagot a szakképzésben, illetve az egyetemi képzésben részt vevő hallgatók. Viszont a pedagógushiány jól ismert probléma, amely a szakképzést sem kerüli el. Kevés a szakoktató, többségük nyugdíjaskorú, és hiányzik az utánpótlás. A tehetséges szakembereket elviszi az ipar, és a bérezési problémák is nehezítik a helyzetet. Ezért különösen felértékelődnek azok a vállalati partnerek, akik hajlandók részt venni a duális képzésben.

A duális képzéseket segítik azok a nemzetközi szakmai versenyek, melyeknek a Festo évtizedek óta elkötelezett támogatója.

Dulichár Péter: A Festo 30 éve támogatja a nemzetközi WorldSkills versenyeket. Magyarországon 16 éve csatlakoztunk a programhoz, ami számunkra nemcsak egy versenyt jelent, hanem egy átfogó, éveken át tartó felkészülési folyamatot is. A mechatronika versenyszámban az évek során jelentős tapasztalatot gyűjtöttünk, és komoly sikereket értünk el. Emellett a technológiai fejlődésre reagálva szeretnénk új területeket is bevonzani a hazai versenyprogramba: ilyen pl. az Ipar 4.0.

Szövényi-Lux Márton: A nemzetközi Skills versenyek sokban hasonlítanak a magyar olimpiai sportolók szerepléséhez. Mi ugyan kis nemzet vagyunk, de az éremtáblázaton mindig valahol a csúcs közelében végzünk. Számunkra az a siker, amikor látjuk, hogy a verseny résztvevői milyen karriert futnak be. Nem csak azokról kell beszélni, akik valamilyen érmet nyertek, azokról is, akik részt vesznek az egész felkészülési folyamatban. Valamennyi jelentkezőnek egy átfogó válogatás során kell bizonyítania felkészültségét, tudását, míg eljuthatnak a valódi versenybe. Ezért akik bekerülnek a válogatóba, de végül nem lesznek aranyérmes versenyzők, tehetségük révén hamar megtalálják a tudásukhoz méltó helyet. Arra törekszünk, hogy ez elsősorban a Festo „családon” belül történjen meg.

vom Kunde: Szilvia Schorbach-Tanos und Pia Gillmeister

Ma már szinte sorban állás van a tehetséges szakemberekért, és azok a versenyzők is igen magas színvonalat képviselnek, akik nem feltétlenül az első három díj valamelyikét nyerték el. Minden korábbinál fontosabb hangsúlyozni, hogy nagyon nagy köszönettel tartozunk a szakképzési centrumok tagiskoláiban szívvel-lélekkel dolgozó pedagógusoknak, szakembereknek, akik valamennyien a versenyzők sikeréért munkálkodnak. Azt is tudjuk, hogy sokszor nehéz körülmények között – töretlen lelkesedéssel – tesznek meg mindent a fiatalok sikeres felkészítéséért.

Dulichár Péter: A versenyek egyben jól hasznosítható munkaerőpiaci visszajelzést is adnak a gazdasági szereplőknek arról, hogy mennyire vonzó egy szakma, és hol vannak azok a jó képességű gyerekek, akik az általános iskola után a szakképzésben látják a jövőjüket. A saját szakmánkkal kapcsolatban azt tapasztaljuk, hogy a mechatronika mérnöki szinten még mindig keresi a helyét, pedig ez a szakma már 10-15 éves múltra tekint vissza. Egyetemi partnereinktől sokszor halljuk, hogy a hagyományos mérnöki szakmák rendszerében a mechatronika elfogadottsága a mai napig nem érte el mindenhol a megfelelő szintet. Pedig az iparban kapkodnak a mechatronikai szakemberekért. A Festo is azért folytat duális képzést, mert a digitális korban olyan speciális szaktudásra van szüksége az iparvállalatoknak, amit az iskolarendszertől nem kapnak meg.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egy vállalat értékét dolgozóinak tudása adja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ipar 4.0 tudást szállít a Bosch Rexroth több hazai szakképzési centrumba https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/19/rexroth-bosch-ipar/ Mon, 19 Dec 2022 05:30:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23328 Miniatűr gyártósor az oktatás szolgálatában. Több mint 1,4 milliárd forint értékben fejlesztett tíz vidéki szakképzési centrumot az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. A program keretében a Bosch Rexroth Kft. digitalizációhoz és az Ipar 4.0 tematikához kapcsolódó oktatási berendezéseket biztosított, valamint az oktatási szereplőkkel együttműködve átfogó középfokú tananyagok kidolgozásában vett részt. A vállalat egyik kiemelt célja az […]

The post Ipar 4.0 tudást szállít a Bosch Rexroth több hazai szakképzési centrumba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miniatűr gyártósor az oktatás szolgálatában.

Több mint 1,4 milliárd forint értékben fejlesztett tíz vidéki szakképzési centrumot az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. A program keretében a Bosch Rexroth Kft. digitalizációhoz és az Ipar 4.0 tematikához kapcsolódó oktatási berendezéseket biztosított, valamint az oktatási szereplőkkel együttműködve átfogó középfokú tananyagok kidolgozásában vett részt. A vállalat egyik kiemelt célja az oktatás és az ipar összekapcsolása, annak támogatása, hogy az oktatók és a diákok már a középfokú szakképzésben is megismerjék az ipari digitalizációval kapcsolatos tudnivalókat.

Az elmúlt években felgyorsult piaci és technológiai változások miatt már az oktatás területén is egyre erősebb az igény, hogy a képzések és a továbbképzések felzárkózzanak a megfelelő fejlettségi szinthez, naprakész, gyakorlati szaktudást biztosítsanak. Ráadásul az ipari termelés területén elindult technológiai forradalom magával hozta a hálózatba kapcsolt, egymással kommunikálni tudó, bizonyos esetekben döntésképes eszközök térhódítását a termelési folyamatokban (Ipar 4.0). Az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) ezért a Bosch Rexroth együttműködésével több mint 1,4 milliárd forint összértékben fejlesztett tíz vidéki szakképzési centrumot, melynek köszönhetően a minden műszaki területen kamatoztatható, univerzális Ipar 4.0 szaktudás elérhetővé vált az itt tanulók számára.

A Baja, Debrecen, Győr, Kecskemét, Miskolc, Nyíregyháza, Szekszárd, Székesfehérvár, Szombathely és Zalaegerszeg szakképzési centrumaiban szervezett Ipar 4.0 képzések során a diákok megismerkednek az Ipar 4.0 szemléletmódjával, a hálózatba kapcsolt gyártósor struktúrájával, követelményeivel és egy teljes termelési rendszer összes funkciójával. A tíz szakképzési centrumban összesen 48 oktató vett részt a kapcsolódó, Ipar 4.0 tudást megalapozó továbbképzéseken.

„Nemcsak a felsőfokú, hanem a középfokú oktatásnak is követnie kell a technológiai újításokat. A gyártásszimulációs oktatóberendezés, valamint a hozzá tartozó gyakorlatorientált tananyag segítségével az Ipar 4.0 folyamatait könnyen modellezni tudjuk. A nálunk tanuló, Ipar 4.0 képzéseken résztvevő diákok olyan gyakorlati tudásra tehetnek szert, amellyel a jövőben bármelyik ipari nagyvállalatnál megállhatják a helyüket”

– nyilatkozta Krausz Miklós, a Győri Szakképzési Centrum oktatója.

A világszínvonalú, Ipar 4.0 képzés központi eleme a Bosch Rexroth mMS (modular Mechatronics System) 4.0 gyártásszimulációs oktatóberendezése. A miniatűr gyártósor valódi ipari komponensekből épül fel. Kis mérete ellenére egy teljes gyártósor modellezésére alkalmas, robotokkal, anyagmozgatással, présállomással, magasraktárral. Mindezt az Ipar 4.0 megoldásai teszik naprakésszé és jövőbiztossá: távoli elérés, adatgyűjtés hálózatba kapcsoltság jellemzi a berendezést. A bővíthető rendszer segítségével a következő években a képzésben résztvevő közel 15 000 tanuló könnyedén megismerheti a legmodernebb technológiákat és az Ipar 4.0 folyamatait, így például a programozás és üzemeltetés alapjait is.

„A Bosch Rexroth számára kiemelten fontos az oktatás támogatása, hogy a tanulók már a középfokú szakképzésben megismerhessék a legújabb digitalizációs technológiákat, az Ipar 4.0 képes eszközök működését, hiszen ők lesznek a jövő szakemberei. A képzésben résztvevők a valódi ipari alkatrészekből felépülő oktatóeszközön keresztül olyan naprakész gyakorlati tudást sajátíthatnak el, amellyel növelhetik munkaerőpiaci esélyeiket”

– mondta Heszegi-Bogár Mariann, a Bosch Rexroth Kft. vevői kapcsolatok és kommunikációs vezetője.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ipar 4.0 tudást szállít a Bosch Rexroth több hazai szakképzési centrumba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyakorlati oktatás = Használható tudás https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/25/fanuc-oktatas-gyakorlat/ Mon, 25 Jul 2022 07:40:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21166 “Mondd el és elfelejtem; mutasd meg és megjegyzem; engedd, hogy csináljam és megértem.”  – mondta a híres filozófus, Konfuciusz több mint 2000 éve. Az örök érvényű igazság a képzések bármelyik területén megállja a helyét, hiszen az elméleti tudás hasznos ugyan, de a gyakorlatba való átültetés nélkül nehezen megfogható és alkalmazható. A FANUC-nál már a kezdetektől […]

The post Gyakorlati oktatás = Használható tudás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

“Mondd el és elfelejtem; mutasd meg és megjegyzem; engedd, hogy csináljam és megértem.” 

mondta a híres filozófus, Konfuciusz több mint 2000 éve. Az örök érvényű igazság a képzések bármelyik területén megállja a helyét, hiszen az elméleti tudás hasznos ugyan, de a gyakorlatba való átültetés nélkül nehezen megfogható és alkalmazható. A FANUC-nál már a kezdetektől követik ezt a filozófiát, mindig is az volt a cél, hogy gyakorlati oktatás során, a gyártósoron is használható tudást adjanak át a résztvevőknek. 

Gyártó cégek részére tartott gyakorlati oktatáshoz elengedhetetlen a magas technikai felszereltség. Nálatok hogyan fejlődött az oktatóeszközök technikai szintje? 

2008-ban 1 db FANUC LR Mate típusú ipari robottal szerelt oktatócellánk volt. – kezdi Mihalik Zsolt, a FANUC Hungary Kft. After Sales csoportvezetője. Ügyfeleink igényeit szem előtt tartva folyamatosan fejlesztettük a képzési portfoliót és eszközparkot, így az évek alatt az 1 robotból 8 lett, oktatási célokra beüzemeltünk egy ívhegesztő robotot 2 tengelyes FANUC pozícionálóval és lineárpályával, új CNC oktató szimulátorokkal bővültünk, és 2018-tól új telephelyünkön már 3 oktatóterem áll rendelkezésre. Haladó szintű oktatásainkhoz speciális eszközöket telepítettünk, például FANUC iRVision kamerarendszereket, illetve olyan egyedi eszközöket, amelyek mind a gyakorlati oktatást szolgálják. Ilyen fejlesztés volt például a robot kommunikációs protokollok képzéshez Horváth Ákos robot applikációs mérnök által egyedileg elkészített oktatóállomás, aminek segítségével Ethernet/IP, Profibus és Profinet képzéseket is tudunk tartani. PMC és Picture programozói képzésünkhöz Jeszenszky Márton CNC applikációs mérnök kollégám készített egyedi revolverfej szimulátort és oktatópanelt, amivel többek között a szerszámváltást, szánkenést, hűtővíz adagolást tudjuk programozni és szimulálni. 

Milyen további fejlesztéseket terveztek a képzési eszközparkban?

Idén szeptembertől mindkét robotos oktatótermünkben 8 – 8 db oktató munkaállomás fog a résztvevők rendelkezésére állni, így mindenki saját roboton dolgozhat. Ez a magyar piacon egyedülálló technikai felszereltséget jelent. Ezzel a fejlesztéssel mindenki a saját elképzelései szerint tudja a kapott feladatot megoldani. Egy – egy összetettebb feladat megoldására több lehetőség is van, csak a programozó gondolkodásán és logikáján múlik, melyik megoldást választja, így a különböző elképzelések és megvalósítások bemutatásakor egymástól is sokat tanulhatnak a résztvevők. További robotos fejlesztés 2 új CRX oktatórobot beszerzése, így a méltán népszerű kollaboratív robotunkhoz kapcsolódó oktatások terén is szintet fogunk lépni. A kollégákkal dolgozunk még egy egyedi 2 tengelyes CNC oktatóállomáson palettacserélővel,  amivel többek között a referenciapont- és motor referenciapont felvételt valamint a szervók beállítását is lehet gyakorolni.

Az új eszközök új képzéseket is jelentenek?

Igen, már elérhető új CRX robot működtetés és alapszintű programozás képzésünk, minek keretében megismerhetik az érdeklődők az egyszerű, kézi mozgatással támogatott, idővonalas programozási módszert a CRX robotokon. Emellett a már meglévő kurzusokat is fejlesztjük, a tananyagot és képzési tematikákat folyamatosan hozzáigazítjuk az újdonságokhoz, illetve a bővülő technikai lehetőségekhez.  

A sok újítás mellett van valami amin nem változtattok? 

Természetesen van ilyen is. A résztvevőktől kapott visszajelzésekből folyamatos megerősítést kapunk, miszerint az oktatást végző kollégákkal, a szaktudásukkal és hozzáállásukkal kiemelkedően elégedettek. A kulcs itt is a gyakorlati tudás, hiszen képzéseinket tapasztalt szervizmérnökök és applikációs mérnökök tartják, akik nemcsak az oktatótermekben, de az üzemekben és gyártósorokon is otthonosan mozognak, gépjavításokat, megelőző karbantartásokat végeznek, emellett technikai kérdések megválaszolásában, különböző tesztek (például iRVision kamerás detektálási feladatok) elvégzésével, RoboGuide szimulációk készítésével segítik partnereinket.    

Idén már harmadik éve hirdettetek a nyári időszakra képzési kampányt. Erről tudnál mondani néhány szót?  

Első ízben 2019 nyarán hirdettük meg kampányunkat. Célunk az volt, hogy a tavaszi és nyári időszak nehézségeit követően segítsük partnereinket kedvezményes képzéseken való részvételi lehetőségekkel, hiszen a képzett munkaerő sokat hozzá tud tenni a költséghatékony és stabil gyártáshoz. A nagy érdeklődésre való tekintettel a tavalyi évben szintén biztosítottunk hasonló lehetőséget, ekkor már célzottan a magasabb szintű és alkalmazásspecifikus kurzusokra fókuszáltunk, ami hasonlóan nagy népszerűségnek örvendett partnereink körében. Az idei évben szerettük volna a résztvevők körét szélesíteni, így ismét minden képzésünkön kedvezményes áron vehetnek részt az érdeklődők, immár az új felszereltséggel, saját oktatórobotokon tanulva és gyakorolva.  

A használható tudás a kulcs 

A magam részéről mindig is előnyben részesítettem azokat a képzéseket, amelyeken az elméletben tanultakat azonnal ki is tudtam próbálni. 2014-ben csatlakoztam a FANUC-hoz, ekkor lehetőségem nyílt részt venni robot működtetés és programozás képzésünkön, így testközelből megismerkedhettem a sárga robotokkal. Korábban ugyan már találkoztam ipari robotokkal, azonban sem kezelői, sem programozói tudással nem rendelkeztem, így kíváncsian vártam milyen lesz az oktatás. Nagyon élveztem a képzésen töltött 5 napot, hiszen amit az oktató kolléga elmagyarázott a robot elméleti működéséről, beállításáról, azt azon nyomban ki tudtam próbálni egy roboton. Nagyon büszke voltam magamra, amikor a képzés végén megnyomtam a ciklus start-ot, és a robot elvégezte azt a feladatot amit beprogramoztam neki. A képzésnek köszönhetően részleteiben megismertem a FANUC robotok működését, programozását, így partnereinknek is segítséget tudok nyújtani abban, hogy az igényeiknek megfelelő oktatásokat kiválasszuk, ezáltal a telepített rendszereket a felhasználók költség- és időhatékonyan tudják üzemeltetni, a gépeket magabiztosan tudják kezelni, programozni valamint a hibákat elhárítani. 

Új eszközök, régi kollégák

Bablena András több mint 11 éve, az elsők között csatlakozott a FANUC bővülő robotos csapatához. Feladatai közé tartozik a FANUC robotokkal kapcsolatos képzések megtartása, helyszíni- és távolsági hibajavítás és segítségnyújtás, hotline műszaki támogatás, emellett több új robotos képzés létrehozásában is tevékeny szerepet vállalt. 

Hogyan kerültél kapcsolatba a FANUC-al?

  • 2011 júliusában egy akkori kollégám közbenjárásával kerültem kapcsolatba a FANUC-al. Kezdőként kissé meglepődtem azon, hogy mennyire sokrétű dolog „FANUC”-osnak lenni, de ma már épp ettől szép, hiszen sosincs két egyforma nap. A lehető legváltozatosabb feladatok megoldásával kerülünk naponta szembe, amely alkalmanként jócskán próbára teszi a kreativitást, és folyamatos tanulásra ösztökél. 

A robotokon kívül milyen egyéb területekkel foglalkozol / foglalkoztál?

  • A FANUC-hoz már úgy érkeztem, hogy volt némi tapasztalatom az oktatásban, akkoriban PLC-programozókat oktattam OKJ-s képzéseken. Abban az időben két, a témában írt szakkönyv és egy oktatószoftver is kikerült a kezeim közül. Mindezek valahogy előrevetítették a pályámat, hiszen idekerülésemkor a FANUC részére is fontos volt egy gyakorlati oktatói tapasztalatokkal rendelkező kolléga felvétele, mivel ekkoriban kezdett intenzíven növekedni a tréning igények száma. Ehhez jól kapcsolódott, hogy korábban is foglalkoztam már FANUC robotok programozásával. 

Miért szeretsz másokat oktatni? 

  • Mások oktatása mindig jó érzéssel tölt el, ahogy látom a résztvevőket mind magabiztosabban kezelni Teach Pendantot és a robotot, a kiadott feladatok egyre gyorsabb és szebb megoldásait. Ez a tudásátadás számomra nagyon fontos, engem ez folyamatosan inspirál az újabb és magasabb szintű képzések megtartására. 

Mit tudsz a leginkább kamatoztatni az oktatói munkád során? 

  • Ahogy kollégáim is, én is igyekszem a lehető legmagasabb szintet képviselni, és minden felmerülő kérdésre választ adni. Ehhez nagy segítség a szervizmérnöki munkakörből összegyűjtött sokévnyi tapasztalat, amely gyakran segít egy-egy témakör taglalásakor, hiszen valós életből vett példával tudom alátámasztani a tananyagot. Fontosnak érzem, – és ez jelenti az igazi kihívást – hogy a jelenlegi szintet nem csak hogy megtartsuk, de folyamatosan még magasabbra emeljük. Ehhez nagyon hasznos volt például a japán központunkban szervezett iRVision kamerás oktatás, amin néhány éve részt tudtam venni. 

Az idei évben kineveztek a FANUC Akadémia vezetőjének. Milyen feladataid vannak az új munkakörben?

  • Elsődleges feladatom a tréningek technikai hátterének biztosítása, amelynek kiemelten fontos része a jelenleg zajló felújítás és bővítés, hogy szeptembertől még magasabb gyakorlati szinten tudjuk megtartani az oktatásokat. Emellett az új képzések tematika és tananyagösszeállítása, az egyedik képzési igényekre megfelelő oktatási anyagok kidolgozása, valamint az oktató kollégáknak tartott belső képzések megtartása szintén az én feladatom lesz. 

The post Gyakorlati oktatás = Használható tudás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A versenyképes fiatalok képzéséhez új tanítási módszerek kellenek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/23/versenykepes-ejmsz-fiatalok/ Tue, 23 Feb 2021 21:36:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13930 Paradox helyzetben van a magyar oktatás. Az általános-és középiskolákban a hangsúly jelenleg leginkább az információátadáson van, míg a készségek, képességek fejlesztése szinte sehol sincs terítéken. A munkaerőpiaci tapasztalatok viszont azt támasztják alá, hogy épp, hogy fordítva kellene összeállítani a tanmenetet. Ahhoz, hogy versenyképes tudással rendelkezzenek a gyerekek, az iskoláknak meg kell őket tanítani tanulni, erősíteni […]

The post A versenyképes fiatalok képzéséhez új tanítási módszerek kellenek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paradox helyzetben van a magyar oktatás.

Az általános-és középiskolákban a hangsúly jelenleg leginkább az információátadáson van, míg a készségek, képességek fejlesztése szinte sehol sincs terítéken. A munkaerőpiaci tapasztalatok viszont azt támasztják alá, hogy épp, hogy fordítva kellene összeállítani a tanmenetet. Ahhoz, hogy versenyképes tudással rendelkezzenek a gyerekek, az iskoláknak meg kell őket tanítani tanulni, erősíteni kell bennük a kritikai gondolkodásmódot, illetve elő kell segíteniük a társas és érzelmi jellemzőik fejlődését – hangsúlyozza az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség alelnöke, Ács János.

A szakember szerint az intézményesített oktatás keretei között fejlesztett kompetenciák jellemzően nem azonosak azokkal, amelyek a munkahelyi vagy a hétköznapi életben való eredményességhez kellenek. Ez furcsa helyzetet teremt, és már az indulásnál megnehezíti a jövő generációinak sorsát. Napjaink VUCCA (Volatile, uncertain, complex, chaotic, ambiguos) világában ugyanis az oktatásnak olyan élethelyzetekre, foglalkozásokra és technológiákra kellene felkészítenie a diákokat, amelyek jelenleg még nem is léteznek.  Ráadásul a negyvenes, ötvenes korosztállyal szemben a mai fiataloknak teljesen más a figyelmi kapacitásuk, illetve sokkal hatékonyabban tanulnak audiovizuális anyagokból, mint szöveges leírásokból. Ezekre a kihívásokra nem lehet azzal válaszolni, hogy még több információt zúdítunk a nyakukba. Mivel nem tudjuk, hogy mit nem tudunk, a diákok készségeit, képességeit és gondolkodásmódját kell fejleszteni ahhoz, hogy a jelenleg még ismeretlen kihívásokkal szemben eredményesek legyenek a későbbiekben.

„Nélkülözhetetlenné válik a társas készségek, szociális kompetenciák és az érzelmi intelligencia fejlesztése. Eljött az idő, hogy a tanmenetben nagyobb teret nyerjen a szóbeli logikus érvelésnek, a kritikai gondolkodásmódnak, a mások vezetése és irányítása képességének, a nyilvános szereplésnek, az ötleteik bemutatásának, vagy a másokkal való eredményes együttműködéshez szükséges személyes jellemzőknek az elsajátítása.”

– fogalmaz Ács János.

Az EJMSZ alelnöke úgy véli a változtatás nem kerül szinte semmibe. Több olyan megközelítés, gyakorlat létezik, amivel a fiatalok versenyképes tudása jelentősen erősíthető. A fejlesztést elősegítő beavatkozások pedig több szinten megteremthetők, az egyénitől (a diák maga) kezdve a csoportoson (osztály, tanulópár, tanulócsoport) át a szervezeti szintig.

Példaként említi, hogy egyéni és csoportos szinten a diákok hatékonyabban tanulnak, ha van egy tanulópárjuk. A társas elem a tanulásban, tanításban számos, a 21. században elvárt készséget fejleszt járulékosan. Ezek közé tartozik mások megértése, a szempontváltás, a szóbeli és írásbeli érvelés. Az iskolákban emiatt érdemes a tananyagot tanulópárok, tanulócsoportok létrehozásával feldolgozni –hangsúlyozza Ács János, aki hozzáteszi, hogy a kiscsoportos, projekt-alapú feladatmegoldások során a társas együttműködés jellemzői fejleszthetők. Ezekben a helyzetekben azok a fiatalok, akik rendelkeznek a mások vezetéséhez, irányításához szükséges jellemzőkkel, megmutathatják magukat. A csoportos feladatmegoldás során a szóbeli készségek (vita, érvelés) és az egyéb társas, érzelmi készségek (személyközi érzékenység, empátia, mások szempontrendszerének megértése) is hatékonyan fejlődnek.

A szakember azért is tartja hasznosnak a kiscsoportos tanulást, mert ennek keretei közt a gyerekek gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek a csoportdinamika, az együttműködés, a konfliktusmegoldás, illetve a döntéshozatal folyamatáról. Hasonlóképp fontos szerinte a játékos (gamifikált) eszközök használata, mert ezek a feladatok kritikus megközelítésében és az arra adható megoldások kreatív kidolgozásában nyújthatnak támogatást a tanulóknak. Ennek alapján a fizikát is lehetne úgy tanítani, hogy a diákoknak olyan kihívást jelentő feladatot adunk, amikor azt kell kiszámolniuk, hogy a 10 kg súlyú dinnyét, hogyan lehet ellőni 50 méteres távolságra egy gumiszalaggal. Ennek az iránynak voltak már korai hazai előfutárai, mint a tévében a 60-as, 70-es években természettudományokat tanító Öveges professzor.

A játékosság ugyanakkor bármelyik iskolai szinten könnyen és gyorsan alkalmazható. Olykor ezt egy tanár személye jeleníti meg, vagy egy tehetséges kiscsoport az osztályon belül, amely foglalkozik a többi diák fejlesztésével, esetleg lehet az egy iskolai vetélkedő is. Az eszköz, a platform, a személy valójában másodlagos, a megközelítésen van a hangsúly, ami a száraz ismeretátadást élvezetesebbé, örömtelibbé teszi. Szerencsére a tanulást támogató online és offline eszközök, megoldások napjainkban könnyen elérhetőek és gyorsan, eredményesen használhatóak. Példa rá az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség által fejlesztett tudományos kvízalkalmazás, az EJMSZ Super Engineer is, amelyen keresztül az általános-és középiskolás diákok ízelítőt kaphatnak arról, mennyire sokszínű és izgalmas a műszaki – és természettudományok világa.

The post A versenyképes fiatalok képzéséhez új tanítási módszerek kellenek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizáció és big data: 2021-ben az IT lesz az üzleti siker kulcsa? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/13/big-data-automatizalas-it/ Wed, 13 Jan 2021 08:43:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13305 Az automatizáció és big data fogja formálni 2021-ben az üzleti világot, ami megmutatja, hogy ezen a területen egyre inkább azok tudnak érvényesülni, akik IT tudással is rendelkeznek. Elemzések szerint az automatizáció és a big data egyaránt szerepel az idei év legmeghatározóbb üzleti trendjei között, amely jól mutatja az IT és üzleti terület összefonódását. Az automatizáció, […]

The post Automatizáció és big data: 2021-ben az IT lesz az üzleti siker kulcsa? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az automatizáció és big data fogja formálni 2021-ben az üzleti világot, ami megmutatja, hogy ezen a területen egyre inkább azok tudnak érvényesülni, akik IT tudással is rendelkeznek.

Elemzések szerint az automatizáció és a big data egyaránt szerepel az idei év legmeghatározóbb üzleti trendjei között, amely jól mutatja az IT és üzleti terület összefonódását. Az automatizáció, AI, digitalizáció évek óta tartó terjedését a világjárvány tovább gyorsította. Az Európai Beruházási Bank “Who is prepared for the new digital age?” tanulmánya szerint a vállalatok számára kifejezetten előnyt jelent, ha hangsúlyt fektetnek a digitalizációra, a digitális vállalatok ugyanis jobban teljesítenek és gyorsabban tudnak növekedni is. Ugyanígy versenyelőnyt jelent a cégek számára, ha jól hasznosítják a meglévő adatállományukat, javítva ezzel a döntéshozatal sebességét és hatékonyságát.

“Ezek a trendek is megmutatják, hogy üzleti területen milyen nagy szükség van informatikai tudásra, és ez nem csak az IT szakemberek meglétét jelenti. Mindenkinek, aki az üzleti világban  dolgozik, érdemes legalább alapszintű programozói tudással rendelkeznie. Ezekre az igényekre válaszolva alakítottuk ki az IBS-sel közösen az IT és üzleti adatelemzés 1 éves mesterképzést, ami februárban már második alkalommal indul el”

–  mondta el Kökény Tamás, a Green Fox Academy társalapítója, a képzés egyik mentora. A program a két területet ötvözi, a hallgatók az üzleti élet, pénzügy, marketing, valamint a programozás, data science alapjaival is megismerkednek.

“Utóbbi esetében olyan tananyagot állítottunk össze, ami üzleti környezetben kifejezetten hasznos. A programozás alapjainak elsajátítása után a hallgatók például megtanulják, hogyan lehet folyamatokat automatizálni, mit lehet az adatokkal kezdeni, hogyan tudják megfelelően tisztítani, felhasználhatóvá tenni, majd adatvizualizáció segítségével értelmezni azokat”

– emelte ki a mentor a képzés kapcsán.

A legtöbb cég már megkövetel egy alap IT tudást

A régióban egyedülálló program, amely egyesíti az egyetemi és bootcamp típusú oktatás erősségeit, először szeptemberben indult el 18 fővel. A világ minden tájáról csatlakoztak a mesterképzéshez, Magyarország mellett Chiléből, Vietnámból, Kínából, Pakisztánból, Oroszországból, Törökországból, Iránból, Azerbajdzsánból és Egyiptomból is érkezett hallgató. A diákok közel negyede nő, ami egy IT fókuszú képzés esetében kifejezetten magasnak számít. Kitti és Carlos is elsősorban a jövőbeni munkalehetőségek miatt vágott bele a programba, mindketten úgy látják, hogy a legtöbb cég már megkövetel egy alap IT tudást a kollégáitól.

“Alig várom, hogy az üzlet világában kamatoztassam a kódolói tudásomat, akár adatelemzés, akár egy website vagy alkalmazás létrehozása során. Rengeteg a lehetőség ezen a területen”

– meséli Kitti a jövőbeli tervei kapcsán.

Az IBS és Green Fox a pozitív tapasztalatok nyomán döntött a program folytatásáról, a februárban induló kurzusra január 15-éig várják a BSc-diplomával rendelkezők jelentkezését.

“Aki belevágna, annak azt javaslom, hogy a képzés előtt próbáljon ki egy online programozókurzust, akár a Green Fox #MyFirstApp Coding Campjét, és nézze meg, hogy miben tér el a formátum egy hagyományos egyetemi tantárgytól. A képzés elején a programozás ugyanis nagyon gyakorlatias, a haladás attól függ, hogy ki mennyi időt tud gyakorlással tölteni. Egy online kurzus során szerzett tapasztalat segít átlendülni a kezdeti nehézségeken”

– tanácsolta Kökény Tamás.

A program végén a sikeresen vizsgázók a University of Buckingham MSc diplomáját szerzik meg.

The post Automatizáció és big data: 2021-ben az IT lesz az üzleti siker kulcsa? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Optikai 3D méréstechnika a lemezalakítási folyamatokban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/gom-online-metal-forming/ Sat, 07 Nov 2020 11:08:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12443 Sokoldalú precizitás a jövőbiztos gyártásért – Októberben háromrészes webinar-sorozat formájában jelentkezett GOM Metal Forming Knowledge Day. A Metal Forming Knowledge Day előadások anyagai itt érhetők el! A lemezalakítási folyamatokra fókuszáló esemény vendégei idén az AUDI HUNGARIA Zrt., a 3D Technology Kft., illetve a győri Széchenyi Egyetem voltak. A meghívott szakértők előadásai mellett a szervező hivatalos […]

The post Optikai 3D méréstechnika a lemezalakítási folyamatokban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sokoldalú precizitás a jövőbiztos gyártásért – Októberben háromrészes webinar-sorozat formájában jelentkezett GOM Metal Forming Knowledge Day.

A Metal Forming Knowledge Day előadások anyagai itt érhetők el!

A lemezalakítási folyamatokra fókuszáló esemény vendégei idén az AUDI HUNGARIA Zrt., a 3D Technology Kft., illetve a győri Széchenyi Egyetem voltak. A meghívott szakértők előadásai mellett a szervező hivatalos hazai GOM képviselet, az R-Design Studio Kft. mérnökei mutatták be a legújabb 3D optikai méréstechnikai fejlesztéseket.

A több mint 30 ország részvételével zajló GOM Knowledge Day sorozat célja, hogy közös szakmai platformot biztosítson mérnökök, minőségbiztosítási, folyamatirányítási szakemberek, illetve az optikai méréstechnika iránt érdeklődő más területekről érkező látogatók számára. Tematikája évente más-más felhasználási területre összpontosít, 2020-ban a lemezalakítási folyamatoké a főszerep. A lemezalkatrészek mára a jármű-karosszériáktól a repülőgépgyártásig és elektronikai termékekig szinte minden iparágban megtalálhatók, Magyarországon is számos vállalat van jelen termékeivel, szolgáltatásaival a szegmensben.

Autó születik a virtuális térben

A webinar-sorozat első részében az AUDI HUNGARIA Zrt. specialistáinak előadása adott betekintést a győri üzem gyártási folyamataiba.

„A csíkvetítéses optikai mérési technológia alapjaiban változtatta meg a munkánkat, melynek során precíz és részletes geometriai elemzéseket végzünk a járműveken és alkatrészeiken. Az alkatrészek digitális ikertestvéreiből virtuális referencia-karosszériákat építünk, melynek segítségével gyorsan és célratörően elemezhetjük a kívánt jellemzőket az alkatrészek között, mindezt a tizedmilliméterek szintjén. Ez a precizitás az alapja a tökéletes illeszkedéseknek, amely a prémium minőség egyik fontos összetevője. A hézagok mellett a tervezőasztalon megálmodott design-vonalak és markáns stílusjegyek geometriája is nagy pontossággal válik mérhetővé rendszereink segítségével.”

 mondta Sipos Richárd az Audi HUNGARIA Zrt. minőségbiztosításának járműtechnikáért, geometriáért felelős munkatársa.

Szerszámjavítás a helyszínen

A 3D optikai méréstechnika a lemezalakító szerszámok készítésének teljes folyamatát is hatékonyan képes támogatni a szerszámpróbától az elsőminta-méréseken át a kopásvizsgálatokig, illetve javításig. Második vendégelőadóként a 3D Technology Kft. mutatta be, hogyan működik az on-site szerszámanalízis a gyakorlatban.

„A termelésből kiesett szerszám esetén kritikus tényező az az idő, ami alatt a szerszám ismét termelőképessé tehető. A GOM rendszereknek köszönhetően az azonnali elemzés és javítás kompakt módon zajlik: többsíkú-szempontú hibaelemzés, valamint a javítási folyamat koordinálása és nyomon követése ugyanazon rendszer és szoftver beépített funkciói, lehetőségei biztosítják. Az eredmények, lépések partnereink és munkatársaink számára jól értelmezhetőek, vizualizálhatóak és dokumentálhatóak, függetlenül szakmai előképzettségtől és területtől.”

– mondta el Szeleczkei Csaba, a 3D Technology Kft. vezető mérnöke.

Optikai technológia a kutatás szolgálatában

A Metal Forming Knowledge Day záró blokkjában az alapanyagvizsgálat és a tesztelési megoldásokról tudhattak meg többet az érdeklődők a Széchenyi István Egyetem Járműgyártási Tanszékének oktatójától.

„Szerencsések vagyunk, hogy a GOM rendszerek elég széles palettáját alkalmazhatjuk a mindennapi munkánk során. Rendkívüli rugalmasságuknak köszönhetően különféle kutatási és ipari feladatokban is nagyszerűen alkalmazhatóak. Egyik legnagyobb előnyük a mobilitás, hiszen gyakran partereinknél kell munkát végeznünk, vagy az ország másik végében egy közös kutatásban közreműködnünk. Számos ipari megbízás, kutatási projekt vagy akár PhD dolgozat is mutatja a GOM rendszerek megbízhatóságát, sokoldalúságát és pontosságát.”

– mondta el Szalai Szabolcs, a Széchenyi István Egyetem Járműgyártási Tanszékének oktatója.

A versenyképesség kulcsa az innováció

A folyamatosan változó piaci igények megkövetelik a lehető leghatékonyabb megoldásokat, jövőbemutató fejlett technológiák integrálását a gyártási – minőségbiztosítási folyamatokba.

„A GOM megoldásai mára az ipari alkalmazásban elismert és meghatározó standarddá váltak, amelyek a lemezalakítási, fémipari folyamatokat is teljes egészében lefedik. Legfrissebb fejlesztéseink, a kategóriateremtő, sokoldalú ATOS Q szenzor, a ScanCobot kollaboratív robotos mérőállomás, illetve a GOM Inspect Suite komplett szoftveres csomagja precíz, gyors, átfogó és megbízható támogatást nyújtanak partnereinknek, akár az egyik legismertebb nemzetközi prémium autómárkáról, a jövő szakembereit képző oktatási-kutatási intézményről, akár hazai innovatív vállalkozásról van szó.”

– tette hozzá Szász J. Márton, az R-Design Studio Kft. ügyvezetője.


Következő GOM webinar: Együtt az ATOS Q és a GOM ScanCobot

2020. november 19. 10:00

Részletek és jelentkezés itt!


 

The post Optikai 3D méréstechnika a lemezalakítási folyamatokban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>