tőzsde – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Gigantikus autóipari beruházás indul Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/15/catl-beruhazas-magyarorszag/ Mon, 15 Aug 2022 05:00:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21425 Az elektromos akkumulátorok piacának vezető szereplője, a kínai Contemporary Amperex Technology közölte, hogy 7,34 milliárd eurós beruházással akkumulátorprojektet indít Magyarországon – írja a Bloomberg. A Debrecenben épülő üzem Magyarország történetének legnagyobb magánberuházása, mintegy 3000 milliárd forintnak felel meg a jelenlegi árfolyamon, a gyártóüzem építése pedig már idén megkezdődhet. Rövid időn belül ez már a második […]

The post Gigantikus autóipari beruházás indul Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elektromos akkumulátorok piacának vezető szereplője, a kínai Contemporary Amperex Technology közölte, hogy 7,34 milliárd eurós beruházással akkumulátorprojektet indít Magyarországon – írja a Bloomberg.

A Debrecenben épülő üzem Magyarország történetének legnagyobb magánberuházása, mintegy 3000 milliárd forintnak felel meg a jelenlegi árfolyamon, a gyártóüzem építése pedig már idén megkezdődhet. Rövid időn belül ez már a második jelentős autóipari beruházás itthon, hiszen a Mercedes múlt hónap végén jelentette be, hogy 400 milliárd forint értékben új gyártósorokkal bővíti magyarországi összeszerelő és karosszéria üzemét. A CATL beruházása még az elmúlt évek legnagyobbjának számító SK Innovation 680 milliárd forintos gigaberuházásához képest is több mint négyszer akkora.

Gigantikus beruházás indul Magyarországon

A világ legnagyobb elektromosautó-akkumulátorgyártója, a CATL olyan cégeknek szállít akkumulátorokat, mint a Tesla, és a cég most bejelentette azt a beruházást, amiről korábban már mentek a találgatások, és amelyet külföldi források már megszellőztettek.

A CATL masszív, 35 százalékos piaci részesedést tudhat magáénak az elektromos autók globális akkumulátorpiacából.

 

A magyarországi beruházás, amelynek egyelőre nincs ütemterve, a vállalat más, új akkumulátortelepekről szóló bejelentéseinek sorát követi, köztük egy 14 milliárd jüanos beruházást a kelet-kínai Shandong tartományban és egy 13 milliárd jüanos akkumulátorprojektet Fujian tartományban, ahol a CATL székhelye található.

A CATL egy akár 5 milliárd dolláros beruházást is fontolgatott Mexikóban vagy az Egyesült Államokban, bár az erről szóló bejelentés egyelőre nem érkezett meg, miután Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke Tajvanra utazott – mondták az ügyet ismerő személyek.

A vállalatnak van egy németországi gyártósora is, amely az év végén kezdi meg működését, és amely az első Kínán kívüli gyártósor.

Megérkezett a hazai bejelentés

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára pénteken elmondta, hogy egy több mint két éves tárgyalássorozat zárult le, aminek eredményeként

221 HEKTÁROS TERÜLETEN ÉPÜL MAJD FEL A CATL LÉTESÍTMÉNYE, EZZEL LÉTREHOZVA MINTEGY 9 EZER ÚJ MUNKAHELYET MAGYARORSZÁGON.

Hozzátette, hogy a kínai cég részvényesi tanácsának jóváhagyását követően hozzák nyilvánosságra a beruházás további részleteit. A Contemporary Amperex Technology közleményben olvasható, hogy 7,34 milliárd eurót fektet be egy 100 gigawattóra (GWh) kapacitású akkumulátorgyár építésébe Debrecenben. Ez lesz a második európai akkumulátorgyára a németországi üzem után.

A RÉSZVÉNYESI KÖZGYŰLÉS JÓVÁHAGYÁSÁTÓL FÜGGŐEN AZ ELSŐ GYÁRTÓÜZEM ÉPÍTÉSE MÉG AZ IDÉN MEGKEZDŐDHET.

A debreceni Déli Ipari Parkban megvalósuló projekt európai autógyártóknak szállít majd akkumulátorcellákat és modulokat.

A vállalat közleményében hangsúlyozta: Magyarország – és különösen Debrecen – stabil üzleti környezettel, fejlett infrastruktúrával és logisztikai kapcsolatokkal, hosszú múltra visszatekintő autóiparral és számottevő versenyképes munkaerővel büszkélkedhet, így tökéletes választás a CATL második európai akkumulátorgyára számára.

Mivel a magyarországi üzem közel van vevői – például a Mercedes-Benz, a BMW, a Stellantis és a Volkswagen – néhány autógyárához, a CATL képes lesz jobban kielégíteni az európai piac akkumulátorkeresletét, továbbá fejleszteni tudja globális termelési hálózatát és hozzájárul az e-mobilitás, valamint az európai energetikai átállás felgyorsításához – olvasható a közleményben.

Az akkumulátorgyártás karbonlábnyomának csökkentése iránti elkötelezettségének részeként a CATL megújuló energiákból származó villamosenergiát használ majd és fontolóra veszi a napenergiára épülő fejlesztések megvalósítását is Magyarországon helyi partnerekkel együttműködésben – írják a közleményben.

A fenntartható és körforgásos akkumulátor-értéklánc kiépítése érdekében a CATL azt is vizsgálja, van-e mód arra, hogy helyi partnerekkel közösen hozzon létre Európában akkumulátor-alapanyagokat előállító létesítményeket.

“A debreceni gyárunk minden bizonnyal lehetővé teszi számunkra versenyelőnyünk további fokozását, az európai ügyfeleink igényeinek jobb kielégítését és az e-mobilitásra való átállás felgyorsítását Európában.”

– mondta Robin Zeng, a CATL alapítója és elnöke.

Hozzátette:

“a magyarországi zöldmezős beruházás óriási ugrás lesz a CATL globális terjeszkedésében és egyben fontos lépés azon törekvéseinkben, hogy számottevően hozzájáruljunk az emberiség zöldenergiára történő átállásához.”

Partneri reakció

A CATL európai vevői kedvezően fogadták az új projektet. Markus Schäfer, a Mercedes-Benz Group AG igazgatótanácsának tagja, fejlesztésért és beszerzésért felelős műszaki igazgató elmondta: a CATL új, korszerű európai üzeme Magyarországon újabb mérföldkő az elektromosjármű-gyártás kulcsfontosságú partnereikkel közösen történő bővítésében.

“A CATL-ben olyan csúcstechnológiát előállító partnert ismerhettünk meg, amely a legmagasabb minőségű, karbonsemleges akkumulátorcellákat biztosít számunkra mint az új üzem első és legnagyobb megrendelőjének az újgenerációs elektromos járművekhez Európában, követve ezzel a helyi partnereket előnyben részesítő beszerzési szemléletünket.”

– idézi a CATL közleménye Markus Schäfert.

Előzmények

Még 2018-ban jelentek meg hírek arról, hogy a CATL több európai országot, köztük Magyarországot és Németországot vizsgálja új gyárak felhúzásához.

Ezt követően sokáig csönd volt, majd idén újra feléledtek a találgatások a hazai beruházásról. Május elején a dél-koreai üzleti híroldal, a Bloter.net osztott meg részleteket a várható projektről, amely alapján a CATL a nemzetközi terjeszkedése részeként egy 200 hektáros területet vásárol majd meg Magyarországon. A hazai akkumulátorpiacot ismerő forrásokra hivatkozva arról is beszámoltak a dél-koreaiak, hogy a létesítmény Debrecenben valósul meg és a következő európai gyártóbázisa lesz a CATL-nek – vagyis nem jártak messze az igazságtól. Arról is voltak információik, hogy a telephely megvásárlása, amely mintegy 20 kilométeres távolságban lehet a kivitelezés alatt álló BMW-gyár helyszínétől, befejeződhetett, a régészeti feltárások elindultak, és a gyár tervezése is javában zajlik már.

Árulkodó az is, hogy a CATL a LinkedIn-en adott fel álláshirdetést, amelyben Debrecent jelölte meg a munkavégzés helyszínének. A már passzív álláshirdetésben villamosmérnököknek kínáltak teljes munkaidős pozíciót. A leírás szövegéből az is kiderült, hogy új üzem építése kapcsán keresnek munkaerőt, első körben a vízellátás és -elvezetés, valamint a víz- és villamosenergia-rendszer általános tervének elkészítéséhez.

Forrás: Portfolio

The post Gigantikus autóipari beruházás indul Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Mol felvásárolta Magyarország piacvezető műanyag újrahasznosító vállalatát https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/06/mol-muanyag-ujrahasznositas/ Wed, 06 Apr 2022 06:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19616 A Mol felvásárolta a ReMatot, Magyarország piacvezető műanyag újrahasznosító vállalatát. A cég éves feldolgozási kapacitása 25 ezer tonna, csaknem 200 alkalmazottat foglalkoztat, termelőüzemei Tiszaújvárosban és Rakamazon találhatók, valamint logisztikai központja van Pozsonyban. A ReMat Magyarországon piacvezető a műanyagok újrahasznosításában, amelyhez kommunális és ipari eredetű műanyaghulladékot használ fel. A vállalat többféle polietilén és polipropilén regranulátumot állít […]

The post A Mol felvásárolta Magyarország piacvezető műanyag újrahasznosító vállalatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Mol felvásárolta a ReMatot, Magyarország piacvezető műanyag újrahasznosító vállalatát.

A cég éves feldolgozási kapacitása 25 ezer tonna, csaknem 200 alkalmazottat foglalkoztat, termelőüzemei Tiszaújvárosban és Rakamazon találhatók, valamint logisztikai központja van Pozsonyban.

A ReMat Magyarországon piacvezető a műanyagok újrahasznosításában, amelyhez kommunális és ipari eredetű műanyaghulladékot használ fel. A vállalat többféle polietilén és polipropilén regranulátumot állít elő és egyedi igények szerinti termékek széles választékát kínálja. A ReMat vezető gyártók automata szelektáló rendszerével, tisztító és regranuláló berendezéseivel rendelkezik, amelyek évente akár 25 ezer tonnát is képesek feldolgozni. Ezzel a felvásárlással a Mol képes lesz egyedi igényeknek megfelelő műanyag és újrahasznosított megoldásokat kifejleszteni, hogy teljesíteni tudja ügyfelei egyre növekvő igényét az újrahasznosított anyagok iránt.

A ReMat árbevétele 2020-ban 3,6 milliárd forint volt, ennek közel 22 százalékát az exportbevételek adták. A vállalat adózott eredménye 2020-ban közel 70 millió forint volt.

A Mol a már végrehajtott beruházások mellett folyamatosan keresi a lehetőségeket annak érdekében, hogy növelje az újrahasznosított anyagok arányát termékportfóliójában. Az első lépést 2019 novemberében tette meg az Aurora Kunststoffe GmbH, egy újrahasznosított műanyag alapú kompaund gyártó cég felvásárlásával Németországban. Az Aurora és a ReMat évi 40 ezer tonna összkapacitásával a Mol fenntartható kompaundok és regranulátumok széles választékát kínálhatja az autóipar és a csomagolóipar számára. A Mol stratégiai partnerséget kötött a német APK vállalattal is, amely úttörő szerepet játszik a műanyag újrahasznosítási technológia fejlesztésében, és amelynek oldószer alapú eljárása képes kiváló minőségű polimereket előállítani komplex műanyaghulladékból. A közelmúltban a Mol stratégiai partnerséget kötött a svájci Meraxis céggel, hogy a jövőben a poliolefin re-kompoundok fejlesztését és gyártását előremozdítsa.  A Mol a vegyi újrahasznosítás területén is tervez beruházásokat, és komoly lépéseket tesz a további hulladékgazdálkodási tevékenységek irányába.

A Mol árfolyama ma 1,6 százalékot esett, idén 14,4 százalékkal került

Forrás: Portfolio

The post A Mol felvásárolta Magyarország piacvezető műanyag újrahasznosító vállalatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szenzációs számokat árult el magáról a Tesla https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/05/tesla-negyedev-elon-musk/ Wed, 05 Jan 2022 06:51:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18394 Az elemzők várakozását messze meghaladó számokat közölt előzetesen a Tesla: 308 600 autót értékesítettek a 263 ezres elemzői várakozásokkal szemben, és több mint 305 840 autót gyártottak 2021 utolsó negyedévében. Ez volt zsinórban a hatodik negyedév a világ legértékesebb autógyártójánál, hogy rekord értékesítésről számolt be – emlékeztet a Reuters. Az egy évvel korábbihoz képest 70%-kal, az előző negyedévhez […]

The post Szenzációs számokat árult el magáról a Tesla appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elemzők várakozását messze meghaladó számokat közölt előzetesen a Tesla: 308 600 autót értékesítettek a 263 ezres elemzői várakozásokkal szemben, és több mint 305 840 autót gyártottak 2021 utolsó negyedévében.

Ez volt zsinórban a hatodik negyedév a világ legértékesebb autógyártójánál, hogy rekord értékesítésről számolt be – emlékeztet a Reuters. Az egy évvel korábbihoz képest 70%-kal, az előző negyedévhez képest 30%-kal nőttek a leszállítások.

“Nagyszerű munka a Tesla csapatától világszerte!”

– kommentálta mindezt Elon Musk a Twitteren. Az autóipart sújtó chiphiány, az erősödő verseny és a fogyasztóvédelmi hatóságok felől érzékelhető nyomás ellenére nőtt a cég kínai gyártása, amelynek termékeit elsősorban Európában és egyes ázsiai országokban értékesítik.

ÖSSZESSÉGÉBEN 2021-BEN A 2020-ASNÁL 87%-KAL TÖBB, 936 172 TESLÁT ÉRTÉKESÍTETTEK A VILÁGON.

Musk októberben még arról beszélt, hogy egy darabig fenn tudják tartani a több mint 50%-os növekedést. Elemzői várakozások idén már 1,3-1,5 milliós értékesítésről szólnak, a chiphiány azonban 2022-ben is kockázat lehet a cég számára. Musk, aki szerint 2021 őrült év volt a beszállítói hiányok miatt, októberben már azt mondta, ezek a problémák 2022-ben eltűnhetnek. Tavaly mintegy 50%-kal emelkedett a cég árfolyama.

Forrás: Portfolio

The post Szenzációs számokat árult el magáról a Tesla appeared first on Műszaki Magazin.

]]>