történelem – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 15 Jul 2024 06:00:53 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Történelem és innováció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/07/ebu-umformtechnik-tortenelem-innovacio/ Sun, 07 Feb 2021 16:46:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13698 Fémprések – A Thege-Plastic Kft. több mint 40 éves tapasztalattal rendelkezik az ipari gépek, így a prés-, excenter- és stancológépek területén. Ezúttal partnerük, a német ebu megoldásait mutatják be, amely gyártó megbízhatósága, precizitása és megtérülése szinte egyedülálló a magyar piacon. Az iparág egyik legnagyobb szolgáltatójaként, az ebu Umformtechnik német vállalat többek között présgépek, excentergépek és […]

The post Történelem és innováció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fémprések – A Thege-Plastic Kft. több mint 40 éves tapasztalattal rendelkezik az ipari gépek, így a prés-, excenter- és stancológépek területén. Ezúttal partnerük, a német ebu megoldásait mutatják be, amely gyártó megbízhatósága, precizitása és megtérülése szinte egyedülálló a magyar piacon.

Az iparág egyik legnagyobb szolgáltatójaként, az ebu Umformtechnik német vállalat többek között présgépek, excentergépek és stancoló berendezések gyártásával van jelen a nemzetközi piacon. Trendeket meghatározó, jövőorientált cégként rendkívül innovatív technológiai megoldásokat és maximális pontosságot, ezáltal megbízhatóságot kínálnak.

Az ebu Umformtechnik német vállalat kiváló minőségben gyárt önálló berendezéseket éppúgy, mint komplett megoldásokat, a fő kompetenciája a lyukasztó és formázó rendszerek megtervezésében és gyártásában rejlik. Magas színvonalú szolgáltatásainak garanciáját a felhalmozott tudásanyagon, a legkiválóbb technológia alkalmazásán túl a folyamatosan képzett szakembergárda adja, akik minden esetben az ügyfelek egyedi igényihez igazítják a megoldásaikat, legyen szó akár az autóiparban, a perforált lemezgyártásban, az óra-, a bútor- és az élelmiszeriparban, akár a megújuló energiák területén tevékenykedő vállalkozásokról.

Az ebu referenciái között olyan nemzetközileg ismert márkákat találunk, mint az AEG vagy a Grundig elektronikai vállalatok, a svájci óraszerkezeteket kínáló ETA, az ugyancsak svájci Victorinox, az amerikai multinacionális autóipari vállalat, a Ford, vagy a közép-kelet-európai autóipari-beszállító, a Matador Automotive, vagy az építőipar piacán a kapuk, ajtók, tokok és meghajtások tekintetében piacvezető Hörmann. Ráadásul ezen márkáknak nemcsak legyártják, majd üzembe helyezik a gépeiket, de ezt követően szervízszolgáltatást is nyújtanak.

STA-Monobloc széria, 1000t záróerőig

Történelmi mérföldkövek

Az ebu elődjének története 1861-ben kezdődött, amikor is August Hensel megalapítja mechanikus műhelyét Bayreuthban, amelyet a fia az első világháború alatt Otto Wilhelm Burkhardtnak ad tovább. Az első már az ebu márkanév alatt megjelenő excentergépre 1949-ig kellett várni, hogy aztán az ötvenes és hatvanas években olyan megoldásokat fejlesszenek ki, mint az első pneumatikusan működtetett tengelykapcsoló rendszer vagy az első nagysebességű présgép. A hetvenes évek közepén már kettős fékkel szerelt hidraulikus tengelykapcsolót állítanak üzembe, hogy növeljék az excentrikus présgépek biztonságát. Az 1980-as évek fejlesztései (nagy teljesítményű C-prések, HK-prés sorozat, az első automatikus stancológép), valamint számos hozzájuk kapcsolódó automatizálási rendszer kiépítése után 1992-ben megteszik az első nagy lépést a nagysúlyú présgépek építése terén is, amely már magában foglalta egy 500 tonnás automatikus stancoló beüzemelését. Az évtized végére a vállalat neve ebu Burkhardt GmbH-ra változik, hogy aztán az új évezredet az EMO (a világ legnagyobb szerszámgép vására) díjának elnyerésével kezdje meg, amelyet a modulárisan gyártott fémstancoló gépeinek fejlesztéséért ítéltek nekik. 2002-ben világújdonságként mutatták be a módosított hajtással készült automatikus stancolójukat, 2004-ben pedig újabb innovatív hajtáskoncepció vezetnek be, a szabadalmaztatott ebu szervo-hajtást. A kétezres évek közepére megépítik az első nagyüzemi présgépüket (800 tonna névleges erővel), amelyet továbbgondolva, 2011-re megépítik az 1000 tonnás verziójukat. Az ebu Burkhardt GmbH 2012 januárjában veszi fel az ebu Umformtechnik márkanevet, amely alatt kerül forgalomba az „ebu Doppelservo”, azaz a szervo-elektromos meghajtású présgépük, 1.000.000 Nm-es nyomatékkal. A vállalat már az ebu Umformtechnik GmbH név alatt szerepel, amikor részvényeit a Jiangsu Xuzhou Metalforming Machine Group Co., Ltd. vásárolja meg, és amikor 2018-ban megszerzi a DIN EN ISO 9001:2015, illetve elnyeri az LGA InterCert tanúsítványát.

Integrált gépsor

Kiterjedt termékkínálat

A német vállalat kínálata kiterjed a nagy teljesítményű automatikus présgépektől, az excentergépeken át a stancológépekig. Utóbbiak jól bevált moduláris koncepción alapulnak, optimálisan összehangolt szervo és hagyományos hajtási megoldásokkal, energiatakarékos rendszerrel felszereltek.

Annak érdekében, hogy megőrizhessék pozíciójukat a világ vezető technológiai szolgáltatói között, a kezdetek óta következetesen ragaszkodnak termékeik magas színvonalához és kifogástalan minőségéhez. Ezért is helyeznek különös figyelmet a folyamatos fejlesztésekre, amelyek nem korlátozódnak a gépek területére, ugyanis nagy jelentőséget tulajdonítanak a motivált és felelős munkatársaik magas szintű képzésére, akiket tudásuk és rugalmasságuk miatt nagyra értékelnek az ügyfeleik.

Az ebu Umformtechnik munkatársai küldetésüknek tekintik, hogy mindenben megfeleljenek ügyfeleik igényeinek és kívánságainak, tanácsot és támogatást adva számukra a kezdeti igényfelméréstől a rendszereik üzembe helyezésén át egészen az értékesítés utáni szervízszolgáltatásig. Ezenkívül kiemelten figyelnek az ügyfelek gépparkjának élettartamára, hogy gazdaságilag is a lehető leghatékonyabban tudjanak növekedni, amely adott esetben azzal járhat, hogy – az egyre fontosabb környezetvédelmi és fenntarthatósági célokat is figyelembe véve – segítenek nekik lecserélni a gépparkjukat. Ezt hivatott segíteni az „ebu Retrofit” programjuk.

Megbízható megoldások

Ha a német ebu márka 1949 óta tartó történetét csak egyetlen szóval kellene jellemezni, kétségtelenül az innováció szó lenne a legalkalmasabb rá. Az ebu Umformtechnik úttörő és innovatív technológiát, valamint a legmagasabb és a legmegbízhatóbb megoldásokat kínálja saját szakterületén belül, amit mi sem bizonyít jobban, mint a gépeken megtalálható “Made in Germany” pecsét. A Thege-Plastic Kft. több mint negyven éves tapasztalatával az ipari gépek területén bátran ajánlja a kiváló minőségű és nagy pontosságú ebu Umformtechnik GmbH által készített fémprések és perifériák megoldásait.

The post Történelem és innováció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A történelem legnagyobb digitalizációs boomja zajlik napjainkban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/15/kpmg-digitalizacio-atalakulas/ Tue, 15 Dec 2020 14:44:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13041 A COVID-19 megjelenése jelentősen növelte az informatikai beruházások arányát. A világ informatikai vezetői arról számoltak be, hogy a globális válság és a lezárások hatására három hónap alatt számottevően emelkedtek a kiadásaik. A Harvey Nash / KPMG CIO felmérés az idén is elkészült, amelyből kiderül, hogy a COVID-járványra és az ezt követő digitalizációs robbanásra milyen stratégia […]

The post A történelem legnagyobb digitalizációs boomja zajlik napjainkban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A COVID-19 megjelenése jelentősen növelte az informatikai beruházások arányát. A világ informatikai vezetői arról számoltak be, hogy a globális válság és a lezárások hatására három hónap alatt számottevően emelkedtek a kiadásaik.

A Harvey Nash / KPMG CIO felmérés az idén is elkészült, amelyből kiderül, hogy a COVID-járványra és az ezt követő digitalizációs robbanásra milyen stratégia mentén válaszoltak az informatikai vezetők. A felmérés két lépésben készült: járvány előtt, illetve a nyári hónapok során, így a pandémia hatását is jól tükrözi.

A CIO-felmérés legfontosabb üzenetei:

  • Digitalizációs kényszer és beruházási hajlandóság:

A megkérdezett IT vezetők 55%-ának növekedett a költségvetése az operatív működés hatékonysága, az ügyfelekkel való személyes kapcsolattartás digitális térbe helyezése és új termékek, szolgáltatások fejlesztése céljából.

  • Új kihívások a megváltozott környezetben:

10-ből 4 informatikai vezető arról számolt be, hogy a válság alatt cégüket több kibertámadás érte, mint korábban. A támadásoknak több mint háromnegyede (83%) adathalász-kísérlet volt, és csaknem kétharmada (62 %) rosszindulatú programok (malware-ek) formájában jelentkezett, ami arra utal, hogy az otthoni munkavégzésre való áttérés növelte a kitettséget.

  • Változás a fejlesztési irányok prioritásában:

Software mint szolgáltatás (SaaS) a járvány legnagyobb nyertese. A bevezetését a járvány előtt az informatikai vezetők 7%-a tartotta fontos feladatának, a járvány után már 23%-uk. A felhőalapú technológia versenyelőnyt tud biztosítani a cégeknek, ami a hatékonyabb, alacsonyabb költségű működésben mutatkozik meg. Ezért ez a technológia 2021-ben is meghatározza a vállalatok IT költését.

A pandémia első hulláma idején gyors átállásra volt szükség, amely széleskörű és biztonságos munkafeltételek kialakítását és fenntartását vonta maga után. A vállalatok a távoli munkavégzést biztosították, a háttérfolyamatokat gyorsították és a felértékelődő digitális csatornákat hasznosították. Az IT vezetők 86%-ának a távmunka feltételek kialakítása jelentős kihívást jelentett. Az IT vezetők 43%-a számít arra, hogy munkatársainak több, mint fele a világjárvány után is otthonról dolgozik majd. Az otthonról való munkavégzésre való átállásnak az egyik eredménye, hogy a vállalati kultúrában a technológiai terület megbecsültsége, szerepe nőtt, valamint szorosabbá vált az üzleti és a technológiai területek közötti együttműködés.

Kezdetben a helyzeti kényszer okozta, hogy az ügyfelekkel való interakció – szolgáltatások esetén részben vagy egészben – áthelyeződött az online térbe, mindezen változásokat azonban az ügyfelek jól fogadták. A válaszadó vezetők 73%-a szerint az elmúlt 12 hónapban kínált digitális megoldások rendkívüli mértékben növelték az ügyfél-elégedettséget, amelynek hatására az ügyfélélmény még inkább a vállalati stratégia fókuszába került.

kpmg

A járvány következő hullámában az ergonomikus és egyszerű digitális megoldások arányának növekedése várható. A vállalatok jövőállóságát nagyban meghatározza majd, hogy a technológiai képességeket hogyan tudja az üzleti folyamataiba integrálva az ügyfelei számára érzékelhető értékké alakítani. Az biztosnak látszik, hogy a digitalizáció fontosságát felismerő cégek az informatikai és az üzleti tervezést együtt kezelik.

A megváltozott környezetünk egyik új kihívása a kibertérből érkező támadások számának növekedése. A rosszindulatú mozgások fokozódásával az online térben felértékelődött a kiberbiztonsággal kapcsolatos szakértői tudás is. A szervezeteknek jól képzett kiberbiztonsági szakembereket kellett keresniük, hogy támogassák az otthoni munkavégzésre történő átállást. Az informatikai vezetők egyharmada szerint a kiberbiztonsági szakértők voltak a legkeresettebbek a járvány alatt. Több mint egy évtizede ez volt az első alkalom, hogy egy biztonsággal kapcsolatos készség lett a ’legfelkapottabb’ a technológiai készségek között. Az informatikai vezetők 27%-a keres továbbá informatikai változásmenedzsment szakértőt, 23%-uknak lenne szüksége vállalati architektre és azonos arányban (22% és 22%) keresnek technológiai architektet, illetve advanced analytics szakértőt.

Az IT vezetők 47%-a véli úgy, hogy a járvány véglegesen felgyorsította a digitális átalakulást és a feltörekvő technológiák alkalmazását. Bár a járvány idején a technológiai kiadások jelentősen nőttek, a felmérés szerint a technológiai költségvetés a következő évben már nyomás alá kerülhet. A COVID-19 előtt az informatikai vezetők több mint fele (51%) költségvetési növekedésre számított a következő 12 hónapra, de a pandémiában ez az arány 43% -ra csökkent. Ez azonban még mindig a költségvetés növekedését jelenti, és az IT beruházási keret továbbra is csaknem kétszerese a 2008-as válságot követő év informatikai keretösszegének.

A COVID-járvány megmutatta, hogy a vállalatoknak hirtelen bekövetkező változásokra kell készülniük, és képesnek kell lenniük gyorsan és rugalmasan skálázni az informatikai működésüket a jövőben is. Másfelől a járvány felgyorsította a digitalizációs tendenciákat. A digitális transzformációs képesség fogja meghatározni a vállalatok jövőbeli eredményességét és versenyképességét.

 „A digitális gyorsvonatra fel kell szállnia a cégeknek és a digitális ügyfél-kiszolgálásé a jövő. Ha megnézzük, hogy milyen technológiai beruházásokban történt előrelépés, akkor az az adatbiztonság, az adatelemzés, a robotizálás, az adatvédelem, az ügyfélélmény és a cloud technológia. Ezen trendek az elmúlt hónapok fényében nem meglepőek.  Elgondolkodtató viszont, hogy a mesterséges intelligencia (AI) és gépi tanulás nagyon kis emelkedést mutat, pedig ennek egy felfutóban lévő technológiának kellene lennie, hiszen a komplex adathalmazokra, számításokra fókuszáló öntanuló technológiák növelik a hatékonyságot”

– értelmezte a fejlesztési irányokat Kórász Tamás, a KPMG partnere, a Management Consulting és a Technológiai Tanácsadási terület vezetője.

A 2020 Harvey Nash / KPMG CIO felmérésről röviden:

Az évente elkészülő – a sorban immár huszonkettedik – felmérés a világ legnagyobb IT technológiai tanulmánya a válaszadók száma szempontjából. Több mint 4 200 informatikai vezető a világ 83 országából vett részt a kutatásban. 2020 egyedülálló év volt – sok szempontból nem hasonlítható az előző évekhez –, így az idei felmérés is eltérő módon készült, mint a korábbi huszonegy CIO-kutatás. A 2020. évi tanulmány bemutatja mind a COVID-19 előtti állapotot (válaszok 2019 december – 2020 március között), mind a COVID-19 okozta változásokat (2020 májusától augusztusig).

A tanulmány, számos további részlettel, itt érhető el angol nyelven.

The post A történelem legnagyobb digitalizációs boomja zajlik napjainkban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A NASA és a SpaceX közös űrrepülése https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/02/nasa-es-spacex-kozos-urrepulese/ Tue, 02 Jun 2020 16:45:54 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10315 Szombaton, magyar idő szerint 21:22-kor történelmet írt a SpaceX és a NASA: egy Falcon-9 rakétán sikeresen útnak indult a Kennedy Űrközpont 39A startállásáról a SpaceX saját fejlesztésű és gyártású űrhajója, a Crew Dragon, fedélzetén két amerikaival, Doug Hurley és Bob Behnken asztronautákkal. A Demo-2 tesztrepülés fontos mérföldkő az Egyesült Államok űrhajózásában: 2011, az űrsiklóprogram vége óta először […]

The post A NASA és a SpaceX közös űrrepülése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szombaton, magyar idő szerint 21:22-kor történelmet írt a SpaceX és a NASA: egy Falcon-9 rakétán sikeresen útnak indult a Kennedy Űrközpont 39A startállásáról a SpaceX saját fejlesztésű és gyártású űrhajója, a Crew Dragon, fedélzetén két amerikaival, Doug Hurley és Bob Behnken asztronautákkal. A Demo-2 tesztrepülés fontos mérföldkő az Egyesült Államok űrhajózásában: 2011, az űrsiklóprogram vége óta először indulhatott amerikai földről, amerikai űrhajón, amerikai űrhajós az űrbe.

19:55 A közvetítésünknek ezzel vége, köszönjük hogy velünk tartottak!

19:50 A két űrhajósra elég sok meló vár a következő időszakban: túl azon, hogy a Dragon tesztelésén dolgoznak, bekapcsolódnak a Nemzetközi Űrállomáson folyó kutatómunkába is. Visszatérésük időpontját még nem tudni, a Dragon legalább 30, de legfeljebb 119 napig – azaz csaknem négy hónapig – maradhat Föld körüli pályán.

19:43 A NASA igazgatója, Jim Bridenstine arról beszélt, hogy milyen fontos a Dragon és a kereskedelmi partnerség sikere, mert ezek lendítik előre az űrkutatást a Hold és a Mars meghódítása felé. A NASA igazgatója szerint más országok is jó hasznát vennék a Dragon űrhajónak, Kanadát, Japánt, Európát és Oroszországot említve.

19:35 Bob Behnken arról beszélt, hogy az űrsiklókhoz képest milyen élmény volt a Dragonnal repülni. Szerinte egész más, a Dragon sokkal simábban repült, viszont amikor a pályamódosításokat végezték, sokkal élőbbnek érezték az űrhajót.

19:31 Doug Hurley szerint a Dragon tökéletesen teljesített, remek űrhajót épített a SpaceX, amivel pontosan olyan volt repülni, mint a kiképzés alatt a Dragon-szimulátorral.

19:30 Megkezdődött az ünnepi fogadás, élő konferencia keretében értékelik a küldetés első tapasztalatait a NASA, a SpaceX vezetői, az űrhajósok és a földi irányítás.

19:24 Mostanáig minden makulátlanul zajlott, de a végére becsúszott egy banális baleset: úgy tűnik Doug Hurley beüthette a fejét miközben átúszott az ISS-re, a homlokát fogja, és kicsit vérzik is.

19:23 És végre elérkezett a várva várt pillanat: előbb Bob Behnken, majd Doug Hurley is átlebegett a Nemzetközi Űrállomásra.

19:22 Doug Hurley jelenti, hogy a Dragon ISS-hez kapcsolódásának összes feladatát befejezték.

19:15 Az ISS három űrhajósa kék “ünnepi” kezeslábasban várakozik a Dragonnal érkezettekre.

19:10 Az utolsó ellenőrzéseket végzik az űrhajósok a Dragon rendszerein.

19:02 Hurley és Behnken űrhajósok kinyitották a Dragon/Endeavour ajtaját.

19:00 A földi irányítás engedélyt adott az ajtó kinyitására.

18:58 Perceken belül nyíilk az ajtó.

18:51 Chris Cassidy ISS-parancsnok jelentése szerint minden készen áll a Dragon ajtajának kinyitására. A légnyomás kiegyenlítése még négy percet vesz igénybe.

18:46 Az IDA (International Docking Adaptor) ajtaja is nyitva, már csak egyetlen ajtó, a Dragon ajtaja választja el a két legénységet egymástól és a közös ünnepléstől.

Beágyazott videó
 18:33 Tíz-húsz perc lehet hátra az űrhajó ajtajának kinyitásáig. Chris Cassidy épp kamerákat szerel fel, hogy több nézőpontból is látni lehessen a történelmi pillanatot. Az alábbi képkocka különlegessége, hogy jól látható rajta az a zsebkendőnyi amerikai zászló, amit 2011-ben az Atlantis űrhajósai, az utolsó űrsiklóküldetés személyzete hagyott az űrállomáson azzal, hogy ha ismét amerikai űrhajó visz amerikai űrhajóst az ISS-re, akkor ő vigye majd haza. Doug Hurley, aki 9 évvel ezelőtt az Atlantis űrsikló pilótája volt, most pedig a Crew Dragon/Endeavour parancsnoka, a szimbolikus kapocs ebben a történetben.

18:15 Miközben nagyon sokan örülnek a NASA és a SpaceX közös sikerének, nehéz – és nem is szabad – elfeledkezni arról, hogy milyen súlyos társadalmi válságba kezd süllyedni az Egyesült Államok, egyszerre küszködve a koronavírus-járvánnyal és az explicit rasszizmussal, mint arra Phil Plait csillagász tweetje is felhívja a figyelmet.

 18:00 Nagyjából egy félóra lehet még hátra a zsilip nyitásáig. Az ISS-en jelenleg hárman tartózkodnak: Chris Cassidy amerikai, valamint Ivan Vagner és Anatolij Ivanisin orosz űrhajósok, akik 52 nappal ezelőtt érkeztek egy Szojuz űrhajóval. Ők fogják üdvözölni a két, ISS-t már korábban megjárt NASA-asztronautát. A közvetítésben Cassidy-t és Vagnert lehetett látni egy rövid ideig, amint tesznek-vesznek a Harmony-modulban.

17:34 Hurley és Behnken űrhajósok időközben lehámozták magukról az űrruháikat és elkezdtek pakolászni, azaz összekészítik az ISS-re szánt szállítmányt az átrakodáshoz.

17:27 A küldetésirányítás becslése szerint nagyjából egy óra múlva lehet kinyitni a Dragon ajtaját, akkor léphetnek az ISS fedélzetére az űrállomás új lakói.

17:18 A Nemzetközi Űrállomás meglehetősen zsúfolt most, már ami a parkolóhelyeket illeti. Az Endeavour érkezésével ötre nőtt az ISS-hez dokkolt űrhajók száma. Három orosz (egy emberes Szojuz és két Progressz teher), egy japán (HTV teher), és a Crew Dragon űrhajó díszitik a futballpályányi űrlabort.

Kép megtekintése a Twitteren

17:06 Kicsit nehéz megszokni, hogy az űrhajónak van neve. Mint a közvetítés lenti, összefoglaló részében is már említettük, a két űrhajós elkeresztelte a SpaceX Crew Dragon űrhajóját, ami mostantól az Endeavour nevet viseli.

17:02 Chris Cassidy kinyitotta a Harmony modul ajtaját, ami a Dragont és az ISS-t összekötő zsilipszobához (angolul: vestibule, ami anniyt tesz, hogy előszoba) vezet. Újabb ellenőrzések következnek, többek között azt nézik, hogy nem szivárog-e a valahol a levegő a Dragon és a dokkoló adapter kapcsolódási felületén.

16:54 A kommunikációs rendszerek ellenőrzése következik, miután a Dragon (Endeavour) már az ISS-től kapja az áramot.

16:42 A közvetítésben Chris Cassidy NASA-űrhajóst láthatjuk, amint a Harmony modul zsilipjénél várakozik és végzi a nyitás előtt szükséges feladatokat.

16:41 Közben a földi irányítás és Bob Behnken arról beszélgetnek, hogy mintha rosszul záródna egy helyen az űrhajós szkafandere, ennek ellenőrzése zajlik.

16:35 Az áramellátás és a számítógépek vezetékei is a helyükön vannak. Következik a Dragon és az ISS közti légnyomás kiegyenlítése, a szivárgásmentes kapcsolódás ellenőrzése. Mindez 1-2 órán át is eltart.

16:32 A küldetésirányítás az ISS nevében üdvözli a két űrhajóst az űrállomáson.

16:30 A dokkolási folyamatok befejeződtek, mind a 12 kapocs a helyén van és stabilan tartják az űrhajót.

16:21 A történelmi űrrandevú valahol Kína és Mongólia fölött történt meg.

Beágyazott videó

 16:16 Sikerült a puha kapcsolódás! A fix tartókapcsok ezután ugranak a helyükbe majd a dokkolómechanizmus fixálja az űrhajót az ISS kapcsolódási pontjához.

16:16 Egy méter.

16:15 Öt méter.

16:14 Az űrhajó engedélyt kapott a dokkolásra, folytatja az űrállomáshoz való óvatos közeledést.

16:13 Húsz méterre van  a Dragon “Endeavour” az ISS-től. A legénység tájékoztatta a houstoni küldetésirányítást, hogy készen állnak a dokkolásra.

16:10 Nagyjából hatvan méterre megközelítette már az ISS-t a Dragon. Egy darabig ezt a távolságot tartják, mielőtt megkapják az engedélyt a további közeledésre, majd a dokkolásra.

Beágyazott videó

15:55 Zajlik a kézi irányítás tesztje, mint korábban Doug Hurley, a küdetés parancsnoka közölte, az űrhajó már egy vonalban van a Harmony modul dokkoló mechanizmusával, és egy sor apró iránymanőverrel tesztelik az űrhajó mozgását tengelyei mentén.

15: 54 Aki szeretné kipróbálni, hogy mennyire menne a kézi dokkolás, próbálja ki a SpaceX által közzétett, böngészőben futtatható dokkolószimulátort. Előre szólunk: nem könnyű feladat!

Az ISS-hez való kapcsolódáshoz  az alábbi mozzanatok vezetnek:

Forrás: index.hu

The post A NASA és a SpaceX közös űrrepülése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>