textil – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A kevesebb több: a Mewa textilszolgáltató a fenntarthatóságért https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/15/mewa-textil-fenntarthatosag-kevesebb-tobb/ Mon, 15 Apr 2024 05:30:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29213 Bolygónk jövője napjainkban dől el, és a vállalkozások kulcsszerepet játszanak a fenntarthatóság megteremtésében. A gazdálkodó szervezetek számára egyre fontosabb, hogy felelősségük tudatában fenntartható megoldásokat dolgozzanak ki, hiszen ügyfeleik egyre inkább ezeket részesítik előnyben. A Mewa textilszolgáltató többszöri felhasználásra épülő üzleti koncepciója kiválóan illik ehhez az általános trendhez: a Mewa B2B-ügyfelei számára olyan teljeskörű, üzemi textíliákra […]

The post A kevesebb több: a Mewa textilszolgáltató a fenntarthatóságért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bolygónk jövője napjainkban dől el, és a vállalkozások kulcsszerepet játszanak a fenntarthatóság megteremtésében.

A gazdálkodó szervezetek számára egyre fontosabb, hogy felelősségük tudatában fenntartható megoldásokat dolgozzanak ki, hiszen ügyfeleik egyre inkább ezeket részesítik előnyben. A Mewa textilszolgáltató többszöri felhasználásra épülő üzleti koncepciója kiválóan illik ehhez az általános trendhez: a Mewa B2B-ügyfelei számára olyan teljeskörű, üzemi textíliákra vonatkozó megoldásokat kínál, amelyek a birtoklás helyett a használaton alapulnak. Ezt az üzleti modellt a többszöri felhasználás alapelve, a felhasznált hosszú életű termékek, az alaposan átgondolt technológiai folyamatok és disztribúciós megoldások együttesen teszik fenntarthatóvá.

A Mewa automatikus adagoló és vezérlőrendszerei révén környezetkímélően mos. (Fotó: Mewa)

Egyedül a Mewa ipari törlőkendőinek alkalmazása 3-6-szor kisebb széndioxid-lábnyomot okoz, mint az eldobható törlőkendőké, derül ki a Climate Partner tanácsadó cég számításaiból. A Mewa a környezetet tehermentesítő technológiákra összpontosít, hogy üzemi folyamatai során lépésről lépésre csökkentse ökológiai lábnyomát.

Mosás minimális erőforrásfelhasználással

A Mewa takarékoskodik az erőforrásokkal, hangsúlyozza Matthias Zoch, a vállalat környezeti és üzemi folyamatokért felelős vezetője.

„Egy tipikusnak mondható, ipari törlőkendők mosásával foglalkozó üzemünkben havonta 350 tonna törlőkendőt mosunk ki. Az összehasonlítás kedvéért: egy szokványos háztartási mosógépbe mintegy hét kilogramm szennyes ruha fér. Kézenfekvő tehát, hogy csupán a nagyságrendek miatt a Mewa üzemében elért néhány százaléknyi víz-, energia- és mosószer-megtakarítás is komoly mértékben tehermentesíti a környezetet.”

A vízigény csökkentése érdekében a mosóvizet a lehető legtöbbször visszavezetik a mosási folyamatba. A főmosás és az öblítés után kinyert vizet szűrik, kezelik, és egy többlépcsős körforgásos eljárás során újra mosnak vele. A többszöri felhasználás a háztartási mosási eljárásokhoz képest mintegy 50 százalékkal csökkenti a vízigényt.

A Mewa a mosószerek és mosási segédanyagok felhasználásának területén is különlegesen takarékos. A mosógépekbe ezekből csak annyi kerül, amennyi éppen szükséges a textíliák higiénikus tisztára mosásához.

„Különleges, automatizált adagoló- és vezérlőrendszerekkel dolgozunk. A szokásos háztartási eljárásokhoz képest akár 85 százalékkal is mérsékeljük a környezet terhelését”

– teszi hozzá Matthias Zoch. A rendszereket folyamatosan fejlesztik, így a Mewa ma már egynegyedével kevesebb mosószert használ, mint 2010-ben. Egyedül 2022-ben 1,5 százalékkal csökkentették a mosószermennyiséget 2021-hez képest.

Ha a víz már végképp alkalmatlan a mosásra, a vállalat saját szennyvízkezelő rendszerébe kerül, ahol több lépcsőben megtisztítják a szennyeződésektől.

„99,8 százalékos tisztítottsági fokot tudunk így elérni, ami a hatóság által előírtnál jobb érték”

– mondja Matthias Zoch.

A szennyvizet először kémiai és fizikai eljárásoknak vetik alá, amelyek során a lehető legnagyobb mértékben szétválasztják a szennyeződéseket és a vizet. A vízben maradó szennyeződéseket mikroorganizmusok segítségével, biológiai módszerekkel tüntetik el. Csak ezután kerül az – immár 99,8 százalékos mértékben tiszta, és 100 százalékosan környezetbarát – víz a kommunális szennyvízkezelési rendszerbe.

A szennyvíztisztítás során a Mewa 99,8 százalékos tisztítottsági fokot ér el. (Fotó: Mewa)

De mi történik a kimosott szennyeződésekkel? A vállalat ebben a tekintetben is követi a többszöri felhasználás elvét, és ezek egy részét is újrahasznosítja. A Mewa mosási és szárítási energiaigényének 80 százalékát a törlőkendőkből kimosott olajokból és zsírokból fedezik, magyarázza a környezetvédelmi szakember.

„Ügyfeleink a mi törlőkendőinkkel tisztítják a gépeiket. Így a hozzánk visszakerülő használt törlőkendők olajosak, zsírosak. Ezeket a szennyeződéseket kinyerjük a kendőkből, összegyűjtjük és környezetbarát eljárásokkal másodlagos nyersanyaggá tesszük, amivel fűteni tudunk.”

A Mewa a körforgás következő lépése, a textíliák begyűjtése és az ügyfelekhez történő visszaszállítása során is környezetkímélő eljárásokat alkalmaz. Az útvonalakat egy modern és a Mewa igényeire szabott szállításmenedzsment rendszer segítségével optimalizálják. Ezen kívül a Mewa az ágazatban úttörőnek számít az alternatív járműmeghajtások alkalmazása területén is. A járműparkban már három éve használnak hidrogénüzemű teherautókat, amelyek mellett bevetnek elektromos meghajtású tehergépjárműveket és a városközpontokban konténeres teherszállító kerékpárokat is.

„Szeretnénk a jövőben a lehető legnagyobb mértékben lemondani a belsőégésű motorok használatáról”

– fejti ki Martin Mühling, a Mewa disztribúciós logisztikájának vezetője.

„Ez hosszú távú célkitűzés, és minél előbb kezdjük el a megvalósítását, annál jobb”.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A kevesebb több: a Mewa textilszolgáltató a fenntarthatóságért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Áttörés a textilből textilbe történő újrahasznosítás terén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/01/ujrahasznositas-basf-textil-inditex/ Thu, 01 Feb 2024 06:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28331 A BASF és az Inditex áttörést ért el a textilből textilbe történő újrahasznosítás terén a loopamiddal az első, teljes egészében textilhulladékon alapuló körkörös nejlon 6 termékkel. A loopamid mögött álló technológia lehetővé teszi a kiselejtezett poliamid 6 textilanyagok újrahasznosítását új, szűz minőségű szintetikus szálakká és anyagokká. A Zara piacra dobott egy olyan kabátot, amely kizárólag […]

The post Áttörés a textilből textilbe történő újrahasznosítás terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BASF és az Inditex áttörést ért el a textilből textilbe történő újrahasznosítás terén a loopamiddal az első, teljes egészében textilhulladékon alapuló körkörös nejlon 6 termékkel.
  • A loopamid mögött álló technológia lehetővé teszi a kiselejtezett poliamid 6 textilanyagok újrahasznosítását új, szűz minőségű szintetikus szálakká és anyagokká.
  • A Zara piacra dobott egy olyan kabátot, amely kizárólag loopamid®-ból készült. Ennek az anyagnak az alapja 100%-ban ruházati textilhulladék, és a Zara vezető gyártó cégekkel együttműködve a termék minden elemébe beépítette azt.

A BASF és az Inditex közösen jelenti be, hogy áttörést ért el a textilipar újrahasznosíthatóságának növelésére irányuló erőfeszítéseiben. A loopamid®, a 100 százalékban textilhulladékból készült poliamid 6 (PA6, más néven nejlon 6) bevezetésével a BASF az első olyan körkörös megoldást kínálja a nejlon ruházati cikkek számára, amely teljes egészében textilhulladékból készül. A Zara az anyagból

100 százalékban loopamidból készült kabátot készített, amely immár világszerte kapható. A „design for recycling” megközelítést követve minden rész, beleértve a szöveteket, a gombokat, a tölteléket, a horgokat és a cipzárat, loopamidból készült.

A loopamiddal a BASF innovatív megoldást fejlesztett ki a divatipar körforgásának javítására és a poliamid 6 textilhulladék újrahasznosítására. Mivel képes tolerálni az összes szövetkeveréket, például a PA6-ot és az elasztánt, a loopamid mögötti csúcstechnológia lehetővé teszi az ipari és a fogyasztói hulladékból származó textilhulladék textilből textilbe történő újrahasznosítását. A szálak és az anyagok több cikluson keresztül újrahasznosíthatók, ugyanakkor az anyag jellemzői megegyeznek a hagyományos szűz poliamidéval.

„A BASF fontos mérföldkövet ért el a divatipar körforgása felé, és úttörő szerepet játszott a nejlontextíliák körforgásának bezárásában”

– mondta Dr. Ramkumar Dhruva, a BASF monomerek üzletágának elnöke.

„Hurokamidunkban megvan a potenciál, hogy a PA6 piacot jobb irányba forradalmasítsa. Folyamatban van a technológiánk méretnövelése, hogy kereskedelmi mennyiségekkel szolgálhassuk ki ügyfeleinket. Az Inditexszel közösen készített kapszulás kabát a bizonyíték arra, hogy a körforgás lehetséges, és alig várjuk, hogy még jobban előre mozdítsuk a textilipar fenntartható átalakulását.”

Az Inditex a ruházati ipar más vezető csoportjaival együttműködve zökkenőmentesen integrálja a loopamidot a különböző ruházati összetevőkbe, beleértve a szöveteket, cipzárakat, gombokat, töltelékeket, horgas és hurkos rögzítőket és varrócérnákat. A ModaRe, a Caritas jótékonysági szervezet által működtetett visszavételi program osztályozta, szortírozta és alapanyagként biztosította a kiselejtezett textíliákat. Az olasz RadiciGroup vállalat a loopamid polimer különböző tulajdonságokkal rendelkező, különböző típusú fonalakká történő átalakításán dolgozott. Az YKK multinacionális japán zárószerkezeteket gyártó vállalat és a multinacionális tépőzárgyártó vállalatok szintén döntő szerepet játszottak a loopamid polimer felhasználásában, hogy műanyag alkatrészeket hozzanak létre cipzárakhoz és nyomógombokhoz, valamint kampós és hurkos záróelemekhez. A spanyol Uniter, az olasz Tessitura Vignetta és a német Freudenberg és Gütermann szintén részt vett ebben a projektben, hogy egyéb ruházati alkatrészeket, például belső címkéket, töltőanyagokat és varrócérnákat fejlesszenek ki loopamid felhasználásával.

Javier Losada, az Inditex fenntarthatósági igazgatója hozzátette:

„Az innováció ösztönzése kulcsfontosságú a felelősségteljesebb iparág felé való haladáshoz. Ez az együttműködés nagyszerű példa arra, hogy összefogással hogyan használhatjuk az új technológiát arra, hogy a textilhulladékot új erőforrássá alakítsuk. Ez a projekt egyben az első lépés a körkörös megoldás felé való elmozdulás felé, mivel az iparágnak még mindig új begyűjtési és újrahasznosítási kapacitásokat kell fellendítenie ahhoz, hogy a kör bezáruljon és a fogyasztás utáni hulladékok újrahasznosítása méretarányos legyen”.

A BASF és az Inditex együttműködése egy közös úton alapul – mindkét vállalat ambiciózus fenntarthatósági célokat követ. A BASF 2030-ra meg kívánja duplázni a körforgásos gazdaság megoldásaival elért forgalmát, és 17 milliárd euróra kívánja növelni azt. Ennek elérése érdekében a vállalat három cselekvési terletre összpontosít: körkörös alapanyagok, új anyagciklusok és új üzleti modellek.

Az Inditex célja, hogy 2030-ra textiltermékeinek 100%-a kizárólag kisebb környezeti lábnyom anyagokból készljön. Ennek a kötelezettségvállalásnak a részeként a vállalatcsoport arra számít, hogy a textilszálak 25%-a olyan új generációs anyagokból készül, amelyek ipari méretekben még nem léteznek, 40%-a hagyományos újrahasznosított anyagokból, 25%-a pedig szerves és regeneratív szálakból.

A poliamid 6, közismert nevén a nylon 6 egy olyan szintetikus polimer, amelyet kiváló mechanikai tulajdonságai és sokoldalúsága miatt széles körben alkalmaznak különböző megoldásokban. A BASF a poliamid 6 és prekurzorainak egyik vezető gyártója, gyártóhelyei Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában találhatók.

Forrás: BASF Hungária Kft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Áttörés a textilből textilbe történő újrahasznosítás terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mewa magasnyomású alkatrésztisztítók https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/10/mewa-magasnyomasu-alkatresztisztito/ Mon, 10 Jul 2023 05:00:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25962 Mosóasztalok és ipari törlőkendők teljeskörű szolgáltatás keretében – egy szorgalmas páros biztosítja az üzemek zökkenőmentes működését. Már magasnyomású alkatrésztisztítók is megtalálhatók a Mewa szolgáltatási kínálatában. A legkisebb szennyeződések vagy akár egy aprócska zsírmaradvány is órákra megbéníthatja a termelést egy üzemben. Ha egy gépalkatrészt valami akadályozza a súrlódásmentes mozgásban, és emiatt a szóban forgó berendezést le […]

The post Mewa magasnyomású alkatrésztisztítók appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mosóasztalok és ipari törlőkendők teljeskörű szolgáltatás keretében – egy szorgalmas páros biztosítja az üzemek zökkenőmentes működését.

Már magasnyomású alkatrésztisztítók is megtalálhatók a Mewa szolgáltatási kínálatában.

A legkisebb szennyeződések vagy akár egy aprócska zsírmaradvány is órákra megbéníthatja a termelést egy üzemben. Ha egy gépalkatrészt valami akadályozza a súrlódásmentes mozgásban, és emiatt a szóban forgó berendezést le kell állítani – ez akár a termelés több fázisának kiesését is okozhatja. Ennek következtében a dolgozóknak várniuk kell a gyártási folyamat újraindítására, értékes munkaidő megy veszendőbe, csúszik a rendelések kiszállítása, az elmaradást végül csak túlórák beiktatásával lehet ledolgozni. Nőnek a költségek, sok a bosszúság, és csökken az üzem vagy a műhely hatékonysága.

A problémákat megelőző karbantartáshoz és a gépek tisztításához a Mewa alkatrészmosókból és ipari törlőkendőkből álló komplett szolgáltatási rendszert kínál az üzemeknek és műhelyeknek. A legtöbb szennyeződés eltávolítható törlőkendők segítségével, de a makacs olaj- és zsírmaradványoktól egyszerű törölgetéssel többnyire nem lehet megszabadulni. A megoldás az alkatrészmosó alkalmazása, amelyet a Mewa ipari törlőkendőrendszerének kiegészítéseként ugyancsak teljes körű szolgáltatásként helyez ki ügyfeleihez. A törlőkendő és mosóasztal szorgalmas párosa együttesen biztosítja az üzemi folyamatok zökkenőmentességét.

A Mewa textil törlőkendőinek alkalmazása olyan fenntartható megoldás, amely – mivel teljes körű szolgáltatás keretében vehető igénybe – nagy mértékben veszi le a terheket az üzemvezetők válláról. A mosóasztalok ugyanennek az elvnek felelnek meg: a tisztítófolyadékban található mikroorganizmusok biológiai módszerrel bontják le az olaj és zsírmaradványokat. A Mewa alkatrésztisztítóit használó dolgozók nem kerülnek kapcsolatba egészségüket veszélyeztető anyagokkal, nincs tűzveszély, nincs kellemetlen, erős szaghatás, és a környezetet sem terhelik oldószerekkel.

A Mewa alkatrészmosóinak sorát nemrégiben nagyteljesítményű magasnyomású típusokkal is kiegészítették. Az ilyen mosóasztalok esetében a biológiai tisztítófolyadék hatását akár 80 bart elérő magas nyomás erősíti. A magasnyomású szórófejjel történő tisztítás során a bonyolult geometriájú, erősen szennyezett alkatrészek is alaposan és hatékonyan tisztíthatók. A nagy munkafelületen egészen nagy méretű alkatrészekkel is lehet dolgozni. A ph-semleges tisztítófolyadékban lévő mikroorganizmusok hosszú ideig megtartják hatékonyságukat, ami környezetbarát, fenntartható megoldást jelent.

Az ecsetes mosóasztalok már hosszú ideje megtalálhatók a Mewa szolgáltatáspalettáján. A modellválaszték az üzemen vagy a műhelyen belül könnyen mozgatható, kisebb berendezésektől a nagy munkafelülettel rendelkező, méretesebb alkatrészek tisztítására használható berendezésekig terjed.

A Mewa ügyfelei az alkatrészmosó berendezéseket teljes körű szolgáltatás keretében vehetik igénybe. A mosóasztalokat a Mewa üzemkész állapotban szállítja ki. A műhely dolgozóit a helyszínen megtanítják a berendezés kezelésére. Az üzembe helyezés után a mosóasztalokat a Mewa szervizmunkatársai egyeztetett időközönként ellenőrzik és karbantartják.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mewa magasnyomású alkatrésztisztítók appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Üzemi textíliák bérlése https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/14/mewa-textil-berles/ Wed, 14 Dec 2022 05:30:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23276 A megosztáson alapuló szolgáltatások megfelelnek a fenntarthatóság elvének A termékek és szolgáltatások megosztáson alapuló használata manapság nagyon népszerű, de gyökerei jóval régebbre nyúlnak vissza. Az angol szóval „sharing”-nek nevezett üzleti ötlet az élet számos területén visszaköszön, a közlekedéstől a lakhatáson át az egészségügyig, vagy éppenséggel az üzemi textíliák megosztásáig. A német Mewa textilszolgáltató cég 114 […]

The post Üzemi textíliák bérlése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A megosztáson alapuló szolgáltatások megfelelnek a fenntarthatóság elvének

A termékek és szolgáltatások megosztáson alapuló használata manapság nagyon népszerű, de gyökerei jóval régebbre nyúlnak vissza. Az angol szóval „sharing”-nek nevezett üzleti ötlet az élet számos területén visszaköszön, a közlekedéstől a lakhatáson át az egészségügyig, vagy éppenséggel az üzemi textíliák megosztásáig. A német Mewa textilszolgáltató cég 114 éve tűzte zászlajára a „vásárlás helyett bérlés” elvét, amely azóta is a vállalat tevékenységének meghatározó eleme, és amely a többször felhasználható üzemi textíliák, például törlőkendők, szőnyegek vagy munkaruházat teljes körű szolgáltatásként történő bérbeadására épül.

A fenntartható termelés lényege, hogy ne fogyasszunk többet, mint amennyit a természet újra előállítani képes. Egyre több olyan cég van, amely gyártási eljárásait környezetvédelmi megfontolásoknak rendeli alá. Mindez már régóta nem csak a nagyvállalatok hóbortja, hanem kis és közepes vállalkozások esetében is fontos elv lett. A Mewa, az üzemi textíliák megosztásához kapcsolódó szolgáltatások területének úttörője, kiváló partner a környezetvédelem és a természeti erőforrások megóvásának területén. A vállalat már 1997-ben megszerezte az ISO 14001 szabványnak megfelelő környezetirányítási rendszer szerinti tanúsítványt.

Ha egy cég például munkaruházati cikkek vagy törlőkendők beszerzésén gondolkodik, az első felmerülő kérdés: „Béreljünk vagy vásároljunk?” Elsőre a vásárlás egyszerűbbnek és gyorsabban lebonyolítható megoldásnak tűnik. Csak ilyenkor éppen a döntést követő logisztikáról feledkeznek meg. Ki fogja majd kimosni a szennyest? Ki foglalkozik majd egy szétszakadt nadrág vagy felső kijavításával? Hogyan tesznek majd eleget a törvényi előírásoknak?

A hosszabb távra előre tekintő vállalkozások a döntés során azt is figyelembe veszik, hogy a „textilsharing” szolgáltatás gazdasági értelemben nem illeszkedne-e jobban üzleti modelljükhöz, illetve ennek alkalmazásával nem tudnák-e hatékonyabban kihasználni belső folyamataikat.

A Mewa teljes körű szolgáltatásának része, hogy az általa biztosított üzemi textíliákat – a törlőkendőktől a munka- és védőruházati cikkekig – begyűjtse, kimossa, szükség esetén pótolja és az előre egyeztetett ütemterv szerint kiszállítsa. A Mewa szakemberei garanciát nyújtanak az ellátás folyamatosságára, a cég ügyfelei pedig „megússzák” a birtoklással kapcsolatos kötelezettségeket: a raktározás, a javítás, a mosás és a kapcsolódó komplex logisztika megszervezését.

A Mewa immár 114 éve lát el kis- és nagyvállalatokat ipari törlőkendőkkel, munkaruházattal, védőruhákkal, belépő és olajfelfogó szőnyegekkel. A fenntarthatóságot szolgáló, megosztáson nyugvó szolgáltatások minden vállalat számára lehetővé teszik a nem az alapüzletágukhoz tartozó tevékenységek kiszervezését. A „textilsharing” azt is jelenti, hogy fenntartható módon reagálunk napjaink gazdasági kihívásaira. Hiszen legyen szó akár kis-, akár nagyvállalatról, mindegyik hozzá tud járulni a fenntartható fejlődéshez. A Mewához hasonló textilszolgáltatókkal történő együttműködés jól szolgálja a szűkös természeti erőforrások megóvását.

A Mewa begyűjti, kimossa és újra kiszállítja az ipari törlőkendőket (Fotó: Mewa)


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Üzemi textíliák bérlése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MEWA megvásárolta biztonsági tárolóedényei gyártóját https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/18/mewa-biztonsagi-taroloedeny/ Sun, 18 Apr 2021 15:28:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14652 A Magyarországon elsősorban teljeskörű ipari törlőkendő-szolgáltatásairól ismert német MEWA Textil-Service nemrégiben megvásárolta az RS Kunststoff GmbH műanyag-feldolgozót, amely a MEWA csoport száz százalékos leányvállalata lett. A két céget több mint húsz éve szoros üzleti kapcsolat köti össze: az RS Kunststoff állítja elő a MEWA szolgáltatási rendszerének egyik alapelemét képező SaCon® biztonsági tárolóedényeket, amelyekből Hanauban évente […]

The post A MEWA megvásárolta biztonsági tárolóedényei gyártóját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyarországon elsősorban teljeskörű ipari törlőkendő-szolgáltatásairól ismert német MEWA Textil-Service nemrégiben megvásárolta az RS Kunststoff GmbH műanyag-feldolgozót, amely a MEWA csoport száz százalékos leányvállalata lett.

A két céget több mint húsz éve szoros üzleti kapcsolat köti össze: az RS Kunststoff állítja elő a MEWA szolgáltatási rendszerének egyik alapelemét képező SaCon® biztonsági tárolóedényeket, amelyekből Hanauban évente több mint 100.000 darabot gyártanak. A légmentesen záródó, gurítható konténerekben szállítják ki és ezekben is tárolják az üzemekben használt ipari törlőkendőket.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy az RS Kunststoff megszerzésével nemcsak egy megbízható, régi üzleti partner, hanem a műanyag-ágazat egyik leginnovatívabb cége is a MEWA csoporthoz tartozik”

– mondta Bernhard Niklewitz, a MEWA csoport igazgatóságának elnöke. A vállalatot továbbra is az eddigi ügyvezetők – Reinhard Schütz, Björn Roß és Ralf Roß – vezetik, és a tevékenység változatlan formában folyik majd tovább. A MEWA mind a 70 dolgozót átveszi.

Az RS Kunststoff évente több mint 100.000 SaCon® konténert gyárt a MEWA számára (Fotó: MEWA)

„Vállalkozóként felelősséggel tartozunk a nálunk dolgozó emberekért, és a nemzetközi porondon tevékenykedő MEWA csoport keretében hosszú távon tudjuk számukra biztosítani munkahelyüket”

– fejtette ki Reinhard Schütz ügyvezető.

A német Hessen tartományban található Hanauban működő RS Kunststoff elsősorban a fröccsöntési és formapréselési eljárásokkal készülő, innovatív, bonyolult műanyag eszközök gyártásának területén tevékenykedő vállalkozás.

www.mewa.hu

MEWA Textil-Management filmek:  http://www.mewa.hu/newsroom/minden-video/

The post A MEWA megvásárolta biztonsági tárolóedényei gyártóját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fenntarthatóság elve 113 éves MEWA örökség https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/03/mewa-fenntarthatosag-orokseg/ Wed, 03 Feb 2021 07:46:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13636 Textilágazati megatrend: „Textilsharing” Ami 113 évvel ezelőtt még forradalmi gondolatnak tűnt, ma már mindennapi valóság: a megosztáson alapuló ipari törlőkendő-szolgáltatás kiváló ár-érték arányt képvisel, és környezetvédelmi szempontból sem kifogásolható. Szóba sem kerülhet, hogy használat után eldobjuk a törlőkendőket, hiszen ez nemcsak környezetkárosító lenne, de költségszempontból sem hatékony. Nemcsak a végfelhasználók veszik egyre inkább igénybe a […]

The post A fenntarthatóság elve 113 éves MEWA örökség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Textilágazati megatrend: „Textilsharing”

Ami 113 évvel ezelőtt még forradalmi gondolatnak tűnt, ma már mindennapi valóság: a megosztáson alapuló ipari törlőkendő-szolgáltatás kiváló ár-érték arányt képvisel, és környezetvédelmi szempontból sem kifogásolható. Szóba sem kerülhet, hogy használat után eldobjuk a törlőkendőket, hiszen ez nemcsak környezetkárosító lenne, de költségszempontból sem hatékony. Nemcsak a végfelhasználók veszik egyre inkább igénybe a megosztáson alapuló szolgáltatásokat, hanem újabban az ipari üzemek és a műhelyek is egyre jobban megbarátkoznak ezzel a gondolattal. A lényeg: a vállalat törődjön inkább azzal, amihez ért, és nem kell az üzemi textíliákhoz kapcsolódó feladatokkal, a beszerzéssel, tárolással és mosással foglalkoznia.

A MEWATEX® törlőkendőket akár ötvenszer ki lehet mosni, és újra felhasználni (Fotó: MEWA)

Még néhány évvel ezelőtt is jellemző volt, hogy sok vállalat nem törődött az erőforrások pazarlásával és a kapcsolódó többletköltségekkel. Megvették az egyszer használatos papírtörlőket vagy rongyokat, amelyeket használat után kidobtak. Egy ideje azonban tart már egy olyan folyamat, amelynek lényege a birtoklás helyett a megosztás, és amelyet a „carsharing”-hez hasonlóan akár „textilsharing”-nek is nevezhetnénk. Ennek a rendkívül hatékony megoldásnak az egyik úttörője a MEWA, amely lényegében 1908 óta nyújtja megosztáson alapuló szolgáltatását. Az egyszerű – ám zseniális – alapötlet: a törlőrongyokat a cég kiszállítja, használat után begyűjti, kimossa, majd visszaviszi a rendeltetési helyére. Ezzel kíméli az erőforrásokat és nem termel hulladékot. Ráadásul a felhasználóknak sem kell foglalkozniuk az egésszel: pénzt és időt takarítanak meg.

A MEWATEX® törlőkendő igen ellenálló, nehezen szakad, felszívja az olajos zsíros szennyeződéseket és eltávolítja a fémforgácsot (Fotó: MEWA)

A MEWA piacvezetőként élenjáró a rendszer alkalmazásában

A MEWA rendszerével – amely nélkül ma már aligha lehet elképzelni az ágazatot – egy globális trend élén áll. Ügyfélként az iparvállalatok és a kisüzemek egyaránt folyamatosan profitálnak a MEWA tapasztalataiból, amelyeket a többször felhasználható ipari törlőkendő-szolgáltatás területén szerzett. A törlőkendőrendszer úgy működik, hogy a MEWA elszállítja a szennyezett törlőkendőket és tisztákat hoz helyettük – a biztonságos és praktikus SaCon® tárolóedényekben.

Rendszerszintű szolgáltatás

A textilmegosztás mögött rejlő erőforráskímélő folyamatok és hatékony szolgáltatási körforgás nagy mértékben szolgálja a környezetvédelem és a fenntarthatóság ügyét. A MEWA minősített textilszolgáltatóként ipari üzemek és kisebb műhelyek beszállítója. A jelenlegi koronavírus-járvány fényében a szokásosnál is fontosabb téma a higiénia, a tisztaság és a mikrobiológiai biztonság. A MEWA törlőkendőmosási folyamatait már a Covid-időszak előtt is úgy tervezték meg, hogy tökéletesen deaktiválják a vírusokat. Ez a szolgáltatás minden olyan ágazatban nagyon fontos, ahol a higiéniának kiemelt szerepe van. Higiéniailag kifogástalan törlőkendőivel a MEWA külső szolgáltatóként járul hozzá ahhoz, hogy a rendszerek működéséhez elengedhetetlen gyártási, kereskedelmi vagy egyéb ipari területeken az emberek dolgozni tudjanak, a gépek ne álljanak le, a járművek karbantartását és tisztítását el lehessen végezni.

További info: www.mewa.hu

The post A fenntarthatóság elve 113 éves MEWA örökség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Textilipari innovatív anyagok alkalmazási területei https://www.muszaki-magazin.hu/2020/02/29/3d-technologia-textilipar/ Sat, 29 Feb 2020 09:15:14 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9387 Anyagkutatás – Az ipari fejlesztések egyik alappillére az innovatív anyagok kutatása, alkalmazása. Számos egyetemi projekt, nemzetközi együttműködés irányul évtizedek óta a fenntartható, ideális tulajdonságokkal rendelkező, gazdaságosan előállítható anyagok létrehozására. Textilszálakkal kiegészíthető XtreeE 3D beton Az ipari fejlesztések fontos területe az előremutató, gyakran a valóságtól elrugaszkodottnak tűnő anyagkutatások, az ipari formatervezői kísérletezés, az új, innovatív anyagok […]

The post Textilipari innovatív anyagok alkalmazási területei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Anyagkutatás – Az ipari fejlesztések egyik alappillére az innovatív anyagok kutatása, alkalmazása.

Számos egyetemi projekt, nemzetközi együttműködés irányul évtizedek óta a fenntartható, ideális tulajdonságokkal rendelkező, gazdaságosan előállítható anyagok létrehozására.

Textilszálakkal kiegészíthető XtreeE 3D beton

Az ipari fejlesztések fontos területe az előremutató, gyakran a valóságtól elrugaszkodottnak tűnő anyagkutatások, az ipari formatervezői kísérletezés, az új, innovatív anyagok alkalmazása. Számos kutatócsoport évtizedek óta próbálja megtalálni a legkörnyezetkímélőbb, legideálisabb tulajdonságokkal rendelkező, gazdaságosan előállítható anyagokat az építőipari, autóipari alkalmazásoktól a tartós fogyasztásicikkek formatervezői megoldásain át az élelmiszercsomagolásig.

Az anyagkutatások az ipari alkalmazások számos területén új távlatokat nyitottak. Olyan multifunkcionális anyagokra van szükség, amelyek előállításuk pillanatától kezdve várhatóan több évszázadon át környezetünket nem károsítják, gazdaságosan beépíthetők, jól karbantarthatók, elvárásainknak megfelelő tulajdonságokkal rendelkeznek természetesen az újra felhasználás és fenntarthatóság jegyében.

Napjainkban az építőipar is számtalan műszaki textilből készült anyagot alkalmaz: épületgépészeti rendszereket már nem kizárólag rézből vagy műanyagból építenek be, elterjedtek a textil alapú csőhálózatok, amelyek a tűzoltó tömlőhöz hasonlóan nedvesség hatására képesek tömegük megsokszorozására. Textil alapú kompozitokból készülnek a gáz-és szélturbina lapátok, a rugalmas és felfújható napelem panelek. A szállítási rendszereknél, tárolásban, közlekedésben is a fémek kiváltása textilalapú kompozitokkal energiatakarékos és környezetbarát megoldást jelent (könnyű járművek, felfújható textil konténerek).   Nagy teljesítményüknek köszönhetően a szál- és textilalapú szerkezeti anyagok egyre inkább helyettesítik a hagyományos anyagokat, (pl. acélt, vagy fát) az épített környezetben is. Az építőiparban egyre gyakrabban használnak textil kompozitokat, membránokat, textilerősítésű betont. Készítenek szál- és textilerősítésű hídkábeleket és hídelemeket, valamint textil szerkezetekből védelmi rendszereket talajcsúszás és erózió ellen, vízelzáró gátakat, vízvédelmi tárgyakat, mesterséges szigeteket és úszó platformokat is.

Az intelligens anyagok egyik csoportja a természetes környezet változásaira, mint a hőmérséklet, kémiai környezet, mechanikai hatás, fény reagálnak, a másik csoportba sorolható anyagok a változásukhoz szükséges információt elektronikus jelekből kapják. Intelligens anyagok kutatásának célja olyan szintetikus anyagok tervezése, előállítása és tulajdonságainak vizsgálata, amelyek a felhasználó számára előnyösen reagálnak a környezetükből származó fizikai és kémiai hatásokra. A második generációs funkcionális anyagok kifejlesztésénél már nem a „legelőnyösebb mechanikai tulajdonságok” elérése a fő cél, hanem a különböző anyagokat jellemző individuális, főként fizikai tulajdonságok összekapcsolása egyetlen anyagi rendszeren belül. Az új gondolkodásmód kulcsszavává a környezethez való alkalmazkodóképesség vált. Az anyagok passzív változatlanságára irányuló törekvéseket felváltotta az anyag és környezete dinamikus együttélését vizsgáló szemléletmód. A környezeti hatások észlelésének két módja van. Az egyik esetben maga az anyag rendelkezik ezzel a képességgel, a másik esetben pedig az érzékelést olyan szenzorok látják el, amelyekből származó információ az anyag tulajdonságainak azonnali változását idézi elő.

Ingeo 3D nyomtatott ipari formák

Szálgyártási technológia fejlesztésével jönnek létre például a biopolimer szálasanyagok, amelyeknek összetevőik nyújtható, növényekből és állatokból nyerhető anyagok, előállításuk általában bioszintézissel történik, azaz kőolaj helyett takarmánynövényekből (búza, kukorica, burgonya, cukorrépa) nyert keményítő baktériumokkal végzett fermentáció révén vagy proteinből gyors lebomlásra képesek.  Biopolimer szálasanyagok- mesterségesen előállított, biológiailag lebomló polimerek a polilaktid szál (PLA) – polimer szál kiindulási monomere a növényből nyert keményítő, polimerizált tejsav (mikrobiológiai úton, fermentálással) állítanak elő cukor vagy keményítő oldatból. Mesterséges szálak új csoportja például a cukor oldatból mikrobiológiai úton nyert polimerizált tejsav, cellulóz, néha génkezelt kukoricából nyert keményítő, a szójafehérje szál- azaz SPF Soybean Protein Fibre- Ingeo elnevezéssel került a kereskedelembe.

Ingeo csomagolóanyagok

Az építőipar is egyike azon területeknek, amely a legnagyobb mennyiségben használ fel innovatív műszaki textíliákat. Az építőiparban felhasznált anyagok közül a nemszőtt kelmék 48 százalékot meghaladó mértéket képviselnek. A svéd Biteam cég szövési eljárást dolgozott ki szénszálak felhasználásával T tartók készítésére, de egymás mellé illesztve akár panelek gyártására is alkalmas. A T keresztmetszettel szőtt váz kompozit-erősítőanyagként használható az építőiparban.

Az üveg- vagy szénszálak bekeverése a beton anyagába már megszokott eljárás, de egyre több helyen alkalmaznak vasbeton helyett olyan szerkezetet, amiben a hossz- és keresztirányú megerősítést valamely textilipari technologiával előállított váz biztosítja. Ahogy az alkalmazások számos más területén, a „textilépítészetben” is igen nagy jelentősége van a bevonatos textíliáknak.

Textilbeton


„Készítenek szál- és textilerősítésű hídkábeleket és hídelemeket, valamint textil szerkezetekből védelmi rendszereket talajcsúszás és erózió ellen, vízelzáró gátakat, vízvédelmi tárgyakat, mesterséges szigeteket és úszó platformokat is.”


Az intelligens és funkcionális textilek korábbi alkalmazási területei mellett, mint például az űrkutatás, hadiipar, egészségügy, gyógyászat, építőipar, mezőgazdaság, autógyártás és más területek, napjainkra fontos szerepet kaptak a környezetvédelem, és a hétköznapi élet  színterein is- nemzetközi textil szakkiállításokon megjelentek a belső terekben, irodákban, lakásokban, sportlétesítményekben vagy éttermekben használható egészségmegőrző, gyógyhatású vagy csak szórakoztatni, üzenetet közvetíteni, állapotunkat kifejezni képes textilek.

Ezeknek az anyagoknak a fejlesztésénél fontos szempont az öregedéssel szembeni ellenálló képesség, a szennytaszítás, az infravörös sugárzás és az ibolyántúli sugárzás visszaverése, a jó hangszigetelő képesség is.

Figyelemre méltó a Ziegler cég új, Hacobond elnevezésű nemszőtt kelméje, amelynek anyaga politejsav alapú szál (PLA) és amellett, hogy kivalóan alkalmas épületek szigetelésére, előnye, hogy újrahasznosítható és komposztálható.

A holland Colbond cég Colback elnevezésű nemszőtt kelméje kiváló légszűrő képességgel rendelkezik- poliészter magból és azt körülvevő poliamid rétegből, bikomponens szálakból, hőragasztásos eljárással készül.

Colback

A Sächsisches Textil Forschungsinstitut (textilipari kutató intézet) a német Novus céggel közösen fejlesztett egy olyan, vízmelegítésre szolgáló napkollektort, amelyben a vizet felületkezelt bevonattal ellátott üreges kelmén folyatják át. Egy másik kutató-fejlesztő intézet, a Cetex könnyűszerkezetes épületek kompozit anyagaiban az üreges kelmék alkalmazását dolgozta ki 3D megerősítésű, zajvédelmet nyújtó szerkezetek kialakítására. A belsőépítészetben alkalmazható a Niederrheimi Főiskola által kifejlesztett, textil alapú, több rétegű bevonattal ellátott világító roló. Árnyékoló szerkezetével a helyiség elsötétíthető, nem engedi át a külső fényt, ugyanakkor egyedi megvilágítást biztosítva fényt tud kibocsátani. A megoldás iránt az autóipar is érdeklődést mutat.

Európai kutatóintézetek, egyetemek tudományos munkatársai, diákjai számos projektben működnek együtt az intelligens és funkcionális új fejlesztésű textilek széles távlatokat nyitó kutatásában. Az intelligens és funkcionális textilek korábbi alkalmazási területei mellett, mint például az űrkutatás, hadiipar, egészségügy, gyógyászat, építőipar, mezőgazdaság, autógyártás és más területek, napjainkra fontos szerepet kaptak a környezetvédelem, és a hétköznapi élet színterein is- nemzetközi textil szakkiállításokon megjelentek a belső terekben, irodákban, lakásokban, sportlétesítményekben vagy éttermekben használható egészségmegőrző, gyógyhatású vagy csak szórakoztatni, üzenetet közvetíteni, állapotunkat kifejezni képes textilek. Az intelligens és funkcionális alapanyagok további fejlesztése jelentős életmód változást vonhat maga után, valamint változásra kényszerítheti az eddigi felhasználói szokásainkat is.

  Dr. Papp-Vid Dóra

  egyetemi adjunktus, Óbudai Egyetem RKK Terméktervező Intézet

The post Textilipari innovatív anyagok alkalmazási területei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>