terminál – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Nagyobb teljesítmény, nagyobb sebesség, kevesebb energiával https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/03/festo-vtem-motion-terminal/ Mon, 03 Apr 2023 05:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24648 Idő- és költségmegtakarítás a gumiabroncsgyártásban. A Festo VTEM Motion Terminal, amely egyesíti a digitalizációt és a pneumatikát, az Ipar 4.0 korszak terméke. A gyorsan aktiválható szoftveralkalmazások a rugalmasság és az energiahatékonyság növelésével, valamint a gyártási folyamatok felgyorsításával megváltoztatják a pneumatikát. Ez a gumiabroncsgyártás számára is előnyös, ahogyan azt a VTEM automatizálási platform gumiabroncs-vulkanizáló présekben való […]

The post Nagyobb teljesítmény, nagyobb sebesség, kevesebb energiával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idő- és költségmegtakarítás a gumiabroncsgyártásban.

A Festo VTEM Motion Terminal, amely egyesíti a digitalizációt és a pneumatikát, az Ipar 4.0 korszak terméke. A gyorsan aktiválható szoftveralkalmazások a rugalmasság és az energiahatékonyság növelésével, valamint a gyártási folyamatok felgyorsításával megváltoztatják a pneumatikát. Ez a gumiabroncsgyártás számára is előnyös, ahogyan azt a VTEM automatizálási platform gumiabroncs-vulkanizáló présekben való alkalmazása is mutatja.

A Festo VTEM Motion Terminal vezérlése szoftveralkalmazásokon keresztül történik, amelyek több mint 50 egyedi alkatrészt helyettesíthetnek. Ahogyan az okostelefon két évtizeddel ezelőtt felforgatta a mobilkommunikációs piacot, úgy változtathatja meg a Festo Motion Terminal is az automatizálási technológiát. Az újfajta funkcióintegráció – szoftveralkalmazásokkal kombinálva – egyszerűsíti a teljes értékláncot, mivel már csak egyetlen, univerzális hardverre van szükség.

Teljes rugalmasság

Az új funkciók alkalmazásokon keresztül történő gyors aktiválásának köszönhetően a gépfejlesztők létrehozhatnak egy alapgéptípust, majd a kiválasztott alkalmazásoktól függően az ügyfél igényei szerint különböző funkciókkal és jellemzőkkel szerelhetik fel. A funkciók szoftveres hozzárendelésének további előnye, hogy megakadályozza a manipulációt és védi a know-how-t, mivel kívülről nem lehet tudni, hogy a szelepek milyen funkciókat hajtanak végre. A karbantartás is egyszerűsödik, mivel a pót- és kopóalkatrészek hosszú listái a múlté lesznek.

A gumiabroncsgyártásban ez potenciális megtakarítást eredményez a vulkanizáló prések rakodási műveleteinél, mivel a Festo Motion Terminal-hoz tartozó “választható nyomásszint” alkalmazás biztosítja a nyers, profilozatlan gumiabroncs kíméletes rakodását. Minél kisebbek a handling rendszer ingadozásai a betöltés során, annál nagyobb mértékben növelhető a betáplálási sebesség. A folyamat így minden egyes gumiabroncs esetében több másodperccel felgyorsul. Ez elsőre nem hangzik soknak, de az évente nagyjából 1,8 milliárd legyártott autógumi esetében ez jelentős összegeket eredményezhet egy-egy gumiabroncsgyártó számára.

Vulkanizáló prés: A Festo VTEM Motion Terminal segítségével mostantól a gumiabroncsok vulkanizálására szolgáló présgépek rakodási műveleteinél potenciális megtakarítások érhetők el.

Kevesebb nyomás = kevesebb energia

A gyakorlatban nemcsak felgyorsulnak a rakodási műveletek, hanem kevesebb energiát is igényelnek, mivel a nyomás csökkenthető, és így a sűrítettlevegő-fogyasztás is csökken. A számítások akár 33%-os sűrítettlevegő-megtakarítást is mutatnak, ha a vízszintesen beépített DSBC pneumatikus henger mozgását a hagyományos pneumatikával hasonlítjuk össze, és közel 75%-os megtakarítást, ha ugyanezt a hengert függőlegesen szereljük fel. Csak a függőleges és vízszintes hengerek vezérlésével nagyjából 60%-os energiamegtakarítás érhető el ezeknél a be- és kirakodási műveleteknél.

Előrejelző karbantartás

A “szivárgáskezelés” alkalmazás lehetővé teszi a prediktív karbantartást azáltal, hogy a teljes pneumatikus vezérlési láncban – beleértve a szelepeket, csöveket, csatlakozókat és meghajtásokat – pontosan kimutatja a szivárgásokat. A cél a hibás alkatrészek korai felismerése, mielőtt azok leállítanák a termelést vagy károsítanák a gépet.

További jellemző, hogy a Festo Motion Terminal képes lezárni a hibás légcsatornát, így megakadályozza, hogy szivárgás esetén egyre több sűrített levegő vesszen el. Az innovatív automatizálási platform így megelőzi a felesleges levegőfogyasztást.

Új gépek kontra utólagos felszerelés

A Festo Motion Terminal különösen egyszerűvé teszi az utólagos projekteket, mivel a beágyazott funkciókat szoftveralkalmazásokkal lehet hozzárendelni. A digitalizált pneumatika meghosszabbítja az élettartamot, javítja a gépek teljesítményét és csökkenti az energiafogyasztást. Maximalizálja a technológia elterjedését, és így megsokszorozza az előnyöket a gumiabroncsgyártótól a gépgyártóig.

Az intelligens karbantartás mint az “IoT fal” egyik téglája

A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is megnyitják a megtakarítási lehetőségeket. A gépi tanulási algoritmusok decentralizáltan, például egy adott felügyelendő gyártási szakaszban is megvalósíthatók. A pneumatikus hajtómű jellemzőinek, például a kamráiban uralkodó nyomásnak, a haladási sebességnek és ezek időbeli változásának decentralizált felügyelete nemcsak a hajtómű paramétereinek elemzését teszi lehetővé, hanem a műszaki folyamat anomáliáinak felismerését is.

Ez az alapja a prediktív karbantartási koncepcióknak és a gyártási folyamat optimalizálását célzó adatelemzéseknek. A modulvezérlő mesterséges intelligenciája további programozás nélkül észleli a rendellenességeket. Az algoritmusokat a normál termelést reprezentáló adatok alapján tanítják be; ezután önállóan képesek felismerni a termelési folyamatban vagy a hajtóművek teljesítményében mutatkozó eltéréseket. Ez lehetővé teszi a gyár üzemeltetői számára, hogy időben észleljék a problémákat, és elkerüljék a meghibásodások okozta, nem tervezett leállásokat.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagyobb teljesítmény, nagyobb sebesség, kevesebb energiával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ESA Technology Broker: űripari megoldások földi kihívásokra https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/06/esa-technology-broker/ Mon, 06 Feb 2023 05:30:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23839 Az űrtechnológia azokat a vállalatokat is képes segíteni, amelyek más iparágakban tevékenykednek – hangsúlyozza az Európai Űrügynökség (ESA) Technology Broker programja. A kezdeményezés magyarországi elindítását az ESA inkubációs programjának eseményén jelentette be a Design Terminal, ahol a legjobb hazai űripari startupok mutatkoztak be befektetők és szakemberek előtt. A Technology Broker kezdeményezésre jelentkező cégek és űripari […]

The post ESA Technology Broker: űripari megoldások földi kihívásokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az űrtechnológia azokat a vállalatokat is képes segíteni, amelyek más iparágakban tevékenykednek – hangsúlyozza az Európai Űrügynökség (ESA) Technology Broker programja.

A kezdeményezés magyarországi elindítását az ESA inkubációs programjának eseményén jelentette be a Design Terminal, ahol a legjobb hazai űripari startupok mutatkoztak be befektetők és szakemberek előtt. A Technology Broker kezdeményezésre jelentkező cégek és űripari startupok közös fejlesztéseit 60ezer euróval támogatja az ESA Spark Funding.

Gondoltad volna, hogy az olajszagmentes fritőz a Nemzetközi Űrállomáson végzett hidegplazma kísérleteknek köszönhetően válhat valósággá? Vagy hogy a kontaktlencsédet űrkutató műszerek tökéletesítik? Számtalan példa létezik arra, hogy földi életünk kihívásaira az univerzumból érkező megoldások adhatnak választ. Akár a fentiekhez hasonló váratlan szolgáltatások és tudományos eredmények formájában.

Lassan másfél éve végzi hazánkban a Design Terminal az Európai Űrügynökség űripari starup inkubációs tevékenységét, vagyis az ESA BIC Programot. Az elmúlt hónapokban 11 vállalkozásnak nyújtottak magas szintű szakmai (üzleti, technikai és szellemi tulajdonnal kapcsolatos) támogatást, utat nyitva számukra a szektor felé. A startupok január 31-én, az ESA BIC Demo Day során, most először mutatkozhattak be űripari befektetők és szakértők előtt.

A Design Terminal folyamatosan új irányokat keres az űripari vállalkozásfejlesztésben. 2023-ban az ESA Technology Broker programját indítja el hazánkban, melynek legfőbb célja, hogy űripari és a szektoron kívüli cégek kollaborációját segítse. Ha egy vállalat olyan kihívásokkal küzd, amelyekre az űripar megoldást tud nyújtani, az ESA Technology Broker feladata lesz, hogy összekösse azt a megfelelő, űripari kompetenciákkal bíró startuppal.

„Amióta a Design Terminal átvette az ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Center) hazai képviseletét, igyekszünk felhívni a figyelmet arra, mekkora potenciál van az űriparban a hazai cégek és a teljes magyar gazdaság számára – mondja Jónás László, az innovációs ügynökség szakmai vezetője, ügyvezetője. – A magyarországi Technology Broker program elsősorban azokra az iparágakra fókuszál, amelyekben korábban is hatékonyan tudtuk segíteni a vállalatokat: így például a mezőgazdaságra, az autóiparra, a feldolgozóiparra.”

Az ESA Spark Fundingnak köszönhetően – amely az iparágak közti technológiai transzfer felgyorsítását tűzte ki célul – a Technology Broker programon belül együttműködésbe kezdő vállalatok és vállalkozások 60.000 euró (részesedés nélküli) támogatást kaphatnak, hogy az űripari megoldásokat sikeresen emeljék át a hagyományos iparágakba.

A Design Terminal amellett, hogy az ESA BIC Hungary programra is folyamatosan toborozza az érdeklődő startupokat, mostantól az ESA Technology Brokerre is várja azoknak a vállalatoknak a jelentkezését, amelyek kihívásaihoz űripari technológia lehet a megoldás.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post ESA Technology Broker: űripari megoldások földi kihívásokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Virtuális 3D-s ikertestvért építenek a fényeslitkei intermodális terminálnak https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/20/virtualis-3d-ikertestver/ Wed, 20 Oct 2021 07:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17340 A logisztikában világújdonságnak számító technológiát magyar startup fejleszti. Felépítik a fényeslitkei East-West Gate (EWG) intermodális terminál valósághű virtuális ikertestvérét (Digital Twin), amely valós időben, 3D-ben követi a logisztikai központ folyamatait és működését – a vonatok, a kamionok, a daruk, a szállítójárművek mozgását és az áruk útját. Egy magyar startup és az EWG együttműködésében fejlesztett megoldás […]

The post Virtuális 3D-s ikertestvért építenek a fényeslitkei intermodális terminálnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A logisztikában világújdonságnak számító technológiát magyar startup fejleszti.

Felépítik a fényeslitkei East-West Gate (EWG) intermodális terminál valósághű virtuális ikertestvérét (Digital Twin), amely valós időben, 3D-ben követi a logisztikai központ folyamatait és működését – a vonatok, a kamionok, a daruk, a szállítójárművek mozgását és az áruk útját. Egy magyar startup és az EWG együttműködésében fejlesztett megoldás komplexitását tekintve világújdonságnak számít. A MaxWhere a logisztikai központ valamennyi alrendszerének információját begyűjti, feldolgozza és valós időben jeleníti meg, ezzel a folyamatok tervezhetőségét, optimalizálását és a hatékonyság növelését segíti az Ipar 4.0 elveinek megfelelően, a terminál saját 5G-hálózatán. A megoldást a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége szervezésében megrendezett Kelet-Európai Intermodális Konferencián mutatták be.

Az ukrán-magyar határ közelében január óta épül az East-West Intermodális Logisztikai Zrt. beruházásában az East-West Gate vasúti intermodális kombiterminál, amely a jövő év első negyedévére tervezett átadást követően az Ázsiát Európával összekötő vasúti folyosó egyik legnagyobb és egyben a legmodernebb technológiával felszerelt logisztikai állomása lesz. A terminálon a többi között 5G-hálózaton keresztül kommunikálnak az eszközök és a világon elsőként 5G-technológia segítségével, távolról irányítják majd a teljesen automata működésre, illetve egészen finom mozdulatokra is képes óriásdarukat.

Az Ipar 4.0 megoldások és a logisztikai központok üzemeltetése tekintetében is világújdonságnak számít a most bejelentett együttműködés, amelynek keretében a MaxWhere megvalósítja az East-West Gate terminál tényleges virtuális ikertestvérét, amely egyszerre segíti a hatékony üzemeltetést, figyelmeztet a rendkívüli eseményekre, és valós időben, 3D-s térben jeleníti meg a terminál működését. A magyar startupcég fejlesztése a létesítmény több alrendszeréből, például a terminál operációs rendszeréből, a beléptetőkapukból, a darukat vezérlő egységekből, vagy éppen a kamerákból gyűjti és egyesíti az információkat, majd valós időben megjeleníti azt az operátoroknak, akik így a terminál működésének minden pillanatát 3D-ben tudják nyomon követni, akár távolról is, és a rendkívüli – nem a szabályoknak megfelelő – események azonnal korrigálhatók.

A MaxWhere – köszönhetően a saját, helyi 5G-hálózatnak is – rendkívüli időbeli és térbeli precizitással követi a terminál területén lévő vonatokat, kamionokat, az összes konténert, és az emberek mozgását, valamint az átrakási folyamatokat – a megoldás grafikai környezete és vizualizációja igény szerint skálázható. A daruk mozgását és helyzetét öt centiméteres pontosággal tudja figyelni, kapcsolatban van a vasúti beléptetőkapukkal, a konténereket azonosító OCR-kapukkal, a sorompókkal és a mérlegekkel.

Követi a szabályokat, kiszűri a rendellenességeket, riaszt

Mivel egy átrakóterminál működése előre tervezhető és pontosan szabályozott, a rendszer össze tudja vetni a napi üzemeltetési terveket és az előre lefektetett működési szabályokat a valósággal, és így képes kiszűrni a rendellenességeket, előre jelezi a várható hibákat. Nemcsak arra figyelmeztet, ha például egy kamion nem a számára kijelölt helyen, hanem egy daru hatókörében tartózkodik, hanem arra is, ha egy vasúti szerelvényen az előre jelzetthez képest más sorrendben követik egymást a konténerek, ami azok összekeveredését okozhatná, vagy ha nem az előre kijelölt helyére kerül egy konténer. Továbbá azt is jelzi, ha illetéktelen személy próbál bejutni a terminálra, mely esetben az operátorok a program segítségével azonnal az esemény helyszínére tudják irányítani a biztonsági kamerákat.

A napi üzemeltetési tervek ismeretében az operátorok a MaxWhere-rel akár jövőbeni szimulációt is tudnak végezni, így előre fel tudnak készülni az előttük álló műszak feladataira. Ugyanezt a tudást felhasználva már a terminál indulása előtt oktatási és betanítási célokra fogják használni a rendszert.

“A világszínvonalú technológiák beépítésével az East-West Gate terminál hatékonyan, gyorsan és pontosan tudja kiszolgálni partnereit, ezzel hozzájárulva az Ázsiát és Európát összekötő útvonal megbízhatóságához és a forgalom bővüléséhez. A magyar startup által fejlesztett MaxWhere is ezt a csúcstechnológiát képviseli, amellyel tovább növelhetjük hatékonyságunkat”

– mondta Tálosi János, az East-West Intermodális Logisztikai Zrt. vezérigazgatója.

“A háromdimenziós operációs vizualizáció világszerte még csak most kezdi növekedési pályáját. Büszkék vagyunk arra, hogy egy magyar csapat világszínvonalú megoldásokkal és erős technológiával száll be ebbe a versenybe, és megoldásával segíti az East-West Gate hatékony működését”

– mondta Hetényi Márk, a MaxWhere Solutions Zrt. vezérigazgatója.

A terminál a tesztidőszakot követően 2022 első negyedévében már éles üzemben fogadja a vasúti és az intermodális forgalmat.

The post Virtuális 3D-s ikertestvért építenek a fényeslitkei intermodális terminálnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Zöld energiarendszer épül Európa legnagyobb vasúti terminálján https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/08/east-west-gate-zold/ Sun, 08 Aug 2021 18:22:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16200 Elkezdődött a Fényeslitkén épülő intermodális vasúti terminál zöld energetikai rendszerének kialakítása, a 2022 első negyedévére üzembe álló East-West Gate (EWG) teljesen zöld energiával működik majd. A terminál ezzel nemcsak a vasúti teherfuvarozás fejlesztésével járul hozzá a fenntarthatósághoz, hanem saját működésével is védi a környezetet. Ennek részeként a terminál üzemeltetője átvette az elektromos járműflotta első autóit, […]

The post Zöld energiarendszer épül Európa legnagyobb vasúti terminálján appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elkezdődött a Fényeslitkén épülő intermodális vasúti terminál zöld energetikai rendszerének kialakítása, a 2022 első negyedévére üzembe álló East-West Gate (EWG) teljesen zöld energiával működik majd.

A terminál ezzel nemcsak a vasúti teherfuvarozás fejlesztésével járul hozzá a fenntarthatósághoz, hanem saját működésével is védi a környezetet. Ennek részeként a terminál üzemeltetője átvette az elektromos járműflotta első autóit, megkezdődött a hőszivattyú-rendszer kivitelezése, a 85 hektáros területen 2 megawattos naperőmű és nagy teljesítményű akkumulátorok biztosítják az energiaellátást a jövőben. 

A magyar klímacélok megvalósításához elengedhetetlen a vasúti árufuvarozás szerepének növelése, csak így csökkenthető jelentős mértékben a logisztikai szektor károsanyag-kibocsátása. A vasút a leginkább környezetkímélő szállítási mód, szemben a kamionokkal, a hajókkal, valamint a repülőgépekkel. Uniós cél, hogy 2030-ra harminc, 2050-re pedig ötven százalékra növeljük a vasút arányát a 300 kilométer feletti árufuvarozásban. A már épülő, egymillió tonna névleges kapacitású East-West Gate terminál ehhez járul majd hozzá a jövő év elejétől. Egyrészt a széles és a normál nyomtáv találkozási pontján gyorsítja az áruk átrakását, ezáltal versenyképesebbé teszi az Ázsia és Európa közötti vasúti szállítást, másrészt a kamionszállítmányok vasútra rakásával csökkenti a közúti forgalmat.

Az East-West Gate ezen felül saját működésében is előtérbe helyezi a fenntarthatóságot. Elsősorban a saját, két megawattos naperőműve által termelt áramot használja majd, az energiatárolásra pedig egy hatmegawattos akkumulátorparkot alakítanak ki. A szükséges kiegészítő áram beszerzését zöld forrásból tervezik, erről már tárgyalnak szolgáltató cégekkel. Az épületek hűtését-fűtését nagy teljesítményű hőszivattyúk használatával biztosítják, ezek építése már megkezdődött.

Megérkeztek az e-flotta első autói

A vasúti szerelvényeket hibrid mozdonyokkal mozgatják majd, valamint teljesen elektromos daruk és termináltraktorok rakodják az árut a széles és a normál nyomtáv között, illetve a kamionokról a vasúti szerelvényekre. A terminál területén használt összes személyautó is zöld lesz. Az összesen 15-20 kocsiból és furgonból álló flotta első három példányát már használatba vette a beruházó az E.ON E-flotta szolgáltatása keretében. Ezeket az autókat elsősorban a terminálon belüli közlekedésre, valamint munkavállalók szállítására használják majd.

A világon egyedülálló, hogy egy vasúti konténerterminál közel száz százalékban zöld energiát használjon, az egyik legfejlettebb duisburgi terminál is csak 2030-ra célozza meg, hogy 80 százalékban zöld energiával működjön.

“Az East-West Gate elkötelezett a fenntartható fejlődés eléréséért, ezért alapfeladatán, a környezetbarát árufuvarozás szerepének növelésén felül saját működésében is törekszik a klíma védelmére. A terminál a zöld energiahasználattal évente több mint hatezer tonnával tudja mérsékelni a globális széndioxid-kibocsátást. Az E.ON e-flotta szolgáltatásának használatával a személyszállítás is teljesen zöld lesz a 21. század terminálján”

– mondta Tálosi János, a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Zrt. vezérigazgatója.

„Az E.ON Hungária Csoport elkötelezett a fenntartható jövő megteremtése és biztosítása iránt, ezért előremutató, zöld megoldásokat kínál ügyfeleinek. Hiszünk benne, hogy a jövő közlekedése elektromos, e-flottára váltani környezettudatos és felelős döntés. Bízunk benne, hogy a Fényeslitkén teljes körűen zöld szemlélettel épülő terminál mások számára is inspirációt jelent majd, mert hiszünk abban, hogy közösen, partnerségben többre vagyunk képesek”

mondta Tóth András István, az E.ON Energiamegoldások Kft. Megoldásértékesítési igazgatója.

Jól halad az építkezés

Közben ütemterv szerint halad az építkezés a fényeslitkei terminálon. A vasúti kitérővágányokat (váltókat) már lefektették, épül a több mint 10 kilométer hosszúságú, 10 vágányos pályaszakasz felépítménye, a raktárcsarnokok, a kamionbeléptető-kapuk.

A létesítmény, amely 2021 év végére készül el, Európa legnagyobb és legmodernebb szárazföldi intermodális vasúti terminálja lesz. A terminál évente akár 1 millió darab 20 lábas konténert (TEU) is tud majd kezelni. Az ukrán-magyar határ közvetlen közelében található, a Margit-szigetnél nagyobb, 140 hektáros fejlesztési területen idén január óta zajlanak a munkálatok.

Az East-West Gate terminál jelentősége

Hazánkban hosszú idő óta szükség van egy modern intermodális terminál létesítésére, minthogy a keleti és nyugati határ termináljai már egyaránt elavultak. Az EWG terminál megépítésével Magyarország – összhangban a Magyar Kormány stratégiájával, amely hazánk vasúti logisztikai potenciáljának növelését tűzte ki célul – visszakerül a nemzetközi vasúti logisztika térképére, és lehetősége lesz az Ázsia és Európa közötti kontinentális teherforgalom meghatározó szereplőjévé válni. A fényeslitkei East-West Gate, amely átadását követően névleges kapacitását tekintve Európa legnagyobb szárazföldi intermodális terminálja lesz, a normál és a szélesnyomtávú vasútvonalak találkozásánál kínál egy alternatív útvonalat az Ázsiából Európába tartó konténerforgalomnak, valamint az Ázsiába irányuló nyugat-európai exportnak is. A létesítmény 2022 első negyedévében áll üzembe.

The post Zöld energiarendszer épül Európa legnagyobb vasúti terminálján appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rendkívül rugalmas pick & place egység digitalizált pneumatikával https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/16/pick-place-festo/ Tue, 16 Feb 2021 15:42:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13842 A Festo Motion Terminal pneumatikus pozicionálást tesz lehetővé A VTEM Festo Motion Terminal a digitalizációt pneumatikával ötvözi. A gyorsan aktiválható mozgásalkalmazások forradalmasítják a pneumatikát azáltal, hogy növelik a rugalmasságot és az energiahatékonyságot, valamint felgyorsítják a gyártási folyamatokat. Ennek a handling technológiában is előnyei vannak, mert a VTEM automatizálási platform megnyitja az ajtót a pneumatika segítségével […]

The post Rendkívül rugalmas pick & place egység digitalizált pneumatikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo Motion Terminal pneumatikus pozicionálást tesz lehetővé

A VTEM Festo Motion Terminal a digitalizációt pneumatikával ötvözi. A gyorsan aktiválható mozgásalkalmazások forradalmasítják a pneumatikát azáltal, hogy növelik a rugalmasságot és az energiahatékonyságot, valamint felgyorsítják a gyártási folyamatokat. Ennek a handling technológiában is előnyei vannak, mert a VTEM automatizálási platform megnyitja az ajtót a pneumatika segítségével történő pozícionáláshoz.

A VTEM Festo Motion Terminal a pneumatikát az Ipar 4.0 korszakába helyezi olyan alkalmazásokkal, amelyek több mint 50 egyedi összetevőt helyettesíthetnek. Ahogy az okostelefon egy évtizeddel ezelőtt a mobilkommunikációs piac vezetőjévé vált, ugyanígy a Festo Motion Terminal is forradalmasítja az automatizálási technológiát. Ez az új típusú funkcióintegráció – szoftverrel kombinálva – egyszerűsíti a teljes értékláncot, mivel így csak egyetlen hardverre van szükség.

Ez azt jelenti, hogy a felhasználók különböző feladatokat hajthatnak végre egyetlen szeleppel, és 16 arányos nyomásszelep funkciót valósítunk meg 8 szeleptestben. Ez jelentős mértékben csökkenti a szükséges munka mennyiségét, a tervezéstől a munkadarab váltásig. Ezért hívják a szakértők a VTEM Festo Motion Terminalt az automatizálási technológia forradalmának.

A pick & place alkalmazások egyszerűsítése

A VTEM Festo Motion Terminal segítségével a felhasználók egyetlen rendszerben tudják megvalósítani a pick & place alkalmazás összes funkcióját. Már nincs szükség olyan alkatrészekre, mint a lökéscsillapítók vagy az áramlásszabályozó szelepek. Mivel a mozgásalkalmazások számos feladatot átvesznek és bonyolult mechanikai struktúrákat helyettesítenek, a tervezési folyamat sokkal könnyebbé válik. A folyamatadatok bármikor kiolvashatók, így a felhasználók gyorsan reagálhatnak az eltérésekre, ezáltal biztosítva a következetes minőséget.

Pozicionálás a pneumatika segítségével

A „Positioning” (Pozicionálás) alkalmazás rugalmasságot biztosít a handling szakemberek számára a különböző méretű munkadarabok pozicionálásakor. Minden lehetséges munkadarabméretre optimalizálhatják a végpontok közötti mozgásokat, például a változók, mint a mozgási sebesség és a véghelyzeti ütközési energia pontos meghatározásával.

A „Positioning” (Pozicionálás) mozgásalkalmazás segítségével a pneumatikus aktuátorok szabadon pozícionálhatók a teljes munkalöket mentén, és a henger mozgását pedig a sebesség, a gyorsulás és a rándulás paraméterekre vonatkozó határértékek segítségével lehet szabályozni. Finom pozicionálás lehetséges a kiválasztott sorozatnál, legfeljebb 300 mm lökettel, a határértékek megadásával.

Nyomás- és vákuumszabályozás

A „Proportional pressure regulation” (Arányos nyomásszabályozás) alkalmazás biztonságos vákuumos mozgatást biztosít. A vákuumszint egyszerűen alkalmazkodik a mozgatandó súlyhoz. Ez lehetővé teszi a gyárüzemeltetők számára, hogy növeljék alkalmazásuk energiahatékonyságát. Az átállási idők vagy a kézi átállások már a múlté, mivel a felhasználók egyszerűen átválthatnak a szükséges paraméterekre. A gyakorlatilag rezgésmentes véghelyzet felvétel a „Soft stop” alkalmazással minimalizálja a kopást, egyben lerövidíti a ciklusidőket.

Hardver helyett szoftver

Hála az új funkciók Motion Apps alkalmazásokon keresztül történő gyors aktiválásának, a gépfejlesztők létrehozhatnak egy alap géptípust, majd a Festo Motion Terminal segítségével kiválaszthatják azt a mozgásalkalmazást, amellyel az ügyfél igényeinek megfelelően különböző funkciókkal és szolgáltatásokkal ruházhatják fel a gépet. A paraméterkészletek átmásolásának és átvitelének képessége megkönnyíti a tervezést és időt takarít meg. A funkciók szoftveren keresztüli hozzárendelésének további előnye, hogy megakadályozza az illetéktelen hozzáférést és védi a know-how-t, mivel kívülről nem lehet megmondani, hogy a szelepek milyen funkciókat hajtanak végre.

A karbantartás is egyszerűsödik, az automatikus szivárgás monitorozás segítségével, a pót- és kopóalkatrészek hosszú listája pedig már a múlté. A „Leakage diagnostics” (Szivárgási diagnosztika) alkalmazással a működési zavarok diagnosztikai ciklusok és meghatározott küszöbértékek segítségével detektálhatók és pontosan egy adott aktuátorhoz köthetők. Ezáltal lehetővé válik a prediktív karbantartás.

Festo Motion Terminal | Festo Hungary

The post Rendkívül rugalmas pick & place egység digitalizált pneumatikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Évi egymillió konténert is tud majd kezelni a Fényeslitkén épülő terminál https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/17/terminal-fenyeslitke-kontener/ Sun, 17 Jan 2021 12:22:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13374 Megkezdték Európa legnagyobb intermodális terminálja, az East-West Gate (EWG) építését Fényeslitkén 22 milliárd forint magánberuházásban. A beruházáshoz a magyar állam 2,95 milliárd forint munkahelyteremtő támogatást nyújt – közölte a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Zrt. A tájékoztatás szerint “a terminál évente akár 1 millió darab 20 lábas konténert (TEU) is tud majd kezelni.” Üzembe helyezésekor 15 […]

The post Évi egymillió konténert is tud majd kezelni a Fényeslitkén épülő terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkezdték Európa legnagyobb intermodális terminálja, az East-West Gate (EWG) építését Fényeslitkén 22 milliárd forint magánberuházásban.

A beruházáshoz a magyar állam 2,95 milliárd forint munkahelyteremtő támogatást nyújt – közölte a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Zrt.

A tájékoztatás szerint

“a terminál évente akár 1 millió darab 20 lábas konténert (TEU) is tud majd kezelni.”

Üzembe helyezésekor 15 ezer négyzetméter raktárterület szolgálja ki az ügyfeleket, Magyarország az EWG-terminállal aktív részese lehet a Kína és Európa közötti Új selyemút kontinentális forgalmának, és új lehetőségek nyílnak meg a Kínába irányuló export számára is. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Fényeslitkén azt követően kezdték meg az EWG intermodális terminál kivitelezését, hogy a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Zrt. tulajdonába került a terminál 125 hektáros területe, amelyet az állami tulajdonú Regionális Fejlesztési Holding Zrt.-től vásárolt meg.

Az ipari parkban jelenleg a terminál alépítményének építési munkálatai, valamint a normál vasúti csatlakozás kiépítése zajlik. A létesítmény próbaüzemének megkezdését 2022 januárjában, míg végleges átadását 2022 első negyedévében tervezik. A beruházás közvetlenül mintegy 140 új munkahelyet hoz létre a hátrányos helyzetű térségben, közvetve 400 ember foglalkoztatását teszi lehetővé. A társaság a beruházáshoz kapcsolódóan több milliárd forint értékben végez fejlesztéseket a közforgalmú vasúti hálózaton is – írják a közleményben.

Hangsúlyozzák, hogy az EWG az átadását követően Európa legnagyobb és legmodernebb nyomtávváltáson alapuló szárazföldi intermodális kombiterminálja lesz, amely 5 széles és 5 normál nyomtávú, 850 méter hosszan daruzható vágánnyal rendelkezik majd. Egy időben négy 740 méter hosszú vonatot is ki tud szolgálni. A fényeslitkei az első olyan szárazföldi intermodális kombiterminál lesz a kontinensen, amely saját 5G-hálózatot használ a belső kommunikációra és a technológiai eszközeinek működtetésére.

“A létesítmény energiaellátását az EU vasúti és klímastratégiával összhangban zöldtechnológiával biztosítják:”

nagy teljesítményű napelemparkkal, valamint hőszivattyús rendszerrel, a terminál területén pedig kizárólag elektromos termináltraktorokat és e-autókat használnak.

Az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt.-t 2018. június 1-jén alapította a Trusty Business Management Zrt., 2019. január 24-én a társaságban 50 százalékos részesedést szerzett a Greennovatív Energetikai Fejlesztő Kft.

Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Forrás: MTI

The post Évi egymillió konténert is tud majd kezelni a Fényeslitkén épülő terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/08/krk-lng-terminal-uzem/ Fri, 08 Jan 2021 20:25:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13293 A horvátországi Krk LNG visszagázosító terminálban (Krk LNG terminál, Krk LNG) sikeresen lefejtésre került az első cseppfolyósított gáz (LNG) szállítmány, mely az MVM Csoporthoz tartozó Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) horvátországi leányvállalata, az MFGK Croatia d.o.o. (MFGKC) számára került leszállításra. A Tristar Ruby nevű, 12 éves, 289 m hosszúságú és 44 m szélességű, 155 000 LNG m3 kapacitású tankerhajó 2021. […]

The post Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A horvátországi Krk LNG visszagázosító terminálban (Krk LNG terminál, Krk LNG) sikeresen lefejtésre került az első cseppfolyósított gáz (LNG) szállítmány, mely az MVM Csoporthoz tartozó Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) horvátországi leányvállalata, az MFGK Croatia d.o.o. (MFGKC) számára került leszállításra.

Tristar Ruby nevű, 12 éves, 289 m hosszúságú és 44 m szélességű, 155 000 LNG m3 kapacitású tankerhajó 2021. január 1-jén kötött ki a Krk LNG terminálban 91 millió m3 gázegyenértékű LNG szállítmánnyal, ami egyben a Magyarország és Horvátország számára is stratégiai jelentőségű új földgázellátási útvonalnak számító létesítmény kereskedelmi üzembeállását és az MFGK Krk LNG terminálbeli szerepvállalásának kezdetét is jelentette.

Tristar Ruby-n a Krk LNG-be érkezett első LNG szállítmány az MFGK által 2020. június 5-én aláírt, 2021. január 1-től közel hét éves időszakra szóló, összesen 6,75 milliárd m3 kapacitáslekötésről és a hozzá megkötött LNG forrásbeszerzési szerződéseket tartalmazó megállapodáscsomagban szereplő ügylet első eleme.

A Krk LNG terminál üzembeállásával és az LNG beszerzés megindulásával új korszak kezdődik a magyar földgázellátásban. A Krk LNG terminál és a megkötött forrásszerződések révén valódi forrás-és útvonaldiverzifikáció valósul meg Magyarország számára, mivel hazánk az MFGK révén kereskedelmi összeköttetésbe került a globalizálódó LNG piaccal és a magyar piacon és az egész régióban eddig nem elérhető földgázforrásokhoz és új piaci szereplőkhöz is közvetlenül hozzáfér. Az MFGK által a terminálban beszerzett LNG források kizárólag nyugat-európai piaci szereplőktől érkeznek.

Az MFGK Krk LNG szerepvállalása az MVM Csoport földgáz forrás- és útvonaldiverzifikációs, valamint regionális terjeszkedési stratégiai célkitűzésével is összhangban áll. A Közép-Európa egyik legnagyobb vállalatcsoportjának számító, a villamosáram-termeléstől és földgáz importtól az ügyfélszolgálatokig, valamint a villamos áram rendszerüzemeltetéstől a földgáztárolásig a villamosáram-és földgáz értéklánc szinte minden elemén jelen lévő MVM Csoport Magyarország energiabiztonságának fő letéteményese. A Krk LNG terminálon keresztüli LNG beszerzéssel az MVM Csoport még nagyobb mértékben járul hozzá a hazai és regionális ellátásbiztonsági törekvésekhez. Az MFGK Krk LNG szerepvállalása továbbá illeszkedik az MVM Csoport hat piacot (Ausztria, Szlovákia, Csehország, Horvátország, Szerbia, Románia) célzó regionális növekedési stratégiájába, mivel a terminálban történő kapacitáslekötés és a forrásbeszerzés mellett a Társaságcsoport az MFGK 2020-ban alapított helyi leányvállalata révén közvetlenül is belép a horvátországi földgázpiacra.

Magyarország számára gazdaságstratégiai, nemzetstratégiai és nemzetbiztonsági kérdés az ország biztonságos, több forrásból és több útvonalon történő földgázellátása. Hazánknak kiemelt érdeke fűződött a horvátországi Krk-szigeten létesült évi 2,6 milliárd m3 kapacitású LNG visszagázosító terminál 2021. január 1-i üzembeállásához, mivel általa földrajzi közelségbe került a globalizálódó LNG piacokhoz való közvetlen hozzáférés lehetősége. A Krk LNG-ben történő magyar szerepvállalás kérdését a Kormány kiemelt fontosságúként kezelte, ami az új Nemzeti Energiastratégiában is tételesen megjelenik.

A Krk LNG az Európai Unió (EU) földgáz forrás-és útvonaldiverzifikációs törekvéseibe is illeszkedik, mivel a terminál az Észak-Déli Gázfolyosó egyik végpontja, a közép- és délkelet-európai energetikai összeköttetésekről szóló kezdeményezés (CESEC) egyik prioritásprojektje, továbbá a 2016-ban elfogadott, a cseppfolyósított földgázra és a földgáztárolásra vonatkozó uniós stratégiával is összhangban van. Az EU az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből (CEF) 101,4 millió EUR pénzügyi forrással támogatta a terminál megvalósulását.

A horvátországi Krk LNG terminált kereskedelmi üzembe helyező első, magyar piaci szereplő számára beérkezett LNG szállítmány a regionális földgáz-ellátásbiztonság erősítését célzó többéves horvát-magyar együttműködést is megkoronázza, egyúttal Horvátország és Magyarország közösen elért sikerének méltó jelképéül is szolgál.

The post Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>