termelés – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 12 Nov 2024 16:56:17 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Festo AX: Egyszerű ipari AI megoldások a maximális termelékenységért https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/11/festo-ax-ai-termeles-megoldas/ Mon, 11 Nov 2024 06:00:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31911 Az ipari automatizálásra specializálódott Festo megkönnyíti a gyártók számára, hogy a folyamatok hatékonyságának optimalizálása érdekében kihasználják a digitális automatizálás és a mesterséges intelligencia (AI) erejét. A Festo AX egy AI-alapú szoftvermegoldásokból álló csomag, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy növeljék gyártási folyamataik hatékonyságát. A Festo AX skálázhatóvá teszi a digitalizációt, és támogatja az Ipar […]

The post Festo AX: Egyszerű ipari AI megoldások a maximális termelékenységért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari automatizálásra specializálódott Festo megkönnyíti a gyártók számára, hogy a folyamatok hatékonyságának optimalizálása érdekében kihasználják a digitális automatizálás és a mesterséges intelligencia (AI) erejét.

A Festo AX egy AI-alapú szoftvermegoldásokból álló csomag, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy növeljék gyártási folyamataik hatékonyságát.

A Festo AX skálázhatóvá teszi a digitalizációt, és támogatja az Ipar 4.0 fejlődését a gyártásban. Ez azt jelenti, hogy a gyártó vállalatok részesülhetnek az innovatív technológiák előnyeiből, az eredeti berendezésgyártók pedig azonnal új üzleti modelleket állíthatnak fel, többéves fejlesztési munka nélkül.

Steve Sands, a Festo szakértője szerint: „Örömmel kínáljuk ügyfeleinknek ezt a gyorsan bővülő megoldási palettát, amely hatékonyabbá és termelékenyebbé teszi őket. A mesterséges intelligenciával támogatott eszközök használatával ügyfeleink növelhetik versenyképességüket és új szintre emelhetik termelésüket. Az AX legújabb Motion Insight alkalmazásai pontosan ezt kínálják: könnyen telepíthető, skálázható megoldásokat, amelyek lehetővé teszik a prediktív karbantartás hatékony végrehajtását”.

Az adatvezérelt döntések megkönnyítése

A Festo AX csomag jelenleg az AX Industrial Intelligence, az AX Solutions, az AX Industrial Apps és az AX Smartenance termékeket foglalja magában.

A Festo AX Industrial Intelligence egy projektalapú ipari szoftvermegoldás, amely mesterséges intelligenciát használ az üzemi adatok feldolgozásakor. Lehetővé teszi a felhasználók számára a termelékenység növelését, az energiaköltségek csökkentését, a minőségromlás elkerülését és – a gépgyártókkal összehangolva – új üzleti modellek kialakítását. A Festo AX Industrial Intelligence így három tipikus alkalmazási területen teszi lehetővé az optimalizálást: prediktív karbantartás, prediktív energia és prediktív minőség. Az ügyféltapasztalatok 20 százalék feletti optimalizálási arányokat mutatnak, ami egyértelműen jelzi, hogy mekkora potenciál rejlik az AI-vezérelt adatok és algoritmusok alkalmazásában.

A Festo AX Industrial Apps segítségével a vállalat alkalmazási ismereteit felhasználva olyan alrendszerekre összpontosít, mint a hegesztés, a ragasztás, a szegecselés vagy a csomagolás, és olyan skálázható megoldásokat hoz létre, amelyek lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy maguk telepítsék a szabványosított AI-alkalmazásokat anélkül, hogy AI-szakértelemre lenne szükségük.  Ezzel áthidalják a mesterséges intelligencia alkalmazása során gyakran tapasztalható szakadékot, amely az adatok alapján az anomáliákat modellezni és észlelni képes informatikusok és a kimenet valós életben történő, cselekvő beavatkozásokat igénylő értelmezése között húzódik.

A legújabb kiadás, az AX Motion Insights Pneumatic App a gépi tanulással működő mesterséges intelligenciát alkalmazza a pneumatikus hajtások viselkedési rendellenességeinek korai és megbízható észlelésére, anélkül, hogy további, összetett szenzortechnológiára lenne szükség. Ez lehetővé teszi a vállalatok számára a megelőző karbantartási intézkedések végrehajtását és a nem tervezett leállások minimalizálását. A Festo AX Motion Insights Pneumatic App az alkalmazáson belül felhasználóbarát felületet kínál, egyszerű integrációval a meglévő rendszerekbe. Lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy az alkalmazáskritikus pneumatikus alkatrészek felügyeletét önállóan és adatspecialista szakemberek nélkül valósítsák meg.

Az AX Smartenance csomag ideális kiegészítője az Industrial Apps vagy a Motion Insight csomagoknak, mivel megoldást kínál az ügyfelek karbantartás-menedzsmentjéhez a karbantartási és szervizelési folyamatok egységes és intuitív módon történő digitalizálására és egyszerűsítésére. Az AX Smartenance bezárja a kört azáltal, hogy az AX alkalmazásokból származó értesítési adatokat felhasználva állapotalapú intézkedési javaslatokat juttat el a karbantartási folyamat megfelelő címzettjéhez a megfelelő időben. Emellett olyan platformot biztosít a rutinszerű karbantartási feladatok kezeléséhez, amely képes tárolni az összes gépdokumentációt, rajzot és multimédiás információt, például „hogyan kell” videókat, a korábbi javításokról készült fényképeket és a beszállítói támogatási portálokra mutató linkeket.

Ipari alkalmazások a Siemens Industrial Edge-en is

A Festo része a Siemens Industrial Edge ökoszisztémájának is. A Siemens piactéren elérhető Festo AX Data Insights App a Festo alkatrészekből származó adatokat táplálja a Siemens Industrial Edge-be, hogy elemző alkalmazásokat lásson el adatokkal. Ezen adatok alapján az ügyfelek a Siemens-környezetben felügyeletet állíthatnak be a karbantartási folyamatok javítása, az energiafogyasztás csökkentése és a minőség javítása érdekében. A Festo további ipari alkalmazásai hamarosan ezen az útvonalon keresztül lesznek elérhetők, beleértve a pneumatikus és elektromos hajtások AI-alapú felügyeletére szolgáló változatokat.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Festo AX: Egyszerű ipari AI megoldások a maximális termelékenységért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens logisztika a termelésellátásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/03/soto-intelligens-logisztika-termeles/ Tue, 03 Sep 2024 06:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30980 A WAGO, az elektromos csatlakozás- és automatizálási technológiák vezető szolgáltatójaként mindig innovatív megoldásokat keres a termelés hatékonyságának növelése érdekében. A Jungheinrich komissiózó mobil robotjával, a SOTO-val végzett tesztüzem teljes sikert aratott. A mobilrobot 2023 áprilisa óta van használatban a tárolóládák kezeléséhez a Minden-i központban. Az üzemben a gyártósorokat kis rakománytárolókkal (SLC) látja el, és önállóan […]

The post Intelligens logisztika a termelésellátásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A WAGO, az elektromos csatlakozás- és automatizálási technológiák vezető szolgáltatójaként mindig innovatív megoldásokat keres a termelés hatékonyságának növelése érdekében.

A Jungheinrich komissiózó mobil robotjával, a SOTO-val végzett tesztüzem teljes sikert aratott. A mobilrobot 2023 áprilisa óta van használatban a tárolóládák kezeléséhez a Minden-i központban. Az üzemben a gyártósorokat kis rakománytárolókkal (SLC) látja el, és önállóan szállítja azokat a raktár és a gyártás között. Szabadon navigál, biztonságosan együttműködik a dolgozókkal, és lehetővé teszi a folyamatok gazdaságos méretezését – ez minden szempontból előnyös az ügyfél számára.

A SOTO kis rakományhordozókkal, tárolóládákkal látja el a gyártósorokat, és önállóan szállítja azokat a raktár és a gyártósor között. SOTO, Magazino, Autonomous Mobile Robots

MÉRFÖLDKŐ AZ AUTOMATIZÁLÁSBAN.

Az innovációs nyomás és a kor kihívásaira válaszul az automatizált megoldások iránti igény arra késztette a WAGO-t, hogy a Jungheinrich és a Magazino együttműködésével először használja a SOTO mobil robotot saját gyártásellátására. Az innovatív végponttól végpontig történő automatizálási megoldás a fröccsöntőgépek anyagellátásáért felel, és meggyőző teljesítményt nyújt hatékony áteresztőképességével, nagyfokú folyamatbiztonságával és egyszerű integrálhatóságával. “Igazi öröm volt számunkra, amikor láttuk, hogy a SOTO végrehajtja az első szállítási megbízást” – nyilatkozta Marius Bunge, a WAGO műszaki folyamatmérnöke.

MAXIMÁLIS HATÉKONYSÁG AZ ANYAGÁRAMLÁSBAN.

A SOTO flotta mobil robotjai ideális megoldást jelentenek a kis tárolóládák automatizált szállításához. Az adaptív megragadó technológia lenyűgöző mozgékonyságot tesz lehetővé akár 24 különböző méretű KLT szállítása során. A SLAM navigáció* segítségével a SOTO rugalmasan reagál a környezet változásaira, és alkalmazkodik a napi logisztikai műveletek változó követelményeihez. A karbantartásmentes lítiumion-technológia mindössze 1,5 óra gyorstöltés után biztosítja a magas rendelkezésre állást és a folyamatos működést akár 8 órán keresztül. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a termelékenység nő, hanem a költséghatékonyabb is a folyamatok.

EMBEREK ÉS ROBOTOK EGYMÁS MELLETT.

Annak érdekében, hogy a WAGO már a korai szakaszban bevonja a munkavállalókat, a kezdetektől fogva az átláthatóságra és a kommunikáció nyitottságára helyezte a hangsúlyt. Oktatásokat tartottak, hogy elmagyarázzák, hogyan változtatja meg a SOTO a meglévő munkafolyamatokat, és milyen előnyöket kínál az automatizált rendszer. A robot az emberekkel párhuzamosan dolgozik, és lézerszkennerek és 3D-s kameratechnológia segítségével biztonságosan navigál a gyártási szakaszokon, miközben elkerüli az akadályokat. Ezenkívül a SOTO a kis rakományhordozók egyedi szállításához képest csökkenti a területen szükséges járművek számát, mivel a kis rakományhordozókat a saját polcrendszerébe puffereli. Ez több munkaterületet teremt az alkalmazottak számára, és megakadályozza az anyagelakadást a gyártósoron.

A SOTO könnyen integrálható a már működő raktári rendszerekbe, és lehetővé teszi további járművek hozzáadását is a szabványosított VDA 5050 interfészen keresztül. SOTO, Magazino, Autonomous Mobile Robots

IDEÁLIS HELYZETBEN A JÖVŐRE NÉZVE.

A SOTO nem csak könnyen integrálható a meglévő raktározási rendszerekbe, hanem a szabványosított VDA 5050 interfészen keresztül további járművek hozzáadását is lehetővé teszi a vállalat növekedésével igény szerint. A SOTO rendszer sikeres tesztelése a WAGO fröccsöntőgyártásában megalapozza az automatizálás kiterjesztését a gyártás más részeire is. Ezzel a mindkét fél számára inspiráló és megbecsülő projekttel a vállalat nemcsak a fejlett technológiák iránti elkötelezettségét erősíti meg, hanem a jövő kihívásaira is optimálisan pozícionálja magát.

ÖSSZEFOGLALVA

KIHÍVÁS

Mobil robot bevezetése a kis alkatrészek logisztikájának automatizálására a fröccsöntéses gyártás során, és az automatizált rendszer zökkenőmentes integrálása a meglévő gyártási környezetbe.

JUNGHEINRICH MEGOLDÁS

Az innovatív és mozgékony SOTO mobil robot a termelésben történő autonóm tárolóláda-kezeléshez, akár 24 kis rakodóeszköz (SLC) szállítási kapacitásával, átfogó biztonsági funkciókkal és VDA 5050 interfésszel.

EREDMÉNYEK

A SOTO rendszer sikeres tesztelése a fröccsöntéses gyártás egyik részterületén, a hatékonyság és a folyamat megbízhatóságának jelentős növekedésével, valamint a jövőben más járműtípusokra történő kiterjesztés lehetőségével.

*A simultaneous localization and mapping (SLAM) algoritmusokat olyan robotikairendszerekben alkalmaznak, ahol a rendszerre szerelt érzékelők adatait használják fel egy lokális térkép automatizált készítésére, és ezzel egyidőben a robot térbeli elhelyezkedésének meghatározására.

További információ: Autonom mobil robot SOTO (jungheinrich.hu)


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens logisztika a termelésellátásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A termelés visszatelepítése saját országon belülre, avagy reshoring https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/24/reshoring-termeles-gazdasag/ Wed, 24 Jul 2024 05:55:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30604 Az offshoring – a gyártás áthelyezése az alacsonyabb költségű országokba – elvesztette fényét. Egykor az erősebb versenypozíció kiépítésének egyik módjaként tekintettek rá, ma azonban úgy tűnik, hogy sebezhetőséget és korlátokat jelent. Ennek eredményeképpen egyre nagyobb az érdeklődés a reshoring, azaz a termelés saját országba való visszatelepítése iránt. Míg egyes országok számára vonzó stratégiának tűnhet, ez […]

The post A termelés visszatelepítése saját országon belülre, avagy reshoring appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az offshoring – a gyártás áthelyezése az alacsonyabb költségű országokba – elvesztette fényét. Egykor az erősebb versenypozíció kiépítésének egyik módjaként tekintettek rá, ma azonban úgy tűnik, hogy sebezhetőséget és korlátokat jelent.

Ennek eredményeképpen egyre nagyobb az érdeklődés a reshoring, azaz a termelés saját országba való visszatelepítése iránt. Míg egyes országok számára vonzó stratégiának tűnhet, ez a megoldás többletköltségekkel és kihívásokkal jár. De ha a megfelelő technológiát használják a tervezéshez és a végrehajtáshoz, lehetőséget ad a fejlődésre is. Ez a technológia nem más, mint a Visual Components szimulációs megoldás, amely központi szerepet játszik abban, hogy a gyártók sikeresen végrehajthassák a visszatelepítési folyamatot.

A reshoring-ra három különálló, de mégis összefüggő tényező motiválja a gyártókat, a költségek, az ellátási lánc korlátai, valamint a környezetvédelmi, társadalmi és kormányzási (ESG) aggályok.

Az alábbi cikk részletesen kifejti a reshoring iránti motivációt, a benne rejlő lehetőségeket, illetve azt is miért kell a szimulációnak a tevékenység részévé válnia.

A teljes cikket elolvashatja itt. https://kontron.hu/blog/a-termeles-visszatelepitese-sajat-orszagon-belulre-avagy-reshoring-2023-ban-okok-kihivasok-es-lehetosegek/

Tudjon meg többet a Kontron Ipari Digitalizáció honlapján!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A termelés visszatelepítése saját országon belülre, avagy reshoring appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Saját villamosenergiát termel a Magyar Suzuki https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/28/suzuki-magyar-villamosenergia/ Wed, 28 Feb 2024 06:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28681 Átadták az esztergomi gyár területén az új napelemparkot! Helyben előállított villamosenergia segíti a Magyar Suzuki energiaellátását: hétfőn hivatalosan is átadták az esztergomi autógyár napelemparkját. A teljes beruházás csaknem két évig tartott és 2 millió euróba került. A vállalat így éves szinten csaknem 270 millió forintot spórol meg és több mint 1700 tonnával csökkenti a közvetett […]

The post Saját villamosenergiát termel a Magyar Suzuki appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átadták az esztergomi gyár területén az új napelemparkot!

Helyben előállított villamosenergia segíti a Magyar Suzuki energiaellátását: hétfőn hivatalosan is átadták az esztergomi autógyár napelemparkját. A teljes beruházás csaknem két évig tartott és 2 millió euróba került. A vállalat így éves szinten csaknem 270 millió forintot spórol meg és több mint 1700 tonnával csökkenti a közvetett CO2 kibocsátását. A saját napelempark fontos része annak a fenntarthatósági törekvésnek, hogy a Suzuki Csoport összes terméke és üzeme karbonsemlegesen működjön 2050-ig.

A Magyar Suzuki 2021-ben döntötte el, hogy villamosenergia felhasználásának egy részét megújuló energiaforrásból szeretné előállítani. A gyár adottságait, a műszaki követelményeket és a pénzügyi szempontokat figyelembe véve választották ki azt az erőmű méretet és kapacitást, amely a Magyar Suzuki számára a legoptimálisabb. A teljes tervezési-engedélyeztetési és jóváhagyatási folyamat 2022 májusa és 2024 február közepe között zajlott le. 2024. február vége óta pedig a Magyar Suzuki saját villamosenergiát is termel.

A telepített erőmű beépített maximális teljesítménye 3223 kWp, amelyből 2397,5 kWp a kihasználható teljesítmény. Éves szinten a megtermelhető 3,2 millió kWh éves energiamennyiségből 3,1 millió kWh a felhasználható energia mennyisége. Az esztergomi gyár évente 45 millió kWh energiát használ fel, így a naperőmű éves szinten az energiaszükséglet 6-7 százalékát fedezi, amely nagyjából 272 millió forint megtakarítást jelent évente. Mindemellett több mint 1700 tonnával csökken a vállalat közvetett CO2 kibocsátása. A Magyar Suzuki további napelemes bővítést tervez, amely idővel az energiaszükséglet mintegy 30-50 százalékát fedezné. A Suzuki Csoport globális elvárása, hogy 2050-ig minden terméke és üzeme elérje a karbonsemleges működést.

A napelempark mellett 2022 óta saját hőszivattyúk is segítik a termelés egyes részeinek hűtését és fűtését. A festőüzemben három, a lökhárítóüzemben és az üzemeltetési részlegen pedig egy-egy ilyen berendezést használnak. A technológiai hőveszteség, a hulladékhő felhasználásával a termelési területeknél szükséges hűtéséhez és fűtéséhez járulnak hozzá, emellett a teljes gyár szociális melegvizét is ezzel állítják elő.

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Saját villamosenergiát termel a Magyar Suzuki appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Toyota új, 8 milliárd dolláros beruházással járatja csúcsra amerikai akkumulátor termelését https://www.muszaki-magazin.hu/2024/01/09/akkumulator-gyartas-toyota-eszak-karolina/ Tue, 09 Jan 2024 05:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28060 8 milliárd dolláros beruházás keretében bővíti a Toyota az Egyesült Államokban, Észak-Karolinában akkumulátor gyártási kapacitásait, mellyel az akkumulátoros elektromos és plug-in hibrid elektromos járművek gyártási támogatása lesz a cél, megteremtve ezzel mintegy 3000 új munkahelyet. Az észak-karolinai kormányzó szerint ez a váltás tiszta energiát felhasználó gazdaságot teremt, hosszú távon támogatva a helyi közösségeket. A Toyota […]

The post A Toyota új, 8 milliárd dolláros beruházással járatja csúcsra amerikai akkumulátor termelését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
8 milliárd dolláros beruházás keretében bővíti a Toyota az Egyesült Államokban, Észak-Karolinában akkumulátor gyártási kapacitásait, mellyel az akkumulátoros elektromos és plug-in hibrid elektromos járművek gyártási támogatása lesz a cél, megteremtve ezzel mintegy 3000 új munkahelyet.

Az észak-karolinai kormányzó szerint ez a váltás tiszta energiát felhasználó gazdaságot teremt, hosszú távon támogatva a helyi közösségeket. A Toyota eddig is az elektrifikált járművek éllovasa volt (már több, mint 25 millió elektrifikált járművet értékesített világszerte), 2025-re pedig egyetlen olyan modell sem szerepel majd globális kínálatában, amely nem elérhető valamilyen részben- vagy teljesen elektromos meghajtással.

A Toyota 8 milliárd dolláros beruházással mintegy 3000 új munkahelyet teremt a Toyota Battery Manufacturing North Carolina (TBMNC) vállalatnál. Ezzel a teljes befektetés megközelítőleg 13,9 milliárd dollárra, a munkahelyek száma pedig több mint 5000-re emelkedik, ami tovább támogatja a Toyota többirányú megközelítését a járművek globális elektrifikációja terén.

Ez a beruházás növeli az akkumulátoros elektromos járművek (BEV) és a plug-in hibrid elektromos járművek (PHEV) gyártását támogató kapacitást. A korábban bejelentett két BEV/PHEV akkumulátor gyártósor mellé további nyolc BEV/PHEV akkumulátor gyártósor kerül, így összesen tíz ilyen sor lesz az üzemben. Ezen túlmenően, az eredeti bejelentésnek megfelelően, az üzemben négy akkumulátorsoron  az öntöltő hibrid elektromos járművek (HEV) számára gyártanak majd akkumulátorokat. A gyártást fokozatosan növelik, a gyártósorok beindítását 2030-ig tervezik, hogy a teljes termelés elérje az évi több mint 30 GWh-t.

2021-ben a Toyota a Toyota Tsushóval közösen jelentette be az új Liberty telephelyet, amely 1,29 milliárd dolláros kezdeti beruházást jelentett be az akkumulátorgyártásra és 1750 új munkahely létrehozására. Az új beruházással a Toyota North Carolina megszilárdítja pozícióját a vállalat lítium-ion akkumulátorgyártásának epicentrumaként Észak-Amerikában. A Toyota az elektrifikált járművek úttörőjeként több mint 25 millió öntöltő hibrid elektromos, plug-in hibrid elektromos, hidrogén üzemanyagcellás elektromos és akkumulátoros elektromos járművet helyezett forgalomba világszerte. A vállalat azt tervezi, hogy 2025-re minden Toyota és Lexus modellhez világszerte elérhető lesz egy elektrifikált meghajtású opció.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Toyota új, 8 milliárd dolláros beruházással járatja csúcsra amerikai akkumulátor termelését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az önfogyasztás növelésével kifizetődőek maradnak a napelemek https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/15/onfogyasztas-napenergia-termeles/ Wed, 15 Mar 2023 05:30:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24425 A megváltozott elszámolási szabályok ellenére a szakértők továbbra is látnak potenciált a háztartási napelemes rendszerek telepítésében. Viszont a tulajdonosok részéről más hozzáállásra, tudatosabb energiafogyasztásra van szükség. A Nap még mindig ingyen termeli az energiát, csakhogy míg korábban eladni érte meg jobban az áramot, jelenleg a helyben történő felhasználás a kifizetődőbb. Sokszor és sokan írtak már […]

The post Az önfogyasztás növelésével kifizetődőek maradnak a napelemek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A megváltozott elszámolási szabályok ellenére a szakértők továbbra is látnak potenciált a háztartási napelemes rendszerek telepítésében.

Viszont a tulajdonosok részéről más hozzáállásra, tudatosabb energiafogyasztásra van szükség. A Nap még mindig ingyen termeli az energiát, csakhogy míg korábban eladni érte meg jobban az áramot, jelenleg a helyben történő felhasználás a kifizetődőbb.

Sokszor és sokan írtak már a tavaly év végi jogszabálymódosításokkal alaposan átszabott napelemes elszámolási rendszerekről. A változás lényege, hogy mostantól minden napelemtulajdonos legfeljebb tíz éven keresztül élvezheti a szaldós elszámolás előnyeit. A legrégebben telepített rendszereknél jövőre, a többieknél felmenő rendszerben 2034-ig szűnik meg ez a lehetőség. Azt még pontosan nem tudhatjuk, hogy milyen megoldás fogja felváltani, de borítékolható, hogy az eddigieknél kedvezőtlenebb feltételekre kell felkészülni.

Emiatt viszont nem elvetni kell a napenergia otthoni alkalmazását, hanem átgondolni a mikéntjét.

„Sokan tévesen úgy hiszik, hogy a napelemek minden megtermelt energiát feltöltenek a hálózatba, majd az otthonunkban elfogyasztott összes áramot onnan vételezzük vissza. Eközben az azonnal felhasznált mennyiségről megfeledkeznek. A napelemek ugyanis mindenekelőtt az éppen működő elektromos berendezéseket látják el energiával, ezt nevezzük önfogyasztásnak. Csak a felesleget töltik fel a hálózatba. Az ügyfeleinknek is időnként el kell magyarázni, hogy az éves elszámolásukban szereplő visszatáplált kWh mennyisége azért kisebb a megtermeltnél, mert az önfogyasztás ebben a számban  nem jelenik meg. Hiszen ez az áram el sem jut a villanyóráig, az inverter közvetlenül a bekapcsolt elektromos eszközökhöz irányítja”

– magyarázta a Világos, mint a Nap podcast adásában Kujáni Péter, az Energiatakarék szakértője.

Szaldós elszámolásnál minden további nélkül át lehetett siklani eme részlet felett, hiszen egy jól méretezett rendszer esetén az éves fogyasztás és a termelés egyenlege közel nullára jött ki. Függetlenül attól, hogy mekkora mennyiséget használunk fel azonnal. Most azonban ez meg fog változni: akár havi szaldóra, akár valamilyen bruttó elszámolásra kell átállni, a feltöltött és majd később visszavásárolt energiával mindenképpen rosszabbul fogunk járni. Az önfogyasztásra termelés viszont továbbra is ingyen van.

„Egy napelemes rendszer olyan, mint a kertünk végébe ültetett almafa. Egyszeri beruházást igényel, onnantól kezdve pedig hosszú időn keresztül kiszámíthatóan és nem utolsósorban ingyen termel számukra. Az pedig rajtunk múlik, hogy a „termésünket” hogyan használjuk fel”

– érvel a szakértő. A kulcsszót a már említett önfogyasztás jelenti.

„Egy átlagos állapotú családi házban élő négyfős család villanybojlerrel, de elektromos autó és villanyfűtés nélkül évente nagyjából 6400 kWh áramot fogyaszt el. Ez alapesetben több mint 360 ezer forintos villanyszámlát jelent, hiszen jelentősen meghaladja a rezsicsökkentett keretet. Ha napelemes rendszert telepítenek, de a fogyasztási szokásaikon nem változtatnak, akkor annak a termeléséből 2000 kWh-t tudnak azonnal felhasználni, a többit be kell táplálniuk a hálózatba, majd visszavásárolni. Az éves számla ezzel 200 ezer forint körülre csökken. Ha viszont mindössze arra odafigyelnek, hogy a villanybojlert napközben, közvetlenül a napelemről üzemeltessék, az önfogyasztás 4000 kWh fölé emelhető. Így pedig a maradékkal beleférnek a rezsicsökkentés sávjába: mindössze 80-90 ezer forint lesz a havi villanyszámlájuk. Vagyis az áramköltségeik háromnegyedét megtakarították. Ráadásul ebben a számításban nem kalkuláltunk az áramfeleslegért kapott pénzzel, ugyanis az újonnan telepített rendszerekre ideiglenesen visszatáplálási korlátozás van érvényben. Ennek a feloldása után még kedvezőbb lesz a helyzet”

– számolta ki Kujáni Péter.

A tudatos energiafogyasztási stratégia részeként egy sor további háztartási eszköz fogyasztását lehet optimalizálni. A korszerűbb mosógépek, mosogatógépek, szárítógépek gyakran programozhatóak. De némi odafigyeléssel vagy egy időzítő kapcsolóval a régebbi típusoknál is megoldható a napközbeni használatuk. További lehetőséget kínál, hogy a radiátoros központi fűtési rendszerekben – akár gázkazános, akár hőszivattyús – keringő víz melegítésére felhasználható a többlet napenergia. Ez nem villanyfűtést jelent, csupán rásegítést, hiszen egy átlagos napelemes rendszer teljesítménye messze nem elegendő a teljes épület kifűtésére. Viszont ősztől tavaszig 100%-osra növelhető vele az önfogyasztás, spórolhatunk a fűtőanyaggal és egyúttal meghosszabbítható a fűtési rendszer élettartama, mert kevesebb üzemórában kell a kazánt vagy a hőszivattyút működtetni.

A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy át kell gondolni az új napelemes rendszerek tervezését. Korábban az fizetődött ki leginkább, ha a teljesítményt az épület éves fogyasztásához méretezték, hiszen így lehetett nulla körülire hozni a villanyszámlát. Az új, bruttó vagy legalábbis arra hasonlító elszámolási mód mellett viszont egyértelműen az önfogyasztás kerül a középpontba. Vagyis arra érdemes törekedni, hogy a megtermelt áramot a lehető legnagyobb mértékben helyben, azonnal fel tudja használni a tulajdonos.

A napelem ugyan hosszú távra szóló beruházás – a panelek legalább harminc évig, de potenciálisan ennél jóval tovább termelhetnek. Ezalatt egészen biztosan többször fog még változni a rájuk vonatkozó szabályozás. A saját termelésű, helyben felhasznált energia azonban kétséget kizáróan a legolcsóbb alternatíva fog maradni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az önfogyasztás növelésével kifizetődőek maradnak a napelemek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint ötödével nőtt a megújulókból termelt villamosenergia mennyisége https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/16/villamosenergia-termeles-novekedes/ Tue, 16 Aug 2022 06:00:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21435 A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb, 2022. májusi adatokat közlő energiastatisztikai riportjából kiderül, hogy több mint ötödével emelkedett a megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége a tavalyi év azonos időszakához képest, az országos bruttó hazai villamosenergia-termelés pedig 11,5%-kal nőtt az előző év májusi adatokhoz képest.  Az országos primerenergia-termelés 2022 májusában 33,35 PJ […]

The post Több mint ötödével nőtt a megújulókból termelt villamosenergia mennyisége appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb, 2022. májusi adatokat közlő energiastatisztikai riportjából kiderül, hogy több mint ötödével emelkedett a megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége a tavalyi év azonos időszakához képest, az országos bruttó hazai villamosenergia-termelés pedig 11,5%-kal nőtt az előző év májusi adatokhoz képest. 

Az országos primerenergia-termelés 2022 májusában 33,35 PJ volt, amely 2,47 PJ-lal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése 0,11 PJ-lal, az elsődleges megújuló energiahordozók termelése 0,21 PJ-lal és az egyéb nem megújuló forrásokból származó energiatermelés 0,13 PJ-lal csökkent, míg a nukleáris forrásból származó 2,94 PJ-lal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az országos primerenergia-felhasználás 2022. május hónapban 74,23 PJ volt, amely 3,14 PJ-lal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A felhasználáson belül, a megújuló energiaforrásoké 0,52 PJ-lal, a fosszilis energiahordozóké 4,54 PJ-lal és az egyéb nem megújuló energiahordozóké 0,21 PJ-lal mérséklődött. A fosszilis energiaforrásokon belül a földgáz felhasználása csökkent, míg a szén és széntermékek, valamint a kőolaj és kőolajtermékek felhasználása emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.

A földgáz belföldi felhasználása 15,295 PJ volt, amely 30,1%-kal volt alacsonyabb a megelőző év azonos hónapjánál. 2022 májusában a hazai összes villamosenergia-felhasználás 3 879 GWh volt, amely 2,6%-kal emelkedett a megelőző év azonos időszakához képest.

A bruttó villamosenergia-termelés 3 052 GWh volt, amely 11,5%-kal magasabb, mint 2021 azonos hónapjában és amely a legmagasabb május havi termelt mennyiséget jelentette 2008 óta.  A nukleáris forrásból származó bruttó villamosenergia-termelés 23,1%-kal emelkedett, míg a fosszilis alapú 10,2%-kal, az egyéb forrásból termelt villamos energia 22,3%-kal csökkent az előző év májusához képest.

A megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége az előző év azonos hónapjához képest 20,7%-kal emelkedett. A megújuló energiaforrásból termelt villamos energia 73,3%-át a napenergia, 17,6%-át a biomassza forrás, 4%-át pedig a szélenergia biztosította.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal havi rendszerességgel publikál adatokat a hazai szén- és kőolajtermékekről, valamint a villamos energia- és földgázellátásról. Az energiatermelésre, készletekre, ellátásra vonatkozó havi adatok és a primer mérleg a tárgyhónapot követő 65-ödik napon érhetők el.  A MEKH a hivatalos statisztikai adatokat az Eurostathoz igazodva az előre meghatározott és kihirdetett tájékoztatási terv és publikációs naptár alapján teszi közzé honlapján.

Az energiastatisztikai adatok és az ahhoz kapcsolódó riport elérhetők a hivatal honlapján itt és itt.

Az adatok megértését infografika is segíti, amelyek a hivatal honlapján elérhetőek.

The post Több mint ötödével nőtt a megújulókból termelt villamosenergia mennyisége appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átadták az Airbus új gyulai gyárát https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/03/airbus-gyula-gyar/ Wed, 03 Aug 2022 05:00:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21295 Hivatalosan is átadták az Airbus új gyulai gyárát 2022. július 28-án, ahol a termelés is elindult. Palkovics László technológiai és ipari miniszter helyszínen elmondott szavai szerint történelmi pillanat, hogy a gyár megkapta az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) engedélyét a gyártáshoz, mint mondta, ilyen jogosultsággal nem sok ország rendelkezik. Hozzátette, az üzem létrejöttével “több első dolgot […]

The post Átadták az Airbus új gyulai gyárát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hivatalosan is átadták az Airbus új gyulai gyárát 2022. július 28-án, ahol a termelés is elindult.

Palkovics László technológiai és ipari miniszter helyszínen elmondott szavai szerint történelmi pillanat, hogy a gyár megkapta az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) engedélyét a gyártáshoz, mint mondta, ilyen jogosultsággal nem sok ország rendelkezik.

Hozzátette, az üzem létrejöttével “több első dolgot lehet Gyulán és Magyarországon ünnepelni”. Olyan jármű, a helikopter került be a magyar technológiai és műszaki termékportfólióba, amely még nem volt, “még akkor is, ha csak alkatrészt gyártanak hozzá”. A gyáravatóval Gyulának ismét van high-tech ipara; az Airbus Helicopters pedig az első cég Magyarországon, amely segít a magyar hadiipari ötletek valóra váltásában – húzta alá.

A miniszter emlékeztetett, négy éve döntöttek arról, hogy 220 milliárd forintból fejlesztik a hadiipari technológiát. Tegnap a kormány további 250 milliárd forint hadiipari célú felhasználásról határozott, amiből további vegyesvállalatokat hoznak létre és újabb gyárakat építenek.

Maróth Gáspár, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára úgy fogalmazott, “mától nincs Airbus-helikopter Gyula nélkül”.

Elmondta, a kormány szerdai ülésén tíz pontot fogalmazott meg a válságból való kilábalás érdekében, az egyik pont a hadiipar fejlesztése, a másik a külföldi tőkebeáramlás növelése. Az Airbus Európa egyik vezető hadiipari vállalata; a két éve alapított Airbus Helicopters Hungary Kft.-ben pedig a magyar állam 30 százalékos tulajdonos, így “személyesen is érintett a vállalat sikerében” – húzta alá.

Andreas Stöckle, az Airbus Helicopters Hungary Kft. vezérigazgatója felelevenítette, hogy négy éve írták alá a megállapodást, két éve alapították a vegyesvállalatot, múlt pénteken kapták meg az EASA engedélyét. Bár még nem készült el minden, a termelést el lehet kezdeni, ami “egy gyár életében a legfontosabb nap”.

Laurent Mazoué, az Airbus Helicopters üzemeltetésért felelős ügyvezető alelnöke elmondta, jelenleg 50 embert alkalmaznak a gyulai gyárban, ez év végére tovább nő majd, és néhány éven belül szeretnék elérni a 250 fős alkalmazotti létszámot.

Görgényi Ernő (Fidesz-KDNP), Gyula polgármestere köszöntőjében emlékeztetett, a Békés megyei fürdővárosban 40 éve hozták létre az utolsó gyárat, ami 30 éve bezárt. Most “a gyulai gazdaság új korszaka kezdődik”, amelynek alapelve a képzett szakemberek tudására épülő iparfejlesztés.

Az Airbus gyulai gyárának építése 2020 decemberében kezdődött. Korábbi közlés szerint a központ mintegy 2,2 milliárd forintból jött létre, ennek felét gépek és eszközök beszerzésére fordították.

A 13 ezer négyzetméter alapterületű üzemben az európai repülőgépgyártó helikoptereinek sárkányszerkezetéhez és dinamikus rendszereihez gyártanak acélból és titániumból precíziós alkatrészeket, emellett az ajtópanelek egy részét is itt állítják elő. A gyulai lesz ezen alkatrészek esetén a teljes Airbus-család egyedüli ellátási pontja.

Az alkatrészgyár mellett épül egy 3100 négyzetméteres felületkezelő üzem is.

Az Airbus piacvezető a polgári helikopterek gyártása terén, 2020-ban a piac 48 százaléka volt az övék. Jelenleg világszerte nyolc országban van telephelyük, a kilencedik lesz a magyarországi, Gyulán.

Forrás :MTI

The post Átadták az Airbus új gyulai gyárát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Márciusban tovább nőtt a megújulókból származó energiatermelés https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/13/energiatermeles-megujulo-mekh/ Mon, 13 Jun 2022 06:00:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20690 Márciusban az országos primerenergia-felhasználás 114,77 PJ volt, amely 6,38 PJ-lal magasabb az előző év azonos időszakához képest, az országos primerenergia-termelés pedig 43,69 PJ volt, amely 0,66 PJ-lal magasabb, mint tavaly márciusban. A megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége az előző év azonos hónapjához képest 21%-kal magasabb. – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) […]

The post Márciusban tovább nőtt a megújulókból származó energiatermelés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Márciusban az országos primerenergia-felhasználás 114,77 PJ volt, amely 6,38 PJ-lal magasabb az előző év azonos időszakához képest, az országos primerenergia-termelés pedig 43,69 PJ volt, amely 0,66 PJ-lal magasabb, mint tavaly márciusban.

A megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége az előző év azonos hónapjához képest 21%-kal magasabb. – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb, 2022. márciusi adatokat közlő energiastatisztikai riportjában.

Az országos primerenergia-termelés 2022. márciusban 43,69 PJ volt, amely 0,66 PJ-lal magasabb az előző év azonos időszakához képest.

Az elsődleges megújuló energiahordozók termelése 0,84 PJ-lal emelkedett, míg az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése 0,06 PJ-lal, a nukleáris forrásból származó termelés 0,01 PJ-lal és az egyéb nem megújuló forrásokból származó energiatermelés 0,12 PJ-lal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az országos primerenergia-felhasználás 2022. március hónapban 114,77 PJ volt, amely 6,38 PJ-lal volt magasabb az előző év azonos időszakához képest. A felhasználáson belül a fosszilis energiaforrások felhasználása 5,62 PJ-lal, a megújuló energiaforrásoké 1,14 PJ-lal emelkedett, míg az egyéb nem megújuló forrásoké 0,18 PJ-lal csökkent az előző év azonos hónapjához képest.

A földgáz belföldi felhasználása 41 961 TJ volt, amely 1,5%-kal volt alacsonyabb a megelőző év azonos hónapjánál. 2022. márciusban a hazai összes villamosenergia-felhasználás 4 355 GWh volt, amely 4,5%-os emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó villamosenergia-termelés 3 384 GWh volt, amely 7,6%-kal magasabb a megelőző év azonos időszakához képest. A nukleáris forrásból származó bruttó villamosenergia-termelés közel azonos szinten maradt, az egyéb forrásból származó 1,9%-kal csökkent, a fosszilis alapú 11,3%-kal emelkedett az előző év márciusához képest. A megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége az előző év azonos hónapjához képest 21%-kal volt magasabb.
A megújuló energiaforrásból termelt villamos energia 65,6%-át a napenergia, 21,7%-át a biomassza forrás, 6%-át pedig a szélenergia biztosította. A megújuló energiaforrásból származó villamos energia mennyisége a napenergia és a vízenergia esetében növekedett, míg a többi megújuló energiaforrás csökkent a megelőző év azonos időszakához képest. A napelemek által termelt villamos energia mennyisége 53%-kal nőtt.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal havi rendszerességgel publikál adatokat a hazai szén- és kőolajtermékekről, valamint a villamos energia- és földgázellátásról. Az energiatermelésre, készletekre, ellátásra vonatkozó havi adatok és a primer mérleg a tárgyhónapot követő 65-ödik napon érhetők el.  A MEKH a hivatalos statisztikai adatokat az Eurostathoz igazodva az előre meghatározott és kihirdetett tájékoztatási terv és publikációs naptár alapján teszi közzé honlapján.

Az energiastatisztikai adatok és az ahhoz kapcsolódó riport elérhetők a hivatal honlapján itt és itt.

Az adatok megértését infografika is segíti, amelyek a hivatal honlapján elérhetőek.

The post Márciusban tovább nőtt a megújulókból származó energiatermelés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hadüzenet a váratlan leállásoknak https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/07/varatlan-leallas-schneider-electric/ Tue, 07 Jun 2022 05:54:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20616 Óránként akár 260 ezer dolláros veszteséget is okozhatnak a nem tervezett leállások a termelőcégeknek. A meghibásodások mellett az áramkimaradás a leggyakoribb ok a gépek leállására, azonban már vannak olyan szünetmentes tápegységek, amelyek az ipari vállalatokat is segíthetik az ilyen helyzetekben. Tarthatatlanná váló határidők, tönkrement alapanyagok, extra költségek, sérülő reputáció – számos negatív következménye lehet a […]

The post Hadüzenet a váratlan leállásoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Óránként akár 260 ezer dolláros veszteséget is okozhatnak a nem tervezett leállások a termelőcégeknek.

A meghibásodások mellett az áramkimaradás a leggyakoribb ok a gépek leállására, azonban már vannak olyan szünetmentes tápegységek, amelyek az ipari vállalatokat is segíthetik az ilyen helyzetekben.

Tarthatatlanná váló határidők, tönkrement alapanyagok, extra költségek, sérülő reputáció – számos negatív következménye lehet a termelőcégeknél a nem tervezett leállásoknak, és igen költséges is lehet egy ilyen incidens a vállalkozásoknak. Az Aberdeen Research elemzőcég például azzal számolt, hogy óránként akár 260 ezer dollárba is kerülhet egy cégnek, ha váratlanul leállnak a gyártó berendezései.

A nem tervezett leállások egyik fő oka a gépek meghibásodása, viszont a váratlan áramkimaradások is a leggyakoribb gondok közé tartoznak. Magyarország szerencsére viszonylag jó helyzetben van ebből a szempontból, hiszen a Világbank adatai alapján 2019-ben havonta átlagosan 0,6 áramszünettel kellett szembesülnie egy hazai vállalkozásnak. Figyelmeztető jel lehet ugyanakkor, hogy hat év alatt duplájára nőtt ez az érték, mivel 2013-ban még csak 0,3 volt.

Míg a berendezések meghibásodásának megakadályozásában a szakszerű üzemeltetés és az időben végzett karbantartás segíthet a cégeknek, addig az áramszünet hatásainak enyhítését a szünetmentes tápegységek (UPS) biztosíthatják.

Amikor a kereskedelmi és ipari alkalmazásokban az áramvédelem és az akkumulátoros tartalékolás kérdését mérlegelik, az üzemeltetőknek az áramellátás megbízhatóságára kell összpontosítaniuk, és figyelembe kell venniük az állásidő magas költségeit. Ha az áramellátás nem szabályozott, az számos problémához vezethet, beleértve az adatvesztést és azt, hogy az automata gépeket a nulláról kell újraindítani a kiesések után. A Schneider Electric Easy-UPS megoldása segít a kereskedelmi és ipari környezetben dolgozó üzemeltetőknek abban, hogy távfelügyelettel és távmenedzsmenttel biztosítsák az irányítást, és így teljes mértékben megvédjék beruházásukat

– mondta el Vincenzo Salmeri, a Schneider Electric Kereskedelmi és Ipari Secure Power divíziójának alelnöke.

A Schneider Electric legújabb, Easy-UPS ipari felhasználásra szánt szünetmentes tápegysége 2022-ben világszerte elérhető lesz. A terméket az OEM (Original Equipment Manufacture) gyártók és a rendszerintegrátorok igényeit figyelembe véve tervezték. A könnyen telepíthető és szervizelhető készülék kialakítása lehetővé teszi az egyszerű integrációt az ipari vezérlőberendezésekbe, robusztus kialakításának köszönhetően pedig széles hőmérséklettartományban alkalmazható, akár 50°C-ig.

Bővebb információ itt érhető el.

The post Hadüzenet a váratlan leállásoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tovább nőtt a megújulók aránya a villamosenergia-termelésben https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/23/villamosenergia-termeles-megujulo-mekh/ Wed, 23 Mar 2022 05:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19386 Tavaly decemberben az elsődleges megújuló energiahordozók termelése 1,39 PJ-lal nőtt és az országos primerenergia-felhasználáson belül a megújuló energiaforrásoké 1,22 PJ-lal emelkedett.  A bruttó villamosenergia-termelés 3 006 GWh volt, amely 2,2%-kal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb, tavaly decemberi adatokat közlő energiastatisztikai riportjában. Az országos […]

The post Tovább nőtt a megújulók aránya a villamosenergia-termelésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tavaly decemberben az elsődleges megújuló energiahordozók termelése 1,39 PJ-lal nőtt és az országos primerenergia-felhasználáson belül a megújuló energiaforrásoké 1,22 PJ-lal emelkedett. 

A bruttó villamosenergia-termelés 3 006 GWh volt, amely 2,2%-kal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb, tavaly decemberi adatokat közlő energiastatisztikai riportjában.

Az országos primerenergia-termelés 2021. decemberben 41,56 PJ volt, amely 1,63 PJ-lal alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest.

Az elsődleges megújuló energiahordozók termelése 1,39 PJ-lal emelkedett, míg az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése 1,3 PJ-lal, a nukleáris termelése 1,69 PJ-lal, az egyéb nem megújuló forrásokból származó energiatermelés 0,03 PJ-lal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az országos primerenergia-felhasználás 2021. december hónapban 123,02 PJ volt, amely 9,76 PJ-lal magasabb az előző év azonos időszakához képest. A felhasználáson belül a fosszilis energiaforrások felhasználása 9,51 PJ-lal, a megújuló energiaforrásoké 1,22 PJ-lal, míg az egyéb nem megújuló forrásoké 0,08 PJ-lal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.

A földgáz belföldi felhasználása 53,752 PJ volt, amely 13,6%-kal volt magasabb a megelőző év azonos hónapjánál.

2021 decemberében a hazai összes villamosenergia-felhasználás 4404 GWh volt, amely 5,9%-százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó villamosenergia-termelés 3 006 GWh volt, amely 2,2%-kal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest. A nukleáris forrásból származó bruttó villamosenergia-termelés 11,2%-kal, az egyéb forrásból származó 25,4%-kal csökkent, míg a fosszilis alapú – elsősorban a földgáztüzelésű erőművek termelésnövekedése következtében – 15,7%-kal emelkedett az előző év decemberéhez képest.

A megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége az előző év azonos hónapjához képest 12,5%-kal volt magasabb. A nukleáris forrásból származó bruttó villamosenergia-termelés 11,2%-kal, az egyéb forrásból származó 25,4%-kal csökkent, míg a fosszilis alapú – elsősorban a földgáztüzelésű erőművek termelésnövekedése következtében – 15,7%-kal emelkedett az előző év decemberéhez képest.

A megújuló energiaforrásból termelt villamos energia legnagyobb részét, 37,7%-át a biomassza forrás biztosította. Ugyanakkor a december hónapban jellemző téli időjárás, a napsütéses órák alacsony száma ellenére a megújuló energiaforrásból termelt villamos energia 29,8%-a napenergiából származott.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal havi rendszerességgel publikál adatokat a hazai szén- és kőolajtermékekről, valamint a villamos energia- és földgázellátásról. Az energiatermelésre, készletekre, ellátásra vonatkozó havi adatok és a primer mérleg a tárgyhónapot követő 65-ödik napon érhetők el.  A MEKH a hivatalos statisztikai adatokat az Eurostathoz igazodva az előre meghatározott és kihirdetett tájékoztatási terv és publikációs naptár alapján teszi közzé honlapján.

Az energiastatisztikai adatok és az ahhoz kapcsolódó riport elérhetők a hivatal honlapján itt és itt.

Az adatok megértését infografika is segíti, amelyek a hivatal honlapján elérhetőek.

The post Tovább nőtt a megújulók aránya a villamosenergia-termelésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mert az intralogisztika legnagyobb ellensége az állásidő! https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/06/allasido-kluber-intralogisztika/ Sun, 06 Mar 2022 09:27:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19132 A Klüber Lubrication nagy teljesítményű olajai és kenőzsírjai a teljes raktározási és gyártási technológia alkatrészeinek, gépeinek és berendezéseinek hatékony védelmét és a meghibásodások megelőzését szolgálják – mindezt hosszú időn át. Aki ma rendel valamit, azt legszívesebben holnap meg szeretné kapni. Ez az elvárás minden ágazatban óriási nyomást helyez a vállalatokra. Az automatizálásnak és az okos […]

The post Mert az intralogisztika legnagyobb ellensége az állásidő! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Klüber Lubrication nagy teljesítményű olajai és kenőzsírjai a teljes raktározási és gyártási technológia alkatrészeinek, gépeinek és berendezéseinek hatékony védelmét és a meghibásodások megelőzését szolgálják – mindezt hosszú időn át.

Aki ma rendel valamit, azt legszívesebben holnap meg szeretné kapni. Ez az elvárás minden ágazatban óriási nyomást helyez a vállalatokra. Az automatizálásnak és az okos raktározási és gyártási technológiának (IoT) gyorsabbá, megbízhatóbbá és hatékonyabbá kell tenniük a munkafolyamatokat, valamint ezeken kívül költségmegtakarítást is kell eredményezniük. Ez csak akkor lehetséges, ha a gépek működnek. Azonban sajnálatos módon a mindennapokban az előre nem látható meghibásodások nem teszik egyszerűbbé gyártási tevékenységet.

Ismerősen hangzik? Tudják, hogy a személyre szabott speciális kenőanyagok segítségével hatékonyan küzdhetnek az állásidő ellen? Michael Marr, a Global General Machinery vezetője betekintést nyújt abba, hogy a Klüber Lubrication olajai és kenőzsírjai hogyan járulnak hozzá ahhoz, hogy az intralogisztikát versenyképessé és jövőképessé tegyék. A Klüber Lubrication minden kihívásra személyre szabott megoldással felel és így küzd a leállások ellen, illetve segít a vevőinek a hatékonyságuk növelésében és a költségeik csökkentésében. És teszi ezt minden ágazat vonatkozásában egyedileg.

Marr úr, az intralogisztikában a legrosszabb eset egy berendezés meghibásodása. Hogyan segíthetnek a nagy teljesítményű kenőanyagok megbízhatóbbá tenni a raktározási és gyártási folyamatokat?

M.M.: Úgy, hogy bármilyen alkatrész esetében minimalizálják a súrlódást és a kopást – például a fogaskerekek, láncok, lineáris vezetők, görgőscsapágyak stb. esetében. Így megelőzik a készülékek, járművek vagy berendezések károsodását és meghibásodását. Legyen szó targoncáról, az összeszerelés, az átrakodás vagy a csomagolás munkaállomásairól, festőberendezésekről, szállítószalagrendszerekről vagy raktározó- és rendezőgépekről: csak ha minden alkatrész megbízhatóan működik, akkor nem akad meg az anyagáramlás és akkor lehet a költséges üzemzavarokat és a nem tervezett javításokat elkerülni.

Úgy tűnik azonban, hogy manapság már nem elegendő csak az üzemzavarok elkerülése: az intralogisztikának alapvetően még hatékonyabbá kell válnia. Hogyan járulhatnak ehhez hozzá a kenőanyagok?

M.M.: A nagy teljesítményű kenőanyagaink többek között azáltal is segítenek, hogy jelentősen meghosszabbítják a karbantartási időközöket. Ezáltal t ritkábban kell megszakítani a munkafolyamatoka karbantartási munkálatok miatt. Ez természetesen jelentős hatással van a hatékonyságra – plusz csökkenti a költségeket is.

A „költségek” jó kulcsszó. A teljes életút költség (TCO) fontos szempont a vevők számára. Gyakran nem is vagyunk tudatában annak, hogy a kenőanyag milyen nagy hatással lehet a költségekre, igaz?

M.M.: Igen, így van. Különösen a speciális kenőanyagaink befolyásolhatják a teljes életút költséget. Mivel megakadályozzák a kopást, így a megfelelően kent alkatrészeket ritkábban kell kiselejtezni. A nagy teljesítményüknek köszönhetően kevesebbre van szükség belőlük, továbbá igen hosszú ideig lehet azokat alkalmazni. Végül, de nem utolsósorban, támogatjuk a vevőinket abban, hogy csökkentsék az alkalmazott kenőanyagfajták számát. Ez – csakúgy, mint a nagyobb megbízhatóság szempontja – pozitív hatással van a hatékonyságra és a teljes életút költségre.

A költségek mellett azonban gondolni kell közvetlenül azokra az erőfeszítésekre, amelyek egy ilyen változtatással járnak. A „soha ne váltsunk le egy működő rendszert” mottó alapján miért éri meg a váltás?

M.M.: Nálunk nincs egy mindenki számára univerzális megoldás. Pontosan kiszámítjuk, hogy a kenőanyagnak milyen teljesítményjellemzőkkel kell rendelkeznie az adott alkalmazáshoz. Ez már önmagában is óriási előnyt biztosít a vevőnek. De mi nem csak beszállítók vagyunk, mindig partnerként járunk el és nem hagyjuk magukra a vevőinket. Ha Ön a mi speciális kenőanyagunk mellett dönt, mindent egy kézből kap: a személyre szabott kenőanyagok kifejlesztésétől kezdve a konkrét kihívások megoldásán és az átálláson keresztül egészen az elemzésig és a karbantartási javaslatokig. Szakértőink egy az egész témakört átfogó szemlélettel, de az ügyfeleket egyedileg megillető részletességgel járnak el és kísérik végig a teljes folyamatot. A mi termékeink mellett egyszerűen jobb érvek szólnak.

Mit jelent ez konkrétan? Hogyan hosszabbíthatják meg például az Önök speciális kenőanyagai a karbantartási időközöket?

M.M.: A nyersanyagok igen célzott kiválasztásával. Magas minőségüknek köszönhetően például az öregedéssel és oxidációval szemben nagyfokú ellenállást érünk el. Pontosan meghatározzuk, hogy a kenőanyagnak milyen teljesítményjellemzőkkel kell rendelkeznie az adott alkalmazáshoz, hogy így biztosítsuk a kenőanyagaink tartós teljesítményét. Ezt pedig laboratóriumainkban és próbapadjainkon is igazolni tudjuk, valamint a sok sikertörténet is önmagáért beszél.

Mit kell ilyenkor figyelembe venni?

M.M.: A lényeg abban áll, hogy mi nem csak a beszállítók vagyunk. A kenőanyag kiválasztásakor a mögöttes folyamatok valószínűleg nem olyan komplexek, mint magának az alkatrésznek a kiválasztásakor. De különösen itt fordul elő sok olyan befolyásoló tényező, amelyeket figyelembe veszünk azért, hogy ne forduljanak elő leállások.

Legyen szó az általános helyi körülményekről, mint például a rezgések, a különböző hőmérsékletek, a szárazság, a por vagy a páratartalom, avagy az ágazatfüggő követelményekről, mint például a H1-es megfelelőség vagy a biológiai lebonthatóság. De ide sorolandók a kenőanyag elemzése és a karbantartási javaslat is, hogy időben intézkedni lehessen, mielőtt még egyáltalán bekövetkezik a meghibásodás.

Ön biológiailag lebomló termékekről beszél és ezzel azt mutatja, hogy már a fenntarthatóság is téma. A címszó: „zöld logisztika”. Olyan terület ez, amihez a speciális kenőanyagok is hozzá tudnak járulni?

M.M.: Nagy teljesítményű kenőanyagaink önmagukban is hozzájárulnak a fenntarthatósághoz és így ügyfeleink handprintjéhez. Meghosszabbítják a gépek üzemidejét és kevesebbre van belőlük szükség, ami minimalizálja az ártalmatlanítási és újrafeldolgozási költségeket. Emellett vannak a portfóliónkban olyan kenőanyagok, amelyeket kifejezetten a fenntarthatósággal kapcsolatos speciális ágazati követelmények teljesítésére fejlesztettünk ki – a vizet funkcionális összetevőként tartalmazó termékektől a biológiailag lebomló termékekig.

A Klüber Lubrication – a vevői verseny- és jövőképessége érdekében – láthatóan nemcsak a nagy teljesítményű termékekkel foglalkozik, hanem a legkülönfélébb szolgáltatásokkal is.

M.M.: Igen, a szakértelmünk nem csak a termékfejlesztésben merül ki. Megértjük ügyfeleink kihívásait és partnerként még inkább a rendelkezésükre állunk. A karbantartás-tervezés és a megfelelőség, az energiahatékonyság, a kenőanyag állapotának elemzése, valamint az alkatrészek ellenőrzése mellett támogatjuk a gépek állapotának felügyelését és előretekintő karbantartást is. A mi olajainkra és zsírjainkra való átállást is átvállaljuk. Szívesen bocsátjuk ügyfeleink rendelkezésére a digitális eszközeinket is, mint például az EfficiencyManager vagy az Oil Condition Monitoring. Megosztjuk a know-how-nkat úgy a saját telephelyünkön, mint helyben a vevőknél, de akár webináriumok formájában is.

Ön egy olyan csapatot vezet, amely intralogisztikai megoldásokon dolgozik a világ számos pontján. Mi a közös hitvallásuk?

Nem elégszünk meg azzal, hogy a vevők elvárásait teljesítsük – a tribológia és az ökológia szempontjából, vagy ami a megfelelőséget illeti. Szeretnénk, hogy vevőink azt érezzék, hogy minden tekintetben jó tanácsokat kapnak, és hogy törődnek velük – a termékeink minőségével és a teljes kenőanyag-menedzsmenttel kapcsolatban. A mi jelenlegi termékeink holnap is jövőbiztosak lesznek. És persze dolgozunk a jövő termékein is – tesszük mindezt örömmel a fejlesztésekre irányuló közös partneri kapcsolatok keretében. A Klüber Lubrication évtizedek óta ezt a célt követi. Vevőink világszerte számíthatnak erre.

Vegye fel a harcot a speciális kenőanyagainkkal a leállásokkal szemben!

Készen áll a változtatásra, de nem tudja, hol fogjon neki? Ne egyedül keresse a választ! Know-how-val, tapasztalattal, szenvedéllyel, valamint helyben Önnél nyújtunk támogatást, hogy Önnel együtt minden kihívást megoldhassunk.

Zökkenőmentesen folyik a termelés? Akkor gondoskodjon róla, hogy ez így is maradjon. Az egyéni kenéstervek és a jól képzett alkalmazottak meghosszabbítják a berendezések élettartamát, csökkentik a leállásokat és minimalizálják a karbantartási időt.

Tegye meg a következő lépést! Még több információt talál a weboldalunkon, vagy vegye fel közvetlenül a kapcsolatot Pap Tamással.

The post Mert az intralogisztika legnagyobb ellensége az állásidő! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tavaly a megtermelt villamos energia 63,8 százaléka származott karbonsemleges forrásból https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/23/karbonsemleges-villamosenergia-termeles/ Wed, 23 Feb 2022 06:43:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18997 2021-ben a hazai bruttó villamosenergia-termelés 35805 GWh volt, ami 2,5%-kal több a 2020-as mennyiséghez képest. A megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból származott, a teljes bruttó termelésben a napenergia aránya 10,6% volt.  Tavaly a belföldi villamosenergia-felhasználás az előző évhez képest 5,3%-kal emelkedett – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021. évi első […]

The post Tavaly a megtermelt villamos energia 63,8 százaléka származott karbonsemleges forrásból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2021-ben a hazai bruttó villamosenergia-termelés 35805 GWh volt, ami 2,5%-kal több a 2020-as mennyiséghez képest.

A megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból származott, a teljes bruttó termelésben a napenergia aránya 10,6% volt.  Tavaly a belföldi villamosenergia-felhasználás az előző évhez képest 5,3%-kal emelkedett – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021. évi első előzetes adatiból.

A MEKH előzetes adatai szerint 2021-ben a bruttó villamosenergia-termelés 35805 GWh volt, ami 2,5%-kal több a 2020-as mennyiséghez képest. A megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból – 44,7%-a nukleáris, 19,2%-a megújuló energiahordozó – származott.

A megújuló forrásból termelt villamos energia mennyisége az előző évhez képest 24,2%-kal növekedett. A termelésben a megújuló energiaforrások 55,2%-át a napenergia, 25,9%-át a biomassza, 9,5%-át pedig a szélenergia biztosította.

A naperőművek által termelt villamos energia mennyisége 2021-ben 3793 GWh volt, ami 54,3%-os növekedés az előző évhez képest. A teljes bruttó termelésben a napenergia aránya 10,6% volt, ami két százalékponttal meghaladta a szén és széntermékek arányát. A fosszilis energiatermékek a bruttó villamosenergia-termelés 35,1%-át, míg az egyéb források 1%-ot biztosítottak.

A 2021-ben a belföldi villamosenergia-felhasználás (az erőművi önfogyasztást és a hálózati veszteséget nem számolva) az előző évhez képest 5,3%-kal emelkedett, a nettó import aránya az összes felhasználáson belül 26,3%-ot tett ki.

A MEKH 2022-től gyorsabb és bővebb adatközlést vezet be a havi villamosenergia-adatok közzétételében. A felhasználói igényekhez igazodva a havi villamosenergia-termelés (nettó import, bruttó termelés és annak összetétele energiahordozók szerint), valamint újdonságként a villamosenergia-mérleg (bruttó termelés, önfogyasztás, hálózati veszteség, külkereskedelem, belföldi felhasználás) már a tárgyhónapot követő 40. napon hozzáférhetőek lesznek a hivatal honlapján.

A 2021-es előzetes éves villamosenergia-adatok itt érhetők el.

The post Tavaly a megtermelt villamos energia 63,8 százaléka származott karbonsemleges forrásból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magas termelési színvonalon zárta az Audi Hungaria a 2021-es évet https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/16/audi-hungaria-termeles-szinvonal/ Sun, 16 Jan 2022 16:38:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18517 Az Audi Hungaria kiemelkedő termelési eredményt ért el a 2021-es évben: a vállalatnál 1 620 767 motort, köztük 96 976 elektromos hajtást készítettek a munkatársak, így az e-motorok aránya már 6 százalékát teszi ki a teljes gyártási volumennek. A járműgyártásban 171 015 autó gördült le a gyártósorról, amely eredmény rekordot jelent az Audi Hungaria történetében. A […]

The post Magas termelési színvonalon zárta az Audi Hungaria a 2021-es évet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Audi Hungaria kiemelkedő termelési eredményt ért el a 2021-es évben: a vállalatnál 1 620 767 motort, köztük 96 976 elektromos hajtást készítettek a munkatársak, így az e-motorok aránya már 6 százalékát teszi ki a teljes gyártási volumennek. A járműgyártásban 171 015 autó gördült le a gyártósorról, amely eredmény rekordot jelent az Audi Hungaria történetében. A vállalat továbbra is a régió legnagyobb munkáltatója, 2021. december 31-én 11 983 munkatársat foglalkoztatott.

Az Audi Hungaria kiemelkedő termelési eredményt ért el a 2021-es évben: a vállalatnál 1 620 767 motort, köztük 96 976 elektromos hajtást készítettek a munkatársak, így az e-motorok aránya már 6 százalékát teszi ki a teljes gyártási volumennek. A járműgyártásban 171 015 autó gördült le a gyártósorról, amely eredmény rekordot jelent az Audi Hungaria történetében. A vállalat továbbra is a régió legnagyobb munkáltatója, 2021. december 31-én 11 983 munkatársat foglalkoztatott.

„A tavalyi év soha nem látott kihívások elé állított minket. A világszerte tapasztalt koronavírus- és félvezető-helyzet okozta bizonytalanságok az egész évet meghatározták. Ezért is tartom kiemelkedőnek munkatársaim tavalyi évben mutatott rugalmasságát és teljesítményét. A motor- és a járműgyártásunk mellett a további területeink, így a Szerszámgyár, a Műszaki Fejlesztés, valamint Shared Competences területünk, amely különböző, kompetenciaalapú szolgáltatásokat, mint például IT, beszerzés stb. nyújt a teljes Volkswagen Konszern számára, is nagyszerű eredményt értek el. A járműipari e-transzformáció keretében a tavalyi évben egy teljesen új gyártóterülettel megteremtettük az elektromos motorok legújabb generációja, a Premium Plattform Electric (PPE) motorok gyártása számára az előfeltételeket. Ezáltal folyamatosan erősítjük az elektromos hajtások gyártását, valamint növeljük az elektromos hajtásláncú autóink darabszámát, tovább haladva az elektromobilitás útján”

– mondta Alfons Dintner, az AUDI HUNGARIA Zrt. igazgatóságának elnöke.

E-motorgyártás az Audi Hungariánál

Az Audi Hungaria a világ legnagyobb motorgyáraként az elmúlt évben összesen 1 620 767 motort gyártott, köztük 158 457 háromhengeres- és 735 857 négyhengeres benzinmotort. Emellett 259 898 négyhengeres dízelmotor készült Győrben. A legendás öthengeres Otto-motorból 12 155 darabot gyártott a vállalat, míg hathengeres motorokból 257 087 benzin- és 96 162 dízelmotor készült. A vállalat 4 175 nyolc- és tízhengeres motort gyártott. Az elmúlt évben 96 976 e-motort gyártott a vállalat vevői számára.

A járműgyártásban 2021-ben rekordteljesítményt ért el a vállalat, összesen 171 015 Audi modell gördült le a gyártósorról. A legmagasabb darabszámban az Audi Q3 modellek készültek, összesen 102 833 darab, emellett 59 693 Audi Q3 Sportback modellt gyártottak a győri munkatársak. A Q3 és Q3 Sportback modellek közül 20 957 darab plug-in-hibrid modell volt. Az Audi TT családból 6 534 Coupé és 1 955 Roadster készült a vállalatnál.

Az Audi Hungaria már egy éve karbonsemlegesen végzi tevékenységét. A vállalat a tavalyi évben kezdte meg szerszámgyára bővítését, amely lehetővé teszi az exkluzívszériás-gyártás kapacitásainak további növelését. Emellett a Műszaki Fejlesztés területére is több milliárd forintos beruházás érkezik.

A járműgyártásban 2021-ben rekordteljesítményt ért el a vállalat, összesen 171 015 Audi modell gördült le a gyártósorról. A legmagasabb darabszámban az Audi Q3 modellek készültek, összesen 102 833 darab, emellett 59 693 Audi Q3 Sportback modellt gyártottak a győri munkatársak. A Q3 és Q3 Sportback modellek közül 20 957 darab plug-in-hibrid modell volt. Az Audi TT családból 6 534 Coupé és 1 955 Roadster készült a vállalatnál.

Az Audi Hungaria már egy éve karbonsemlegesen végzi tevékenységét. A vállalat a tavalyi évben kezdte meg szerszámgyára bővítését, amely lehetővé teszi az exkluzívszériás-gyártás kapacitásainak további növelését. Emellett a Műszaki Fejlesztés területére is több milliárd forintos beruházás érkezik.

The post Magas termelési színvonalon zárta az Audi Hungaria a 2021-es évet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>