termelékenység – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Nagyobb termelékenység prediktív karbantartással https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/09/termelekenyseg-siemens-interju/ Thu, 09 Mar 2023 05:45:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24323 Gyártási adatok – Egyre többen fordulnak hozzánk, hogy adatokat nyerjenek ki termelő gépeikből, eszközeikből. A rugalmasabb termelés, a nagyobb termelékenység és az új üzleti modellek kialakítása ma már mind lehetségesek a digitális megoldásoknak köszönhetően. – kezdi Kéri Tamás, a Siemens Zrt. Digital Enterprise Services ipari automatizálásért és digitalizációs fejlesztésért felelős operatív vezetője. Amikor a szervizmérnökeinket […]

The post Nagyobb termelékenység prediktív karbantartással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyártási adatok – Egyre többen fordulnak hozzánk, hogy adatokat nyerjenek ki termelő gépeikből, eszközeikből.

A rugalmasabb termelés, a nagyobb termelékenység és az új üzleti modellek kialakítása ma már mind lehetségesek a digitális megoldásoknak köszönhetően. – kezdi Kéri Tamás, a Siemens Zrt. Digital Enterprise Services ipari automatizálásért és digitalizációs fejlesztésért felelős operatív vezetője.

Amikor a szervizmérnökeinket egy gépálláshoz, meghibásodáshoz kihívják, a legelső kérdés amire választ adunk a meglévő adatok alapján, hogy: „Mi történt?”. A hibakeresés, diagnosztika segítségével derül ki, hogy miért történt a gépállás. A nem tervezett állásidők jelentősen lerövidíthetőek, ha pontosan meg lehet mondani, hogy mikor fog legközelebb bekövetkezni ez a hiba – ezt hívják prediktív karbantartásnak. Természetesen az ilyen jellegű transzparencia nem csak a karbantartásnak, hanem a menedzsmentnek és a termelésnek is rendkívül hasznos.

Kéri Tamás, a Siemens Zrt. Digital Enterprise Services ipari automatizálásért és digitalizációs fejlesztésért felelős operatív vezetője

MM: Hogyan vágjon bele egy cég gépei adatainak kinyeréséhez?

K.T.: Ahhoz, hogy ügyfeleink számára legmegfelelőbb megoldást tudjuk kínálni, egy előzetes ún. „DigiCheck” felmérést szoktunk végezni. Itt olyan kérdésekre keresünk választ, mint például: Van-e már valamilyen szintű adatgyűjtés? Hány eszköz vonható be az adatgyűjtésbe? Az adott eszközök hálózatba vannak-e kötve? Azt is fontos meghatározni, hogy pontosan milyen adatokra van szükség? Ezek után látjuk azt, hogy az általunk kínált megoldások közül melyik lesz az adott cégre a legalkalmasabb. Ez lehet például a Siemens által fejlesztett ConditionMonitoring.

MM: Milyen lehetőségek vannak az adatok gyűjtésére?

K.T.: Az adatok gyűjtésére szintén sok megoldás létezik, az általunk leggyakrabban használt az ún. Brownfield Connector (BFC). A BFC lehetővé teszi az adatok gyűjtését és integrálását bármilyen forrásból – legyenek ezek érzékelők, aktuátorok, vezérlők, adatbázisok stb. – bármilyen célrendszerbe, mint például Industrial Edge, MindSphere felhő infrastruktúra ipari alkalmazásokhoz, AWS- Amazon Cloud vagy Azure – Microsoft Cloud. Ezzel az eszköztárral szinte bármit bármivel összekapcsolhatunk. Ugyanis BFC-vel nem csak Siemens gyártmányú ipari eszközökhöz tudunk csatlakozni, hanem harmadik fél termékeihez is. Ez óriási előny, hiszen ritka a homogén eszközpark, főleg a régebbi gyáraknál.

Ha a szükséges adatokat gyűjtjük, és rendelkezésre állnak, azokat ki is kell értékelni és értelmezhető formában meg kell jeleníteni. Ahogy a BFC, a ConditionMonitoring is teljesen személyre szabható. Megjeleníthetők a termelési adatok valós időben a gyors beavatkozás érdekében, OEE, ciklusidők, hibaüzenetek, gépállapotok, jelenleg futó munkaprogramok stb. tableten, okosórán vagy telefonon.

MM: Milyen referenciákat említhetünk?

K.T.: A külföldi referenciáink közül egy autóipari céget emelnék ki, ahol 102 öntő és szerszámgépet csatlakoztattak a rendszerükhöz a BFC segítségével. Egy másik hasonlóan autóipari beszállítónál cégnél szintén 74 gépet csatlakoztattak a meglévő MES rendszerbe, és ezt egészítették ki a saját fejlesztésükkel. 

Hazai referenciáink között: a nyugati országrészben lévő partnerünknél működő SIMATECH PRO megoldásunkkal 7 szerszámgép és egy komplett kovácsoló sorról gyűjtjük az adatokat, ahol a régi és az új megmunkáló gépek egységesen csatlakoznak a monitoring rendszerhez. Budapest környékén lévő partnerünknél a SIMATECH PRO energiamérési moduljával 130 szerszámgép mérését végezzük. A BFC rendszerét is sikeresen alkalmazzuk egy balatoni partnerünknél, ahol ennek a megoldásnak a segítségével első körben 30 szerszámgépet kapcsolunk össze a meglévő MES rendszerükkel.

www.siemens.com/hu/hu/termekek/industry/simatech-pro.html


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagyobb termelékenység prediktív karbantartással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A termelékenység, a jövedelmezőség és a környezetvédelem a Mazak fő témái az EMO kiállításon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/21/mazak-emo-kiallitas-automtatizalas/ Tue, 21 Sep 2021 11:58:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16885 A Yamazaki Mazak 12 – számos automatizálási és technológiai megoldással kiegészített – géppel készül az idei EMO kiállításra, ígéretet téve a három kulcsfontosságú vásárlói előny: a termelékenység, a jövedelmezőség, és a környezettudatos gyártási műveletetek biztosítására. A 2021-es, október 4-9. között Milánóban tartandó EMO kiállításon a Mazak standjának (Hall 5, Stand E01, Fiera Milano) központi témája […]

The post A termelékenység, a jövedelmezőség és a környezetvédelem a Mazak fő témái az EMO kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Yamazaki Mazak 12 – számos automatizálási és technológiai megoldással kiegészített – géppel készül az idei EMO kiállításra, ígéretet téve a három kulcsfontosságú vásárlói előny: a termelékenység, a jövedelmezőség, és a környezettudatos gyártási műveletetek biztosítására.

A 2021-es, október 4-9. között Milánóban tartandó EMO kiállításon a Mazak standjának (Hall 5, Stand E01, Fiera Milano) központi témája annak bemutatása, hogy a technológia hogyan teheti gyorsabbá, „helytakarékossá”, zöldebbé és intelligensebbé a gyártást.

A Mazak standjánál számos új gép kerül bemutatásra, beleértve az integrált automatizálási megoldásokat, a vertikális megmunkáló központokat és az INTEGREX i-H sorozat legújabb fejlesztéseit. A „Discover More” tematikával megjelenő két újdonság itt lesz először megtekinthető a világon, egy további gép európai debütálása mellett.

Mindemellett a Mazak bemutatja legújabb CNC technológiáját, a MAZATROL SmoothEz-t, 15 hüvelykes érintőképernyővel és intuitív operációs rendszerrel, amely gyorsabb beállítással, programozással és kezeléssel növeli a hatékonyságot azok számára, akik kisebb mértékű NC programozási tapasztalattal rendelkeznek.

Az egyik kulcsfontosságú téma az automatizálás lesz – a gépek több mint fele integrált automatizálási rendszerekkel kerül bemutatásra, beleértve a zászlóshajót a PALLETECH rendszer legújabb generációját, egy új kollaboratív robotrendszert, és a Mazak legújabb, 5 tengelyes automatizálási megoldásait a változatos, kis volumenű munkadarabokra.

A környezettudatos gyártás is kulcsfontosságú téma lesz az olyan beépített technológiai elemekkel, kiegészítő digitális felületekkel, amelyek segítik az ügyfeleket az energiafelhasználás és a CO2 kibocsátás mérésében. A Mazak a legújabb virtuális megmunkálási lehetőségeket is bemutatja a MAZATROL SmoothAi és a Digitális Iker technológia legújabb generációi által, amelyek képesek a gépi és mérnöki adatokat közvetlenül eljuttatni azokhoz, akiknek szükségük van az adatokra a gyártási tervek és az üzleti döntések meghozatalának támogatására.

Azok számára, akik idén nem tudnak részt venni a milánói kiállításon, a Mazak digitális élményt-, virtuális kiállítóteret kínál, ahol az ügyfelek felfedezhetik a legújabb technológiákat.

Richard Smith, a Yamazaki Mazak Európai Csoportjának ügyvezető igazgatója így nyilatkozott: Tematikánk a „Discover more” (Fedezzen fel többet), de a fókuszunkban azok az előnyök állnak, amelyeket a Mazak felhasználók nyerhetnek azáltal, hogy gyorsabbak, karcsúbbak, zöldebbek és intelligensebbek a megmunkálási műveleteik során.

„Világosan meg kívánjuk határozni a Mazak gépek előnyeit és hatásait a termelékenységre és a jövedelmezőségre. Bemutatjuk, hogy miként hoz ki többet a gépekből és az emberekből a „tudatos” gyártás, és hogyan képes a beépített intelligencia még nagyobb hatékonyságot elérni a megmunkálási műveletekben. A legfontosabb, hogy arra is összpontosítunk, hogy a környezetbarát gyártás milyen előnyökkel járhat a bolygónk és az eredményesség szempontjából. Várom, hogy üdvözölhessem az európai gépek felhasználóit a standunknál, hogy bemutathassam nekik új technológiánkat.”

Ha többet szeretne megtudni a Yamazaki Mazak EMO standjáról (EMO 2021, Hall 5, Stand E01, Fiera Milano), vagy ha regisztrálni kíván a digitális eseményre, látogasson el a https://emo.mazakeu.com/ weboldalra.

The post A termelékenység, a jövedelmezőség és a környezetvédelem a Mazak fő témái az EMO kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új raktári megoldások a jobb termelékenységért https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/17/zebra-technologies-raktar-megoldas/ Tue, 17 Nov 2020 13:55:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12590 A raktárkezelő workflow szoftver, a fejen viselhető kijelző és a gyűrű kódolvasó modernizálja a raktári műveleteket, hogy megfelelhessünk az igény-szerinti kiszolgálást elváró gazdaság elvárásainak. A Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA) olyan intuitív raktári megoldásokat vezetett be, amelyek célja a munkafolyamatok optimalizálása, teljesítményelőny szerzése, a termelékenység maximalizálása a raktárban, és az új alkalmazottak betanulásának javítása. A Zebra FulfillmentEdge™ modern felhasználói élményt […]

The post Új raktári megoldások a jobb termelékenységért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A raktárkezelő workflow szoftver, a fejen viselhető kijelző és a gyűrű kódolvasó modernizálja a raktári műveleteket, hogy megfelelhessünk az igény-szerinti kiszolgálást elváró gazdaság elvárásainak.

Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA) olyan intuitív raktári megoldásokat vezetett be, amelyek célja a munkafolyamatok optimalizálása, teljesítményelőny szerzése, a termelékenység maximalizálása a raktárban, és az új alkalmazottak betanulásának javítása. A Zebra FulfillmentEdge™ modern felhasználói élményt kínál, amely kihasználja a Zebra Android™-alapú mobil számítógépeit és innovatív opcionális tartozékait, mint például az új HD4000, nagyvállalati szintű fejen viselhető kijelző, átalakítja a meglévő raktárkezelő rendszereket (WMS) azáltal, hogy valós időben létrehozott, dinamikus munkafolyamatokat és útvonal választást tesz lehetővé a mobil dolgozók számára a komissiózáshoz, csomagoláshoz és elraktározáshoz – költséges és kockázatos frissítések vagy háttérrendszer módosítások nélkül. A Zebra szintén bemutatta az RS5100-t, új egyujjas, vezeték nélküli gyűrű szkennerét, amely egy ultrakönnyű, kéz használatát nem igénylő kódleolvasó opciót jelent a mobil dolgozók számára, produktivitás növekedést biztosítva az ipari környezetben.

A Zebra legutóbbi, 2024-es Raktározási jövőképpel kapcsolatos tanulmánya szerint az informatikai és operatív döntéshozók már lépéseket tesznek létesítményeik és WMS platformjaik korszerűsítésére. Az eredmények azt mutatják, hogy a megkérdezett szervezetek 54 százaléka tervezi, hogy 2024-re teljesértékű WMS és a mobil dolgozók számára munkautasítást biztosító rendszert valósítja meg. A FulfillmentEdge integrálja a meglévő valós idejű WMS-adatokat a valós idejű helyadatokkal, és így betekintést nyújt a dolgozók, a készlet- és anyagkezelési eszközök helyével kapcsolatos információkba. A megoldás ezután elemzi az információkat, és valós időben munkafolyamatokat hoz létre elektronikus feladatként, amelyek vizuális utasításokat és képi információkat tartalmazhatnak a következő cikk kivételezési helyére a kitárolási pontosság biztosítása érdekében. Mostantól egy dolgozó egyszerre több megrendelést is választhat, lehetővé téve a vállalkozások számára, hogy jelentősen javítsák a rendelésteljesítési időket, és akár 24 százalékkal növeljék a dolgozók termelékenységét.

„Az igény szerinti gazdaság nyomást gyakorol a raktári műveletekre, hogy minden eddiginél több megrendelést teljesítsenek, ami rendkívül termelékeny és hatékony munkaerőt igényel”

– mondta Joe White, a Zebra Technologies Enterprise Mobile Computing üzletágának rangidős igazgatóhelyettese.

„A Zebra intuitív FulfillmentEdge szoftvere, és az opcionális HD4000 fejen viselhető kijelzője a mobil dolgozók számára világos, őket lépésről-lépésre vezető utasításokat ad, amelyek 90 százalékkal csökkentik a képzési időt, hogy lehetővé tegyék a munkafolyamatba történő szinte azonnali becsatlakozást, miközben a döntéshozók élvezhetik a valós idejű belelátást és elemzéseket, amelyek jobb, adatokon alapuló döntéseket tesznek lehetővé.”

A Zebra 2024-es Raktározási jövőképpel kapcsolatos tanulmánya azt is megállapította, hogy a vállalatok 62 százaléka azt tervezi, hogy hordható számítógépeihez más eszközöket, például okosórákat, okosszemüveget vagy csípőre szerelt eszközöket szeretne hozzáadni, vagy frissíteni. A Zebra első nagyvállalati szintű, fejen viselhető kijelzője pillekönnyű, a kéz igénybevételét nem igénylő eszköz a felfelé nézést megkövetelő, irányított munkafolyamatok számára, ami növeli a feladat elvégzésének hatékonyságát és pontosságát azáltal, hogy egyben mutatja a kontextuális információkat, például a polc helyét és elrendezését, a kivételezési mennyiséget, a fennmaradó kivételezéseket és a raktárhely-rendezési információkat minden egyes dolgozó látóterében.

A robusztus, monokuláris HD4000 fejen viselhető kijelző opcionális tartozéka a FulfillmentEdge megoldás futtatására képes mobil számítógépeknek. USB-n keresztül kapcsolódik, így biztosítva az egésznapos teljesítményt és a nagyobb termelékenységet a raktári, gyártási és terepen dolgozók számára, akik élvezhetik a kéz igénybevételét nem igénylő eszköz, az irányított műveletekkel operáló munkafolyamat nyújtotta előnyöket.

Zebra szintén bejelentette a robusztus, egyujjas RS5100 Bluetooth® gyűrű kódolvasóját, amely segít növelni a termelékenységet azáltal, hogy szabaddá teszi a munkavégző kezeit raktárkezelés, komissiózás, csomagoló és válogató eszközök kezelése számára az ipari környezetben. A Zebra legkisebb és legkönnyebb gyűrűs kódolvasója hosszú akkumulátor üzemidőt kínál, és egyoldalas vagy dupla kioldóval rendelkezik, amely lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy kesztyűt viselve, vagy puszta kézzel használhassák. Támogatja az NFC tap-to-pair funkciót a legtöbb Zebra nagyvállalati osztályú Bluetooth-kompatibilis mobileszközzel, és precíziós 1D/2D, tetszőleges irányú kódolvasást kínál a dolgozók termelékenységének maximalizálása érdekében.

ÖSSZEFOGLALÁSKÉPPEN

  • A Zebra FulfillmentEdge a munkafolyamatok optimalizálásával, a dolgozók termelékenységének maximalizálásával és az ÚJ alkalmazottak betanulásának javításával modernizálja a raktárkezelő rendszereket, költséges és kockázatos frissítések vagy háttérrendszer módosítások nélkül, amelyek megzavarhatnák a vállalat működését.
  • A Zebra megoldásával egyetlen dolgozó is utasítható, hogy több rendelést vegyen fel, és átvegye a bejövő szállítmányokat és a visszaküldött cikkeket – mindezt egyetlen, a raktáron keresztüli áthaladás során –, lehetővé téve a vállalkozások számára, hogy akár 24 százalékkal több rendelést vegyenek fel naponta anélkül, hogy további munkavállalókat vennének fel.
  • Ezzel a Zebra megoldással a vállalatok szinte azonnal integrálni tudják az új alkalmazottakat a munkafolyamatokba, és akár 90 százalékkal is csökkenthetik a képzési időt.
  • A strapabíró HD4000 a Zebra első nagyvállalati szintű, fejen viselhető kijelzője a kezet nem igénylő irányított workflow megoldáshoz, amely növeli a feladatok elvégzésének hatékonyságát és pontosságát azáltal, hogy az egyes dolgozók látóterében megjeleníti az összes környezetfüggő információt.
  • Zebra szintén bemutatta új, pillekönnyű robusztus RS5100 Bluetooth® gyűrű kódolvasóját, amely maximális kényelemet és könnyű használatot biztosít a munkavégzés hatékonyságának növelése érdekében, a legkülönbözőbb alkalmazások esetén is.

The post Új raktári megoldások a jobb termelékenységért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotok és szerszámgépek együtt fejlődnek! https://www.muszaki-magazin.hu/2019/11/02/szerszamgepek-kuka-robot/ Sat, 02 Nov 2019 09:23:41 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8522 Közelebb vevőinkhez a maximális termelékenységgel és rugalmassággal A szerszámgépektől elvárjuk, hogy az eddigieknél még nagyobb költséghatékonysággal, sebességgel és pontossággal működjenek. A kisebb tételszámok megnövelik a gépek átállításának kiadásait, miközben megemelkednek a munkaerőköltségek. A vállalatok erre a jelenségre egészen mostanáig úgy reagáltak, hogy a gyártást olcsóbb munkaerőt biztosító országokba telepítették át. Ma azonban a vásárlók még […]

The post A robotok és szerszámgépek együtt fejlődnek! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közelebb vevőinkhez a maximális termelékenységgel és rugalmassággal

A szerszámgépektől elvárjuk, hogy az eddigieknél még nagyobb költséghatékonysággal, sebességgel és pontossággal működjenek. A kisebb tételszámok megnövelik a gépek átállításának kiadásait, miközben megemelkednek a munkaerőköltségek. A vállalatok erre a jelenségre egészen mostanáig úgy reagáltak, hogy a gyártást olcsóbb munkaerőt biztosító országokba telepítették át. Ma azonban a vásárlók még inkább testre szabott termékeket igényelnek a lehető leggyorsabb kiszállítással. A hosszú szállítási idők miatt az alacsony bérköltségű országokba való kiszervezés lassan eléri a korlátait; ehelyett a vásárlókhoz közeli, rugalmas gyártás lehet a megoldás. A kérdés, amire választ kell kapnunk: Hogyan lehet a jövőben a termelést költséghatékonyan megszervezni szakképzett munkaerő hiányában?

A szerszámgépek hosszú távú termelékenységét csak a robotalapú automatizálással lehet jelentősen megnövelni úgy, hogy ezzel egy időben a szállítási idő is csökken és a demográfiai változások kihívásainak is megfelelünk. Az ipar más területeihez képest a szerszámgépek területén komoly a lemaradás az automatizálás mértékét illetően. A kézzel végzett munka széles körben elterjedt. A gyártásnak csak öt százaléka automatizált, és mindössze két százalékát automatizálták robotokkal.

A gép kapacitás kihasználtságának 70 százalékról csaknem 100 százalékra növelése

A termelés hatékonysága és költséghatékonysága robotos automatizálással az összes szerszámgép 20 százaléka esetében jelentősen növelhető lenne. Az automatizálás típusától függően a megmunkáló központokban a termelékenység akár 80 százalékkal is növelhető. Mivel a robotok nagyon magas fokú pontossággal és állandó megbízhatósággal működnek, a selejtarány gyakorlatilag nulla még komplex és nehéz komponensek esetén is. Ráadásul egész nap képesek dolgozni, és a teljesítményük éppolyan jó 24 óra elteltével, mint az első percekben. Így aktívan hozzájárulnak az állásidő költségeinek mérsékléséhez. Pontosságuk még nagysúlyú munkadarabok esetén is megakadályozza az ütközéseket és sérüléseket – a befogókészülék és a gép esetében egyaránt – ezzel csökkentve a karbantartási költségeket. Teljesen automatizált gyártási folyamatoknál a robotok javítják a gépek kapacitás kihasználtságát is, és csökkentik az egységnyi munkaerőköltséget, ezáltal pedig könnyebb megfelelni a piaci elvárásoknak: az emelkedő minőségi követelményeknek, a rövidebb szállítási időknek és az alacsonyabb áraknak. Röviden a robot révén a szerszámgép még termelékenyebb és értékesebb lesz. Az adatok magukért beszélnek: a szerszámgépek kapacitás kihasználtsága még mintavállalatok esetében is csak 70 százalék körül mozog robotok nélkül, míg robotokkal ez gyakorlatilag 100 százalék.

szerszámgépek

KUKA PLC.mxAutomation (1)

A robotok és gépek kéz a kézben dolgoznak

A robotok és a szerszámgépek egyre inkább együtt fejlődnek, és kéz a kézben dolgoznak. A robotok már ma is gyorsan és pontosan adagolnak a gépekbe megmunkálandó anyagokat, majd távolítják el a kész munkadarabot. Az automatizált adagolás modern koncepciója minimális ciklusidőkkel és maximális rendszer elérhetőséggel számol, miközben elvárás a rugalmas reagálás a termékek módosításaira és a kereslet változására. A szerszámgép üzemideje alatt a robot a nem produktív időt is hatékonyan tudja felhasználni, és olyan feladatokat láthat el, mint a fúrás, a csiszolás vagy a sorjázás. Feladatokat vesz át a szerszámgéptől, ezzel felszabadítva azt, és lecsökkentve az egyes munkadarabokra jutó megmunkálási időt. Intenzív megmunkálást igénylő munkadarabok esetében például a robot elvégezheti a durva megmunkálást a folyamat első szakaszában, miközben a gép magában elintézi a finommegmunkálást. Gépi köszörülés esetében már az összes gépnek nagyjából a fele robotokkal automatizált. Hatékonyan felhasználhatók jelöléshez és méréshez is, ami új potenciális alkalmazási lehetőségeket teremt a minőségellenőrzés terén.

A robotok nagyobb szerepet vállalnak a megmunkálásban és feladatokat kötnek össze

A robot nem képes átvenni a szerszámgép fő feladatait, és nem is ez a feladata. Ugyanakkor jelentősen optimalizálhatja a szerszámgép termelékenységét a perifériás feladatok átvételével. A szerszámgépeket használó összes alkalmazás mintegy 60 százalékát még mindig fel- és lerakodó műveletek teszik ki, például a munkadarab felvétele, befogása, lehelyezése vagy forgatása. Körülbelül 20 százalékot tesz ki a nullpont befogórendszerekkel történő anyagkezelés. A robot feladatainak csak nagyjából öt százalékát jelentik a megmunkáló műveletek vagy több gép összekapcsolása – raklapozó, fel- és lerakodó rendszerekkel összekapcsolva. A jövőben a megmunkálási és összekötő feladatok aránya növekedni fog a termelésben és főként a logisztikában tapasztalható tendenciák miatt. Ha több gép összekapcsolásáról van szó, a robot lehet rögzített vagy sínrendszerre – úgynevezett lineáris tengelyre – is szerelhető. A KUKA autonóm navigációs járművei hosszabb távolságokra is alkalmazhatók.

A robot, mint szerszámváltó

Egy másik trend: a robot, mint szerszámváltó. Míg a szerszámtárak és más rendszerek 250 szerszámnál többet nem tudnak kezelni, a robotok könnyedén képesek 400 vagy még több szerszámmal ellátni a szerszámtárakat. Ha a robot mobil, és géptől-gépig mozog, több gépen is képes szerszámokat cserélni. Ahol a robotok alkalmazása nem volt gazdaságilag kifizetődő a múltban, ott a több gépen történő felhasználásuk jelentősen lerövidíti a megtérülési időt.

A robot integrációja a gépi környezetbe

A KUKA is kínál megoldásokat a robotok és szerszámgépek közötti kommunikációra. A natív programozási felületek egyszerűbbé teszik a programozást és a KUKA robotok integrációját a gépi környezetbe. A KUKA.PLC mxAutomation irányítási szoftverével lehetővé válik, hogy beágyazott PLC-vel rendelkező külső vezérlők adjanak parancsokat a KUKA robotoknak mozgási parancsokkal. Ez egyszerű módot kínál a robotok által irányított gyártógépek központi, vásárlóbarát kezelői vezérlőegység koncepciójának megvalósítására. A KUKA KR C4 vezérlő kinematikus és biztonsággal kapcsolatos funkciói továbbra is teljes mértékben elérhetőek, mivel a KR C4 mxAutomation parancsértelmezője a PLC parancsokat a pályatervező modulnak adja át, amely a szokásos pontossággal és megbízhatósággal hozza mozgásba a robotot. A KUKA.PLC mxAutomation segítségével az automatizálási technológia szolgáltatóinak csak minimális ismeretekkel kell rendelkezniük a robotprogramozás területén. Az mxAutomation funkcióblokkjai lehetővé teszik, hogy a KUKA robot a megszokott PLC programozási környezeten belül kapjon parancsokat.

Integráció meglévő szerszámgép kezelői vezérlő koncepciókba

A KUKA.PLC mxAutomation ezen kívül a robot- és szerszámgép vezérlők fúziójának alapját is jelenti. Lehetővé teszi a KUKA robotok problémamentes integrációját a meglévő szerszámgép kezelői vezérlő megoldásokba. A robotot tehát a megszokott ember-gép irányítási felületen keresztül is lehet vezérelni. A géphez alkalmazott kézivezérlőkkel a robot beállítása is megtörténhet feltéve, hogy a megfelelő biztonsági óvintézkedések megtörténtek. Ezzel kapcsolatosan jó példa az integrációra a KUKA robotok bevonása a Siemens által kínált Sinumerik rendszerbe. A KUKA.PLC mxAutomation, a Siemens Run MyRobot Handling csomagja és a KR C4 vezérlő és a Siemens Sinumerik 840D sl vezérlő között szinkronizált Profinet interfésszel bármely KUKA robot működtethető és vezérelhető a Sinumerik vezérlővel. A Sinumerik 840D sl a Sinumeriket ismerő CNC operátort ellátja a KUKA robot működtetéséhez szükséges minden megszokott eszközzel a Sinumerik kezelőfelület segítségével. Mindemellett digitális I/O, Profinet, Profibus, EtherNetIP vagy akár EtherCAT opciókkal is elláthatóak a KUKA robotok. Sőt bizonyos gyártók esetében már standard kommunikációs modulokkal is rendelhető a robotvezérlés, ez nagyban megkönnyíti a robot integrációját.

Mobil robot rendszerek a jövő gyárához

Nagyobb fokú testre szabás, több termékvariáció, átváltás a merev tömegtermelésről a személyre szabott termékekre, amelyeket a vásárló maga konfigurálhat a digitális világban a számítógépe előtt ülve – mindezekhez radikálisan változásokra van szükség a gondolkodásban. Ugyanis a termelésnek a mainál jelentősen rugalmasabbá kell válnia az egyéni igényekre szabott termékek világában. Annak érdekében, hogy a jövőben, az Ipar 4.0 keretei között ez megvalósulhasson, új termelési koncepciókra lesz szükség, amelyek rendkívül sokoldalú gyártást tesznek lehetővé ipari méretekben, valamint hálózatok kialakítását a teljes feldolgozási folyamatban. A termelési logisztika alapvető változáson fog keresztülmenni. A jövő sokoldalú, rugalmas gyárának szerves részét fogják képezni a mobil robotrendszerek, amelyek nem csupán szállítják, hanem meg is munkálják a munkadarabokat, és képesek közvetlenül együttműködni az emberekkel. Gondoskodnak róla, hogy ne kelljen minden egyes új műveletet integrálni a meglévő gyártósorokba. Ma, amikor a termékek testre szabása egyre fontosabb, döntő versenyelőnyt jelenthet a nagyobb rugalmasságot kínáló új lehetőségek kihasználása. Az autonóm módon navigáló platformokkal együtt a robotok „megtanulnak járni”, és rugalmasan közlekednek a különböző gyártási területek között ahelyett, hogy mozdulatlanul állnának a biztonsági korlátok mögött. Innen kezdve már nem kell a munkadarabot a robothoz juttatni; a robot megy közvetlenül a munkadarabhoz vagy a szerszámgépekhez.

Mobilitás és ember-robot együttműködés

A biztonsági lézerszkennerek alkalmazása nem csak azt teszi lehetővé, hogy a mobil platformok szerszámgépekkel és kezelőkkel osztozzanak útvonalakon és munkaterületeken. HRC-képes robotokkal kombinálva, amilyen például az LBR iiwa, a mobil robot a kezelő új kollégájaként viselkedik, közvetlenül támogatva őt a munkájában. A KMR iiwa például önállóan képes szerszámokat kihozni a raktárból, és a gépek szerszámtáraiba helyezni – további biztonsági berendezések nélkül. A kezelőnek továbbra is teljes hozzáférése van a gépekhez. A munkadarabok raktár és gépek közötti, illetve egyes gépek közötti szállítása is ugyanígy történik. Ha a gyártási sorrend megváltozik, csak az autonóm jármű útvonalát kell módosítani, és nem a gépek elhelyezkedését. A gyártási folyamatot a maximális termelékenység és nem a merev automatizálás korlátjai határozzák meg.

A robotok az Ipar 4.0 központi elemei

Másik fontos tényező, hogy a robotoknak központi jelentősége lesz a jövő termelési világában. A felhővel együtt a robotoknak is kulcsfontosságú szerepük van az Ipar 4.0-ban. A termelés legrugalmasabb elemeként a robotok képesek mozgatási feladatokat akár a legkisebb tételméretben is – egészen 1-es tételméretig – biztonságosan, hibamentesen elvégezni a felhőből kapott információkkal. A robot ezt követően a tapasztalatait jelentheti vissza a felhőbe, ahol azokat értékelni lehet optimalizálás, dokumentálás és minőségbiztosítás céljából. A KUKA.Connect és a SmartProduction révén a KUKA mindehhez felhő megoldásokat kínál egyetlen forrásból. Nem csak a robotot, hanem a szerszámgépet és a gyártó létesítmény más berendezéseit is össze lehet kapcsolni a KUKA Clouddal az adatok összegyűjtése és elemzése, illetve a gyártási folyamatok optimalizálása érdekében. A robotos automatizálás elengedhetetlen mindenkinek, aki meg akar felelni az Ipar 4.0 kihívásainak – és az azokra épülő megoldásoknak – a jövő termeléséhez.

www.kuka.com

The post A robotok és szerszámgépek együtt fejlődnek! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>