termék – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Tripla termékjubileum a szombathelyi Schaefflernél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/02/schaffler-szombathely-termek-jubileum/ Mon, 02 Dec 2024 06:00:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32169 Forgácsolás – Az innovatív termékekről és úttörő megoldásokról ismert Schaeffler-csoport szombathelyi vállalata tripla termékjubileumot ünnepelt novemberben. A nemzetközi vállalat kiváló gyártási kompetenciákkal rendelkezik Szombathelyen. A Schaeffler Savaria Kft. 1997 óta működő Forgácsolás területén naponta mintegy 120 ezer darab termék készül el, melyek 90%-a a szombathelyi üzemben kerül felhasználásra, 10%-a pedig egyéb Schaeffler gyárakban. Naponta több […]

The post Tripla termékjubileum a szombathelyi Schaefflernél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Forgácsolás – Az innovatív termékekről és úttörő megoldásokról ismert Schaeffler-csoport szombathelyi vállalata tripla termékjubileumot ünnepelt novemberben. A nemzetközi vállalat kiváló gyártási kompetenciákkal rendelkezik Szombathelyen.

A Schaeffler Savaria Kft. 1997 óta működő Forgácsolás területén naponta mintegy 120 ezer darab termék készül el, melyek 90%-a a szombathelyi üzemben kerül felhasználásra, 10%-a pedig egyéb Schaeffler gyárakban. Naponta több mint 20 tonna acél és 32 tonna öntvény feldolgozásával. Mára a szombathelyi Forgácsolás terület a Schaeffler-csoport egyik legnagyobb ilyen egységévé vált. Jelenleg mintegy 14 ezer m2-en, mintegy 600 munkatárssal, 330 gyártóberendezéssel évente közel 30 millió terméket állítanak elő. A főbb munkafolyamatok közé sorolható az esztergálás, fúrás, marás, centrírozás, üregelés, külső fogazás, préselés. A fő partnerek – akiknek a termékeket szállítják – vezető autógyártó cégek.

Három termék jubileumát ünnepelték most a Schaeffler Savaria Kft.-nél a következő darabszámok szerint:

  • APL, azaz nyomólap – 130 millió darab
  • SEK, azaz másodlagos nyomólap – 60 millió darab
  • DK, azaz duplakuplung nyomólap – 40 millió darab

A komponensek sikere a munkavállalók szakértelméről, precizitásáról tanúskodik.

Közös ünneplés

A Schaeffler Savaria Kft. munkatársai novemberben ünnepelték meg a termékjubileumokat. Molnár Ferenc, a Schaeffler Savaria Kft. I. üzem gyárigazgatója beszédében úgy fogalmazott, „27 évvel ezelőtt az 1 milliós célszám is hihetetlennek tűnt, ma pedig 230 millió darab nyomólap legyártását ünnepeljük. Kemény munka és kiváló csapatmunka volt. Remek minőségben és hatékonyságban gyárt ez a terület. Az eredményes múlt mellett határozott jövőképet látok. Köszönöm az elkötelezettséget. Gratulálok!”

Simon Tibor, a forgácsolás termelési terület vezetője hangsúlyozta: „csak, hogy el tudjuk képzelni, mit értünk el közösen: ha a 3 típusú alkatrészből az eddig gyártott, azaz összesen 230 millió darab nyomólapot egymás mellé tennénk, az 61 ezer km hosszúságot jelentene, azaz 1,5-ször érnénk körbe a Földet az egyenlítő mentén. Hihetetlen igaz? Ha pedig egymásra tennénk őket, 12-szer érhetnénk el a nemzetközi űrállomásig. Lenyűgöző. Ha az összsúlyukat nézzük, 74 ezer tonnát nyomának, mint 13 ezer utasszállító gép. Ez a hármas jubileum fontos eredmény, kiváló teljesítményről tanúskodik. Együtt a jövőben is tovább erősítjük a vállalatot és a Schaeffler-csoportot.”

A munkatársak ajándékot vehettek át és ünnepi állófogadás keretében beszélgettek, elevenítették fel a közös emlékeket.

Forrás: Schaeffler


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tripla termékjubileum a szombathelyi Schaefflernél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új jelölés lesz a fenntarthatóság ismérve https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/fenntarthatosagi-jeloles-ismerve-ecotech/ Mon, 06 May 2024 08:14:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29532 Közvetlenül összehasonlíthatóvá teszi termékei fenntarthatósági adatait a Siemens. Új minősítési kategóriát hozott létre a Siemens az EcoTech megjelöléssel, amivel az iparban, az energiaelosztásban használatos termékeinek fenntarthatósági jellemzőiről ad átfogó képet. Segítségével a vásárlók könnyen megtalálják a számukra egyszerre előnyös és környezetbarát megoldásokat. A minősítéshez az egyes termékek teljes életciklusának tulajdonságait három meghatározó dimenzió mentén vizsgálják: […]

The post Új jelölés lesz a fenntarthatóság ismérve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közvetlenül összehasonlíthatóvá teszi termékei fenntarthatósági adatait a Siemens.

Új minősítési kategóriát hozott létre a Siemens az EcoTech megjelöléssel, amivel az iparban, az energiaelosztásban használatos termékeinek fenntarthatósági jellemzőiről ad átfogó képet. Segítségével a vásárlók könnyen megtalálják a számukra egyszerre előnyös és környezetbarát megoldásokat.

A minősítéshez az egyes termékek teljes életciklusának tulajdonságait három meghatározó dimenzió mentén vizsgálják: fenntartható anyaghasználat, optimális használati- és megtérülési érték, valamint az újrahasznosíthatóság. Olyan további szempontokat is figyelembe vesznek, mint például az alacsony CO2-jellemzőjű anyagok alkalmazása, a fenntartható csomagolás, az energiahatékonyság vagy a hosszú élettartam. Emellett az összes, EcoTech címkével ellátott termékét 100 százalékban megújuló villamos energiát használó üzemekben gyártják.

Egyelőre csak bizonyos portfolióelemek esetében használják az EcoTech megjelölést, de fokozatosan kiterjesztik a besorolási rendszert a Siemens további termékcsaládjaira is.

„Már EcoTech címkével érkezik a SENTRON ECPD komplex védelmi készülékünk, ami akár 10 hagyományos terméket is képes kiváltani. Ez 80 százalékos csökkenést jelent az elektromos, 90-90 százalékos csökkenést pedig a fém- vagy műanyag alkatrészek felhasználásában a gyártás során, valamint felére redukálja az előállításból származó szén-dioxid-kibocsátást”

szemlélteti a különbséget Broda Krisztián, a Siemens Zrt. kisfeszültségű energiaelosztásért felelős üzletágának vezetője, valamint a cég fenntarthatósági csapatának tagja.

A további példák közé tartozik a SENTRON 3WA légmegszakító vagy a SIRIUS kapcsolók portfóliója.

A Siemens EcoTech megjelölés a következő mérföldkő a fenntarthatóságban élen járó vállalat törekvései között; a 2023-as pénzügyi évben a Siemens-megoldások választásával a cég partnerei mintegy 190 millió tonna CO2-kibocsátást takarítottak meg. Legutóbb a Mercedes-Benzzel jelentett be együttműködést a Siemens, amelynek keretében a digitális iker technológia használatával az autógyár-tervezést teszik energiahatékonyabbá. A szintén friss, Heinekennel közös projektben pedig a Siemens a sörgyártó dekarbonizációs törekvését támogatva, várhatóan telephelyenként 15-20 százalékkal segíti mérsékelni a felhasznált energia mennyiségét, illetve 50 százalékkal csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.

A Siemens 2030-ra vállalta, hogy saját gyártóegységei és épületei világszerte nettó zéró karbonkibocsátásúak lesznek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új jelölés lesz a fenntarthatóság ismérve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Mewa 2022/23-as munkavédelmi márkakatalógusa https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/19/mewa-katalogus-munkavedelem/ Mon, 19 Sep 2022 05:30:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21970 Megjelent a Mewa új munkavédelmi márkakatalógusa. A döntéshozók és szakmai vezetők 316 oldalon több mint 10 000, a műhelyek és üzemek igényeire szabott terméket találnak, köztük védőfelszereléseket, biztonsági és funkcionális ruházatot, valamint sportos pólókat és ingeket. A teljes termékpaletta elérhető a buy4work.mewa.shop webshopban is. A kínálat a munkavédelmi cikkek széles választékát tartalmazza minden iparág és […]

The post Megjelent a Mewa 2022/23-as munkavédelmi márkakatalógusa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Mewa új munkavédelmi márkakatalógusa.

A döntéshozók és szakmai vezetők 316 oldalon több mint 10 000, a műhelyek és üzemek igényeire szabott terméket találnak, köztük védőfelszereléseket, biztonsági és funkcionális ruházatot, valamint sportos pólókat és ingeket. A teljes termékpaletta elérhető a buy4work.mewa.shop webshopban is.

A kínálat a munkavédelmi cikkek széles választékát tartalmazza minden iparág és minden munkakörülmény számára. A “biztonsági lábbeli”, a “munkavédelmi kesztyű”, a “ruházat”, a “bőrvédelem és higiénia”, valamint a “légzés-, szem-, hallás- és fejvédelem” kategóriák segítségével gyorsan megtalálhatók a munka- és a biztonsági ruházatok kiegészítő termékei. A munkavédelmi cikkek portfóliója kiegészíti a textilszolgáltató szolgáltatási kínálatát.

Új termékek

A katalógusból többek között megrendelhetők az Elten, a Puma, a Toworkfor, a Helly Hansen és a U-Power márkák aktuális kollekciójának legújabb modelljei. A munkavédelmi kesztyűk területén a kínálat a Korsar Kori-Dex termékcsaláddal bővült, míg az eldobható kesztyűk esetében a Grippaz márka számít újdonságnak. Innovációt jelentenek az E.Cooline hűsítő ruházati darabjai. Ezeket egyszerűen be kell nedvesíteni, és ilyen állapotban húsz órán keresztül védik viselőjüket a hőség ellen. A katalógusban E-Cooline Powercool hűsítő mellények, pólók, fejkendők és -pántok között lehet válogatni.

Bevezető akció szeptember 30-ig

2022. szeptember 30-ig tart a Korsar Kori-Dex termékekre vonatkozó bevezető akció. A munkavédelmi kesztyűket – amennyiben a megrendelés a jelzett határidőig beérkezik – 47 százalékos árengedménnyel lehet megvásárolni.

Gyors kiszállítás egész Európában

Az aktuális kínálatra vonatkozóan telefonon vagy e-mailben lehet érdeklődni. A szolgáltatás magában foglalja a cipőmenedzsmentet is, amely segít a megfelelő méretű és anyagú munkavédelmi lábbelik kiválasztásában. A termékeket 14 napon belül vissza lehet küldeni. A Mewa biztosítja az igény szerinti logózást is: a nyomtatási vagy hímzési szolgáltatás a termékekkel együtt megrendelhető.

Mewa munkavédelmi márkakatalógusa

A Mewa magyar nyelvű munkavédelmi márkakatalógusának címlapja (Fotó: Mewa)

www.mewa.hu

The post Megjelent a Mewa 2022/23-as munkavédelmi márkakatalógusa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új termékek a Mercantánál https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/03/mercanta-termek-ujdonsag/ Fri, 03 Jun 2022 07:00:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20591 NAGYOBB KÉSZLETEK Több év tetszhalott állapot után, idén ismét régi fényében rendezték meg az IPAR NAPJAI és a MACH-TECH kiállítást. A kiállítók véleményét kérdeztük tapasztalataikról, újdonságaikról. A Mercanta részéről Jalics Ádám műszaki üzletkötő válaszolt kérdéseinkre. MM: Cégük milyen újdonságokat, fej­lesztéseket mutatott be az idei IPAR NAPJAI illetve MACH-TECH kiállításon? J.Á.: A 2019-es kiállítás óta több […]

The post Új termékek a Mercantánál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
NAGYOBB KÉSZLETEK Több év tetszhalott állapot után, idén ismét régi fényében rendezték meg az IPAR NAPJAI és a MACH-TECH kiállítást. A kiállítók véleményét kérdeztük tapasztalataikról, újdonságaikról. A Mercanta részéről Jalics Ádám műszaki üzletkötő válaszolt kérdéseinkre.

MM: Cégük milyen újdonságokat, fej­lesztéseket mutatott be az idei IPAR NAPJAI illetve MACH-TECH kiállításon?

J.Á.: A 2019-es kiállítás óta több pozitív esemény is történt vállalatunk életében. A legfonto­sabb, hogy a pandémia alatt sem saját Mercanta rögzítőelemeink gyártása, sem értékesítése nem szünetelt. Német központunk, magyar érté­kesítő képviseletünk, és törökor­szági gyártóüzemünk is működni tudott az elmúlt három év során.

Magyarországi cégünknél a 2021-ben az USA-ban létrejött Regal­Rexnord fúzió került középpontba, melynek köszönhetően az új vál­lalatcsoport még teljesebb ipari erőátviteli termékportfóliót biztosít ügyfeleinek világszerte. Az álta­lunk forgalmazott komponensek köre (ipari görgősláncok, emelőláncok, szállítópályák és alkatrészeik, tengelykapcsolók, csapágyak, hajtástechnikai termé­kek) a Rollway márkával bővült.

Nemzetközi partnereink ismert kínálata mellett az idei évtől a kiváló minőségű ipari láncokat gyártó ausztriai pewag, valamint a legmagasabb higiéniai követelményeknek meg­felelő szintező elemeket és gyártó­sor-lábakat előállító olaszországi Martin Levelling cégek közvetlen hazai képviseletét is ellátjuk.

Ezek közül mely gép, rendszer vagy szolgáltatás iránt volt a legnagyobb az érdeklődés (röviden bemutatná ezt)?

A három újdonság közül a Roll­way csapágyak iránt volt a leg­nagyobb az érdeklődés. Rex, Link-Belt és PT Select csapágymárkáink már régóta meghatározzák azt a minőség, tartósság és teljesítmény mércét, amelyet az ügyfelek elvárnak. Ezekhez csatlakozik a Rollway, mely csapágya­kat szintén a RegalRexnord biztosítja számunkra belgiumi értékesítő központjából.

A Rollway 1908 óta szolgál számos iparágban és alkalmazásban, jelentős szerepet játszik a nyitott golyós- és görgőscsapágy-ipar­ban, magas színvonalú szabvá­nyos és metrikus csapágyakat kínálva az OEM-ek és a végfel­használók széles skálájának. Kínálatukban megtalálha­tók egysoros mélyhornyú golyóscsapágyak, ferde hatás­vonalú csapágyak, axiális golyóscsapágyak, hengergörgős csapágyak, hordógörgős (szférikus) csapágyak, kúpgörgős csapágyak, főorsó csapágyak, többsoros axi­ális hengergörgős csapágyak, nemesacél golyóscsapágyak.

Ügyfeleink részére továbbra is a gyártói hát­tér személyes támogatásával, technikai információkkal és optimalizált raktározási megoldásokkal állunk rendelkezésre.

Milyen irányokat, feladatokat tart ma a legfontosabb kihívásnak az iparban idehaza?

Az elmúlt időszakban egyik kihívás követi a másikat a gazdaságban. Ezekben a kiszámíthatatlan években a közép- és hosszú távú üzleti ter­vezés lehetősége redukálódott. Az energiaárak emelkedése a termelői, kereskedelmi szektor­ban a közeljövőben akár kriti­kussá is válhat, ez gazdasági lassulást eredmé­nyezhet. A nyersanyag beszerzési nehézségek, a logisztikai aka­dályok, a szakemberhiány, és a világgazdasági helyzet együt­tesen erősítik ezt a hatást. A nagykereskedelmi szférában bonyolultabb feladattá vált az ügyfelek zökkenőmentes ellátása, a késedelmek minimalizálása, a gyakori árváltozások nyomon követése. Megnövelt nyersanyag-raktárral, helyettesítő termékekkel, többféle szállítási opcióval, és elérhető nagyobb hazai készletekkel kompenzáljuk ezt, maximálisan figyelve a megváltozott vevői igényekre.

Mennyire volt elégedett a kiállítói és a látogatói számmal, összetétellel?

A koronavírus közösségi rendez­vényekre kifejtett negatív hatását magunk mögött hagyva reméltük, hogy a 405 kiállító jelenlétével arányos lesz az érdeklődők száma a négy nap során. Ez beigazolódott, a mintegy 15.000 szakmai látogató részére hatékonyan prezentálhatták a kiállítók termé­keiket és szolgáltatásaikat.

Kol­légáink örömmel fogadták a standunkhoz látogató magyar és külföldi partnereinket és az új információkért érkezőket. Ezúton is köszönjük folyamatos érdeklődésüket a hazai piacon már több, mint 30 éve jelen lévő cégünk iránt, keressenek minket a jövőben is bizalommal!

The post Új termékek a Mercantánál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Termék ellenőrzés lézerszkennerrel 3D-ben egyszerű és gyors betanítással https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/03/termek-3d-ellenorzes/ Fri, 03 Jun 2022 06:52:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20581 A legtöbb optikai ellenőrző rendszer betanítást, paraméter beállításokat, sokszor felprogramozást igényel, amely értékes mérnökórákat vesz igénybe. Sok esetben az optikai rendszer jó működésének biztosítéka az állandó fényviszonyok biztosításán is múlik. Ha változik a mérési környezet vagy akár a terméken történik kis módosítás, a legtöbbször meg kell ismételni a betanítás vagy beállítás  hosszabb folyamatát. Ezen folyamatok […]

The post Termék ellenőrzés lézerszkennerrel 3D-ben egyszerű és gyors betanítással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legtöbb optikai ellenőrző rendszer betanítást, paraméter beállításokat, sokszor felprogramozást igényel, amely értékes mérnökórákat vesz igénybe.

Sok esetben az optikai rendszer jó működésének biztosítéka az állandó fényviszonyok biztosításán is múlik. Ha változik a mérési környezet vagy akár a terméken történik kis módosítás, a legtöbbször meg kell ismételni a betanítás vagy beállítás  hosszabb folyamatát. Ezen folyamatok lerövidítésében segít  az  Assembly Compare 3D lézerszkenneres összeszerelés ellenőrző szoftver, amely változó fényviszonyok mellett is jól teljesít a termék minőségellenőrzésben.

Pho-Xi 3D lézerszkenner

Az Assembly Compare 3D a PhoXi 3D lézerszkenneren alapuló, összességében költséghatékony megoldás.  A főleg összeszerelés ellenőrzésére, de méretellenőrzésre is alkalmas, a  betanítása rendkívül egyszerű. Egy  referencia mintadarab, “Golden Sample / Mesterdarab” vagy a termékről egy CAD modell kell a betanításhoz. A 3D lézerszkenner egy vagy több oldalról beszkenneli a terméket. Pontfelhőt készít róla, majd  az alkalmazás szoftver kiszámolja a különbségeket a referencia model és az aktuális termék közt. A rendszer ideális bármilyen mozgató mechanizmussal mint pl.  robotos mozgatással, mivel a robot könnyedén tudja a terméket több nézőpontban is megmutatni a 3D-s szkennernek és egyben a hibás termék szortírozására is képes.

A legtöbb optikai ellenőrző rendszer betanítást, paraméter beállításokat, sokszor felprogramozást igényel, amely értékes mérnökórákat vesz igénybe. Sok esetben az optikai rendszer jó működésének biztosítéka az állandó fényviszonyok biztosításán is múlik. Ha változik a mérési környezet vagy akár a terméken történik kis módosítás, a legtöbbször meg kell ismételni a betanítás vagy beállítás  hosszabb folyamatát. Ezen folyamatok lerövidítésében segít  az  Assembly Compare 3D lézerszkenneres összeszerelés ellenőrző szoftver, amely változó fényviszonyok mellett is jól teljesít a termék minőségellenőrzésben.

Az Assembly Compare 3D a PhoXi 3D lézerszkenneren alapuló, összességében költséghatékony megoldás.  A főleg összeszerelés ellenőrzésére, de méretellenőrzésre is alkalmas, a  betanítása rendkívül egyszerű. Egy  referencia mintadarab, “Golden Sample / Mesterdarab” vagy a termékről egy CAD modell kell a betanításhoz. A 3D lézerszkenner egy vagy több oldalról beszkenneli a terméket. Pontfelhőt készít róla, majd  az alkalmazás szoftver kiszámolja a különbségeket a referencia model és az aktuális termék közt. A rendszer ideális bármilyen mozgató mechanizmussal mint pl.  robotos mozgatással, mivel a robot könnyedén tudja a terméket több nézőpontban is megmutatni a 3D-s szkennernek és egyben a hibás termék szortírozására is képes.

Tömítőcsík felhordásának ellenőrzése

Az egyszerű, jól áttekinthető kezelőfelület és az intuitív “beszédes” ikonok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy kis betanulás után bárki használni tudja a programot. Egy termék betanítása a terméken ellenőrzendő részletek mennyiségétől függően 3-20 perc. A számítógépes program a pontfelhő felbontását skálázhatóvá teszi, így a sebesség és felbontási pontosság optimálisan kiválasztható.  Átlagos számítógépen futtatva 2-4 másodperces mérési idővel számolhatunk.

Az Assembly Compare 3D kezelőfelülete

A PhoXi 3D szkenner lézerfényt használ a felület beszkenneléséhez, így nagyon megbízhatóan, a külső fényekre nem érzékenyen tudja végrehajtani a szkennelést.

Az Assembly Compare 3D az eredményeket a felhasználó számára egyértelműen a képernyőn megjeleníti, piros pontokkal kiemeli a hiányzó vagy többlet anyagkülönbségeket a beállított limitek figyelembevételével.

PASS: A csavar a helyén van

FAIL: A csavar hiányzik

A számítógépes program TCP/IP kapcsolaton tud kommunikálni más programokkal, robottal vagy PLC-vel, ezáltal lehet integrálni egy automata gyártósorba. A nyílt interfész és a példaprogramok lehetővé teszik az Assembly Compare 3D könnyű integrálását és egyedi igényekre szabását.

Bin-Picking+Assembly Compare 3D

Bin-Picking megoldással kombinálható az Assembly Compare 3D. A Bin-Picking egy olyan automatikus termékfelismerő és robotvezérlő alkalmazás, amellyel ömlesztett alkatrészeket lehet egy CAD modell alapján beazonosítani és a robotkarral automatikusan felvenni. Ha a robot már felvette az adott alkatrész az Assembly Compare 3D-vel a termék különböző részeit át lehet vizsgálni minőségellenőrzés céljából.

The post Termék ellenőrzés lézerszkennerrel 3D-ben egyszerű és gyors betanítással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/digitalis-mikroszkop-kepalkotas/ Thu, 05 May 2022 14:05:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20165 A fénymikroszkópot legalább 400 éve feltalálták már, azóta a mérnököknek – gondolhatnánk – a megoldást sikerült közel a tökéletességig fejleszteniük. Ez sok tekintetben igaz, de ha az analóg fénymikroszkópokat a legújabb digitális képalkotás vívmányaival egészítjük ki, korábban nem ismert funkciókat kapunk, amivel nagyban segítjük a mikroszkóp felhasználókat. A digitális képfeldolgozás fejlődése új lehetőségeket kínál az […]

The post Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fénymikroszkópot legalább 400 éve feltalálták már, azóta a mérnököknek – gondolhatnánk – a megoldást sikerült közel a tökéletességig fejleszteniük.

Ez sok tekintetben igaz, de ha az analóg fénymikroszkópokat a legújabb digitális képalkotás vívmányaival egészítjük ki, korábban nem ismert funkciókat kapunk, amivel nagyban segítjük a mikroszkóp felhasználókat.

A digitális képfeldolgozás fejlődése új lehetőségeket kínál az optikai termékek piacán. A korszerű digitális eszközök az ember számára jobban befogadható és feldolgozható információkat adnak; úm. nagyított, éles és részletdús kép, extra nagyítás, feljavított kép, kontraszt és színek, továbbá kiterjesztett képdinamikai tartomány(HDR), nagy mélységélességű un. hyperfocus képek és háromdimenziós megjelenítés. Ezek a technikák mind nagyban segítenek az olyan munkáknál, mint minőség-ellenőrzés, miniatűr tartományban való mérés, dokumentálás, termékkövető rendszerhez mérési jegyzőkönyv készítés, stb. A tiszta, éles képet adó digitális eszközök a jó kamera, az optika, a megvilágítás és a korszerű képfeldolgozás négyesére épülnek. Az analóg hagyományos mikroszkópot az okuláron történő meglehetősen előnytelen testhelyzetben szokták használni. Ez hosszú távon egészségileg nem előnyös a felhasználóknak. Egyre több cég ismeri fel hogy, ez fizikailag fárasztja a felhasználót, aki kevésbé lesz hatékony a nap végére. A digitális mikroszkópoknál azonban a kép egy ergonomikusan állítható ISP monitoron jelenik meg, alapvetően nem hat negatívan a felhasználó egészségére.

Digitális mikroszkóp

Gyorskalibráció egy kattintásra

A kamera illetve az optikai rendszer kalibrációja a méretellenőrzés szükséges feltétele. Ha ez egyszerű és gyors, a mérőrendszert rugalmasan, több feladatra és több beállításban lehet használni. A 2D-s kalibrációhoz kalibrációs kártyát illetve üvegetalonon lévő sakktáblamintát használunk. Ezt az alkalmazásszoftver rögtön felismeri és automatikusan bekalibrálja a kamerát. Ha folyadékoptikával ellátott optikai rendszert használunk akkor a kalibráció mellett szükséges egy adott optikához tartozó kalibrációs fájl behívása is. Ebben az esetben a folyadékoptika által kínált fókusztartományon belül szabadon mozoghatunk újrakalibrálás szüksége nélkül.

Kiterjesztett dinamikatartományú kép (HDR)

Az emberi látás viszonylag széles fénydinamika tartományban képes működni, köszönhető annak, hogy az egész látórendszerünket segíti az agyunk működése. Az agyunk képes a szélsőséges megvilágítottságú képek részleteinek kiegészítésére és mozaikként „összeilleszti” és kipótolja a kevésbé érzékelt részleteket. A CMOS- vagy CCD-szenzorokkal szerelt eszközöknél nagy fénydinamikájú környezetben gyakori, hogy a kép bizonyos részei túl sötétek vagy nagyon világosak. Ezek a pixelek a szenzorban vagy túlexponálódtak vagy  nagyon kevés fotont nyeltek el. A HDR (High Dynamic Range) alkalmazásával a széles dinamikatartományú fényviszonyok is jól kezelhetők. Ilyenkor olyan részletek is megjelennek, amely az emberi szem számára is gondot jelentenének. Ez a technika  nagyban segíti a felhasználót pl. egy esetleges hiba detektálásában. A HDR eljárás során több kép készül, különböző expozíciós idők alkalmazásával. A SANXO-Scope HD két opcionális eljárást használ: a,  real HDR ill. b, az Image Fusion technikát. Ezek a felhasználó által kiválaszthatók és igényeknek megfelelően hangolható algoritmosok.

Nagy mélységélességű kép (focus stacking)

A fókuszsorozat-kép egy olyan képfeldolgozási módszer, amely több kép felhasználásával  egy megnövelt mélységélességű képet hoz létre. Ehhez olyan számítógéppel vezérelhető folyadékoptikát használ fel, amivel rendkívűl gyorsan (10ms), finom lépésekkel változtatható a fókusztávolság. Így a mélységgel rendelkező tárgyról sorozatkép felvétel készül. Az optikai rendszer lényeges beállítása, hogy a nyitott apertúra mellett a tárgynak csak egy adott fókusztávolságra eső része legyen éles. Ezeket a rétegeket az algoritmus elkülöníti, majd összeilleszti az egymást követő rétegek képeit egy nagy mélységélességű – hyperfocus – képpé.

 3D-s képalkotás

A focus stacking algoritmus finomításával, a mélységkép alkalmazásával, a képsorozat releváns részeit textúraként felhasználva egy 3D-s felületmodell is készíthető a “beszkennelt” tárgyról. Mivel a mélységi információ csak egy “kamera-nézőpontból” származik, így az optikai tengelyre merőleges felületekről csak minimális információ jut az optikába. Itt az algoritmus interpolációval egészíti ki a rétegek összekötését. Az irodalom ezért is nevezi 2.5 törtdimenziós képalkotásnak.

A mikroszkóppal készített 3D-s felületmodellek

Mérési protokoll és mérési jegyzőkönyv

A SANXO-Scope HD mikroszkópba integrált mérőszoftverrel távolság, átmérő, ív, szög és párhuzammossági méréseket lehet végezni, illetve mérési láncot lehet létrehozni. Nagy előnye a szoftvernek még, a mérési protokoll létrehozása. Ez egy sablon, amit elmentve majd később újra behívva a felhasználót végigvezeti, hogy a terméken hol kell éleket, furatokat stb. kijelölni. A sablon a többi egymásra épülő lépéseket már elvégzi, így megkönnyíti a felhasználó munkáját és csökkenti a hibázási lehetőséget. Továbbá a szoftverrel egyedi céges logóval ellátott mérési jegyzőkönyvet lehet létrehozni.

Rétegvastagság mérés 0.5mikron pontossággal

Beton réteg és összetevő vizsgálat

Modularitás és variációk

Természetesen nem lehet minden tárgyat ugyanazzal az optikával és megvilágítással vizsgálni. Ezért is nagy előny, ha moduláris optikai rendszerrel van egy mikroszkóp ellátva, így az optikákat egyszerűen cserélhetjük az alkalmazás függvényében. A mozgatható tárgyasztallal kombinált alsó megvilágítás transzparens tárgyak vizsgálatát teszik lehetővé.

Analógból digitálist

A SANXO által kifejlesztett rendszer alkalmas meglévő analóg mikroszkópok utólagos korszerűsítésére felkínálva ugyanazon szolgáltatásokat, mint egy digitális mikroszkópnál elvárhatunk. Sőt lehet kombinálni is, azaz egy digitális mikroszkóp állomás több kamerát és optikai rendszert is ki tud szolgálni egyszerre. Ez utóbbi amiatt előnyös, mert így több nagyítási tartományt lehet egyszerre jól kezelni.

www.sanxo.eu

Szerző: J.Tóth Sándor

The post Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/15/skf-elelmiszeripar-biztonsag/ Tue, 15 Mar 2022 15:23:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19275 Az élelmiszeriparban a biztonságos élelmiszerek előállítása érdekében érthető módon szigorú szabályozásokat alkalmaznak. Az élelmiszerek gyártás és feldolgozás során történő védelme érdekében a vállalatok a biztonságra vonatkozóan számos gyakorlatot vezetnek be – például higiénikus kivitelű, “élelmiszeripari minőségű” berendezéseket és eszközöket használnak. Az élelmiszerbiztonságot többféle szennyeződés veszélyeztetheti. Komoly kockázatot jelentenek például a savas vagy súroló hatású összetevők, […]

The post Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszeriparban a biztonságos élelmiszerek előállítása érdekében érthető módon szigorú szabályozásokat alkalmaznak.

Az élelmiszerek gyártás és feldolgozás során történő védelme érdekében a vállalatok a biztonságra vonatkozóan számos gyakorlatot vezetnek be – például higiénikus kivitelű, “élelmiszeripari minőségű” berendezéseket és eszközöket használnak. Az élelmiszerbiztonságot többféle szennyeződés veszélyeztetheti. Komoly kockázatot jelentenek például a savas vagy súroló hatású összetevők, a magas hőmérsékletek, valamint a maró hatású tisztítószerekkel történő gyakori lemosás. A gépalkatrészek ebből eredő korróziója a kenőanyagok szivárgását okozhatja, és ez beszennyezheti a végtermékeket.

Az ilyen jellegű kockázatok kiküszöbölése érdekében az SKF a higiénikus kivitelek tervezése során innovatív megközelítést alkalmazott az SKF Blue Line sorozatot is magában foglaló Food Line élelmiszeripari golyóscsapágyak kifejlesztésekor. Ezeket az élelmiszeripari minőségű és korrózióálló alkatrészeket tartalmazó egységeket az alapoktól kezdve építették fel, és mindegyik elemet úgy tervezték meg, hogy kiváló teljesítményt nyújtson, ugyanakkor megfeleljen a nemzetközi irányelvek szerinti higiéniai előírásoknak. A ház higiénikus felületi geometriáját, a zárófedelet és a hátoldali tömítést úgy alakították ki, hogy csökkentse a szennyeződések felhalmozódásának kockázatát, megkönnyítse a tisztítást és megakadályozza a baktériumok és allergének terjedését. A zseniális kivitel az optikai észlelhetőség érdekében kék színű anyagokat is tartalmaz. A Blue Line termékcsalád nyitott, vagy zárófedéllel és hátoldali tömítéssel ellátott teljesen zárt egységként rendelhető. A szabadalmazott csapágytömítési rendszer és a kimagasló kenési teljesítmény hozzájárul a csapágyak élettartamának meghosszabbításához és a nagyfokú megbízhatósághoz. Az újrakenést nem igénylő csapágyegységek csökkentik a karbantartási költségeket, valamint a kapcsolódó kenőanyag- és munkaerőköltségeket.

Az SKF Food Line élelmiszeripari csapágyak korszerű szilárd olajos (Solid Oil) csapágykenési technológiával is elérhetők. A szilárd olaj egy kenőolajjal telített polimer mátrix, amely gyakorlatilag kitölti a belső teret a csapágyban. A polimer mátrix mikropórusos szerkezete megtartja a kenőolajat. Amikor az olajjal telített polimer anyagot a csapágyba fecskendezik és megszilárdul, egy nagyon kis rés keletkezik a gördülőelemek és a futópályák körül, ami lehetővé teszi a csapágy alkatrészeinek szabad forgását. A mátrixból az olaj beszivárog ezekbe a résekbe, folyamatos kenést biztosítva a csapágynak. A Solid Oil csapágyak élettartamra kent gépelemek, és 2-4-szer több kenőolajat tartalmaznak, mint a csapágyzsírral feltöltött hasonló csapágyak. A Solid Oil gyakorlatilag a lemosáshoz használt tisztítószerekben lévő összes vegyszerrel szemben ellenálló.

Az SKF egy sor kiváló minőségű állapotfelügyeleti eszközt kínál a forgóberendezések teljesítményének optimalizálásához a gépek hosszabb rendelkezésre állása, megbízhatósága és alacsony üzemeltetési költsége érdekében. A megelőző karbantartás alapvető fontosságú a termelés fokozása szempontjából, mivel a korai észlelés megelőzheti a berendezések katasztrofális és költséges meghibásodását. A korszerű, multifunkcionális, kompakt kialakítású SKF TKRT 31 digitális fordulatszámmérő lehetővé teszi a forgóberendezések vagy gépek ellenőrzését. Az eszközzel a forgási és a lineáris sebesség, illetve a távolság meghatározásához szükséges mérést lézerrel vagy tapintással lehet elvégezni.

A kenés kritikus fontosságú a csapágyak élettartamának meghosszabbítása szempontjából, hiszen a hosszabb csapágyélettartam hozzájárul az üzemidő és a termelés növeléséhez. Míg az elégtelen kenés lehetővé teszi, hogy a szennyeződések bekerüljenek a csapágy belsejébe, és ez korai meghibásodást okozhat, a túlzott kenés költséges művelet és komoly problémákhoz vezethet. Az SKF TLGU 10 ultrahangos kenésellenőrző eszköz praktikus, egyszerűen használható megoldást kínál a pontos újrakenéshez. Ez az ultrahangos technológiával működő intuitív eszköz egyszerűen csatlakoztatható a zsírzópisztolyhoz és elősegíti, hogy a technikusok a kézi újrakenési folyamat során a megfelelő időben a megfelelő mennyiségű kenőanyagot alkalmazzák a csapágy újrakenéséhez a csapágy teljesítményének és élettartamának maximalizálása, valamint a legalacsonyabb beszerzési és üzemeltetési összköltség elérése érdekében.

The post Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A helyes tisztítási folyamat biztosítja a termékek minőségét https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/12/tisztitasi-folyamat-minoseg/ Wed, 12 Jan 2022 06:52:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18480 Az alkatrészek tisztítása napjainkban minden ipari szektorban minőségi termelési lépés. A meghatározott részecske- és filmtisztasági előírások reprodukálható módon való teljesítése érdekében gyakran nagy erőfeszítésekre van szükség. Ugyanakkor a tisztítást a lehető legalacsonyabb költséggel kell elvégezni. Ezek az egymásnak ellentmondó követelmények nélkülözhetetlenné teszik az igény szerinti tisztítási folyamatokat és rendszereket. A gép- és üzemmérnökségtől az elektromos […]

The post A helyes tisztítási folyamat biztosítja a termékek minőségét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az alkatrészek tisztítása napjainkban minden ipari szektorban minőségi termelési lépés.

A meghatározott részecske- és filmtisztasági előírások reprodukálható módon való teljesítése érdekében gyakran nagy erőfeszítésekre van szükség. Ugyanakkor a tisztítást a lehető legalacsonyabb költséggel kell elvégezni. Ezek az egymásnak ellentmondó követelmények nélkülözhetetlenné teszik az igény szerinti tisztítási folyamatokat és rendszereket.

A gép- és üzemmérnökségtől az elektromos és energetikai technikán át a kötőelemekig az úgynevezett általános ipar számos ágazatot foglal magában. Ezekben az ipari ágazatokban az alkatrészeket nagyon sokféle anyagból, például fémekből, műanyagokból, kerámiákból és kompozit anyagokból gyártják és dolgozzák fel, nagyon eltérő gyártási technológiák alkalmazásával. Ide tartoznak például az öntött és megmunkált munkadarabok, sajtolt, hajlított, préselt és mélyhúzott alkatrészek, hidraulikus alkatrészek és egyre inkább az additív gyártású alkatrészek. Bármilyen változatosak is a munkadarabok, egy közös vonásuk van: A későbbi folyamatok, mint például a mechanikai feldolgozás, hőkezelés, bevonat, ragasztás, összeszerelés és a hosszú távú hibátlan működés minőségének biztosítása érdekében szükség szerint tisztának kell lenniük.

Számos területen egyre magasabb követelményeket támasztanak a részecske- és filmtisztaságra vonatkozóan. Ezenkívül gyakran vannak olyan kihívások, mint a nagy áteresztőképesség és tömeg, az alkatrészek széles köre, a rövid szállítási idők és bizonyos esetekben az alacsony haszon. Seite 2 von 6 Ecoclean GmbH www.ecoclean-group.net Tisztítási folyamatokat az adott feladathoz igazítsa Ez eltérő követelményeket támaszt az alkatrészek tisztítására vonatkozóan. A jövőorientált, rugalmas és energiahatékony megoldások teljes körű szállítójaként az ipari alkatrészek tisztításához az Ecoclean a nedves vegyi eljárások teljes spektrumát lefedi. Ez lehetővé teszi a szakaszos vagy egyedi alkatrésztisztításhoz szükséges tisztítási folyamatok és rendszerek optimális hozzáigazítását az adott feladathoz. A következő tényezőket kell figyelembe venni: az alkatrész anyaga, mérete, geometriája és tömege, a szennyeződés típusa és mennyisége, a későbbi folyamat, valamint az ebből eredő tisztasági előírások és átviteli követelmények.

Ez alapján megállapítható, hogy a makacs szennyeződések vízbázisú tisztítószerrel, környezetbarát oldószerrel vagy lipofil és hidrofil tulajdonságokkal rendelkező módosított alkohollal távolíthatók el a leghatékonyabban. Ezen túlmenően ez az információ lehetővé teszi a legmegfelelőbb folyamattervezési és szárítási technológia meghatározását. Megfelelő technológia minimalizálja a tisztítási költségeket A tisztított komponensenkénti költségrészesedés minimalizálása érdekében szükséges, hogy a megadott tisztasági specifikáció ne csak stabil legyen, hanem gyorsan is elérhető legyen. A rendszerek különféle alkalmazás-specifikus folyamattechnológiákkal vannak felszerelve, például permetezéshez, nagynyomású, merítéshez, ultrahangos és plazma tisztításhoz, gőzzel történő zsírtalanításhoz, injekciós árvízmosáshoz, sorjázáshoz, pulzáló nyomású tisztításhoz (PPC) és szükség esetén passziváláshoz. / megőrzés, felszerelt. Ezen tisztítási módszerek kombinálásával a tisztítás eredménye és a tisztítás időtartama is specifikusan befolyásolható az egyes komponensekre vonatkozóan. Például a PPC eljárás a vizes vagy oldószeres merítéses tisztítással együtt lehetővé teszi a szennyeződések gyors és megbízható eltávolítását a kis üregekből.

Összetett komponensek és ömlesztett áruk esetén a permetezési eljárások és a 10 és 16 bar között állítható nyomású injektáló árvíz-mosás lényegesen jobb eredményt és rövidebb folyamatidőt biztosít még oldószeres tisztítási eljárások mellett is. A minőségi és költségoptimalizálási lehetőségek a folyamatok egy Seite 3 von 6 Ecoclean GmbH www.ecoclean-group.net tisztítórendszerben történő kombinálásával is kiaknázhatók, ami korábban több rendszert igényelt. Ide tartoznak például a kamrás rendszerek, amelyekben oldószeres vagy vizes szakaszos tisztítás végezhető egy ezt követő alacsony nyomású plazma eljárással. Ez azt jelenti, hogy az alkatrész felülete hatékonyan és eredményesen készíthető elő többek között a későbbi bevonásra vagy ragasztásra.

A munkadarabok, mint egyedi alkatrészek, például hidraulika- és motoralkatrészek rendszerben történő célzott sorjázására és tisztítására az Ecoclean széles termékskálája is megfelelő megoldásokat kínál. Száraz vegyszeres tisztítás – szelektíven vagy a teljes felületen A gyártási és csatlakozási technológiák változásával a tisztítási feladatok is változnak. A vegytisztítási folyamatok egyre inkább fókuszba kerülnek. Legyen szó kifejezetten filmes szennyeződések eltávolításáról az illesztésekről, elektronikai alkatrészek és szerelvények tisztításáról, pormaradványok eltávolításáról adalékanyaggal gyártott alkatrészekről vagy az összeállításba integrált tisztításról. Ezekhez és sok más alkalmazáshoz a rendszergyártó speciális eszköztárat fejlesztett ki a légköri nyomású plazmával, lézerrel, CO2 hóval, feldolgozott vákuumlevegővel és telített és száraz vízgőzzel végzett tisztítási folyamatokhoz.

Az adott feladattól függően ezeket az „eszközöket” külön-külön vagy kombinálva is használják. A tisztítási megoldások széles portfólióját világszerte elérhető technológiai központok egészítik ki. Lehetővé teszik az eredetileg szennyezett munkadarabok tesztelését a gyártáshoz kapcsolódó körülmények között az alkatrésztisztítás minden feladatához.

www.ecoclean-group.net

The post A helyes tisztítási folyamat biztosítja a termékek minőségét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/13/horgany-kontener-raklapok/ Wed, 13 Oct 2021 06:35:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17188 Az anyagmozgatás, a szállítás és raktározás olyan szakterületek, ahol a termékek tárolására használt eszközök erős fizikai, de sokszor korróziós hatásoknak is ki vannak téve. Természetesen minden esetben az egyik legfontosabb szempont az áruféleségek épségének megóvása. Akár nagydarabos, szálanyag, vagy ömlesztett darabokról van szó, nagy tömegben használják a sokszor használatos, elnyűhetetlen fémkonténereket, raklapokat, ládákat, kalodákat és […]

The post Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az anyagmozgatás, a szállítás és raktározás olyan szakterületek, ahol a termékek tárolására használt eszközök erős fizikai, de sokszor korróziós hatásoknak is ki vannak téve.

Természetesen minden esetben az egyik legfontosabb szempont az áruféleségek épségének megóvása. Akár nagydarabos, szálanyag, vagy ömlesztett darabokról van szó, nagy tömegben használják a sokszor használatos, elnyűhetetlen fémkonténereket, raklapokat, ládákat, kalodákat és egyéb speciális tároló-szállító eszközöket. Korrózióálló acélból, vagy például alumíniumból készült tárolóeszközök magas áruk miatt csak speciális esetekben kerülnek felhasználásra, egyre inkább teret nyernek a tűzihorganyzott kivitelű acélkonténerek, kalodák és ládák, melyeknél kihasználhatjuk egyrészt az acélok kitűnő mechanikai tulajdonságait, másrészt a darabáru tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) előállított horganyréteg keménységét és korróziós ellenállását. Ezeket az értékes tulajdonságokat úgy érjük el, hogy egy kétrétegű, jóminőségű festés áráért kapjuk a horganybevonatot, mely több évtizedes, karbantartásmentes védelmet biztosít.

A cink fontos gyógyszeralapanyag is

A horgany (cink) az élővilág számára létfontosságú nyomelem

A horganyt nemcsak ipari célokra használjuk, hanem az ember, az állat-és növényvilág számára nélkülözhetetlen elem is. A cinkhiányos talajokban termett növények minősége, tápértéke leromlik, illetve az ilyen növényt fogyasztó állatok és az ember hiánybetegségeihez vezet. Így az emberi szervezetben való állandó, szükséges mennyiségű jelenléte létfontosságú, sok embernél fontos lehet a folyamatos cinkpótlás (1. kép). A gyógyszer és kozmetikai, vagy vegyipar mellett fontos szerepe van a fémkohászatban is. A világon felhasznált cink mintegy felét korrózió elleni védelem területei teszik ki. Kedvező tulajdonságai miatt a horganyzott termékek, eszközök használata világszerte elterjedt, ebben kiemelkedő szerep jut az építőiparnak, ahol a zsalurendszerektől az épület acélszerkezetekig nagyon széles az alkalmazási spektruma.

Kiemelkedő a bevonat kopásállósága

A tűzihorganyzással kialakított fémréteg nem fizikai tapadással kötődik a vasfelületre, hanem azon, a magas hőmérsékletű fémolvadékban kialakuló metallurgiai kötéssel jön létre, ötvözeti rétegek kötik az alapfémhez. Erre kiemeléskor egy tiszta horganyból álló réteg rakódik. Szokásos esetben a horganyréteg – a bevonást követően – csillogóan fényes (2. kép), de lehet mattszürke is, amely elsősorban az acél összetételtől és az acélszerkezet geometriai kialakításától függ. Vastagsága általában 50-150 µm közötti, de lehetnek ennél vastagabb rétegek is. A réteg vastagságát és tulajdonságait az acél kémiai összetételének célszerű megválasztásával lehet befolyásolni. A darabáru tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) kialakított horganybevonatnak szokásos festékrétegekkel történő összehasonlítást 1. táblázatunk mutatja. Külön említést érdemel, hogy a tűzi úton kialakított horganybevonatok, termodiffúziósak, részben, vagy egészben horgany-vas ötvözet alkotja. Az ötvözetek keménysége jóval meghaladja a szerkezeti acél keménységét is. A szállítás és raktározás acélszerkezeteinél különösen fontos tulajdonság a védőbevonat kopás-, és ütésállósága.

A horganybevonat (MSZ EN ISO 1461) és szokványos festékréteg összehasonlítása

Egy acélszerkezet tűzihorganyzása

A technológia egyik nagy előnye a festési eljárások legtöbbjével szemben, hogy a zárt szelvényekből gyártott acélelemek kívül-belül bevonatot kapnak, ezzel teljes körű felületvédelmet nyújt. A bevonatképzés szigorúan ellenőrzött, ipari körülmények között történik, a frissen elkészült termékek az üzemből történő elszállításukat követően azonnal elszállíthatók, beépíthetők.

A horgany katódos védelmet nyújt a vasnak

Agresszív fizikai hatásoknál, a bevonat alapfémig történő károsodásánál (pl.: ütés, karcolás) – a cink katódos védőhatásának köszönhetően nincs réteg alá történő rozsdásodás, és kb. 3-4 mm sérülés szélességig védi a vasat is a korróziótól. Ugyanis a horgany a megsérült vas-felületet mindaddig „passzív” állapotban tartja, amíg a horgany a sérülést körbefogja. Ennek lényege, hogy a horgany, mint a vasnál kevésbé nemes fém korrodálódik, és korróziótermékei eltömítik a sérülés helyét, ezzel megakadályozva a vas korrózióját.

A horganyzott acél teljes egészében újrahasznosítható

Napjaink egyik legnagyobb problémája az intenzív fogyasztás miatt felhalmozódó, többnyire feldolgozhatatlan hulladéktömeg. A tűzihorganyzott acél – elhasználódása után, mint egy értékes ipari alapanyag – teljességgel újrahasznosítható. Az hulladékot az acélművekben beolvasztják, új acél lesz belőle, míg a cinket (horganyt) az acélgyártók szűrőiben visszanyerik és újrahasznosítják, utána az is újra értékes termékké válik.

Karbantartási költségek nélkül, katódos védelemmel több évtizedre szóló megoldás

A fémeknél várható rövidtávú korróziós rátákat az ISO 9223:2012 szabvány tartalmazza, míg az ISO 9224:2012 szabvány a hosszútávú veszteségeket mutatja be. A horgany (cink) élettartama a védőbevonat vastagságától függ, azzal hosszú idő alatt lényegében egyenesen arányos. Szokásos vastagságú horganyrétegek – átlagos korróziós igénybevételeknél – legalább 4-5 évtizedes védelmet nyújtanak anélkül, hogy a bevonatot fel kellene újítani. A legtöbb festési eljárásnál legjobb esetben 10-15 év után felújítás (újrafestés) szükséges, míg tűzihorganyzásnál 40-50 év elmúltával kell csak felújítást végezni.

Amennyiben a korróziós hatásokhoz még koptató hatás is járul, akkor az ebben érintett kisebb felületeken valamivel rövidebb is lehet a bevonat élettartama, azonban a katódos védelem miatt ez nem releváns.

Konténerek, ládák, raklapok, konténerelemek bérhorganyzása

A magyarországi tűzihorganyzó vállalatok fel vannak készülve a különféle alakú és méretű termékek bevonására (3.-4. kép). A bérhorganyzás néven ismert tevékenység lebonyolítása egyszerű és gyors folyamat.

Tűzihorganyzott rácsos tároló ládák

A termék a bevonás után azonnal felhasználható. A friss fémrétegek színe legtöbbször fényes, ezüstös, de az acélminőség és konstrukció függvényében lehet szürke is. A munkadíj a megrendelők felé legtöbb esetben horganyzott kilogrammonként kerül kiszámlázásra. Az árat erősen befolyásolja a mindenkori horganytőzsdei ár, a terméken kialakult rétegvastagság, az acélanyag anyagvastagsága és a sorozatnagyság. A Magyar Tűzihorganyzók Szövetsége (MTSZ) tagvállalatai a kis-és nagyméretű termékféleségek bevonását rövid határidőre el tudják végezni, a bérhorganyzáshoz írásbeli megállapodás szükséges. További információk a MTSZ honlapján találhatók.

Fontos a horganyzástechnológiai irányelvek betartása (tervezés, gyártás)

Mivel a bevonat kialakítása folyadékokban történik, ezért a teljes és védőréteg és balesetek elkerülése érdekében általános tervezési és gyártási irányelveket kell betartani. Helyes kialakítással a legbonyolultabb szerkezeti csomópontok is bevonhatók, csupán néhány egyszerű elvet kell követni a tervezés és gyártás során. Ezzel kapcsolatos információk elérhetők a Magyar Tűzihorganyzók Szövetsége honlapján (www.hhga.hu). Külön kiemeljük a tervezés gyakorlata szempontjából egy új és hasznos, ingyenesen használható Tervezői Navigátor munkafelületet, mely konkrét, főleg képekkel illusztrált gyakorlati megoldásokkal, például anyagválasztás és csomóponti kialakítások példáival segíti a tervezők és kivitelezők munkáját.

The post Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tömör szerszámok: Fúró minden anyaghoz https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/26/corodrill-860-sandvik-coromant/ Wed, 26 May 2021 06:46:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15235 A körülbelül 8000 standard termékből álló tömör szerszám kínálatunkat aszerint fejlesztettük, hogy az lefedje a tömör keményfém szerszámokkal történő fúrás, a marás, a dörzsárazás, a menetkészítés és a gyorsacél szerszámos menetfúrás összes alkalmazási területét. A Sandvik Coromant iránymutatásai a tömör szerszámok területén Egy koreai autógyártó 1150%-kal növelte szerszáméltartamát a CoroDrill® 860-GM segítségével Azt mondják, hogy […]

The post Tömör szerszámok: Fúró minden anyaghoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A körülbelül 8000 standard termékből álló tömör szerszám kínálatunkat aszerint fejlesztettük, hogy az lefedje a tömör keményfém szerszámokkal történő fúrás, a marás, a dörzsárazás, a menetkészítés és a gyorsacél szerszámos menetfúrás összes alkalmazási területét.

A Sandvik Coromant iránymutatásai a tömör szerszámok területén

Egy koreai autógyártó 1150%-kal növelte szerszáméltartamát a CoroDrill® 860-GM segítségével

Azt mondják, hogy az élet egy maraton, nem sprint. Az autógyártók számára a tartósabb szerszámmegoldások nélkülözhetetlenek a jövedelmezőbb gyártáshoz, ám a gyártók gyakran nem látnak okot meglévő szerszám-összeállításuk leváltására. James Thorpe, a Sandvik Coromant, a fémforgácsolási szerszámok globális vezetőjének globális termékmenedzsere most elmagyarázza, hogy miért nem szabad alábecsülni a tartósabb szerszámok – mint például a CoroDrill termékcsalád legújabb tagja – előnyeit, különösen az alkatrészenkénti költségek csökkentése és az összteljesítmény növelése tekintetében.

A kiszámíthatatlan szerszáméltartam az egyik legnagyobb veszély az autóipari tömeggyártásban, főleg azért, mert a műveletei nagy mértékben automatizáltak, és a világ néhány legfejlettebb robotizálási és automatizálási rendszerét használja. A leállások időigényesek, megzavarják a gyártást, és még sokba is kerülnek, tehát magától értetődik, hogy a szerszámhibákat minden áron el kell kerülni.

Bizonyos esetekben a gyártók a szerszámcsere-intervallumot a szerszám maximális éltartamánál kisebbre állítják. Általában ezt a megközelítést részesítik előnyben, mivel az autóipari alkatrészekben az anyageltérés minimális. Ebből következik, hogy a szerszámcserék kiszámíthatóbbak és biztonságosabbak, mint amikor megpróbálják meghosszabbítani a szerszám éltartamát néhány további alkatrész legyártása érdekében.

A Sandvik Coromant szakemberei szerint a fúrógép kialakítása kulcsfontosságú tényezője a szerszám használatban töltött idejének.

Több anyag fúrása

A Sandvik Coromant szakemberei számára a szerszám hosszabb éltartamának kulcsa nem korlátozódik a szerszám használatban töltött idejére, hanem kiterjed magának a fúrónak a kialakítására is. Ez a szemlélet vezetett a továbbfejlesztett -GM geometriájú CoroDrill 860 kifejlesztéséhez, amely egy új kialakítású tömör keményfém fúró, anyagok széles köréhez optimalizálva az összes iparágban.

A CoroDrill 860-GM esetében a Sandvik Coromant szerszámgépekkel és fémforgácsolással kapcsolatos szakértelmére alapozva egy új minőséget fejlesztett ki, ez az X1BM nevű egyedi, finomszemcsés keményfém hordozó. A finomszemcsés keményfém megnövelt keménységgel rendelkezik, ugyanakkor szívóssága változatlan.

Ezenkívül a fúróhegy többrétegű fizikai gőzfázisú leválasztásos (PVD) vékony bevonattal rendelkezik. Ez kulcsfontosságú a fúró termelékenységének javításához és a szerszám éltartamának biztosításához különféle anyagokban. Az eredmény egy kitűnő stabilitású, megmunkálási biztonságú, jobb éltartamú szerszám öntöttvas, acél, rozsdamentes acél, edzett acélok és színesfém megmunkálásához.

Az eszköz éltartamának felmérése

A szerszám éltartamának felmérésére egy jobb módszer az eltávolított anyagmennyiség mérése. A termelékenység fokozása érdekében a CoroDrill 860-GM innovatív, csiszolt horonykialakítással rendelkezik, amely javítja a forgácselvezetést, és jobb furatminőséget biztosít. Emellett segít csökkenteni a hőfelhalmozódást a szerszámban, és további előnyei közé tartozik a nagy magszilárdság és a kisebb forgácsolóerők fúrás közben.

A 860-GM a Sandvik Coromant CoroDrill tömör keményfém fúrókból álló termékcsaládjába tartozik. A kialakításuknál nemcsak az optimalizált teljesítmény, hanem a sokoldalúság is szempont volt, ami azt jelenti, hogy különféle alkalmazásokban és anyagokban alkalmazhatók több iparágban.

Ide tartoznak a következő anyagcsoportok: ISO-P, a fémforgácsolás legnagyobb anyagcsoportja, ötvözetlen és erősen ötvözött anyagokat is tartalmaz; ISO-M, amely tartalmazza a nehezen forgácsolható rozsdamentes acélokat, az ausztenites acélokat és a duplex acélokat; ISO-K, ide tartozik a szürkeöntvény, gömbgrafitos öntöttvas és a tömörített grafitos öntöttvas; ISO-H-acélok 45–65 HRc Rockwell keménységgel; és ISO-N a lágyabb színesfémekhez, például alumíniumhoz, rézhez és sárgarézhez.

Fejlett geometria

Mint már említettük, a CoroDrill 860-GM továbbfejlesztett kialakítású, de mit jelent ez pontosan? Ez nagyrészt a fúró kialakításához köthető, amely fejlett, optimalizált csúcs- és horonygeometriával, megerősített maggal és sarokélletöréssel, a forgácsolóél mikrohibáit kiküszöbölő élelőkészítéssel és a fúrási stabilitást fokozó kettős szegéllyel rendelkezik. Kialakítása révén a fúrócsúcs finomított hátszögekkel és jobb felületi minőséggel rendelkezik.

Összességében ezek a tervezési jellemzők stabilizálják a fúrót, csökkentik a belépési és kilépési súrlódást, és javítják a furattűrést, a felületi minőséget és az egyenességet. A fúró emellett stabil kopásmintát biztosít és kiváló furatpontosságot eredményez.

Az autógyártók számára a CoroDrill® 860-GM hasznosnak bizonyult motorblokkok fúrásához.

Jobb éltartam

Az autógyártók számára a CoroDrill 860-GM hasznosnak bizonyult motorblokkok, burkolatok, karimák és elosztócsövek fúrásához. Az autóiparon és az általános gépészeten túl a fúró minden olyan alkalmazáshoz alkalmazható, ahol a furatminőség kritikus fontosságú – például az űrkutatásban, az olaj- és gáziparban, az atomenergia és a megújuló energiaforrások területén.

A 860-GM-mel eddig elért legkiemelkedőbb eredmények közé tartozik egy koreai autógyártó beszámolója. Az ügyfél a művelet során átmenő furatokat készített autóipari erőátviteli csatlakozókból álló sarzsban. Összesen nyolc 8,2 mm (0,32”) átmérőjű átmenő furatot készítettek minden egyes alkatrészben 10 mm (0,39”) mélységgel.

A meglévő megoldás 200 alkatrészt gyártott, összesen 1600 furattal, 80 m/perc (3102 ford/perc) forgácsolási sebességgel (Vc) és 381 mm/perc forgácsolási előtolással (Vf). Ehhez képest: a CoroDrill 860-GM 2300 alkatrészt (18 400 furatot) gyártott 100 m/perc (3878 ford/perc) Vc és 814 mm/perc Vf értékkel. Az eredmény jelentősen jobb, 1150%-os éltartam, és olyan termelékenységnövekedés, amely jelentősen csökkentette az alkatrészenkénti költségeket. Hasonló, lenyűgöző eredményekről számoltak be más Sandvik Coromant ügyfelek is az autóipari szegmensben szerte a világon.

Megalapozott választás

A CoroDrill 860-GM képességei túlmutatnak a megmunkálási biztonságon és a jobb szerszáméltartamon. Mivel a megoldás minden anyaghoz egy fúrót kínál, csökkenthető a készlet és javul a gép rugalmassága, ami csökkenti az összeállítási időt és a költségeket. Ezek az előnyök azt mutatják, hogy az autógyártóknak mérlegelniük kell a továbbfejlesztett fúrók (mint például a 860-GM) pozitív hatásait a nyereségükre nézve – különösen a hosszú távú hatásokat, mivel az élet inkább maraton, nem pedig sprint.

A -GM geometriájú CoroDrill 860-nal kapcsolatos további információkért látogasson el a Sandvik Coromant webhelyére.

The post Tömör szerszámok: Fúró minden anyaghoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/05/design-robotkutya-sztnh/ Mon, 05 Apr 2021 10:18:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14475 A design, vagyis a termékek megjelenése ma már óriási jelentőséggel bír. Vitathatatlan, hogy ma már a vásárlói döntésben sokszor a design fontosabb szempont, mint a funkcionális tulajdonság és bármilyen árucikk vásárlásakor a termék versenyképességét növeli a jól megfogalmazott forma, az esztétikus külső. A design kiemelt fókuszt kap például otthonunk műszaki berendezései, televíziók, hangfalak, játékkonzolok tervezése […]

The post Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A design, vagyis a termékek megjelenése ma már óriási jelentőséggel bír.

Vitathatatlan, hogy ma már a vásárlói döntésben sokszor a design fontosabb szempont, mint a funkcionális tulajdonság és bármilyen árucikk vásárlásakor a termék versenyképességét növeli a jól megfogalmazott forma, az esztétikus külső. A design kiemelt fókuszt kap például otthonunk műszaki berendezései, televíziók, hangfalak, játékkonzolok tervezése során, de szerepe megkérdőjelezhetetlen a gépjárműiparban is. Gondoljunk csak az olyan ikonikus megjelenésű járművekre, mint például a FIAT Topolino vagy a Porsche 911, de érdemes megnézni a Volvo 360c multifunkcionális teret kínáló vízióját is.

A jó design érték, amelyen a termék és a vállalkozás sikere múlhat. Ahhoz, hogy 2021-ben valami versenyképes legyen, fontos az innováció, de az előállított újdonságnak a design is elengedhetetlen része kell, hogy legyen. Ha ebből a kettőből valamelyik hiányzik, akkor piaci hátrányba kerül a vállalkozás, amit ma senki nem engedhet meg magának. Épp ezért kell a designt is jogi oltalommal védeni, aminek eszköze a formatervezésiminta-oltalom. De mit is jelent számadatokban kifejezve ez az érték?

A szellemitulajdon-intenzív ágazatok foglalkoztatáshoz és GDP-hez való hozzájárulását vizsgálva meggyőző eredmények születtek az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) közös, 2019. szeptemberében kiadott jelentése szerint. Magyarországon a design-intenzív ágazatok által teremtett munkahelyek aránya az összes munkahelyhez viszonyítva 16,1 százalék, EU-s szinten pedig 14,2 százalék. A többi szellemi tulajdonhoz fűződő jog, például a szabadalom, formatervezésiminta-oltalom, védjegy, szerzői jog, növényfajta-oltalom, földrajzi árujelző munkahelyteremtő képességét elemezve is kiemelkedik a formatervezésiminta-oltalom, mert ennél csak a védjegyek járulnak hozzá erőteljesebben a foglalkoztatottsághoz.

Magyarországon a design-intenzív ágazatok által termelt GDP aránya a teljes GDP-hez viszonyítva 22,4 százalék, ami jelentősen meghaladja az Európai Unió 16,2 százalékos arányát.

Mindemellett a szellemitulajdon-joggal rendelkező vállalkozásoknál átlagosan 20 százalékkal magasabb az egy alkalmazottra jutó bevétel a többi céggel szemben, ha pedig a formatervezési mintával rendelkező cégeket vizsgáljuk ez az arány 32 százalékra emelkedik.

Műszaki rendeltetés kontra design

Létezik egy olyan, már közhelyesnek mondható, de főleg a műszaki, funkcionális termékekre nézve helytálló állítás, hogy „a jó design nem látszik”: a jól használható, jól működő eszközöknél, ha a tervező jó munkát végzett, a design felett átsiklunk, lehet, hogy észre sem vesszük. Ez nem azt jelenti, hogy középszerű lenne, hanem épp azt, hogyha nem lenne kellemes ránézni, az egész biztosan feltűnne.

Egy tárgy összképét legtöbbször nem csupán a műszaki megfontolások alakítják ki, hanem bizonyos egyéb, meghatározó jellemzők (például egyes alkatrészek pontos formája, a termék arányos megjelenése, felületi mintázata), amelyek mind formatervezői munka eredményei. Ennek a munkának a gyümölcseként válnak a műszaki termékek is arányos, harmonikus megjelenésű tárgyakká, amelyek design-ja néha észrevétlen támogatója a funkciónak, használhatóságnak.

A robotika területéről megannyi példa hozható, amely bizonyítja, hogy a design – adott esetben a karakteres megjelenés – lényeges lehet műszaki termékek esetén is. Napjainkban sokat hallhatunk a robotkutyákról, amelyek számos területen segíthetik az emberek munkáját. A négylábú robotokat kamerákkal és különböző szenzorokkal látják el, így a legkülönfélébb feladatokra alkalmasak. Segíthetik a kórházakban az ápolók munkáját vagy végezhetnek emberek számára veszélyes, esetleg megközelíthetetlen helyeken méréseket. Mozgásuk kifinomult és botlásaikból tanulni képesek – göröngyös, akadályokkal teli terepen is boldogulnak. Általános elnevezésük is utal rá, hogy megjelenésükben, mozgásukban egy kutyára hasonlítanak: az emberi szem számára egy sokkal barátságosabb, ismertebb, így könnyebben befogadható összbenyomást tesz a kutyaszerű megjelenés, mint egy olyan robot-kinézet, amelyet nem tudunk élőlénnyel társítani. Ez a fajta tervezés, a tárgyak emberi, állati, egyéb természeti formákkal való felruházása nem újdonság a formatervezők munkájában. Jó néhány ikonikus design és mindennapjainkban használt termék megjelenése a természetből merít.

A műszaki tartalom a külcsínnel olykor igazán különleges módon is összefonódhat. Az Intel például Edison nevű hordozható chipjei segítségével ötvözi a design-t és a robotikát, nem mindennapi ruhakölteményeket készítve a chipek felhasználásával. Ezek az öltözékek világítanak vagy éppen mozognak viselőjükön, de a ruháról gombnyomásra felröppenő pillangók is felejthetetlen látványt nyújtanak. Tehát akár a leginkább design-központú iparág, a divatipar területén is nagy szerepet kaphatnak a különböző műszaki megoldások, újítások.

A robotkutya és az iparjogvédelem

Egy adott terméket számos, különböző iparjogvédelmi oltalmi forma védhet. A robotkutya esetében például szabadalmazható minden új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható, a termékre vagy eljárásra vonatkozó műszaki megoldás. Ugyanakkor a robot kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás, amely új, feltalálói lépésen alapul és iparilag alkalmazható, használatiminta-oltalomban részesülhet. A termékhez emellett tartozhat olyan megjelölés is, amely az adott gyártó áruját hivatott megkülönböztetni a versenytársak robotkutyáitól – például a kutya logója vagy a kapcsolódó szlogen –: ez védjegyoltalommal védhető.

A külső megjelenés, a design oltalmára pedig a formatervezésiminta-oltalom szolgál. Ide tartozik tehát a külcsín, a robotkutya külső jellegzetességei, vagyis a formája, a rajzolata, a színei, illetve felületi mintázatai is. Ugyanakkor az a külső jellegzetesség, amely kizárólag a termék műszaki rendeltetésének következménye, nem részesülhet ilyen oltalomban.

Hogyan szerezhető formatervezésiminta-oltalom, tehát kizárólagos jog a termék megjelenésére?

A formatervezésiminta-oltalmi bejelentés, amely egyszerre akár 50 különböző mintára is vonatkozhat, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál nyújtható be papír alapon vagy az SZTNH online felületén keresztül elektronikusan. Oltalomban pedig akkor részesülhet, ha az új és egyéni.

A formatervezésiminta-oltalom annak jogosultja számára kizárólagos jogot ad a minta hasznosítására, vagyis az előállításra, használatára, forgalomba hozatalára, a forgalomba hozatalra való felkínálásra, behozatalra, kivitelre, vagy a raktáron tartásra. Emellett az oltalommal a tulajdonos hatékonyan léphet fel a bitorlókkal szemben, ha azok másolatokkal tévesztik meg a vásárlókat.

Az oltalom öt évre szól, és még négy alkalommal, további öt-öt évre megújítható, így a termék megjelenése akár 25 évig is védelmezhető. A formatervezésiminta-oltalmi bejelentés útmutatója és további információk elérhetők az SZTNH honlapján. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Iparjog pályázatával pedig az oltalomszerzés teljes költsége ingyenessé tehető.

www.sztnh.hu

The post Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Banki szintű biztonságot kínál otthonába a Yale Linus® termékdizájn nyertes okos zárja https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/13/yale-linus-biztonsag-okos-zar/ Sun, 13 Dec 2020 18:19:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12998 A Linus Smart Lock okos zár, a biztonsági rendszer és okos termék kategóriában Red Dot Award nyertes termék, decembertől Magyarországon is elérhető. A korszakalkotó vagyonvédelmi és zártechnikai megoldásairól ismert világhírű Yale márka 2020-ban a Las Vegas-i CES szakkiállításon mutatta be az összekapcsolt okos biztonsági eszközök sorát magába foglaló Smart Living koncepciójának legújabb tagját, a Yale Linus […]

The post Banki szintű biztonságot kínál otthonába a Yale Linus® termékdizájn nyertes okos zárja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Linus Smart Lock okos zár, a biztonsági rendszer és okos termék kategóriában Red Dot Award nyertes termék, decembertől Magyarországon is elérhető.

A korszakalkotó vagyonvédelmi és zártechnikai megoldásairól ismert világhírű Yale márka 2020-ban a Las Vegas-i CES szakkiállításon mutatta be az összekapcsolt okos biztonsági eszközök sorát magába foglaló Smart Living koncepciójának legújabb tagját, a Yale Linus okos zárat.

Az innovatív Yale Linus Smart Lock egy néhány lépésben házilag üzembe helyezhető maximális biztonságot nyújtó motorizált okos zár, amely felszerelés után lehetővé teszi az ajtók kulcs nélküli működtetését. A készülék zárra történő felhelyezése után az ajtó külső oldaláról továbbra is csak a meglévő zár lesz látható, az ajtót továbbra is nyitják az eredeti kulcsok, de innentől kezdve Android és iOS készülék segítségével is irányíthatóvá válik az ajtó.

A zár és a mobilkészülék között a kommunikáció magas szintű biztonsági algoritmussal titkosított Bluetooth (AES-128 és TLS) kapcsolaton keresztül, illetve az ingyenesen letölthető Yale Access applikáció segítségével történik. Az applikációt a banki azonosítás során is alkalmazott, kétfaktoros hitelesítés védi, ami azt jelenti, hogy a felhasználóknak e-mail vagy telefonszám segítségével kell igazolniuk személyazonosságukat. Ha a felhasználó elveszíti telefonját, bármikor letilthatja a Yale Access alkalmazást és az összes virtuális kulcsot.

A Yale Linus Smart Lock a Yale Linus Connect Wi-Fi Bridge eszközzel az ajtó hálózaton történő vezérlése is lehetővé válik. A távoli hozzáféréssel beengedheti otthonába családját, barátait, a megbízható látogatókat, mint pl. takarító vagy futár. A Linus® a mágneses teret alkalmazó DoorSenseTM technológiának köszönhetően érzékeli a zár állapotát, így az a Yale Access alkalmazásban bármikor ellenőrizhető. Így, ha valaki elfelejti bezárni az ajtót miután elment otthonról, egyetlen érintéssel gondoskodhat a zárásról. A Yale megbízásából a Gemius piackutató által a magyar internetező lakosság körében készült reprezentatív felmérés szerint a fogyasztók közel fele (47%) ezt tartja az okos zárak egyik legfontosabb funkciójának. A felmérés szerint ugyanakkor a magyar fogyasztók 38%-a ismeri az okos zár fogalmát, ezek legfontosabb előnyeit, és a lakosság 45%-a nyitott rá, hogy kipróbálja a technológiát otthonában.

The post Banki szintű biztonságot kínál otthonába a Yale Linus® termékdizájn nyertes okos zárja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A termék útja egy okos gyárban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/31/amr-mir-robot-okos-gyar/ Sat, 31 Oct 2020 14:28:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12334 Mire egy legyártott termék készen áll a vevőknek történő szállításra lehetséges, hogy már több kilómétert is megtett csak a saját gyártási- és raktárkörnyezetében. A nyersanyagok és alkatrészek a fogadóállomástól a szállításig hosszú folyamaton és számos lépésen mennek keresztül. Ez az anyagmozgatás még a jórészt automatizált gyártási környezetekben is nagymértékben az emberi munkaerőre támaszkodik, a villástargoncák […]

The post A termék útja egy okos gyárban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mire egy legyártott termék készen áll a vevőknek történő szállításra lehetséges, hogy már több kilómétert is megtett csak a saját gyártási- és raktárkörnyezetében. A nyersanyagok és alkatrészek a fogadóállomástól a szállításig hosszú folyamaton és számos lépésen mennek keresztül. Ez az anyagmozgatás még a jórészt automatizált gyártási környezetekben is nagymértékben az emberi munkaerőre támaszkodik, a villástargoncák vezetőitől a kocsikat toló, vagy húzó alkalmazottakig. Most olyan lépéseket mutatunk be egy okos gyárban, ahol az autonóm mobil robotok (AMR-ek) hasznosak lehetnek.

Bejövő logisztika

A bejövő logisztika munkafolyamatai a fogadóállomás köré központosulnak. A nyersanyagokat, munkaeszközöket, kellékeket, berendezéseket és a visszaküldött termékeket biztonságosan és hatékonyan kell kirakodni, rendszerezni, ellenőrizni, és elszállítani oda, ahol szükség van rájuk.  A legtöbb környezetben villástargoncákat használnak a szállítókonténerek kiürítésére, majd az anyagok üzemen belül való mozgatására. Azonban mindez jelentős baleseti kockázattal és az áruk, valamint a felszerelések sérülésének veszélyével jár. Miután a villástargoncák a szállítókonténer tartalmát a fogadó-, vagy bejövő ellenőrzőállomás polcaira szállítják, visszatérnek a helyükre. Az integrált raklapemelőkkel ellátott AMR-ek autonóm módon képesek nagy és különféle súlyú áruval, akár 1000 kg-ig megpakolt raklapokat bármilyen belső helyszínre szállítani. Az AMR-ek biztonságos alternatívái a villástargoncáknak és kézi erővel húzott kocsiknak, amikor nagyobb távolságokról van szó.

Nyersanyag tároló

A nyersanyag-tárolás munkafolyamatai olyan AMR-ekkel kezdődik, amelyek önálló módon szállítanak anyagot a gyárterületre vagy a raktárba. Ott a robotok átadhatják az árut az emelő-berendezések számára hosszú távú raktározás céljából, de a raklapokat polcokra is helyezhetik, ahol azokat ki lehet bontani és tartalmukat tárolókba lehet helyezni. A raktáron belül a kisebb és nagymértékben testre szabható AMR-eket kocsik és ládák széles körének szállításával lehet megbízni, a raktártól a gyárterületig. A gyári munkásoknak így már nem kell sorban állniuk a raktárok ablakainál, hogy felvegyék a gyártósorra szánt nyersanyagot. Továbbá a készlet-ellenőrző alkalmazottak a saját részlegükön maradhatnak, hogy készenlétben tartsák az anyagokat a gyártáshoz, ahelyett, hogy az üzemen belüli kiszállítással foglalkoznának.

Gyártó (Termelési)- és szerelősorok

A gyártó- és szerelősorokat kiszolgáló, anyagmozgató munkafolyamatok általában sok alkalmazottat tömörítő, dinamikus környezetekben zajlanak, így ezek során a hagyományos villástargoncák használata nem ajánlott. Az AMR-ek biztonságosan és hatékonyan tudnak áthaladni még a legforgalmasabb gyártási környezeteken is, és mivel nincs szükségük semmiféle infrastruktúrára, könnyedén lehet őket alkalmazni új gyártási területeken vagy gyártósorokon. Egy alternatív megoldásként a robotokat arra is be lehet programozni, hogy menetrendszerű „buszjáratokként” járjanak, mely során előre kijelölt helyeken állnak meg, hogy nyersanyagokat, részegységeket, vagy késztermékeket szállítsanak le. A robotok egyéb berendezésektől, például szállítószalagoktól is parancsot tudnak fogadni, illetve ügyeleti rendszerbe is telepíthetők, ekkor az üzemeltető kolléga szükség szerint kérheti a szállítást vagy átvételt. A raklapemelőkkel felszerelt nagyobb AMR-ek egész nap képesek raklapokat szállítani a dokkoló állomásokig, ahol aztán robotkarok lepakolnak a raklapról és az árut további automatizált rendszereknek adják tovább. A kisebb folyamatok esetén az anyagokat manuálisan vagy automata módon lehet be- és kirakodni kompakt AMR-ek segítségével, amelyek kocsik húzására alkalmas kampókkal rendelkeznek, vagy polcos, illetve szállítószalagos fedélzeti modullal vannak ellátva.

Késztermékek , Hulladék , és Kimenő logisztika

Amikor a termék elkészül, AMR-ekkel támogatott munkafolyamatok juttatják el azt a végső összeszereléstől a késztermék raktárig és a szállításig. Az AMR-ek olyan nagyméretű vagy nehéz készárut is szállíthatnak, amelyek mozgatására a szállítószalagok nem képesek, és emelésük sérülést okozhatna az alkalmazottak számára. A fogadóállomáson zajló folyamatokhoz hasonlóan az AMR-ek itt is segítenek korlátozni a villástargoncák használatát azokra a feladatokra, ahol azok a legbiztonságosabbak és leghatékonyabbak, mint amilyen például a kamionokba, vagy szállítókonténerekbe való rakodás. Ugyanakkor az AMR-eket költséghatékony feladatokra is lehet használni, mint például az üres raklapok, a csomagolóanyagok, a gyártási melléktermékek és egyéb hulladékok a gyárterületről a megfelelő területre való elszállításra.

Intelligens megoldásokkal fejlődik a belső logisztika

Az AMR-ek egyik nagy előnye, hogy sokféle feladattal és alkalmazással meg lehet őket bízni azáltal, hogy különböző fedélzeti modulokkal látjuk el őket. Egy gyár területén több AMR is összehangolt módon képes együtt dolgozni.

The post A termék útja egy okos gyárban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új összefogás a kompozit termékek gyártástechnológiájának fejlesztésére https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/02/kompozit-osszefogas-gyartas/ Fri, 02 Oct 2020 16:49:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11835 A Természettudományi Kutatóközpont, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az  eCon engineering Kft. és a HD Composite Zrt. közös projektje lehetővé teszi a járművek károsanyag kibocsátásának további csökkentését A polimer kompozitok járműipari alkalmazása napjainkban egyre inkább az érdeklődés középpontjába kerül. Emellett ugyan számos tényező szól, közülük azonban a legfontosabb a gépjárművek üzemanyag fogyasztásának és káros […]

The post Új összefogás a kompozit termékek gyártástechnológiájának fejlesztésére appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Természettudományi Kutatóközpont, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az  eCon engineering Kft. és a HD Composite Zrt. közös projektje lehetővé teszi a járművek károsanyag kibocsátásának további csökkentését

A polimer kompozitok járműipari alkalmazása napjainkban egyre inkább az érdeklődés középpontjába kerül. Emellett ugyan számos tényező szól, közülük azonban a legfontosabb a gépjárművek üzemanyag fogyasztásának és káros anyag (CO2) kibocsátásának csökkentése. Ezzel együtt a járművek ökológiai lábnyomának értékelésekor figyelembe kell vennünk az azok gyártásához felhasznált energiát és a termék újrahasznosíthatóságát is. Mivel a polimer kompozitok sűrűsége az acélnak mintegy egyharmada, az alumíniumnak pedig közel fele, ez utóbbi anyagok kompozitokkal való helyettesítése jelentős sajáttömegcsökkentéssel jár. Ennek közvetlen következménye a kisebb üzemanyag fogyasztás és így a csökkentett CO2 kibocsátás is.

A programunk keretében kifejlesztett eljárás a széles körben alkalmazott kompozit anyagokból és technológiákból adódó hátrányok kiküszöbölését célozta meg, amelynek lényege, hogy olyan komplex, teherviselő kompozit alkatrészeket hozhatunk létre vele, amelyek újrahasznosíthatóak, és amelyeknek előállítási energia-, idő-, és költségigénye alacsonyabb az eddig alkalmazott eljárásokénál.

A kifejlesztett technológia a polimerek in-situ, szerszámban történő polimerizációján alapszik és a kompozit alkatrészek előállításhoz, egy komplex Resin Transfer Molding (RTM) eljárás továbbfejlesztett módozatát alkalmazza.

A költséghatékony kompozit gyártási eljárás kifejlesztéséhez komplex anyagtudományi- és technológiai fejlesztést hajtott végre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Magyar Tudományos Akadémia az eCon engineering Kft. és a HD Composite Zrt, mint konzorciumvezető által alkotott konzorcium.  A fejlesztési program eredményeként olyan eljárás jött létre, amely lehetővé teszi összetett geometriájú, kiemelkedő mechanikai tulajdonságú és újrahasznosítható polimer kompozit termékek automatizált gyártását, rövid ciklusidővel. Így az eljárás a járműiparban, és a védelmi iparban is kiválóan hasznosítható.  A konzorcium a program keretében nagy hangsúlyt fektetett a szükséges anyagtudományi fejlesztésekre, a technológiával létrehozható termékek mechanikai, számítási modelljének kidolgozására, valamint annak átfogó tesztekkel támogatott validálására is, amely mind a járműipari, mind pedig a védelmi-ipari alkalmazások tekintetében értékes tudásbázis és kompetenciák felépülését eredményezte.

A projekt a Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Programon belül a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával valósult meg. A támogatási összeg 1.376.799.243 Ft. A ”Polimer kompozit termékek előállítása rövid ciklusidejű, automatizált gyártástechnológia segítségével, gépjárműipari alkalmazásokra, különös tekintettel a kompozit elemek komplexitására és újrafeldolgozhatóságára” című, NVKP-16-1-2016-0046 kódszámú pályázati projekt 2020. augusztus 31-ével zárult.

The post Új összefogás a kompozit termékek gyártástechnológiájának fejlesztésére appeared first on Műszaki Magazin.

]]>