tehergépkocsi – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/15/scania-elektromos-tehergepkocsi-park/ Mon, 15 Apr 2024 06:00:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29218 A Scania tovább bővíti kínálatát az akkumulátoros-elektromos (BEV) teherautók terén: több elektromos gépet, tengelykonfigurációt és fülkealternatívát, valamint számos PTO megoldást mutat be. A Scania kínálata ma már messze túlmutat a kezdeti szinteken, ahol csak a legelterjedtebb teherautókat lehetett meghatározni. Ma a Scania kínálata az alkalmazások és üzemeltetési körülmények széles skáláját öleli fel; az eltérő igényű […]

The post A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Scania tovább bővíti kínálatát az akkumulátoros-elektromos (BEV) teherautók terén: több elektromos gépet, tengelykonfigurációt és fülkealternatívát, valamint számos PTO megoldást mutat be.

A Scania kínálata ma már messze túlmutat a kezdeti szinteken, ahol csak a legelterjedtebb teherautókat lehetett meghatározni. Ma a Scania kínálata az alkalmazások és üzemeltetési körülmények széles skáláját öleli fel; az eltérő igényű ügyfelek személyre szabott megoldásokra számíthatnak.

„Folyamatos termékbevezetéseinkkel egyre több értéket és specifikációs választékot kínálunk a vásárlóknak”

– mondja Fredrik Allard, a Scania rangidős alelnöke és e- mobilitásért felelős vezetője.

„Az ügyfelek pedig fokozott érdeklődéssel hálálják meg ezt, mivel mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy ezek a teherautók milyen jól szolgálnak és viselkednek a tényleges használat során, és hogy a járművezetők mennyire értékelik ezeket. Folyamatosan hallunk történeteket olyan járművezetőkről, akik először szkeptikusak voltak, de aztán beleszerettek az elektromos teherautóikba.”

A Scania által ebben a körben bemutatott komponensek, és megoldások arra késztetik a fuvarozókat, és a disztribúcióval, vagy építőipari tevékenységgel foglalkozó szállítmányozókat, hogy felfigyeljenek és fokozott figyelmet fordítsanak rájuk. A tandem kialakítású BEV járművek kínálata azt jelenti, hogy a billenőplatós járművek, emelőkaros, betonkeverők és számos más alkalmazás állítható össze a vonóerő vagy a teherbíró képesség feláldozása nélkül. Ez együtt jár azzal, hogy a Scania számos különböző, a hidraulika vagy más felépítmény-felszerelések hajtására szolgáló PTO megoldást is bevezet.

Ezenkívül a most bevezetett EM C1-2 elektromos meghajtás két – 210 kW-os és 240 kW-os – változata tökéletesen illeszkedik bizonyos építőipari munkákhoz, mivel a teljesítményszintek (285 LE vagy 326 LE) pontosan megfelelnek az önkormányzatok által használt teherautókra jellemző specifikációnak. Az EM C1-2 fizikailag rövidebb, mint erősebb testvérei, ami helyet biztosít az akkumulátorok és/vagy egyéb felszerelések, például a támasztólábak számára.

A tökéletes mindenes számos könnyebb művelethez, amely az alacsony súlyt nagy teljesítményű, nagy nyomatékkal és két fokozatú, egyenletes erőátvitellel kombinálja. Ideális a városi környezetben végzett elosztási műveletekhez, de ugyanúgy számos egyéb alkalmazáshoz, például az önkormányzatok által útkarbantartásra használt különféle járművekhez is. Egy elosztást végző tipikus teherautó esetében a típus megnevezése Scania 24 P lenne (ha ez a 240 kW-os változat).

„Ez a 9 literes motor megfelelője, ha a dízelüzemű járművekkel vetjük össze”

– mondja Allard.

„Ez az a fajta elektromos motor, amely könnyű és rugalmas, ugyanakkor nagy teljesítményű, így tetszőleges területen használható. Egyetlen állandó mágnessel, két sebesség fokozattal rendelkezik, és méretéhez képest nagyon „nyomatékos”. A sofőrök által az elektromos hajtásláncoktól elvárt vezethetőséget és simább vezetési élményt kínálnak.”

A Scania célja, hogy itt és most akkumulátoros elektromos teherautókat kínáljon a szállítmányozás széndioxid-mentesítéséhez. Az elektromos járművek piaca egyes területeken gyorsabban növekszik, mint máshol. Ez leginkább a töltőinfrastruktúra (és az áramellátáshoz való hozzáférés) hozzáférhetőségével függ össze. A megfelelő töltési megoldás megtalálása azonban nem kell, hogy bonyolult legyen: A Scania végig vezeti az ügyfelet a teljes folyamaton, és segít a megfelelő töltési megoldás kialakításában.

„Általános tévhit, hogy a töltés bonyolultabb, mint amilyen valójában”

– mondja Allard.

„Számos ügyfelünk jól boldogul egy szabványos telephelyi töltési megoldással, amelynek megtervezésében és kiépítésében segítséget tudunk nyújtani.”

A másik terület, amely kezdetben bizonyos kihívásokat jelentett az elektromos hajtásváltás során, a mellékhajtás (PTO). A hatékony és robusztus PTO-k  sok alkalmazásban nélkülözhetetlenek, ezért a Scania most számos különböző PTO-megoldást kínál.

Zöld és hatékony akkumulátorok

A Scania akkumulátoros-elektromos teherautói az akkumulátor felől nézve is lenyűgöző számokkal rendelkeznek. Az akkumulátorok 1,3 millió kilométert fognak bírni, ami megfelel a teherautó élettartamának. A szén-dioxid lábnyomuk pedig körülbelül egyharmada az iparági összehasonlító referenciaértéknek, mivel Észak-Svédországban fosszilis energiahordozóktól mentes villamos energiával állítják elő őket. A Scania prizma alakú lítium-ion akkumulátorokat választott, amelyeket Södertälje városában szerelnek össze 416 vagy 624 kWh kapacitású akku-csomagokká,  körülbelül 83%-os SOC ablakkal.

„A villamosításra való átállás a küszöbön áll”

– mondja Allard.

„Az átállással kapcsolatos ellenérvek gyorsan eltűnnek, miközben napról napra több ok is megjelenik az elektromos teherautókra való átállás mellett. Ha ehhez hozzávesszük a jogalkotók és a szállítmányozási vásárlók igényeit, valamint azt a tényt, hogy a járművezetők szeretik a BEV-eket, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy miért fogják az elektromos teherautók uralni az iparágat.”

A SCANIA BEV-kínálatával kapcsolatos további információkért kattintson ide.

Forrás: Scania Hungária Kft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elektromobilitás a közúti távolsági teherszállításban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/08/elektromobilitas-man-abb/ Wed, 08 Jun 2022 07:50:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20637 A MAN Truck & Bus az egykori berlini Tempelhof Repülőtér helyén, Dr. Volker Wissing digitalizációért és közlekedésért felelős német szövetségi miniszter jelenlétében először mutatta be a nyilvánosság előtt a hamarosan sorozatgyártásba kerülő elektromos meghajtású kamionjának prototípusát. A 2024-ben piacra kerülő úttörő jelentőségű elektromos haszongépjármű különleges műszaki jellemzője, hogy alkalmas lesz a jövő technológiájával végzett megawatt […]

The post Elektromobilitás a közúti távolsági teherszállításban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MAN Truck & Bus az egykori berlini Tempelhof Repülőtér helyén, Dr. Volker Wissing digitalizációért és közlekedésért felelős német szövetségi miniszter jelenlétében először mutatta be a nyilvánosság előtt a hamarosan sorozatgyártásba kerülő elektromos meghajtású kamionjának prototípusát.

A 2024-ben piacra kerülő úttörő jelentőségű elektromos haszongépjármű különleges műszaki jellemzője, hogy alkalmas lesz a jövő technológiájával végzett megawatt nagyságrendű töltésre. Az elektromos járművek töltési megoldásainak vezető globális szolgáltatójaként az ABB E-mobility a következő három évben mindent megtesz azért, hogy a megatöltés technológiáját a piaci érettség megfelelő szintjére emelje. Ezért a MAN és az ABB E-mobility most felpörgeti az elektromobilitás megvalósításának következő szakaszát, hogy a távolsági szállítást végző nehéz tehergépjárművek által megtehető napi távolság elérje a 600-800 km-t. Ráadásul a két cég elektromobilitás melletti határozott kiállása világosan jelzi, hogy az iparág készen áll a továbblépésre, és most a jogalkotókon a sor, hogy kialakítsák a zéró kibocsátású közúti árufuvarozás szakmapolitikai keretrendszerét.

„Klímacéljaink elérése érdekében meg kell valósítanunk a közúti áruszállítás dekarbonizálását. Most tehát elsősorban a klímabarát haszongépjárművek piaci felfuttatására és a megfelelő, nagy teljesítményű töltő infrastruktúra fejlesztésére összpontosítunk. Az elektromos kamionok nagy teljesítményű töltése kapcsán a német A2-es autópályán jelenleg megvalósuló és általunk is támogatott projekt fontos tanulságokkal szolgál. Most az a lényeg, hogy rövid időn belül minél több e-kamion jelenjen meg az utakon. A MAN és az ABB közötti partnerség azt mutatja, hogy jó úton járunk”

– mondta a digitalizációért és közlekedésért felelős szövetségi miniszter, Dr. Volker Wissing.

Miközben a miniszter egy tesztvezetés erejéig beült a MAN elektromos kamion volánja mögé, Alexander Vlaskamp, a MAN Truck & Bus vezére azt hangsúlyozta, hogy a járműtöltő infrastruktúra bővítésének felgyorsítása az egyetlen módja annak, hogy a szállítás fejlődése mellett a klímacélok is megvalósuljanak. Arra is rávilágított, hogy a jövő karbonmentes haszongépjármű-flottái kapcsán a MAN az alacsony üzemeltetési költségek és a legkedvezőbb általános energialábnyom miatt részesíti előnyben az akkumulátorról működő elektromos hajtásláncokat.

„A Traton Csoport tagjaként jelenleg is részt veszünk egy olyan vegyesvállalatban, amelyet iparági partnereinkkel egy Európa-szerte legalább 1.700 zöld elektromos töltőpontból álló nagy teljesítményű nyilvános töltőhálózat fejlesztésére és működtetésére hoztunk létre”

– tette még hozzá Vlaskamp.

Ahhoz, hogy a MAN 2024-ben piacra kerülő elektromos kamionja valóban képes legyen megtenni napi 600-800 km-t, már most ki vannak építve benne a jövőbeli megatöltő rendszerek használatának műszaki előfeltételei. Az ABB E-mobility a töltési megoldások vezető globális szolgáltatójaként arra törekszik, hogy mihamarabb piacra dobjon hasonló töltő rendszereket.

„Célunk minden területen előmozdítani az elektromobilitást. Az ABB E-mobility hosszú évek óta dolgozik a megfelelő teljesítmény-szabványelőírások kialakításán. A megawatt nagyságrendű töltés biztosításához 1000 V feletti új villamosenergia-technológiára lesz szükség, és ezen a teljesítményszinten, illetve a felhasználás előrelátható eseteiben elengedhetetlen a rendszerszintű elektromos biztonság és a megbízhatóság. Szolgáltatóként az ABB E-mobility tökéletesen alkalmas az ilyen kihívások leküzdésére, hiszen meglévő technológiáinkra támaszkodva jelentősen fel tudjuk gyorsítani a kutatás-fejlesztést. Közös törekvésünk, hogy három éven belül piacra lépjünk ezzel az új technológiával. Korábban a fejlesztésnek ezek a szakaszai gyakran sokkal tovább tartottak”

– mondta Frank Mühlon, az ABB E-mobility vezérigazgatója.

A megatöltő technológia bevezetése szempontjából a kötelezően alkalmazandó egységes szabvány kidolgozása ugyancsak elengedhetetlen. Ezúttal Németország határozhatja meg a referenciaértékeket: több mint 20 ipari és tudományos partner – köztük a MAN és az ABB – dolgozik a nagy teljesítményű töltési projekt (német rövidítéssel: „HoLa”) megvalósításán, melyet a német kormány finanszíroz, és a világ első megatöltő projektje. Az A2-es szövetségi autópálya mentén négy helyen két nagy teljesítményű töltőpont épül megawatt töltőrendszerrel (MCS). A tervek szerint a projekt az egész országot lefedő hálózat alapjául szolgál majd.

The post Elektromobilitás a közúti távolsági teherszállításban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elektromos hajtású BYD tehergépkocsik Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/18/byd-elektromos-tehergepkocsi/ Sat, 18 Dec 2021 13:29:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18205 A BYD márka már többek számára ismerős lehet Magyarországon, hiszen a gyártó 2017 áprilisában nyitotta meg Komáromban az e-busz gyárát. Amennyiben az e-teherautók és e-buszok portfoliójára figyelünk, akkor azt látjuk, hogy a BYD egymaga több ilyen elektromos eszközt gyárt, mint a sorban utána következő cégek együttesen. A kínai márka széles termékkínálata az e-teherautók területén, valamint […]

The post Elektromos hajtású BYD tehergépkocsik Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BYD márka már többek számára ismerős lehet Magyarországon, hiszen a gyártó 2017 áprilisában nyitotta meg Komáromban az e-busz gyárát.

Amennyiben az e-teherautók és e-buszok portfoliójára figyelünk, akkor azt látjuk, hogy a BYD egymaga több ilyen elektromos eszközt gyárt, mint a sorban utána következő cégek együttesen.

A kínai márka széles termékkínálata az e-teherautók területén, valamint az Eurotrade Kft eddigi sikeres együttműködése a BYD elektromos autóbuszok vevőszolgálati hátterének kiépítésében és a BYD solar gyártmányainak hazai értékesítésében megalapozta a két cég kapcsolatainak további bővítését. A 2022-ben európai piacra bevezetni szánt modellek közt szerepel az ETP3 elektromos kisteherautó, ETM6 elektromos 7,5 tonnás teherautó alváz és a 18 tonnás összgördülő tömegű járműalváz is.

Az ETP3 kisteherautó legfőbb erénye a teljes terhelés melletti 275 km futásteljesítmény egy töltéssel. A töltési idő akár 1.5 óra is lehet DC töltővel. A furgon terhelhetősége is egyedülálló a maga nemében, ugyanis a 3.5 m3-es raktérbe 720 kg súlyú árut lehet pakolni.

A 7,5 tonna összgördülő tömegű ETM6 teherautó alváz terhelhetősége 3990 kg. A jármű hatótávja szintén egyedinek számít, hiszen teljes terhelés mellett 200 km-t lehet vele megtenni egy töltéssel. A töltési idő valamivel több, mint másfél órát vesz igénybe DC töltővel.

A BYD elektromos járművek piaci bevezetésének kiemelten fontos eleme a pótalkatrész ellátás, garanciális és garancia időn túli szervizelés, szerviz oktatóbázis, javítástechnológiák elsajátítása, valamint az összes vevőszolgálathoz tartozó tevékenység, amelyeket az Eurotrade Kft. mind-mind teljesít. A BYD ETP3 furgon és a BYD ETM6 alváz decembertől előrendelhető az Eurtotrade Kft-nél.

https://eurotrade.hu/elektromos/

The post Elektromos hajtású BYD tehergépkocsik Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az első németországi e-országutas kísérleti projekt mostantól teljes kapacitással halad https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/02/scania-nemetorszag-e-orszagut/ Wed, 02 Sep 2020 09:41:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11429 Július eleje óta az első németországi villamosított, függesztett felsővezetékekkel ellátott országúti tesztszakasz Frankfurt közelében teljes kapacitással üzemel öt pantográfos áramszedővel felszerelt Scania R 450 hibrid tehergépkocsi részvételével. Az öt tehergépkocsi utolsó példányát nemrég adták át az építőipari anyagokat gyártó német Knauf vállalatnak. „Ez a kísérleti projekt jól illeszkedik ahhoz az elkötelezettségünkhöz, hogy felelősségteljesen hasznosítsunk minden […]

The post Az első németországi e-országutas kísérleti projekt mostantól teljes kapacitással halad appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Július eleje óta az első németországi villamosított, függesztett felsővezetékekkel ellátott országúti tesztszakasz Frankfurt közelében teljes kapacitással üzemel öt pantográfos áramszedővel felszerelt Scania R 450 hibrid tehergépkocsi részvételével. Az öt tehergépkocsi utolsó példányát nemrég adták át az építőipari anyagokat gyártó német Knauf vállalatnak.

Ez a kísérleti projekt jól illeszkedik ahhoz az elkötelezettségünkhöz, hogy felelősségteljesen hasznosítsunk minden erőforrást” – mondta a Knauf cégcsoport vezetője, Christoph Dorn. „Reméljük, hogy ezzel olyan ismeretekhez jutunk, amelyek segítenek nekünk még fenntarthatóbbá tenni a logisztikai folyamatainkat, különösen a nagyvárosi területeken.”

A másik négy felsővezetékről is működtethető tehergépkocsit a Schanz, a Meyer Logistics, a Contargo és a Merck vállalat üzemelteti. Mostantól, hogy mind az öt tehergépjármű mindennapos forgalomban közlekedik az A5-ös autópálya öt kilométer hosszú villamosított szakaszán, számos tanulmányhoz adatokat gyűjthetnek majd a szakemberek, hogy megvizsgálhassák az e-országutak előnyeit.

Nagyon rövidnek tűnhet egy menetirányonként öt-öt kilométeres tesztszakasz az autópályán, de ennek célja a technika tesztelése

– mondta Heinrich Kerstgens, a

Contargo egyik ügyvezető igazgatója. Ez a vállalat kapta meg júniusban a harmadik Scania hibrid tehergépkocsit a kísérleti projekthez.

Ha kedvezők a visszajelzések, és a német autópálya-hálózat körülbelül egyharmadát felszerelnék függesztett elektromos felsővezetékkel, akkor a jövőben a Németországban forgalomba helyezett nehéz-tehergépjárművek mintegy nyolcvan százaléka elektromos üzemmódban közlekedhetne ezt a technikát használva. Ez igazán jelentős mértékben hozzájárulna a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez

– magyarázta Kerstgens.

Az A5-ös autópálya-szakasz Hessen városában egyike a

Németországban folyó három felsővezetékes tesztnek. A második útszakaszt Schleswig-Holsteinben nyitották meg (A1) 2019 végén, míg a harmadik próbaüzem 2020 végén kezdődik meg Baden-Württembergben (B462).

The post Az első németországi e-országutas kísérleti projekt mostantól teljes kapacitással halad appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akkumulátoros tehergépkocsik https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/30/scania-akkumulatoros-tehergepkocsi/ Mon, 30 Mar 2020 07:43:55 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9647 Akkumulátoros elektromos Scania tehergépkocsit állított üzembe a norvégiai Oslo városában az ASKO norvég nagykereskedelmi vállalat. A kísérleti projekt újabb mérföldkőnek számít a Scania és az ASKO között a nehézfuvarozáshoz kínált villamosított megoldásokra vonatkozó együttműködés terén. A Scania hibrid járműveinek a városközpontokban használt elektromos üzemmódja kedvező eredményeket szolgáltat, így ésszerűnek tűnik teljesen elektromos, akkumulátorról üzemelő tehergépkocsikat […]

The post Akkumulátoros tehergépkocsik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akkumulátoros elektromos Scania tehergépkocsit állított üzembe a norvégiai Oslo városában az ASKO norvég nagykereskedelmi vállalat.

A kísérleti projekt újabb mérföldkőnek számít a Scania és az ASKO között a nehézfuvarozáshoz kínált villamosított megoldásokra vonatkozó együttműködés terén. A Scania hibrid járműveinek a városközpontokban használt elektromos üzemmódja kedvező eredményeket szolgáltat, így ésszerűnek tűnik teljesen elektromos, akkumulátorról üzemelő tehergépkocsikat alkalmazni a városi elosztásban. A jelenleg rendelkezésre álló akkumulátortechnológiával az akkumulátoros elektromos tehergépkocsik rövidebb távolságokat tudnak megtenni, ezért biztosítani kell az akkumulátorok feltöltését. A városi elosztásban ez az áruk fel- és lerakodása közben kivitelezhető. A munkába álló két tehergépkocsi akkumulátorkapacitása 165 kilowattóra, amely 120 kilométer hatótávolságot biztosít számukra, és 130 kilowattos vezetékes töltéssel töltik fel a járműveket.

„A távolabbi jövőben a villamosítás is kulcsfontosságú lesz a nehézkategóriás járművek fenntartható közlekedési rendszerének a megteremtésében.”

– mondta Karin Rådström, a Scania értékesítési és marketingvezetője. A Scania folytatja a beruházásait és a fejlesztéseit a villamosított megoldások terén, és már nem kell sok idő ahhoz, hogy elérjünk egy fordulópontot, amikor a villamosítás a nehézfuvarozásban ésszerű, életképes beruházássá válik az ügyfeleink számára. Azonban még nem tartunk itt.

„A Scania aktívan részt vett az akkumulátorok és az akkucellák kifejlesztésében, a saját kutatásaink keretében, partneri együttműködések és ügyfelek bevonásával. Ez egy olyan terület, ahol jelentős fejlődésre számítunk a következő néhány évben, beleértve az olyan fejlesztéseket, amelyek különféle fuvarmegbízásokról gondoskodnak majd, közben szem előtt tartva a teljes birtoklási költséget ügyfeleink számára”

– mondta Karin Rådström. Mint mindig, a Scania munkája egy moduláris szemléleten alapul. Az ASKO vállalatnál munkába állt, akkumulátoros elektromos tehergépkocsik hajtásláncában a belső égésű motort egy villanymotor helyettesíti, amely tölthető akkumulátorokból kapja az áramot. A Scania villamosítási szemlélete a megoldások széles palettájának kutatását és fejlesztését foglalja magában. Ez különféle bioüzemanyagokkal működő hibrid-elektromos technológiákat, valamint tisztán elektromos tehergépkocsikat és autóbuszokat takar.

A Scania olyan elektromos járműveken is dolgozik, amelyek különböző módokon tölthetők, a konnektoros hálózatról töltéstől az álló helyzeti vagy a villamosított utak révén mozgás közbeni pantográf-áramszedős töltésen át a hidrogénnel működő üzemanyagcellákig.

A tehergépkocsi adatai:

  • Megengedett legnagyobb össztömeg: 27 tonna
  • Hajtásképlet: 6×2*4
  • Hajtáslánc: 290 kW teljesítményű villanymotor/245 kW folyamatos teljesítmény, kétfokozatú sebességváltó, 2200 Nm legnagyobb forgatónyomaték
  • Energiatárolás: 165 kWh kapacitású lítiumion-akkumulátorok
  • Töltés: 150 kW DC (CCS) legnagyobb töltőteljesítmény
  • Hatótávolság: 120 km  Elektromos mellékhajtás teljesítménye: 15 kW

További információk a Scania OLDALÁN

The post Akkumulátoros tehergépkocsik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hibrid tehergépkocsival Stockholmban https://www.muszaki-magazin.hu/2019/02/26/hibrid-tehergepkocsival-stockholmban/ Tue, 26 Feb 2019 08:24:03 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6292 Már jövedelmezően üzemeltetik a Scania nemrég bemutatott, hálózatról tölthető hibrid tehergépkocsiját Stockholmban, ahol csendes éjszakai kiszállításokat végez a McDonald’s éttermeibe. A svéd fővárosban a zajkorlátozások miatt általában nem engedélyezik a belvárosban az éjszakai kiszállításokat. A tesztüzemeltetést a Civitas Eccentric nevű EU-s kezdeményezés keretein belül végzik Stockholm városával, a McDonald’s és logisztikai partnere, a HAVI vállalattal, […]

The post Hibrid tehergépkocsival Stockholmban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már jövedelmezően üzemeltetik a Scania nemrég bemutatott, hálózatról tölthető hibrid tehergépkocsiját Stockholmban, ahol csendes éjszakai kiszállításokat végez a McDonald’s éttermeibe.

A svéd fővárosban a zajkorlátozások miatt általában nem engedélyezik a belvárosban az éjszakai kiszállításokat.

A tesztüzemeltetést a Civitas Eccentric nevű EU-s kezdeményezés keretein belül végzik Stockholm városával, a McDonald’s és logisztikai partnere, a HAVI vállalattal, a stockholmi Királyi Technológiai Intézettel és a Scaniával együttműködésben.

Automatikus beállítások előre meghatározott zónákban A hálózatba kapcsolt tehergépkocsi a földrajzi pozíción alapuló virtuális kerítést kínáló Scania Zone szolgáltatás használatával támogatja a járművezető munkáját és csökkenti a városközpontokban a forgalom okozta zavaró tényezőket. Az előre meghatározott zónákba belépve a jármű automatikusan az érvényes szabályozásokhoz igazodik, mint például a károsanyag-kibocsátási előírások és a sebességkorlátozások.

Mivel a hálózatról tölthető hibrid jármű akár 10  kilométert is megtehet tisztán elektromos üzemmódban, csendesen, a kiszállítások elvégezhetők éjszaka a közel üres utakon. Az általános előírásoknak megfelelően a kiskereskedelmi kiszállítások többségét reggelre időzítik, mielőtt az üzletek kinyitnának, ezért a tehergépkocsik rendszerint beragadnak a csúcsforgalomba. Stockholm városa felmentést adott ezeknek a kiszállítási tesztüzemeltetésben részt vevő járműveknek az éjszakai közlekedési tilalom alól.

Akár 90 százalékkal kisebb szén-dioxid-kibocsátás A tehergépkocsi hidrogénezett növényi olajjal (HVO) üzemel a HAVI raktára és Stockholm belvárosa közötti 22 kilométeres úton, ami akár 90 százalékkal is csökkenti a szén-dioxidkibocsátást. A városközpontba érve a jármű a Scania Zone szolgáltatás segítségével automatikusan elektromos hajtásra áll át. Az akkumulátor egyrészt a mozgási energiát hasznosító visszatápláló fékezéssel, másrészt külső forrásból tölthető. Az egyik étteremhez telepítettek egy járműtöltőt, hogy a be-, illetve kirakodások közben, valamint a járművezető pihenőideje alatt növelni lehessen az akkumulátor energiaszintjét.

„Ez a megoldás két világ legjavát ötvözi”

– mondta Camilla Eklöf, a HAVI svédországi részlegének biztonsági és környezetvédelmi menedzsere.

A tehergépkocsi csendesen és károsanyag-kibocsátás nélkül közlekedhet az érzékeny városi területeken, ugyanakkor teljes terheléssel is a hatótáv korlátozása nélkül haladhat az autópályákon, a bioüzemanyagnak köszönhetően minimális szén-dioxid-kibocsátással. A Civitas Eccentric nevű EU-s kezdeményezés az elővárosi kerületekben élő emberek fenntartható közlekedését és a városközpontok károsanyag-kibocsátástól mentes áruforgalmi logisztikáját szolgáló innovatív megoldásokra összpontosít. A kezdeményezés résztvevői Stockholm (Svédország), Madrid (Spanyolország), München (Németország), Rusze (Bulgária) és Turku (Finnország).

További info: https://www.scania.com/hu/hu/home.html

Kép: Rolling Tons Online

The post Hibrid tehergépkocsival Stockholmban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az önvezető tehergépkocsiban a jövő a Scania szerint https://www.muszaki-magazin.hu/2019/01/10/az-onvezeto-tehergepkocsiban-jovo-scania-szerint/ Thu, 10 Jan 2019 14:09:36 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5879 Egy új generációs önvezető áruszállítási rendszert tesztel a Scania a Rio Tinto cégcsoporthoz tartozó Dampier Salt vállalat üzemeltetésében Nyugat-Ausztráliában.   A próbaüzem első üteme 2018 augusztusában kezdődött, amelyben egy Scania XT 8×4 önvezető billencs-tehergépkocsi vesz részt. A jármű a Dampier aktív tevékenységétől elkülönítve dolgozik. Ebben a kezdeti időszakban biztonsági okokból egy gépkocsivezető ül a járműben, […]

The post Az önvezető tehergépkocsiban a jövő a Scania szerint appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy új generációs önvezető áruszállítási rendszert tesztel a Scania a Rio Tinto cégcsoporthoz tartozó Dampier Salt vállalat üzemeltetésében Nyugat-Ausztráliában.

 

A próbaüzem első üteme 2018 augusztusában kezdődött, amelyben egy Scania XT 8×4 önvezető billencs-tehergépkocsi vesz részt. A jármű a Dampier aktív tevékenységétől elkülönítve dolgozik. Ebben a kezdeti időszakban biztonsági okokból egy gépkocsivezető ül a járműben, hogy felügyelje a teherautó működését és szükség esetén beavatkozzon. A következő fázisokban további önvezető Scania tehergépkocsikat állítanak majd üzembe, hogy fejlesszék a járművek közötti együttműködést és az intelligens flottafelügyelő rendszereket.

A Rio Tinto vállalatnál a termelékenység és a műszaki támogatás vezetője, Rob Atkinson a következőket mondta:

„Örömmel teszteljük ezt a technológiát a hagyományos teherautóinknál kisebb tehergépkocsikban. Ez a Rio Tinto cégcsoport számos területén nagyobb rugalmasságot biztosíthat a tevékenységeinkben. Azt tapasztaljuk, hogy az automatizálás biztonságosabb és hatékonyabb működést eredményez a vállalatunknál, és ez egy újabb lépés azoknak a lehetőségeknek a felmérésében, amelyekkel további technológiai fejlesztéseket hajthatunk végre.”

Björn Winblad, a Scania bányaipari üzletágának vezetője így nyilatkozott:

„A járműveiket kimagasló kihasználtsági aránnyal működtető bányák ideálisak az új önvezető technológiateszteléséhez. Az iparág learathatja majd az automatizálás biztonsági és termelékenységi előnyeinek gyümölcsét, az itt gyűjtött tapasztalat pedig jelentős szerepet játszik majd abban, hogy teljesen önvezető megoldásokat fejlesszünk ki más fuvarozási alkalmazások számára.
Nagyon biztató megjegyezni, hogy a tehergépkocsik biztonságosan és az üzemeltetési
elvárásoknak megfelelően működnek.”

A Rio úttörőnek számít az automatizálás bányaipari alkalmazásában, ugyanis a vezető nélküli tehergépkocsik legnagyobb flottájával rendelkezik, a világ első teljesen automatizált, nehézsúlyú,  hosszú távú vasúthálózatát működteti és a kitermelésben teljesen önműködő fúróberendezéseket használ.

The post Az önvezető tehergépkocsiban a jövő a Scania szerint appeared first on Műszaki Magazin.

]]>