technika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A TruBend Cell 5000 hajlítócella https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/31/trubend-cell-5000-hajlitocella-trumpf/ Mon, 31 Jul 2023 08:35:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26209 Lemezmegmunkálás – Egyszerű programozás, gyors, automatizált hajlítás: a TruBend Cell 5000 az ideális megoldás mindazoknak, akiknek fontos a produktív és rugalmas automatizálás valamint a széles munkadarab spektrum. Napjainkban a lemezfeldolgozás és lemezmegmunkálás, beleértve a hajlítási technológiát, egyre jobban elterjedtebb mind a lokális mind a globális piacon. A piaci trendek és szigorúbb vevői elvárások alapján egyre […]

The post A TruBend Cell 5000 hajlítócella appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lemezmegmunkálás – Egyszerű programozás, gyors, automatizált hajlítás: a TruBend Cell 5000 az ideális megoldás mindazoknak, akiknek fontos a produktív és rugalmas automatizálás valamint a széles munkadarab spektrum.

Napjainkban a lemezfeldolgozás és lemezmegmunkálás, beleértve a hajlítási technológiát, egyre jobban elterjedtebb mind a lokális mind a globális piacon. A piaci trendek és szigorúbb vevői elvárások alapján egyre nagyobb igény van a kiváló minőségű lemezhajlító gépekre, továbbá ezek automatizált változataira. A TRUMPF ezen elvárásokat kielégítve biztosítja a piac számára a TruBend Cell típusú automatizált hajlító berendezéseket. – tudjuk meg Molnár Balázstól, a TRUMPF Hungary Kft. szerszámgép értékesítőjétől.

A TRUMPF hajlítócella termékportfólióján belül az 5000-es sorozatú hajlítócellák 130-320t közötti nyomóerővel rendelkező hidraulikus élhajlítógépekkel vannak felszerelve.

MM: A TruBend Cell 5000-es széria milyen részegségekből áll?

M.B.: A TruBend Cell 5000-es széria alapkivitelben egy hidraulikus élhajlító berendezésből, egy lineáris pályán mozgó BendMaster robotból, és a védőkerítésből tevődik össze. Az élhajlítógép nyomóereje 130-320t közötti tartományban tetszőlegesen kiválasztható, a BendMaster robot esetében a 60-as és a 150-es típust kínáljuk. A felhasználói igények alapján a berendezést számos opcióval ki lehet egészíteni, amelyek nagyfokú rugalmasságot biztosítanak, továbbá az egyedi igényeket is könnyen ki tudja elégíteni.

MM: Hogyan illeszthető a gyártási folyamatokba?

M.B.: Az automatizált hajlítócella nagyon egyszerűen beintegrálható a gyártásba, függetlenül attól, hogy egy egyszerűbb vagy komplexebb termelési egységről beszélünk. Azoknál a termelő cégeknél, ahol a hajlítási technológia már jelen van, nem okozhat gondot a termelésbe történő integrálás folyamata. Az egyszerű integrálhatóság titka abban rejlik, hogy a berendezés üzemeltetéséhez elsősorban irodában elkészített gyártási programokra van szükség.

MM: Első sorban kiknek, milyen felhasználási területre ajánlják ezeket a gépeket?

M.B.: A hajlító robotcella beruházásának a létjogosultságát több tényező indukálhatja, példaként, a teljesség igénye nélkül, említhetjük az egyre magasabb minőségi elvárásokat a beszállítókkal szemben, a szakemberhiányt, növekvő piaci igényeket az egyre komplexebb termékekre. Leggyakrabban több tényező halmozódása készteti a vállalatokat a TruBend Cell hajlítócella beszerzésére. Általában azoknál a cégeknél szoktuk javasolni a berendezést, ahol nagy hangsúlyt kell fektetni a minőségre a gyártás során. Szándékosan nem csak a hajlítás minőségét említem, hiszen ez a technológiai lépés nagy hatással van a következő fázisokra (hegesztés, összeszerelés stb.).

MM: A cella használata milyen előképzettséget igényel?

M.B.: Nem igényel komoly előképzettséget. Fontos, hogy az elvárt tudás az irodai dolgozók, technológusok irányába billenjen, hiszen ők fogják a programokat megírni a berendezésre. A gépkezelők  feladatköre redukálódik, legfőbb feladatuk az átállásoknál a gép átszerszámozása, amennyiben a cella rendelkezik automata szerszámcserélővel még erre sincs igény, illetve az anyagáramlás biztosítsa.

MM: Képzésben, utólagos problémák kezelésében hogyan segítik ügyfeleiket?

M.B.: A TRUMPF különös hangsúlyt fektet az oktatásokra, legyen szó programozói vagy gépkezelői oktatásról. A szükséges képzéseket oktatóközpontjainkban, továbbá a partnerek telephelyén szoktuk megtartani. A szükséges oktatásokat követően gyártástámogatást is biztosítunk partnereinknek.

“A Gödöllőn átadásra kerülő új TRUMPF telephely showroomjában elhelyezésre kerül egy szerszámcserélős hajlítócella, ahol élőben is kipróbálhatják partnereink a gép működését!” – Molnár Balázs, a TRUMPF Hungary Kft. szerszámgép értékesítője.

Technikai információk a celláról

A TruBend 5000 hajlítógép legújabb sorozatával létrehozott hajlítócella megfelel a technika jelenlegi legmagasabb szintjének, például a programozás és a szögmérés tekintetében. A Bendmaster automatizálási egységet csatlakoztatva, az élhajlító gépből komplett TruBend Cell 5000 hajlítócella válik. A hajlítógép és a BendMaster automatizált cellaként az anyagszállítás terén is maximális szabadságot kínál a szállítószalagok és palettaszállítók révén. Az 5000-es sorozatot kifejezetten a nagy termékmixet gyártó cégek igényeinek megfelelően fejlesztették ki, ezért optimális a sok szerszámcserével és a gyakori beállításokkal járó kisszériás gyártásra. Ezt a folyamatot jelentősen megkönnyíti a ToolMaster automatikus szerszámcserélő, ami nemcsak az alsó és felső szerszámokat, hanem az ACB vezeték nélküli szögmérő rendszert is képes behelyezni a gépbe.

ACB Laser szögmérő

A kezelőbarát, vezeték nélküli ACB (Automatically Controlled Bending) szögmérő rendszer a szöget a felső szerszámba integrált érintőlapok segítségével korrigálja és méri. A rendszer automatikusan felismeri az érzékelők pozícióját; a szerszám és a vezérlés közötti kommunikáció vezeték nélkül történik. Az ACB Laser szögmérő rendszer érintésmentes, optikai rendszert használ a szögméréshez. Egy lézer a lemezre vetít egy vonalat, a szöget pedig egy kamera ismeri fel. Az ACB és az ACB Laser között nem feltétlenül muszáj választani, a két rendszer egymást kiegészítve is működhet.

A szintén kamerával felszerelt Part Indicator rendszer a gépvezérlés képernyőjén mutatja a gépkezelőnek, hogyan kell behelyeznie a hajlítandó munkadarabot, így leegyszerűsíti a behelyezési folyamatot és minimalizálja a selejt gyártásának veszélyét.

A 3D felhasználói felületen nagyon jól követhető a hajlítási sorrend, és csak azokat a paramétereket jeleníti meg a gépkezelő számára, amik a munkavégzés szempontjából éppen relevánsak.

Szoftverportfólió

A széles körű TruTops szoftverportfólió a teljes gyártási folyamat alatt segíti a munkát a beszerzési folyamatok kezelésétől egészen a késztermék kiszállításáig. A TruTops Boost szoftvercsomag egy kézből kínál megoldást a lemezalkatrészek megmunkálásához szükséges programok generálására, így rendkívül gyorsan és egyszerűen juthatunk el a geometriától az NC programig. A TecZone Bend szoftver pedig a hajlítás irodában való programozását, valamint a TruBend hajlítógépen való üzemi programozását kombinálja. A program a 2D és 3D adatok alapján másodperceken belül automatikusan programozási javaslatot készít – NC kóddal együtt. A gépállapot távolról is felmérhető a felhasználó vagy akár a TRUMPF részéről, így a beavatkozások is időben, adott esetben távolról végezhetők el, ami jelentősen lecsökkenti a kiszállások szükségességét, és segít megelőzni a nem tervezett leállásokat.

www.trumpf.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A TruBend Cell 5000 hajlítócella appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Design bútorok automatizált hegesztéssel https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/12/automatizalt-hegesztes-trumpf/ Fri, 12 Nov 2021 16:22:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17654 A Sanamöbel Kerecsenden főként design fémbútorok gyártásával és tervezésével foglalkozik. A korábbi orvosi bútorok készítésével szerzett fémmegmunkálási tapasztalataikat ma a nemzetközi kis- és közepes szériás bútorok terén kamatoztatják. A flamand gyökerű családi vállalkozás nagy hangsúlyt helyez az automatizált gyártási folyamatokra, mivel folyamatosan, magas minőségben kell előállítaniuk termékeiket. Emellett a hegesztési szakmában tapasztalható munkaerőhiányra is válasz […]

The post Design bútorok automatizált hegesztéssel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sanamöbel Kerecsenden főként design fémbútorok gyártásával és tervezésével foglalkozik. A korábbi orvosi bútorok készítésével szerzett fémmegmunkálási tapasztalataikat ma a nemzetközi kis- és közepes szériás bútorok terén kamatoztatják.

A flamand gyökerű családi vállalkozás nagy hangsúlyt helyez az automatizált gyártási folyamatokra, mivel folyamatosan, magas minőségben kell előállítaniuk termékeiket. Emellett a hegesztési szakmában tapasztalható munkaerőhiányra is válasz a TruArc Weld 1000 automatizált hegesztőcella, melyből hamarosan a második is a cég gyártósorának részévé válik. – tudtuk meg Joost Vandendriessche cégvezetőtől, valamint Ditti Vandendriesschetől, aki elárulta, hogy ezen kívül a TRUMPF kínálatából még két lézervágó, valamint egy lézersugaras csővágógép található náluk.

automatizált

MM: Hogyan döntöttek a TruArc Weld 1000 beszerzése mellett?

10 darabtól 300 darabig terjedő szériák gyártásával foglalkozunk, és szeretnénk javítani és szabványosítani a hegesztési munkáink minőségét. Hiány van jó szakképzett hegesztőkből. A mesterséges intelligencia segítségével történő programozás kevés időt vesz igénybe, és kevésbé bonyolult, mint egy 3D-s robot esetében.

MM: Fél év elteltével mik a tapasztalataik, milyen gyártási műveletekhez használják a hegesztő cellát?

Fontos, hogy néhány munkatársat betanítsunk, hogy elsajátítsák a programozást. Az alkatrészek, szerszámok tervezése és kivitelezése szintén fontos feladat. Ha ezeket a problémákat megoldottuk, a szerelvényeink (többnyire bútorelemek) sorozatmunkája meglehetősen egyszerű és könnyen követhető a kezelők számára.

MM: Mennyivel lett hatékonyabb a gyártás általa, könnyen beillesztették a gyártási folyamataikba?

Egy új technológia beillesztése a napi termelésbe általában tervezést és kitartást igényel, de jó hallani az ügyfelek pozitív reakcióit a minőség javulása tekintetében. Dolgozóink pedig örülnek, hogy jobb körülmények között végezhetik a munkájukat, mivel már nincsenek kitéve a pornak és a mérgező gázoknak.

MM: Hogyan értékelik a gép használatát, programozhatóságát?

A robot programozásának elsajátításához szükséges képzés meglehetősen rövid. Néhány nap alatt azok is megtanulhatnak programozni, akik valamennyire hozzászoktak a digitalizációhoz. Egy új alkatrész programozása után fontos, hogy a hegesztési munkát tapasztalt szakemberrel és technológussal ellenőriztesse. Néha némi finomhangolásra van szükség. Ezt követően a sorozatgyártás egy gépkezelő által zökkenőmentesen folyik.

MM: A TRUMPF Hungary Kft. munkatársai továbbra is segítik munkájukat?

Sok éve lézeres eljárással vágjuk a lemezeket, csöveket és profilokat a TRUMPF gépeivel. Ezek a gépek megbízhatóak, és ha valami elromlik, gyorsan kapunk segítséget, akár online is. Ha új alkatrészekre van szükség, azokat nagyon gyorsan, általában 24-36 órán belül szállítják. Ez nagyon fontos a számunkra, mert a gyártási folyamat: lézervágás, marás, hajlítás, hegesztés, csiszolás, porszórás, összeszerelés, végső ellenőrzés és csomagolás nem szakadhat meg.  A TRUMPF munkatársait ügyfélközpontúnak tapasztaljuk.

MM: Tervezik új hegesztő cella beszerzését?

Az első TruArc-unkkal szerzett jó tapasztalatok után hamarosan a második gépet is üzembe helyezzük. Mivel vállalatunk további terjeszkedését már nem fogja hátráltatni a jó hegesztők hiánya, 2022 folyamán további 3 TruArc beszerzését tervezzük.

MM: Az érdeklődők hol találkozhatnak Önökkel, megnézhetik a TruArc Weld 1000-et?

A fémmegmunkálás iránt érdeklődők, akik többet szeretnének megtudni az együttműködő robot lehetőségeiről, megnézhetik a második gépet az Automotive Hungary kiállításon. Miután a gépünket ott kiállították, azt cégünknél telepítjük.

A TruArc Weld 1000

A TRUMPF kibővítette hegesztőgép-portfólióját azzal, hogy egy belépő szintű, ívhegesztési megoldást kínál és egyúttal utat nyit a lézerhegesztés világába. Ez a gép a TRUMPF hegesztési portfóliójának belépő szintű gépe, mely a hagyományos MIG / MAG fogyóelektródás védőgázas ívhegesztési technológián alapszik. Az új TruArc Weld 1000 segítségével az ügyfelek könnyen automatizálhatják hegesztési folyamataikat. A termék komplett szerszámgépként kerül forgalomba, amely lehetővé teszi az ügyfél számára a gép egyszerű telepítését és kezelését. –tudjuk meg a TRUMPF Hungary Kft. szakértőitől.

A TruArc Weld 1000 programozása rendkívül egyszerű, azonban hegesztési ismeretekkel rendelkező személyre van szükség a kezeléséhez. A hegesztő cella telepítéséhez, programozásához vagy működtetéséhez azonban nincs szükség személyi oktatásra – a videó oktatóanyagok elegendőek a teljes üzemeltetés elsajátításához. Használható egy vagy két munkaállomásos változatban, a helyi igényeknek megfelelően, így akár sorozatgyártásra is alkalmas. Létrejöttének egyik oka, hogy hidat képezzen a hagyományos és a lézeres hegesztés között, mely egyfajta „antré” a lézerhegesztés világába. Másik oka pedig, hogy a szakképzett hegesztők hiánya és az emelkedő munkaerő-költségek megnövekedett igényt jelentenek a kézi hegesztési folyamatok automatizálására is. Az együttműködő (kollaboratív) robotokkal rendelkező automatizálási szegmens erre ad kiváló választ, mely ma nagyon dinamikus piacot jelent.

A TruArc Weld 1000 előnyei:

  • automatizált hegesztőcellába, amely felváltja a kézi hegesztőállomást,
  • az alkatrészek egyszerű programozása,
  • kollaboratív robot,
  • könnyen és egyszerűen installálható,
  • 2 munkatérrel bíró cella, mellyel magas termelékenység növekedés érhető el,
  • E-Learning (videó oktatóanyag) mind az üzembe helyezést mind a kezelést tekintve,
  • hagyományos hegesztési folyamat robotokkal történő automatizálása.

Technikai jellemzők

A technikai jellemzők között kiemelhető, hogy a TruArc Weld 1000 kulcsfontosságú elemeként egy nagy teljesítményű FRONIUS MAG / MIG hegesztőforrás áll rendelkezésre. Maga az ívhegesztő cella CMT (Cold Metal Transfer) technológiával szerelt, huzalos ívhegesztő, ez azt biztosítja, hogy a hozaganyag bizonyos „Push-Pull” előtolással kerül a felületre, ami sokkal egyenletesebb varratot biztosít. A hegesztési forrás programozásának egyszerűsítése érdekében a TruArc Weld 1000 előre meghatározott paraméterekkel ellátott táblázatokkal rendelkezik. A kezelő úgy programozza a gépet, hogy kiválaszt egy számot a listából, és beilleszti ezt a számot az UR panelre. Számos hegesztési program már elérhető sarokvarrathoz, tompavarrathoz vagy függőleges lefelé hegesztéshez, 1–15 mm vastagságú lágy acélhoz, rozsdamentes acélhoz, valamint alumíniumhoz. További hegesztési programokat a kezelő határozhat meg.

Szöveg: Mészáros Zsolt

www.sanamobel.com

www.trumpf.com

 

The post Design bútorok automatizált hegesztéssel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Impulzushegesztés a TransSteel Pulse segítségével https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/27/transsteel-impulzushegesztes-fronius/ Sun, 27 Sep 2020 10:58:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11737 A Fronius a TransSteel készülékcsaládot impulzus funkcióval bővíti ki. Az impulzus ív gyors hegesztési sebességeket tesz lehetővé, nagyobb anyagvastagságok esetén is. Emellett az utómunkák mennyisége is csökken, mivel az impulzus ív kevesebb hegesztési fröcskölést okoz. Az impulzus mód lehetővé teszi a nehezen ellenőrizhető és fröccsenéssel járó átmeneti ív elkerülését. Az ezáltal mérséklődő fröcskölés az utómunkákat […]

The post Impulzushegesztés a TransSteel Pulse segítségével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Fronius a TransSteel készülékcsaládot impulzus funkcióval bővíti ki. Az impulzus ív gyors hegesztési sebességeket tesz lehetővé, nagyobb anyagvastagságok esetén is. Emellett az utómunkák mennyisége is csökken, mivel az impulzus ív kevesebb hegesztési fröcskölést okoz.

Az impulzus mód lehetővé teszi a nehezen ellenőrizhető és fröccsenéssel járó átmeneti ív elkerülését. Az ezáltal mérséklődő fröcskölés az utómunkákat akár 70%-kal is lecsökkentheti. Az impulzus ívvel ráadásul akár 30%-kal nagyobb hegesztési sebességek érhetők el. Ezeket az előnyöket immár a Fronius TransSteel 3000 compact, valamint a TransSteel 4000 és 5000 készülékeknél is biztosítjuk.

Impulzusfűzés, a vetemedés elkerülésének érdekében.

A TransSteel készülékek speciálisan acél megmunkálásához lettek kifejlesztve. Az impulzus funkcióval való kibővítés révén a hegesztőrendszerek valódi univerzális készülékekké váltak, mivel a hegesztő munkáját a különböző alkalmazásoknál számos funkció támogatja. A pontozó funkcióval egyenletes hegesztett pontok hozhatók létre – ami ideális megoldás munkadarabok összefűzéséhez. A szakaszos hegesztés nem csupán a réteges megjelenésű varrathoz megfelelő. Nagyon vékony lemezek esetén, az alacsony hőbevitel csökkenti az anyag vetemedésének esélyét is.

A speciális jelleggörbék a felhasználónak ideális ívkarakterisztikát biztosítanak: a „Steel” univerzális jelleggörbék elsősorban az egyszerű és gyors hegesztési alkalmazásokhoz megfelelőek. A „Steel Root” jelleggörbét a gyökvarrathoz fejlesztettük ki. A lágy és stabil rövidzáras ív jó áthidalhatóságot kínál széles rések esetén. A „Steel Dynamic” hegesztési program ezzel szemben különösen kemény és koncentrált ívvel van ellátva, mellyel magas hegesztési sebesség és mély beolvadás érhető el. Ahol minimális fröcskölésre és mély beolvadásra van szükség, ott a TransSteel impulzus készülékek és a „Pulse Controlled Spray Arc” jelenti az ideális megoldást. A „SynchroPuls” esetén a hegesztési teljesítmény a munkapontok között akár 5 Hz-cel is változhat. A magas és alacsony áramerősség közötti váltás megkönnyíti az emelkedő helyzetű hegesztést. Ilyen módon határozott varratrétegek hozhatók létre alumíniumötvözetek esetén.

Három teljesítményosztály, két modell, egy megoldás

A TransSteel intuitív kezelési módja lehetővé teszi a készülék előismeretek nélküli, azonnali üzembe helyezését. A készülék előlapján minden szükséges paraméter beállítható. A készülék-koncepciót a hegesztési adatok egyszerű dokumentálási lehetősége teszi teljessé. Az áramforrás hátoldalához egy USB-meghajtó csatlakoztatható az összes fontos adat tárolásához – ilyenek például az idő- és készülékspecifikus adatok, valamint az alkalmazott paraméterek (áramerősség, feszültség, huzalelőtolás) is.

A Fronius három készüléket látott el újonnan az impulzus funkcióval: a TransSteel 3000 compact Pulse egy többféle eljáráshoz használható készülék, mely mindhárom hegesztési eljárást egyaránt magas szinten műveli. A kompakt készülék ideális választás sokféle hegesztési feladatnál az építkezés helyszínén, a műhelyben vagy javítási munkák során is. Ismétlődő hegesztési feladatoknál vagy kisszériás munkáknál a TransSteel 4000 Pulse és a TransSteel 5000 Pulse impulzus funkciója további lehetőségeket és sebességeket kínál. Ezek a nagyobb teljesítményű készülékek a kompakt változatokkal szemben különálló huzalelőtolással rendelkeznek.

The post Impulzushegesztés a TransSteel Pulse segítségével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kétoldalas napelem https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/02/ketoldalas-napelemes-naphogyujto/ Tue, 02 Jun 2020 16:31:43 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10303 Nem új fogalom a napelemek alkalmazásában a kétoldalas naphőgyűjtő, a mindkét oldalán áramot termelő kerítésként is jegyzett technológia. – írta az alternativenergia.hu. Európa-szerte régen kutatják ennek a napelemfajtának a legoptimálisabb műszaki megoldásait, azokat az eljárásokat, ahogyan ez a napelemtechnika a gazdasági élet szolgálatába állítható. Ennek az erőfeszítésnek a példája az az információ, miszerint egy francia olajvállalat egy […]

The post Kétoldalas napelem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nem új fogalom a napelemek alkalmazásában a kétoldalas naphőgyűjtő, a mindkét oldalán áramot termelő kerítésként is jegyzett technológia. – írta az alternativenergia.hu.

Európa-szerte régen kutatják ennek a napelemfajtának a legoptimálisabb műszaki megoldásait, azokat az eljárásokat, ahogyan ez a napelemtechnika a gazdasági élet szolgálatába állítható. Ennek az erőfeszítésnek a példája az az információ, miszerint egy francia olajvállalat egy német céggel fogott össze, hogy annak mezőgazdasági munkájában „vessék be” és hasznosítsák a dupla oldalas napelemet.

Nevezetesen, a nemzetközi színtéren idegen német Next2Sun és az olajpiacról ismert francia Total közös vállalkozást, munkaprogramot tervez és indít útjára azzal a szándékkal, hogy az agrár szektorban mind nagyobb teret nyerhessenek és hatékonyan „beépülhessenek” a kétoldalas napelempanelek. A francia PV Magazin tudósításából kiderült, hogy a két együttműködő cég a francia piacra tervezett újszerű „összerakási” megoldással rukkolt elő. Megegyezésük alapján, a kétoldalas fényelektromos elemek függőleges összeillesztési technológiáján alapuló kialakítást csakis a Total számára telepíti a német startup vállalat. A rendszer remekül alkalmas arra, hogy a vertikálisan kiképzett napelempanelek teljes mértékben a beérkező napsugárzást használhassák. A hátsó és az elülső felületen is olyan esetben, amikor a legjobban szüksége van rá a mezőgazdasági energiafelhasználásnak, azaz alkonyatkor és hajnalban. A tervezet azonban nemcsak a mezőgazdasági használat eredményességére és optimalizálására vonatkozik.

A megvalósítás ennél sokkal többet ígér, ugyanis a villamos energia hálózatot az így létrehozott rendszerek stabilizálni is tudják. Méghozzá oly módon, hogy a szokványos napelemes csúcsidőszakában ténylegesen nem állítanak elő elektromos áramot. Kiváló paraméterekkel bír a Next2Sun rendszere: minimális helyigényű, ideális módon telepítve a szél és az erős napsütés ellen is védelmet nyújt az agráriumban. Az hogy reflektorfénybe került a Total, energiavállalatának, a Total Quadrannak köszönheti, amely nemrégiben együttműködést kezdeményezett a francia agrárgazdasági szövetkezetekkel. A szövetkezésben a partnerek vállalták, hogy 2025-ig bezárólag közel 500 MW teljesítőképességű napelemes rendszert oly módon hoznak létre mezőgazdasági földeken, hogy az ipari termelés érdekében a termőterületet nem sajátítják ki.

„Ez a partnerség összhangban áll azzal célkitűzéssel, hogy az agrárszektorban érdekelt szereplőkkel együttműködve, egy innovatív technológia segítségével növeljük a mezőgazdasági földterületek hasznosítását”

– nyilatkozta a Total Quadran vezérigazgatója, Thierry Muller.

Álláspontja szerint, a legnagyobb hatékonysággal a megtermelt árammennyiséget helyben lehet felhasználni. Ennek a szempontnak az érvényesülése járhat azzal a következménnyel is, hogy a napenergiából előállított többletenergia felhasználását akképpen oldhatják meg, hogy az erőteljes mértékben ne sújtsa a hálózatot. Ráadásul, ha megtermelt hozam nagyrészt helyben hasznosítható, a kidolgozott technikai eljárásnak nem szükséges vetekednie a piacon egyéb műszaki megoldásokkal.

Fontos hangsúlyozni, hogy a francia érdekeltség azért döntött a német startup mellett, mert a Next2Sun egy vadonatúj technológiával állt elő. Ez a fejlesztés a földre szerelt napelempanelek számára a mezőgazdasággal való kölcsönös és egymást erősítő együttélésen, egészséges életközösségen alapuló koncepció. Olyan profillal alakítják ki a Kelet-Nyugati tájolású kétoldalas modulokkal a konzolok segítségével, hogy reggel és estefelé legyen azok termelési amplitúdója. Ennek hozadéka lehet: ha a földtulajdonosok nem élnek a megtermelt áram saját célú felhasználásával, hanem értékesítenék a hálózatnak, nagyobb egységáron tudják eladni, mint a tradicionális napelemes rendszerek a déli csúcstermelési időperiódusban. Arra is megoldás született, miként csökkenthető a minimálisra a konzolok felállításából származó földmunka (betonozás, tömörítés).

Sőt, azt is kidolgozták, hogy legalább tíz méteres távolságot hagyjanak a telepítési sorok között annak érdekében, hogy ne hátráltassák a mezőgazdasági járművek szabad mozgását, könnyű használatát. Elemzéseikben megoldást kínálnak arra, hogy az érintett mezőgazdasági földterületeknek közel 90 százaléka hosszútávon használatban maradhasson agrárgazdasági feladatok ellátására. A tartórendszer minden igényt kielégítő megoldásán a Next2Sun következetesen munkálkodik. A projekt megvalósításához már 500 ezer euró támogatást elnyertek. A beruházás teljes összege várhatóan 1 millió eurót tesz ki.

Forrás: www.alternativenergia.hu.

The post Kétoldalas napelem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Modern technika öt szemszögből https://www.muszaki-magazin.hu/2020/04/24/modern-technika-jovo/ Thu, 23 Apr 2020 22:06:37 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9890 Mindannyian arra törekszünk, hogy megértsük a minket körbe vevő világot. Mindennap használjuk okoseszközeinket, tájékozódunk a legfrissebb e-csodákról, ám többségünk nem tekint a dolgok mélyére. Egyesek azonban nem elégszenek meg ennyivel: barkácsolni, kipróbálni, teremteni szeretnének. Őket nemcsak a legújabb telefonos funkció érdekli, hanem az is, hogy milyen fejlesztés tette azt lehetővé. A kiskorú digitális bennszülöttek is […]

The post Modern technika öt szemszögből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mindannyian arra törekszünk, hogy megértsük a minket körbe vevő világot.

Mindennap használjuk okoseszközeinket, tájékozódunk a legfrissebb e-csodákról, ám többségünk nem tekint a dolgok mélyére. Egyesek azonban nem elégszenek meg ennyivel: barkácsolni, kipróbálni, teremteni szeretnének. Őket nemcsak a legújabb telefonos funkció érdekli, hanem az is, hogy milyen fejlesztés tette azt lehetővé.

A kiskorú digitális bennszülöttek is hamar profi számítástechnikusokká válhatnak minimális gyakorlással. A fiatal IT-szakértők gyorsan azon kaphatják magukat, hogy már a barátaik eszközein is ők keresik a szoftverhibákat. Persze a bütykölést sem szabad elhanyagolni: van, aki néhány YouTube-videó segítségével képes házi telefonszervizt is beindítani; egypár alkalom után már csukott szemmel megy neki a megrepedt üveg vagy az elromlott kamera cseréje. A kis zsenik természetesen élvezik a munkát és annak gyümölcsét is. Már csak az a kérdés, hol bővíthetik a tudásukat? Lássuk be, az informatika- és fizikaórák nem kötik le annyira a tehetséges diákok figyelmét, mint ahogy az elvárható lenne. Kihívásokra, ravasz feladványokra áhítoznak! Azoknak, akik többre vágynak a szimpla tanóráknál, érdemes szétnézniük a nyári táboros kínálatban, amely hemzseg a lehetőségektől.

A PEOPLE TEAM tábora a TECH + JÖVŐ témacsomagon belül például öt szekcióba is várja a jelentkezőket. Alternatíva tehát bőven akad – adott esetben egyetlen szervezeten belül is.

  1. Még gimis vagy, de már „rendszergazdaként” nyomod a suliban? Vakon raksz össze komplex honlapokat úgy, hogy azt Zuckerberg is megirigyelné? Kattints az INFORMATIKATÁBORRA!
  2. A témacsomagban ROBOTIKA ÉS PROGRAMOZÁS topikot is találsz: amíg az informatikusok 3D-vel, CG-vel és animációval foglalkoznak, addig a programozók megtanulják felkészíteni a robotjaikat a legfurmányosabb feladatokra. Szenzorok, konstrukció, irányítás: kösd össze a masinát a számítógépeddel, így anélkül is dolgozhatsz rajta, hogy hozzáérnél!
  3. Kalandosabbnak tűnik, ami repül? Jelentkezz a DRÓNÉPÍTŐK ÉS -PILÓTÁK csapatába! Első lépésként megtanulhatod, milyen elemekből épül fel egy drón, aztán kezdődhet az alkotás. A turnus végén pedig már egy gyakorlott pilótához méltó manőverekkel kápráztathatjátok el a tátott szájú közönséget – te és a drónod.
  4. Nemcsak használni, de érteni is akarod az eszközeidet? Érdekel, hogyan működik a közvetett kommunikáció: a telefon, az internet, a TV? Mit tudsz a modern kor mesterséges intelligenciáiról és a legfejlettebb kiborgokról? Rengeteg fantasztikus elméletet sajátíthatsz el az ÍGY MŰKÖDIK foglalkozásokon.
  5. Bár a kütyük és a technika szerelmeseinek bármelyik tábor tökéletes választás, a PT szervezői tudják, hogy forradalmi ötletekkel egy tizenéves is előrukkolhat. A TE VAGY A JÖVŐ vendégei a legfrissebb, legszabadabb és legzabolátlanabb elmékhez érkeznek, és – többek között – az alábbiakról tartanak workshopokat: vízalatti város, biztonság és bankrendszer, személyi adatok és internet, humanoid gépezetek és az emberi agy… Engedd szárnyalni a kreativitásodat, nyiss az innováció felé: fedezz fel olyan területeket is, amelyekről eddig nem is álmodtál!

A digitális világ rajongóinak tehát nincs okuk aggadalomra: a PEOPLE TEAM-ben a hekkerektől a kamasz Steve Jobsokig mindenki behatóan tanulmányozhatja a korszerű technológiákat akár öt szemszögből is.

Mi a te perspektívád?

Szilágyi Sára

The post Modern technika öt szemszögből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch 3D kijelzői új dimenziót nyitnak az autózásban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/02/02/bosch-kijelzo-3d/ Sun, 02 Feb 2020 10:28:15 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9084 A nagyobb, jobb vizuális élményt nyújtó és egyre több funkcióval rendelkező digitális műszerfalak egyre fontosabb részei a járműveknek. A vezetők és az utasok is azokat a kijelzőket és vezérlési funkciókat szeretnék használni az autókban is, amelyekhez már hozzászoktak az okostelefonok és a televíziók használatakor. Sőt, a digitális műszerfalak döntő szerepet játszanak a járművek és a […]

The post A Bosch 3D kijelzői új dimenziót nyitnak az autózásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A nagyobb, jobb vizuális élményt nyújtó és egyre több funkcióval rendelkező digitális műszerfalak egyre fontosabb részei a járműveknek.

A vezetők és az utasok is azokat a kijelzőket és vezérlési funkciókat szeretnék használni az autókban is, amelyekhez már hozzászoktak az okostelefonok és a televíziók használatakor. Sőt, a digitális műszerfalak döntő szerepet játszanak a járművek és a vezetők közötti kommunikációban. A Bosch ezt felismerve fejlesztette az új 3D-s műszerfali kijelzőit, melyek a passzív 3Dtechnológia segítségével a valósághoz hasonló háromdimenziós vizualitás élményt adnak a felhasználóknak. Ezek segítségével a megjelenő információk gyorsabban értelmezhetők, mint a hagyományos képernyők üzenetei.

“A kijelzők egyre inkább interaktív rendszerekké válnak, és kiszolgálják a vezetők egyedi igényeit”

– mondta dr. Steffen Berns, a Bosch Car Multimedia elnöke.

„Ez komoly üzleti lehetőség a Bosch számára.”

Az előrejelzések szerint a világ 15 milliárd dolláros műszerfal-piaca 2025-re megduplázódhat, 30 milliárd dollárra nőhet (forrás: Global Market Insights). A Bosch az ívelt, az organikus LED vagy a szabadon konfigurálható műszerfalakat tekintve is új szabványokat vezet be.

3D-hatás a műszerfalon

A 3D-hatás a mozivásznon még élvezetesebbé teszi a filmnézést a mozirajongóknak. Egy járműben azonban más a helyzet.

„A kijelző mélységélessége miatt a vezetők gyorsabban képesek feldolgozni a fontos vizuális információkat. Akár az autós asszisztencia rendszerből érkeznek, vagy egy forgalommal kapcsolatos figyelmeztetést jeleznek”

– mondta Berns.

„Azok a figyelmeztető jelzések, amelyek úgy tűnnek, mintha előugranának a műszerfalról, sokkal egyértelműbbek.”

Ráadásul parkolás közben a tolatókamera képe is valósághű, így könnyebben észlelhetők a parkolással kapcsolatos akadályok is. Ez például azt is jelenti, hogy az autót vezető felhasználó jobban átlátja, mennyi hely maradt az autó és a garázs fala között. A 3D technológia akkor is fontos szerepet játszik a vezetés során, amikor az utcák sűrűjében kell eligazodni. Jó hír, hogy a térkép kijelzőjén azonnal egyértelműen látszik: melyik épületnél kell pontosan bekanyarodni, hogy elérjük az úticélt. A Bosch a passzív 3D-technológiát használja az új kijelzőjén, ami további funkciók – például szemkövető technológia vagy 3D-s szemüvegek – alkalmazása nélkül is kiválóan működik.

Innovatív és interaktív

Az érzékszervi észlelések 90 százaléka a szemükön keresztül jut el hozzánk. Már a múlté, hogy csupán információk jelennek meg egy autó műszerfalán. A jövő teljesen a felhasználók és a kijelzők közötti kommunikációról szól. A Bosch készen áll erre: az itt fejlesztett kijelzők már mindenféle alkalmazást képesek kezelni, a kommunikáció hang- vagy érintésvezérléssel is történhet.

“A Bosch olyan infotainmentet fejleszt ki, amely minden felhasználó számára kiváló megoldást nyújt”

–mondta Berns. Az ember és a gép közötti kommunikáció (HMI) döntő fontosságú lesz, különösen akkor, amikor a jövő sofőrjei az automata pilótára bízzák majd a vezetést.

A Bosch intelligenssé teszi a műszerpultot

Mivel a kijelzők mérete egyre nagyobb és ezek egyre több funkciót látnak el, – intelligensek, hang- és érintésvezérléssel rendelkeznek – több számítógépes kapacitásra és vezérlőegységre lesz szükség. A kijelzőt és az operációs rendszereket ma akár már 15 back-end processzor is vezérelheti. A Bosch egyetlen számítógép segítségével koordinálja majd a kommunikációt, és az összes vezérlési funkciót egyetlen központi vezérlőegység irányítja.

„Bevezetjük az intelligens vezérlőpultot”

-, mondta Berns. A kevesebb vezérlőegység a fejlesztési időt is csökkenti. Továbbá az automatikus (Over-the-Air) frissítéseknek köszönhetően az infotainment-rendszer ugyanúgy naprakészen tartható, mint egy okostelefon.

Legfontosabb a biztonság

A járművek műszerfalaira szigorú biztonsági szabványok vonatkoznak. Ezek a szabványok sokkal szigorúbbak, mint a fogyasztói elektronikai eszközök esetében. Az autók műszerfalának tökéletesen kell működniük mínusz 40 vagy plusz 120 °C-ban egyaránt, minden pillanatban. Fontos, hogy a vezető még egy részleges meghibásodásnál is tudjon támaszkodni a létfontosságú információkra.

A vállalat 1980 óta többször is kiemelkedő fejlesztésekkel állt elő a járműkijelzők piacán – például a világ legelső, az Audi Quattro műszerfalába beépített digitális kijelző is a Boschnak köszönhető. Öt évvel ezelőtt mutatták be az első szabadon programozható műszerfalat az Audi TT-nél és a világ első ívelt műszercsoportja, mely a legújabb VW Touareg Innovision műszerfalában található, szintén a Bosch fejlesztése. A vállalat a digitális innovációit alkalmazza a motorkerékpárok és az eBike-ok műszerfalánál is.

https://www.bosch.hu/

The post A Bosch 3D kijelzői új dimenziót nyitnak az autózásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hamarosan egy érintéssel nyithatjuk ki az autót https://www.muszaki-magazin.hu/2020/01/20/continental-ces-ujdonsag/ Mon, 20 Jan 2020 06:50:13 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8969 A Continental technológiai vállalat hiánypótló alkalmazással gazdagítja az autóipari szenzorok portfólióját az újonnan fejlesztett érintkezés-érzékelő rendszerének (Contact Sensor System – CoSSy) segítségével. A rendszer észleli az alacsony sebességű érintkezést a jármű és egy személy, vagy a jármű és egy tárgy között. A Continental 2020. január 7. és 10. között, Las Vegasban a Consumer Electronics Show […]

The post Hamarosan egy érintéssel nyithatjuk ki az autót appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Continental technológiai vállalat hiánypótló alkalmazással gazdagítja az autóipari szenzorok portfólióját az újonnan fejlesztett érintkezés-érzékelő rendszerének (Contact Sensor System – CoSSy) segítségével.

A rendszer észleli az alacsony sebességű érintkezést a jármű és egy személy, vagy a jármű és egy tárgy között. A Continental 2020. január 7. és 10. között, Las Vegasban a Consumer Electronics Show (CES) kiállításon mutatja be, hogy a CoSSy hogyan teszi még biztonságosabbá az automata parkolást. A rendszer a CoSSy által rögzített hangjelzésre támaszkodva észleli az alacsony sebességű ütközést, hogy vészhelyzetben az autót azonnal le lehessen állítani. Az új rendszer a biztonságos működés érdekében egy redundáns jelcsatornával dolgozik. Észleli azokat a tárgyakat, amelyek kiesnek a rövidtávú, vagy egyéb típusú szenzorok érzékelési mezőjéből. A skálázható CoSSy megoldás jellemzően 2-12 érzékelőt tartalmaz, amelyeket a jármű megfelelő pontjain helyeznek el. Az üzembe helyezés után a CoSSy érzékelő jelei többféle célra is alkalmazhatóak, például felhívják a figyelmet a vandalizmus által okozott károkra (pl. karcolások), vagy az alacsony sebességen történő koccanásokra, mivel ezek az érintkezések mind jellegzetes hangjelzéssel járnak. A további támogatott funkciók között megtalálhatjuk például az útviszony figyelést, a sofőr hangfelismerésen alapuló azonosítását, vagy a megkülönböztető hangjelzéssel közlekedő autók érkezésének jelzését. A CoSSy az érintésen keresztüli kommunikációt is lehetővé teszi az autóval: az azonosított sofőrnek csak az ajtóra kell koppintania, és ez elég ahhoz, hogy bekapcsoljon az automata ajtónyitó.

„A szilárd testekből származó és a levegőben lévő hangok olyan jelek, amelyek értékes információval szolgálnak a jármű közvetlen környezetéről. A CoSSy-t kifejezetten arra a célra fejlesztettük ki, hogy különböző érintkezési típusok hangját ismerje fel. A szilárd testekből érkező hang például arra hívja fel a figyelmet, amikor automata parkolás alatt az autó alacsony sebességen ütközik egy akadállyal”

– mondja Laurent Fabre, a Continental Passive Safety & Sensorics üzletágának vezetője.

„Azonban, ha már a CoSSy amúgy is a fedélzeten van, észlelési alapelvét sok más funkció során is alkalmazni lehet, amivel a vezetés biztonságát és kényelmét tudjuk növelni.”

Miért fontos a hang?

A szilárd testekből eredő hangokat a passzív biztonsági rendszerarchitektúrák már évek óta használják: az ütközés hangját figyelő érzékelők (Crash Impact Sound Sensors) észlelik, amikor fizikai kontaktus jön létre. A Continental sokéves, ütközési érzékelőkkel kapcsolatos szakértelmét kihasználva egy új, miniatürizált hangérzékelőt fejlesztett ki, melyet az alacsony sebességen történő érintkezésekre hangoltak.

„Az alacsony sebességen történő érintkezéseket a szilárd testek által kiadott hangjelzések egy különböző mintája jellemzi”

– mondja Andreas Forster, a Continental Passive Safety & Sensorics üzletágának Next Generation Technology vezetője.

A jövőben a CoSSy egy további jelúttal is rendelkezik majd, amely az útviszonyokat figyeli. Például az alulról a járműre felcsapódó víz hangját arra lehet használni, hogy jelezze az aquaplanning kockázatát. A jövő szenzorkialakításaitól függően akár a levegőben lévő hangokat is elemezni lehet, amely segíthet észrevenni a megkülönböztető hangjelzéssel érkező járműveket, ami egy fontos alapfeltétel az önvezető technológia szempontjából. A Doppler-effektus használatával a CoSSy még az érkezés irányát is észlelni tudja, ami a sofőr számára nagyon releváns információ.

Az új CoSSy első generációja a szilárd testekből eredő hangokat arra használja fel, hogy észlelje az egyes tárgyakkal való érintkezést az automata parkolás során.

„Ez olyan helyzetekre is érvényes lehet, amikor egy ember halad az autó felé, anélkül, hogy belépne az egyéb érzékelők, például az ultraszonikus vagy radaros szenzorok érzékelési mezőjébe. Noha erre nagyon kicsi az esély, biztonsági okokból nem szabad figyelmen kívül hagyni a fennálló kockázatot, főleg az automata parkolási manőver megkezdésekor”

– magyarázza Forster. Az automata parkoló alkalmazások 2022 körül válhatnak széles körben is elérhetővé, így az új szenzor pont időben érkezik. Az érzékelő a jeleket egy központi feldolgozó rendszerbe küldi, amely lehet egy dedikált elektronikus vezérlőegység (ECU), de ezt egy létező ECU-ba is integrálni lehet, mint ahogyan például a légzsákvezérlő egységet is.

Még több felhasználási lehetőség

A Continental szerint a szilárd testekből eredő hangokat más alkalmazásokhoz is információforrásként lehet használni. Ha egy parkoló autón horpadás vagy karcolás keletkezik, ezt a CoSSy érzékelői egy időbélyeggel látják el. Az érzékelő jele a releváns kamerát is bekapcsolja, amely így fényképet készít az esetről, illetve felhívja a másik sofőr figyelmét az incidensre egy figyelmeztető hanggal, vagy úgy, hogy az információt egy okostelefonra küldi. Ezzel nemcsak a szándékos vandalizmus csökkenthető, hanem a véletlen, cserbenhagyásos károkozások is kiküszöbölhetők lennének. Így az autókölcsönző cégek is nagyon egyszerűen tudják ellenőrizni az autó sértetlen állapotát a bérelt jármű visszaérkezésekor.

The post Hamarosan egy érintéssel nyithatjuk ki az autót appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazai abroncsgyártás https://www.muszaki-magazin.hu/2019/12/08/hankook-abroncs-gyar-latogatas/ Sun, 08 Dec 2019 16:54:10 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8762 Hangelnyelő és defekttűrő abroncsokat is gyártanak a rácalmási Hankook gyárban. A különleges abroncs méretek és a vulkanizálás mestereinél jártunk. A Hankook Tire Magyarország Kft. tesztépületében mind a tömeggyártás, mind a fejlesztés alatti abroncsok tesztelése történik. A teszteket az abroncsiparban szabványos célgépekkel végzik a kor követelményeinek megfelelően. A legfőbb tesztek: abroncs futás és élettartam tesztek, gördülési […]

The post Hazai abroncsgyártás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hangelnyelő és defekttűrő abroncsokat is gyártanak a rácalmási Hankook gyárban. A különleges abroncs méretek és a vulkanizálás mestereinél jártunk.

A Hankook Tire Magyarország Kft. tesztépületében mind a tömeggyártás, mind a fejlesztés alatti abroncsok tesztelése történik. A teszteket az abroncsiparban szabványos célgépekkel végzik a kor követelményeinek megfelelően. A legfőbb tesztek: abroncs futás és élettartam tesztek, gördülési ellenállás, abroncs szerkezet vizsgálat. A tesztépületben dolgozó mérnökök szorosan együttműködnek az európai kutatás-fejlesztési központtal, a Magyarországon kinyert adatok pedig fontos szerepet töltenek be és nagy segítséget nyújtanak a Hankook innovációs törekvéseiben.

A gyártás során a Building részleget megelőző folyamatokon a gumiabroncs valamennyi alkotórésze elkészül: oldalfal, a futófelületet alkotó rétegek és a perem. Ezek a külön-külön alkotórészek itt, a Building folyamaton kerülnek összeszerelésre. Itt készül el a nyers gumiabroncs (green tire), ami már hasonlít a végleges termékre, de még nincs mintázata. Több mint 50 hasonló funkciójú gépen történik a termelés, valamennyi alkotórész beadagolása és a megfelelő beállítások elvégzése után a gép elkészíti az abroncsot. Az összeszerelés során semmilyen ragasztó anyagot nem használnak, a gumi adhezív tulajdonságát felhasználva, a rétegeket nagy mechanikai és pneumatikus erővel nyomják össze, és így épül fel az abroncs.

A nyers gumiabroncs a „vulkánon” nyeri el a végleges formáját és mintázatát. Itt, az eddigiektől eltérően, a gépekbe a gépkezelő nem egyenként adagolja a félkészterméket, hanem egy automata kiszolgálású gépsoron történik a gyártás. A nyers gumiabroncs szállítószalagon érkezik, egy robot kar helyezi el az abroncsot egy nagy méretű fém szerszámban, ahol lecsukódás után, magas nyomáson és hőmérsékleten történik a vulkanizálás. A vulkanizálási idő gumiabroncs típusonként különböző lehet. A legalacsonyabb 8-10 perctől egészen 20-30 perces vulkanizálási idővel is találkozhatunk.

Speciális abroncsok

A Sealant részlegen készülnek a Hankook speciális abroncsai: a hangelnyelő, úgy nevezett “sound absorber”, illetve a defekttűrő SEALGUARD technológiával készülő abroncsok. A Hankook SEALGUARD technológiájával készülő abroncsainak lényege, hogy az abroncs belső részét a futófelület teljes szélességében egy különleges viszkoelasztikus anyaggal vonják be, amely azonnal és maradéktalanul eltömíti a futófelületi defekteket. A ragacsos bevonat légmentesen zárja le a rést – még azután is, hogy eltávolítottuk az idegen tárgyat (5mm átmérőig). Emellett a Hankook termékei között elérhetőek a Hankook Runflat System (HRS) technológiával gyártott abroncsok is, amelyek az abroncs belső légnyomásának elvesztése esetén is tovább használhatók (80km távolságig, maximum 80 km/h sebességgel). Így megőrizhetjük mobilitásunkat akár a futófelület sérülése esetén is. Ezután viszont a sérült abroncsot újra kell cserélni.

A Hankook-ról

A Hankook Tire Magyarország Kft. közvetlenül az európai autógyártó vállalatoknak is beszállítója. A magyar gyárból több mint 10 autógyártónak több mint 130 féle terméket értékesítenek. A Hankook Tire világszerte innovatív, díjnyertes, kiváló minőségű radiál abroncsokat gyárt személygépkocsik, terepjárók, SUV-ok, könnyű tehergépkocsik, teherautók és buszok, valamint a motorsport számára. A Hankook Tire több mint 180 országba szállítja termékeit, és világszinten hozzávetőlegesen 21.000 alkalmazottat foglalkoztat.

4 mm a minimális téli profilmélység az alpesi országokban, amit nagyon komolyan be is tartatnak az ott közlekedőkkel

www.hankooktire.com/hu

The post Hazai abroncsgyártás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB és a Porsche közösen fejleszti Japánban az elektromos jármű-töltők következő generációját https://www.muszaki-magazin.hu/2019/04/24/az-abb-es-porsche-kozosen-fejleszt/ Wed, 24 Apr 2019 07:24:00 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6734 Az innovatív technológiák terén vezető ABB és a Porsche Japan együttműködésre lép, hogy speciális, nagyteljesítményű töltőt fejlesszenek ki a Porsche elektromos meghajtású járműveihez Japánban. A japán féllel kötött szerződés szerint az ABB a piacvezető, e-járművekhez kifejlesztett töltési infrastruktúráját szállítja a Porsche Japan elektromos hajtású járműveihez, köztük a Taycanhoz, az autógyártó cég első teljes mértékben elektromos […]

The post Az ABB és a Porsche közösen fejleszti Japánban az elektromos jármű-töltők következő generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az innovatív technológiák terén vezető ABB és a Porsche Japan együttműködésre lép, hogy speciális, nagyteljesítményű töltőt fejlesszenek ki a Porsche elektromos meghajtású járműveihez Japánban.

A japán féllel kötött szerződés szerint az ABB a piacvezető, e-járművekhez kifejlesztett töltési infrastruktúráját szállítja a Porsche Japan elektromos hajtású járműveihez, köztük a Taycanhoz, az autógyártó cég első teljes mértékben elektromos hajtású autójához is, amely a tervek szerinti 2020-ban kerül piacra.

A szerződés feltételei alapján a Porsche Japan az ABB nagyteljesítményű töltőit telepíti a Porsche Centerekben és a nyilvános töltőállomásokon Japán-szerte, ezzel egy villámtöltő-hálózatot hoz létre az e-járművei számára.  Az első töltőállomást 2020 közepén helyezik üzembe.

A két fél szövetsége jelentős lökést adhat az e-mobilitás széleskörű elterjedésének Japánban. Az együttműködésre lépő ABB és Porsche célja a 150 kW feletti teljesítményű, CHAdeMO villámtöltési szabvánnyal kompatibilis töltők következő generációjának fejlesztése.

A japán kormány ambiciózus terve, hogy 2050-re kizárólag elektromos vagy hibrid hajtású új autókat értékesítsenek az országban. A döntés jól szolgálja az ország azon törekvését is, hogy csökkentsék a globális felmelegedést okozó szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátást.

„Az ABB elektromos hajtású járművek töltése terén meglévő kiemelkedő szaktudásának és a Porsche kiváló teljesítményének ötvözése olyan „sikerreceptet” jelent, amely forradalmi változásokat hozhat a fenntartható mobilitás terén, és elősegíti, hogy Japán eleget tegyen a zéró-üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó kötelezettségvállalásának”

– nyilatkozott Frank Muehlon, az ABB e-járművek töltési infrastruktúrájára szakosodott üzletágának vezetője. 

A Porsche Taycan a tervek szerinti 2020-ban kerül a japán piacra. A 600 LE (440kW) maximális teljesítményű sport-szedán 3,5 másodperc alatt gyorsul fel 100 km/óra sebességre, a maximális hatótávolsága 500 km vagy a feletti (REACH NEDC szerinti megfelelőség). A Porsche első elektromos hajtású autója iránt nagy a vársárlói kereslet. 2019 márciusa óta már több mint 20 000 vevő jelezte érdeklődését az új modell iránt.  A Taycan piacra dobása után, 2020-ban megkezdi a kombi változat, az EV Cross Turismo gyártását is.

A Porsche Japan elnöke, Toshiyuki Shimegi így nyilatkozott:

„Örömmel jelentem be, hogy az ABB-vel kötött partneri együttműködésünknek köszönhetően a világ legjobb teljesítményű villámtöltő hálózatát tudjuk kiépíteni az ügyfeleink számára. 2025-re a Porsche által gyártott járművek fele – vagy a hibrid koncepció részeként, vagy tisztán elektromos járműként – elektromos meghajtással kerül forgalomba, ezért a villámtöltési infrastruktúra kiépítése döntő fontosságú az elektromos autók tulajdonosai számára, és jelentős előrelépést jelent a Porsche EV projektje számára is.” 

Az e-járművek töltési piacán több mint 10 éves tapasztalattal rendelkező ABB ideális partner a tekintetben is, hogy jelentősen képes segíteni Japánt azon célja elérésében, hogy villamosítani tudja a közlekedési rendszerét. Az ABB alapító tagja a CHAdeMO és CCS töltési szabványokat támogató szervezetnek, a CHAdeMO and CCS Charging Standards Association-nek, továbbá az ABB FIA Formula-E bajnokság névadó szponzoraként a fenntartható e-mobilitás jövőjét alakítja.

Az ABB már több mint 10 500 DC villámtöltőt értékesített a világ 73 országában.

További Infók: www.abb.com

The post Az ABB és a Porsche közösen fejleszti Japánban az elektromos jármű-töltők következő generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens jármű akkumulátor az Enterprise-tól https://www.muszaki-magazin.hu/2019/02/28/enterprise-intelligens-jarmu-akkumulator/ Thu, 28 Feb 2019 10:21:57 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6324 A Budapest Boat Show 2019 kiállításon mutatkozott be a hazai tulajdonban levő Enterprise Group Smart Power Pack nevű intelligens akkumulátor rendszere. Az innováció már a tervezés pillanatában a legújabb generációs, teljesen elektromos meghajtású hajók számára készült. A kiemelkedő teljesítmény és hatótávolság mellett az integratív tervezés, a különleges kényelmi funkciók és felhasználó számára nyújtott egyedi interfész […]

The post Intelligens jármű akkumulátor az Enterprise-tól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Budapest Boat Show 2019 kiállításon mutatkozott be a hazai tulajdonban levő Enterprise Group Smart Power Pack nevű intelligens akkumulátor rendszere.

Az innováció már a tervezés pillanatában a legújabb generációs, teljesen elektromos meghajtású hajók számára készült. A kiemelkedő teljesítmény és hatótávolság mellett az integratív tervezés, a különleges kényelmi funkciók és felhasználó számára nyújtott egyedi interfész teszi különlegessé a csomagot, amely új távlatokat nyit az elektromos járműgyártók számára. A hajózáshoz kapcsolódó termékek és szolgáltatások között díjat nyert rendszer a nemzetközi piacon is nagy érdeklődésre számíthat.

A Smart Power Pack lítium alapú akkumulátor technológia, amely komplex megoldást biztosít, egy integrált modulba foglalja magában az energiatároló és a biztonságos felhasználáshoz szükséges valamennyi elektronikai elemet. Az egységek úgy kerültek kialakításra, hogy „építőkockaként” összekapcsolhatók, így összeállítható akár egy egyedi célú optimalizált akkumulátor, vagy több blokk összekapcsolásával kialakítható egy összetettebb rendszer is.

A Smart Power Pack-nak már a tervezési fázisában előtérbe kerültek az elektromos hajókra vonatkozó szigorú előírások. Az egyes gyártók részére, a hajó tervezőjével történő együttműködés során a hajóba kerülő akkumulátor alakja, mérete és az alkatrészek dobozban történő elhelyezése is teljesen a hajó „személyére” szabható.

Olyan rendszer kifejlesztése volt a célunk, amely a hajóépítők számára a lehető legegyszerűbb módon biztosítja az elektromos hajtáslánc integrációját, méghozzá úgy, hogy egy integrált egységben, a saját hajójukhoz illesztve, kulcsra készen kapják meg a legújabb lítium technológiát. Úgy érzem, a Tesla komplex autó megoldásához hasonlóan a vízi járművek számára a Smart Power Pack is új távlatokat nyithat a jövőben.

– mondta el Orbán Előd, az Enterprise Group ügyvezető igazgatója.

A Smart Power Pack a vadonatúj, a Flaar Performance Sailing csapatával közösen kifejlesztett elektromos hajóban is megtekinthető volt, méghozzá látványos hajómetszet formájában a Budapest Boat Show kiállításon, ahol egy speciálisan az elektromos hajózáshoz tervezett integrált műszerfal megoldás is bemutatásra került.

További információk: www.smartpowerpack.eu

Kép: www.fraseryachts.com

The post Intelligens jármű akkumulátor az Enterprise-tól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>